Seksuele terreur in bedrijf aangepakt 'Plan gezondheidszorg jaagt kosten op' t: Ach gutdaar komen de jongeren met een motie' Mogelijk ontslag bij ongewenste intimiteiten Ambtenaren: onderwijs kan 3 miljard bezuinigen Nieuwe Rotterdamse krant IN EEN GROENGROEN KNOLLENLAND Mt fl 9 i' Kleurenfoto's 9xl3cm Dixons 91 MAANDAG 31 DECEMBER 1990 DEN HAAG (GPD/ANP) De Stichting van de Arbeid, waarin werkgevers- en werkne mersorganisaties zijn vertegenwoordigd, wil seksuele intimidatie op de werkplek hard aanpakken. Werknemers die zich schuldig maken aan ongewenste intimiteiten moeten een berisping krijgen van de bedrijfsleiding, en in het uiterste geval zelfs worden ontsla gen. RHEDEN (GPD) Het trouwregis ter dat de Groen Links-fractie in de Rhedense gemeenteraad wil opstel len om homohuwelijken mogelijk te maken, is op losse schroeven ko men te staan. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft dit alternatief voor het be staande huwelijksregister als juri disch niet te verwezenlijken van de hand gewezen. Groen Links wil nu samen met enkele juristen en de Stichting Vrienden van de Gay Krant, een van de initiatiefnemers van het trouw register, bekijken of de argumenten die de VNG aanvoert steekhouden of niet. Mocht de VNG juridisch ge zien gelijk hebben, dan laten in elk geval de beide raadsleden die voor Groen Links in de raad zitten het Gemeenten willen homo-huwelijk' niet in register idee van een trouwregister voor de gemeente Rheden vallen, laat raadslid C. Pos weten. "Dan is het niet onze taak om daarmee door te gaan". De fractie van Groen Links wil na de feestdagen meteen contact opne men met de juristen en de Stichting Vrienden van de Gay Krant. Binnen twee weken moeten die hebben on derzocht of de juristen van de VNG gelijk hebben en in hoeverre. Er is haast geboden bij dit onderzoek, omdat Pos en zijn raadscollega H. Witt voor de raadsvergadering van 29 januari met een afgerond voor stel willen komen. Het trouwregister moet een alter natief vormep voor het bestaande huwelijksregister. Een trouwregis ter maakt het ook voor mensen van hetzelfde geslacht mogelijk cm hun relatie juridisch bekrachtigd te zien op een wijze die gelijk staat aan het huwelijk. Op het ogenblik is het vol gens de wet niet mogelijk voor men sen van hetzelfde geslacht om een huwelijk te sluiten met alle rechten die daaraan kunnen worden ont leend, zoals pensioen- en adoptie rechten. Dat staat in een gisteren bekendge maakte aanbeveling van de stich ting. Volgens de Stichting van de Arbeid is een goede aanpak van on gewenste intimiteiten in het belang van alle partijen op het werk. Zowel de werksfeer als de produktiviteit en kwaliteit van het werk wordt er door beïnvloed. Binnen de bedrijven moeten opti male omstandigheden worden ge schapen, waardoor ongewenste in timiteiten zo min mogelijk kunnen voorkomen. Gedacht wordt aan een betere verlichting en toegankelijk heid van de werkplek, vooral bij avond- en nachtwerk. Aangeraden wordt zoveel mogelijk geïsoleerde en eenzame werkplekken te mij den. In overleg met de werknemers moeten bedrijven een vertrouwens persoon die mensen vooral vrou wen die een klacht willen indie nen, moeten bijstaan. Ook moet de vertrouwenspersoon de onderne mingsleiding en de ondernemings raad van advies kunnen dienen. Klachten moeten in het geheim kunnen worden ingediend. Zowel klager als beklaagde moet anoniem blijven. Bedrijven wordt aanbevolen mensen die zich aan ongewenste in timiteiten schuldig maken, te straf fen. Dit kan variëren van een beris ping of een negatieve aantekening tot overplaatsing of ontslag op staande voet. Aleen zo kan volgens de stichting de seksuele intimidatie krachtig worden aangepakt. Bestaande problemen zijn niet zomaar opgelost, zo stelt de stich ting. De mate waarin ongewenste intimiteiten voorkomen en tot pro blemen leiden, hangt sterk samen met de positie van de vrouw in de arbeidsorganisatie en de op de werkplek heersende bedrijfscul tuur. Daarom moet volgens de Stichting van de Arbeid aandacht worden gegeven aan het bestrijden van een ongewenste cultuur op de werkplek zoals het uiteh van sek sueel getinte opmerkingen, seksis tische 'grappen' en posters van blo te vrouwen aan de muur. DEN HAAG (GPD) Binnen het onderwijs zijn bezuinigingen moge lijk van minimaal 0,5 tot maximaal 3 miljard gulden. De Centraal Econo mische Commissie (CEC), een club topambtenaren, heeft dit het kabi net laten weten aan de vooravond van de tussenbalans-discussie in de ministerraad. De afgelopen week heeft PvdA-fractieleider Wöltgens zich tegen nieuwe ingrepen bij on derwijs gekeerd. Het CDA is daar echter voor. De topambtenaren willen de sub sidie beperken voor het niet-leer- plichtig onderwijs. Daarnaast kan een leeftijds-afhankelijk college geld ingevoerd worden. Afschaf fing, dan wel beperking, van de re geling tegemoetkoming studiekos ten is ook een mogelijkheid. Binnen het stelsel van de studiefi- nanaciering achten de topambtena ren ook ingrepen mogelijk, aange zien de uitkeringen internationaal gezien volgens hen vrij hoog zijn en ook de criteria voor het krijgen van een uitkering ruim uitvallen. On derwijs bestrijdt dit overigens. De CEC meent dat in het stelsel van studiefinanciering de basis beurs omlaag zou kunnen. Tegelijk zouden studieleningen en de vrij stelling voor bijverdiensten uitge breid moeten worden. Versnelde schaalvergroting in het onderwijs kan op den duur 2 mil jard gulden opleveren, aldus de CEC. De topambtenaren spreken dan over het verminderen, dan we) afschaffen, van de huidige bekosti- gingsvoordelen voor kleine scho len, verzelfstandiging van scholen, efficiëntere leerwegen en afschaf fing van de schoolbegeleidings diensten. (archieffoto) Brinkman wil 'Oort' herzien voor kostwinner DEN HAAG (GPD) - CDA-fractie- voorzitter Brinkman wil de belas tinghervorming 'Oort' gedeeltelijk herzien om de positie van kostwin ners te verbeteren. De CDA-fractie- leider acht het onjuist dat alleenver dieners verhoüdingsgewijs meer belasting en premies moeten beta len dan tweeverdieners, zegt hij in een interview met De Telegraaf. Die onrechtvaardigheid kan vol gens Brinkman worden opgelost door onder meer het belastbaar in komen van belastingplichtigen te splitsen. Brinkman pleit voor een lastenverlichting voor alleenverdie ners met een laag of middeninko men. Dit zal dan weer ten koste gaan van de tweeverdieners. De CDA-fractieleider vindt dat de positie van alleenverdieners niet al leen verbeterd moet worden door wijzigingen in de belastingstruc tuur, maar dat ook de grondslagen van het systeem van uitkeringen moeten worden bezien. Allenver- dieners met een laag inkomen beta len immers weinig belasting en pre mies. Zij hebben dus minder baat bij belastingverlaging. ROTTERDAM (GPD) - In april volgend jaar zal in Rotterdam een nieuw dagblad verschijnen, dat de plaats inneemt van het Rotter dams Nieuwsblad en Het Vrije Volk. De hoofdredacteuren van deze kranten, Jan Prins (46) en Leo Pronk (44), zijn door de raad van commissarissen van de Avondbladen Combinatie Rotter dam, uitgever van beide kranten, belast met de voorbereidingen van de nieuwe krant en zullen ook de hoofdredactie vormen. De ondernemingsraden en re dactieraden van de betrokken on dernemingen hebben inmiddels positief geadviseerd over de krachtenbundeling. De twee hoofdredacteuren dragen samen de journalistieke verantwoorde lijkheid, waarbij Pronk is belast met het dagelijkse produktie en Prins de organisatorische zaken voor zijn rekening neemt. Beiden zijn zeer ervaren in Rotterdam: Pronk heeft met een onderbre king van vier jaar sinds 1964 bij Het Vrije Volk in diverse functies gewerkt; Prins is de laatste 24 jaar aan Sijthoff Pers verbonden waarvan 14 jaar in de hoofdredac tie van het Rotterdams Nieuws blad, de laatste vier jaar als hoofd redacteur. Prins en Pronk verwachten door de bundeling van krachten een complete Rotterdamse krant te kunnen maken, met voldoende concurrentiekracht. Het is de be doeling dat beide kranten de ko mende maanden al verdere ver beteringen zullen ondergaan. Op dit ogenblik hebben Het Vrije Volk en het Rotterdams Nieuwsblad een betaalde oplage van 115.000 exemplaren. In het komend jaar zullen redacties en commerciële afdelingen verhui zen naar één nieuw gebouw in het centrum van Rotterdam. Alle werknemers van Het Vrije Volk en het Rotterdams Nieuwsblad treden per 1 januari in dienst van de Avondbladen Combinatie Rot terdam. Politie verricht arrestaties in mortier-zaak ROTTERDAM (GPD) - De vuur werkteams van de Rotterdamse po litie hebben het afgelopen weekein de twee mannen gearresteerd in verband met de handel in levensge vaarlijke kruitpijpen. Twaalf van deze één meter lange explosieven, werden vorige week woensdag aan getroffen in de woning van een han delaar. De twaalf explosieven maken deel uit van een partij van veertien. Eén projectiel is bij een van de ar restanten aangetroffen, de veertien de kruitpijp is nog niet achterhaald. De kruitpijpen bevatten tweedui zend keer meer kruit dan strijkers. Bij de inval in de woning van de 42- jarige Rotterdamse handelaar wer den ook lijsten aangetroffen waarop deze vuurwerkkokers onder de noe mer 'mortier' te koop werden aan geboden. De explosieven vallen volgens de politie onder de wet Wapens en Mu nitie, op overtreding waarvan maxi maal vier jaar gevangenisstraf staat. De explosieven worden onder meer in Zwitserland gebruikt om pakken sneeuw op te blazen als er lawinege vaar dreigt. Bij explosie is de veilige afstand minimaal honderd meter. Zaterdag werd de 36-jarige Rot terdammer H. D. gearresteerd en gistermorgen de veertigjarige R. van de K. uit Zoetermeer. Volgens een woordvoerder van de Rotter damse politie wordt Van de K. be schouwd als hoofdverdachte in deze zaak. D. zou als tussenhande laar hebben gewerkt. Volgens de woordvoerder wil Van de K. voor alsnog weinig kwijt over zijn rol in de handel van deze kruitpijpen. De Rotterdamse politie vermoedt dat er elders in het land ook in deze kruitpijpen wordt gehandeld. Dat vermoeden werd gisteren bevestigd door een woordvoerder van de dou ane in Roermond. Bij de zeven ton vuurwerk die deze douane de afge lopen twee maanden in beslag nam, zaten ook drie of vier in België ge kochte kruitpijpen. Een andere aanwijzing voor de handel in kruitpijpen is het feit dat bij de politie in Leusden het afgelo- GAMEREN Vandaag is het de laatste dag, dat de jager jagen mag. oudejaarsdag is de laatste dag van het pen weekeinde een op de 'Rotter- jachtseizoen dat er mag worden geschoten op hazen en ander wild. Tot 31 januari mag er nog wel worden geknald damse' kruitpijp gelijkend projec- op eenden en fazanten. (foto anp> tiel is afgeleverd. Topambtenaren waarschuwen kabinet voor stelselherziening Simons M r- M 1 1 K DEN HAAG (GPD) Topambtena ren van verschillende ministeries hebben grote bezwaren tegen de plannen van staatssecretaris Si mons (volksgezondheid) voor de herziening van de gezondheidszorg. Als alle voorzieningen worden on dergebracht in één basisverzeke ring gezondheidszorg, en de vaste jaarpremie niet omhoog mag, ver valt de concurrentie en vliegen de kosten omhoog. De topambtenaren hebben het kabinet gemeld dat alleen de invoe ring van eigen bijdragen het door hen geschetste gevaar nog kan op vangen. Simons wil de nominale premie op 15 procent houden; het overige deel bestaat uit een procen tuele premie die is gekoppeld aan het inkomen. De topambtenaren staan zeer kri tisch tegenover het plan van Si mons om ziektekostenverzekeraars jaarlijks vaste bedragen te geven waarmee zij maar rond moeten ko men. Dit zogenoemde normuitke- ringensysteem dreigt te ontaarden in een normaal declaratiestelsel voor alle gemaakte kosten, nu Si mons steeds meer criteria wil ge geval is er ook minder reparatie van meer minima met kinderen e koopkrachteffecten door de stelsel- tenaren, nodig. bruiken bij het bepalen van de bij de collectieve lastendruk. In dat herziening, ontstaan voor hoogte van de normuitkering. Ook het plan van Simons om ziek tekostenverzekeraars niet meer per voorziening precies voor te schrij ven wat zij moeten doen, maar voor zieningen in groepen samen te brengen en alleen nog functioneel te omschrijven, stuit op kritiek. Vol gens de ambtenaren moeten de om schrijvingen voldoende flexibel zijn, willen de verzekeraars elkaar nog kunnen beconcurreren. Indien normuitkeringen en func tionele omschrijvingen niet vol doende werken, ontstaat een klas sieke volksverzekering met alle kostenrisico's vandien, aldus de topambtenaren. Volgens hen moet de stelselherziening dan ook gekop peld worden aan de voortgang die op de door hen geschetste knelpun ten wordt gemaakt. Een apart zorgpunt vormen de kosten. Die lopen uiteen van dik één tot bijna 4 miljard gulden. De kosten kunnen tot een miljard be perkt worden indien de nominale premies niet worden meegerekend lx - Voorzitter Jonge Socialisten vindt eigen PvdA bang en muf ZAANDAM - Op de Burght in Zaandam werden zaterdag goede zaken gedaan in de oliebollen- kraam. Oliebollen en appelflappen vormen de traditionele lekkerij op Oudejaarsdag. (foto anp» Karaman De 23-jarige A.R. (Razaki), verdacht van de moord op de Turkse vak bondsleider Karaman wordt niet vrijgelaten. Dit heeft de Amster damse rechtbankpresident mr. B.J. Asscher vandaag besloten in het kort geding dat de verdachte tegen de Staat had aangespannen. R. werd in augustus dit jaar tot 12 jaar cel veroordeeld door de rechtbank voor de moord op Karaman. Hij ging tegen dit vonnis in hoger be roep en werd, door een administra tieve fout, nog vóór de behandeling door het hof, op vrije voeten ge steld. Doodgeschoten Op klaarlichte dag is gisteren midddenop de Amsterdamse Straatweg in Utrecht een man doodgeschoten. Het slachtoffer is de 36-jarige in Utrecht wonende D. Ozkuluk, zo heeft een woordvoer ster van de Utrechtse politie giste ren meegedeeld. De politie tastte nog volstrekt in het duister over de toedracht en de mogelijke motieven van de moord. Getuigen hebben zich nog niet gemeld. Hulp Sovjetunie De Sovjetautoriteiten willen de me dicijnen, die de stichting Voedsel hulp aan Russen .naar Moskou wil sturen, verspreiden via het ministe rie van volksgezondheid in Mos kou. De stichting, die de distributie in eigen hand wil houden, heeft dat uit Moskou vernomen. Van onze correspondent Carolien van Eykelen ROTTERDAM Conservatief, verzuurd, vervelend en bang. Maar vooral muf. Dat is de Partij van de Arbeid volgens de nieuwe, landelij ke voorzitter van de Jonge Socialis ten, Mark de Koning. Een jongeren beweging die weliswaar onafhanke lijk is, maar tegelijkertijd ook sterk verbonden is met de Partij van de Arbeid. "Je ziet het aan de manier waarop ze met nieuwe onderwerpen om- |e komt ogen en oren tekort gaan, bijvoorbeeld het milieu", licht de nieuwe voorzitter toe. "Vaak houden ze veel te lang vast aan hun oude standpunten. Als partij moet je meegroeien met de ontwikkelin gen in de maatschappij en niet je kop in het zand steken. En durven toegeven als je er met sommige standpunten naast hebt gezeten". De Koning (24), student bestuurs kunde aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam, werd in maart geko zen tot voorzitter van de Jonge Soci alisten in het Rijnmond-gebied en negen maanden later tot landelijk voorzitter. Luis De invloed van de Jonge Socialis ten is ondanks alle enthousiasme beperkt. Mark: "We kunnen natuur lijk demonstraties organiseren en voorlichtingsbijeenkomsten hou den. En we proberen de Partij van de Arbeid zo kritisch mogelijk te volgen, de luis in de pels te zijn. Een voorbeeld: tijdens de gewestelijke vergadering van de PvdA hebben we een motie ingediend tegen ver dere bezuinigingen op de studiefi nanciering, zoals Brinkman recent heeft voorgesteld. Die motie is uit gesteld. Terwijl de PvdA er volgens haar eigen verkiezingsprogramma gewoon voor had moeten stemman. Maar daarmee zouden ze dan tegen hun coalitiepartner het CDA zijn in gaan". Volgens De Koning een duidelij ke illustratie van het gebrek aan moed: "Toen we de motie indien den hadden ze zo iets van 'ach gut, de JS komt ook nog met een motie'. Wel een beetje logisch omdat het ge loof ik de eerste keer was in vijfjaar. Maar toch. Toen ze de inhoud van de motie hadden gezien, sloeg de schrik ze om het hart". Als landelijk voorzitter reist Mark de Koning enkele keren per week naar Amsterdam en Den Haag. Hij heeft als toegevoegd lid zitting in het partijbestuur. Verder heeft hij tot taak het contact met andere JS- afdelingen in het land te onderhou den, overleg te voeren met andere politieke jongerenorganisaties zoals het CDJA en de JOVD en na tuurlijk met de Partij van de Arbeid. "Als Jonge Socialisten proberen we contact te onderhouden met de fractie in de Tweede Kamer en de Gekonkel en 'Rooie Vrouwen' houden PvdA-vrouwen buiten UTRECHT (ANP) Vrouwen die lid zijn van de PvdA en actief willen worden in de partij, komen van een koude kermis thuis. Ze stuiten op men sen die elkaar met ingewikkeld taalgebruik bestoken, universitair ge schoolden die iedereen platpraten en carrièrremakers die in een kleine groep opereren. Dat blijkt uit onderzoek dat de Utrechtse sociologe Vermeulen heeft ge daan naar de belemmeringen die de vrouwelijke leden van de Utrechtse af deling van de PvdA ondervinden als ze in hun partij actief willen worden. De Pvda in het Utrechtse telt 1760 leden van wie 670 vrouwen. Slechts 50 vrouwen zijn min of meer actief. Uit het onderzoek blijkt dat de niet-actieve vrouwen wel bereid zijn om zich in te zetten voor de partij maar dat ze daarvoor de kans niet krijgen. Op de PvdA-bijeenkomsten is een kleine gesloten groep leden aanwezig die de sfeer voor het grootste deel bepaalt, zegt Vermeulen. Er wordt in inge wikkelde termen gesproken over gedetaillieerde kwesties en officiële no ta's en niet over wat de mensen echt bezig houdt. Vermeulen constateert ook dat er bij de PvdA een groot informeel cir cuit bestaat dat buitenstaanders op een afstand houdt. Zo kreeg ze van een partijlid te horen dat je na afloop van de eigenlijke vergadering naar een bepaald café in Utrecht moet gaan als je echt wil weten wat er in de partij gaande is. Daar wordt alles 'bekonkeld'. Bovendien is er een florerend 'te lefooncircuit' en een 'spoorwegcircuit'. Ook het verband tussen de PvdA-groepering 'Rooie Vrouwen' en de ac tieve vrouwen schrikt niet-actieve vrouwen af. Het merendeel van de actie ve vrouwen beschouwt zichzelf als een 'Rooie Vrouw' terwijl veel niet-ac tieve vrouwen juist een negatief beeld van die club hebben. Die is naar hun smaak veel te radicaal. bewindslieden. Op dit moment ho ren we bijvoorbeeld binnen de PvdA veel geluiden over het veran deren van het studiefinanciering stelsel. Het zou weer meer ouderaf- hankelijk moeten worden. Wij zijn daartegen en zullen ons standpunt ook proberen duidelijk te laten doorklinken". Crisisverschijnselen Hoewel de invloed beperkt is, heeft de PvdA wel veel behoefte aan nieu we ideeën. "Dat is ook een van de crisisverschijnselen van de PvdA. Tien jaar geleden had iedereen bin nen de PvdA zijn eigen ideeën over een bepaald onderwerp. Kwam de één met een artikel, dan presenteer de de ander zijn eigen plannetje. Nu is het stil. De partij wordt teveel be heerst door technocraten, mensen die heel goed kunnen organiseren en regelen, maar op het moment van de vergadering vergeten zijn waarom ze 'm ook al weer bijeen hadden geroepen". Het nut van de onderzoeken van de PvdA zelf, (Schuivende Panelen, Bewogen Beweging en nu weer de commissie Van Kemenade) is vol gens De Koning beperkt. "Veel be langrijker is dat de partij met eigen standpunten durft te komen". Be gin februari houdt de PvdA haar landelijke congres. Centraal daarbij staan de verkiezing van een nieuw bestuur en het Milieu en Europa. "We zullen daar ook onze stem laten horen. Want de PvdA komt met ver halen die er op papier wel mooi uit zien, maar geeft veel te weinig aan wat er in de praktijk moet gebeu- FNV wil hogere vakantieprijzen voor goede cao UTRECHT (GPD) De prijzen van (vakantie) reizen moeten desnoods omhoog als dat ertoe kan bijdragen dat voor het personeel van reisbu reaus een goede cao tot stand komt. De Dienstenbond FNV beschouwt dat als een mogelijk niet te omzeilen consequentie van zijn streven naar betere lonen en andere arbeidsvoor waarden in de reizen-branche. De bond heeft al geruime tijd ac tie gevoerd voor een cao bij de reis organisatie Holland International. Het is een van de 'witte vlekken' waarin de vakbond ijvert voor de totstandkoming van cao's. De Dien stenbond streeft naar een basis-cao voor de hele reiswereld. De Dienstenbond heeft er geen bijzondere moeite mee als zijn stre ven ertoe zou (moeten) leiden dat de prijzen van vakantiereizen iets zou den stijgen. Het volgens dé bond be trekkelijk lage prijsniveau van Ne derlandse reisbureaus in vergelij king met de tarieven die bij voor beeld de Duitse berekenen, is mede mogelijk door de lage lonen, zo meent de vakorganisatie. De Dien stenbond onderhandelt de komen de maanden over 127 cao's. In be staande cao's wordt in het algemeen een verhoging van de lonen ver langd met 3,5 procent.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3