DAGBLAD LEIDSCH Baker gaat weer Golfgebied habitat NODIG! Venezuela wil boycot Suriname rij rustige jaarwisseling MAERSK YARE STRANDT OPNIEUW (^3) KLM maakt einde aan samenwerking Sabena Zeker 500 doden bij gevechten in Somalia lëftyiMlnq: ffehferfctf (ftofie No. 39435 Prijs fl. 1,45 )ENSDAG 2 JANUARI 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 'roepen bezetten ebouw Letse CP DSKOU (AFP) - Speciale troe- n van het Sovjetministerie n binnenlandse zaken hebben nmorgen in Riga de drukkerij n de Letse communistische rtij bezet. De Letse vice-presi- nt Dainis Ivans heeft de be- lking opgeroepen tot een al- mene staking uit protest. "Ge- nsterde wapens staan op elke iek rond het gebouw", zo ïldde een medewerkster van drukkerij per telefoon. Vol- ns haar zitten de soldaten "in 'je hoeken, en bedreigen ze het ntinepersoneel met automati- he geweren om zich maaltij- n te laten serveren". Op het k wappert de Sovjetvlag. Door een reeks bomaanslagen in Letland de spanning de itste weken sterk. CARACAS (AP/ANP) - Venezuela heeft de diplomatieke betrekkingen met Suriname verbroken en stap pen gezet om te komen tot interna tionale sancties tegen het door mili tairen gesteunde regime in Parama ribo, waar Desi Bouterse sinds maandag opnieuw de scepter zwaait over het leger. Evenals de Verenigde Staten heeft Venezuela de hulpverlening aan Paramaribo stopgezet, daarmee het voorbeeld van Nederland volgend. Het Venezolaanse persbureau Venpres meldde dat de Caribische Gemeenschap van Naties (CA- RICOM) overweegt alle banden met Suriname te verbreken. Kort daar voor had de Venezolaanse presi dent Carlos Andres Perez bekend gemaakt dat zijn land de betrekkin gen met Suriname verbreekt uit protest tegen de militaire coup waarmee president Ramsewak Shankar een week geleden werd af gezet. Perez noemde het regime in Paramaribo in een Nieuwjaarsrede "een schande voor de waardigheid van Amerika". Venezuela, één van de weinige landen met een ambassade in Para maribo, vroeg vorige week om een vergadering van de Organisatie van Amerikaanse Staten over Surina me. De OAS sprak vrijdag haar af keuring uit van de coup, maar stel de geen verdere actie voor. Perez verklaarde dat Venezuela de zaak binnen de OAS op een hoger plan aan de orde zal stellen als het huidi ge protest niet leidt tot het herstel van de democratie in Suriname. De Venezolaanse president noemde het "onverdragelijk" dat de wereld om "een klein landje in de Golf' een oorlog riskeert, maar schouderophalend voorbij gaat aan het ontzadelen van de democratie in Suriname. Een hulpprogramma op het ge bied van visserij en cultuur is opge schort. Het gaat onder meer om de levering van twee marinevaartui gen waarmee Suriname zijn vis gronden zou kunnen beschermen. Ook de Verenigde Staten hebben hun hulpprogramma opgeschort, dat de broodvoorziening voor dit jaar veilig had moeten stellen. (pagina 2: Vorstelijk ontvangen Bou terse haalt zijn gram op Nederland HILVERSUM (ANP) - De VARA heeft in 1990 het hoogste aantal leden in haar 65-jarige geschie denis bereikt. De omroep kreeg er dit jaar 14.071 leden bij en kwam daarmee op 555.756. Het aantal leden-abonnees van het Vara TV Magazine steeg met 17.982 naar 518.541. Het tientjes ledenbestand liep met 3911 te rug naar 37.215. Verreweg de grootste omroep bleef Veronica (VOO) met een ledenbestand boven het mil joen: 1.028.000. Dat zijn er onge veer 5.000 meer dan eind 1989. Het aantal tientjesleden van Veronica bedroeg eind dit jaar 61.000. De NCRV sloot 1990 af met een ledenbestand van 561.860 leden. De netto-winst ten op zichte van eind 1989 bedroeg 1.593 leden. De 66-jarige om roep boekte met dit resultaat VARA stijgt sterkst Ledenwinst bij alle omroepen behalve TROS ook een nieuw ledenrecord. De omroep telt 463.260 gidsleden, 85.346 tienguldenleden en 13.254 Paperclip-leden van 16 jaar en ouder. De TROS verloor in 1990 bijna 2.000 leden. De totaalstand be droeg aan het einde van het jaar 711.114 leden. Zowel het aantal tientjes-leden als het aantal abonnees op Troskompas liep terug. Voor de AVRO had 1990 een gunstiger verloop. Deze omroep boekte een ledenwinst van 6.993 en heeft nu een bestand van 774.524 leden. De VPRO boekte een beschei den winst van ruim 2.000 leden en heeft nu 342.670 leden. De VPRO-gids kreeg er bijna 8.000 lezers bij. Het aantal tientjes leden daalde met bijna 6.000. De KRO boekte in 1990 een le denwinst van 1.075 en kwam daarmee op 627.209. KRO's pro grammablad Mikro gids groeide tot een abonneebestand van 353.864. Ook het aantal tien-gul- den-leden steeg: Met 1.457 tot 6.550. Het aantal abonnees van het programmablad Studio daalde met 9.702 tot 266.813. De EO sloot het jaar af met een ledenbestand van 333.273 leden, een winst van bijna 5.000 leden. ontac- ig aan ïgenen twoor- I ren, al- I eralsu- I angeli- ^/LUXEMBURG/DEN HAAG (GPD/Rtr/DPA/AFP) - De Amerikaanse (buitenlandse zaken) reist binnenkort opnieuw naar het Midden-Oosten en op v. r de Golf-crisis te praten. Dat is gezegd door Amerikaanse regeringsfunc- iarissen. Z-„ achten het "denkbaar" dat de minister tijdens zijn reis door het Midden ten ook een gesprek heeft met zijn Iraakse collega Aziz of met de Iraakse president dam Hussein. itspraken bevestigen de indruk e Amerikanen alsnog proberen tstreeks met Irak te praten vóór 5 januari is. Op die dag loopt ïltimatum van de Veiligheids- af en mag van de raad Irak met :ld uit Kuwayt worden verwij- Verenigde Staten en Irak kon tot nu toe geen overeenstem- bereiken over de datum waar- gesprekken zouden moeten shebben. Volgens functiona- n van het Amerikaanse minis- van buitenlandse zaken zou nu datum vóór 10 januari aan- ibaar zijn. President Bush zei gisteren in een interview opnieuw dat hij alleen een dialoog wil om Irak te kunnen zeggen dat het zich helemaal uit Ku wayt moet terugtrekken en dat hij daarover niet wil onderhandelen. In een op 16 december opgenomen en vandaag uitgezonden televisie-in terview heeft Bush verklaard dat het verdrijven van de Iraakse troe pen uit Kuwayt de grootste uitda ging is sinds de Tweede Wereldoor log. De president zei verder dat als Irak gehoorzaamt aan de VN-reso- luties zich terug te trekken uit het oliestaatje, er garanties nodig zijn )EN (ANP/DPA/GPD) - De ag van oud en nieuw is betrek- rustig verlopen. Vijf mensen nen om het leven. In Groote- k en in Naarden gooiden >tplichtige militairen een traan- iblet in horeca-vestigingen. tien bezoekers raakten licht ge- 1. Rellen en grote vernielingen ;n uit. politie sprak gisteren van een a normaal weekeinde". In de Alphen/Leiden bleef de scha- •perkt tot wat vreugdevuurtjes, jmegen en Barneveld kwamen mensen om het leven bij steek- jen. In Lunteren kwam een au- biliste om het leven toen zij aangereden door een joyrider :n sloopauto. In Leeuwarden e een man dodelijk gewond, ïlijk door een stuk vuurwerk, olitie onderzoekt of een mis- in het spel is. In Voorburg een man die zich boosmaakte vandalen, een hartinfarct. Hij eed later. het Noordhollandse Groote- c gooide een dienstplichtig sol een traangasgranaat in een vol Elf bezoekers raakten lichtge wond; zij konden na behandeling in een ziekenhuis weer naar huis. In Naarden gooide een 20-jarige dienstplichtige militair een traan gastablet in een discotheek. Hij wil de zo een eind maken aan een vecht partij. Ook daar moesten drie men- sert korte tijd met ademhalings moeilijkheden naar het ziekenhuis. Bij de traditionale oud en nieuw- viering op Trafalgar Square in de Britse hoofdstad Londen zijn 145 mensen opgepakt. Zeker 35 feest vierders moesten voor verwondin gen worden behandeld in zieken huizen. Op het plein hadden zich rond middernacht 60.000 mensen verzameld om het nieuwe jaar te be groeten. Vuurwerk en geweerschoten heb ben bij de jaarwisseling op de Fili- pijnen aan zeker 40 mensen het le ven gekost. Het gebruik van gewe ren en afsteken van voetzoekers tij dens de nieuwjaarsviering is verbo den. Maar de Filipino's houden vast aan de traditie om de boze geesten van het oudejaar te verjagen. die nieuwe agressie van Baghdad in de toekomst moeten voorkomen. Bush eist tevens herstelbetalingen van Irak aan Kuwayt dat geheel is leeggeroofd. Saddam Hussein toonde gisteren overigens geen enkele bereidheid tegemoet te komen aan de eisen van de internationale gemeenschap tot ontruiming van Kuwayt. Hij liet we ten zestig divisies van zijn leger bij de grens met Saudi-Arabië te heb ben samengetrokken om een Ame rikaanse aanval tegen zijn land te kunnen weerstaan. In een poging de buitenwereld hun vastberaden heid te tonen maakten de Iraakse leiders bekend alle 17-jarige jon gens te hebben opgeroepen om het vaderland te helpen verdedigen. Als de EG-ministers van buiten landse zaken vrijdag besluiten een missie naar Irak te sturen, zal minis ter Van den Broek daarvan deel uit maken. Dat wordt verwacht door het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag. Van den Broek zou worden vergezeld door zijn Luxemburgse en Italiaanse ambt genoten, Poos en De Michelis. De Amerikaanse marine kan de Nederlandse schepen in de Golf nog niet indelen in haar oorlogs plannen tegen Irak, al wordt daar over tussen de commandanten in het Golfgebied wel overleg ge voerd. Dat heeft het ministerie van defensie in Den Haag vanochtend verklaard in een reactie op uitlatin gen van de Amerikaanse marine commandant in het Midden-Oos ten, March. "De Nederlandse sche pen zijn in het gebied aanwezig om naleving van de VN-sancties af te dwingen, en in die situatie is geen verandering gekomen", aldus De fensie. Defensie weigert te reageren op uitlatingen van de Belgische pre mier Martens, die heeft gezegd dat België zijn schepen uit het Golfge bied terugtrekt als het tot oorlog komt. ROTTERDAM Het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit Tak heeft nog geen idee hoe het Britse container schip Maersk Yare gistermorgen voor de kust van Schevening en Kijkduin heeft kunnen omslaan. De Maersk Yare kantelde kort nadat het was losgetrokken en door sleep boten richting Rotterdam werd ge sleept. Het containerschip ligt nu onge veer anderhalve mijl ten zuiden van de Scheveningse haven, zo'n 700 me ter uit de kust van Kijkduin. De Maersk Yare rust op bakboord-zijde en ligt met de kiel naar het strand. Volgens woordvoerder Kaake- been van Smit Tak verloor het schip kort na het lostrekken door drie sleepboten zijn stabiliteit. Al snel maakte het schip grote slagzij. De bergers hebben toen de Maersk Yare opnieuw aan de grond gezet. Een deel van de lading is in zee ge spoeld. Op het strand troffen de gis teren opnieuw massaal toege stroomde dagjesmensen tv's, was machines, ampullen met chemische stoffen en medicijnen aan. De Haagse politie houdt een oogje in het zeil om te voorkomen dat jutters er met aangespoelde spullen van door gaan. Het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit Tak 'bewaakt' het schip met de sleper Dordsebank. Tot morgenoch tend verwacht het bedrijf bezig te zijn met het lossen van ongeveer 50 ton brandstof en smeermiddelen. Vandaag zou aan de eigenaar, de rederij Norfolk Line, een nieuw ber gingsplan worden gepresenteerd. Op de foto: een nieuwgierige man bekijkt de op het strand van Kijk duin aangespoelde wasmachines. Op de achtergrond het gekapseisde containerschip. (foto F.Boomcr) OPRUIMING Kortingen tot 70 1ÜOC banken oot 2+3 zits slechts 137J," leverbaar 071-127509 aal, 020-259866 laan 11, Geiöefland- orie Hoogsitaal 41. 010-4346267. Oen Haag opening begin 1991 18 DODEN - In een bioscoop in de Chinese stad Shenzhen zijn giste ren 18 mensen omgekomen en 34 anderen gewond toen zij onder de voet werden gelopen. Er waren te veel kaartjes verkocht. AMSTELVEEN (GPD) - De lucht vaartmaatschappijen KLM en Bri tish Airways (BA) beëindigen hun samenwerking met hun Belgische branchegenoot Sabena. Sabena be taalt de Nederlandse en de Britse vliegmaatschappij elk 50 miljoen gulden terug voor het belang van 20 procent dat beiden hebben in Sabe na World Airlines (SWA). De samenwerking van de drie luchtvaartmaatschappijen is stuk gelopen op de grote financiële pro blemen van Sabena, dat het afgelo pen jaar een verlies leed van naar schatting 220 miljoen gulden. Sabe na, waarin de Belgische staat 54,5 procent heeft, is bezig met een reor ganisatie. Daardoor is het uiterst onzeker of er nog geld overblijft voor de gezamenlijke onderneming SWA. waarin Sabena een belang van 60 procent heeft. British Airways (grootste luchtver voerder in Europa), KLM (vierde) en Sabena (elfde) richtten vorig jaar SWA op om greep te krijgen op de Europese luchtvaartmarkt, waarop door de verregaande liberalisering een moordende concurrentieslag wordt geleverd. Een uitgebreid net werk moest 75 Europese steden met elkaar verbinden, met als centraal punt het Brusselse vliegveld Za- ventem. De luchthaven moest om die re den uiterlijk 1993 aanzienlijk wor den aangepast en uitgebreid, waar voor zowel KLM als BA in totaal 100 miljoen gulden hadden gereser veerd. Nu die plannen in de ijskast dreigden te worden gezet, besloten KLM en BA gebruik te maken van de mogelijkheid per 31 december 1990 de deelname in SWA te staken. Daarbij speelde mee dat de Europe se Commissie de samenwerking op enkele punten concurrentieverval send vond en nog geen toestem ming had gegeven. brandweer blust een in brand een auto in de Warmondse ixlaan. (foto H. Kuipers) Zacht ewolking cn af en toe regen. Mi- ntcmpcratuur rond 6 graden, gtempcratuur ongeveer 9 gra- rij krachtige, aan dc kust af en rde zuidwestenwind. ooruitziebten voor vrijdag tot en zandag:aanhoudend zacht en re- itig. Vooral zaterdag kans op ichtig weer. 24 PAGINA'S x Amsterdam, Den Haag, UtrechtCapelle a/d IJssel. v, NAIROBI (GPD) - Bij gevechten tussen rebellen en regeringstroepen in Somalia zijn in en rond de hoofd stad Muqdisho tot nu toe zeker vijf honderd doden gevallen. De strijd is zondag begonnen. Beide partijen beweren de hoofdstad onder con trole te hebben. President Mohammed Siad Barre houdt zich volgens de rebellen schuil in een zwaarbewaakte beton nen bunker in de buurt van het vliegveld van Muqdisho. Volgens de rebellenorganisatje Verenigd So- malisch Congres (USC) is het ge bied rond de bunker hermetisch af gesloten. Het zou uitgesloten zijn dat Barre ontsnapt. De Somalische minister van bui tenlandse zaken Ahmed Mohamed Aden heeft gezegd dat de gevechten zich slechts afspelen in twee delen van de stad en dat de regering op geen enkele wijze wordt bedreigd. Ook het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zegt over informatie te beschikken dat de re bellen geen enkel gebied in Muqdis ho in handen hebben. Stafleden van de Verenigde Naties die gisteren vanuit Muqdisho in Nairobi arri veerden, zeiden dat de situatie in de stad zeer chaotisch is. Inmiddels heeft de Italiaanse re gering besloten vliegtuigen en een of meerdere marineschepen be schikbaar te stellen voor de evacua tie van Italianen en andere buiten landers. Er wonen talloze Italianen omdat een deel van Somalia tot 1960 een Italiaanse kolonie was. De regering van Egypte heeft gis teren opnieuw voorgesteld een ron de-tafelconferentie over Somalia te houden in Cairo waaraan alle strij dende partijen dienen deel te ne men. (pagina 5: Dagen 'burgemeester van Muqdisho' lijken geteld) Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400 óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28.75 Ik neem een kwartaalabonnement 76.75' Ik neem een laarabonnement 298.60' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1