'Mijn schoenen vervelen niet gauw Dankzij 'n flinterdunvliesje altijd lekker warm en droog Bikeman, een zaktelefoon met fiets-set duurder en duurzamer Kleinste schoenen-producent van Nederland: De kleinste schoenen-producent van Nederland is zo goed als zeker de Utrechtse Liesbeth Verheul. Zij is de enige in Nederland die zelf standig en zonder personeel schoe nen ontwerpt en maakt. Haar klan ten maken een keuze uit ruim dertig ontwerpen en als Liesbeth de schoenen of laarzen na ten minste twintig uur hard werken klaar heeft, zet zij haar handtekening erin en de datum van aflevering. Ze ziet dan ook overeenkomsten met een kunstschilder of een vioolbouwer. door Dirk de Moor Sinds vijfjaar heeft Liesbeth een atelier in de Utrechtse Predikheren straat. Ze heeft zich daar een eigen klantenkring verworven. Meest vrouwen, maar ook wel mannen, die oog hebben voor creativiteit en originaliteit. "Van alle schoenen die ik maak is altijd maar één paar. Ik zoek geen aansluiting bij de mode en de trendjes. Mode is altijd zo kort van duur. Ik maak schoenen die niet gauw gaan vervelen en een flin ke levensduur hebben. Op het mo ment werk ik aan een paar dij-hoge laarzen voor een man, die al jaren klant bij me is. Een uitzondering hoor, want de meeste Nederlandse mannen durven helemaal niet met iets bijzonders te lopen". Liesbeth is lerares tekenen en kunstgeschiedenis geweest, maar koos ten slotte voor de opleiding voor schoen-ontwerper en model leur in Waalwijk. "Ik was van jongs- af al gek van schoenen". Spierballen-werk In haar schoenen en laarsjes komt de kleur rood veel voor. Verder val len 'vleugeltjes' als versiering op. "Ik vind dat ik een tic heb van de art deco en jugendstil. Als de klant uit mijn ontwerpen een keuze heeft ge maakt, ga ik de voet nauwkeurig op meten. Dat is natuurlijk ook een voordeel: moeilijke voeten krijgen altijd een passende schoen". Dat zo weinig vrouwen hetzelfde werk doen ligt volgens haar voor de hand: "Het is heel moeilijk. Een schoen is iets heel anders dan kle ding. De schoen moet in één keer goed zijn. Je kunt er achteraf niets meer aan veranderen. Mislukt zo'n paar, dan moet er geld bij. Daarbij komt dat het echt spierballen-werk is. Het zwikken vooral. Dat is het leer om de leest brengen en vastzet ten". Liesbeths atelier is alleen van woensdag tot en met vrijdag opend van één tot vijf uur. "Ik moet de openingstijden wel beperkt hou den omdat ik op de andere dagen constant moet kunnen doorwerken. Hier word je steeds onderbroken", Ze maakt schoenen vanaf 450 gul den. Hoge laarzen komen al gauw op vijftienhonderd gulden. Relatiegeschenk wordt Wintermagazine van de VVV Het gaat uitsluitend om groothandels. Ook die zijn niet zomaar op te sporen. De Verecla levert geen adressen, alleen een compleet lijstje. De reden: "Ze zijn ons allemaal even lief', zegt Van Wijk. Wie eenmaal zo'n bedrijf heeft-ge- vonden kan uit de voeten. Ze hebben allemaal een uitge- Sommige mensen denken dat ze echt belangrijk zijn. Ze vin den dat ze altijd bereikbaar moeten zijn. Hun lease-auto's zijn voorzien van telefoon en steeds vaker ook van een fax. Ik heb het zo druk, druk, druk, dat ik alleen in de auto even rustig kan telefoneren, zeggen ze. Maar^ de congestie op Neer- lands wegen neemt steeds ernstigere vormen aan. De tijd is niet ver meer dat de A2 ver stopt zal zijn door duizenden stilstaande telefooncellen. Ook zakenlieden zullen zich dan per mountainbike door het land moeten gaan reppen. Een Naardens bedrijf speelt handig in op deze toekomst. Het verkoopt zaktelefoons met een speciale fiets-set. Een plastic rekje voor aan het stuur waarin een zaktelefoon past. 'Bikeman' is het nieuwe statusverhogende produkt ge doopt. Ook nu al is de Bikeman te gebruiken. Om goed zaken te doen is ook ontspanning no dig, zo meldt het persbericht. Maar als je het druk hebt moet je vaak nog 'even dat ene tele foontje plegen'. En dah vaak weer een. En voordat je het weet is de tijd voor ontspan ning weer omgevlogen. Met de Bikeman kunnen deze ont zettend belangrijke mensen voortaan 'zaken doen en be reikbaar blijven tijdens een inspannende of ontspannen de rit op de fiets'. Met windkracht negen een dijk op fietsen, overvallen worden door een kille stortbui en een kwartier later onder een warm zonnetje weer de dijk verlaten. En dat alles zonder nat te worden; noch door de regen, noch door transpiratie. Het lijkt een utopie, maar dank zij de ontwikkeling van nieuwe kledingmaterialen ligt het nu (bijna) binnen ons bereik: het optimale draagcomfort. door Kitty van Gerven Het draagcomfort, waarnaar de mens in feite al op zoek is sinds hij z'n dikke 'vacht' ver loor en zijn lichaam met kle ding moest bedekken. Een echte vervanging voor de be haring van de oermens is nog niet echt gevonden, maar met name in de afgelopen vijftien jaren zijn er op het gebied van de kledingmaterialen enkele belangrijke vondsten gedaan. De belangrijkste ontdek king is wel die van twee vlies dunne membranen, die onder de merknamen goretex en sympatex op de markt ver schenen en de uitvinding van de zogenaamde micro-vezels. Vondsten, die inmiddels in de confectie-industrie worden verwerkt en die de drager een comfort bieden, zoals nog niet eerder van kleding kon wor den verwacht. Maar wat verstaan we nu ei genlijk onder draagcomfort?. "In de eerste plaats dat het lichaam onder alle omstan digheden dezelfde tempera tuur behoudt. Dat we be schermd worden tegen kou, maar onze lichaamswarmte ook goed kunnen kwijtraken. In de tweede plaats, dat we onder alle omstandigheden droog blijven. Als we door een regenbui lopen, maar ook wanneer we zware arbeid ver richten onder een stralende zon. In de derde plaats, dat we beschermd worden tegen wind en tocht. En tenslotte dat de kleding plezierig aan voelt en zo soepel is, dat onze bewegingen er niet door wor den belemmerd", zegt N. de Ruiter, voormalig hoofd van het laboratorium ontwikke ling veredeling van Ten Cate Protect bv in Nijverdal. Hij heeft de opkomst van de nieu we materialen in de afgelopen jaren van zeer nabij heeft mee gemaakt. Ten Cate Protect, een groepsmaatschappij van de Koninklijke Nijverdal Ten Cate, is namelijk één van de bedrijven, die voor de pro- duktie van stoffen voor met name beroeps- en veiligheids- kleding gebruik maakt van goretex. Kwaliteitsverbetering Volgens De Ruiter betekenen de nieuwe materialen een be langrijke kwaliteitsverbete ring. Hij legt uit: "De traditio nele stoffen die wij kennen voldeden natuurlijk al wel aan veel van de eisen, die wij er aan stellen. 'Gewone' kleding beschermt ons namelijk tegen wind en tocht, houdt ons warm en staat onder niet al te extreme omstandigheden li- chaamsdamp aan de buiten lucht af. Bovendien voegt deze zich doorgaans soepel om het lichaam en voelt pret tig aan. Het probleem spitst zich toe op het afstoten van water. Nu kennen we sinds jaar en dag de 'waterafstotende' re genjas, maar het probleem met zo'n jas is, dat hij deze ei genschappen maar korte tijd houdt. Als gevolg van slijtage en luchtverontreiniging (vuil trekt vocht aan), verliest hij z'n waterafstotende capaciteit en gaat al na vrij korte tijd vocht opnemen. Bovendien verhindert de waterfilm, die bij regen over de jas komt te liggen, dat de lichaamsdamp (en warmte) aan de buiten lucht wordt afgestaan". Om dit eerste probleem op te vangen werd in het verle den de 'waterdichte' regenjas geïntroduceerd. Een jas die voorzien werd van een niet- water-doorlatende laag. De re gen kan ons daarin weliswaar niet deren, maar nat worden we toch, omdat de waterdamp van het lichaam niet weg kan en tegen de ondoordringbare laag condenseert. Goretex "Jarenlang is er gezocht naar een materiaal, dat water in vloeibare toestand zou tegen houden, maar waterdamp zou doorlaten. Een echte door braak kwam pas toen het Amerikaanse bedrijf W. L. Gore and Associates Inc., dat zich met de produktie van teflon (o.a. voor pannen) be zighoudt, in de tweede helft van de jaren zeventig een vliesdun teflon-membraan produceerde. Dit membraan heeft als bijzondere eigen schap dat het een zeer groot aantal minuscule poriën per oppervlakte-eenheid telt. Po riën die kleiner zijn dan het al lerkleinste waterdruppeltje, maar groter dan het watermo lecuul. Dus: waterafstotend en tegelijkertijd 'ademend'. Dit membraan goretex, een verbinding van fluor en kool stof, heeft bovendien als voor deel dat het uitstekend tegen wisselende temperaturen kan. Zich niets aantrekt van chemicaliën en winddicht is", vertelt De Ruiter. Maar een nadeel is dat het zeer dun en kwetsbaar is. Het kan alleen worden verwerkt in combinatie met een andere, traditionele stof. En zo ont stond het zogenaamde gore- texlaminaat, een produkt, dat uit twee afzonderlijk gepro duceerde oppervlakten - het membraan en een 'traditione le' stof (doorgaans polyester of polyester-katoen, maar ook polyamide) - bestaat, die op el kaar zijn gelijmd. Om het produkt nog verder te verbeteren wordt het gore- tex-membraan sinds enige tijd tussen twee andere vlie zen verwerkt tot een voering membraan, dat in kleding tus sen de 'gewone' voering en de bovenstof wordt aangebracht. De eigenschappen van gore tex (het laat geen lucht en geen water door, maar wel wa terdamp, is goed te reinigen en soepel al naar gelang de verwerking) maken dit pro- Voor nog net geen vijf gulden is weer een schat aan informa tie te koop over toerisme en recreatie in Nederland in de maanden januari en februari. Of het nu gaat om een echte wintervakanties, een feeste lijk etentje of een concert alles is er in te vinden. En voor mensen met een vooruitzien de blik negen pagina's 'Plan nen voor de zomer'. Te koop bij de VW's de postkantoren en de boek- en tijdschriften- handel. Chip doet voorzichtig intrede in de wereld van het relatiege schenk. Het verschil tussen winter en zomerkle ding zal steeds min der duidelijk wor den. foto GPD) dukt bijzonder geschikt voor toepassing in regenkleding, exclusieve sportkleding, maar ook in specifieke vak- kleding en werkkleding. Sympatex Diezelfde eigenschappen heeft ook sympatex, een pro dukt van het chemieconcern Akzo in Duitsland, dat in de beginjaren tachtig op de markt kwam. "Sympatex is ook een membraan, maar ver vaardigd van een heel ander materiaal, namelijk hydrophi- les polyester en het werkt to taal anders. Dit vlies heeft na melijk geen poriën, maar heeft de eigenschap de water dampmoleculen van het li chaam op te nemen en te 'transporteren' naar de boven stof, waar het aan de buiten lucht wordt afgestaan. De damp kan dan ook ontsnap pen", vertelt de Ruiter, die er aan toevoegt: "Als sympatex in een laminaat met een wa terafstotende stof wordt ge bruikt, laat het bovendien geen vocht van buitenaf door, is het winddicht, gemakkelijk te reinigen en zeer soepel". Sympatex is tegenwoordig op de markt als een voeringla minaat en als een zogenaamd 'direct laminaat'. Dit houdt in dat het, verbonden met een andere vliesstof, los tussen bovenstof en voering wordt verwerkt. In andere gevallen wordt het op de voering ge plakt, die los van de bovenstof blijft, of andersom. Alle drie de lagen (bovenstof, mem braan en voering) op elkaar lij men kan ook. Microfilament Een heel ander verhaal is dat van het microfilament, ofwel de micro-fibres (vezels). De Ruiter: "Dank zij een zeer ver doorgevoerde verfijning in de produktie van kunststofve zels kon de doorsnede daar van aanzienlijk worden ver kleind. Bestaat een normaal kunststofgaren bijvoorbeeld uit zeventig (ineengestrengel de) filamenten, de nieuwe technieken maken het moge lijk om dit aantal te vergroten tot 200, zonder dat het garen er dikker door wordt. Dank zij deze veel dunnere filamenten in het garen wordt de daarvan geproduceerde stof nog aan merkelijk soepeler". Maar dat is niet het grootste voordeel. De totale vezelop pervlakte is door het grotere aantal filamenten aanzienlijk toegenomen. Als deze fila menten dan ook nog eens wa terafstotend worden gemaakt, is de werking daarvan aan merkelijk sterker dan voor heen. Een druppel vocht krijgt eenvoudig de kans niet om in een zo dicht vezelopper vlak, dat toch lucht doorlaat, door te dringen. De micro-filamenten heb ben volgens De Ruiter in ver gelijking met de membranen het voordeel, dat ze niet in een laminaat hoeven te worden verwerkt. Ook deze nieuwe vinding wordt momenteel met name gebruikt voor zeer specifieke werkkleding, waar aan hoge eisen worden ge steld, zoals de kleding van zie kenhuispersoneel in operatie kamers. De Ruiter verwacht dat de ontwikkeling van membra nen en micro-fibres zich in de toekomst nog zal voortzetten. Hierdoor is het niet uitgeslo- Liesbeth Verheul maakt schoenen waar je aan gaat hechten. loto gpd; Duurder, duurzamer en voor zichtig meelopend met de ras voortschrijdende techniek. Dat is de tendens in de relatie geschenken. Pen, stropdas, paraplu, agenda, spel kaarten en doosje lucifers, met be- drijfsopschrift, houden de ra ce onvermoeibaar vol. De duurdere materialen leer, zijde winnen terrein. Het pakket wijn (bier), kaas en zoutjes blijft het goed doen. De handel houdt de vijftig gulden-grens van 'Oort' scherp in de gaten. breid assortiment, ook een voorwaarde voor lidmaat schap van de vereniging. Van Wijk signaleert de tendens 'duurder en duurzamer', de agenda in leer, de das van zij de. "Het gaat tegenwoordig ook wel eens de kant van het reisje op, maar dan vaker in de relatie werkgever-werkne mer. Als beloning krijgt het personeel een reisje aangebo den. Het ouderwetse kerst pakket vertoont de neiging kleiner en beter te worden". De chip heeft zijn intrede gedaan in het relatiege schenk. Een van de grotere computerfabrikanten levert een 'personal manager'. In wezen een agenda, maar via chipjes voorzien van een ver bluffende reeks mogelijkhe den. Bijvoorbeeld: telefoon lijst, persoonlijke boekhou ding, een lijst van goede en slechte wijnjaren. Handig om een relatiegeschenk mee sa men te stellen. Niet eenvoudig Een relatiegeschenk kopen is nog zo eenvoudig niet, ten minste voor wie iets meer wil dan de kleinigheden met op schrift of het wijnpakket. De handel is tamelijk omvangrijk 425 bedrijven maar na men zijn niet gemakkelijk te vinden. De ongeveer dertig blijvertjes zijn verenigd in de Verecla, de Nederlandse ver eniging van groothandelaren in relatiegeschenken, premi ums en reklame-artikelen. De rest varieert continu in sa menstelling. Verecla-secreta- ris Van Wijk: "Veel van die be drijven bestaan maar een paar jaar. Vijf jaar bestaan is een 'voorwaarde' voor toelating tot de Verecla" ren Toepassing van dunnere stoffen betekent ook soepeler kleding en dus - alweer - meer draagcomfort. En dan kan het gebeuren dat dank zij de nieu we materialen de hengelaar van maart tot november in de zelfde (dunne) regenjas langs de waterkant kan zitten en de fietser met hetzelfde jack niet alleen een mild vooijaars- buitje, maar ook een gure herfststorm kan trotseren. En dat beiden onder alle weers omstandigheden behaaglijk warm en droog blijven. ^10 SBÉÉS® Nieuwe materialen verbeteren draagcomfort van kleding belangrijk ten, dat het totale kleding- beeld op den duur zal gaan veranderen. Immers, dank zij de specifieke eigenschappen van deze membranen kan worden volstaan met een veel dunnere bovenstof, die slechts dient als bescherming van het membraan. Een ge volg daarvan is dat het duide lijke verschil tussen zomer- en winterkleding enigszins zal vervagen. "Uiteraard zolang er geen sprake is van extreme omstandigheden, want bij bit tere kou zal de bovenstof toch voldoende volume moeten hebben om te kunnen isole- Voorraad De meeste geschenken zijn in voorraad of gemakkelijk te bemachtigen. "Wil iemand iets dat nog niet bestaat, dan gaat de groothandel op zoek naar een producent. Er is een bedrijf dat uitsluitend dassen in opdracht maakt. Voor luci fers, ook nog altijd heel popu lair, komen we wel eens in Ja pan terecht". De handel stelt er een eer in op de 'meest idio te vragen' het antwoord te vin den. "U moet kunnen krijgen wat u wilt weggeven, van een zilveren condoomhouder tot een plastic niemendalletje. Dat eerste voorbeeld schiet me trouwens zomaar te bin nen, ik geloof niet dat daar ooit naar gevraagd is".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13