TAD 1 JEIDEN Enkeling verblijft oudj aarsnacht in Leidse politiecel 'Leren door zien en doen' LEIDSCH Hl DAGBLAD Lezers Schrijven Naam: Willie de Best en Michel van der Geest Beroep: Verpleegkundigen Werk: EHBO Academisch Ziekenhuis Lei den Michel (vorige jaarwisseling in de nacht dienst): "Vorig jaar begon de ellende toen het nieuwe jaar vijf minuten oud was. Ik was al leen, met een medisch student als assistent en het werd zo druk dat ik zonder eten en drinken tot in de morgen kon doorgaan. Er was onder meer een zwaar verkeersongeluk gebeurd met een dodelijk slachtoffer en een zwaargewonde die eerst hier kwam. Maar het eerste slachtoffer was iemand die een strijker in zijn hand had gehad. Een soort lucifer zonder lont die voortijdig in zijn hand knalde. En zo waren er die nacht nog twee die hun hand grotendeels waren kwijtgeraakt. TEGEN DE KLOK Nee, ik hoefde niet te amputeren, dat haddep ze zelf al gedaan. Er zijn ook altijd mensen die dronken zijn en zich veel later of 's ochtends vroeg melden. Dan hebben ze pas gemerkt, dat ze een ver wonding hebben opgelopen. Normaal komen er tussen de vijf en tien slachtoffers naar een gewone EHBO-nachtdienst. Maar bij de jaar wisseling waren er verleden jaar veertig men sen die EHBO-hulp nodig hadden. Van hen werden er acht opgenomen. Dat is uitzonder lijk veel. Nee, zelf steek ik geen vuurwerk af'. Willie (deze jaarwisseling in de nachtdienst): "Omdat het vorig jaar zo druk was, hebben we besloten om .dit jaar met een dubbele bezett- ting en een medisch student op de EHBO te MAANDAG 31 DECEMBER 1990 - l m lÉPf WÊ&M tfl 1<IV 't-L ÊÈit L* TT few; ^ÊÊÊÊIÊBËÊÈËÊÊÊÊÊBÊÊÊÊIKÊBÊIÈÈÊÊIÊÈÈÊÊÊBKIKItÊÊÊÊÊÊÊÊtKKuÊËttKBtn Studenten belagen Tuinbouwopleiding bij Dr. Van Voorthuysenschool agenten bij feest op Rapenburg LEIDEN Vijftig feestvierende studenten hebben het de politie de afgelopen nacht niet gemakkelijk gemaakt. De agenten werden door bewoners van het Rapenburg ge waarschuwd omdat de studenten daar een vreugdevuur in een par keervak hadden gemaakt. Dat le verde overlast op, onder meer voor het passerende verkeer. Twee agenten gingen naar het Ra penburg. Geen enkele feestvierder nam maatregelen om het vuur te doven. Integendeel, een 24-jarige Leidenaar gooide nog een pallet op het vuur. Hij werd aangehouden en daarop begon de groep zich tegen de agenten te keren. Er werd ge duwd en getrokken en volgens een politiewoordvoerder werden de po litiemannen ook bespuwd. Ze hiel den de groep op afstand met de wa penstok. Even later kregen ze assis tentie van nog twee agenten die de verdachte in de politiewagen zette. Een 20-jarige man gaf een trap tegen de wagen die daardoor schade op liep. Ook hij mocht instappen en werd overgebracht naar het bureau. LEIDEN Er zijn enkele Leide- naars die de jaarwisseling zullen 'doorbrengen in een 'prettig bed, maar in een kamertje waar ze écht niet uit kunnen', zoals politie woordvoerder H. Langendoen het omschrijft. De politie heeft de afgelopen week al twee mensen aangehouden die bekend staan als ordeverstoor ders. Zij moesten nog een boete be talen, hadden daar geen geld voor en moeten nu in plaats daarvan een celstraf uitzitten. Pas half januari komen ze weer op vrije voeten. Lan gendoen verwacht dat er maandag, op oudjaarsdag, nog een paar ande re mensen in de kraag zullen wor den gevat. Ook vorige jaren werd op deze manier een aantal onruststo kers van de straat gehouden. De politie weet volgens Langen doen precies wie behoort tot de groep 'aanstichters' van ongere geldheden in Leiden. Die mensen zullen dan ook extra in de gaten worden gehouden tijdens de jaar wisseling. Vooral door agenten in burger. "Want dat hoort bij de poli- tietactiek". Er worden door de politie net als andere jaren extra maatregelen ge nomen tijdens Oud en Nieuw. Er werkt een tiental agenten meer dan normaal. Langendoen verwacht niet zo veel problemen: "Het is de afgelopen jaren steeds redelijk goed verlopen. De Leidenaars hebben gewoon Oud en Nieuw gevierd, zon der het de politie erg moeilijk te ma ken. Er is natuurlijk altijd wel een hoeveelheid incidenten, en er wordt altijd wel schade aangebracht aan eigendommen van particulieren of van de gemeente". De politie wordt in de nacht van 31 december op 1 januari bijgestaan door twee mensen van de reini gingsdienst. Die verwijderen kerst bomen en dergelijke om te voorko men dat er brandjes worden gesto ken. Met de brandweer is er ook een nauwe samenwerking. Afgespro ken is dat niet elk vreugdevuur meteen zal worden gedoofd. Vol gens woordvoerder Volker van de Leidse brandweer wordt alleen in gegrepen bij grote en gevaarlijke branden. "We treden uitsluitend op als de Mobiele Eenheid aanwezig is en als de reinigingsdienst direct kan ingrijpen om de troep op te rui men". Er zijn op de kazernes aan de Lan- gebrug en op de Gooimeerlaan to- Vooruitkijken en terugblikken op lokale radio LEIDEN Omroep Rijnland en de Stadsradio Leiden (voorheen Free- wave) zenden vanavond een oude- jaarsprogramma uit op de frequen tie van Rijnland. Van 21.00 uur tot 7.00 uur op nieuwjaarsmorgen blik ken bekende en minder bekende Leidenaars terug naar 1990 en voor uit naar het nieuwe jaar. In het programma wordt ook de verdere invulling van de Stadsradio Leiden bekend worden gemaakt. Stadsradio Leiden is de nieuwe om roep die ontstaat uit Rijnland en Freewave. taal 14 mensen aanwezig. Normaal draaien 12 mensen dienst. De brandweerlieden die vrij zijn, kun nen worden opgeroepen in noodsi tuaties. Verder voert de brandweer sinds vrijdag controles uit bij de zeven plaatsen waar in Leiden vuurwerk mag worden verkocht. Gekeken wordt of er niet te veel vuurwerk aanwezig is, of het rookverbod wordt gehandhaafd en of er geen spullen worden verkocht aan perso nen onder de 18 jaar. De gemeentelijke reinigings dienst is na de kerstdagen begon nen met het verwijderen van alle pa pierbakken en een aantal glasbak ken in de stad. De wijkcontainers zijn tijdelijk afgesloten. Ook de brievenbussen gaan dicht. Maan dagmiddag om 12.00 uur is de laatste lichting, en vanaf 15.00 uur op 1 januari kan er weer post in de rode bussen worden gedaan. De firma Publex neemt geen maatregelen om vernieling van pu blicatieborden en bushokjes te voorkomen. Vorig jaar bedroeg de schade daaraan in Leiden vierdui zend gulden. De schade wordt zo snel mogelijk verholpen. "Dat is het enige wat we kunnen doen. We kun nen de borden niet weghalen, of zo. Dat kost te, veel tijd en geld. Onze klanten betalen voor de posters op de borden, dan kunnen we die niet zomaar weghalen", aldus een woordvoerster van de firma. Lift parkeergarage geregeld defect LEIDEN - De lift in de parkeerga rage aan de Ir. Driessenstraat was zaterdagmiddag weer kapot. Vier mensen werden na een kwartier door de brandweer bevrijd. Volgens de bedrijfsleider van de vestiging van Albert Heijn in de garage ko men mankementen vaak voor. "Maar ik ga daar helemaal niet over. Wij klagen regelmatig bij de ver huurder over het feit dat de lift niet functioneert zoals het moet", aldus de bedrijfsleider. Erica Beheer, de verhuurder van het gebouw, is wegens vakantie ge sloten. Vuurwerk knalt brievenbus uit deur LEIDEN De Leidse politie heeft het afgelopen weekeinde 28 men sen aangehouden die vuurwerk afs taken. Dat gebeurde naar aanlei ding van klachten van omwonen den. Een familie aan de Hoge Mors- weg meldde dat de brievenbus uit de deur was gevlogen nadat onbe kenden er vuurwerk in hadden af gestoken. De meeste Leidenaars die zijn aangehouden waren tussen de 12 en 18 jaar en worden gestraft via het zogeheten Halt-project. Dat be tekent dat zij werkzaamheden moe ten verrichten. In totaal zijn er deze maand 68 personen aangehouden die vuur werk afstaken. Om branden te voorkomen heeft de reinigingsdienst in het weekein de 1200 kerstbomen weggehaald op diverse plaatsen in de stad. Parkeergarage Gaarne reageer ik naar aanleiding van het artikel in uw krant van en kele dagen terug over de klachten van een medewerker van Swaak over de te geringe vulling van de parkeergarage Ir. Driessenstraat. Ik betwijfel of de parkeergarage Ir. Driessenstraat wel zo onbe kend is, zoals van de zijde van Swaak wordt beweerd. Duidelijk is dat men nu eenmaal niet graag in een garage rijdt en liever op de begane grond blijft zoeken naar een plaats zolang dat fysiek mo gelijk is. En dat is mogelijk, bijvoorbeeld op de Kaasmarkt of in de wijken Pancras-Oost of Pancras-West, waardoor de bewoners van die wijken nauwelijks meer in de buurt van hun huis kunnen par keren of anders het risico lopen van een bekeuring als zij het rondrijden beu zijn en hun auto verkeerd parkeren. Het verhaal van Swaak kreeg bij mij de teneur van 'ach wat zijn wij zielig, nu wij nog steeds geen behoorlijke omzet draaien'. On dergetekende is teleurgesteld in het gebrekkige gezond verstand van heer Swaak op dit gebied, door alsmaar niet te reageren op de uitgesproken wens van velen om de parkeergarage in de avonduren open te houden. Dit was ook de deal, die was gemaakt met de gemeente (althans aan de wijken genoemd), bij de komst van de dansschool - die onderdeel uitmaakt van het parkeergarage- complex - om de overlast voor de wijken tot het minimum te beper ken. Bij de garage Langegracht werkt dat positief voor wat be treft het Schouwburgbezoek. Ik zou mij nu kunnen voorstel len dat velen nu overdag denken: 'daar is een parkeergarage, maar die is toch nooit open'. Ik stel u voor de public relations meer op deze toer te richten en ook eens te denken aan de bewoners. Alfred Lagerweij Hooigracht 76 Leiden Van onze medewerkster Ingrid Brama LEIDEN Zaaien en kweken, in de kas werken, tuinieren en composteren. Voor de leerlin gen van de openbare school voor speciaal onderwijs, Dr. Van Voorthuysenschool, wordt dit vanaf het voorjaar 1991 een wekelijkse bezigheid. De school voor moeilijk lerende kinderen (MLK) is vooral vak gericht bezig om de toekomst mogelijkheden van de leerlin gen te vergroten. Directeur F. van Hooff legt uit: "Be roepsvorming is erg belangrijk, deze leerlingen stappen na hun schoolperiode gelijk in de praktijk. Omdat Leiden wat betreft de tuin bouw centraal zit, met bollen- en bloementeelt in de regio, is er veel werkgelegenheid in deze bedrijfs tak. Bovendien bleek dat veel oud leerlingen in de tuinbouwsector te recht kwamen. Reden genoeg voor ons om de leerlingen op dit gebied het een en ander bij te brengen". Vanaf september zijn de groepen van het Voortgezet Speciaal Onder wijs (VSO) al bezig met het tuin- bouwvak. Hiervoor is voorlopig Nieuwe reeks lessen in omgang met tieners LEIDEN - In januari start opnieuw een cursus 'Omgaan met tieners'. De lessenreeks, die momenteel nog draait bij Boerhaave, wordt gege ven bij de volksuniversiteit K&O aan de Oude Vest. De cursus van acht lessen is be stemd voor ouders of anderen die niet beroepsmatig te maken heben met kinderen. Onderwerpen die aan de orde komen zijn onder meer roken, alcohol, ruzie, huiswerk en uitgaan. De kosten bedragen 90 gulden per persoon, hetgeen ongeveer de helft is van de bijdrage die werd ge vraagd op Boerhaave. Cursusleid ster A. Witteveen: "Misschien dat door die lage kosten nu beide ou ders kunnen komen". Overigens worden voor degenen die de cursus op Boerhaave hebben gevolgd enkele vervolglessen gege ven. Informatie bij A. Witteveen, tel. 143624 of bij K&O 141141. draaien. Drie weken terug hadden we hier al het eerste vuurwerkslachtoffertje met een brandwond aan zijn hand. De meeste mensen komen hier gelaten binnen en realiseren zich pas later wat ze gedaan hebben. Vrijdsg ben ik al de nachtdienst ingegaan om aan het rit me te wennen. Ongelukken met vuurwerk zitten in een klein hoekje. Vorig jaar vierden we oud en nieuw bij mijn zusje en toen haalde ik mijn va der over om naar buiten te gaan. Daar kreeg hij van tien meter afstand een vreemde voetzoe ker tegen zijn broek, de kleding schroeide en hij had een brandwond. Ik kon hem gelukkig direct helpen. Zelf steek ik geen vuurwerk af, te link, maar ik ga altijd wel naar buiten om te kijken. Dit jaar dus niet. Bij oudjaar hoort nu eenmaal vuurwerk, maar lees de gebruiksaanwijzing goed en pas op met kinderen". 1 (tekst Emiel Fangmann, foto Lock Zuyderduin) voor één dag in de week vakleer kracht tuinbouwkunde, P. van Dam, aangesteld. Uit de post onderwijsvernieu wing is geld beschikbaar gesteld voor een kweekkas, een kweektuin en gereedschap. "We hebben een werklokaal waar leerlingen vooral in het winterseizoen bezig zijn met het stekken en verpotten van ka merplanten, het maken en onder houden van tuingereedschap en het ontleden van bijvoorbeeld bloem bollen. Tevens krijgen zij daar wat theorie bij", legt Van Hooff uit. Arbeidsmarkt De algemene oriëntatie ligt bij de handvaardigheden, waardoor de leerlingen hun kans op de arbeids plaats vergroten. 'Leren door zien en doen' is het motto van Van Hooff. De scholieren kunnen stage gaan lopen bij de plantsoenen dienst, directie Groen in de ge meente Leiden. Daarnaast kunnen zij terecht op kwekerijen en bollen- bedrijven in de buurt, de locatie van de school in Leiden sluit hier goed bij aan. De leerkrachten spelen een grote rol bij de bemiddeling tussen arbeidsplaats en leerling. Ook gezien de vrijetijdsbesteding vindt Van Hooff tuinbouwkunde een nuttig vak. "Kinderen die drie hoog op een flat wonen krijgen er plezier in om een tuintje te onder houden. Ze worden zelfstandig als ze een deel van de schooltuin moe ten onderhouden. Wanneer de be planting gaat groeien worden ze reuze- enthousiast. In het zomersei zoen kunnen ze de vruchten pluk ken van het gewas in de moestuin", aldus Van Hooff. Het bijzondere aan een tuinbouw- vak op het VSO is volgens Van Hooff het feit dat de Dr. Van Voort huysenschool geen agrarische op leiding is. Andere praktijkgerichte vakken zijn reeds jaren ingebur gerd op de ruim 75-jaar oude school Leidenaar overleden aan verwondingen LEIDEN De 19-jarige Leidenaar Dennis Lens is zaterdag in het AZL overleden aan de verwondingen die hij opliep bij een verkeersongeval in Voorhout. Op vrijdagavond 17 november reed hij met zijn auto over de Leidse Vaart. Door onbekende oorzaak kwam hij in de berm terecht en ver volgens in het slootje naast de vaart. Met ernstige verwondingen werd hij overgebracht naar het AZL. Ook twee medepassagiers raakten ge wond. voor speciaal onderwijs. Zowel jon gens als meisjes volgen vakken als metaal- en houtbewerking, huis houdkunde en koken. De klassen bestaan uit maximaal 14 leerlingen en er is veel tijd voor persoonlijke begeleiding. Elke scholier werkt op zijn of haar eigen niveau en heeft een individueel leerpakket. Drie avonden in de week is er een soort nazorg, in de vorm van een avondschool. Oud leerlingen kunnen een half uur indi vidueel worden bijgeschoold. Zij komen ook om bijvoorbeeld te oefe nen voor de theorie van hun rijbe wijs. "Die extra aandacht is voor hun heel belangrijk. Door een nauwe sa menwerking ontstaat een hechte band. De leerlingen kunnen altijd terugvallen op onze steun. Ook al staan ze op gegeven moment op ei gen benen, ze komen nog regelma tig langs". De leerlingen Diana Vermeer en Ronald Zoons snoeien onder toe ziend oog van directeur F. van Hooff de struiken rondom het school plein. (foto Ellen Martens) Er is weer voor miljoenen guldens vuurwerk verkocht. Politie, brandweer en reinigingsdienst in Leiden hebben hun voorzorgsmaatregelen genomen om de overlast van het afsteken te beperken. (foto Henk Bouwman) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7