Bloedige onlusten in Gazastrook Nerveus Jordanië vreest Israëlische wraak Griekse kolonels blijven in gevang Papua's vechten met pijl en boog tegen ontginning rijke oerwouden GEVANGENISOPROER DHAKA Johan Kraagpresident voor de schijn Walesa wenst Bielecki als nieuwe premier MAANDAG 31 DECEMBER 1990 BUITENLAND PAGINA 5 Soldaten: toestand onhoudbaar Van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV Vijf Palestijnen zijn het afgelopen weekeinde om het leven gekomen bij de bloedigste onlusten in de Ga zastrook sinds weken. Ongeveer 150 mensen raakten ge wond. Bij artilleriebeschietingen in Libanon door Israël en het onder Israëlische hoede opererende Zuidlibanese leger, verloren zaterdag vier kinderen het leven. Drie volwasse nen liepen verwondingen op. De problemen in de Gazastrook Een legerwoordvoerder meldde dat ontstonden nadat een legerpatrouil- zaterdag in de Gazastrook in totaal le twee gemaskerde Palestijnen had 29 benzinebommen zijn geworpen doodgeschoten in Rafiah. Volgens naar legerpatrouilles. Twee militai- een legerwoordvoerder behoorden ren zijn licht gewond geraakt, de twee tot een groep die leuzen Premier Shamir heeft gisteren schilderde ter aankondiging van een brief ontvangen van een Israëli- 'Fatah-dag' op 1 januari, de datum sche kapitein en zijn compagnie, waarop de grootste organisatie bin- die juist een diensttermijn in de Ga- nen de PLO 26 jaar actief is. Ze zou- zastrook achter de rug hebben. Zij den geen gevolg hebben gegeven dringen er op aan dat het Israëlische aan een oproep te blijven staan en leger onmiddellijk de strook ver vervolgens op de vlucht zijn neerge- laat, omdat de situatie daar onhoud- Van IPS-correspondent Philip Smucker JAYAPURA - De plannen van de Indonesische regering voor de ont wikkeling van Irian Jaya, het voor malige Nederlands Nieuw Guinea, stuiten op steeds meer verzet van milieuorganisaties. De plannen zou den ten koste gaan van de rijke bos sen van Irian Jaya en de doodsteek betekenen voor de inheemse cul tuur van de bewoners. Irian Jaya bestaat nu nog uit 31 miljoen hectare vrijwel agdelijk tro pisch regenwoud, omringd door dichte mangrovebossen. In de bos sen leven zeldzame dieren, zoals bij voorbeeld minstens 26 verschillen de soorten paradijsvogels. De men selijke bewoners leven nog voor een deel in het Stenen Tijdperk en zijn totaal niet voorbereid op de aanslag op hun leefgebied door houtkap pers en mijnbouwbedrijven. De bossen op de andere 13.000 ei landen van de Indonesische archi pel zijn in ras tempo aan het ver dwijnen. Volgens het Wereldna- tuurfonds is in 1989 een miljoen schoten. Volgens Palestijnse bron nen zijn beide slachtoffers door ko gels in het hoofd getroffen. Tijdens de massale onlusten die daarna ontstonden schoot het leger met scherp op een menigte, waarbij nog drie doden vielen en meer dan honderd gewonden. Een van de do den was een vrouw. Volgens Pale stijnse bronnen stierf ze aan de ge volgen van de inademing van traan gas, maar het leger houdt het erop dat ze in de loop van de rellen een hartaanval kreeg. Ooggetuigen meldden dat een he likopter stenen en traangas ver spreidde. Het leger zette een spe ciaal voor de bezette gebieden ont worpen stenenkanon in, dat stenen ter grootte van eieren op de menigte afschoot. Er zouden ook luchtdruk- granaten zijn gebruikt. De onrust verspreidde zich snel naar het noor delijker gelegen Khan Yunis en het vluchtelingenkamp Jabaliya. Daar vielen bij botsingen met het leger minstens vijftig gewonden. Volgens de militaire autoriteiten hebben de soldaten die tegen de Palestijnse demonstranten optra den volgens hun orders gehandeld. Ze zouden pas vuurwapens hebben gebruikt toen hun leven gevaar liep. politie gisteren een tentenkamp van demonstranten met de grond gelijk gemaakt. De betogers kampeerden al enkele maanden voor het Rossija- hotel, op een steenworp van het Kremlin, om te protesteren tegen de slechte leefomstandigheden in de Sovjetunie. Er dreigde een echte sloppenwijk te ontstaan aan de voet van het Kremlin. Albanezen Honderden Albanezen, voor het merendeel van Griekse afkomst, zijn gisteren naar Griekenland ge vlucht, zo heeft de Griekse politie meegedeeld. Volgens Griekse poli tiefunctionarissen zijn er aanwijzin gen dat de komende dagen nog dui zenden Albanezen zullen volgen. Letland In de Sovjet-republiek Letland is de bewaking van overheidsgebouwen verscherpt en heeft de politie be voegdheid gekregen personen en auuto's te doorzoeken nadat deze maand in de hoofdstad Riga twaalf bomaanslagen zijn gepleegd. Alle aanslagen waren gericht tegen ge bouwen van de overheid of de com munistische partij. Migrantenpension Bij een brand in een migrantenpen sion in Bremen zijn acht mensen omgekomen en vijf zwaar gewond geraakt. De brand ontstond toen in een van de kamers van het pension een vuurpijl werd afgestoken^ On der de doden waren een zwangere vrouw en vier kinderen die in hun bed waren gestikt. In het pension woonden ongeveer 90 emigranten uit Polen, de Sovjetunie en de voor malige DDR. hectare bos verdwenen, bijna twee keer zoveel als in 1976. Om de in stroom van deviezen uit de houtex port niet kwijt te raken en de con tracten met Japan en het Westen na te kunnen komen, heeft het centrale gezag in Jakarta zijp oog nu laten vallen op de onmetelijke oppervlak tes van het meest oostelijke Indone sische gebiedsdeel, dat grenst aan Papua Nieuw Guinea. Meer dan de helft van de bossen heeft op papier al een bestemming gekregen. Deze gebieden zijn be stemd voor "selectieve kap of voor herinrichting". Achter deze begrip pen gaat volgens critici de vernieti ging schuil van het bestaande leef patroon van zowel de mensen als de dieren. Woordvoerders van de Indonesi sche regering spreken van een hu maan beleid, maar de bevolking van Irian Jaya denkt daar anders over. Bewoners zeggen dat de ongevoe ligheid van Jakarta voor de tradities van het eiland de stoot heeft gege ven voor het opvoeren van de activi teiten van de Organisasi Papua Mer- deka (OPM), de beweging voor een vrij West Nieuw-Guinea. Gewapend met pijl en boog trek ken leden van de organisatie ten strijde tegen de Indonesische rege ring. Twee jaar geleden schokte Thomas Wapai Wanggai, een intel lectueel met universitaire opleiding in de Verenigde Staten, de autoritei ten door bij een officiële gelegen heid de OPM-vlag van een onafhan kelijk West Mieuw-Guinea te hijsen. Maar pijl en boog zijn niet de wa penen waarvan de regering in Jak arta schrikt. Om de strijd van de Pa pua's voor behoud van hun cultuur kracht bij te zetten is internationale steun onmisbaar. "We willen dat buitenlandse bedrijven de rechten van de bewoners respecteren en hen eerst toestemming vragen voor ze activiteiten ergens op Irian Jaya starten," aldus actievoerder Martin Pathay, gevestigd in de hoofdstad Jayapura. Internationale milieuorganisaties proberen hun invloed aan te wen den om de Indonesische regering tot inkeer te brengen. Zo heeft het Canadese comité voor de tropen- bossen de leden van de Verenigde Naties gevraagd stringente voor waarden te stellen aan leningen aan Indonesië. Het Amerikaanse Actie Netwerk voor de Regenwouden be schuldigt Jakarta ervan de land rechten van de bewoners van Irian Jaya te schenden. Op papier geldt voor heel Indone sië een beleid van selectief houtkap pen. Dit houdt in dat alleen volg roeide bomen geveld mogen wor den en dat er zorg moet worden be steed aan de herplant. Maar in de praktijk komt er van deze papieren regel niets terecht, stellen de milieuorganisaties. Volgens onderwijzer Paul Barua, uit het dorpje Yepem gelegen bij de mangrovebossen langs de kust, buit de Indonesische regering de bevol king van Irian Jaya uit. "Mijn ou ders zijn houthakkers. Ze leveren aan de regering en ze krijgen slechts een schijntje uitbetaald van de wer kelijke waarde van het hout. Veel jongeren willen het oerwoud onaan getast laten. Maar wat kunnen ze ondernemen tegen de almachtige overheid?" baar is geworden. De brief is onder tekend door 51 soldaten van de compagnie, slechts twee weigerden hun handtekening te zetten. Zuid-Libanon In Zuid-Libanon openden zaterdag kanonnen van het Israëlische leger en de met Israël samenwerkende militie het vuur op een aantal dor pen ten noorden van de door Israël ingestelde 'veiligheidszone'. De Li banese politie maakte later bekend dat vier kinderen in het Maidoun- gebied, in het uiterste zuiden van de Beka'a vallei daarbij zijn gedood. Drie volwassenen zouden gewond zijn geraakt. De artilleriebarrage volgde op een aanval met mortieren en Katy- usha-raketten op een buitenpost van de militie, het 'Zuidlibanese le ger' onder commando van generaal Antoine Lahad. In de nacht van vrij dag op zaterdag landde een aantal Katyusha's in het uiterste noorden van Israël, zonder schade aan te richten. Het was voor het eerst sinds april dat raketten Israëlisch grond gebied troffen. Het is niet duidelijk welke organisatie de Katyusha's heeft afgevuurd. DHAKA - In Bagladesh zijn tientallen gevangenen om het leven gekomen en meer dan 90 gewond geraakt toen de politie het vuur opende op duizenden gedetineerden in de gevangenis van Dhaka, die met ijzeren staven en stokken de gevangenispoort bestormden. Sommige gevangenen hebben zich op daken verschanst. (foto epa> SAN SALVADOR (AP) - Het Sal vadoraanse rebellenleger Natio naal Bevrijdingsfront Farabundo Marti (FMLN) heeft aangekon digd dat vanaf vandaag eenzijdig een bestand in acht zal worden genomen en zich bereid ver klaard tot onderhandelingen met de Salvadoraanse regering om een politieke oplossing te zoeken voor de burgeroorlog in het land. In een voor de radio van het FMLN voorgelezen verklaring zei het rebellenleger dat het bestand, dat vanochtend om zes uur plaat selijke tijd in werking zou treden, in overeenstemming is met de eerste fase van het in mei bereikte politieke akkoord met de rege ring. Dat akkoord kwam tot stand FMLN-rebellen in El Salvador willen praten na vredesbesprekingen in de Ve nezolaanse hoofdstad Caracas on der toezicht van de Verenigde Na ties. Verder zei het FMLN in de verklaring dat "onderhandelin gen de rationele weg zijn naar een oplossing van het conflict". De vredesbesprekingen onder auspiciën van de VN liepen eer der dit jaar vast doordat de rege ring weigerde in te gaan op de eis van het FMLN het leger aanzien lijk in omvang terug te brengen en militairen die zich aan schen dingen van de mensenrechten schuldig hebben gemaakt te ver volgen. Het FMLN heeft nu aan gekondigd met nieuwe voorstel len te zullen komen. Als de rege ring zijn halsstarrige houding af zweert is "snel een akkoord mo gelijk", aldus het FMLN. Ook VN-functionarissen zouden nieu we voorstellen hebben geformu leerd. Tijdens de nu elf jaar durende burgeroorlog in El Salvador zijn 73.000 mensen om het leven geko men, 7.000 mensen spoorloos ver dwenen en is voor miljoenen gul dens schade aangericht. Regering slikt gratie in na protesten ATHENE (AP) - De regering van de wegens moord op studenten tijdens conservatieve premier Konstantijn een oproer op 17 november 1973 aan Mitsotakis heeft gisteren bekend de Polytechnische Universiteit van gemaakt dat zij "om politieke span- Athene. De meesten zitten straffen ningen te vermijden" heeft afgezien uit van 25 jaar. van de voorgestelde gratieverlening van leden van het voormalige kolo- Mitsotakis had een commissie in nelsregime. het leven geroepen die over drie da gen bijeen zou komen om over de De regering had vrijdag bekend gratieverlening "op humanitaire gemaakt dat zij overwoog bijna alle gronden" te beraadslagen. De ver gevangen zittende leden van het zo- wachting was dat de commissie het genoemde kolonelsregime, dat van voorstel zonder meer zou overne- 1967 tot 1974 aan de macht was, gra- men, hetgeen de weg zou hebben tie te verlenen. De aankondiging geplaveid voor presidentiele gratie, leidde evenwel onmiddellijk tot fel- Mitsotakis zei dat hij de steun had le protesten door bijna alle politieke van president Konstantijn Kara- partijen, zowel in Griekenland als in manlis, die de gratiemaatregel dient Cyprus. goed te keuren. Zondagbladen meldden evenwel dat Karamanlis Mitsotakis zei vrijdag dat alle jun- niet bereid was zijn handtekening ta-leden gratie zouden krijgen, uit- te plaatsen, gezonderd Dimitris Ioannides, de brigade-generaal die verantwoorde lijk was voor een mislukte couppo ging op Cyprus in 1974. De staats greep, die tot doel had Cyprus met Griekenland te verenigen, leidde tot een Turkse invasie van Cyprus en uiteindelijk tot de verdeling van het eiland. Indirect veroorzaakte de couppoging ook de val van de junta en het herstel van de democratie in Griekenland. Onder de gevangen zittende oud kolonels bevinden zich George Pa- padopoulos (71), die de coup van 1967 leidde; diens broer Konstan tijn, (69); en Ioannides (67). De laatste, ex-chef van de gevreesde militaire politie, zette in 1973 Pa- padopoulos af. Drie van de andere vijf gevange nen zijn oneervol ontslagen officie ren, die veroordeeld zijn wegens martelpraktijken. De andere twee zijn officieren die veroordeeld zijn Twee Palestijnse vrouwen in dis cussie met een soldaat in Jeruzalem. Uit vrees voor rellen is de militaire paraatheid in de Israëlische hoofd stad verscherpt. Inde bezette Gaza- TonfanlrQtnn strook braken het afgelopen week- 1 enienKamp einde al onlusten uit. Morgen, 1 ja- Met bulldozers heeft de Moskouse nuari, viert de grootste Palestijnse verzetsorganisatie Al Fatah haar 26ste verjaardag. (foto ap) PARAMARIBO (ANP) - De nieuwe president van Su riname, de 77-jarige Johannes Samuel Petrus Kraag, is een overtuigd christen. Een diep gelovig en integer man, die als president van Suriname een louter cere moniële rol toebedeeld heeft gekregen. Mede door zijn hoge leeftijd en zijn zwakke gezondheid wordt weinig daadkracht van hem verwacht. Al bij zijn inauguratie zaterdag in de Nationale As- semblée werd duidelijk welke politicus het na de 'tele- fooncoup' van Kerstavond het feitelijk voor het zeg gen gaat krijgen in Suriname. Dat is vice-president Ju les Wijdenbosch, de leider van de aan het nationale le ger gelieerde NDP en met hem dus de militairen, in het bijzonder de voormalige bevelhebber en dictator Desi Bouterse. Want terwijl president Kraag tijdens de plechtig heid niet veel meer zei dan dat hij dit ambt als een be kroning ziet van zijn gedane arbeid, hield Wijden bosch een heel exposé over het te voeren beleid. Een rede vol retoriek over patriottisme, zoals de militairen dat zelf veelvuldig deden in de periode van vóór 1987, toen zij ook formeel de scepter zwaaiden in Suriname. Waarom Kraag zich voor het karretje van de legerlei der heeft laten spannen, is onduidelijk. Zelf wil de man uit het district Coronie daarover niet meer zeggen dan dat hij de functie heeft geaccepteerd "in belang van het land". Kraag was politiek actief binnen de Nationale Partij Suriname (NPS) in de tijd dat Suriname nog een kolo nie was van Nederland. Van 1958 tot 1963 was hij voor zitter van de Staten, het toenmalige parlement. Daar na werd hij vice-president en minister van sociale za ken en arbeid. Na 1969 verdween hij van het politieke toneel. Toen de politieke partijen in 1987 weer in de openbaarheid mochten treden, werd hij tot ere-voor- zitter benoemd van de NPS, de Creoolse partij van Henck Arron. Vervolgens kwam hij nog even in aanvaring met Ar ron over diens dominerende rol in de partij. Met een aantal getrouwen scheidde hij zich af van de NPS-lei- ding en vormde het 'Comité herstel democratie bin nen de NPS'. De hele kwestie liep uiteindelijk met een sisser af, hoewel van een echte verbroedering tussen Kraag en de nu afgetreden vice-president geen sprake is geweest. "Arron en ik zijn geen vrienden, maar ook geen vijanden", zei Kraag. Het is de bedoeling dat de nieuwe president slechts een paar maanden aanblijft. Hij heeft als belangrijkste taak het uitschrijven van vrije, geheime, algemene verkiezingen die uiterlijk voor eind mei 1991 moeten worden gehouden. Wodka-oproer in oost-Siberië MOSKOU (Rtr/AFP/UPI) - Geen drank op oudejaar - dat was de druppel die de emmer in Tsjita deed overlopen. In deze Oostsiberische stad is het tot rel len gekomen toen woedende Sovjetconsumenten nergens vodka of wijn konden krijgen, aldus het persbureau TASS. Aan de vooravond van de feestdagen ontdekten tiendui zenden inwoners van Tsjita, in het gebied rond het Bajkalmeer gelegen nabij de grens met Chi na en Mongolië, dat zij geen wijn of vodka meer krijgen voor hun rantsoenbonnen. Nadat zij uren lang in de rij hadden gestaan gingen zij woedend de straat op. Ze blokkeerden een van de hoofdwegen van de stad, waar zij brandjes stichtten en lan taarnpalen omvertrokken. Poli tie en brandweer moesten in grijpen om na enkele uren een einde te maken aan de rellen. In alle Sovjetsteden, en met name in Moskou, zijn de afgelo pen oneindige lange rijen ont staan voor de drankwinkels. TEL AVIV - Van alle Arabische leiders maakt koning Hussein van Jordanië zich het meest zorgen over de ontwikkelingen in het Golfge- bied en dat is geen toeval. Als Sad dam Hussein bij het uitbreken van een Golfoorlog zou besluiten zijn ra ketten los te laten op Tel Aviv, is Jordanië in oorlog met Israel. Niet omdat de koning dat graag wil, maar omdat hij geen keuze zal heb ben als de Israëlische straaljagers bij tientallen, misschien zelfs hon derden, door het Jordaanse lucht ruim scheren, op weg naar doen in Irak. De stemming in zijn land is zoda nig pro-Iraaks dat de koning een voudig niet zijn ogen kan sluiten tot de Israëlische wraakactie is afgelo pen. Israëlische vliegtuigen zullen daarom te maken krijgen met Jordaanse Hawk-luchtdoelraket- ten. De lanceerinstallaties zullen worden gebombardeerd en het zal niet lang duren voor ook de legers in actie komen. Zodra het Israëli sche leger zich op Jordaans grond gebied waagt is de kans levensgroot aanwezig dat ook Syrië zich in de oorlog stort Niet alleen omdat president Ha- fez al-Assad koning Hussein plech tig steun heeft beloofd tegen Israel, maar vooral omdat Syrië niet zal toestaan dat Israel veroveringen maakt in het gemeenschappelijke buurland. Gesmeekt De wetenschap dat hij willoos is overgeleverd aan de genade van Saddam heeft koning Hussein ner veus gemaakt. Daarom kan zijn ge reserveerde opstelling in de Golfcri sis rekenen op begrip bij het Wes ten. Maandenlang heeft de koning alles op alles gezet om een 'Arabi sche oplossing' voor het conflict te zoeken. Hij moet Saddam Hussein letterlijk hebben gesmeekt om het niet tot bloedvergieten te laten ko men. Maar zijn pogingen waren ver geefs en nu lijkt het erop dat hij de hoop op een vreedzame regeling van het conflict definitief heeft la ten varen. Vorige week is het Jordaanse le ger begonnen met uitgebreide troe penbewegingen. Volgens berichten in de Israëlische pers bevindt zich in het grensgebied met Israel nu de grootste Jordaanse troepenconcen tratie sinds de Oktoberoorlog van 1973 (waar koning Hussein zich ove rigens buiten wist te houden). De Jordaanse defensie-autoritei ten hebben zich uitgeput in verkla ringen dat de troepenopbouw lou ter een defensieve maatregel is om de grenzen te beschermen. Israels stafchef, generaal Dan Shomron, toonde in een reactie begrip voor de Jordaanse stap. "Het is ook in het belang van Israel", zei hij, "want geen buitenlandse troepen moeten op Jordaans grondgebied worden toegelaten, met inbegrip van die van Irak". Volgens Shomron vergissen de Jordaniërs zich als ze menen dat Is rael van plan is een invasie uit te voeren of het land te bezetten. Maar die opmerking zal in Amman niet veel indruk hebben gemaakt. Veel Jordaniërs zijn er vast van over tuigd dat Israel een Iraakse raket- aanval zal gebruiken als alibi om Jordanië'te bezetten, daar een Pale stijnse staat te vestigen en de Weste lijke Jordaanoever in te lijven. De explosief groeiende stroom immi granten uit de Sovjetunie heeft al leen maar meer voedsel gegeven aan die theorie. Erfenis De vrees voor een Israëlische over- reactie leeft trouwens niet alleen in Jordanië. In Israel zelf heeft Jit- schak Rabin (ex-premier, ex-staf chef en ex-minister van defensie) een ernstige waarschuwing uitge sproken tegen de "ongekend harde Van onze correspondente Runa Hellinga BUDAPEST De Poolse presi dent Walesa heeft zaterdag de econoom Jan Krzysztof Bielecki ge- (foto anp) kozen ais premier. Bielecki moet de regering leiden tot aan de parle mentsverkiezingen, die over een maand of drie worden gehouden. Zijn benoeming moet komende vrijdag door het parlement worden goedgekeurd. De 39-jarige Bielecki heeft een economisch adviesbu- militaire reactie" die de regering- Shamir Saddam Hussein in het vooruitzicht heeft gesteld. Rabin zei in de Knesset dat er niet "automa tisch" moet worden gereageerd als Irak een paar raketten lanceert om dat als het even kan Jordanië, met het betrekkelijk stabiele regime van koning Hussein, buiten het conflict moet blijven. Uit verklaringen van Rabin in de afgelopen weken kan met enige voorzichtigheid worden afgeleid dat hij vreest dat bepaalde minis ters binnen het huidige rechtse ka binet een oorlog met Jordanië nog niet zo'n slecht idee vinden. Het is interessant dat juist deze week Eitan Haber een artikel over dit on derwerp publiceerde in het populai re dagblad 'Yediot Achronot'. Haber, een militair commentator, was Rabins woordvoerder en naas te medewerker toen deze minister van defensie was. Haber herinnert eraan dat er voor de oorlog van 1967 slechts een generaal was die voort durend aandrong op het veroveren van Oost-Jeruzalem en de Westelij ke Jordaanoever, "de erfenis van onze voorvaderen". Droom Ironisch genoeg was die generaal niemand anders dan Ezer Weizman, toen Likud-aanhanger, nu vredes duif. Op dit moment, schrijft Haber, hebben we een regering met Sha mir, Arens, en de uiterst rechtse ex- stafchef Rafael Eitan. Als het Israë lische leger zich na een Iraakse ra- ketaanval ineens "aan de andere kant van de rivier" bevindt, dan zal dat voor sommigen een nachtmer rie betekenen, zeker als ook Syrië zich in de strijd mengt. Maar voor anderen wordt een droom waar heid. "De beide oevers van de Jor- daan! Ze zijn van ons!" Denkbeeldig, die vervulling van de Likud-ideologie? Haber: "Het is volstrekt denkbeeldig, net zoals tot voor kort alle scenario's fantasie waren die zouden leiden tot het uit eenvallen van het Sovjet-imperium, de val van de regimes in Oost-Euro pa en de komst van een miljoen Russische joden naar Israel...." reau. Hij staat bekend als een goede manager en behoort sinds 1980 tot de naaste medewerkers van Walesa. De benoeming van een nieuwe premier was nodig vanwege het af treden van premier Mazowiecki eind november. Mazowiecki nam ontslag nadat hij in de eerste ronde van de presidentsverkiezingen ver slagen werd door de Pools-Canade- se zakenman Tyminski. De benoeming van een nieuwe premier heeft Walesa de afgelopen weken onverwacht veel moeite ge kost. De eerste gegadigde, de advo caat Jan Olszewski, trok zich terug wegens een meningsverschil over de rol van minister van financiën Lezsek Balcerowicz. Balcerowicz is omstreden vanwege de economi sche shocktherapie die hij het land heeft opgelegd. Hij is zelf ook nog gevraagd voor het premierschap, maar gaf er de voorkeur aan zich op de economische hervormingen in Polen te concentreren. Ook andere ministersposten zijn door de president al in verregaande mate ingevuld. Naast Balcerowicz blijft in ieder geval de minister van binnenlandse zaken Kozlowski op zijn post. Jaroslaw Kaczynski, een van de naaste medewerkers van Walesa in de afgelopen jaren, zal worden benoemd tot kanselier van het presidentieel bureau.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5