Een wrede handel in kleine dieren Extreem drankgebruik als juridisch probleem Golfcrisis van groot belang voor neutraal Iran Conflict aan EH nog niet opgelost I REPORTAGEi MAANDAG 31 DECEMBER 1%(A BARNEVELD - Een bui tengewoon rommelige markt, waarop geen enkele eerbied voor het leven be staat. Het wordt hoog tijd dat de gemeente Barneveld hierin verandering aan brengt. Deze broodnuchtere aanbeveling deed onlangs de Landelijke Inspectie dienst Dierenbescherming naar aanleiding van de tallo ze voorbeelden van dieren mishandeling die de inspec tie op de kleindierenmarkt van Barneveld had gecon stateerd. De bevindingen van de inspectie dienst lijken geenszins overdreven. Wie eens rondloopt op de dieren markt kan weinig anders dan con cluderen dat het er hier louter en al leen om gaat geld te verdienen. Het lot van de dieren die op de markt worden verhandeld, lijkt de hande laren koud te laten. Zoals bijvoorbeeld bij het uitla den van de konijnen. Opeengepropt in platte kisten, worden deze niet eenvoudigweg neergezet, maar van metershoog neer op de tegels ge kiept. Bonkend worden ze de hal in- gesleurd. De vraag of dit niet anders kan, wekt woede bij de verkoper. "Donder op, ik moet werken". In de dozen kunnen de opeenge stapelde dieren geen kant op. Een wit konijn probeert een poot te ver zetten. Zijn vriend, die roerloos bo venop hem ligt, glijdt weg en begint te spartelen. Hij krijgt een tik tegen zijn kop. En wanneer hij dan nog niet stil ligt, is een fikse trap tegen het trillende onderlijf voldoende om de rust te doen terugkeren. Moet dat zo? Een verbaasd gezicht. "Me neer, de mensen staan hier toch ook in drommen bij elkaar? Dieren leed? Laat me niet lachen. Dit is handel". Verdienste De verkoper van de duiven die evenmin een kant opkunnen, blijkt ook niet begaan met het leed van zijn negotie. "De dierenbescher ming moet nou maar eens ophou den te zeuren. Die heren met hun mooie pakkies met stropdassen die wel eventjes haarfijn vertellen wat er mis is. Nou meneer, er is één ding mis. En dat is mijn verdienste. Ik heb zelfs geen geld om een kapotte broek te kopen". Ondertussen ver koopt hij een van zijn letterlijk en fi guurlijk onderdrukte exemplaren voor zeventig gulden... De vogelhandelaar denkt lollig te zijn. "Ja hoor, het is zielig voor die beesten", grijnst hij, "koop ze maar en laat ze vliegen, dan is dat pro bleem opgelost". De man schokt bulderend van het lachen. Het is een rommeltje in de rook dampende hal. Uitkijken voor spul len die links en rechts 'uitgestald', zijn. Soms zie je amper waar je loopt temidden van die massa klompen en petten en dikke sigaren. Temid den van die keurende, graaiende, knijpende en smijtende grove men senhanden. De voet stoot tegen iets hards. Het blijkt een opgezette her- tekop, waarbij een spoor van geron nen bloed tussen de ogen blijkbaar de versheid van het slachtoffer moet bewijzen. In twee verwaarloosde kratten liggen konijnelijken opgestapeld. Bloed en pluis. Daartussen een an dere doos met levende exemplaren, besmeurd onder het bloed van hun onfortuinlijke soortgenoten. Daar waar verkopers zich wel aan de regels van het fatsoen houden, kun je even op adem komen. Vogel tjes, mooi in de veren, hebben de ruimte in een schone kooi. Ze bof fen. Ze kunnen gelijktijdig op de zitstok plaats nemen. Pal ernaast is het één grote smeer- bende. In de kratten kan er echt geen enkel beest meer bij. Duiven op- en in elkaar gedrukt. Vastge plakt door de eigen stront en mod der. "Schoonmaken? Laat me niet lachen, 't Is maar slachtvee en bo vendien heb ik geen schoonmaak bedrijf'. De gemeente Barneveld zit toch wel een beetje in de maag met het oordeel van de Inspectie Dierenbe scherming. Voorlichter J. Kies kamp erkent dat er iets moet gebeu ren aan de wantoestanden op de markt. "We hebben prima contac ten met dierenbescherming. Maar het probleem is dat het moeilijk blijkt waterdichte controle uit te oe fenen op maatregelen die genomen moeten worden. Een taak van de politie, maar die moet er dan wel voldoende personeel voor hebben". Kort na de middag zijn de meeste zaken gedaan. Tevreden handela ren kloppen op hun dikke, uitpui lende portemonnee. "Even nog een frietje halen". De achterklep van de vrachtauto wordt met een harde bons dichtgeslagen. Daarbinnen in het duister, naast de lege kratten, ligt, hangt en zit stinkend kleinvee, in stilte lijdend. Kortgeleden werd in het arron dissement Amsterdam een automo bilist veroordeeld voor het rijden met een bloed-alcoholpromillage van 3.45. De doorgewinterde poli tierechter verbaasde zich erover dat de man zelfs maar in z'n auto had kunnen stappen. De officier, goed voor een decennium 'drankzaken', gaf onomwonden toe met deze zaak een 'triest persoonlijk record' te be leven. Een vrouw uit Coevorden maakte het nog bonter, zij werd met 4,63 promille van de weg gehaald. Die score werd slechts één keer eer der gemeten. Hoe gaat justitie met extreem hoge promillages om? Bij de man verwees het vastge stelde promillage naar consumptie van meer dan dertig standaardgla zen. Daarbij moet in aanmerking worden genomen dat hij daar enke le uren over deed. Medisch is bewe zen dat de menselijke lever alcohol als zö lichaamsonvriendelijk be schouwt, dat zij alle overige afval stoffen die het lichaam ter afbre king aanbiedt, laat liggen en eerst die alcohol de deur uit werkt. De le ver breekt grofweg de alcohol van één glas af in vijf kwartier. Die gla zen zouden dus eigenlijk nog bij die dertig moeten worden opgeteld. Fles jenever De vrouw uit Coevorden werd van wege haar slingerende rijgedrag van de weg gehaald. Het bij haar ge meten bloed-alcoholpromillage (4,63) werd slechts één keer eerder in Nederland vastgesteld. Dat ze zelfs maar tot rijden in staat was, be vestigt ook hier weer dat er uitzon deringen zijn. De vrouw verklaarde een fles jenever (25 standaardgla zen) en een onbepaald aantal glazen Mensen grijpen vaak bier te hebben gedronken. Dat moe ten er zeker meer dan 25 zijn ge weest. Op dergelijke excessief hoge promillages zijn de richtlijnen van justitie niet berekend. Excessief drankgebruik wordt vaak aangetroffen bij mensen die, blijkens hun verklaringen, op dat tijdstip diep in de problemen zaten. Vaak gaat het bij zulke hoge scores om 'first offenders' die, soms kort na elkaar, deze fout begingen en niet om notoire alcoholisten. Voor justitie maakt dat het er niet eenvoudiger op. Zelfs als die kleine reeks tot incidenten kan worden ge rekend, dan nog wegen algemeen belang en rechtsgelijkheid zeer zwaar. Wie door zo'n probleemdrin ker wordt aangereden of een onher stelbaar verlies lijdt, zal het een zorg zijn waarom die persoon zo dron ken was. Maar de officier en de rechter we ten wel waarom iemand het hoofd niet meer kon bieden aan ondraag lijke spanningen en waarom die met gemakkelijk te verkrijgen alco hol werden verdreven. Welke straf moest nu de 57-jarige man krijgen die vertelde dat hij plotseling oog in oog kwam te staan met de man die in 1943 zijn ouders liet oppakken, en die hij na zijn tien de nooit meer terugzag? Hij was geen drinker, maar na die ontmoe ting smoorde hij zijn geschokte ge voel dagen lang in grote hoeveelhe den alcohol. Hij werd kort na elkaar twee keer dronken rijdend aange houden, maar ondanks zeer hoge promillages had hij geen aanrijding veroorzaakt. Volgens zijn advocate ging het in dit geval om een inci dent. Ooit hanteerden drankbestrijders een etikettering en werden mensen die moeite hadden met alcohol on derverdeeld in kwartaaldrinkers, gelegenheidsdrinkers en probleem drinkers. Iemand die wel eens wat dronk, maar maat wist te houden, werd als 'sociale drinker' aange duid. Sinds er meer bekend is over de specifieke werking van alcohol op geest en lichaam, heeft de aan dacht zich verplaatst naar de per soonlijkheidsstructuur van proble matische drinkers en wordt ge poogd de oorzaak van hun drinkpa- troon op te sporen. Soms doet ie mand dat uit zichzelf. Als bij een éénmalig hoog promil lage geen aanrijding plaats vond, kan de rechter het gebeurde als inci dent beschouwen. Hij gaat dan wel af op de rapportage van het onder de reclassering vallende consulta tiebureau voor alcohol en drugs (CAD). Als in zo'n rapport de kans op herhaling nihil wordt geacht, kan dat als verzachtende omstan digheid gelden. Zo kan een onvoor waardelijke straf, die volgens de richtlijn bij zo'n promillage hoort, in een voorwaardelijke of gecombi neerde straf worden omgezet. Emotionele schok Bij twee 'incidenten' binnen een paar dagen, of zelfs bij een eerste in de middag en een volgende na twaalf uur 's nachts, is het uiterst moeilijk de rechter en het CAD er van te overtuigen dat een volgende nare gebeurtenis niet weer zo'n ex treem drinkgedrag oproept. Dat ervoer een student die na een emotionele schok fors was gaan drinken en op één dag twee keer dronken rijdend was aangehouden. Bij de laatste keer had hij ook mate riële schade veroorzaakt. Die had hij in het tussenliggende half jaar echter geheel vergoed en voor zijn probleemreactie had hij bij een psy choloog hulp gezocht en gevonden. Door zijn advocate goed voorbe reid, had de man zelf contact met het CAD opgenomen. Daar werd hij gewezen op de mogelijkheid van de zogenoemde 'GT-gamma-test' (een leverfunctie-onderzoek dat elke consumptie van alcohol nauwkeu rig registreert). Hij onderwierp zich gedurende zes maanden elke twee weken aan die test, waarvoor hij tel kens een flink eind moest reizen. Toen zijn zaak werd behandeld, kon hij ter zitting met het testresultaat aantonen dat het hem ernst was en dat hij sindsdien geen druppel alco hol meer had gebruikt. Een kink in de kabel was het rap port van het CAD in deze zaak. Daar had de student gezegd 'voor 99 pro cent zeker te zijn dat het hem niet meer zou overkomen'. "Nooit is zo'n rotwoord", voegde hij daar op de zitting aan toe. Koudwatervrees Op die 1 procent baseerde de CAD- rapporteur een kans op herhaling. Weliswaar hoefde de student de ge- eiste twee weken cel niet daadwer kelijk uit te zitten, maar hij kreeg toch een boete van 2500 gulden en mocht een jaar niet rijden. Zijn kor te en hevige reeks van fouten werd, ondanks het feit dat hij toonde die te hebben ingezien en zo goed mo gelijk te hebben hersteld en nadat hij zijn probleem had aangepakt en daarvoor het bewijs leverde, niet als incident gezien. Justitie reageerde daarop met koudwatervrees. TEHERAN - Iran speelt een neutrale rol in de Golfcrisis. Toch is het conflict, ongeacht de afloop, van grote invloed op de toekomst van Iraks niet-Arabische buurland. Zo zal de crisis verregaande gevolgen hebben voor de pogingen van presi dent Hahemi Rafsanjani om Iran te ontworstelen aan de innige omar ming van Khomeini's nalatenschap. Als Irak, Irans aartsvijand tijdens de Golfoorlog van 1980 tot '88, mili tair ongeschonden de huidige crisis overleeft, zal Iran door zijn buurlan den in de rol gedwongen worden van de regionale macht, die tegen wicht moet bieden aan de ambities van Saddam Hussein. Maar wanneer het Iraakse leger.in Kuwayt wordt verpletterd door de multinationale troepenmacht, is Iran plotseling de belangrijkste machtsfactor in de regio. En dat zal de Arabische buren tot bezorgdheid stemmen. Een derde mogelijkheid is dat de Verenigde Staten, los van het feit of ze Saddam Hussein verslaan of niet, hun militaire aanwezigheid in het Golfgebied zullen voortzetten. Dat zou koren op de molen van de anti westerse radicale moslims zijn en de kans vergroten op onrust in het land. Zijspoor De pragmatische leider Rafsanjani heeft zijn radicale rivalen groten deels op een politiek zijspoor gezet in een machtstrijd die volgde op de dood van Khomeini in juni 1989. Maar de hard-liners die tegen her stel van betrekkingen met de Ver enigde Staten en de Arabische buurlanden zijn, loeren op een kans om Rafsanjani's plannen te onder mijnen door anti-Amerikaanse sen timenten aan te wakkeren. Sommi gen willen zelfs een bondgenoot schap sluiten met Irak om een geza menlijke aanval in te zetten tegen de 'Grote Satan', zoals de VS in Iran nog altijd heten. Als dit werkelijk heid wordt, zou het grote schade be rokkenen aan Rafsanjani's meer tot verzoening geneigde politiek. Volgens Philip Robins van het In stituut voor Internationale Studies in Londen zijn de Iraniers opgeza deld met een dilemma. "Teheran wil niet dat Irak het machtseven wicht in de regio verstoort door in bezit komen van delen van Kuwayt. Aan de andere kant is Iran bezorgd over de opbouw van de westerse - met name Amerikaanse - troepen in de regio", aldus Robins. Andere waarnemers vrezen dat een oorlog het proces van normali sering en wederopbouw van Iran in gevaar brengt. Volgens Shireen Hunter van het Instituut voor Stra tegische Studies in Washington is de beste oplossing voor Iran "als Irak niet vernietigd wordt, maar verzwakt uit de strijd komt". Samenspannen De Iraanse parlementsvoorzitter Mendi Karrubi, de meest vooraan staande leider van de radicalen, stelde onlangs in een interview dat hij niet met Irak zou willen samen spannen tegen de Verenigde Sta ten. "Maar als het om een pan-isla- mitische samenwerking zou gaan, met alle islamitische landen, zou ik dat steunen", aldus Karubbi. De 55 miljoen Iraniers, voorna melijk shi'itische iposlims, voelen zich - ondanks de Golfoorlog - ver bonden met hun shi'itische "broe ders" in Irak, die ruim 55 procent van de bevolking daar uitmaken. Hunter zegt dat als de islamitische heiligdommen in de Iraakse steden Najaf, Karbala en Kazimain worden vernietigd bij een vijandelijke aan val, de Iraanse bevolking zich wel eens achter de Irakezen kan gaan scharen. Officieel staat Iran op het stand punt dat Irak zich moet terugtrek ken uit Kuwayt. Maar tegelijkertijd heeft het land zich uitgesproken te gen het zenden van buitenlandse troepen naar het Golfgebied. Inkomsten Intussen heeft de bezetting van Ku wayt zijn vruchten afgeworpen voor Iran. De olie-inkomsten zijn door de stijging van de olieprijzen met bijna zeven miljard dollar ge stegen; een financiële prikkel voor de opbouw van de economie. Daar naast zijn de betrekkingen met het westen en de Arabische buurlanden verbeterd en heeft Irak de eisen van Teheran ingewilligd die formeel een einde maken aan de oorlog tus sen beide landen. Waarnemers menen dat Iran zich wel twee keer zal bedenken voor het partij kiest in een gewapend con flict. De plaatsvervangende minis ter van buitenlandse zaken, Ali Mo hammed Besharati, zei in een inter view: "Als er een oorlog komt is ons beleid duidelijk: We zijn niet van plan deel uit te maken van een van de partijen. Ons beleid is erop ge richt een vreedzame oplossing te zoeken in het conflict". GEESTELIJK LEVEN 'Groep van tien' eist vertrek bestuur AMERSFOORT (ANP) - Het conflict aan de Evangelische Hogeschool zit "helemaal vast", zo erkent dr. ir. C. Roos, voorzitter van het bestuur. Het bemiddelingsvoorstel, waarop het bestuur zijn hoop had gevestigd, is van de baan. De 'groep van tien' EH-medewer- kers heeft zaterdag een voorstel van het bestuur afgewezen, waar bij het huidige bestuur zou wor den aangevuld met vier leden van de raad van toezicht en een exter ne persoon van behoorlijk gezag, die als voorzitter zou optreden. Een commissie van drie wijze mannen zou intussen voorstellen voor een definitieve reorganisatie moeten ontwikkelen. Garanties over het voortbe staan van de lerarenopleiding, de grootste afdeling van de Evange lische Hogeschool, zouden het huidige bestuur "veel makkelij ker maken te vertrekken", aldus Roos, in een reactie op een pers communiqué, waarin de groep van tien zaterdagavond opnieuw aandrong op het onmiddellijk af treden van het bestuur. Vrijdag had deze groep voorgesteld dat zowel het bestuur als de raad van toezicht en advies tegelijk zouden aftreden. Uit de kring van promi nente leden van de achterban zou een tijdelijk noodbestuur moeten worden gevormd. Al geruime tijd is het conflict binnen EH-gelederen een publie ke zaak. De kwestie spitst zich toe op de persoon van dr. M. Oud- kerk, rector van de lerarenoplei ding, die ook aan de nieuw op te richten christelijke universiteit leiding zou moeten geven. Oud- kerk zou in de nieuwe opleiding de opvattingen willen propage ren van de cultuur-filosoof dr. F. de Graaff (Hattem), die echter door velen* binnen de EH als in strijd met de bijbel worden ge- Het bestuur, dat publiekelijk Oudkerk is blijven steunen, is dringend gevraagd af te treden. Hierop is behalve de groep van tien ook aangedrongen door de meerderheid van de studenten, een groot aantal 'EH-vrienden' (voor het grootste deel ouders van studenten) en enige reformator! sche voormannen, die in het leden hun steun aan de ongesub- sidieerde school hadden gegeven Volgens de groep van tien is hel bestuur niet ingegaan op het ver zoek uiterlijk zaterdag (29 decern ber) uitsluitsel over dit voorstel te geven. Roos zegt dat hem va ultimatum niets bekend is bestuur is nog niet klaar met het formuleren van een antwoord hierop. De eis dat het bestuur moet af treden, zou volgens Roos ook het vertrek betekenen van Oudkerk en van veel mensen aan de lera renopleiding, waarvan Oudkerk directeur is. Het bestuur vreest dat dit het einde van de leraren opleiding tot gevolg zou hebben. Zowel wat studenten als wat dewerkers betreft is de lerarenop leiding de grootste afdeling van de EH. "Daar hebben we zorgen over. Juist uit verantwoordelijkheid te genover deze mensen en studen ten laten wij ons leiden", aldus Roos. Garanties van een nieuw stuur, dat de lerarenopleiding stand blijft, zou het vertrek v het huidige bestuur veel makke lijker maken, aldus Roos. Aftre den van het bestuur zou ook bete kenen dat de 'tegenpartij' hele maal intact achterblijft, aldus Roos. Zowel de directeuren, waarvan drie van de vier tot de groep van tien behoren, als de raad van toezicht en advies heb ben naar zijn mening weinig goeds met de lerarenopleiding De breuk tussen het bestuur van de EH enerzijds en de grootst mogelijke meerderheid van raad van toezicht en advies en van de directie plus de overgrote meer derheid van de vaste staf en van de studenten anderzijds lijkt overbrugbaar als gevolg van starre houding van het bestuur, aldus de groep van tien ii communique. AMSTERDAM (ANP) - De fi nanciële actie voor de restauratie van de roemruchte Portugees-Is- raëlietische synagoge in Amster dam heeft tot nu toe ruim 1,3 mil joen opgeleverd. Ook is er voor bijna vier miljoen gulden aan subsidies toegezegd, zo heeft de stichting Vrienden van de syna goge bekendgemaakt. De stichting die in mei haar ac tie begon, hoopt op korte termijn de resterende 2,5 miljoen gulden te vinden. Naar alle waarschijn lijkheid zal volgend jaar een be gin worden gemaakt met de rest- autratie van de synagoge, die in 1675 in gebruik werd genomen. Bij het begin van de actie werd gezegd dat de synagoge, volgens de stichting "de oudste en mooiste ter wereld", een bouwval dreigt te worden. De Portugees-Israëlieti- sche gemeente, die slechts vijfhon derd leden telt, is zelfs niet in staat de kosten van de restaura tie, ongeveer 7,5 miljoen gulden, voor haar rekening te nemen. Foto: een orthodoxe jood bekijkt de ondersteunde muur van de sy nagoge aan het Jonas Daniël Meijerplein in Amsterdam, (foto ANP) Taizé. Met een dringende op roep tot verzoening met de voor malige communistische onder drukkers heeft broeder Roger Schütz dit weekeinde de Europe se Taizé-bijeenkomst in Praag ge opend. Aan de vijfdaagse ont moeting doen ruim 70.000 jonge ren mee uit West- en vooral Oost- Europa. De jaarlijkse 'etappe op de plegrimsweg naar een wereld wijd vertrouwen', werd vorig jaar voor het eerst in een Oost-Eu- ropese stad gehouden. In Wro claw (Polen) kwamen toen ruim 50.000 Europese jongeren bijeen. Ook in Praag domineren de Po len: ongeveer 35.000 Poolse jon geren reisden naar de hoofdstad van Tsjechoslowakije. Explo '91 trekt 40.000 jongeren DRIEBERGEN (ANP) - Ruim 40.000 Europese jongeren nemen deel aan de evangelische 'satel liet-conferentie' Explo '91. De conferentie wordt gehouden op diverse plaatsen, die anderhalf uur per dag verbonden zijn met Lausanne (Zwitserland). Het zwaartepunt van de confe rentie ligt echter in Oost-Europa. In Leningrad zijn ruim 10.000 jon geren bijeen. Ook in Roemenië (Timisoara) en Hongarije (Boeda pest) is de belangstelling groot. Met uitzondering Zwitserland (Lausanne), waar 7.000 jongeren bij elkaar zijn, gaat het in West- europese landen om relatief klei ne groepen deelnemers. Het Nederlandse Explo-comité heeft ervoor gekozen de toerus tingsconferentie op tien verschil lende plaatsen te houden. De conferentie wil ook een zet geven voor samenwerking tussen kerken en plaatselijke groepen op het gebied van e gelisatie. Met de organisatie Explo '91 is dit doel op landelijk niveau al aardig bereikt, meent de organisator, de Evangelische Alli antie. Het is voor het eerst dat ze ven evangelische organisaties z> gericht samenwerken. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Rijns burg D. Verboom Asperen; aangeno men als geestelijk verzorger verpleeg huis Ter Schorre mw. M. Taalman-de Ruiter kand. aldaar. Gereformeerde Kerken: beroepen te Monster J. Wagenmakers Joure. Geref. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Hoogkerk D. W. L. Krol Aduard.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2