Leiderdorps bedrijf 'least' bloemen, vazen en planten Consul Strikwerda boos over grafschennis in V alkenburg Tien maanden voorwaardelijk voor mishandelen zoontje pagina 10 REGIO LEIDEN zaterdag 29 december 1990 LEIDERDORP - Na auto's kun nen nu ook bloemen worden 'geleased'. Het gaat daarbij niet om exemplaren die klanten na een week kunnen terugbren gen, maar om boeketten die el ke week worden vervangen door het Leiderdorpse bedrijf van bloemen- en plantenhande- laar P. Rasser. De bloemen wor den met vaas en al bij de klant afgeleverd. Het bedrijf dat van de diensten van Rasser gebruik maakt sluit een contract met hem af en betaalt een vast be drag per maand. Het aantal boe ketten, de kleur en grootte van de vaas en de boeketten bepaalt de klant zelf. De vazen zijn alle maal van aardewerk. Rasser verkocht veel planten aan bedrijven, maar na verloop van tijd constateerde de bloemen- en plan tenwinkel steeds meer vraag naar boeketten. Het ging niet alleen om een bloemetje op de balie of een boeket in de directiekamer, maar ook om bloemen voor modeshows en andere presentaties. "Vroeger kreeg een bedrijf bossen bloemen binnen die door het personeel in VALKENBURG - De 36 grafstenen stonden tot kerstmis 1990 in een halve cirkel. Als een tastbaar eerbetoon aan 19- en 20-jarige jongens. Dienstplichtige militairen die in de meidagen van 1940 zijn omgekomen bij oorlogshandelingen in Valkenburg. Sinds Tweede Kerstdag zijn enkele zerken omvergetrokken. Eén met sokkel en al, twee andere zijn vlak boven de grond afgebroken, een vierde staat scheef. Het oorlogskerkhof in Valkenburg ligt naast de hervormde kerk mid den in het centrum. Behalve de mi litaire graven, staat er een herden kingsmonument voor de gevalle nen onder de Valkenburgse inwo ners in de Tweede Wereldoorlog. Consul R. Strikwerda van de Oor logsgravenstichting Valkenburg is verdrietig en woedend. Zijn ver driet uitend: "Deze jongens hebben in mei 1940 hun leven voor onze vrijheid gegeven. Laat ze hier rus ten en laten we deze graven goed verzorgen". Woedend: "Ik hoop dat de politie de daders pakt en het ge drag van deze lieden aan de kaak stelt". Sporen Het politie-onderzoek zit momen teel vast, omdat er tot nu toe geen enkele aanwijzing is. De duidelijk MILIEU-DISCUSSIE - Prof. L. Reijnders en milieugedeputeerde H. van der Vlist (PvdA) komen op 15 januari naar de nieuwjaarsrecep tie van de Alphense PvdA. Beide heren zetten hun tegenstrijdige standpunten uiteen over de voor malige vuilstort in de Coupépolder. Reijnders is hoogleraar en verbon den aan de stichting Natuur en Milieu. zichtbare sporen verraden alleen de 'voetmaat van de mogelijke daders. Minstens 45 is de schatting. De lei der van het onderzoek, plaatsver vangend groepscommandant J. Kleine, is bezig met een buurton derzoek. Hij wil het voorval niet al te veel gewicht geven. "Laten we de zaak alsjeblieft niet opblazen. Vol gens ons is het een incident, hebben we te maken met een vervelende vorm van baldadigheid en is er geen sprake van professionele grafschen nis. We hebben geen aanwijzingen dat hier in Valkenburg een groep jongeren dit soort vernielingen uit voert. Elke verdachtmaking is nu nog natte-vingerwerk en daar doen we niet aan mee. Hopelijk krijgen we van de bevolking een paar goede getuigenverklaringen. Dan pas kunnen we gericht aan de slag". De militairen die in Valkenburg begraven liggen, behoorden voor namelijk tot het vierde regiment in fanterie, afgekort 4RI. Jaarlijks ko men de nog levende compagniesol daten in Valkenburg bijeen voor de reünie. Op Hemelvaartsdag wordt er dan onder meer een gezamenlijke kerkdienst gehouden en wordt er door het dorp een stille tocht gelo pen. Strikwerda: "Hier in het cen trum van Valkenburg willen wij deze jongens eren. De begraafplaats en het monument zijn het hart van het dorp. De hele bevolking denkt er zo over. Het is absurd dat we met zoiets worden geconfronteerd". Triest Ook de burgemeester van Valken burg, C. Sinke, reageert geschokt op het voorval. "Dit is diep triest voor de nabestaanden. We hebben nooit rekening gehouden met de mogelijkheid dat zoiets hier in ons dorp kan gebeuren". De burge meester is niet van plan de thans goed betreedbare begraafplaats in de toekomst beter af te schermen voor vandalen. "Juist die openheid midden in het centrum willen we bewaren. Een afscheiding doet af breuk aan de waarde en toeganke lijkheid". een vaas werden gezet. Dat kost tijd, het vereist enige kennis en vooral interesse en dat zijn zaken die vaak niet aanwezig zijn". Volgens Rasser zit er brood in deze sector en zijn er ruime groei mogelijkheden. "Bedrijven willen zich graag onderscheiden. Het re presentatieve aspect van een bloe metje op de balie wordt steeds gro ter, zeker als een bedrijf eenmaal ge- settled is en tijd heeft om op dit soort zaken te letten". Verder speelt mee dat het perso neel tegenwoordig steeds minder tijd heeft. "De arbeidstijden wor den korter, maar in de beschikbare tijd moet men steeds meer doen. Voor franje als bloemen en planten heeft het personeel geen tijd meer". Rasser heeft wat dat betreft sterke staaltjes meegemaakt. "Een secre taresse vroeg me of ik een boeket zo kon schikken dat ze het maar heel af en toe water hoefde te geven". Hij trekt een bedenkelijk gezicht. Het bijvullen van water in de vazen is zo'n beetje het enige dat zijn bedrijf nog van de klanten vraagt. Rasser denkt dat de groei in de sector te danken is aan maatwerk, ongeacht de wensen van het bedrijf. "Ook een bedrijf dat slechts één boeketje wil hebben kan bij mij te recht". Duurder Het leasen van bossen bloemen is duurder dan het kopen van losse boeketten, maar arbeid, vaas en ga rantie zijn bij de boeketten inbegre pen. Bloemen worden in de winkel aan de Hoogmadeseweg verwerkt tot de gewenste boeketten en ver volgens bij de klant bezorgd. De prijzen die in het contract worden vastgelegd zijn afhankelijk van de wensen van de klant. In ieder geval wordt het hele jaar door dezelfde af gesproken prijs betaald, ook als bloemen tijdelijk duurder zijn. Ook voor Rasser heeft de nu ge volgde werkwijze een aantal voor delen. "Jaarcontracten brengen continuïteit in je bedrijf. Je rekent t over een jaar met een bepaald aantal overeenkomsten en je weet hoeveel manuren werk daar in zitten". Een boeket kost al snel 15 tot 20 gulden per week. Rasser vindt dat Celstraf voor overval op kledingwinkel DEN HAAG/SASSENHEIM - Achttien maanden gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Zo luid de het oordeel dat de Haagse recht bank gisteren velde over de 24-jari- ge man uit Pijnacker die begin okto ber een kledingzaak in Sassenheim overviel en daarbij dreigde met een vuurwapen. De officier van justitie had 2,5 jaar celstraf 'tegen de over valler geëist. De rechter droeg de man gisteren voorts op zich onder toezicht van de reclassering te stellen om herhaling van een dergelijk misdrijf te voor komen. Bovendien moet de man de buit van 113,25 gulden teruggeven. 'De Leiaeraorpse öloemen- en plantenhandelaar P. Rasser 'least' bloemen: arbeid, vaas en garantie zijn bij het contract inbegrepen, (foto Ellen Martens) met duur: "Als een secretaresse even een bosje bloemen moet ko pen voor op de balie of in de direc tiekamer is ze daar zo een half uur mee bezig. Wanneer je dat omre kent in arbeidsuren wordt dat een dure bos bloemen. Bovendien heeft ze vaak aan het begin van de week geen tijd omdat het dan op veel kan toren erg druk is en dan worden de bloemen vergeten of te laat ge haald". Tijdens de lease-periode kan het bedrijf binnen het afgesproken budget van boeket veranderen. "Een van de bedrijven had een Ja panse week. Ze vroegen ons of de boeketten een Japans uiterlijk kon den krijgen. Dat hebben we toen ge regeld". Naast bloemen kunnen ook plan ten worden geleased. Tegenwoor dig maken niet alleen bedrijven, maar ook steeds meer particulieren gebruik van deze service. Het gaat dan niet om bloemen, maar om planten die bij het interieur van de woning passen. De klant sluit een contract af en Rasser vervangt de planten wanneer ze doodgaan. Rasser zegt dat hij niet alleen in dure villa's en bij sjieke bedrijven komt, maar ook op plaatsen waar je hem niet zou verwachten: "Soms kom ik in kleine woningen in stra ten waar je niet zo snel zou verwach ten dat men van je diensten gebruik zou maken. Wel is het zo dat men sen een bewuste keuze hebben ge maakt voor hun interieur en daar willen ze dan passende planten bij hebben. In overleg worden de soor ten, de plaats en de grootte van de planten bepaald". WOUBRUGGE/DEN HAAG - Een 42-jarige man uit Woubrug- ge heeft voor het mishandelen van zijn 6-jarige zoontje een ge vangenisstraf gekregen van tien maanden voorwaardelijk. De man komt wel onder toezicht van de reclassering en zonodig onder behandeling van een psy chiater. Dit heeft de Haagse rechtbank gisteren uitgespro ken. De Woubruggenaar had zijn zoontje regelmatig met de dood bedreigd en geschopt en gesla gen. Het duurde lange tijd voor dat zijn vrouw aangifte deed. Pas nadat zij zelf een keer was geslagen door haar man durfde ze naar de politie te stappen. De man liet tijdens de zitting van twee weken geleden blijken dat hij geen spijt had van zijn daden. De reden van de bedreiging was dat zijn zoontje niet wilde luiste- Volgens een psychiater was de Woubruggenaar verminderd toerekeningsvatbaar wegens een in zijn jeugd opgelopen her senbeschadiging. Omdat hij werk deed dat eigenlijk boven zijn macht lag, had hij voortdu rend last van zware hoofdpijn en raakte hij overspannen. Deze gegevens waren voor de recht bank voldoende doorslagge vend om de man een minder zware straf te geven dan de eis van tien maanden celstraf, waar van zes voorwaardelijk. Met bijdragen van Liesbeth Engelenburg, Brenda Filippo en Eric-Jan Weterings *OEGSTGEEST - De Oegstgeester wethouder A. Kohlbeck heeft gistermiddag het nieuwe kinderdagverblijf 'De Kinderrups' in de gemeente geopend. De wethouder overhandigde een kadobon van 200 gulden waarmee het be stuur van de Stichiing Kinderopvang Oegstgeest 'iets' voor de inrichting van het onderkomen kan kopen. De in stelling is gevestigd in het gebouw van de vroegere Joris de Witteschool aan de Kamperfoelielaan. 'De Kinderrups' is het tweede kinderdagverblijf in de gemeente en biedt voorlopig tien kindplaatsen. Dit aantal zal in de toekomst toenemen. Iedere plaats kan door twee tot drie kinderen worden bezet. Het verblijf is geopend tussen acht uur 's morgeyis en zes uur 's avonds. De Stichting Kinderopvang Oegstgeest beheert naast De Kinderrups ook het al bestaande kinderdagverblijf De Kindervlinder aan de Aert van Neslaan. Ook daar zijn op dit moment tien kindplaatsen, die momenteel door 28 kinderen worden bezet. (toto Eiien Martens) Feest In de Wassenaarse wijk Kerke- hout moet de feestvreugde in de eerste uurtjes van het nieuwe jaar beperkt blijven. De gemeente Wassenaar stuurde deze maand aan de 'beste jongens en meisjes' van de wijk een vermanend brief je. De gemeente doet 'een beroep op de jeugd of de wat oudere jon geren van Kerkehout'. Met die laatste groep bedoelt de gemeen te volwassenen die in het vuur- werkgeweld van nieuwjaarsnacht veranderen in spektakel-minnen de pubers. 'Vorig jaar is de feest vreugde uit de hand gelopen. Er is toen veel in Kerkehout ver nield', aldus de brief. 'De gemeen te heeft duizenden guldens moe ten betalen om de schade in de wijk te herstellen. Met name de lantaarns, de transformatorhuis jes, het openbaar groen en het straatmeubilair moesten het ont gelden. Dat willen we dit jaar graag voorkomen'. De gemeente wil daarom alles in het werk stellen om Kerkehout dit keer onbeschadigd te houden. De straatverlichting blijft de hele nacht branden en de wijkbewo ners wordt dringend verzocht el kaar in het buurtcentrum geluk kig nieuwjaar te wensen. Auto banden, chemische stoffen, kerst bomen en andere brandbare ma terialen kunnen worden ingele verd bij de gemeente. De denne- bomen leveren zelfs twee kwart jes per stuk op. In het kader van de aktie 'je bent een rund als je met vuur werk stunt', geeft Wassenaar de Kerkehouters nog een advies mee. 'Lees de gebruiksaanwij zing goed. Maar dat wist u natuur lijk al'. LE blauw en oranje gespoten. Het frisse uiterlijk was overigens niet het doorslaggevende argument om de bakken aan te schaffen: an dere soorten waren niet verkrijg baar. De felgekleurde afvalbakken zijn een groot succes, want Warm- onders maken er veel gebruik van. Momenteel kan zelfs de pa pierbak de wekelijkse hoeveel heid oud papier nauwelijks aan. Milieu-ambtenaar J. van der Ploeg denkt dan ook dat er bin nenkort een tweede papierbak in het 'containerpark' komt. Vergadering *Een Warmonder gooit zijn lege flessen in de oude glasbak aan de Meer- rustlaan. Op de voorgrond staan de onlangs geplaatste bakken voor plastic, textiel, blik en oud papier. (foto Ellen Martens) Afvalbak Met smekende ogen kijken ze voorbijgangers aan. 'Gooi uw af val in mij', lijken ze met wijd opengesperde mond te vragen. De recentelijk geplaatste afval bakken aan de Warmondse Meer- rustlaan zijn bedoeld om afval ge scheiden in te zamelen. Zo staat in het gehemelte van de oranje bak te lezen: 'Alleen TEXTIEL a.u.b.'. Verder zijn er bakken voor blik, papier, glas en plastic fles- In de Meerrustlaan stonden al twee glasbakken van het alom be kende groene model. Begin de cember kwamen daar vier andere bakken, omdat het college de ge scheiden inzameling van afval wil stimuleren. De nieuwe bakken verschillen flink van de oude. Ze hebben de vorm van gezichten, compleet met ogen en een grote mond. Ook onderling zijn er kleine verschillen. Zo is er een bak met wimpers en een met een compleet gebit, terwijl andere bakken het zonder oogleden en met een enkel tandje moeten doen. De contai ners zijn in de kleuren rood, geel, De leden van de Wassenaarse raadscommissie onderwijs, cul tuur en emancipatie, hoeven op 10 januari niet door weer en wind naar het raadshuis te komen voor hun periodieke samenscholing. Volgens de verantwoordelijke wethouder M.L.A. van Rij kan de bijeenkomst ook wel per post worden afgedaan. 'Er is één agen dapunt gereed voor behandeling. Ik ben van mening dat in dit geval volstaan kan worden met een schriftelijke raadpleging', schrijft hij de commissieleden. Een Wassenaarse gemeente- voorlichter vertelt dat deze ont spannen wijze van vergaderen va ker voorkomt. "Het gebeurt wel eens, maar alleen als er geen poli tiek gevoelige zaken op de agenda staan. De commissieleden vinden het dan zonde van hun tijd om voor tien minuten te komen op draven voor een hamerstuk". Dus de aanschaf van nieuwe stoelen voor de Stichting Katho liek Onderwijs St. Willibrordus Wassenaar is in het Wassenaarse geen politiek heikel punt? "Nee", weet de voorlichter, "maar als er een lid bezwaar maakt wordt als nog een vergadering bijeen geroe pen". Tot op heden is dat niet ge beurd, terwijl de wethouder al meer dan een week geleden de stembriefjes verzond. "Ach ja, het is guur weer, hè", constateert de voorlichter. EJW ZATERDAG 29 DECEMBER AJphen kerslshow mmv 'Herb Mews and the Mules' aanvang 21.00 uur in Het Kasteel, Concerlweg. Katwijk optreden van de bluesband 'True Blue', 21.30 uur in Scum. Koudekerk eindejaars-, tevens afscheidsre Leiden speurtocht naar dieren van vroe ger, tot 17.00 uur in het Nationaal Historisch Museum, Hooglandse- kerkgracht. Groenoordhallen, Vlooienmarkt tot 16.00 uur. Leiderdorp klaverjassen en sjoelen bij Con Bravura, clubgebouw Beuken schans, aanvang 20.00 uur. Noordwijk rulldag van de Noordwijkse Ver eniging van Postzegelverzame laars, tot 17.00 uur in hotel-restau rant Royal, Voorstraat. Noordwijkerhout vogelbeurs door Vogelvereni ging 'De Kolibri', van 13.00 tot -16.00 uur in 't Victorhuis, Sporken- hout. ZONDAG 30 DECEMBER Alphen optreden van popdichter Willem Woelwater in jongerencentrum Stek, aanvang 21.00 uur. Leiden speurtocht naar dieren van vroe ger, aanvang 14.00 uur in het Na tionaal Historisch Museum, Hoog- landsekerkgracht. JBmKmL Lisse internationaal Dames Basket- ja lA baltoernooi, van 10.00 tot 17.00 uur in sporthal Meerzicht, Sporllaan. ÊM n Noordwijk MM VA Oudejaarsborrel met muzikale ■V 111 omlijsting, Vereniging 'De Oude M Dorpskern', vanaf 16.00 uur in ho- gfg M tel-rest. Royal, Voorstraat. VA Noordwijkerhout iW) Oudejaarsloop over 2,5, 7 en 15 WM la km, start nm 11.00 uur bij sportpark Best, van 19.00 tot 21.30 uur bij Utopia. MAANDAG 31 DECEMBER Katwijk optreden van "Cadooble" bij Scum, aanvang 22.00 uur. Noordwijkerhout zwemmen 'oliebollen duiken' in zwembad De Schelft, van 15.00 tot 16.00 uur. Ronald de Jong, aanvang 15.30 optreden van Ivy Green in Stek, tevens presentatie van de nieuwe C.D. 'Real Slow', aanvang 21.00 AJkomade Nieuwjaarsconcert door de Afri can Salimata in het Dorpshuis de Alkeburcht, aanvang 12.00 uur. medewerking van de Roma's, aan vang 18.30 uur. WOENSDAG 2 JANUARI Alphen spreekuur voor ouderen bij het OSO in het kantoor aan de Kwartel straat van 10.00 tot 12.00 uur. jeugdinstuif volleybal, gymnas tieklokaal van de Zonnebloem- school, Jongkindt Coninckstraat 36, van 18.30 tot 19.30 uur. ceptie t.g.v het einde van Koude kerk als zelfstandige gemeente, van 16.00 tot 18.00 uur in het ge meentehuis. Lisse internationaal Dames Basket- baltoernooi, van 17.00 tot 22.00 uur in sporthal Meerzicht, Sportlaan. Zoeterwoude kerst-boekenmarkt van de Her vormde Jeugdraad, tot 13.00 uur in Ons Huis, Kosterspad. hoorzaal. van 23.00 tot 06.00 uur. k Groenoordhallen, voetbaltoer- J nooiL.F.C. van 10.00 tot 13.00 uur M Hf 'De boekhorst'. P ni-MFIA Zoeterwoude VlKaltlvre video-soos met The Best of The AJphen Nieuwjaarsconcert op het Hess orgel in de Oudshoomsekerk door Nieuwjaarsreceptie van Voetbal vereniging 'Valken 68' in de kantine aan de Duyfraklaan met muzikale openbare Nieuwjaarsreceptie gemeente Katwijk in het Gemeen tehuis, van 19.30 tot 21.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10