LEIDSCH DAGBLAD Shankar en Arron treden af uitverkoop Lekkeren makkelijk. NODIG! Israëlische krant: geheime onderhandelingen VS-Irak Auto huren7 Kleindochter steekt opa (84) met mes neer Kasparov blijft wereldkampioen Veiling Flora zet 469 miljoen om IMFEconomie van Sovjetunie puinhoop Leger wil na staatsgreep dat Lachmon kabinet vormt in Suriname Voor verkrachting onder hypnose 15 maanden celstraf [MlMultiRerit Prctieste MANNENMODE PIET KERKHOF ïjf De Huistraiteur. Uw privékok bij Albert Heijn. cd '3 I DONDERDAG 27 DECEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39431 Prijs fl. 1.35 LEIDEN - Een 84-jarige Leidenaar op eerste kerstdag neergestoken door zijn 31-jarige kleindochter. De man is met een aardappelschilmes je zeker vijf keer in zijn bovenli chaam gestoken. Het slachtoffer ligt in het AZL en is inmiddels bui ten levensgevaar. De kleindochter, volgens een po litiewoordvoerder een drugsge bruikster, belde dinsdag omstreeks 13.00 uur aan bij haar grootvader. Die weigerde open te doen omdat hij al vaker problemen had gehad met de vrouw. Desondanks slaagde ze er in de woning binnen te gaan. Ze vroeg de 84-jarige om geld waarna deze de vrouw een tientje en wat etenswaren gaf. Daarmee was ze echter niet tevreden. Er ontstond een ruzie in de keuken waar de vrouw een aardappelschilmesje uit de afwasbak pakte. Ze stak hiermee in op haar opa. Vervolgens ging ze er vandoor. De neergestoken man wist door hulpgeroep buurtbewoners te alar meren. In het AZL bleek dat een long van de man op enkele plaatsen is geperforeerd. Voorts heeft hij eni ge inwendige bloedingen opgelo pen en veel bloed verloren. De dader van de steekpartij werd dinsdagmiddag aangehouden op de Rijnsburgersingel. Ze verbleef in een woning van kennissen bij wie ze zich na de steekpartij meldde om haar handen te wassen en zich om te kleden. Ze heeft een gedeeltelijk be kentenis afgelegd. Haar wordt waarschijnlijk poging tot doodslag of moord ten laste gelegd. Garry Kasparov LYON - Gary Kasparov blijft we reldkampioen. Hoewel de schaak tweekamp tussen hem en uitdager Anatoly Karpov nog niet is afgelo pen, kan Karpov na 22 partijen (stand: 12-10) de titelhouder niet meer inhalen. Alleen als Karpov de 2 resterende partijen in Lyon op zijn naam schrijft, eindigt de tweekamp gelijk. Ook in dat geval houdt Kas parov, wereldkampioen sinds 1985, zijn titel nog 3 jaar. Karpov streed tot de laatste snik voor zijn kansen. Maar ook in de 22ste partij toonde Kasparov aan over grote kwaliteiten te beschik ken. Hoewel hij in het nauw kwam, redde hij zich knap uit de proble men. Als Kasparov nog een halve punt aan zijn totaal toevoegt, is de twee kamp voorbij. Dat kan zaterdag zijn, als de 23ste partij wordt ge speeld. In het uiterste geval sluiten de beide aartsrivalen uit de Sovjetu nie hun match op oudejaarsavond Aalsmeer boven 2 miljard RIJNSBURG/AALSMEER - De bloemenveiling Flora in Rijns- burg haalt dit jaar vermoedelijk een omzet van rond de 469 mil joen gulden. Het preciese cijfer is morgenochtend om 11 uur, als de veilingklok stil staat, bekend. Vast staat al wel dat Flora in 1990 meer winst maakte dan in 1989. Het percentage ligt tussen de 9,6 en 9,9. De Verenigde Bloemenveilin gen Aalsmeer haalde dit jaar voor het eerst een omzet van 2 miljard gulden. Die grens werd vandaag gepasseerd. Een om zetstijging van 7 procent. De vei ling overschreed in 1982 de grens van 1 miljard en passeerde in 1986 de 1,5 miljard-grens. WASHINGTON (UPI) - De eco nomie van de Sovjetunie is een puinhoop en de hervormingen van president Gorbatsjov heb ben het probleem alleen maar ernstiger gemaakt. Dat staat in een rapport dat het Internatio nale Monetaire Fonds (IMF) heeft opgesteld voor de groep van 7 belangrijkste industrie landen (G-7). Volgens het IMF is hulp van buitenaf wellicht on mogelijk of heeft die geen zin. Dat de Sovjet-economie al niet eerder instortte was te dan ken aan de fors gestegen olie prijzen in de jaren 70. Ondanks dat de olieprijzen nu weer de pan uitrijzen, nemen produktie en uitvoer van olie en gas van de Sojetunie af doordat produktie- apparatuur, pijpleidingen en vervoerssystemen het laten af weten. Als gevolg van de hervormin- gen van Gorbatsjov hebben geldontwaarding en werkloos heid hun intrede in de Sovjetu nie gedaan. Het IMF-rapport becijfert de inflatie op 12 pro cent op jaarbasis. Als consump tiegoederen ruimer beschik baar komen, zal de inflatie vol gens het IMF toenemen, aange zien er spaartegoeden van naar schatting 250 miljard roebel zijn waar geen bestemming voor is. Er valt in de winkels na melijk niets te kopen. Het IMF-rapport bevestigt een analyse van de Amerikaan se geheime dienst CIA dat het spoorwegnet op instorten staat en het agrarische bedrijfsleven door opslag- en distributiepro blemen een blok aan het been van de economie is. ondanks de overvloedige oogst dit jaar. Voor de korte termijn beveelt het IMF een nieuw belasting stelsel, een scherpe verlaging van de subsidies en verlaging van de uitgaven voor overbodi ge staatsondernemingen aan. Ook moeten de militaire uitga ven omlaag. ARNHEM (GPD) - Een 32-jarige hypnotherapeut uit Arnhem, die een aantal van zijn vrouwelijke cliënten vonder hypnose verkracht te, is vanmorgen door de rechtbank in zijn woonplaats veroordeeld tot een gevangenisstraf van 15 maan den, waarvan 5 voorwaardelijk. Veertien dagen geleden was te gen hem 2,5 jaar, waarvan een half jaar voorwaardelijk, geëist. Officier van justitie mr. Besier vorderde toen tevens dat de hypnotherapeut 5 jaar lang niet mag werken in de psycho-sociale hulpverlening. Maar jde wet biedt de rechtbank geen mo gelijkheden de man een verbod op 'het uitoefenen van zijn beroep op te leggen. De verdachte vestigde zich in 1986 in Arnhem-Zuid als hypnothe rapeut nadat hij als timmerman met een lts-opleiding een aantal cursus sen over hypnotherapie had ge volgd. Het gebrek aan vooroplei ding en geestelijke bagage deed de rechtbankpresident verzuchten dat er 'helaas nog steeds geen vesti gingseisen bestaan voor alternatie ve genezers en hulpverleners, ter wijl er een diploma nodig is om fiet senmaker te kunnen worden'. PARMARIBO (GPD/ANP) President Shankar en vice- president Arron van Suriname hebben gisteravond beslo ten af te treden. Daarmee komen zij tegemoet aan de nieu we militaire machthebbers, die afgelopen maandag een staatsgreep pleegden. Parlementsvoorzitter Lachmon moet van het leger nog deze week een nieuwe regering vormen. Nederlanders in Golf DEN HAAG (ANP) - Er zijn nog ruim 1050 Nederlanders in de lan den en regio's rond de Perzische Golf. Die cijfers maakte het ministe rie van buitenlandse zaken vandaag bekend. Het betreft landgenoten in Bahrayn, Qatar, de Oost-Provincie van Saudi-Arabië, de Verenigde Arabische Emiraten, Jordanië en Yemen. Zij kregen van Buitenland se Zaken het advies om ruim vóór 15 januari deze landen te verlaten. HAIFA - In de haven van de Israëlische stad Haifa is gisteren met een grote kraan de veerboot 'Tuvia' gelicht die afgelopen zaterdag zonk. Aan boord waren meer dan 100 Amerikaanse marinemensen die zouden terugkeren naar het Amerikaanse oorlogsschip de Saratoga. Van de opvarenden verdronken er 21. (foto ap) alles op wielen Auto- en Motorverhuur Vondellaan 80, Lelden. Tel. 071 - 310001 Later opnieuw regen Wisselend bewolkt en enkele buien. In de middag verder toenemende bewol king gevolgd door perioden met regen. Minimumtemperatuur omstreeks 3 graden. Middagtemperatuur ongeveer 7 graden. Zuidwestelijke wind, vrij krachtig tot krachtig, aan de kust en op het IJsselmecr stormachtig. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Aanhoudend wissel vallig en een middagtemperatuur van ongeveer 7 graden. 28 PAGINA'S WASHINGTON/TEL AVIV (GPD/AFP/DPA/AP) - Volgens het Israëlische avondblad 'Ma'ariv' zijn er geheime onderhandelingen gaan de tussen de VS en Irak over een op lossing van de Golfcrisis. Die onder handelingen zouden moeten leiden tot een nieuwe resolutie van de Vei ligheidsraad, waarbij een terugtrek king van het Iraakse leger uit Irak wordt gekoppeld aan een regeling van het Palestijnse vraagstuk. De Iraakse president Saddam Hussein zou het Iraakse parlement in zijn eerst volgende zitting willen voorstellen een dergelijke resolutie te aanvaarden. .Ma'ariv' meldde ook dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Ba ker op 9 januari in Baghdad bespre kingen zal voeren met Hussein. Maar in Washington is dat inmid dels tegengesproken. De kans dat er alsnog overeen stemming zal worden bereikt over een datum wordt in Washington kleiner dan 50 procent genoemd. Het probleem is niet alleen de da tum, maar ook het feit dat er weinig te bespreken valt. Dat heeft het ani mo van Hussein om serieus naar een compromis datum te zoeken aanzienlijk verminderd, meent Washington. Volgens een woordvoerster van het ministerie van buitenlandse za ken in Washington is er vrijwel da gelijks contact tussen de Ameri kaanse ambassade in Baghdad en het Iraakse ministerie van buiten landse zaken. Maar volgens de zegs vrouw is er geen verandering in het Iraakse standpunt inzake een da tum. Irak wil dat Baker op 12 janu ari naar Baghdad komt, president Bush wil zijn minister van buiten landse zaken niet na 3 januari stu- ren. Bij wijze van compromis wordt nog rekening gehouden met de mo gelijkheid dat de Iraakse en Ameri kaanse ministers van buitenlandse zaken elkaar op neutraal terrein ontmoeten. Waarnemers verwach ten dat Hussein nog een diplomatie ke verrassing in petto heeft vöör 15 januari. Irak voerde gisteren opnieuw een test met een raket uit. Volgens het Pentagon kwam de raket weer op Iraaks grondgebied neer. Ongeveer twee weken geleden waren er be richten dat Amerikaanse spionage- satellieten pas vlak voor de lance ring de voorbereidingen van het af schieten hadden waargenomen. De VS hebben hun ondersteu nend ambassadepersoneel in Jorda nië en Sudan de opdracht gegeven het land te verlaten wegens de oor logsdreiging. Ambassadepersoneel in Bahrain, de Verenigde Arabische Emiraten, Qatar, Yemen en Maure- tanië mag naar huis terug keren als men dat wil. Haarlemmerstraat 149, Leiden President Shankar zei zich niet te zullen verzetten tegen de militairen die direct na de staatsgreep ver klaarden dat Shankar moest aftre den, voordat de democratie in Suri name kan worden hersteld. "Als het mij onmogelijk wordt gemaakt on der normale omstandigheden te werken, zal ik mijn portefeuille aan bieden aan het parlement dat mij heeft gekozen," zei hij. Ook de leden van het kabinet zijn op non-actief gesteld. Als parlementsvoorzitter Lach mon er niet in slaagt om een 'zaken kabinet' te vormen, dan ontbindt het leger het parlement en stelt zelf een regering samen. Afgelopen maandag verklaarde plaatsvervan gend legerchef Graanoogst, de lei der van de staatsgreep, binnen 100 dagen verkiezingen te zullen uit schrijven. De miltairen zeggen te streven naar een snelle normalise ring van de situatie en een herstel van de grondwet. Veroordeeld De Nederlandse regering heeft de militaire staatsgreep in Suriname in krachtige bewoordingen veroor deeld en de ontwikkelingshulp aan dat land bevroren. Volgens het ka binet kan Nederland kan geen nor male relaties onderhouden met een land, waar democratie niet mogelijk is. Het is nog onduidelijk of de Ne derlandse ambassadeur in Parama ribo wordt teruggeroepen. De rege ring heeft de militaire machtheb bers opgeroepen zich te onthouden van 'verregaande schendingen van fundamentele rechten en vrijhe den'. De Surinaamse legerleiding rea geerde laconiek op de opschorting van de ontwikkelingshulp. Leger commandant Mijnals: "De kraan wordt weer dichtgedraaid. Maar die was al dichtgedraaid. Dit is Hol landse humor op zijn best. Straks gaat de kraan nog kapot. Misschien dat hij dan weer begint te lopen". In het land zelf heerst een onwer kelijke rust: militairen waren de af gelopen dagen nauwelijks op straat te zien, maar ook gewone burgers bleven liever binnenshuis. Bij de coup, die inmiddels tot 'papieren staatsgreep' is omgedoopt, zijn geen doden of gewonden gevallen en is niemand gearresteerd. Binnen 24 uur werden de telefoonverbin dingen hersteld en was de nationale luchthaven weer geopend. Ook pre sident Shankar verklaarde te kun nen "gaan en staan waar hij wil". De staatsgreep had maandag avond om half elf plaats. Mijnals zegde telefonisch bij parlements voorzitter Lachmon de regering de wacht aan. Aan de ministers, presi dent Shankar en vice-president Ar ron werd verzocht zich naar hun woningen te begeven en daar verde re instructies af te wachten. Eerder op de avond was de televi siestudio al korte tijd omsingeld door militairen, naar later bleek om Gorbatsjov noemt te voorkomen dat een door presi- -it* dent Shankar voorgelezen verkla- tnpctanrl RwiLrw ring zou worden uitgezonden. U*»UU1U. Shankar had volgend jaar mei ver- i vroegd willen aftreden, maar daar Diet VerOlltniStend wilden de militairen niet op wach ten. Daarom deed waarnemend be- MOSKOU (AP) - De toestand van velhebber Ivan Graanoogst als 'mi- Sovjet-premier Nikolai Ryzjkov, litaire voorhoede van het volk', die dinsdag een hartaanval kreeg, is zoals het leger in de grondwet wordt ernstig, maar verslechtert niet. Dat genoemd, een greep naar de macht, heeft Sovjet-president Gorbatsjov Volgens een woordvoerder van de vanochtend meegedeeld. Surinaamse ambassade in Den zei be* Congres Haag is de regering van president Y&n. Volksafgevaardigden dat de Shankar een aantal afspraken met b.eate specialisten in een Moskous de militairen niet nagekomen. "Bij ziekenhuis 24 uur per dag in touw de machtsovername in 1987 zijn ge- zlJn ^00r 61-jarige premier. De heime akkoorden gesloten met de woordvoerder van Gorbatsjov zei militairen. De regering heeft gewei- eerder op de dag dat Ryzjkov ach- gerd die na te komen en daardoor is ^erui* 6ing en dat zijn toestand re- zij voor de legerleiding ongeloof- *pf tot bezorgdheid, waardig en onbetrouwbaar gewor- c?r?^Ilea er "JDsdag mee den". Wat die afspraken waren, wil de hij niet zeggen. (zie ook pagina's 2 en 3) OPRUIMING kortingen tot 70% kwaliteit-aesiqn-voordelig eiden maandag Z4-12 en 2e kersi dag van 11-17 uur geopend Prachtig rundleder voor jarenlang zit- plezier. leverbaar in 6 kleuren 2zitsbanknu 1695,- 3zitsbanknu 1995,* leden-C Haarlemmerstraal 52A-54.071-127509 Amsterdam-C Moiseeg 12hk Spuistraat 020-259666 Amstetdam Willem van WeKJammeiaan 11, Geldeiiandpiein 020-440510 Vlaardmgen-C Korte Hoogstraat 41, 010- 4346267. Den Haag opening begin 1991 akkoord de Ministerraad af te schaf fen en te vervangen door een nieuw kabinet dat onder leiding van Gor batsjov staat. Niet duidelijk is welke rol voor Ryzjkov weggelegd zou zijn in het nieuwe systeem. Sovjet-politici die snelle economische hervormingen willen hadden al lang aangedron gen op het ontslag van de meer be houdende Ryzjkov, maar Gor batsjov weigerde de man te laten vallen die hij in 1985 tot premier be noemde. Gevangene ontsnapt HOOGEVEEN (ANP) - Uit de ge vangenis de Grittenborg in Hoog- eveen is vanmorgen vroeg een 20-ja- rige man, die wegens diefstal in voorlopige hechtenis zat, ontsnapt. De man forceerde het raamwerk van zijn cel, klom op een dak en liet zich langs een buitenmuur zakken. warm gevoerd unisex jack zwart, S, M. L. XL LEIDEN Haarlemmerweg 41 (bij Groenoordhallen) Tel: 071-213222 Van onze huistraiteur: Moussaka, de beroemde Griekse oven- <m® schotel, lekker met een frisse salade Q QK Voor 1-2 personen. Bak 400 gram 4950.Z7*J Quiche Lorraine, een hartige taart voor tussendoor of als A QQ voorgerecht. Bak 375 gram 595 Bavaroises, 'n heerlijk luchtig nagerecht «s® voor 2 personen. Aardbeien, chipolata Q QQ of cappuccino. Bak 285 gram 3^5 Aanbiedingen geldig t/m 31 december a s. óók voor de laatste mode nieuwtjes Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Oat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28.75 Ik neem een kwartaalabonnement 76.75' Ik neem een jaarabonnement 298.60" Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTot Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1