9Mensen zien je als kermisattractie9 Angela Visser geeft miss-trofeeën weg De Jong maakt meeste kans als NOS-voorzitter Frank Zappa:Ik wil geen school naar me vernoemd9 Margreet Blanken dankzij Medisch Centrum West beroemdheid VRIJDAG 21 DECEMBER 1990 R.T.V.-SHOW -H PAGINA 25 ROTTERDAM (GPD) - Angela Visser, ex-Miss Holland en ex-Miss Universe, heeft de jurk die zij droeg toen zij in het Mexicaanse Cancun in '89 werd uitgeroepen tot 's werelds mooiste vrouw, aangeboden aan de organisatie van de Walk of Fame. Tevens kreeg de stichting Ange la Visser's Miss Universe sjerp. Beroemdhe den sieren de Walk of Fame (Sterrenboulevard aan de Leuvehaven in Rotterdam) met hun voet- of handdfdruk. De waarde van jurk en sjerp bedraagt f.8000,-. Angela rondde onlangs filmopnamen af in Los Angeles. Ze speelt een van de drie hoofd rollen in een nieuwe humoristische rolprent van de Amerikaanse regisseur Golan. Angela vertolkt in de Verenigde Staten, waar zij na het overgeven van haar 'kroon' bleef wonen, de rol van 'ambassadrice' van het Nederlandse 'zus je' van de Amerikaanse Walk of Fame in Holly wood. Met de giften van diverse beroemdheden, die de Walk of Fame met hun afdruk sieren, wil de stichting een museum beginnen in het IMAX-theater, eveneens aan de Leuvehaven. Inmiddels zijn al meer dan 40 personen, van de Rotterdamse bokser Bep van Klaveren tot en met zangeres Nana Mouskouri, vibrafonist Lionel Hampton en 'blueskoning' B.B. King, in het cement 'vereeuwigd'. Van het 'afdruk- maken' werden diverse foto's geschoten. Ook deze prenten zullen in het Fame-museum, dat op 5 mei de deuren opent, worden ten toon g steld. LONDEN Sarah, echtgenote van de Britse prins Andrew, presenteert de vijfjarige Stuart Lockwood aan de verzamelde pers. Stuart was het jongetje dat in augustus dit jaar in een pro- pagandafilmpje op schoot bij de Iraakse president Saddam Hus sein op tv verscheen. Het jongetje staat nu in zijn vaderland in de 'spotlights': het kreeg deze week de 'dapperheidsmedaille voor kinderen'. Sarah reikte hem die uit. (foto ap) DEN HAAG (ANP) - M. de Jong, oud-directeur van de Perscombi natie, zal waarschijnlijk naar voren worden geschoven als de nieu we voorzitter van de NOS. De kans is groot dat de benoeming van De Jong vandaag in het kabinet aan de orde komt. De Jong is noch voor het CDA noch voor de PvdA de eerste kandi daat voor het voorzitterschap, dat door de overstap van Van der Reijden naar Veronica vacant raakte. Het CDA, dat de post op basis van oude afspraken claimde, had graag partijgenoot H. de Boer, de secretaris-generaal van wvc, op deze plaats gezien. De PvdA huldigde echter het principe „opge staan plaats vergaan" en maakte zich hard voor de kandidatuur van de voormalige Amsterdamse wethouder W. Etty. LOS ANGELES (AP) - Tegendraads, weerbarstig en principieel als altijd heeft (anti)rockster Frank Zappa laten weten niet bijster en thousiast te zijn met het idee een school naar heih te vernoemen. De directie van de Valley Union High School kwam met 132 na men op de proppen voor een in 1995 nieuw te openen school ten noor den van Los Angeles, waaronder die van de muzikant/performer. Zappa studeerde zelf in 1958 af op deze school. „Gezien de miserabele staat van het onderwijs kunnen ze de school beter naar Ronald Reagan vernoemen", was het commentaar van Zappa. Frank Zappa viert vandaag overigens zijn vijftigste verjaardag. DEN HAAG - Premier Lubbers was een van de vele Haagse gasten die gisteren in perscentrum Nieuws poort afscheid hebben genomen van NCRV-radioverslag gever Jan Zindel. Zindel (62), die gebruik maakt van de vut-regeling, was 42 jaar journalist. Bij de NCRV-radio was hij 32 jaar actief als parlementair re dacteur van Hier en Nu. <f°t0 GPD> HILVERSUM - Net als miljoenen andere Neder landers is Margreet Blan ken een trouwe kijkster van Medisch Centrum West (MCW). Elke vrijdag avond krijgt ook zij gedu rende een uur een geweldi ge hoeveelheid ellende over zich heen gestort. Maar daarom zet Margreet Blanken de televisie niet aan. Zij kijkt onder meer om te leren van haar eigen spel en dat van haar colle- Want de Arnhemse actrice is dit jaar alweer voor het derde seizoen in de huid gekropen van de populaire hoofdzuster Reini Hermans. Een creatie die haar in één klap tot beken de Nederlander heeft gebom bardeerd. Een merkwaardige ervaring voor een vrouw die niet minder dan een kwart eeuw de meest uiteenlopende rollen in dienst van toneel groep Theater in Arnhem heeft gespeeld. „Op één avond Medisch Centrum West heb ik meer mensen bereikt dan met 25 jaar toneelspel. Vier jaar gele den kende niemand mij. In een winkel werd ik onver schillig behandeld. Net als an dere klanten. Maar nu is op eens iedereen aardig tegen mij. Je wordt met respect be handeld. Eigenlijk is het heel verschrikkelijk dat dit alleen gebeurt omdat je een bekende Nederlander bent. Maar het is ook wel leuk. Het is fijn te er varen dat mensen héél open worden als ze jou zien". Aangapen Vervelend wordt het volgens de actrice wél wanneer onbe kenden je blijven aangapen, een eind achter je aan lopen of je opbellen zonder verder een woord te zeggen. „Je hoort dan alleen maar gegiechel aan de andere kant van de lijn. Men beschouwt je blijkbaar als een soort kermisattractie. Dat vind ik vreselijk". "Ben je regelmatig op het scherm te bewonderen, dan beschouwt men je opeens als een soort fenomeen. Mensen zijn verbaasd als ze je in de stad zien lopen of bij een bus halte zien staan. Sommigen vinden het blijkbaar raar dat je echt bestaat. En dat terwijl ik op toneel rollen heb ge speeld, waarvoor je je petje kunt afnemen. Daar moest je ontzettend hard voor werken. Elke avond opnieuw. Nu is daar nauwelijks sprake van. Ik doe zo gewoon mogelijk. Eigenlijk speel ik mezelf'. Kritisch De serie zou oorspronkelijk een jaar duren. Maar volgend jaar wordt alweer de vijfde se rie opgenomen. „In de loop der jaren is de kwaliteit wel vooruit gegaan", zegt Mar greet Blanken voorzichtig. „We voelen ons beter thuis in onze rol, wij zijn de angsten en onzekerheden kwijt". Ze noemt zichzelf een kri tisch kijker. „Soms", zegt Margreet Blanken, „schrik ik als ik zie hoe het eruit ziet. Dan zit ik echt met gekromde tenen te kijken. Maar een an dere keer komt alles veel be ter over en zijn ook de acteer prestaties beter". Maar er is nog iets wat in haar ogen dient te worden ver anderd. „In een aflevering zit te veel ellende. Er moet ge streefd worden naar een beter evenwicht tussen tragiek en gewone, dagelijkse en leuke dingen. Dan wordt het pak- kender. Ik hoop dat er meer humor in de serie wordt ver werkt". Echt? Sommige kijkers denken dat bepaalde banden die in de se rie zichtbaar worden in het echt ook bestaan. „Laatst", zegt Margreet Blanken la- Margreet Blanken: met één avond Medisch Centrum West meer mensen bereikt dan mfet 25 jaar toneelspel... (foto anp) chend, „belde iemand mij thuis op. Ze vroeg of Lucie thuis was. Dat was een heel wonderlijke ervaring. Sommi ge mensen zijn zo naïef. Zij re aliseren zich blijkbaar niet dat Tiderida Met ingang van het volgend jaar neemt Gert Nooter afscheid als conservator van het Rijks museum voor Volkènkunde in Leiden. Wie in Nederland iets over Groenland, Eskimo's, kajaks, klapmutsen of narwal len wilde weten, zocht al gauw contact met Nooter. Tussen haakjes: spreek in zijn bijzijn nooit over Eskimo's maar over Inuit (meervoud van Inuk). 'Es kimo' betekent 'rauwvleeseter', een scheldwoord dat door de Amerikaanse Cree-Indianen aan hun noordelijke buren werd gegeven. Er is geen enkele reden voor dat wij die scheld partij voortzetten, luidt de me ning van Nooter. Zo willen Lap pen ook niet meer Lappen wor den genoemd, maar Samen, en Bosjesmannen stellen er prijs op dat zij voortaan als San wor den aangeduid. Toch blijft het moeilijk om woorden, die in het internationale spraakgebruik ingang hebben gevonden, zo maar af te schaffen. Daar komt bij dat voor ons het woord Eski mo geen enkele ongunstige bij betekenis heeft. Maar goed, dit stukje gaat over Nooter, en daarom zwijg ik verder over de rauwvleeseters. Vijfentwintig jaar geleden kwam Nooter voor het eerst op de koude kust van Oost-Groen land aan. Zijn standplaats werd Tiderida, een dorpje aan de Sermilikfjord, vlakbij het grotere Angmagssalïk. In 1967 overwinterde hij er zelfs met zijn vrouw en drie kinderen. Hij leerde er de (deksels moeilij ke) taal, en leefde en werkte er als een Inuk. Toen hij zijn eerste zeehond gevangen had, werd dit heuglijke feit door de ge meenschap op passende wijze gevierd: iedereen wees aan welk deel hij wilde hebben, Gerrit Jan Zwier waardoor er voor het gezin van de kersverse jager heel weinig overschoot. Onder grote belang stelling van de dorpelingen hanteerde Nooters vrouw daar op de 'ulu', het karakteristieke vrouwenmesje, en sneed op haar beurt haar eerste zeehond aan stukken. Nooter woont eigenlijk in twee plaatsen, in twee landen, in twee werelden: Leiden en Ti derida. Zoals er mensen zijn die alles weten van priemgetallen of van vuistbijlen uit de jonge ijstijd, zo weet Nooter alles van Tiderida. Komt hij er weer te rug, dan heeft hij het gevoel dat hij onder een deken van gast vrijheid wegkruipt. Een paar jaar geleden, toen ik een zomer lang op IJsland was, kreeg ik de kans om met een groep Franse toeristen mee te vliegen naar Groenland. Het toestel landde op een baan van steenslag aan de oostkust en zou diezelfde dag weer naar IJs land terugkeren. De bedoeling van de dagtocht was om de toe risten een indruk te geven van het leven in een naburig dorpje. Twee weken later zou weer een zelfde dagtocht worden georga niseerd, en dat was voor mij de enige manier om in Reykjavik terug te komen. Ik vloog met een helikopter over besneeuwde ber gen en fjorden vol ijsbergen, en nam mijn intrek in het houten hotelletje in Angmagssalik. Een paar dagen later hoorde ik van de hotelhouder dat Nooter en zijn vrouw elk ogenblik in het dorp werden verwacht. Hij kwam uit Nuuk (het vroegere Godthaabde hoofdstad aan de westkust, en was natuurlijk op doorreis naar Tiderida. Samen met Nooter maakte ik de volgende dag een wandeling door Angmagssalik. Wij liepen langs het haventje, waar vrou wen zeehonden flensden, waar door het water rood zag van het 1 bloed. Enkele aangeschoten Inuit zaten, te midden van een vuilnisbelt van vertrapte blik jes bier en gebrojcen glas, met een fles aquavit in de hand op de kale rotsen. Drank speelt op Groenland nog altijd een veel te grote roli De Inuit hebben het drinken van de Denen geleerd, zei Nooter. Het verschil is alleen dat de eersten geen stille drin kers zijn, zoals de tweeden: de Groenlanders maken er een show van en gaan ook door tot ze er letterlijk bij neervallen. Onderweg werden we door menige inwoner aangeklampt, want Nooter is in dit vreemde maar fascinerende land een be kende verschijning. In Neder land en daarbuiten treedt hij vaak op als pleitbezorger van de Groenlandse belangen. Zo keerde hij zich tegen de acties van Greenpeace, die in haar ijver om de import van zeehon debont te verbieden, de be staansbasis van de Inuit-jagers dreigde te ondermijnen. Keer op keèr legde hij uit dat de Inuit geen jonge zeehondjes dood knuppelen, maar dat zij slechts volwassen dieren schieten, waarvan zowat alles wordt ge bruikt. Het zou mij niet verbazen als Nooter binnenkort tot ereburger van Tiderida zou worden be noemd. MAAR ZE WILLEN VAT L/1NP TOCH BESCHERMEN TEGEN EEN AANVAL. MAAR INTUSSEN LOPEN WE HET RI SICO PAT PIE SOL OATEN BEKEERP WOU JA M'SSCH/EN VOL66WP JAAR. KFUNCH

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25