Curagao pakt vervallen monumenten eindelijk aan Overheid lijdt milj ardenstrop Aanleg windmolenpark zal duizenden vogellevens eisen HIIIIITIT Blijdorp blij met geboorte trio ijsberen Kinderporno bestraft met geldboete Vrijlating verdachte moord op Turkse vakbondsman inzet geding ZATERDAG 29 DECEMBER 1990 Pensioenpremies niet toereikend DEN HAAG (GPD) De overheid zal 3,8 miljard gulden extra op tafel moeten leggen aan pensioen- en vut-premies voor ambtenaren. Alleen dan kunnen de aanspraken op den duur waar gemaakt worden. De premie voor het ouder- doms- en nabestaandenpensioen moet blijvend zo'n 8 pro cent omhoog, voor vut- en invaliditeitspensioen met 0,7 procent. Topambtenaren hebben dit het kabinet laten we ten. De zaak speelt een rol bij de tussenbalans, die het kabi net begin volgend jaar gaat opmaken. Vogelbescherming vreest voor natuurramp in IJsselmeer ALKMAAR (GPD) - Tegen de 100.000 vogels zullen jaarlijks ster ven, als in het noordelijk deel van het IJsselmeer een groot windmo lenpark wordt aangelegd. De turbi nes vormen een ernstige verstoring voor de rust en de voedselvoorzie ning van de dieren, waardoor bij voorbeeld aalscholvers en duikeen den de wijk zullen nemen. Gezien het internationale belang van het gebied voor watervogels is dit on aanvaardbaar, vindt de Vogelbe scherming. Plannen voor de aanleg van dit windmolenpark moeten vol gens de milieuorganisatie daarom turbines, met een hoogte van 55 tot is de Vogelbescherming. Een bewe- van Nederland. Vele soorten water- worden voorafgegaan door zorgvul- 85 meter. Het park beslaat maxi- ging die zichzelf warm voorstander vogels, afkomstig uit Noordeurope- se broedgebieden, strijken er neer. Op het Klein IJsselmeer komen duiker), die ook 's nachts op open water actief zijn. Tafeleend, kui- feend en toppereend foerageren hoofdzakelijk 's nachts. Meeuwen en sterns lopen risico, omdat zij tot diep in de schemering op zoek zijn naar een slaapplaats. Het Megapark kent nóg een nega tief aspect. Aanleg, reparatie en on derhoud van de molens trekken overdag mensen aan. Aalscholvers en duikeenden houden het dan voor gezien. Aan eten en rust komen ze niet meer toe. 's Nachts zijn groepen voedselzoekende duikeenden schu wer dan overdag; tien procent van hun leefgebied zal verloren gaan vanwege de nabijheid van de turbi nes met hun verlichting en gelui- dige plaatsingskeuze op basis van maal 3.500 hectaren; bij een gelijk- van windenergie noemt en bij ver een milieu-effectrapportage (MER). matige opstelling van de molens is schillende projecten ook als advi- Het Provinciaal Electriciteitsbe- de onderlinge afstand 260 tot 370 seur betrokken is geweest. Nu vin- grote aantallen (meer dan 1.000 den. De toppereend wordt het drijf van Noord-Holland (PEN) en meter. Een verdeling over enkele den de elektriciteitsbedrijven ech- exemplaren) futen, aalscholvers, zwaarst getroffen, omdat 40 tot 70 De forse premieverhogingen kun nen op een aantal manieren beperkt worden. Zo zou de afstemming van ouderdoms- en nabestaandenpen sioen op de toename van de wel vaart, omgezet kunnen worden in een afstemming op de jaarlijkse in flatie. Zo wordt waardevastheid in plaats van welvaartsvastheid het uitgangspunt. Bij beide pensioenen zou ook de basis voor de berekening ervan, het laatst genoten loon, om gezet kunnen worden in een relatie met het gemiddeld verdiende loon. Een andere mogelijkheid is om de aantal dienstjaren. Het invaliditeits pensioen zou gekoppeld moeten worden aan een aantal soorten be roepsgebonden arbeidsongeschikt heid. Tegelijk zou de uitkering afge stemd moeten worden op de ww, zou de hoogte van de uitkering ge koppeld moeten worden aan de ma te waarin iemand nog kan werken in plaats van het huidige criterium (hoeveel kan iemand nog verdie nen), en zou het begrip passende ar beid ruimer gehanteerd moeten worden. Er kunnen ook besparingen op- Begin volgend jaar wordt duide- ïand, Noord-Holland en Flevoland lijk wat het onderzoek waarbij van het IJsselmeer. Dit Mega- ook de stroomleveranciers in park in dat Klein IJsselmeer moet Flevoland, IJsselmij en PGEM, zijn bestaan uit ongeveer 260 turbines betrokken oplevert. Ook zal dan totaal 250 bekend worden gemaakt of de plan- w nen doorgaan. Een van de organisa- Het betreft middelgrote tot grote ties, die daar zeer benieuwd naar is, ter de Vogelbescherming op hun weg. Of liever gezegd, haar zojuist gepubliceerde nota 'Windturbines meeuwen en sterns voor. Aan de selmeer gebruik maakt. vogels in het Klein IJsselmeer'. Daaruit blijkt dat het Megapark ver strekkende gevolgen voor de vogels geeft. Belangrijk Het IJsselmeer behoort tot de belangrijkste watervogelgebieden duikeenden (uitgezonderd de bril- hand van de beschikbare kennis Ten slotte, zo stelt de Vogelbe- van hun aanwezigheid en gedrag in scherming, neemt door verplaat- dit gebied concludeert de Vogelbe- sing van visserij en recreatie de scherming blijkens de nota dat vele druk op de rest van het Klein IJssel- vogels zullen lijden onder de komst meer toe. Want waar turbines staan, komen vissers en toeristen niet. "Een afgewogen plaatsingskeuze is derhalve noodzakelijk". van de turbines. Het kwetsbaarst zijn de fuut en de ROTTERDAM (ANP) - In de Rotter damse diergaarde Blijdorp is begin deze week een ijsbeer-drieling ge boren. Moeder Katrien en haar jon gen maken het goed. Dit heeft de diergaarde gistermid dag meegedeeld. Voor zover be kend is nog niet eerder in gevangen schap een drieling geboren. De be valling van moeder Katrien had ning van het nationaal inkomen. verdelen over werkgever (lees: overheid) en werknemer (de ambte naar). Tegenvaller Overigens houdt de reeks van op eenvolgende belastingtegenvallers naar alle waarschijnlijkheid ver band met het feit dat het nationale inkomen het bedrag dat wij met z'n allen verdienen beduidend minder bedraagt dan tot nu toe werd verwacht. Topambtenaren van Financiën zijn hierop gestuit bij hun speurtocht naar de oorzaken van de tegenvallers: vorig jaar drie miljard gulden, dit jaar tussen 5 en 5,5 miljard. Of het lagere nationaal inkomen inderdaad de oorzaak is zal medio volgend jaar blijken. Het Centraal Bureau voor de Statistiek komt dan met een nieuwe bereke- plaats in de nacht van zaterdag op zondag. Bij Financiën wordt ervan uit ge gaan dat de laatste tegenvaller bij de Volgens een medewerkster van belastingen, 2,5 tot 3 miljard gul- Blijdorp zijn de geboorten pas nu bekendgemaakt, omdat begin deze week nog onduidelijk was hoeveel jongen er ter wereld waren geko men. Op 5 december werd in de Rotter damse dierentuin al een ijsbeer- tweeling geboren. Eén van de beer tjes werd een week later per onge luk doodgedrukt door de rustende moeder Mien. De ijsberen in Blijdorp verblijven van november tot half maart binnen voor hun winterslaap. Ze leven ge heel geïsoleerd van de buitenwe reld. Ook de verzorgers kunnen de den, blijvend is en de komende ja ren zeker zal doorwerken. Op het departement wordt het standpunt gehuld dat de tegenvaller niet is toe te schrijven aan de belastinghervor ming volgens Oort die met ingang van 1990 werd doorgevoerd. Bij de loonbelasting werd dit jaar zelfs een meevaller van 800 miljoen gulden genoteerd. Hoe Oort heeft uitge werkt bij de inkomstenbelasting zal pas medio 1992 blijken, als vrijwel alle aangiften over 1990 zijn ver werkt. Ten aanzien van de vennoot schapsbelasting (winstbelasting VOLKEL - Bij de vliegbasis Volkel heeft de rijkspolitie gistermiddag acht actievoerders aangehouden. Zij waren bezig gaten in hekken te knippen. Eerder op de dag had de politie ter plaatse een onlangs opgerichte vredes- AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft gisteren een 43-jarige New Yorkse dominee c.q. fotograaf veroordeeld tot vijf honderd gulden boete wegens het openlijk tentoonstellen van porno grafische foto's van kinderen. Te gen hem was één maand voorwaar delijke celstraf en vijfduizend gul den boete geëist. De opgelegde straf viel lager uit dan de eis, omdat de rechtbank van slechts twee van de vijftien in be slag genomen foto's het pornogra fisch karakter bewezen achtte. De twee foto's tonen jongens, jonger dan zestien jaar, terwijl zij zodanig poseren dat hun geslachtsdelen na drukkelijk in beeld gebracht wor den en dat op een wijze die kenne lijk bedoeld is om seksuele prikke ling op te wekken. Dit is volgens de rechtbank een strafbare seksuele gedraging. De Amerikaan exposeerde in mei 1987 met 45 foto's in homoboekhan del/galerie Intermale in Amster dam. De politie nam hiervan vijftien foto's in beslag met afbeeldingen van geheel of grotendeels ontklede jongens en jongemannen, variërend van elf jaar tot een jonge vader met zijn baby. Op de meeste foto's zijn de geslachtsdelen van de daarop voorkomende personen duidelijk zichtbaar. Behalve de Amerikaan werd ook kamp ontruimd. Daarbij werden 21 vredesactivisten opgepakt. Het protest de eigenaar van de homoboekhan- van de 'North Atlantic De-Fence Movement' richtte zich tegen de Golf-oor- del gedagvaard, maar die overleed log. (foto anp) enige weken geleden aan aids. ruimten niet in, want elk geluid of voor bedrijven) meent i beweging kan bij de volwassen ijs beren leiden tot een schrikreactie. Pasgeboren ijsbeertjes zijn onge veer zo groot als een hatnster en ge heel hulpeloos. Ze liggen in de oksel van de moeder waar zich de melkte- pels bevinden. Publiek, welkom vanaf 1 januari, en verzorgers kun nen de gebeurtenissen in de bin- L bij Fi nanciën nu dat de relatie tussen winstgroei en de te betalen belas ting geringer is dan tot nu toe werd gedacht. De tegenvallende op brengsten zijn daarmee te verkla ren. Overigens wordt juist de ven nootschapsbelasting gezien als een zeer moeilijk te ramen belasting. Op het ministerie heeft men geen nenverblijved slechts per monitor grote verwachtingen van een onder- volgen Blijdorp werd vorige maand al belastingtegenvaUer van 2,5 tot 3 verblijd met de geboorte van een olifantje. Duizenden bezoekers zijn inmiddels al op kraamvisite ge weest bij moeder Irma en haar zoek moet begin 1991 afgerond zijn. dochter. Het publiek kan deze be- valling op video bekijken. AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse rechtbank-president mr. B.J. Asscher beslist maandag in kort geding of de 23-jarige verdach te van de moord op de Turkse vak bondsleider N. Karaman, opnieuw vrijgelaten moet worden. De verdachte werd in augustus zoek dat gestart is naar de laatste dit jaar door de rechtbank tot twaalf zwijgrecht. cel veroordeeld wegens de miljard gulden. De precieze oorza- moord, die hij toen bekende. De ken zullen, zo wordt verwacht, wel man ging in hoger beroep en kwam, altijd duister blijven. Het onder- nog vóór de zaak door het Hof be- handeld werd, op vrije voeten door een administratieve fout. Dit ver- gevaar en collusie, dit is de moge- sprake van vluchtgevaar of collusie. oorzaakte indertijd veel opschud ding. lijkheid dat de opsporing van straf bare feiten in de zaak door de vrij- Vorige week behandelde het Hof heid van de verdachte belemmerd dachte op de zitting bij het Hof en kan worden. invloeden, die in maart nog bij het Hof moeten komen als de zaak wordt voortgezet. De advocaat van de Staat, mr. M. het feit dat hij een genationaliseerd Dijkstra, meent dat de president Tegen de nieuwe gevangenne- Nederlander is, volledig geïnte- van de rechtbank een uitspraak van zitting. Zijn bekentenis trok hij daar ming tekende verdachte bezwaar greerd in de Nederlandse samenle- een hogere rechter - in dit geval het in en verder beriep hij zich op het aan. Hij vroeg het Hof om opheffing ving. Dat de man de opsporing van Hof - niet zou mogen toetsen. Kla gen over een voorarrest moet ge beuren via een speciale procedure die inmiddels ook gevolgd i maar dit werd donderdag afgewe- Tijdens de eerste zittingsdag van zen. Reden voor verdachte en zijn de zaak in hoger beroep liet het Hof advocaat Starmans om een kort ge- de man weer gevangen nemen. Het ding aan te spannen. was al een paar maanden Maandag doet mr. Asscher telefo- vrij en had, als hij dat gewild had, in nisch uitspraak. Het officiële von- Hof gaf hiervoor als redenen vlucht- Volgens mr. C. Starmans is geen die periode al getuigen kunnen be- nis volgt donderdag. Binnenland kort Adviescollege Gedeeltelijk arbeidsongeschikte werknemers worden per 1 januari beter beschermd tegen ontslag. Dat heeft het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid gisteren meegedeeld. De bevoegdheid tot het verlenen van een ontslagver- gunning ligt vanaf die datum bij de nieuwe regionale directeuren voor de arbeidsvoorziening. Een regio naal directeur moet eerst advies vragen aan de Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD) over de mogelijkheden die een werkgever heeft om de gedeeltelijk arbeidson geschikte werknemer een passende functie aan te bieden, alvorens een besluit te nemen. Sickinge Topondernemer mr. F.O. J. Sicking- he is gisteren benoemd tot voorzit ter van de landelijke Stichting Voedselhulp aan Russen. Hij is de opvolger van Han Lammers, com missaris van de koningin in Flevoland. Mislukt De genetische manipulatie bij vier kalveren in proefboerderij het Gen in Lelystad is mislukt. Het extra DNA dat in de bevruchte eicel is in gespoten, is niet opgenomen in de chromosonen. Hierdoor blijken de kalveren normale dieren te zijn, met een normale afweer tegen uieront steking. Dit zegt A.J. van der Zijpp, direc teur bij het Instituut voor Veeteelt- kundig Onderzoek (IVO) in Zeist, dat over de proef in Lelystad gaat. Het DNA is volgens haar vermoede lijk niet op de juiste plek ingespo ten. Eerder mislukte ook het manipu leren van de genen van kalf Adria- na. Het IVO wilde door het inspui ten van DNA de afweer van de kal veren tegen uierontsteking, masti tis, vergroten. De vier kalveren zijn overigens volledig gezond. Het heeft lang geduurd, maar bin nenkort gaat Curasao dan toch be ginnen met de restauratie van honderden monumenten in Wil lemstad. De komende 15 jaar wordt in totaal zo'n 350 miljoen gulden besteed om de stad in oude glorie te herstellen. Voor een niet onaanzienlijk deel is dat geld af komstig uit de NV Stadsherstel, die in januari wordt opgericht en direct aandelen zal uitgeven. Van ANP-correspondent Stella Slooten WILLEMSTAD De situatie lijkt op het eerste oog niet ernstig. Wie als buitenstaander aan Curasao denkt, ziet meestal als eerste de prachtige, pastelkleuijige geveltjes aan de Handelskade voor zich. Over de Annabaai spant zich de majestu euze Pontonbrug die op een bijna elegante manier veel malen per dag openzwenkt om zeeschepen te laten passeren van zo'n omvang dat ze de geveltjes vrijwel aan het oog ont trekken. Een groot deel van het eeuwen oude stadscentrum van Willemstad, kortweg Punda, bestaat uit dergelij ke geveltjes. Het is geen uiterlijke schijn - zoals op het naburige Aruba soms het geval is - de panden zijn echt öud en weerspiegelen een his torie [zo kleurrijk als de gebruikte verftinten. Maar zo mooi als de meeste pan den in Punda worden geconser veerd - veelal uit economische mo tieven, ze vormen immers een enor me toeristische trekpleister - zo ver vallen liggen tientallen panden, soms hele wijken, in omringende stadsdelen erbij. Pijnlijk Het contrast is pijnlijk. In Scharloo bijvoorbeeld, waar naast schitteren de en stijlvol gerestaureerde gebou wen, panden staan die minstens zo indrukwekkend zijn maar helaas compleet vervallen. Soms is de si tuatie zo ernstig dat restauratie bij voorbaat een verloren zaak lijkt. In woners en toeristen verbazen zich er keer op keer over dat de teloor De beroemde geveltjes aan de Handelskade in Willemstad op Curagao. Die zien er prachtig uit. Binnenkort worden ook de andere monumenten op het eiland aangepakt. gang van deze afspiegeling van de Curagaose geschiedenis ogen schijnlijk wordt geaccepteerd. Dat is ook lange tijd min of meer het geval geweest. Veel panden zijn in particuliere handen en de over heid had geen middelen, lees wette lijke mogelijkheden, om de eigena ren aan onderhoudstaken te bin den. De oprichting van de stichting Monumentenzorg, die uit een bud get van twee miljoen gulden per jaar ook aankopen en restauraties moet betalen, veranderde daar weinig Inmiddels zijn de zaken echter omgedraaid. In 1989 presenteede de overheid het Monumentenplan, waarin de noodzaak van maatrege len zonder omwegen wordt erkend: "Het verval van de binnenstad met name, heeft een niveau bereikt dat langer uitstel van ingrijpende maat regelen niet meer duldt. Gedurende een reeks van jaren is er sprake van verval van de historische bebou wing en vertrek uit de binnenstad", aldus het bestuurscollege van Cura gao. Binnenkort moet het Monumen tenplan worden uitgevoerd. In de binnenstad zijn alvast 765 panden aangewezen als monument; onge veer de helft van de huidige bebou wing. Buiten de binnenstad zijn in het Monumentenplan nog eens 291 gebouwen en bouwwerken als mo numentwaardig beoordeeld en 30 als te beschermen archeologische objecten. Het noodzakelijke organi satorische, juridische en financiële kader voor het omvangrijke herstel plan is zo goed als klaar. Het eilandsbestuur heeft nu de hulp van Nederlandse deskundigen ingeroepen om de projecten uit te werken. Twee stads vernieuwers van de gemeente Den Haag, Maar ten Smit en Hans Meijs, zijn voor een periode van drie jaar 'uitge leend' aan Curagao. Zij coördineren het werk op de secretarie-stadsver nieuwing, een speciaal voor het stadsherstel in het leven geroepen orgaan waarin alle diensten die met stadsvernieuwing te maken heb ben, samenwerken. Smit: "Willemstad is een prachti ge stad met een geheel eigen histori sche architectuur. Een van de taken van stadsvernieuwing is dan ook het restaureren van de oude binnen- (foto ANP) stad, het terugbrengen van de oude glorie, maar toch vooral ook er voor zorgdragen dat de stad blijft leven en geen museum wordt. Anders schieten we ons doel voorbij". Oorzaken "Een van de oorzaken van het ver val is het feit dat veel panden eigen dom zijn van particulieren die het helaas veelal in elkaar laten storten. Ze doen er niks meer mee, maar ver kopen het ook niet. Soms omdat het onverkoopbaar is, maar ook omdat ze hopen dat de historische panden in de loop der tijd meer geld waard worden", aldus Smit. Hij wgst erop dat sinds de instel ling van de monumentenverorde ning vorig jaar particuliere eigena ren verplicht zijn tot goed onder houd. "Maar dat kun je uiteraard niet zomaar opleggen. Daarom is met hulp van deskundigen van de gemeente Rotterdam een stelsel ontwikkeld van subsidies en lenin gen met lage rentes dat voor uitvoe ring en Beheer wordt onderge bracht bij een monumentenfonds. Het geld voor het fonds komt van de overheid, uit fondsen, voor ont wikkelingssamenwerking van Ne derland en de EG en misschien ook nog uit particuliere bijdragen, hoopt Smit. Die hoop is waarschijn lijk niet ongegrond. In januari wordt de NV Stadsherstel opge richt, die aandelen zal uitgeven met een nominale waarde van 100 gul den. Met het hiermee verkregen ka pitaal van zo'n 15 miljoen gulden, zal de NV Stadsherstel historische, vervallen panden aankopen, restau reren en vervolgens exploiteren, hetzij voor bewoning of bedrijfsge- bruik. De perspectieven voor de NV zijn goed. Het nut van een Stadsherstel NV heeft zich in Amsterdam al be wezen, waar al sinds de jaren vijftig succesvol wordt gedraaid. En ook het dit najaar gelanceerde initiatief op Curagao heeft vrijwel uitsluitend positieve reacties gekregen. Vanuit Nederland is zelfs door bedrijven belangstelling getoond voor deelna me in de NV Stadsherstel. Opknappen Smit tot slot: "Wij leggen bij het ma ken van opknapplannen sterk de nadruk op een goed evenwicht tus sen de verschillende belangen die in een stad meespelen. Natuurlijk speelt het toerisme in het geval van Willemstad daar ook in mee. Een mooie oude stad is aantrekkelijk voor de toerist en dus kan Curagao met zo'n stad meer toeristen trek ken, de concurrentiepositie tegen over de andere eilanden wordt ste viger. Maar het uitgangspunt blijft: opknappen voor de mensen die nu wonen en werken in de stad. We moeten zorgen dat het aparte van Curagao gehandhaafd blijft, de ei gen cultuur moet bewaard blijven. Niet streven naar eenheidsworst".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3