Tegenstand deert Trudovi niet Winnend AC Milan ziet Ruud Gullit weer scoren Karpov toont zich van zijn beste zijde Kramer krabbelt sneller op dan Hagen Basketbalsters uit Sovjetunie opnieuw onverslaanbaar in Lisse IIDO breekt met Braat Amerikanen heersen in Haarlemse basketbalweek MAANDAG 31 DECEMBER 1990 PO PAGINA 15 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD Van onze correspondent Jurriaan van Wessem MILAAN - Sampdoria is de grote winnaar van de laatste speeldag van het voor Italië onvergetelijke voetbaljaar 1990. De club uit Genua won de topper tegen Inter met 3-1, terwijl AC Milan op de nieuwe graszoden van San Siro Juventus met 2-0 de baas bleef. „Samp" staat nu weer op de eerste plaats, terwijl AC Milan met een verliespunt meer de belangrijkste concurrent is geworden. Vier spelers die op het WK hadden willen schitteren, maar dat niet deden, waren gisteren wel succesvol. De in eigen land verguusde Gianluca Vialli legde samen met zijn maatje Roberto Mancini de basis voor de op nieuw verworven koppositie in de Serie A. Ancelotti en Gullit zorgden voor de zege van AC Milan. Sampdoria begon het toptreffen tussen de tot gisteren beste ploegen van het seizoen zeer gedurfd. Inter was met afwachtende bedoelingen naar Genua afgereisd. Dat tactische Vlasveld plaatst zich voor WK ST JAKOB (ANP) - Marianne Vlasveld heeft zich geplaatst voor de wereldkampioenschappen skilo pen. Dankzij een vijfde plaats bij de open kampioenschappen langlauf in het Oostenrijkse St Jakob maakt de 23-jarige studente uit Oud-Ade deel uit van de Nederlandse langlaufploeg van vier, die begin fe bruari in Val di Fiemme (Italië) aan de WK deelneemt. Bij de open kampioenschappen langlauf bleven Niels Hopman en Kees Puyk gisteren als achttiende en negentiende binnen achttien procent van de tijd van de winnaar. Eerder plaatste Ruben Krouwel zich in Zweden bij de Polar Cup voor de WK. Warnicke en Tröger Duitse schaatskampioenen INZELL (SID) Heike Warnicke uit Erfurt en de Neurenberger Mar kus Tröger zijn in Inzeil de eerste Duitse schaatskampioenen gewor den na de hereniging van de BRD en de DDR. De 24-jarige Warnicke, derde bij de Europese titelstrijd van 1990, die op de eerste dag al de 3000 meter had gewonnen, zegevierde gisteren ook op 1500 en 5000 meter. Op de laatste afstand zorgde zij met 7.35,45 voor een nieuw baanrecord. Het ouae record op de baan van In zeil stond met 7.36,18 op naam van Yvonne van Gennip. Bij de vrouwen ontbrak Gunda Kleemann wegens angina. Achter Warnicke werd de wereldkampioe ne jeugd Ulrikè Adeberg, die de 500 meter had gewonnen, tweede. concept moest binnen een halve mi nuut worden aangepast, omdat de gretige Vialli in de 23ste seconde al het doel trof na een dieptepass van Lanna. Sampdoria hield na de snel le treffer de blauwzwarte ploeg on der druk en verzuimde de overwin ning in het eerste half uur veilig te stellen. Doelman Zenga moest zijn klasse tonen op inzetten van Manci ni, Vialli en Lombardo. Na een half uur werd een doelpunt van Vialli af gekeurd. Enkele minuten daarna weigerde de onervaren scheids rechter Stafoggia aan de thuisclub een strafschop te geven nadat Bian- chi Mikhailichenko onderuit had gehaald. De Russische internatio nal sloeg daarop uit frustratie Ber- gomi in het gezicht, waarna hij uit het veld werd gestuurd. Matthaus dens dit numerieke overwicht zijn stempel niet op de wedstrijd druk ken. Inter maakte vijf minuten na rust gelijk in een fase waarin het het beste van het spel had. Internatio nal Berti werkte de bal na een voor zet van Brehme in twee instanties in het Genuese doel. In het laatste kwartier tekende de zege van Boskovs team zich af. Vialli kopte in de 77ste minuut de bal tegen de paal. Een door Paganin weggesla gen voorzet van Lombardo bracht zeven minuten voor het einde uit komst. Vialli benutte de strafschop. Vier minuten later scoorde de uit blinkende Mancini slim na aange ven van Vierchowod. In de schaduw van het duel der koplopers won AC Milan zonder grote problemen de klassieker te gen Juventus: 2-0. De afwezigheid van de grieperige Van Basten had trainer Sacchi doen besluiten om voor een afwachtende tactiek te kie- Van onze medewerker Hans Bouwmeester LYON Snel en overtuigend heeft uitdager Anatoly Karpov we reldkampioen Gary Kasparov verslagen in hun 23ste partij. Kas parov was in dit duel nauwelijks te herkennen. De stand is nu 12- 11 in het voordeel van de wereldkampioen. Kasparov behoudt zijn titel, maar Karpov kan vanavond nog wel gelijk komen. Daarvoor moet hij met de zwarte stukken tot winst komen en daarin geloven weinigen. Dat Karpov tot het uiterste zal g parov het veiliger 8...f5.) 9. g3 (Kar- LENINGRAD (ANP) - Yep Kra mer is zaterdag winnaar gewor den van de schaatsmarathon op natuurijs in Leningrad. Zijn me devluchter Edward Hagen drong niet aan in de eindsprint. Kramer en Hagen waren zes ki lometer voor het einde uit de kop groep van vijf weggereden. Mar cel Kooy eindigde als derde, Jan Eise Kromkamp als vierde en Henk van Benthem als vijfde. De eerste marathon met inter nationale deelneming in de Sov jetunie kende een boeiend ver loop. Het natuurijs in Leningrad had een zachte bovenlaag door dooi. Kort na de start waagde Henri Ruitenberg een solo. Andy van der Pauw en de Sovjet Dimi- tri Botsjkarjov brachten het pelo ton bij de vluchter terug. De wedstrijd bleef levendig. Grote man van de wedstrijd was Edward Hagen. De jonge Haar lemmer, altijd sterk op natuurijs, was bij alle vluchtpogingen be trokken. Na tachtig kilometer viel de voorbeslissing toen de kopgroep Paola Bazzoli zorgde gisteren voor een doorbraak in het Italiaanse voet bal. De 26-jarige was de eerste vrouwelijke arbiter in het land die een offi ciële voetbalwedstrijd leidde. Het ging om een duel tussen twee jeugdteams. (foto EPA) zen. De club uit Turijn, die in het af- Milan het duel eenvoudig af. Gullit gelopen voorjaar Milan twee keer benutte in de 56ste minuut een door had afgetroefd, kreeg een veldover- Rijkaard geregisseerde counter, wicht in de schoot geworpen, maar Het was tweede competitietreffer was zelden gevaarlijk. De ploeg van de oud-PSV'er in dit seizoen, koos vooral het middelste deel van Trainer Sacchi toonde zich meer het veld, waar tijdens het reces dan tevreden met de zege: „Juve is nieuw gras werd gelegd. Op de vleu- naar Milaan gekomen om te winnen gels tussen de pollen voelden de en dat is een compliment waard, sterren zich minder op hun gemak. Ons publiek heeft eindelijk eens Juve had voor de pauze het beste een aantrekkelijke wedstrijd kun- van het spel, terwijl Gullit verzuim- nen zien. Mijn ploeg was de betere de voor een bijna leeg doel te sco- ploeg en de overwinning is ver ren. Een fraai afstandschot van An- diend. De competitie krijgt in het celotti na een afgeslagen aanval in komende voorjaar een spannend de eerste minuut na rust brak de verloop. Ik hoop dat 1991 ons net zo- doelpuntloze ban. Daarna maakte veel vreugde brengt als het afgelo penjaar. We zullen er alles aan doen om zoveel mogelijk prijzen te win nen". Maradona heeft gisteren weer eens een wedstrijd van Napoli over geslagen. Trainer Bigon nam vrij dag een voorschot op zijn voorne men voor 1991 om de voorbereidin gen op wedstrijden van zijn ploeg niet meer te laten verstoren door de nukken van de Argentijn. De vedet te had zich na Kerstmis niet meer gemeld omdat hij last had van zijn lever. Hij reisde op eigen gelegen heid naar Cesena, waar zijn werkge ver gisteren in actie kwam (0-0). De speler meldde zich echter niet in het trainingskamp, maar bij zijn oud ploeggenoot Salvatore Bagni bij wie hij oud en nieuw wil vieren. De reactie van de clubleiding was kort maar krachtig: „Basta". staat wel vast. Niet alleen zou hij zo pov neemt de uitdaging aan. Met 9. een som geld verdienen, waarvoor Lf2 Df4 10. Le3 Dh4+ kon hij op re- miljoenen mensen een half leven mise spelen.) 9...Del (Hij gaat niet moeten werken, maar het is nog verder. Bekend is de methode van veel belangrijker voor hem om met Bronstein 9,..Pxg3 10. Df2 Pxfl 11. een remise de arena te verlaten. Dxh4 Pxe3, die uiteraard vol risico Kasparov ging zaterdagavond is. Bovendien won Karpov deze scherp van start, maar zag jammer stelling vroeger eens vrij gemakke- genoeg af van een tweesnijdend of fer van de koningin, zoals dat uit de theorie bekend is. "Hij had het lijk van de Joegoslaaf Velimirovic.) 10. 0-0-0 f5 11. exf5 gxf5 12. Ph3 Pa6 13. Tgl (Een bekende methode. Met ten doen", zei de Amerikaan Yasser g3-g4 wil wit pion f5 elimineren om Seirawan. "Ik heb het vorig jaar ook veld e4 voor zijn paarden te verove- gedaan en nog wel tegen Kasparov ren.) 13...Pf6 14. Pf2 Kh8 15. Le2! (In zelf. Hij heeft toen niet van mij kun nen winnen". Karpov toonde zich van zijn beste zijde. Bij de 15de zet koos hij voor een rustige, maar zeer doeltreffende methode en reeds korte tijd later had hij de situatie geheel in zijn greep. Kasparov verloor zijn ge duld. Hij offerde een stuk, om even later zijn lege handen te bekijken. De zwarte tegenaanval had niet de het algemeen speelt men deze loper via d3 naar c2. Karpov ziet scherp dat de velden g4 en h5 in het vervolg belangrijk zijn.) 15...Ld7 16. Lg5 Pc5 17. g4 e4!?? (In dit type stelling vaak de aangewezen reactie, zoals ook Kasparov meermalen heeft bewe zen, maar in het onderhavige geval blijkt de zwarte positie te kwets baar. Seirawan gaf 17...a5 aan en ook 17...fxg4 18. fxg4 Tf7 19. Le3 Df8 van vijf zich loswerkte. Nadat de vijf in goede samenwerking een veilige voorsprong hadden opge bouwd, vochten ze onderling de strijd uit tijdens de laatste tien ki lometer. Op de laatste demarrage van Hagen had alleen Kramer een antwoord. Na honderd snel gereden kilo meters durfde Hagen de sprint wel aan te gaan tegen Kramer, die op papier veel sneller is. In de laatste bocht, 200 meter voor de finish, kwamen beiden ten val, Kramer krabbelde het snelst overeind en was winnaar. geringste stootkracht en nog voor kwam in aanmerking, hoewel wit in de 30ste zet was alles voorbij. Kas- dat geval veld e4 stevig in handen parov liep onmiddellijk nijdig weg krijgt. Kasparovs middel is erger en wilde niet analyseren. dan de kwaal.) 18. fxe4 fxe4 19. Le3! Vanavond moeten de heren voor (Pion e4 dreigt al onmiddellijk ver- de laatste maal aantreden. Gelukkig loren te gaan. Vermoedelijk is zwart mogen ze het om tien uur voor ge zien houden, maar als de partij wordt afgebroken, is het morgen opnieuw werken geblazen. Niet al leen voor de spelers, maar ook voor de organisatoren, scheidsrechters, secondanten en verslaggevers, die zich ongetwijfeld een gezelliger jaarwisseling hadden voorgesteld. Hoog boven al dit gemompel uit glimlacht schaakgodin Cassa. Haar adepten zullen zich deze match nog lang herinneren. Wit: Karpov, zwart: Kasparov Koningsindische Partij, Smisch- variant. 1. d4 Pf6 2. c4 g6 3. Pc3 Lgl 4. e4 d6 5. f3 0-0 6. Le3 e5 7. d5 Ph5 8. Dd2 Dh4+ In de 21e partij speelde Kas- reeds beslissend in het nadeel.) 19...Pa4 20. g5 Pxc3 21. bxc3 Pg8 22. Pg4! (Voor de hand lag 22. Lg4, maar de paardmanoeuvre is sterker. De zwarte dame kan de grote diago naal niet bereiken en 22...Lxg4 23. Lxg4 brengt de loper naar het on aantastbare veld e6!) 22...c5 (Anders stoomt de witte h-pion op naar h6.) 23. dxc6 e.p. Lxc6 24. h4 d5? (Hoe be langrijk is geduld? Zwart stond slecht, maar met 24...b6 25. h5—25. Dxd6 Lxc3!25...Tad8 kon hij nog vechten.) 25. cxd5 Lxd5 (Uiteraard zal Kasparov ook zelf wel geweten hebben dat deze combinatie gaten heeft als een Emmenthaler kaas! Overigens was 25...Tad8 26. d6! eveneens kansloos.) 26. Dxd5 Tac8 (Of 26...Da3 27. Kbl Lxc3 28. Ld4 en wint.) 27. Dd6 Txc3+ 28. Kbl Df7 29. Ld4! (Maakt aan alle onzeker heid een eind. Grapjes als 29...Tb3 30. axb3 Dxb3+ 31. Kal Da4+ 32. Kb2 of 29...Tc2 30. Lxg7+ Kxg7 31. Dd4+ halen niets meer uit.) Zwart geeft het op. Adams winnaar schaaktoernooi GRONINGEN (ANP) - Ondanks een nederlaag in de laatste ronde heeft Michael Adams het internatio nale schaaktoernooi van Groningen gewonnen. De Brit kwam net als Jeroen Piket, de Sovjetrus Alexan der Khalifman en de vorige win naar, de Australiër Ian Rogers, uit op een totaal van 5 1/2 punten uit ne gen partijen. Volgens het systeem van weerstandspunten kreeg Adams de eerste prijs. Leiderdorper Piket besloot zijn opmerkelijke inhaalrace met een re mise tegen de Duitser Matthias Wahls. Een dag eerder versloeg hij de Amerikaan Boris Goelko in een partij, die lange tijd een duel tussen Karpov en Kasparov uit de WK- tweekamp van 1987 in Sevilla volg de. De Amerikaan week als eerste af, maar Piket bleek niet erg onder de indruk. Hij had slechts 34 zetten nodig om het zwarte openingsidee te weerleggen. Goelko nam een dag later revanche tegen Adams. Piket kreeg de tweede prijs. Rogers voegde zich op het laatste moment bij de leiders door een zege met zwart op de IJslander Jon Ar- nason. Joris Brenninkmeijer werk te zich op naar de achtste plaats met 3 1/2 punten. Hij won in de voor laatste ronde met wit van de Sovjet- rus Alexej Sjirov, die in tijdnood blunderde. Gisteren kwam er nog een remise tegen de onderaanstaan- de Amerikaan John Fedorowicz bij. 'i LEIDEN - UDO en Hans Braat hebben in goed overleg besloten met onmiddellijke igang uit el- j kaar te gaan. Aanvoerder Hans Susan en Ron Wetselaar zullen j de taken van de scheidende trai ner gezamenlijk overnemen. Met dit 'schokeffect' hoopt de afdelingsclub uit Oegstgeest de slechte prestaties een halt toe te roepen. Jan Zoetemelk heeft zijn contract bij het Sassenheimse GWS met één jaar verlengd. De trainer is aan zijn tweede sei- zoen bezig bij de zaterdagafde- lingsclub. Per Crispijn blijft nog een seizoen als trainer verbonden .i aan afdelingsclub VNA. Tatiana Kuznetzova van Trudovi ontdoet zich van Festo-speelster Kim Erekson (7) in de finale van het Lisse- toernooi. doto Lock Zuyderduin) gedurende de hele wedstrijd een zo ne-verdediging. Door het ontbre ken van een center bij Den Helder een goede keuze, ware het niet dat Eugenie Lewis met scherp stond te schieten. Met name in de tweede helft (ruststand was 22-19) schoot zij bij tijd en wijle de complete Belgi sche zone aan flarden. De drievou dig toernooi-winnaar kon echter geen beslissende afstand nemen en de wedstrijd bleef tot op het laatste moment spannend. Pas bij de stand 44-41 klonk voor Den Helder het be slissende fluitsignaal, waarmee de Heldernaren revanche namen voor het nipte verlies een dag eerder. Linda Mol van Den Helder werd uit geroepen tot topscorer van het toer nooi. Sparta Praag, één van de toonaan gevende ploegen in de Tjechische competitie, stelde enigzins teleur door als zesde te eindigen. In de strijd om de vijfde en zesde stond het Deense nationale team geduren de de hele wedstrijd voor en won gemakkelijk van het uitgebluste Sparta: 53-44. HAROLD VAN BIEMEN Weissflog viert rentree met zege OBERSTDORF (SID) Zijn eerste wedstrijd van dit seizoen was direct goed voor de overwinning. De Duit ser Jens Weissflog zegevierde giste ren in de openingswedstrijd van het traditionele vierschansentoernooi. De 26-jarige ex-Qlympische kam pioen rekende op die manier af met een lange periode van blessureleed. LISSE Trudovi Reservi Gorki uit de Sovjetunie heeft voor de tweede achtereenvolgen de keer het Internationale Festo Vrouwen Basketbaltoernooi in Lisse op zijn naam ge bracht. In de finale werd op overtuigende wijze Festo BW verslagen: 63-38. Amiga Den Helder legde dankzij een 44-41 zege op het nationale team van Belgie beslag op de derde plaats. Lisse zelf zakte zoals verwacht bij al het geweld door het ijs en eindigde als laatste. Lisse-toernooi uit te groeien tot een Maar anders dan de uitslag van de rprofessioneel georganiseerde mas- poule-wedstrijd tegen Voorburg iiTcfpde trend om tussen kerst en sa-happening, met een interessant deed vermoeden was de finale een nieuwjaar een toonaangevend toer nooi te organiseren. Net als de Haar lem Basketbalweek dreigt ook het internationaal deelnemersveld. Ook wat betreft de publieke op komst kan Lisse de vergelijking met grote broer Haarlem gemakke lijk doorstaan. Het vrouwenbasket bal in de Bollenstreek blijkt mede door twee regionale vertegenwoor digers in de eredivisie, Grasshop- peuleschilletje voor de zeer snelle en technisch uiterst begaafde Rus sinnen. De door Lace Strong ge coachte ploeg uit Voorburg, die zich ten koste van België plaatste voor de finale, mocht door een falend Russisch afstandsschot slechts vijf minuten serieus denken aan een pers en Lisse, volop in de belang- sportieve revanche. Daarna ging bij Trudovi het vizier echter op scherp via 16-10 stond Voorburg halver- HAABLEM (ANP) - De basketbal- Iers van Nashua Lasers er absoluut naïe op meer dan 900, was Trudovi Direct na de spelhervatting dreig- btes duurde zeven dagen Het niet tegen opgewassen. De Bossche Reservi het afgelopen weekeinde de Voorburg hetzelfde lot te onder- hoogste hed werd E™ongei door de Ploeg leed 22 keer balverlies en ver- de te kloppen favoriet. De Russin- gaan a s Den Helder vorig jaar: een KifKdlfpersvan deWBL AU loor fors (86-101). Alleen Jos Kui- nen hadden immers m de vorige totale walk-over De aalvugge en Stars dif in de Cnlfe de Balten uit pers hield zich staande met 28 pun- editie van het toernooi op meer dan tactisch sterk spelende Olga Shu- öiars, cue in ae nnaie ae xsdiien uu h overtuigende wijze gewonnen door neikina manifesteerde zich als een doofde'fo OOoIoesclf uwe'rs in de In de andere halve finale gleed in de finale het altijd zo superieure ware plaaggeest voor de Voorburg- Klnde HaarKse Basketbal Commodore Den Helder geruisloos Den Helder door middel van een se Jolanda Hoolboom Hoolboom, negenae naariemse tsasiceiDai onderuit tegen Tallinn De lands- ful1 court press in tien minuten tijd die de geblesseerde Ellen Ramler I)fnegende editie was nog niet af- g ^rM&MaïS naafde üendTHrt ïusTrumtoeS in het tweede deel gelijk op (91-105). tegenstand^zou krijge^m was Tmdo- urn bij de aanvalsopbouw gestoord een mega-hit worden. De vooruit zichten zijn er naar. De sponsors staan in de rij om één van de acht Baltische dienst George Ice Jack deelnemers te adopteren. De orga nisatie is kerngezond, draait jaar lijks quitte of houdt er een paar gul den aan over. son vormden een voortdurende aan de Helderse verdedi- vi bereid de titel te komen verdedi- en kwam derhalve niet meer gen. scoren toe. Bovendien schoot Svet- De organisatie had er dan ook al- lana Kovtnenko, die vlak voor tijd om de Russinnen geblesseerd uitviel, drie drie-pun- een sterk deelnemersveld voor te ters op rij raak en voordat Strong u schotelen. Met de nationale ploegen ook maar aan ingrijpen kon denken De strijd om de derde plaats werd van België en Denemarken, het Tje- stond zijn ploeg op een beslissende D^ was gisteren het geval in de f en, Nederlands onderonsje. Den "„ïs^pSelVomKl «*™>- Kennemerhal. Er dreigde verlies bij winst van Tallinn. De ploeg uit Est land had bij de eindzege recht op een bonus van 10.000 dollar. Een toezegging van de organisatie om dat de Balten voor een appel en ei gecontracteerd waren, haalde soepel de finale. Net als de WBL All Stars. De Amerikanen hol den gistermiddag in de eindstrijd vele stapjes harder (122-106). Tot op luchting van organisator Voskuilen, die de premie aan Tallinn niet hoef de uit te keren en niet in de rode cij fers belandde. De balvaardige Amerikanen uit de World Basketball League voor spelers tot en met 1 meter 95 waren net als vorig jaar-de lievelingen van het publiek. Ze renden constant in de hoogste versnelling over de vloer, hadden altijd de driepunter achter de hand en verdedigden agressief en fysiek. In de halve eindstrijd waren de spe- met 80-66, veruit de laagste score in en Den Helder in huis stond het Week! Deze tranenverwekker toernooi garant voor basketbal van werd uitgevlakt door de spetteren- boog niveau. Alleen Rotterdam de finale, waarin de WBL twee keer Zuid en het voor eigen publiek spe en ei een grote voorsprong nam, Tallinn lende Lisse bleken te licht voor het nloeg twee keer bijna terugkwam om in vrouwelijke geweld. Beide ploegen - - de slotfase toch het vermoeide verloren al hun wedstrijden en moesten in een onderling duel uit- Onafwendbaar Het is dat bij Voorburg de tot 'most valuable player' van het toernooi LuoK:,woati..uu..^.,.vv- L verkozen center Annet Keur wel op grote voorsprong nam, Tallinn oowaM rI^I<«fn scherp stond, want anders was een M— n grote nederlaag onafwendbaar ge weest. Maar ook het sterke inside- spel en 16 punten van de veelvuldig international konden niet voorko men dat Trudovi de voorsprong van twintig punten lange tijd in stand kon houden. In de eindfase liet Trudovi er geen twijfel over bestaan wie de sterkste was en dankzij de 63-38 overwinning mocht het zich voor de tweede keer op rij tot toer nooi-winnaar laten kronen. De troost-finale tussen Den Hel der en het nationale team van Bel gie was in elk geval een stuk spann ender. Belgié, dat zich op het Lisse- toernooi voorbereidde op het in mei te spelen Europees Kampioenschap voor C-landen in Ierland, speelde den bij Calgary 1988 en is de eerste toch duidelijk een maatje te klein Amerikaanse sportman in dienst was voor een dergelijk toernooi, van een Baltische ploeg. Koeoesma en Sokk waren de afgelopen zomer 16genStana op proef bij Youngstown en speelde Op de finale na leek het er inder- daar gemiddeld acht minuten per daad op dat Trudovi de gewenste te- wedstrijd. De drie sprintten even genstand ondervond. Op de weg hard als de vijf van de WBL, maar daar naar toe werden achtereenvol- raakten gaandeweg in ademnood. gens Denemarken (49-51), Voor- a afloop minutenlang verslagen. Alleen Lisse was in de languit op het plankier. voorronden veel te zwak: 34-8"

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15