V menno smitsloo bedrijfsmakelaardij bv Minder argwaan, jaloezie en geklaag en meer samenwerking in de Leidse regio. Meer aandacht bij gronduitgifte voor het midden en klein bedrijf, welke nu nog grotendeels gericht is op starters en multinationals. Collectieve verantwoordelijkheid voor het milieu door bijvoorbeeld bodemsanering vanuit te betalen. Meer vertrouwen in veiligheid en misdaadpreventie. Gemeenten bij in één gewest. CreatielMiek ondernemerschap i stationsweg 26 2313 av leiden telefax 071-143442 tel. 071-12504 Wü WENSEN U "EEN POSITIEVE RECESSIE Evenals eind zeventiger jaren zien wij velen elkaar weer een recessie aanpraten. In de meeste gevallen betreft het net als toen situaties waar de fut tot creatief inspelen op nieuw te ontstane markten ontbreekt. Van een werkelijke recessie was toen en is ook nu geen sprake. Periodiek zal men in de economie wel altijd golfbewegingen meemaken, waarbinnen het ene tijdperk het andere verdringt. Zo werd handmatig produceren en administreren eind jaren zeventig opgevolgd door volledig geautomatiseerde processen en verwerkingen. Thans bevinden wij ons aan het einde van de sterkste groei van dat Economisch bleef dit notabene hart van de Randstad met 19.000 bedrijven, landelijk het meest achter. Bijvoorbeeld ten opzichte van de Eindhovense regio alwaar 18.000 bedrijven zijn gevestigd, staan hier maar 50 ondernemers met een stand op een evenement zoals de 'Bedrijvencontactdagen' tegen 480 en een wachtlijst daar. Bedrijven uit dezelfde branche werken hier weinig samen en ook sponsoring van goede initiatieven welke de regio naar buiten verkoopt, is bijna niet van de grond te krijgen. Men haalt door deze mentaliteit teveel diensten van buiten de regio. De kritiek en afgunst zijn groot, terwijl men juist van elkaar kan leren en elkaar kan versterken. De meer Amerikaanse geest van 'Wat hij heeft bereikt, behoort voor mij ook tot de mogelijkheden' is hier ver te zoeken. Starters kregen uitgebreid de aandacht door diverse met gemeentegeld opgezette bedrijfsverzamelcomplexen en subsidies. (Groenoord, 't Olgacomplex, 't Mostertcomplex etc.). Multinationals kregen de beschikking over de best gelegen bedrijfsterreinen (JVC, Fokker e.d.). Het midden en klein bedrijf krijgt echter nauwelijks de kans grond te verwerven om te investeren in eigen huisvesting en uitstraling. Zowel rond bijvoorbeeld Roomburg als de Leeuwenhoek wordt een veel te selectief beleid gevoerd. Hierdoor mist ook de regio een grote bron van werkgelegenheid en blijven oude incourante bedrijfsgebouwen veel te lang gehandhaafd, daar de doorstroming niet tot stand komt. In het belang van de volgende generaties dient het meestal door de vorige generaties veroorzaakte milieuprobleem te worden opgelost. 30% van onze opdrachtgevers ondervindt te zware financiële gevolgen van in het verleden veelal door hun voorgangers in collectieve onwetendheid vervuilde grond. De reinigingslasten zijn vaak zelf niet te dragen. Vaak blijven de bodem en het grondwater zo te lang vervuild en kan er niet meer worden verkocht dan wel tot nieuwe huisvesting worden overgegaan. Deze voor de economie ook nadelige consequenties moeten worden weggenomen. proces. We staan aan de vooravond van een nieuw op het milieu en collectieve verantwoordelijkheid gericht tijdperk. Tussen zulke momenten dient een ondernemer altijd creatief te zijn om niet buiten de boot te vallen. De daartoe benodigde investeringen brengen gewoonlijk tijdelijke winstdaling en rentestijging met zich mee, maar zijn onvermijdelijk wil men tot positief resultaat blijven komen. Enige van onze stelregels om tot een positieve recessie te komen zijn voor de jaren negentig: Alle politieke stromingen dienen voor de overheid armslag te creëren om diefstal, geweld en economische— en milieudelicten te kunnen voorkomen. Dit zeker met het oog op 1992. Men moet weer durven te recreëren in winkelstraten en investeren in voorraden. Elders in den lande heeft men met deze opzet goede ervaringen opgedaan. Gemeenten die-te klein zijn, kunnen zo toch beschikken over bijvoorbeeld goede stedebouwkundigen, juristen, milieudeskundigen en wat dies meer zij. Ook kunnen zo technische voorzieningen, allerhande diensten en gebouwen worden gedeeld. Dit geeft ook voor de grotere gemeenten een enorme kostenbesparing. Door behandeling via dezelfde afdelingen stemt men de belangen meer en sneller op elkaar af, wat resulteert in betere kwaliteit. Collectief zal men door meer begrip voor elkaar, gezamenlijk eerder tot honorering van wensen door de rijksoverheid komen (bijvoorbeeld een rijksweg 11, een stopplaats voor sneltrein of ondertunneling van het Stationsplein). De regio zou als eenheid ook bij de (inter)nationale werving van bedrijven en daardoor de verzorging van werkgelegenheid hoger Landelijk dienen wij met onze regio door onze inventieve op vernieuwing gerichte wijze van samen ondernemen een dominerende concurrerende positie in te nemen, waardoor wel naar ons geluisterd moet worden. We zouden bijvoorbeeld de thans geplande ringweg om de Randstad moeten bestrijden. Deze infrastructuur zou voor zowel het milieu als voor de economie binnen onze regio alleen maar kwalijke gevolgen hebben door de dan veel langere reisafstanden. Bovenstaande bedoelen wij motiverend en als onze bijdrage uit en aan ondernemersland. Wij denken enig recht van spreken te hebben, aangezien Menno Smitsloo Bedrijfsmake laardij B. V. zeifin de vorige zogenaamde recessie is ontstaan (begin 1980). Binnen deze zelfde periode zijn in onze regio opgericht en!dan wel groot geworden bijvoorbeeld de In- fotheek, Global Engineering, Kernsoftware, Stichting Research voor Beleid, Centocor en vele anderen. Menno Smitsloo Wij beloven u ons steentje te blijven bijdragen en kunnen u toezeggen u op de hoogte te houden van de ruimtelijke ordenings- en onroerend goedzaken binnen onze regio door op uw verzoek toezending van ons regelmatig verschijnend magazine "Aktueel". Ook daarin zullen wij u motiveren tot een "positieve recessie".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 30