'Duitsland bezet ons in 1992' 'Turbulente tijd is aantrekkelijk' Spaan en Vermeegen op reis met Nederlands erfgoed Braks vindt publiek bestel 'de moeite waard9 Pleuni Touw bij Jos Brink Stilte PAGINA 26 RTV-SHOW MAANDAG 31 DECEMBER 1990 Van onze correspondent Hans Visser AMSTERDAM „We reden door Afrika in een open auto, op zoek naar leeuwen en plotseling stonden we oog in oog met twee van die beesten. 'Ze doen niks', zei onze gids zoals je ook wel hoort zeggen van honden die je niet vertrouwt. Maar toen de cameraman in de auto ging staan om ze te filmen kwam het mannetje overeind en begon enorm te brullen. 'Je moet nu heel rustig weer gaan zitten', zei onze gids, naar mijn smaak, iets te kalm. Dat soort dingen maak je dus ook mee." Henk Spaan vertelt hoe hij op weg in hartje Afrika, sa men met Harry Vermeegen en een camerateam, plotse ling werd geconfronteerd met het koninklijk echtpaar van de wildernis. Heeft hij zich nu met Vermeegen ge worpen op natuurdocumentaires? Dat niet, ze blijven sa tire maken. Maar wel heeft het duo de nodige kilometers achter de rug en staan ze al bijna klaar om af te reizen naar het Verre Oosten. Al die kilometers zijn nodig voor de nieuwe zeventien a achttien delen tellende reeks Veronica- programma's waarin Harry en Henk de wereld confronteren met de Nederlandse cultuur. De reden daarvan: „In 1992 wordt Nederland alsnog door Duits land bezet en zal onze cultuur alsnog verdwijnen. Daarom wil len we sporen uitzetten van wat typsch Nederland is. Zelf denk ik meer aan een documentaire, maar Harry bleek een koffer vol molentjes en klompen bij zich te hebben." En zo arriveert het duo eerst in Brazilië, waar ze op het strand van Rio oliebollen introduceren. In Las Vegas laten ze de direc teur van het grootste theater in die stad een videoband zien van een Nederlands entertainer. „We vragen dan naturlijk of die man een kans maakt daar ooit te mo gen optreden. Nee, ik noem geen naam. Maar hij draagt een bril." De volgende reis bracht de twee naar Afrika. „We hebben onder meer gefilmd in de Oka- vanga-delta in Botswana. Het laatste stukje ongerepte natuur ter wereld, waar de mensen nog water kunnen drinken uit de ri vier, omdat hij onderweg ner gens fabrieken passeert. Harry heeft de bevolking daar het sin terklaasfeest bijgebracht." Meesterlijk Maar moeten die mensen in dat ongerepte stukje wereld niet wat met rust worden gelaten? Spaan haalt de schouders op. „Sinter klaas vinden ze meesterlijk. Het is voor hen een verzetje. En het blijkt dat die bewoners van dat gebied echt niet zo veel van Ne derlanders verschillen. Het openmaken van de cadeautjes was ook daar het absolute hoog tepunt." „Al met al heeft die reis mooie beelden opgeleverd en ik ben er trots op dat we nergens voor na tuuropnamen archiefmateriaal hoefden te gebruiken. Maar we hebben er wel voor in tenten moeten slapen, wat ook span nend was. Onze geluidsman trap te bijna op een zwarte mamba, de giftigste slag van Afrika. Op ze ker moment kregen we een noodweer waarbij zo nu en dan een boom neerviel. En wij maar hopen dat hij niet op ons zou val len." Maar Afrika kent meer geva ren. „We hadden een 'aids-kof- fertje' mee: bloed en injectienaal den. Je weet immers nooit watje gebeurt en dertig procent van de bevolking is daar besmet. Het schandalige is dat sommige rege ringen dat ontkennen en geen voorlichting geven. In Kenya zonden ze een Amerikaans pro gramma uit over aids, maar toen Afrika daarin aan de orde kwam, bleek dat uit de film te zijn weg geknipt. Als je in Kenya over de regering praat begint iedereen te fluisteren." Henk noemt de aanpak 'licht sa tirisch', minder controversieel. GRONINGEN (GPD) De actrice Pleuni Touw is door Jos Brink en Frank Sanders geëngageerd voor de nieuwe musical 'Revue Revue'. De produktie, die negen miljoen gulden gaat kos ten, loopt met ongeveer 250 voorstellingen van begin november 1991 door tot halfweg 1993 in de theaters. Voor Pleuni Touw is het de eerste keer dat ze in een musical verschijnt. Ze deelt de vrouwelijke hoofdrol met Lucie de Lan ge. Samen spelen ze de jonge en de iets oudere versie van de hoofdfiguur. PARIJS Marava Georges mag zich sinds gisteren Frankrijks mooiste van hét komende jaar noe men. De 21-jarige studente uit Aix-en-Provence. ook al miss Tahiti geweest, wordt omringd dooi Miss France 1990, Gaelle Voiry (rechts) en de nummer twee van de schoonheidsverkiezing Anne-Ma- rie Poggi (links). (loto AP) DEN HAAG/HILVERSUM (ANP/GPD) De gisteren tot voorzitter van de KRO benoemde oud-minster van landbouw Gerrit Braks is de vierde oud-politicus die een omroeporganisatie gaat lei den. Bij de VARA heeft oud kamerlid en ex-minister Van Dam het voor het zeggen; het voorzitterschap van de AVRO berust bij Wallis de Vries (oud-kamerlid en oud staatssecretaris) en de Vero nica Omroep Organisatie heeft oud-staatssecretaris Van der Reijden als voorzit ter. Braks vindt dat zijn benoe ming snel is gegaan. „De KRO zocht na het terugtre den van Carpaij een nieuwe kandidaat en ik wilde na mijn aftreden als minister snel aan de slag. De KRO heeft altijd mijn grote be langstelling gehad. Elke Ne derlander heeft toch zijn ei gen omroep en de KRO is al tijd mijn omroep geweest. De KRO moet behouden blijven de katholieke gemeen schap en voor iedereen die een katholieke herkomst' heeft". Zijn nieuwe functie ziet Braks als een uitdaging: „De recente ontwikkelingen in de omroep zijn zorgelijk, maar het Nederlandse publieke bestel is de moeite waard om mij ervoor in te zetten". Een mogelijk turbulente tijd voor de omroepwereld, schrikt hem niet af. „Dat maakt het voor mij juist aantrekkelijk. In de tien jaar dat ik minister was, heb ik eigenlijk altijd met hervormingsbeleid te maken gehad. Het leidingge ven aan een (landbouw-)be- leid dat tot dan toe eigenlijk steeds op groei was geriéht, kent in de omroep een paral lel. Er moet in de omroep een forse bijstelling plaatsvin den en dat kan volgens mij zonder dat je het instituut KRO in de steek hoeft te la ten. Er is perspectief voor de publieke omroep, mits er een aanpassing komt". Braks zegt zich altijd n verbonden te hebben gevoeld met de KRO. „Als katholiek ben ik heel sterk getekend door de cultuur en de maat schappelijke betekenis van de katholieke kerk. Ik heb de ontwikkelingen in de kerk graag gevolgd en nooit de be hoefte gevoeld mij van het heden of verleden te distan tiëren". Braks wil zich direct op 2 januari storten op de proble men die de publieke omroep te wachten staan. „Natuur lijk ken ik de grote lijnen van het rapport McKinscy. Vanaf 2 januari zal ik me in de de tails gaan verdiepen. Maar nogmaals, ik heb er alle ver trouwen in dat er wel dege lijk perspectief is voor de pu blieke omroep." Braks erkent dat omroepen mogelijk nauwer zullen moe ten gaan samenwerken. „We zullen aan de ene kant de hokjesgeest moeten verla ten. Maar anderzijds zullen we ons sterk moeten blijven maken voor de eigen identi teit. Als dat goed gebeurt, zal de kwaliteit van de publieke omroep wel eens zodanig kunnen zijn, dat we mensen moeten aantrekken." De oud-bewindsman gaf gistermiddag toe dat hij wel verrast was toen men hem benaderde met de vraag om voorzitter van de KRO te worden. „Ik heb wel aan dat idee moeten wennen. Maar dat gewenningsproces is in middels omgeslagen in een zeker enthousiasme. Overi gens heb ik direct bij mijn af treden al gezegd dat ik rond de kerstdagen wel iets nieuws zou hebben. Alleen dat het dit zou worden had ik niet kunnen bevroeden." Braks die na zijn aftreden als minister in het nieuws bleef door zijn voorzitter schap van het comité van aanbeveling voor de inzame lingsactie voor Oost-Europa, wil politieke contacten blij ven houden. De nieuwe func tie is voor hem geen reden zich terug te trekken als kan didaat voor de Eerste Kamer. Heak Spaan en Harry Vermeegen: "We hadden een aids-koffertje mee op o aanstootgevend dan de vorige programma's. „We steken de draak met bepaalde facetten van de Nederlandse cultuur. Als je een polonaise filmt in Botswana met mensen in rieten rokjes, merk je opeens hoe gek dat is. Nederlanders hebben de ge woonte elkaar op de schouders te slaan als ze elkaar tegenko men. Maar Japanners buigen. Als Harry in Tokyo gaat probe ren Japanners die Nederlandse gewoonte aan te leren, krijg je een interessante confrontatie tussen twee culturen." Spaan ontkent dat hun stijl on der druk van kijkcijfers of Vero- nica-leiding is veranderd. „Hoe wel het leuk is als iedereen ons programma geweldig zou vin den. Maar daar streven we niet naar. Veronica geeft ons alle vrij heid, meer dan de VARA inder tijd. Die had toen geen geld meer en sneed in ons budget. Merk waardig, omdat we toch met Popie Jopie heel goed voor ze hebben gescoord." „Het contract met Veronica is veel beter dan met de VARA. Ook de verkoop van de artikelen die bij de serie behoren, zoals de 'Holland is OK'-petjes, is nu goed geregeld. Bij de VARA waren we nog zo naief de opbrengst van petten, sjaals en T-shirts aan de omroep te laten." De komende serie gaat nog het meest lijken op 'Tussen start en finish'. „De afgelopen zomer hebben we de WK voetbal ge volgd en die manier, simpel met een camerateam alles volgen is ons erg goed bevallen, het was weer terug naar af. De vorige se ries waren enorm bewerkelijk. met decors, scripteditors, ac teurs, regie en dan nog de eind bewerking. Bovendien waren de kijkcijfers bij de WK de beste die we ooit hebben gehaald. Voor het eerst kwamen we met de waardering boven de 7." Ook in de nieuwe reeks speelt Henk zijn rol van de man die het altijd beter weet en voortdurend Harry tot de orde moet roepen. „In Amerika hadden we een in terview met Dick van Dyke. Die zei dat Amsterdam zo'n schone stad was. Harry begint dat meteen enorm te beamen en ik moet dat dan corrigeren. We zijn nu zo ver in die rolverdeling ge groeid dat we geen vaste teksten meer nodig hebben. We beden ken iets, repeteren dat een paar keer en nemen het op." (Vanavond, Veronica, Neder land 2, 20.17 uur). Vlak voor Kerst had het dag blad Trouw een gesprek met de antropoloog en oud-gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea Jan van Baal. Zijn leven lang heeft Van Baal, die uit een gere formeerd nest komt, over gods dienst nagedacht en geschre ven. Voor hem is de mens een wandelaar, die eenzaam door het leven gaat, en hier en daar in een herberg voor een ogenblik tot rust komt om dan weer ver der te gaan. De mens is echter ook een diersoort, die aan zijn bestaan een zin wil geven, en daarvoor heeft hij het geloof in een Mysterie nodig, dat achter de zichtbare werkelijkheid schuilgaat. Wie de zinloosheid van het leven meent te kunnen aanvaarden, richt zich volgens Van Baal op "hetgeen de moder ne wereld aan amusement te bieden heeft, op zoek naar een geluk waarvoor vaak de ver rukking van het orgasme model heeft gestaan". Wie de godsdiensten van de wereld bestudeerd heeft, weet dat mensen in nagenoeg alles kunnen geloven: in bergen, bo men, dieren, hemellichamen en heiligen. Maar in plaats van sceptisch te worden over het waarheidsgehalte van elke reli gie op zich, ziet Van Baal in al die openbaringen een aanwij zing voor het bestaan van een werkelijk Mysterie. Van Baal, die nu de tachtig gepasseerd is, is een man vol wijsheid en humor. Hij kan prachtige verhalen vertellen over zijn jaren als bestuurs ambtenaar op Java en Nieuw- Guinea. In dat laatste gebied moest hij soms recht spreken in zaken, waarbij een man zijn vrouw had vermoord vanwege haar zwarte magie - een ver standige daad, volgens de loka le traditie. Een opstand bij de Wisselmeren werd door hem eens met harde hand onder drukt. Over de koppensnellers van de zuidkust schreef hij een studie van ruim duizend blad zijden. Ik ben meer dan eens bij hem te gast geweest, in zijn rus tige villa in Doornwaar, met de gulle hand van de oud-be stuursambtenaar, altijd een ste vige borrel werd geschonken. In zijn werkkamer, waarvan de wanden met boeken en voorwer pen uit papoealand waren overdekt, mocht hij dan graag, met een glas inde ene en een si gaar in de andere hand, in zijn stoel achterover leunen, en een verhaal-met-een-moraal vertel len. Hier is er een, over het onder werp 'stilte', dat hem na aan het hart lag. Altijd hebben zieners, pro feten en kluizenaars de stilte op gezocht. Juist op die eenzame plaatsen, waar men met de na tuur alleen is, ondergaat men die stilte als een enorme macht. In de tropen was Van Baal zeer onder de indruk geraakt van de stilte die daar in een maanloze nacht, aan de rand van het oer woud, kan heersen. In het wes ten is de natuur een recreatie ruimte geworden, waar een mens zich op elk moment uit kan terugtrekken. Echte stilte ken nen we hier niet meer. Die heeft ook helemaal geen vriendelijk karakter: stilte is namelijk al tijd sprekende stilte, die de mens toespreekt over zijn angst en zijn twijfels. Alles wat er in hem leeft aan onrust en onge rustheid, wordt tot leven gewekt en confronteert hem met zijn eenzaamheid. Wie zich voor die stilte openstelt, raakt in de ban van een geheimzinnige groot heid en heeft voor altijd weet van het bestaan van een Myste- Dan is er nog iets waardoor bij natuurvolken verschijnselen als dromen en visioenen veel va ker voorkomen dan bij ons: zij hebben er geen moeite mee om stil te zitten en niets te doen. Wij kunnen daar niet tegen, en le ren kinderen dan ook van jongsaf aan om bezig te zijn, op welke manier dan ook, want le digheid is des duivels oorkus sen. Maar papoea's en andere natuurvolken voeren vaak tij denlang niets uit, zij zitten on der een boom en luisteren naar het vage roekoe van een duif, het gekakel van kippen of het zuch ten van de wind in de boomtop pen. Door die combinatie van stilte en stil-zijn ontstaat er een soort bewustzijnsniveau, waar in allerlei verborgen zaken vorm kunnen krijgen. Net als bij een spiritistische seance is de geest 'leeg' en staat hij open voor visioenachtige ervaringen. Soms wordt zo'r openbaring uitgelegd en dan ontstaat er ter plekke een of an dere religieuze beweging. Nu overal de ruis van de snel weg klinkt en ook in de tropen stilte een schaars goed is gewor den, dreigt de fluisterstem van het Mysterie in een poel van la waai te verdrinken. ...Ik' WA5 EVEN 8/WG CAT 0 HET OJEP'O WNPS ECONOME q o 6IN S h e&0£n y\T\y [KJ MIJN HieiMJAAf?SroT5PeAAk' ZAL IK INGAAN OP ONZE SOMBERE TOEKOMST.Vft/ ...HAAR AANUElOlNG V/JN HET RAPPORT CHEP HET MILIEU VtfN 0N<ó LflNO. weet ik niet. ju mae het wel hebben. het absolute hoos te punt? bat heb v ik hiep bij me en, heinz, wat was voos jou het absolute hoogtepunt van /990

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 26