Actiedreiging chauffeurs wegvervoer Fusies en Golfcrisis rammelen bedrijven door elkaar Economische ingrepen moeten de eenheid van Joegoslavië redden Wavin delft onderspit in 'riool-zaak' TBF/WD/fHCTfW OP OUDEJAARSAVOND. Philips dramatische koploper in vrije val bedrijfswinsten in 1990 NZH naar recordwinst ZATERDAG 29 DECEMBER 1990 PAGINA 5 Werkgevers houden vast aan bod UTRECHT (ANP) De kans dat de Nederlandse vrachtwa genchauffeurs met steun van de vakbonden acties begin nen is een stuk groter geworden. De wegtransportbedrijven totaal 82.000 werknemers) willen het vorige week vastgelo pen cao-overleg niet hervatten en houden vast aan hun laatste bod voor een loonsverhoging van 3 procent. De werkgeversorganisaties NOB, PCB, KVO en FNK hebben inmid dels hun leden geadviseerd om zon der cao de lonen per 1 januari met 3 procent te verhogen. "En dat is het dan wat ons betreft. Wij hebben de vakorganisaties van meet af aan la ten weten dat we uiterlijk met de jaarwisseling een nieuwe cao wil den hebben. We wilden ondermeer in verband met het vaststellen van de nieuwé vrachttarieven voor 1 ja nuari weten waar we aan toe zijn", aldus een woordvoerster van NOB Wegtransport. De kaderleden van de vervoers- bonden van FNV en CNV verwier pen afgelopen zaterdag het laatste bod van de werkgevers en eisten in januari hervatting van de onderhan delingen. Maar de werkgeversorga nisaties lieten gisteren weten dat ze bij hun laatste bod blijven en dat verder onderhandelen geen zin meer heeft. "De duidelijkheid is er niet gekomen omdat de vakorgani saties ons laatste bod te mager von den. Dan komt er maar geen cao maar dat kan men ons niet verwij ten", zegt het NOB. Onderhandelaar J. Wienen van de Vervoersbond CNV toonde zich verontwaardigd over de opstelling van de werkgevers. "In de Neder landse arbeidsverhoudingen is dit DEN HAAG (ANP) - Kunst- stoffenproducent Wavin uit Zwolle moet de produktie van het rioolrenovatiesysteem Com pact-pipe tot 15 december 1992 staken op straffe van een dwangsom van twee miljoen gulden per keer of 20.000 gulden per dag. Dat heeft de vice-presi dent van de rechtbank in Den Haag, mr. H. van den Hul, giste ren beslist in het kort geding dat het Amerikaanse ingenieursbu reau Pipe Liners tegen Wavin had aangespannen. Wavin en het kleine Ameri kaanse ingenieursbureau Pipe Liners (PLI) betwisten elkaar de eigendomsrechten op een reno vatiesysteem van pijpleidingen. Met deze methode worden riole ringen van binnenuit gerepa reerd door middel van een plas tic buis. Volgens Pipe Liners zou Wavin een geheimhou dingscontract hebben geschon den door ontwerpen van Pipe Liners tegen de afspraken in toch te gebruiken. De Wit betoogde dat Wavin al leen geïnteresseerd was in de uitvindingen van Pipe Liners. De Amerikanen zouden door Wavin aan het lijntje zijn gehou den, terwijl de Zwolse kunst- stoffenproducent geen werkelij ke interesse in een overeen komst voor een licentieproduk- tie zou hebben gehad. Eigen Huis Het College van Beroep van de Re clame Code Commissie heeft een klacht van de Vereniging Eigen Huis tegen de Nederlandse Vereni ging van Makelaars (NVM) afgewe zen. Eigen Huis vond dat de NVM met de zinsnede "taxeert met bouw kundig inzicht" in een televisiespot en advertentie meer beloofde dan deze organisatie waar kan maken. Slank Postorderbedrijf Garant-O-Matic uit Rijen moet alle vijftigduizend kopers van de omstreden Ea sy/slankheids- gordel een nieuwe gebruiksaanwijzing sturen. Daarin moet staan dat het niet raadzaam is de gordel langer dan acht uur te dra gen en dat aanraking met de blote huid schadelijk kan zijn. Dat heeft de president van de Bredase recht bank gisteren bepaald in een kort geding dat de consumentenbond had aangespannen. Bloemen De omzet van het samenwerkings verband Westland Berkel Bloemen veilingen Holland is dit jaar verder gegroeid. Ten opzichte van 1989 nam de omzet met 10,2 procent toe tot 1,9 miljard gulden, aldus het sa menwerkingsverband. In totaal veilde het samenwerkingsverband bijna drie procent meer snijbloe men. De gemiddelde prijs van de bloemen steeg met 5,8 procent. werkelijk ongehoord. Als de trans portwerkgevers inderdaad voet bij stuk houden beschouw ik dat als een regelrechte provocatie", aldus de vakbondsbestuurder. Wienen had overigens vrijdag nog geen formeel bericht van de werkgevers gekregen dat die de on derhandelingen verder voor gezien houden. In de loop van januari vra gen de bonden de werkgevers in een brief om de onderhandelingen te heropenen en als de werkgevers dan inderdaad zwart-op-wit niet thuis geven "zijn de rapen gaar. Dan vragen de werkgevers om moeilijk heden. Ik denk niet dat onze leden dat zo maar over hun kant zullen la ten gaan", aldus Wienen. Overigens hebben de vervoers- bonden de hoop dat in het cao-over leg met de werkgeversorganisatie KNV (12.000 werknemers), waar voor een aparte cao geldt, een door braak kan worden bereikt. De on derhandelingen met het KVO, waarbij overwegend grote trans portondernemingen zijn aangeslo ten, beginnen in januari. Wienen hoopt dat de gang van zakeh bij de "KNV-cao" voor de werkgevers die betrokken zijn bij de "NOB-cao" (70.000 werknemers) reden zal zijn zich nog eens achter de oren te krabben en alsnog met een royaler bod op de proppen te komen. De werkgevers boden behalve een loonsverhoging van 3 procent nog eens 0,7 procent voor andere za ken. De bonden eisen 3,5 procent loonsverhoging plus nog eens 2 pro cent loonruimte voor verbetering van werkgelegenheiud en arbeids omstandigheden. Van ANP-correspondenten Sam Camphuijsen en Tvvan van de Kerkhof AMSTERDAM - Een groot aantal fusies en concentraties en de Golf crisis hebben beurs en bedrijfsle ven in 1990 flink door elkaar geram meld. De fusies spitsten zich toe op de financiële sector, waarbij ban ken niet alleen met concurrenten maar ook met verzekeraars samen- groepten of pogingen daartoe in het werk stelden. Een vrij gunstig beursklimaat werd in augustus abrupt afgebro ken door de Golfcrisis. Veel onder nemingen stelden bovendien hun aanvankelijk goede winstprogno ses in sneltreinvaart naar beneden bij. Dramatische koploper was Phi lips, in het kielzog gevolgd door be drijven als Akzo, DSM, KLM, DAF, Nedlloyd, Pirelli, Delft Instruments en nog een lange file. De krantenkolommen werden verder gevuld door andere interes sante kwesties, zoals de verwikke lingen rondom Cindu Key Kra mer, de mislukte poging van het management om Macintosh van de beurs te halen, de afloop van de oor log tussen Ahold en Asko, de ver koop van het Elsevier-belang in Wolters-Kluwer, de machtsstijd bij Unigro, de herrie bij snoepjesfabri kant Kiene, die evenals (tijdelijk) ICA naar het zondaarsbankje op de effectenbeurs werd verbannen, en op de valreep de verrassende over neming door Grolsch van de Duitse bierbrouwer Wicküler. Introducties bleven op de effec tenbeurs tot een handjevol beperkt en kenden maar weinig succes. Rampzalig verging het uitzendreus Randstad, waar het begeleidende bankensyndicaat onder leiding van de Amro Bank met stapels aandelen op de plank bleef zitten. De intro- ductiekoers van 48 gulden bleek te hoog gegrepen en deze koers werd in de loop van het jaar nauwelijks meer gehaald. Evenmin liep het goed met de introductie van het rubber- en kunststofbedrijf Hel voet, die op 60 gulden de markt op kwam maar nu aankijkt tegen een 25 procent lagere waardering. Van de beurs verdwenen meer fondsen dan er bij kwamen. Door fusie en/of biedingen beëindigden Mijnmij Curacao, Verkade, Natio nale Borg, Furness, Center Pares, Kooijman, MHV, Industrieele Maat schappij en Investerings Maat schappij Nederland hun beursle- ven. Text Lite verdween door fail lissement. Fusies Met de hete adem van ''Europa 1992" in de nek werd menig bankier of industrieel naar de concurrent toegedreven. Directieleden en com missarissen brachten heel wat klei ne uurtjes of weekeinden in rokeri ge vergaderruimtes door om fusies of andere samenwerkingsverban den uit te broeden. Vele daarvan werden in het diepste geheim voor- BELGRADO (GPD/AP/DPA) - Joegoslavië wil een loonstop invoe ren om de inflatie terug te dringen en devalueerde gisteren de dinar. De munt zakt per 1 januari maar liefst 22 procent in waarde ten op zichte van de Duitse mark. Volgens premier Markovic zijn drastische economische hervormingen van cruciaal belang in 1991. De regering van Joegoslavië heeft gisteren bij het parlement onder druk gezet om dit weekeinde de economische hervormingsplannen aan te nemen. Volgens de regering kan alleen een drastische ingreep in de economie de wankelende federa tie van Joegoslavië in 1991 nog bij eenhouden. In een verklaring van de regering aan het parlement werd gesteld dat 1991 een beslissend jaar wordt voor "het slagen van de her vormingen en voor het overleven van Joegoslavië als land." Markovic wil de centraal geleide economie van Joegoslavië omvor men tot een markteconomie. Vooral de republieken Slovenie en Kroatië liggen overhoop met Servie. Deze laatste republiek wil een sterke fe deratie, geleid vanuit Belgrado, met een centraal geleide economie. bereid en zorgden dikwijls voor gro te verrassing en opschudding. Zo was de aankondiging van een totale fusie tussen de twee grote banken ABN en Amro voor vriend en vijand de knaller van het jaar. De besturen werden moeiteloos in el kaar geschoven en de technische details van de fusie kwamen binnen enkele maanden rond. Wat de volle dige integratie overigens voor het personeel voor gevolgen zal heb ben, is op dit moment nog niet hele maal duidelijk. Vakverenigingen houden rekening met verlies aan ar beidsplaatsen, al zijn wel zekere ga ranties bedongen. In de financiële wereld ontstond ook een nieuw fenomeen: samen werking tussen banken en verzeke ringen. Dit kon doordat de wet in deze zin was versoepeld. Amev beet het spits af door vormgeving van de vorig jaar al aangekondigde samen werking met de Verenigde Spaar bank VSB. De combinatie werd on langs vergroot door de toetreding van de Belgische verzekerings groep AG. In de assurantiewereld zelf wer den Centraal Beheer, Vezeno en Avero in eikaars armen gedreven. Elders in de financiële wereld breidde Banque de Suez haar werk terrein uit via een bod op Effecten kantoor Kooijman en de Maat schappij voor Industriële Projecten MIP kondigde aan met de participa tiemaatschappij van de ABN te gaan fuseren. Venture Fonds Ne derland VFN nam in n klap de Investeringsmaatschappij Neder land en de Industrieele Maatschap pij over. De assurantiewereld begon ech ter pas echt goed op zijn grondves ten te schudden toen Nationale Ne derlanden in november een fusie aankondigde met de NMB/Post- bank. Het met veel verve gepresen teerde plan veroorzaakte echter een storm van protest bij grote institu tionele aandeelhouders, die de ruil verhouding veel te mager vonden. Ook de vele honderden tussen personen, die jaren lang voor Natio nale verzekeringen hebben ver kocht, reageerden kopschuw. Men vreest dat bij het doorgaan van de fusie oneerlijke concurrentie zal ontstaan, doordat Nationale via de distributiekanalen van de Postbank dezelfde produkten goedkoper zal aanbieden. Beurskoerse Het beursklimaat was het hele jaar door niet gunstig. In het begin van het jaar ging het nog wel een beetje, maar de algemene stemmingsindex lag op 22 juli met 122,6 maar krap vijf punten boven het niveau van eind 1989. De CBS-koersindex had op de eerste beursdag gelijk al het hoogste punt van 1990 te pakken (206,3 of 3,5 punt boven ultimo de cember). De beurs liep in feite in het eerste semester al vooruit op de dreigende schaduwen van economische te- Kroatië en Slovenië, dat zichzelf deze week onafhankelijk verklaar de, willen de weg naar autonomie inslaan. In de regeringsverklaring werden de voorwaarden opgesomd voor de handhaving van de eenheid van de zes republieken en de twee provin cies. Deze voorwaarden zijn onder meer de inwisselbaarheid van de di nar, interne vrije handel en de belof te door de republieken bij te zullen blijven dragen aan het nationale budget. Volgens de regering wor den de economische hervormingen flink voor de voeten gelopen door de individuele instellingen van de republieken. Zo is de interne vrije handel verstoord door de beslissing van Servie invoerrechten te heffen genwind. Dat de markt het weer eens bij het rechte eind had bewe zen de verdere ontwikkelingen. Het begon met Philips waar sudderen de structurele problemen naar bui ten werden geperst en waar de ver liezen in de loop van het jaar tot 4 miljard gulden werden opge schroefd. De klad kwam er pas goed in toen een hele reeks ondernemingen kort na elkaar met tegenvallende resul taten en vooruitzichten, soms zelfs verliezen, op de proppen kwam. Veel bedrijven werden getroffen door de dalende dollarkoers en de beursnoteringen bewogen parallel mee. Toen begin augustus boven dien de Golfcrisis uitbarstte kregen alle beurzen een stevig pak slaag. De Dow Jones-index in Amerika ging na een jaarbegin van 2800 mid den in de zomer heel even over de grens van 3000 heen maar zakte in de loop van de herfst tijdelijk weg naar circa 2400. Ten gevolge van de Golfcrisis be reikte de belangrijkste olienotering op de New Yorkse termijnmarkt op 10 oktober een top van 41,15 dollar per vat. Daarna gingen de prijzen in een grillig verloop omlaag. De dol larkoers daalde sinds begin augus tus met ruim acht procent tot 1,65 gulden. Bij de presentatie van de derde- kwartaalcijfers werd de beleggers nog eens goed ingeprent dat het me nens was met de ommekeer. Akzo, DSM, KLM, Nedlloyd, Pirelli, Delft Instruments, Sligro, Air Holland en nog handenvol meer ondernemin gen veroorzaakten met ongunstig nieuws schokgolven die de effec tenbeurs in de buurt van het inmid dels bereikte lage niveau hielden. Deze tegenvallers gingen maar al te vaak gepaard met nadelige gevol gen voor het personeel, waarbij ge dwongen ontslagen steeds meer in zicht kwamen. In de laatste weken van het jaar wisten de koersen zich iets te her stellen, maar beleggers bleven te gen zware koersverliezen aanhik- ken. Ten gevolge van de Duitse een wording, de mede daaruit voort vloeiende opwaartse druk op de rente en de aanhoudende politieke onzekerheid in het Midden-Oosten kalfden de toch al niet bijster grote omzetten verder af. Over de eerste elf maanden zakte de aandelen- omzet van 181 miljard gulden in 1989 tot 143 miljard gulden nu. Bij dit overwegend slechte beurs klimaat pasten geen emissies en dat waren er dan ook weinig. De kers verse combinatie ABN Amro zette de aangekondigde uitgifte van 1,3 miljard gulden aan preferente aan delen echter met succes door. Ver der breidden Nedschroef, Bogamij, Frans Maas en Van Besouw hun aandelenkapitaal via emissies op de beurs uit. Op de obligatiemarkt liepen de rendementen vooral in de tweede helft van het jaar flink op. Dit leidde eind september tot een rendement op Kroatische en Sloveense pro dukten. Met de devaluatie is de regering er nog niet. Veel deskundigen ach ten een koers van tien a twaalf dinar per mark reëel. Op de zwarte markt levert een mark op het ogenblik meer dan tien dinar op. Bovendien wenst hij dat de afzonderlijke repu blieken hun uitgaven beperken en ophouden met het drukken van meer geld dan is toegestaan. De re publieken dienen bovendien hun bijdragen aan de rijksbegroting op peil te brengen. Rigide Gezien de problemen die er in de di verse deelrepublieken heersen is er weinig kans dat de eisen van Marco- op tienjarige Nederlandse staatso bligaties van 9,3 procent. De eerste staatslening met storting in 1990 droeg een rente van 7,75 procent, de laatste in oktober van 9,25 procent. De staat haalde via openbare in schrijvingen in totaal ruim 35 mil jard gulden uit de markt. Over het bijna honderdjarige Phi lips-concern daalden diepe schadu wen neer. De in het verleden met al lerlei foefjes opgesmukte resultaten konden niet meer staande worden gehouden. Hoewel topman Cor van der Klugt op de jaarvergadering van 10 april nog steeds repte over een verdere stijging van de nettowinst, lag de bijl al aan de wortel. Op 14 juni werd een aanzienlijk lager resultaat over 1990 aangekon digd en tijdens een speciale aan deelhoudersvergadering op 2 juli werd voorspeld dat Philips over het hele jaar er 2 miljard gulden bij zou inschieten als gevolg van reorgani satiekosten van 2,7 miljard gulden. Op 25 oktober kwam een sane ringsplan op tafel wat vooral bij de chips- en computerafdelingen 35.000 tot 45.000 banen moet gaan kosten bovenop de 10.000 al eerder aangekondigde te schrappen ar beidsplaatsen. Ook de lichtdivisie moest er aan geloven. De ellende was echter nog niet voorbij want op 2 november werd duidelijk dat nog meer reorganisatiekosten het ver lies dit jaar op 4 miljard gulden zul len brengen. Liep de ellende bij Philips als een bloedrode draad door de gebeurte nissen heen, andere "affaires" eis ten eveneens indringend de aan dacht op. Zo was het lange tijd ru moerig rondom confectionair Ma cintosh. Eerst probeerde groot-aan deelhouder DSM zijn aandelen Ma cintosh te slijten aan de directie met steun van de financieringsgroep Reiss, waar zakenman J. Kuijten de scepter zwaait. Later gaf de HAL te kennen een openbaar bod op Macintosh te zul len doen. Bovendien zei de tot dan toe onbekende beleggersgroep Piet Heijn een openbaar bod voor te be reiden. Maar al deze plannetjes wer den mede door opstand onder de aandeelhouders uiteindelijk afge blazen. De verkoop van de divisie Key Kramer door het Cindu-concern was een lelijke streep door de reke ning van zakenman Joep van den Nieuwenhuyzen, bijgenaamd de "bedrijvendokter" in verband met zijn praktijk van kopen en saneren van diverse zieltogende onderne mingen. Deze had zonder Cindu hierin te kennen een belang van ruim 50 procent in de onderneming opgebouwd. Maar Joep zou Joep niet zijn als hij ook uit deze zaak geen slaatje had geslagen. Hij ver kocht zijn pakket aan een buiten landse beleggingsgroep en stak een vette winst in zijn onderneming Be gem ann. Aandeelhouders van snoepfabri kant Kiene, die doorgaans een stil vic worden ingewilligd. Het staatspresidium heeft forse kritiek op de economische hervormingspo litiek van de regering Markovic. Het gaat daarbij vooral om de rigide wij ze waarop de regering vasthoudt aan de koppeling van wisselkoers van de dinar aan de Duitse Mark. Die koppeling was onderdeel van een pakket maatregelen dat begin dit jaar werd ingevoerd om de hy perinflatie in Joegoslavië te be dwingen. Maar de maatregelen heb ben maar half gewerkt en de inflatie bedroeg ondanks alles nog steeds enkele tientallen procenten. Dank zij de vaste wisselkoers heeft Joego slavië zich daardoor dit jaar tot een van de duurste landen van Europa weten op te werken. Dat wreekt zich niet alleen binnenslands, waar en teruggetrokken leven leidt, kre gen op de jaarvergadering te horen dat het bedrijf in feite (be)stuurloos was. Voorgedragen commissaris sen werden in een handomdraai het bos ingestuurd en aandeelhouders benoemden uit hun midden nieuwe toezichthouders, die later voor een deel opheldering verschaften over een voorgenomen en in alle stilte al beklonken fusie met collega Goed hart. Dit nam niet weg dat de aande len van de officiële beurs werden verwijderd en nu nog steeds op het zondaarsbankje verwijlen. ICA trof eenzelfde lot, maar deze ballingschap werd later opgeheven toen het ICA-bestuur vereiste infor matie alsnog gaf. Enkele slepende affaires kwamen tot een einde zoals de grootgrutter soorlog tussen Ahold en de Duitse concurrent Asko. Het Ahold-aande- lenpakket van Asko werd door een Nederlands bankensyndicaat on derhands bij een aantal binnen- en buitenlandse beleggers geplaatst. Ahold sloot de Asko-periode eind oktober af, toen aandeelhouders ak koord gingen met intrekking van de preferente aandelen die als een dam tegen de ongewenste indringer wa ren opgeworpen. Een andere verwikkeling, die al sinds de zomer van 1987 op een laag pitje doorsudderde, werd even on verwacht als snel opgelost. Elsevier verkocht haar pakket aandelen in Wolters Kluwer, voortgekomen uit mensen het steeds moeilijker krij gen om de eindjes aan elkaar te kno pen. Ook de export en de toeristen industrie worden erdoor bedreigd, omdat Joegoslavische producten zeer duur geworden zijn. De federale regering is alleen be reid de koers van de dinar aan te passen als de deel republieken op hun beurt bereid zijn hun begrotin gen te korten ten einde een nieuwe inflatiegolf te voorkomen. En die eis valt met name slecht in Servie dat in het staatspresidium een zeer sterke invloed heeft. Een tweede probleem is het staatsbudget, dat wordt gefinan cierd uit bijdragen van de verschil lende republieken. SloVenie, dat tot nu toe de meest vergaande stappen voor onafhankelijkheid heeft gezet, had vooraf gezegd dat het daar vol gend jaar niet meer aan mee wil be talen en hield tijdens de vergade ring aan dat standpunt vast. De for se jaarlijkse contributie aan het fe derale budget is één van de grootste Sloveense grieven. De financiële meningsverschillen zijn alleen maar het zoveelste bewijs dat het steeds moeilijker wordt de verschil lende republieken in het gareel te houden. openbaar vervoer wat neerkomt op ruim 62 miljoen reizigers. In 1991 verwacht de NZH een verdere stij ging van 7 procent wat een absolute doorbraak zal betekenen naar ruim 66 miljoen reizigers. Dit jaar zijn 225 nieuwe chauffeurs bij de maat schappij in dienst getreden. Voor 1991 is de verwachting dat dit aantal met nog eens 175 zal groeien. 'Barometer' VS verder omlaag WASHINGTON (KRF/ANP) - De 'barometer' voor de Amerikaanse economie is in november verder ge daald met 1,2 procent, zo heeft de Amerikaanse regering gisteren be kendgemaakt. November is de vijf de achtereenvolgende maand waar in een daling plaatsvond. Veel eco nomen zien een daling in drie op eenvolgende maanden al als teken van een naderende recessie. Het indexcijfer geeft een aanwij zing voor de over zes tot negen maanden te verwachten economi sche bedrijvigheid. De daling in ok tober is herzien van 1,2 tot 1,3 pro cent. De aandelenkoersen en het vertrouwen van de consumenten waren positief. Daarentegen was de orderontvangst van het bedrijfsle ven, de gemiddelde duur van de werkweek en het aantal bouwver gunningen een negatief punt. de mislukte overval op Kluwer, aan de Amerikaanse effectenbank Goldman Sachs. Deze sleet het pak ket aan een aantal beleggers. Het restant van de aandelen Cen ter Pares verdween van de beurs na een bod van de Britse Scottish and Newcastle, tevens groot-aandeel houder. Voor bestuurslid R. de Wit kreeg dit bod een vervelend staartje. Hij wordt ervan verdacht ten tijde van de besprekingen met Scottish aandelen in het eigen be drijf te hebben verhandeld en daar bij misbruik van zijn voorweten schap te hebben gemaakt. In januari werden twee directeu ren van de effectenbank Van der Hoop ontslagen toen misbruik van voorwetenschap werd geconsta teerd. Een andere soortgelijke zaak tegen ex-directeur Beens van Gel derse Papier werd geseponeerd. Nog enkele andere zaken werden dit jaar tot "groot nieuws" gebom bardeerd. Op 24 september staakte Rodamco de verplichte inkoop van eigen aandelen wegens de aantas ting van het .vertrouwen in onroe rend goed in de wereld. Andere "open-end" beleggingsfondsen zoals VIB en Vast Ned volgden. Tenslotte ging het elektronicabe- drijfje Text Lite ter ziele. Het was daar al jaren hommeles omdat de gebroeders Hommel (de directie) hun aandeelhouders voortdurend in de bijwagen lieten plaatsnemen. Op oudejaarsavond krijgen al onze conducteurs, machinisten, loketmedewerkers en andere spoormensen even oliebolverlof. Houdt u er daarom rekening mee dat na ongeveer 20.00 uur de treinen niet meer rijden. De treinen van het NS nachtnet (Rotter dam - Den Haag - Schiphol - Amsterdam - Utrecht v.v.) starten in de nieuwjaarsnacht weer om ongeveer I uur. Op nieuwjaarsdag rijden we het normale zondagprogramma. De conducteur en de mensen achter het loket kunnen u er meer over vertellen. U kunt ook bellen op 29 en 30 december en op 1 januari van 9.00 tot 23.00 uur en op 31 december van 8.00 tot 20.00 uur: tel. 06-8991121 (40 cent/min.). Rest ons u een prettige jaarwisseling en voorspoedig 1991 te wensen. NEDERLANDSE SPOORWEGEN HAARLEM (ANP) - De Noord- Zuid-Hollandse Vervoer Maat schappij (NZH), die ook in de omge ving van Leiden bussen heeft rond rijden, zal naar verwachting in 1990 een winst maken van 5,2 miljoen gulden. Dat is 90 procent meer dan in 1989, heeft de maatschappij giste ren bekendgemaakt. De omzet steeg afgelopen jaar met 32 procent stijgen tot 260 mil joen gulden. Voor 1991 rekent de NZH op een omzet van 290 miljoen gulden. De winst kan daarbij iets dalen ten gevolge van hoge investe ringen in verbeteringen van sta tions en aanschaf van nieuwe bus sen. Voor volgend jaar is behoefte aan 80 tot 100 nieuwe wagens waar door het totale autobuspark de dui zend zal benaderen. De groei in het reizigersvervoer *NIEBULL In heeft zich dit jaar op het verwachte het Duitse Nie- niveau voortgezet; 2,7 procent meer buil staat het reizigers maakten gebruik van het grootste wind molenpark van Europa met een vermogen van 19 miljoen kilo watt per jaar. ROTTERDAM (ANP) De prijzen Maandag wor-. voor loodvrije benzines en diesel den de turbines gaan maandag met drie cent per li- van de 35 wind- ter omhoog als gevolg van de stij- molens, die op gende dollarkoers. Gelode super een dijk langs de benzine wordt niet drie maar twee Deense grens cent per liter duurder omdat de olie- staan, aangeslo- handel in de nieuwe adviesprijzen ten op het natio- meteen de tariefwijzigingen verre- nale stroomnet. kent van heffingen en accijnzen die (foto epa) per 1 januari 1991 ingaan. Benzineprijs

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5