TAD LEIDEN Bouwvereniging komt Slaaghwijk tegemoet LEIDSCH DAGBLAD Poging om flats in een keer op te knappen Speuren langs uitgestorven dieren in Natuurmuseum ZATERDAG 29 DECEMBER 1990 Tekstverwerking LEIDEN - Het onderwijs-instituut MEAB gaat samen met de uitzend- bureau's ASB, Dactylo, De Koning en Werkwijzer een cursus tekstver werking verzorgen. Cursisten die vervolgens bij een van de uitzend- bureau's aan de slag gaan. kunnen in een half jaar tijd 40 procent van het cursusgeld terugverdienen. De cursus kost 595 gulden en wordt af gesloten met een door het rijk er kend examen. VIADUCT - In verband met werk zaamheden geldt voor het viaduct onder de rijksweg aan de Plesman- laan tijdelijk een beperkte doorrij- hoogte van 3,80 meter. De beper king duurt in ieder geval van 7 janu ari tot en met 1 april. Lezers Schrijven Blauwpoortsbrug De omstandigheid dat de heer en mevrouw Crul onze sympathieke huisartsen zijn, heeft niets te maken met deze reactie op het gestelde in de rubriek Steeds in het Leidsch Dagblad van 13 december. Daarin kwam de kwestie 'Blauwpoorts brug' aan de orde. Ik ben het met onze 'jonge huis arts' zoals hij in bovengenoemde ru briek wordt betiteld, volkomen eens, wanneer hij stelt dat er in de door de gemeente Leiden beoogde 'passantenhaven' - tussen Blauw- poorts- en Turfmarktbrug - hooguit tien jachten per jaar zullen afmeren. Ik vind zijn schatting zelfs nog opti mistisch! Want wat zijn de feiten? Onze jonge huisartsen Crul wo nen aan het Noordeindeplein tegen over het Leidsch Dagblad en de tuin van hun woning grenst aan de uit monding van de Witte Singel in de Rijn (westelijk van de Noordeinde- brug). Daar is ook die mooie (lage) sloep afgemeerd, bijna onzichtbaar onder de prachtige treurwilg die een fraai stukje 'privé-Leidse-sin- gel-groen' vertegenwoordigt. Ik beschrijf deze locatie zo uitvoe rig omdat onze dokters in hun schaarse vrije tijd, zittend in hun tuin langs de Rijn, niet al die grote jachten voorbij zullen zien varen, die, komend uit de richting Haagse Schouw, wel de Chruchillbrug en desnoods ook de Rijnzichtbrug 'on der door kunnen', maar onmiddel lijk na deze laatste brug stuiten op de spoorbrug Leiden-Utrecht, die niet 'draait' en een doorvaarthoogte heeft van nauwelijks 1,10 meter! De schippers van deze jachten weten dan niet beter te doen dan de steven wenden en - meestal - 'full- speed' maar weer terug te varen naar waar ze vandaan kwamen! Kennelijk hebben zij geen geld genoeg om zich een goede water- kaart aan te schaffen, waarop door- vaarthoogten en draaitijden van bruggen in de omgeving van Leiden zijn aangegeven. Ware dit wél het geval, dan zouden zij tevoren de juiste koers bepaald kunnen heb ben, die, zoals dokter Crul stelt, oos telijk van Leiden ligt. Daarom ook heeft de gemeente Leiden van oudsher een plek, die nog steeds De Haven heet en zich aan de oostkant van de stad be vindt. Het oosten was immers het achterland van Leiden? Wellicht kunnen onze stadsbestuurders en hun ambtenaren hierover nog eens nadenken! D. Vogelenzang Woonark Florens Haagweg 49a Leiden TEGEN DE KLOK Wij worden gevolgd door een grote groep luisteraars via de scanner. Ik kwam eens zon der uniform in een snackbar en hoorde van een andere klant: "Hé, jij bent Nico, hè"? Dat was een scannerluisteraar, die mijn stem herkende. Het komt er bij dit werk op neer om vooral rustig achter de microfoon te zitten. Kort en za kelijk moeten je mededelingen zijn, de beslis sing die je neemt moet direct geaccepteerd worden door de agenten die met hun wagens rijden. De centralist bepaalt namelijk of er in zet nodig is op grond van de informatie die hij krijgt. En soms is het toch zo druk, dat je am per adem kunt halen. De geweldspiraal met oud en nieuw ver toont een dalende lijn, gelukkig. Verminde ring van overlast heeft ook te maken met de kerstboominzamelingsactie vóór oudjaar van de gemeente. We krijgen hier 's nachts een maaltijd en.de Leidse burgerij vergeet ons nooit met oud en nieuw. Men brengt een salade, oliebollen of een banketstaaf aan de balie. En champagne of wijn geven ze ons eveneens cadeau, maar er wordt in principe tijdens de dienst niet ge dronken. Dus de drank gaat naar een goed doel. We laten de namen van de gulle gevers noteren en zij krijgen een bedankbrief van de hoofdcommissaris. De nachtdienst is eigenlijk nooit saai. Alleen de week vóór 3 oktober is het rustig. Men blijft dan een paar dagen thuis om geld uit te sparen voor de viering van het Leids ontzet. Er bellen tijdens een nachtdienst altijd ook wel mensen die om een praatje verlegen zitten. Het is in zo'n geval te cru om iemand direct af te breken, maar je houdt het binnenkomend alarm na tuurlijk in de gaten. En bij een melding breek je zo'n het gesprek af of je verwijst naar een an der nummer'". (tekst Emlel Fangmann, foto Loek Zuyderduln) "Deze stoel hier wordt nooit koud. 24 uur per etmaal zit er iemand en tijdens de jaarwisse ling zitten we zelfs met zijn tweeën in de meld kamer. Het is mijn eerste dienst tijdens oud en nieuw sinds jaren, vorig jaar was ik op winter sport in deze tijd. Collega Gerard Mol vergezelt mij hier. Onze dienst loopt vanaf elf uur 's avonds tot nieuwjaarsochtend zeven uur. Ons alarmnummer is het bekende 224444 en daarop komen 40.000 meldingen per jaar bin nen. Via 06-11 komen er ook telefoontjes bij ons terecht, zo'n tien per dag, maar hele volks stammen kennen de betekenis van dat num mer nog niet: het is alleen voor levensredden de hulp, een actueel alarm. Dan wordt via dat centrale nummer in Den Haag bijvoorbeeld een inbraak van een paar dagen oud gemeld en dat is niet de bedoeling. 258888 is trouwens ons informatienummer. Naam: Nico Nieumeijer Beroep: hoofdagent/centralist meldkamer Plaats: hoofdbureau van politie Leiden Concordia De nieuwjaarsbijeenkomst van muziek en showband Concordia wordt op 1 janu ari gehouden in het verenigingsgebouw aan de Langegracht 61. Aanvang 1800 uur. LVC In het LVC (Breestraat 66) heeft zaterdag 5 januari het traditionele slotfeest plaats waarmee het afgelopen cursusseizoen wordt afgesloten. Cursisten (saxofonis ten, gitaristen, percussionisten etc.) to nen de aanwezigen wat zij hebben ge leerd. Ook kan worden ingeschreven voor nieuwe cursussen. De aanvang is 21.00 uur. AbvaKabo De AbvaKabo afdeling Leiden houdt op zaterdag 5 januari een nieuwjaarsrecep tie van 16.30 tot 18.00 uur in het afde lingskantoor aan de Driftstraat 49a. Circus Circus De Blauwe Eend treedt 4, 5 en 6 januari op in Microtheater Imperium aan de Oude Vest. Het nieuwe programma van de Leidse theatergroep heeft als titel 'De eed van hotseflots, de vertelling van een verlichting'. Het 'clownsdrama' be gint vrijdag en zaterdag om 20.30 uur en zondag om 15.00 uur. Kaarten kosten 7 gulden voor volwassenen en 3 gulden voor kinderen. Reserveren kan via K O, tel. 071-141141. actiel in trije lijJ j Film Bij de Pink Puppies, de jongerenafdeling van de Leidse Werkgroep Homoseksua liteit. wordt zondag 6 januari de film 'Vic tor-Victoria' vertoond. De voorstelling be gint om 20.00 uur in het gebouw aan de Langegracht 65. Matilo Buurthuis Matilo en de gelijknamige show- en drumfanfare houden zondag 6 januari een nieuwjaarsreceptie. Het nieuwe jaar wordt tussen 13.00 en 17.00 uur ingeluid in het buurthuis aan de Zaanstraat 126. Diabetes 'Diabetes en erfelijkheid' is het thema van de lezing die dr. P. Maaswinkel dins dag 8 januari houdt in het AZL. Maaswin kel werkt bij het klinisch-genetisch cen trum van het AZL. De lezing wordt geor ganiseerd door de Diabetes Vereniging Nederland en heeft plaats in gebouw 50 van het AZL (het oude poortgebouw van het ziekenhuis). Aanvang 20.00 uur. Open dag Op zondag 6 januari houdt De Droomfa- briek open dag. Informatie over de cur sussen die in het nieuwe jaar beginnen wordt gegeven vanaf 13.00 uur. De Droomfabriek is gevestigd aan de Oude Singel 56. Hara Het vrouwengezondheidscentrum Hara aan de Bonairestraat 4 is gesloten tot 7 januari. Daarna kan iedereen er weer te recht voor informatie over activiteiten en cursussen. Elke ochtend van 9.00 tot 12.00 uur is er spreekuur. De eerste the ma-ochtend is op 10 januari. Het onder werp dat wordt behandeld is voetreflex massage. Aanvang 9,30 uur, Karate Sinds vorig jaar wordt Shury-Ryu-karate beoefend door een groep Leidse vrou wen. Begin januari gaat er een begin nerscursus van start. De lessen worden gegeven in een gymzaal bij het Leidse station, op zondagavond van 19,15 tot 20.45 uur. Inlichtingen: van Gent, tel. 071-720772 of M. van Tol, tel. 071- 223640. Huisvrouwen De Leidse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt don derdag 10 januari een nieuwjaarsinstuif in het pand aan de Caeciliastraat 18, De instuif begint om 14.00 uur. Gratis cursussen voor werldozen LEIDEN De Stichting Welzijn heeft een aantal cursussen op stapel staan voor mensen zonder betaald werk. De cursussen beginnen in de week van 18 februari 1991 en zijn gratis te volgen. Wie wil deelnemen aan de cursus sen, die bestaan uit vijftien lessen, moet een werkloosheidsuitkering hebben en staan ingeschreven bij het arbeidsbureau. In het aanbod zitten diverse talenprogramma's maar ook tekenen, elektra, EHBO, fotografie popmuziek en grafische techrfieken. Het programma is opgezet in nau we samenwerking met de Leidse volksuniversiteit K&O en het LVC. Op zaterdag 5 januari van 11.00 tot 15.00 uur wordt in het K&O-ge- bouw aan de Oude Vest 45 een open dag gehouden. Inschrijvers op die dag zijn verze kerd van een cursusplaats. Voorts kunnen aanwezigen kennis maken met docenten en zijn er introductie lessen en films. Mensen die niet op de open dag kunnen komen, kunnen zich in schrijven middels formulieren die zijn te verkrijgen bij het stadhuis, het stadsbouwhuis, club- en buurt huizen, bibliotheken en de sociale dienst. LEIDEN - Woningbouwvereniging De Sleutels voert de onderhoudswerkzaamheden in de flats in de Slaaghwijk mogelijk toch in een keer uit. Op aandrang van gemeente en be wonerscommissie berekent de directie momenteel of met aanvullende subsidie kan wor den afgestapt van het twee fasen-plan. In de loop van de volgende maand wordt uitsluitsel gegeven. Begin volgend jaar wordt een begin gemaakt met het groot-onderhoud van 217 woningen aan de Kieken diefhorst en de Havikshorst. Deze ingreep betekent de eerste stap in het omvangrijke plan van aanpak om de Slaaghwijk weer op te knap pen. De Sleutels kwam in het najaar in aanvaring met de bewoners en ge meente omdat ze het oorspronkelij ke renovatieplan liet varen. Door geldgebrek gedwongen werd beslo ten om het onderhoudswerk te splitsen. De strikt noodzakelijke in grepen zouden meteen worden uit gevoerd, de andere verbouwingen moesten wachten tot weer voldoen de geld beschikbaar is. Bewoners reageerden woedend op de voorstellen. Ze voorspelden dat uitstel van werkzaamheden al leen maar leidt tot meer problemen. "Mensen blijven met tegenzin in deze wijk wonen. Daardoor ver dwijnt iedere betrokkenheid met de woonomgeving en gaat de verpau pering met rasse schreden verder", aldus bewoners. De bewonerscommissie dreigde zelfs de huurders te adviseren het groot onderhoud te boycotten. Het idee was om bij voorbeeld timmer lieden en schilders toegang te wei geren tot de woning. Met dergelijke acties zou het onderhoud ernstig in gevaar komen. Ook wethouder T. van Rij (volks huisvesting) reageerde afwijzend op de beslissing van de Sleutels. Hij vindt dat de woningbouwvereni ging haar steentje moet bijdragen aan de totale kosten van het op orde brengen van de Slaaghwijk. "Ik wil echt tempo maken met de verbete ring van de woonomgeving en ac cepteer niet dat zaken langdurig Volkshuis houdt nieuwe cursus geheugentraining voor ouderen LEIDEN - Het Leidse Volkshuis start in januari een tweede cursus geheugentraining voor ouderen. In tien lessen van anderhalf uur wordt de deelnemers geleerd tal van zaken beter te onthouden maar ook te ac cepteren dat vergeetachtigheid hoort bij ouderdom. De geheugentraining wordt in Leiden gesteund door tal van instel lingen op gebied van ouderenwerk, gezondheidszorg en vrijetijdscen tra. Volgens woordvoerster H. Jan sen van het Volkshuis is dit uniek. Op meer plaatsen in het land wordt geheugentraining gegeven, maar nergens wordt het initiatief vanuit zo veel verschillende sectoren on dersteund. "We zijn daarmee erg blij", aldus Jansen. Onlangs werd de eerste cursus reeks afgerond. Daaraan namen zëstig ouderen van 60 tot 85 jaar deel. "Ik begon er eigenlijk aan zon der verwachtingen. Maar nu heb ik het gevoel dat ik mijn mannetje sta als de vergeetachtigheid toeslaat", aldus een van de cursisten. Overigens is gebleken dat de les sen voornamelijk worden gevolgd door vrouwen. "Veel mannen den ken blijkbaar dat ze dit soort trai ning en informatie niet nodig heb ben. Dat is natuurlijk onzin, laat ze hun trots opgeven en zich gewoon inschrijven. Het is nog gezellig ook", aldus G. Veldhuijzen, een van de weinige mannelijke cursisten. worden uitgesteld", liet Van Rij in oktober weten. Tekort De Sleutels heeft nu besloten als nog te onderzoeken of er mogelijk heden zijn het werk achter elkaar uit te voeren. De woningbouwvere niging heeft een tekort van circa 8000 gulden per woning. Per adres is 20.000 gulden beschikbaar, voor een totale opknapbeurt is een klei ne 28.000 gulden nodig. Volgens directeur Lepelaar van De Sleutels is het uitgesloten dat de woningbouwvereniging deze het gat van 8.000 gulden zelf ophoest. "We hebben het geld gewoon niet, en dan houdt alles op". Lepalaar hoopt nu op aanvullen de subsidies. Van gemeentezijde heeft hij begrepen dat er een goede kans is dat het rijk twintig procent van de extra kosten voor haar reke ning neemt. Resteert een bedrag van ongeveer 6000 gulden per woning. "Alleen redden we het niet, iemand moet een deel daarvan betalen. Of dat dé gemeente is of weer het rijk, maakt niet uit", aldus Lepelaar. Hij banadrukt dat De Sleutels ook niets liever wil dan het groot onderhoud zo snel mogelijk uitvoe ren. "Als het lukt, gaat hier de vlag uit". Hij voegt er echter snel aan toe pessimistisch te zijn over de afloop. "Omdat we afhankelijk zijn van geld van anderen". Acties De bewonerscommissie wacht de besluiten af alvorens zich te bera den over eventuele acties. Voorlo pig is een boycot van het groot on derhoud in ieder geval van de baan. Inmiddels heeft volgens Lepelaar 95 procent van de huurders toe stemming verleend voor het groot onderhoud. Slechts 5 van de 217 huurders hebben een voorbehoud gemaakt bij de ondertekening. Ze Kinderen voor een flatcomplex aan de Kieken diefhorst. Vol gende maand vermoedelijk valt een defini tieve beslissing over de opknap beurt van de flats. In afwach ting daarvan hebben bewo ners aangekon digde acties op geschort. (foto hebben de voorwaarde gesteld dat meteen de tweede fase wordt uitge voerd. Lepelaar is niet van plan zich hierdoor onder druk te laten zetten. "We hebben genoeg mensen die wel willen dat het werk onvoorwaarde lijk begint, dus het groot onderhoud gaat gewoon door". Mevrouw M. Moojen van de be wonerscommissie is enigszins te leurgesteld dat zo veel bewoners zonder dralen hun handtekening plaatsten. "Ze zijn al snel tevreden. Een nieuwe tegelvloertje en ze zijn al om. Ik heb het idee dat velen niet snappen waarvoor we aan het vech ten zijn". Een van de weigerachtige bewo ners is ontstemd over de wijze waar op hij onder druk is gezet om alsnog zijn handtekening te zetten. "Ze kwamen deze week aan de deur met de mededeling dat ik een kort ge ding aan mijn broek zou krijgen in dien ik niet teken. Dat soort intimi daties pik ik niet. Ik heb inmiddels contact gehad met de Socialistiese Partij. Die heeft toegezegd de zaak verder uit te zoeken", aldus A. van der Stelt aan de Kiekendiefhorst. LEIDEN - In het Nationaal Natuurhistorisch Museum is tijdens de kerst vakantie een speurtocht uitgezet langs miljoenen jaren oude vliegende sauriërs, libelles, en pantervissen. De meeste van deze dieren zijn al uitgestorven, maar aan de hand van botjes, afdrukken, tanden en kiezen hebben onderzoekers een beeld van hoe de beesten er ongeveer hebben uitgezien. De tentoonstelling is te zien van 28 december tot en met 6 januari. De speurtocht is met name geschikt voor kinderen in de leeftijdscategorie van circa acht tot en met dertien jaar. Deelname aan de speurtocht in het museum aan de Hooglandse Kerk- gracht 17 kost twee kwartjes. Na afloop ligt voor iedere deelnemer een bouwplaat klaar van een Pterandon, een vliegende sauriër die een vlieg- wijdte kon hebben van acht meter. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9