'Duizend gulden is snel verdiend' Superburgemeester iets minder macht De butler is weg, eigen biermerk bleef Vrijwilligers proberen tegen betaling nieuwe medicijnen uit Burgemeesters in politieregio kunnen zich tot ministers wenden Steeds minder abortussen ZATERDAG 29 DECEMBER 1990 REGIO PAGINA 11 Barstende hoofdpijn, duizelingen, winderigheid of aderontsteking. Dat is wat duizenden vrijwilligers in Nederland jaarlijks riskeren, wanneer ze meedoen aan medische proeven. Tests die de farmaceutische industrie moet uitvoeren om haar druppels, pillen en zalfjes op de markt te kunnen brengen. Met de ontwikkeling van een nieuw medicijn is zo'n 300 miljoen gulden gemoeid. Er verloopt twaalf jaar, voordat het produkt geregistreerd kan worden. Pharma Bio-Research, met vestigingen in Assen, Zuidlaren en Groningen is het grootste farmaceutisch onderzoekscentrum in Nederland met opdrachtgevers over heel de wereld. Sinds kort is het bedrijf als enige in Europa lid van de internationale beroepsvereniging de 'Association of Independent Clinical Research Contractors'. Volgens Pharma Bio-Research worden alleen bedrijven toegelaten die voldoen aan de strenge normen van deze organisatie. Een wet voor proeven op mensen ontbreekt in ons land, terwijl de overheid wel weet heeft van iedere naald die in een dier gestoken wordt. "Zondereen strenge overheid zou de industrie het onderzoek op een brandhout manier uitvoeren", zegt directeur algemene zaken van Pharma, drs. Hans Jeuring. LEIDEN/GRONINGEN (GPD) - Erik Geveke, een bedrijfskunde- student, slikt een middel dat de luchtwegen verwijdt. Een dag in de week aanvaardt hij de gang naar het stervormige paviljoen in Zuidlaren, waarin de onderzoekskliniek van Pharma Bio gevestigd is. De proe ven met Erik duren vijf weken. Het De beide politieministers Dales (Binnenlandse Zaken) en Hirsch Ballin (Justitie) hebben deze wijzi ging in de Wet tijdelijke voorzienin gen reorganisatie politiebestel aan gebracht. Vanuit de Tweede Kamer was er nogal wat kritiek gekomen op de macht van de centrumburgemees ter. In feite zou deze bestuurder, buiten de beslissingsbevoegdheid van gemeenteraden om, invloed kunnen uitoefenen op de gemeente begroting. Ook veel burgemeesters hadden kritiek op deze 'aanwij zingsbevoegdheid van hun super- Collega'. De wet wordt nu zo gewijzigd, dat er eerst moet worden geprobeerd in het overlegorgaan van centrumbur gemeester, hoofdofficier van justi tie en de andere burgemeesters uit de regio overeenstemming te berei ken. Als dit niet lukt, moet de cen trumburgemeester het meningsver schil voorleggen aan de commissa ris van koningin. Die tracht, in over leg met de procureur-generaal, als nog de gewenste overeenstemming te bereiken. Lukt ook dat niet, dan legt de commissaris van de konin- medicijn moet de ademhaling van astma-patiënten verlichten. "Ik krijg er 1000 gulden voor, dat is makkelijk verdiend." Vrienden van Geveke verklaar den hem knettergek. "Mijn ouders zijn er ook niet blij mee. Je weet nooit wat de uitwerking op lange termijn is". In het document dat hij bij aanvang van de proef onderte kende, stond dat het middel effect op de bloeddruk had. Bijwerkingen bij andere proefpersonen waren duizelingen en hoofdpijn. Proeven waarvoor Geveke drie of zelfs vier weken in Zuidlaren zou moeten ver blijven, weigert hij. Dat zou hem te zwaar zijn. Risico Bij Pharma Bio maken ze er geen geheim van dat iedereen die aan proeven meedoet, een risico op bij werkingen loopt. Het onderzoek richt zich immers op de veiligste en meest werkzame dosering. Zonder de testperiode mag een medicijn he lemaal niet op de markt gebracht worden. Uiteindelijk hebben grote groepen mensen er baat bij. De opvatting van sommige men sen die denken dat de medici hun proefpersoon 'lek steken met naal den' of 'toekijken tot je er dood bij neervalt', weerspreekt dokter Bert Tjeenk Willink, manager van het klinisch onderzoekscentrum. "De angst voor ons werk is wijd ver spreid, maar is gebaseerd op onwe tendheid". Directeur Hans Jeuring stelt dat bijwerkingen als met het slaapmid del Softenon voorkomen moeten worden. Het bleek dat vrouwen die het middel slikten, kinderen met aangeboren afwijkingen kregen. "Dat voorkom je alleen door het on derzoek te verbeteren". Maar bij dat onderzoek zijn proefpersonen on ontbeerlijk. Voor het ontwikkelen van medicijnen gelden internatio nale richtlijnen, waaraan de grote farmaceutische bedrijven zich ge bonden achten, maar een nationale wet ontbreekt. Tjeenk Willink juicht regelgeving in Nederland toe. gin de zaak voor aan de beide poli tieministers. Die hebben wel de be voegdheid om een gemeente dwin gend voor te schrijven wat er moet gebeuren. Goed overleg In deze regio is burgemeester C. Goekoop van Leiden de centrum- burgemeester. De politieregio in dit gebied bestaat uit alle rijkspolitie- en gemeentepolitiekorpsen van de Duin- en Bollenstreek, Leiden en omliggende gemeenten, Alphen aan den Rijn met omliggende ge meenten en Gouda en de regio daar omheen. Tot chef van deze politie regio is onlangs S.J. van Hulst be noemd, de huidige commandant van de rijkspolitie van het district 's Gravenhage. Volgens Goekoop zal het in deze regio niet.zo gauw tot ernstige me ningsverschillen komen tussen de burgemeesters. Hij is voornemens goed overleg met de collega's te voeren. "Aan de bevoegdheden van de burgemeesters wordt niet ge tornd. De superburgemeester be heert het korps en dat is wat anders Hij zou het betreuren als de wet op medische experimenten nog langer op zich laat wachten. Vanaf de jaren zeventig zijn rege ringen bezig met een wet voor het onderzoek naar medische experi menten. Strijdpunt was hoe streng de overheid iedere proef moest con troleren. Een ambtenaar op het mi nisterie van volksgezondheid ver wacht dat een nieuw voorstel begin volgend jaar in de Tweede Kamer behandeld wordt. Ieder onderzoek moet dan verplicht voorgelegd wor den aan de reeds bestaande me- disch-ethische commissies (MEC). Een landelijke commissie zal het werk van de 150 plaatselijke MEC's toetsen om grote onderlinge ver schillen in de advisering te voorko men en hun onafhankelijkheid te bewaken. De vrijwillige deelname van de proefpersoon is vereist. De wet legt de verantwoordelijkheid bij onderzoekers, artsen en indus trieën. Groei Hoe strenger de ric'.tlijnen voor re gistratie van med 'oijnen, hoe groter de omzet van onderzoekscentra als Pharma Bio. "We hebben een enor me groei doorgemaakt", zegt Tjeenk Willink. Het gestileerde briefpapier, de verzorgde prospec tussen en het interieur van het uit de begin twintigste eeuw stammen de Noorder Sanatorium kenmerken een bedrijf in goede doen. Met de aankoop en inrichting van de on derzoekskliniek waar verscheidene groepen tegelijk onderdak kunnen vinden, zijn enkele miljoenen ge moeid. Om studenten nog meer te gerieven, zijn er enkele studiever trekken ingericht. Moeten ze tenta mens doen tijdens een proefperiode dan mogen ze daaraan alleen onder toezicht deelnemen. Die voorwaar de is gesteld uit vrees dat ze zich te buiten gaan aan snoep, alcohol of rookwaren. Dat zijn verboden ge notmiddelen, omdat ze de betrouw baarheid van onderzoeksresultaten beïnvloeden. Jeuring verwacht dat Pharma Bio na de voorbije snelle groei de huidi ge omvang zal houden. "Anders verliezen we de grip op experimen ten". Tjeenk Willink en Jeuring hechten grote waarde aan kwaliteit en betrouwbaarheid. Tjeenk Wil link: "Elk onderzoek moet te herlei den zijn tot in de kleinste details, zo dat er geen fraude in het spel kan zijn. Vroeger werden er elders nog wel eens rapporten achter het bu reau bedacht". Het document voor toelating van een medicijn omvat zo'n 250.000 pagina's. Droge ogen Het onderzoek van Pharma Bio maakt van het definitieve dossier een paar duizend bladzijden uit. Eerst wordt de chemische stof ge test op dieren om vast te stellen wanneer de stof dodelijk is of on aanvaardbare bijverschijnselen geeft. Pas daarna kan het onderzoek met proefpersonen beginnen. "We moeten er zeker van zijn dat er niets grandioos mis gaat," aldus Tjeenk Willink. "Met droge ogen durf ik te zeggen dat elk onderzoek aan de voor schriften voldoet". De optredende lichamelijke ongemakken relati veert hij krachtig. Wie de bijsluiter leest van een bekend medicijn als aspirine slaat ook de schrik om het hart. "Sommigen slikken zoveel dat ze een maagbloeding krijgen. Daar hoor je niemand over". Jeuring valt hem bij. Volgens hem zou penicilli ne, wanneer het aan de huidige ei sen werd onderworpen, nooit op de markt komen. "Zonder vrijwilligers kan Phar ma geen onderzoek uitvoeren", be seft Fred Bruggink van het Alge meen Baantjes Bureau in Gronin gen. Het instituut is een van zijn trouwste en grootste klanten. "We hebben een heel speciale relatie op gebouwd in de loop der jaren. Ver trouwen speelt daarin een grote rol". In 1987 ging hij de werving van menselijke proefkonijnen voor Pharma Bio doen. Het Baantjesbureau adverteert inmiddels ook in studentenkranten elders in het land. "Studenten zijn immers altijd in geldnood. De ver goeding moet zo hoog zijn dat er net geen sprake van omkoping is", zegt Bruggink. Met het soort proeven en de voorlichting daarover bemoeit hij zich niet. "We zijn ook niet aan sprakelijk als er iets mis gaat. We D J3R om, welke mensen er achter zitten. Dat zit hier wel goed", aldus de Al- phense burgemeester. hebben trouwens de kennis niet om alle proeven in detail te begrijpen. Maar ik heb van niemand later klachten gehad. Terwijl we toch al tijd even vragen". Eisen Theo Adema en Robert Pieterson doen regelmatig mee aan tests. Voor Theo, die de lerarenopleiding volgt, begon het twee jaar geleden met een middel tegen hartritme- stoornissen. "Nu zou ik dat niet meer doen. Je hebt tenslotte maar één hart". Bijwerkingen heeft hij nooit gehad. "Hoe minder afhanke lijk van het geld, hoe hoger de eisen die je stelt aan de proef waaraan je meewerkt". Middelen die de hersenen beïn vloeden, de zogenaamde psycho farmaca, zou hij niet slikken, omdat hij zelf in de psychiatrie met derge lijke medicijnen gewerkt heeft. Deze zomer verdiende hij 3700 gul den aan een proef met een middel tegen voetschimmels. Robert deed er ook aan mee. Anderhalfjaar gele den kwam hij via Theo bij Pharma Bio terecht. Theo: "Er zijn mensen die het document niet doorlezen en klakkeloos hun handtekening on der iedere bladzijde zetten. Die zou je tegen zichzelf in bescherming moeten nemen". Volgens beiden bestaat ruim de helft van de vrijwilligers uit mensen met schulden. "Die willen alleen maar geld verdienen". De schrifte lijke informatie over bijwerking is volgens beide studenten uitvoerig. Het stellen van vragen is ieders ei gen verantwoordelijkheid. Theo heeft aan een proef met een radio actief zalfje meegedaan, een onder zoek om de afbraak in het lichaam te kunnen volgen. "Wie op winter sport gaat, krijgt een grotere dosis straling. Het is vergelijkbaar met een röntgenfoto". Hij mag een keer per jaar een dergelijke test doen. Voor andere tests geldt een rustpe riode van drie maanden, omdat de meetresultaten van de diverse on derzoeken elkaar anders te veel zou den beïnvloeden. Tevens zegt Phar- ma-Bio een te grote financiële af hankelijkheid van de 'slikkers' te willen voorkomen. Beroepsslikkers Ook buitenlanders, vaak uit Oost- Europa, weten Zuidlaren te vinden. Theo ontmoette er een Pool. "Die kon van de verdiende 2000 gulden, als hij zuinig leefde in zijn land, een jaar rondkomen. Ik denk dat je dan makkelijker je eigen normen ver schuift van wat je wel of niet met je UTRECHT/LEIDEN - Het aantal in Nederland uitgevoerde abortussen blijft dalen. Was er in 1987 nog spra ke van 33.253 abortussen, in 1988 waren dat er 31.694. De daling is het gevolg van een verder afnemen van het aantal buitenlandse vrouwen dat hier een abortus laat verrichten. Het aantal Nederlandse vrouwen dat zich laat aborteren stabiliseert zich al sinds 1984 op ongeveer 18.000 per jaar, zo meldt de Stimezo, de vereniging v?n abortusklinie ken. Met name uit Duitsland en Span je komen er steeds minder vrouwen naar ons land voor aan abortus. Toch is nog steeds bijna de helft van de abortuscliëntes uit het buiten land (Duitsland, België en Spanje) afkomstig. De tendens doet zich ook bij de lichaam laat doen". Om misstanden te voorkomen, verlangt Pharma Bio inmiddels een verblijfsvergunning van buitenlanders. Ethisch zou het marchanderen met toelatingseisen volgens Jeuring niet in de haak zijn. Ondanks alle deskundige begelei ding zijn onplezierige bijverschijn selen niet altijd te voorkomen. On langs testte het onderzoekscentrum een vetopname-remmend medicijn uit. Veel proefpersonen kregen last van winderigheid, waarbij ook de ontlasting wegliep. Onder de vrij willigers deden smeuiïge verhalen de ronde. Theo: "Heel gênant. Ze hebben zelfs met luiers rondgelo pen." Pharma Bio beëindigde de tests en vergoedde de schade aan onderbroeken. Een proefpersoon mag overigens te allen tijde ook zonder medische indicatie stoppen, alleen vervalt dan het recht op uit betaling. Bestraling "Je moet stevig in de schoenen staan om dit te doen", zegt Theo. Labiele personen kunnen makke lijk door het strakke ritme, de nauwgezette voorschriften en het opgesloten zitten van slag raken. De grootste klacht van Theo Ade ma betreft het prikken. "Er wordt regelmatig mis geprikt. Een jongen die aan ons experiment meedeed werd in een zenuw geraakt". De Groninger geschiedenisstudent Theo Boiten liet zich onderzoeken in het plaatselijk rooms-katholieke ziekenhuis. Hem werd verteld dat de beschadiging mogelijk blijvende hinder veroorzaakt. "Ik heb er nog steeds last van", zegt Boiten. Hij heeft Pharma Bio aansprakelijk ge steld en een schadeclaim van 4000 gulden gedeponeerd. Het bedrijf heeft volgens hem erkend dat de ze nuwbeschadiging een gevolg van het prikken is. Boiten spreekt van een 'bedrijfsongeval'. De verzeke ring stelt een onderzoek in. Er zijn vrijwilligers die het na ver loop van tijd voor gezien houden. Edwin Daniël is een van hen. "Je weet op den lange duur niet wat het met je lichaam uithaalt. Ik raad nie mand aan zich als proefkonijn be schikbaar te stellen". Jeuring wijst er ten vervloede op dat iedere proef wordt voorgelegd aan de MEC. Strijdlustig: "De com missie heeft nooit een proef van ons geblokkeerd, hooguit op facetten gewijzigd. We houden ons aan de richtlijnen anders zou het de onder gang van het instituut betekenen. We zitten wat dat betreft in een gla zen huis." Leidse Stichting Medisch Centrum voor Geboorteregeling voor. Direc teur Van Schie verwacht dat ook in zijn kliniek de cijfers stabiel blijven. Wat de Nederlandse vrouwen be treft bedroeg in 1987 en 1988 het aantal abortussen landelijk 5,1 per 1000 vrouwen in de vruchtbare leef tijd. Nederland heeft daarmee het laagste abortuscijfer ter wereld. In Engeland bedraagt het aantal abor tussen 14,2 per 1000 vrouwen, in Zweden 19,8, in de VS 28,0 en in de Sovjetunie zelfs 181,0 per 1000 vrou wen. Bijna de helft van de Nederlandse abortuscliëntes is tussen de 20 en 30 jaar oud. Eenderde is getrouwd. Het relatieve aandeel van allochtone vrouwen neemt toe: in 1988 was één op de drie abortuscliëntes van al lochtone herkomst. DEN HAAG/REGIO - De centrumburgemeester in de nieu we politieregio's heeft iets aan macht moeten prijsgeven. Indien er problemen zijn, hij voorbeeld over de financiële bijdrage van een gemeente aan de politiebegroting, dan kan de centrumburgemeester niet zonder meer de zaak door drukken. Uiteindelijk bemoeien de ministers van binnen landse zaken en van justitie zelf zich er hoogstpersoonlijk mee, als het meningsverschil niet onderling Wordt opgelost. 'Super'-burgemeester Goekoop is niet van plan zijn collega's te overstemmen. Goed overleg over politiezaken staat bij hem voorop. Rechts de topman in de uitvoerende sfeer, de nieuwe regiochef S.J. van Hulst, de huidige commandant van de rijkspolitie in het district 's Gravenhage. (foto's Henk Bouwman) dan het eigenhandig uitstippelen Ook de Alphense burgemeester van het beleid", zei Goekoop eerder M. Paats is niet bang voor proble- over deze zaak in onze krant. men. "Bij elke regeling gaat het er- Van onze redacteur Jan Westerlaken HAZERSWOUDE - De butler is er niet meer, maar de beroemde Ierse kostschool Saint Columba's College heeft wel haar eigen bier merk. Leraren komen op een ver roeste Fiets of knetterende brom mer naar school. Leerlingen rij den in een peperdure Jaguar. In die bijzondere entourage geeft Chris Vis - geboren in Zoeterwou- de en jaren werkzaam op de geo logische tekenkamer van de Leid se universiteit - meer dan vijftien jaar tekenles. Chris is de enige le raar die de leerlingen bij zijn voornaam mogen noemen. Le gaal, want op de duurste kost school van de Ierse republiek, wordt met twee woorden gespro ken. Met ijzeren hand wordt er ge regeerd. Niet één van de 280 scho lieren haalt het in zijn hoofd om een leerkracht amicaal te benade ren. Vis, een tweelingbroer van de medailleur Willem Vis uit Hazers- woude, heeft het schilderachtige dorpje Whitechurch de laatste da gen van 1990 verruild voor Neder land om samen met z'n familie het nieuwe jaar in te luiden. Der tig jaar geleden keerde hij Neder land en de Leidse universiteit de rug toe. De man uit Zoeterwoude solliciteerde op een baan in de re clame en werd 'tot zijn grote schrik', zoals hij zelf zegt, aange nomen. "Ik had dat nooit verwacht", vertelt hij tijdens een bezoek aan zijn tweelingbroer in Hazerswou- de. "Maar ik wilde graag, ondanks het feit dat er over Ierland weinig bekend was. Turfmarkten en schapen, meer was er nooit over Ierland overgewaaid. Ik weet nog dat prof. De Sitter tegen me zei: 'Je krijgt het moeilijk, zeker met de taal. Als je bij de kapper zit, versta je geen woord'. Dat is alle maal reuze meegevallen." 'Kakschool' Na vijftien jaar hing het sfeertje in Oud-Zoeterwoudenaar leert rijke kinderen Ierse kostschool tekenen de reclamewereld hem de keel uit. "Ik wilde wel eens wat an ders", reageert Chris. "Dus sloeg ik aan het solliciteren. Scholen wilde me niet aannemen, omdat ze kunst niet belangrijk genoeg vonden. Tot ik hoorde dat er een baan als tekenleraar vrijkwam bij Columba's. In die tijd had ik lang haar en was dan ook niet weinig verbaasd dat ze mij direct aanna men. Ja, het was toch wel een kakschool. Ik begon er in deeltijd en vulde m'n inkomen aan met wat klantjes die ik uit de reclame had overgehouden. Na verloop van tijd vielen die weg. Toen ben ik met de rector gaan praten of er mogelijk een full time-baan in zat. Die rector was tevreden over mijn werk en vond kunst belangrijk. Zo kreeg hij het bij het schoolbe stuur voor elkaar dat ik in vaste dienst van de kostschool kwam". Saint Columba's College is een middelbare kostschool voor kin deren van zeer rijke ouders. Hon derdvijftig jaar geleden als pro testante school opgericht, maar inmiddels bestaat een kwart van de leerlingen uit katholieke jon gens en meisjes van wie sommi gen 'uitgesproken dom' zijn. Samen met zijn broer Willem (rechts) dist Chris Vis smakelijke verhalen op uit zijn Ierse school tijd. (foto Ben de Maar de nouveau riche wil dat zijn kinderen in de juiste sfeer op groeien. Iets wat vooral bij de ka tholieken speelt. Het meest merk waardige is dat die katholieken hun kroost voor die speciale sfeer naar een protestantse school stu- Erebaantje Mogen lesgeven aan Saint Co lumba's spreekt tot de verbeel ding van de Ieren. Omgaan met de rijken van het land is best aar dig. Chris Vis: "Als je vertelt dat je er les geeft, nou, dan stijg je in aanzien en kijken de mensen heel erg tegen je op. Leraar aan Saint Columba's moet je zien als een soort erebaantje. Nee, er wordt niets meer betaald dan op andere scholen. Veel mensen denken dat wel, omdat het een dure school is waar de rijksten van het land hun kinderen naar toe sturen. Maar wij merken daar niets van in ons salaris", lacht tekenleraar Vis. De omgang met de leerlingen omschrijft Chris Vis als 'gewoon'. "Weet je", zegt hij, "soms hebben ze de pest aan mij als ik er van al les aan doe om hen te motiveren eens wat beter hun best te doen. Dan zeg ik: 'Jullie zijn verwend, alles wordt voor je gedaan'. Ik zeg rustig tegen ze dat ze kapitalist zijn. Nou ja, wie kaatst kan dan de bal verwachten. Op hun beurt schelden ze me uit voor commu nist. Tja, ik kan me een wat losser taalgebruik veroorloven dan al die andere leraren. Nee hoor, er wordt niet over geklaagd. De leer lingen zijn net als andere kinde ren. Veel van hen komen uit ge broken huwelijken en hechten zich zeer aan je. Ook aan elkaar. Jaren leven ze als het ware als broer en zus. Het komt nogal eens voor dat ze op latere leeftijd met elkaar trouwen. Heel vroeger speelden ze mekaar de mooie baantjes toe. Maar die vlieger gaat nu niet meer op". Toga De kleding die op school wordt gedragen is stijlvol. Het leraren korps en de leerlingen zijn ver plicht in een toga de lessen te be zoeken. Iedereen, met als uitzon dering Chris Vis. "Ik hoef dat niet, omdat ik een soort kunste naar ben. Maar ze stellen er wel prijs op dat ik een stropdas draag. Twee keer per jaar mogen ook de vrouwen mee naar school. Er wordt dan thee gedronken en sterke drank geschonken. De vrouwen komen uitgedost met van die grote hoeden. Mooi hoor. In Nederland zie je dat niet". Saint Columba's is streng. Ze ker als je die afmeet aan Neder landse maatstaven. De rector is rotsvast de mening toegedaan dat discipline gelukkig maakt. Kin deren willen weten waaraan ze toe zijn. Dus heerst er een streng regime. Daartegen protesteren, zoals Vis deed, helpt niet. Een voorbeeld? Roken is verboden. Wie dat doet wordt behoorlijk zwaar gestraft, bang als men is voor het binnensluipen van drugs. De overtreder mag de school dan enkele weken niet ver laten. De leerlingen zien die straf als een eer. Hij of zij die de straf krijgt, heeft dat roken toch maar aangedurfd. Saint Columba's een school met kinderen van invloedrijke ouders. Is die extra beveiligd? Chris Vis: "Nee, in het geheel niet. De IRA (verboden Ierse le ger) kan geen hoogte van de school krijgen. M'n collega's lo pen rond met het idee wie moet onze school aanvallen? De IRA maakt geen naam als het iets te gen ons onderneemt. Of ze moet één van de kinderen kidnappen. We hebben leerlingen uit het noorden wier ouders bevriend zijn met politici. Angst voor de IRA bestaat er niet. We hebben een periode gekend dat er veel bommeldingen kwamen. De rec tor, een typische legerofficier, zei als het belangrijk is bel je de poli tie maar. Na een tijdje hield het bellen op. We denken dat het oud- leerlingen zijn geweest. Tegen woordig gaan 's avonds wel de hekken op slot om dieven buiten te houden. Helaas, maar het blijkt nodig te zijn." Honderd jaar geleden stond er in de krant: -Als eene zeldzaamheid kan ge meld dat 1:1. WoeTisdagmiddag door de jagers Driessen en Van Ewijk op de plaats van het kas teel "Endegeest", bij Leiden, ge schoten is een groote tevens prachtige otter. - Weer kon men te Delft getuige zijn van een walgelijk schouw spel. Bij het laden van vaten brandewijn aan het station van den Hollandschen spoorweg al daar, sprong een der vaten lek, tengevolge waarvan het vat spoedig ledigliep. Nauwelijks kregen vijf daar aanwezige sjouwers lucht van het ongeluk, of zij wierpen zich op de grond en slurpten het vocht van de straat. Eén hunner echter vond dat hij op die wijze niet genoeg kreeg, maar hield den klomp on der het sterk lekkende vat en dronk nu in lange teugen het zoo goedkoop verkregen vocht. Het einde laat zich denken. Het vijf tal werd vreselijk beschonken, drie hunner zelfs geheel bewuste loos, zoodat zij per handwagen naar het politiebureel moesten worden overgebracht; de beide anderen werden door eenige burgers naar hunne woning ge sleept of gedragen. Vijfentwintig jaar geleden: - 't Wicht met rode verf be smeurd.... 't Wicht, een schep ping van wijlen prof. O.L. Wenkebach, dat sinds november 1960 het Vijf Meiplein opvro lijkt, heeft het gisteravond zwaar te verduren gehad. Meestal is het echter onschuldig vermaak. Géén onschuldig ver maak is het om het (onschuldige) Wicht in de rode verf te zetten, zoals gisteren in 't avondlijke duister is gebeurd. Integendeel, het is laf, onsportief, misselijk en baldadig.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11