Spanje, drugscentrum van Europa Ongelijke strijd tussen laserdisc en digitale cd-i PAGINA 12 ZATERDAG 29 DECEMBER 1990 Valse paspoorten, drugs en een Turks-Nederlandse connectie Een douanier bekijkt bij de Spaans-Franse grens een Neder landse vracht wagen met hasj, die kort tevoor is aangehouden. (foto AFP) Van onze correspondent Ruud de Wit MADRID Begin februari van dit jaar rolde de politie van de Spaanse badplaats Malaga aan de Costa del Sol weer eens een bende van 21 drugshandelaren op. Dat is niets bijzonders meer; Span je staat al lang bovenaan het lijstje met Europese landen, waar de meeste hard en soft drugs worden verhandeld. Wel bijzonder is dat Neder landers een steeds belangrij kere rol lijken in te nemen bij die drugsmokkel. Ook in Malaga. Spanje geldt als het belangrijkste invoerland voor heroïne uit Turkije, cocaïne uit Latijns-Amerika en ma rihuana en hasj uit Marokko. Gali- cié (aan de Spaanse westkust), Bar celona, de hoofdstad Madrid en de zuidelijke Costa del Sol worden als de belangrijkste centra voor de im port, het gebruik en de verdere dis tribuering over Europa aange merkt. Hoofdcommissaris van de anti drugs brigade van de Spaanse poli tie, Alberto Garcia Parras: "Ons land is zonder twijfel de brug naar de rest van Europa voor hasj. Cocaï ne komt binnen via Portugal en Ga- licië. Madrid is hierin het distribu tiecentrum. Heroïne daarentegen uit de Balkan komt binnen via Ma drid, de Costa del Sol of vanuit an dere landen in de EG. Het is teke nend, dat wij de laatste jaren meer arrestaties weten te melden dan lan den als Duitsland en Nederland". Het opvallende bij de arrestatie van februari in Malaga was het feit, dat het om allemaal buitenlanders ging: een Iraniër, enkele Italianen en vooral Turken met valse Neder landse paspoorten. Wat ook in Ne derlandse politiekringen reeds eni ge tijd werd aangenomen, bleek nu heel duidelijk. Spanje speelt een be langrijke rol in de smokkel van Turkse heroïne naar Nederland en Nederlanders - al dan niet echt - worden hierbij als koeriers ge bruikt. Dat de internationale drugsmaf fia zich bedient van valse paspoor ten en andersoortige identiteitsdo cumenten, is niet nieuw. In Spaanse politiekringen is men wel van me ning (hetgeen wordt bevestigd door de ambassades van andere EG-lan- den) dat Nederlandse paspoorten en rijbewijzen daarbij zeer populair zijn en dat er relatief meer gebruik wordt gemaakt van gestolen en ver valste Nederlandse identiteitsdocu menten dan documenten uit andere EG-landen. Voor Jan Bak, consulair mede werker aan de Nederlandse ambas sade te Madrid betekende de arres tatie van de Turkse 'Nederlanders' in februari weer eens overwerk. "Wij krijgen dagelijks telefoontjes van de guardia civil of de douane met de vraag of we de echtheid van een paspoort kunnen natrekken. Het vaststellen van de juistheid van de nationaliteit is ook voor ons be langrijk, omdat een 'echte' Neder lander kan rekenen op consulaire bijstand". Benthuizen Van de zeven Nederlandse paspoor ten, die de gearresteerde Turken uit Malaga bij zich hadden, bleek er slechts één niet vals. Drie waren eerder als blanco paspoort gestolen in de Haarlemmermeer, één in Benthuizen en twee andere bleken vermist te zijn. Waarschijnlijk ge stolen en vervolgens vervalst. Bij arrestaties, later in het jaar, die alle maal met dezelfde bende te maken hadden, kwamen nog eens zeven vervalste Nederlandse paspoorten op de proppen. Bak laat kopieën zien van de 'val se paspoorten'. De Nederlandse Turken blijken hierop fraaie namen te hebben als 'Gerrit Langestraat', 'Hans van der Heijden' en 'Jacobus Massing'. Het lijkt erop dat de ver valsers simpelweg een Nederlands stratenboekje hebben opengesla gen en daaruit namen hebben over genomen. "Het is moeilijk te zeggen hoeveel vervalste paspoorten er in Spanje in omloop zijn", zegt Bak. "Ik schat dat we er hier zo'n tien per maand binnenkrijgen. Maar dat zijn dan al leen de documenten die door de po litie en de douane in beslag zijn ge nomen. Sommige vervalsingen zijn zo goed dat ze nooit worden opge spoord. In de meeste gevallen ko men de vervalsingen pas aan het licht als de politie de bezitters arres teert vanwege een misdrijf'. Bak weet niet hoeveel vervalste of onwettige Nederlandse paspoor ten en andere officiële documenten in de handel zijn. Het ministerie van binnenlandse zaken durft evenmin een schatting te doen. Maar het moeten er heel wat zijn. Prijzen van ruim 2000 gulden voor een vervalst Nederlands paspoort zijn heel ge woon in criminele kringen. Maatregelen Het ministerie van binnenlandse za ken in Den Haag en de regionale bu reau's Voorkoming Misdrijven heb ben zich nu ook op de diefstal van blanco paspoorten en rijbewijzen gestort. De bedoeling is dat de ver antwoordelijke gemeentelijke in stanties in hét land veiligheids maatregelen nemen om de diefstal van deze aantrekkelijke buit tegen te gaan. Consulair medewerker Bak houdt al jaren in zijn computer een lijstje bij van echte Nederlanders - al dan niet met een tweede nationa liteit - die in Spanje vanwege drugs worden aangehouden. "We zitten nu op 97 dit jaar. Maar de 100 halen we nog wel!" Een van hen is een net 21 jaar ge worden Utrechtse. Zij werd op 21 augustus van dit jaar in een flat te Madrid aangehouden. In een van de kamers, waarin zij zich met enige andere personen ophield, werd veel geld en 500 gram heroïne gevonden. De vrouw zegt van niets te hebben geweten en onschuldig te zijn. Ook haar familie is daarvan overtuigd en denkt dat ze slachtoffer is van om standigheden. Maar de Spaanse po litie denkt daar anders over en be schikt over aanwijzingen dat zij tot de bende behoort die eerder in fe bruari in Malaga en andere plaatsen werd opgerold. Eén van de 'Neder landse' Turken die daarbij werden gearresteerd is haar vriend. Jan Bak: "Er was aanvankelijk in februari ook een ander Nederlands meisje aangehouden, maar zij werd weer vrijgelaten. Als de politie hier zwaarwegende argumenten heeft om iemand te arresteren, kan die persoon tot twee jaar in voorarrest worden gehouden. Onze ervaring is, dat als iemand na twee maanden nog in voorarrest zit, de politie over voldoende aanwijzingen beschikt om die persoon met succes voor de rechter te brengen. Het is uitermate vervelend als later blijkt dat de per soon toch onschuldig is, maar zo luidt nu eenmaal de wet". In het geval van de Utrechtse is het een extra nadeel, dat zij werd aangehouden als een mogelijke pion in een heel netwerk van drugs- verdachten met verschillende na tionaliteiten, die ook nog eens in een aantal plaatsen in Spanje ge vangen zitten. Dat vergemakkelijkt het onderzoek van de toch al over belaste Spaanse justitie niet. Omdat de meeste verdachten in Malaga zit ten werd ook de Utrechtse oerge- bracht naar die plaats, waar het on derzoek door de rechter van in structie wordt gecoördineerd. Twee weken geleden is ze overigens weer overgeplaatst, ditmaal naar Sevilla. Armen over elkaar Ook in Barcelona wordt het Neder landse consulaat-generaal steeds opnieuw geconfronteerd met echte en Valse' Nederlanders, die zijn aangehouden vanwege drugssmok kel. Barcelona wordt door de Ame rikaanse DEA (Drugs Enforcement Agency) nog belangrijker gevonden dan Madrid en de Catalaanse politie lijkt zich het verwijt van de collega's in de VStaten te hebben aangetrok ken, dat ze te weinig doen en met de armen over elkaar blijven zitten. Want het aantal arrestaties in de Ca talaanse hoofdstad is flink geste gen. Consul Theo Siedenburg: "Alleen de afgelopen maand reeds vier ge vallen. Vandaag nog kregen we be richt van de Spaanse politie, dat een Marokkaans meisje met een Neder lands paspoort al een maand vast zit. Meestal worden we direct door de politie in kennis gesteld van de arrestatie van een Nederlander, maar door taalproblemen en dubbe le nationaliteit treedt er blijkbaar ook wel eens vertraging op. In het geval van dit meisje weten we niet eens wat ze eigenlijk bij zich had aan smokkelwaar". Een maand geleden werden in Barcelona ook twee Nederlandse vrouwen aangehouden. De twee, beiden 29 jaar, waren per trein van de' Costa del Sol op weg naar Bar celona. Vlak voor de Catalaanse hoofdstad kwam de politie de cou pé binnen en werd hun bagage on derzocht. Resultaat: tien kilo heroi- De arrestatie van de twee Neder landse vrouwen, van wie een van Marokkaanse oorsprong, trok nogal wat belangstelling in de lokale pers, omdat ook zij in verband worden gebracht met een Nederlands-Turk se drugslijn, die vanuit de Costa del Sol opereert. Aangenomen wordt dat de twee vrouwen, die met een toeristenbus vanuit Amsterdam wa ren vertrokken, de heroine in Mala ga hebben opgehaald om deze via Barcelona naar Nederland te bren gen. Gelet op de wijze, waarop ze wer den gearresteerd - in een trein op een binnenlands traject, waar ge woonlijk geen controle is - moeten de twee al enige tijd geschaduwd zijn. Zij kunnen rekenen op min stens een jaar voorarrest en dan nog eens een gevangenisstraf van zes tot acht jaar. Nu zitten ze in het Centro Penitenciario de Mujeres de Bar celona en moeten ze een cel delen met tien andere vrouwen. Triest Het laatste geval, waarmee het Ne derlandse consulaat in Barcelona is geconfronteerd, is uitermate triest. Het gaat om een Turkse jongen van 16 jaar. die ook over de Nederlandse nationaliteit beschikt. Hij reisde sa men met zijn zwager - die een vals Nederlands paspoort op zak had - met cocaïne door Catalonië. Sieden burg: "Hij zit nu in een cel met ze ven volwassen mannen". Op de Nederlandse ambassade in Madrid behoort het begeleiden van Nederlanders in de Spaanse gevan genissen tot de routine- werkzaam heden. Bak: "Er is bitter weinig wat we kunnen doen. Zodra we een mel ding krijgen van de politie of justitie dat er een Nederlander is aangehou den, brengen we een bezoek". "Dan geven we hem of haar ook de brochure, uitgegeven door het Bureau Buitenland van de Federa tie van Reclasseringsinstellingen en het ministerie van buitenlandse za ken, getiteld 'Gearresteerd in Span je'. Daarin staat alles wat ze moeten weten, wat ze kunnen verwachten, wat wij kunnen doen en vooral wat wij niet kunnen doen". "Dat laatste wordt vaak niet be grepen. Wij kunnen en mogen ons nu eenmaal niet met de Spaanse rechtsgang bemoeien. Het enige wat ik iemand kan aanraden, die van plan is met drugs door Spanje te reizen, is: doe het niet". Opkomst van de nieuwe, optische media 2) De nieuwe optische media zijn in opmars. Een compact disc is al bijna ouderwets. De industrie is na het overweldigende succes aan het zoeken naar mogelijkheden het succes van de zilveren schijfjes uit te bouwen. De consument kan daar de dupe van worden. Want straks zijn er naast geluids-cd's, cd-rom's, cd- rom-xa's, cd-i(nteractive)'s misschien ook nog wel laserdisc in diverse maten. In feite gaat het dan om eenzelfde produkt waar het publiek misschien wel drie of vier verschillende spelers voor zou moeten kopen. Tijd voor een analyse. Hugo van der Heem belicht de 'wilde groei' van de optische media. Het mooiste produkt uit de reeks die is gebaseerd op optische schijf jes is: compact disc interactive (cd- i). Maar deze nieuwste loot in de cd- familie, en de spelers die erbij ho ren, zijn nog niet klaar. Het duurt tot zeker eind 1991 of begin 1992 voor het publiek er kennis mee kan maken. Het is een kruising van de geluids-cd, de cd-rom voor compu tergegevens. Dat alles wordt be stuurd met de 'muis', eventueel met een toetsenbord. De afspeler zal een alleskunner zijn, een nieuw soort cd-machine, die in de huiskamer ge koppeld staat met de tv (beeld) en de hifi-installatie (geluid). Grote promotor van dit hoog standje van techniek is Gaston Bas- tiaens, een Belg met veel visie, die bij Philips directeur is van de Inter actieve Media Systemen. Hij vindt dat er een absolute wereldstan daard moet komen voor cd-i en daar spant hij zich ook dagelijks voor in door over de hele wereld lezingen en adviezen te geven. Voornamelijk aan software bedrijven, die in de na bije toekomst iets met het plaatje willen doen en .door te bakkelijen met de hardware fabrikanten (voor al Motorola) die de chips voor de af speelapparatuur moet gaan maken. "CD-I", zegt hij, "kan alle soorten informatie bevatten: geluid, beeld, tekst en grafische tekens. Daarom hebben licentie-houders van de cd, Sony en Philips en Microsoft de koppen bij elkaar gestoken om het audio-, video- en computerformaat te standaardiseren. Dat gebeurde in 1988". I'r. Bastiaens ziet de cd-i-spe- ler als een typisch produkt voor ie dereen en alle toepassingen: in scholen, opieidings-instituten en de huiskamer. Met name de toepassing als consumentenprodukt is zijn stokpaard. Op den duur staat er in de huiskamer nog maar éen speler, die alle soorten optische platen kan afspelen, onafhankelijk wat voor soort informatie erop staat: geluid, beeld, tekst of tekeningen of een combinatie. Cd-i heeft alle voordelen bij het overbrengen van kennis. Het heeft de snelle zoekstructuur van de ge luids-cd. Je kunt hoofdstukjes, ge luid en beeld datje nodig, hebt snel opzoeken. Op videoband en geluid stape kan dat niet zo snel als bij een interactief medium nodig is. Met muis of toetsenbord is zoeken op de cd-i wel een groot genoegen. Muséum op cd Voorbeeld: je bezoekt een museum waarvan alle voorwerpen vastge legd zijn op het nieuwe medium. Als je de plaat start, krijg je een foto van het museum met de toegangs poort (eronder het adres en tele foonnummer, enz.). Klik met de muis op de voordeur en je staat in de hal (het volgende beeld). Er hangt een plattegrond en er staat een archiefkast. Het aanwijzen van de plattegrond met de muis levert een close-up op die alle kamers van het museum beschrijft. Daarmee kan men de rondleiding starten of meteen naar een bepaalde zaal 'springen'. Snuffelen in de archiefkast kan ook. Daar staan op alfabet alle voor werpen die in het museum aanwe zig zijn. Wijs een voorwerp in het ar chief aan en het staat voor je op de beeldbuis. Is het een schilderij van Van Gogh, dan is het mogelijk een korte (gesproken) levensbeschrij ving van de schilder te krijgen. Of met een knopdruk krijgt men het schilderij in close up te zien. Even tueel met jaartallen en een verwij zing naar tijdgenoten van Van Gogh of andere schilderijen van de mees ter, die ook in het museum hangen. Zo kan men vrij en ongestructu reerd alleen die museumstukken zien die men wil. Men kan ook ge woon door de zalen 'lopen' en alle voorwerpen bekijken en 'inzoomen' bij het Van Gogh schilderij. Staan er in het museum muziek instrumenten dan is het mogelijk een of meerdere wijsjes van dat spe ciale instrument te horen, eventueel met verwijzing naar de componist en ander stukken van hem die op andere instrumenten in het muse um te horen zijn. Steeds zijn beeld en geluid aan elkaar gekoppeld. Bij het afspelen van muziek op het in strument kan men een filmpje van de uitvoerende kunstenaar zien die 'full motion' speelt. Maar de softwa re-maker kan ook kiezen voor een stilstaande dia van het instrument met prachtig stereo-geluid of slechts mono-geluid van beperkte kwaliteit. Er zijn maximaal acht 'sporen' geluid mogelijk van tele foonkwaliteit (meer talen keuze). Een heel groot museum kan niet op een enkele cd. Tenzij men afziet van veel video-fragmenten en veel met tekeningetjes* doet en met be perkte geluidskwaliteit genoegen neemt. Voor speelfilms is het con cept ongeschikt, want daar is geen interactie en geen zoekstructuur nodig. Het verloop van het verhaal kent geen keuzes. Daarom blijft daar de videoband ideaal of de beeldplaat, dat andere optische me dium waar men in Eindhoven op gokt, maar dat maar geen succes wil worden. Geen rimpeltje Philips - en enige andere fabrikan ten - is al jaren bezig deze voorloper van de cd tot bloei te brengen. De her-introductie van het medium, met digitaal geluid enige jaren te rug, bracht nauwelijks een rimpel tje teweeg in het koopgedrag van de consument. Bij - pakweg - de vijfde herintro ductie van het medium, is daarom besloten tot een gezamenlijk aan pak van alle industrieën, die er mee bezig zijn. Inplaats van elkaar te be concurreren (hetzeflde type beeld De beeldplaat heeft nu laserdisc en wil nogsteeds polulair worden. plaat had verschillende namen) heeft men de koppen bij elkaar ge stoken en is men tot de oprichting van de European Laser Disc Associ ation gekomen. Het secretariaat zit in Eindhoven, maar ook de Europe se vestigingen van Panasonic, Sony en Pioneer nemen deel aan de nieu we poging om van de laserdisc een succes te maken. Uiterst belangrijk is hoeveel soft ware (films/documentaires) er ko men en wat de Laserdiscs kost. Daarom is ruim een dozijn software producers toegetreden tot de asso ciaties. Titels als Robocop, Ghost- busters. Karate Kid en My stephmo- ther is an Alien zijn sinds deze maand op het RCA/Columbia label te verkrijgen. Warner Brothers zul len daar nog kassuccessen als Bat man, Rainman en de James Bond- serie aan toevoegen. Muziekproducties Zoals te verwachten viel zullen er naast speelfilms ook veel muziek- produkties op de Laserdisc gezet worden. Het Philips Classics Recor ding Centre in Baaen heeft een reeks laserdics op stapel staan. Met de nieuwste technische apparatuur kan men muziekprodukties met uit stekend (cd)geluid vervaardigen. Meer nog dan speelfilms kunnen deze platen op muziekscholen en conservartoria gebruikt worden bij het onderwijs. Er zijn titels bij met de oude Arthur Rubinstein, Claudio Arrau en bijvoorbeeld het recent ge geven concert van Carreras, Domin go en Pavarotti en verder vele ope ra's. Sony Classical brengt veel werk van Herbert von Karajan uit op de laserdisc, waar men de overleden dirigent meestal het Berlijns Phil- harmonisch Orkest ziet aanvoeren. Er zullen tientallen werken op de vi deoplaat verschijnen. Teldec brengt variatie met veel balletten en bij voorbeeld Andres Segovia, Jacque line du Pré en Daniel Barenboim. Laserdiscs zijn er,vanaf 12 cm grootte, met zo'n 5-8 minuten video (meestal een populaire clip) en 20 min cd-geluid en met een doorsnee van 25 en 30 centimeter. De laatste bevatten hele concerten, opera's en balletten. De plaat moet wel worden omgedraaid om het geheel te kun nen beleven: de plaat is tweezijdig. Concurrenten Hoewel Gaston Bastiaens het ont kent, is het onwaarschijnlijk dat cd- i en en de laserdisc naast elkaar zul len blijven bestaan. Hoewel het aan trekkelijk lijkt om nu een 'alles-spe- ler' (voor laserdiscs en cd's) te ko pen, kan dat hooguit een investe ring zijn voor vijfjaar. Het ziet het er naar uit dat cd-i op den duur ook de herdoopte beeldplaat en-passant passeert. Belangrijkste reden is dat het ruimte opslokkende 'full motion', het bewegende videobeeld dus, op de laserdisc op analoge wijze is vast gelegd. Op cd-i is het bewegende beeld in computertaal - digitaal - ge noteerd. Achter de schermen is men bezig allerhande manieren voor datacompressie te bedenken, waar door beeld en geluid minder ruimte innemen. Voor de analoge laserdisc zit daar weinig toekomst in. Voor CD-I zou de digitale data compressie een uitkomst zijn. De zelfde techniek, die ook in de door Philips in 1991 uit te brengen Digi tale Compact Cassette recorder (DCC) zit, zou op den duur zelfs de cd-standaard kunnen overvleu gelen. Temeer daar Sony (Philips partner in cd-patenten) ook bezig is een laser te ontwikkelen die nog grotere hoeveelheden informatie van de cd kan lezen. Wacht daarom nog maar even met de aankoop van een nieuwe cd-spe- ler, want straks is de huidige audio- cd slechts 8 cm groot (nu nog een single) en een 'digitale' Laserdisc precies zo groot als een cd van dit moment.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12