Leids bedrijf maakt weloverwogen keuze bij genetische manipulatie DE TIJD, VAN TOEN JAN STEEN S LABAN: VETTE KUITEN EN KALENDE KRUIN MAANDAG 31 DECEMBER 1990 LEIDEN "Het staatshoofd heeft gesproken en om voor zichtigheid gevraagd. Ik kan niet anders zeggen dan dat dit de basis is waarop wij opereren. De gedachten van de ko ningin Beatrix en Gene Pharming over genetische manipu latie liggen op één lijn. Weloverwogen keuzes maken: de koningin wil dat en wij doen dat al. Nee, we gaan haar zeker geen briefje schrijven in de zin van dat we het met haar eens zijn" Van onze redacteur Jan Westerlaken Zo reageert directeur Otto Postma van het Leidse bedrijf Gene Phar ming op de toespraak van koning Beatrix op eerste kerstdag. Het staatshoofd zei dat de wetenschap veel goeds heeft gebracht. Door de onthulling van geheimen over de opbouw van het leven worden we in staat gesteld honger te bestrijden en ziekten te voorkomen. Eigenschap pen kunnen worden veranderd. Maar, zei de koningin, daarmee is tevens een grens bereikt die noopt tot bezinning. Moet alles wat kan, ook kunnen?, vroeg zij zich af. Woorden die Otto Postma uit het hart zijn gegrepen. Zijn bedrijf Ge ne Pharming tracht door middel van genetische manipulatie de ge vreesde uierziekte (mastitis) bij koeien te voorkomen. Eén op de drie koeien krijgt die ziekte. Veel dieren moeten als gevolg hiervan worden afgemaakt. Inmiddels is die manipulatie bij vijf kalfjes mislukt. Het extra dna dat in de bevruchte eicel is ingespo ten, is niet in de chromosomen op- Korte cursus over milieuvriendelijke bloembollenteelt BERGEN - De Volkshogeschool Bergen begint 25 januari met een korte cursus 'milieuvriendelijke bloembollenteelt'. Doel van de op leiding is onder meer bollentelers meer inzicht te verschaffen in de ef fecten van bemesting en gewasbe schermingsmiddelen op het milieu en het opstellen van milieuvriende lijke bedrijfsplannen. De eerste cursusdag staat in het teken van 'geïntegreerde bloembol lenteelt'. Op 28 februari en 1 maart wordt vervolgens aandacht besteed I aan bemesting, gewasbescherming en het opstellen van bedrijfsplan- I nen. De laatste cursusdag in mei be staat uit een excursie naar een 'voorbeeldbedrijf. Voor meer informatie over de cur sus: Volkshogeschool Bergen, I 02208-94541. Medische Diensten ARTSEN Leiden De dienst begint maandag om 8 uur en eindigt dinsdag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars, Van der Meer, Tan, Zwijnen- burg, Meijer, Van Leeuwen, Verhage, Groene- veld, de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schie: Nieuwjaarsdag: E.A. de Ruiter, Rosmolen 2, tel: 125096. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- meijer, de Lange: Nieuwjaarsdag: S.C. Middendorp/L.T. Pufkus, Bonairestraat 2. tel: 222822. Groep 3 - Boels, Smit, Lely, W. de Bruijne, J. de Bruijne, Huibers, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: Nieuwjaarsdag: Dr. Delver, tel: 156221. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, J.G. Zaaijer en R.E. Zaaijer, de Kanter en Lodder: Nieuwjaarsdag: F. Lahr, Zoeterwoudsesingel 11. tel: 120347. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooijman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: Nieuwjaarsdag: H.J.H.R. Prince, Vondellaan 58, tel: 761754. Waarpemingsregeling Homeopatische artsen: C. Jufiermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp di L. Middendorp, tel: 130189, spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur op Peppelschans K14. Oegstgeest di J.J. Voorzaat, Boertiaveplein 19, tel: 177461. Voorschoten di F. Koopmans, Churchillweg 19, tel: 6352. Warmond ma F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, Warmond, tel: 01711-10030, di Huisartsen praktijk Sleeboom/Hoornweg, Prof. Aalberse- laan 2, Voorhout, tel: 02522-11393. Wassenaar di M.H. van Tolingen, Hofcamp- weg 7. tel: 01751-15939. Zoeterwoude via uw eigen huisarts verneemt u wie de dienst waarneemt. APOTHEKEN De avond- en nachtdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. 28 t/m ma 31 door: Zuider Apotheek, Lammen- schansweg 7, tel: 123553, Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31. tel: 173330, Apotheek Schoolstraat, Schoolstraat 83, tel: 01717- 7957, van 1/1 t/m 4/1 Haven Apotheek, Haven 18, tel: 226085, Apotheek Carlina, Boerhave- plein 21, tel: 176154, Apotheek Meidoorn, Voorstraat 59, tel: 01717-3350. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest (Leiden en omstreken): ma en di A.W. Hel der, Hermelijnvlinder 36, tel: 220513. Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw: di, E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26. tel: 764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260. Oegst geest, tel. 156161; of DJ. Brandt. Homans- traat 1, Rijnsburg. tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk. De Kempenaerstraat 21, Oegstgeest. tel" 071-176761. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De dienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegst geest en Warmond wordt waargenomen door- W.J. Tjaarda, Zoeterwoudsesingel 27, tel: 123739, spreekuur om 13.00 uur. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar ma en di J.A. Bosch, Burg. v.d. Haarplein 8, Voorschoten, tel: 01717-5342. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59. tel: 120144na 17.00 uur uitsluitend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Hol land'. werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen bui ten de spreekuurtijden, tel: 01720-74951. ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp: voor dringende hulp buiten kantooruren, tel: 06-8212141. genomen. Hierdoor blijken de kalf jes normale dieren te zijn, met een normale afweer tegen uierontste king. Vermoedelijk, zo denkt het In stituut voor Veeteeltkundig Onder zoek in Zeist, is het dna met op de juiste plek ingespoten. Begin De techniek bevindt zich nog in een beginstadium. Relatief is er weinig bekend over hoe het genetisch ma teriaal kan veranderen en onder welke omstandigheden. De kans dat het ingebrachte dna op de juiste plek terecht kwam was één op de twintig. Bij Adriana, het eerste kalf je, is dat mislukt en nu dus ook bij andere vier kalveren. Tussen nu en half mei volgend jaar worden er nog zeventien kalfjes geboren waarbij extra dna in de be vruchte eicel is ingespoten. Otto Postma vertelt dat Gene Pharming binnen enkele weken weet of het experiment gelukt is. "Is dat niet het geval, dan is dat jammer. De an dere kant van het verhaal is, dat er op dit moment een discussie gaan de is over de aanvaardbaarheid van genetische manipulatie bij dieren. Het is interessant om te zien of de Gene Pharming zit op zelfde lijn als koningin Beatrix manipulatie mogelijk nadelige in vloed heeft op de gezondheid of het welzijn van de dieren. Invloeden die we eigenlijk willen voorkomen". Op voorhand denkt Postma dat het met die nadelige invloeden alle maal best zal meevallen. "Omdat", legt de directeur van Gene Phar ming uit, "we uitgebreid met mui zen hebben geëxperimenteerd. Er felijk gezien lijken de muis en koe voor zeventig procent op elkaar. Wat hebben wij nu gedaan? We heb ben de moedermuis het matistis-ei- wit toegediend. De kleintjes dron ken de melk gewoon. Met hen is niks bijzonders gebeurd. Kortom, we verwachten bij de koeien ook geen problemen. We willen vooral zekerheid hebben, ook al met het oog op die maatschappelijke dis cussie. Met concrete resultaten kun je die discussie beter voeren". Openbaar Postma voegt daar nog aan toe: "In dien je je afvraagt, zoals koningin Beatrix in haar kersttoespraak, wat de effecten van genetische manipu latie zijn, dan kun je daar pas wat over zeggen als de resultaten er lig gen. Gene Pharming doet daar niet geheimzinnig over. Zodra er uit komsten liggen, goed of nadelig, zullen wij die openbaar maken". Vooralsnog is Gene Pharming nog ruim twee jaar doênde met het experiment om koeien genetisch zodanig te manipuleren dat zij geen uierontsteking meer krijgen. Post ma zegt dat het onderzoek pas in de loop van 1993 wordt afgesloten. "Dan hebben we echt een volledig beeld of er effecten op de dieren zijn. Binnen enkele maanden moe ten er zeventien kalfjes worden ge boren, maar daar blijft het niet bij. Het onderzoeksprogramma wordt verder uitgebreid. Alleen, het is niet bekend hoeveel genetisch gemani puleerde kalveren er in de komende jaren zullen worden. Dat aantal moet nog worden bepaald". De kalfjes waarbij de manipulatie niet is gelukt, zijn volledig gezond, benadrukt Postma. Onderzoek naar gedrag en gezondheid van de die ren, uitgevoerd in het Instituut voor Veeteeltkundig Onderzoek, heeft dit tot dusverre aangetoond. Ze worden vergeleken met een andere groep 'normale' kalveren van de zelfde leeftijd. Bloed en gedrag wij ken niet af. Adriana was bij de geboorte al beroemd. Toch leverde het genetisch gema nipuleerde kalfje niet het succes op, wat de wetenschap ervan verwachtte. Het is afwachten of de ingreep bij een van de komende kalfjes binnenkort wel lukt. (foto ANP) Dc ontwikke ling van de tech niek van geneti sche manipulatie in de laboratoria gaat door. Konin gin Beatrix vond in haar kersttoe spraak dat een grens is bereikt die noopt tot be zinning. Moet al les wat kan, ook kunnen? (pr-foto) NS waarschuwen publiek voor drukte in treinen LEIDEN/UTRECHT - Door adver tenties in de dagbladen gaan de spoorwegen het publiek begrip vra gen voor het ongerief dat de komen de tijd tussen de rails te verwachten is door de grote drukte, ondermeer door de invoering per 1 januari van de OV-jaarkaart voor studenten. NS legt in de advertentie uit dat de 'verstopping' van Nederland niet in een dag is op te lossen en dat de reizigers vanwege capaciteitsge brek tijdelijk maar moeten inschik ken. Tijdelijk, want als het toe komstplan Rail 21 wordt uitgevoerd moet het allemaal weer beter wor den, beloven de spoorwegen. Ook komt er een foldertje met tekst en uitleg over het ongerief dat de reizi gers wacht. Dat papiertje kunnen de conducteurs en lokettisten aan de klanten geven als ze het vanwege de drukte zelf te druk hebben om de reizigers uitgebreid te woord te staan. Bij de VVD is de huidige gedepu teerde tot lijsttrekker bij de komen de statenverkiezingen gekozen. <pr- Als een zeventiende-eeuwse schilder zich voor zijn ezel zett^ om een bijbels tafereel te schilde ren, kwam het niet bij hem op dat hij zich wel eens kon afvragen hoe het er toen, in de tijd van de aartsvaders, of in de tijd van Je zus en de apostelen, in het Oosten had uit gezien. Op een groot buitentafereel van Jan Steen bijvoorbeeld, uit (ver moedelijk) het eind van de jaren zestig lijkt het wel alsof het de maker niet interesseerde om een bijbelse sfeer op te roepen. Je moet wéten dat het om een scène gaat die in het 31ste hoofdstuk van het boek Genesis staat opge tekend - anders verslijt je het ge makkelijk voor een tafereeltje met boeren, burgers en buitenlui. Maar in feite gaat het om het vol gende: toen Jacob zo'n twintig jaar lang, ver van huis, bij zijn oom Laban had doorgebracht én met stug werken twee vrouwen had verdiend - Lea en Rachel, de twee dochters van Laban - én bo vendien nog grote schaapskud den had weten te fokken, ging hij er op een dag met zijn hele heb ben en houden vandoor. Het had tussen hem en zijn wispelturige oom vanaf het begin eigenlijk niet geboterd, maar hij had die nare ja ren moedig doorstaan, omdat dat de enige manier was om Rachel tot vrouw te krijgen. Op de dag van vertrek zag Rachel kans een aantal huisgoden-beeld jes (terafim) uit de tent van haar vader te pikken en mee te nemen. En daarmee zijn we het moment genaderd, dat door Jan Steen is weergegeven. Flink op los slaan Laban keert terug van het scha penscheren en merkt dat Jacob weg is, en Lea, en Rachel. Ook al le kudden van Jacob zijn verdwe nen. En bij een inspectie van de tenten komt men tot de ontdek king dat tevens de huisgoden foetsie zijn. Met een hele troep getrouwen trekt Laban de voortvluchtigen achterna. Hij zal wel van plan zijn geweest om er flink op los te slaan, maar - zo vertelt het bijbel verhaal - dat wordt hem door Jah we verboden: "Neem u wel in acht, dat gij met Jacob niet ten goede of ten kwade spreekt", zegt God namelijk tegen Laban in een nachtelijke droom. De volgende dag vervoegt Laban zich bij Jacob. Het lukt hem niet erg om zich in te houden: "Wat hebt gij gedaan, dat gij mij mis- Met ternauwernood ingehouden woede laat Laban zijn neef Jacob de reisbagage doorzoeken, omdat hij ver moedt dat de hem ontstolen huisgoden daarin verborgen zijn. Labans dochter Rachel, die op die beeldjes zit, kijkt quasi onschuldig naar haar vader op. Een schilderij uit (vermoedelijk) 1669, geschilderd door JanSteen. Het bevindt zich inde Lakenhal. (foto leid en mijn dochtere als krijgsge vangenen hebt weggevoerd? Waarom zijt gij heimelijk ge vlucht en hebt het mij niet meege deeld? Ik zou u dan", zo vervolgt hij huichelachtig, "uitgeleide hebben gedaan met vreugdebe toon en liederen, met tamboerijn en citer. Het is in mijn macht u Er is is geen twijfel aan, dat de scène die Jan Steen op het doek bracht, te maken heeft met de laatste wending in het verhaal. Een onaangenaam type De man die, breeduit en op de rug gezien, de situatie beheerst is na- LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN kwaad te doen, maar de God van uw vader heeft gisterennacht tot mij gesproken. Nu dan, als gij zijt heengegaan, enkel omdat gij zo. vurig naar uws vaders huis ver langt, waarom hebt gij dan mijn goden gestolen"? Daar komt dus de aap uit de mouw: Laban wil als het op haren en snaren komt, eigenlijk alleen maar zijn huisgoden terug. tuurlijk Laban. Heel zijn houding geeft te kennen dat hij uitermate verontwaardigd is. En nu we het verhaal kennen weten we dat Jan Steen de ingehouden woede van de onsympathiekeling wilde la ten zien, zoals hij daar staat, zwaargebouwd, met zijn vette kuiten en zijn kalende kruin: een onaangenaam type. Jacob komt er bij Steen trouwens ook niet zo best af: hij bijt niet van zich af, zoals hij verderop in het bijbelverhaal nog wél doet. Want als Laban en zijn mannen niets gevonden hebben slaan bij Jacob de stoppen door (hij weet op dat moment niet dat Rachel in haar tent op een kamelenzadel zit, waarin ze de terafim had verstopt! en alle opgekropte frustraties van twintig jaar ellende gooit hij er uit, in één lange woedende tira de. Het verhaal eindigt in majeur: La ban laat zich de heftige kritiek aanleunen en sluit met Jacob vre de. Rachel rept overigens met geen woord over de huisgoden van haar vader, welke laatste de volgende morgen zijn zonen en dochters kust en zegent en terug keert naar zijn woonplaats. Terug naar het schilderij: kenne lijk heeft Jan Steen ons Jacob voor ogen willen zetten als een wat onderdanige man, als de be drieger, zoals hij ons in de bijbel meermalen wordt afgeschilderd. En niet als de gewiekste schapen fokker die op handige wijze de vrijwel ondoenlijke eisen van zijn oom naar zijn hand wist te zetten. Met Gods hulp, dat wel. En Rachel, die de vermoorde on schuld spelend naar haar vader omhoog zit te kijken, is misschien wel de meest geslaagde figuur op dit fraaie doek: het is duidelijk dat Jan Steen haar met veel liefde en aandacht heeft geschilderd. Hartstochten Natuurlijk moet nu nog de vraag gesteld worden: waarom maakt de Leidse herbergier-annex- kunstschilder Jan Steen tegen het eind van de jarer. zestig van de zeventiende eeuw zo'n schilderij. Het onomwonden antwoord kan kort zijn: we weten dat niet. Er zijn in de loop der jaren na tuurlijk wel wat vermoedens ge uit. Het meest voor de hand lig gend is het volgende: bij een stuk als dit, waarin een verhaal voor het voetlicht moet worden ge bracht, richtten zeventiende-eeu- se schilders hun aandacht op wat men de hartstochten placht te noemen. De vraag bij een tafereel, zoals hier besproken, was niet: hoe zou het er destijds, bij de gro te schapenfokkers van het Mid den-Oosten, hebben uitgezien. Maar: hoe toon ik dat hier iemand met ingehouden woede opdracht geeft om de reisbagage te door zoeken; hoe zou Jacob zich tegen over zijn boze oom hebben gedra gen; hoe kan ik de onschuldige Rachel weergeven, die op een za del zit waar de gezochte spullen in zitten en dan toch met een lief gezichtje tegen haar vader zegt "neem me niet kwalijk dat ik niet even kan opstaan, want ik ben on gesteld". En er is een tweede veronderstel ling: Jan Steen heeft vermoede lijk niet in de eerste plaats de bij bel er op nagelezen, maar een van de lange rijmelarijen van Jacob Cats: de Trouringh. Daarin komt het verhaal van Jacob en Rachel voor, alsmede andere verhalen van grote liefdes zoals die in de bijbel zijn opgetekend: David en Batsheba, Tobias en Sara. Een van de auteurs over deze pro blematiek schreef boven het hoofdstuk in zijn boek over Jan Steens schilderijen met verhalen de voorstellingen dat De Liefde, met een grote L, hét grondthema is van veel van die taferelen - ik denk dat hij gelijk heeft. L.D.COUPRIE Ted Jansen voert lijst WD aan bij verkiezingen provinciale staten DEN HAAG - Noordwijker Ted Jansen is gekozen tot lijsttrekker van de WD voor de provinciale sta tenverkiezingen van Zuid-Holland in maart. Hij is sinds 1982 gedepu teerde verkeer, vervoer en ruimte lijke ordening. Nummer twee op de lijst is gede puteerde Irma Gunther, op de der de plaats staat fractievoorzitter Henk van der Goot. De kersverse burgemeester van de nieuwe gemeente Rijneveld (Ha- zerswoude, Koudekerk, Benthui zen), M. Boelen uit Rijnsaterwoude, staat op nummer 7. Wassenaarder J. Nolten bezet de twaalde plaats. De voormalige WD-wethouders uit respectievelijk Nieuwkoop en Zoe terwoude, A. van der Most-De Rid der en H. Graniewski-Wijnands be zetten achtereenvolgens de negen tiende en eenetwintigetse plaats op de lijst. Lijstduwer C. van der Sluis (25e plaats) komt uit Zoeterwoude. De afgelopen vier jaar bestond de WD-afvaardiging in de Provinciale Staten uit vijftien leden. De vereniging Lagere Overheden tegen Apartheid (LOTA) organi seert op 25 januari in Den Haag een congres over de 'civics', bewoners organisaties van de zwarte gemeen schap in Zuidafrikaansdee steden. LOTA wil meer de lokale democra tie in Zuidafrika gaan steunen en wil daarom meer aandacht aan deze 'civics' geven. jternpg Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Vele winkeliers en nering doenden zijn nog steeds in de veronderstelling dat ze aan poli tiebeambten de visitatie van den ijk, in hunne winkels of plaatsen van verkoop kunnen beletten. We kunnen hun echter mededeelen dat dit niet het ge val is, daar een neringdoende te dezer stede gerechtelijk zal wor den vervolgd, wegens het belet ten der visitatie van den ijk. - In den avond van den eersten Kerstdag begaf zich de mare- chausse van Valkenburg naar het gehucht Westenrade, ge meente Klimmen, om zekeren Leunissen, verdacht van diefstal onder bezwarende omstandig heden, o.a. bij de weduwe Ron- kers, te Baexem, in hechtenis te nemen. Bij hare nadering ver schanste zich Leunissen in zijn woning, waaruit hij een revol verschot loste. Er werd toen hulp uit Maastricht aangevraagd en in tegenwoordigheid van den burgemeester van Klimmen de woning opengebroken en door zocht. Op den zolder werd Leu nissen in een kamertje ontdekt, waar hij van zijne aanwezig heid deed blijken door nogmaals een revolverschot te lossen. De marechaussees schoten toen ook hun wapens af, waarbij onge lukkigerwijze een hunner, zeke re Van den Brande, in het been werd getroffen, tengevolge waarvan deze door verbloeding eenige uren later is overleden. Leunissen, eindelijk zijne on macht inziende, heeft zich over gegeven. Vijfentwintig jaar geleden: - Bergen uit isolement - het Maaswater in Noord-Limburg is gisteren zover gezakt, dat het dorp Bergen vanaf gistermid dag uit zijn isolement is verlost en weer voor alle verkeer bereik baar is.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9