O Rotterdams Filmfestival kiest voor Sovjet-cinema De kleine zeemeermin', nieuwe loot in Disney-traditie Aanbod aan kerstfilms gering VRIJDAG 21 DECEMBER 1990 'De kleine zeemeermin'; gemaakt door John Musker en Ron Clements; te zien in Lido, Lei den en Euro, Alphen. LEIDEN, ALPHEN AAN DE RIJN - Humor, spanning en vooral een perfecte wisselwerking tussen beeld en muziek; de tekenfilm 'De kleine zeemeermin' van John Mus ker en Ron Clements heeft het alle maal te bieden en past daarmee per fect in de Disney-traditie. Het is voor het eerst sinds 1959 dat er weer een verfilmd sprookje, in dit geval van hans Christian Andersen, uit de Disney-studio's komt. Klassieke voorgangers waren 'Sneeuwwitje en de zeven dwergen' (1937) en 'As sepoester' (1950). 'De kleine zee meermin; doet er allerminst voor onder. Het verhaal speelt zich af op de bodem van de zee, waar koning Tri ton zijn magische drietand zwaait. Zijn jongste dochter, Ariel, is hem iets te avontuurlijk. Met haar vriend, de vis Botje, zoekt ze zelfs contact met de mensenwereld en daar kan pa Triton echt boos om worden. Als hij hoort, dat Ariel ver liefd is op een prins, Eric, die ze bij een schipbreuk heeft gered, ont steekt Triton in razernij en vernie tigt de hele verzameling mensen spulletjes die Ariel uit scheeps wrakken heeft opgescharreld. Ariel zwemt dan bedroefd van huis weg. Het zeemeerminnetje werd de he- Ariel, Botje en Grimbert in 'De kleine zeemeer min'. (foto GPD) le tijd al in de gaten gehouden door de boze heks Ursula, die ooit over het onderwaterrijk heerste en maar al te graag weer de baas wil spelen, liefde schepseltje aan haar staart oud top-amusement in. Zij ziet nu een kans om Ariel in haar om te toveren in een paar mensen macht te krijgen en biedt het ver- benen. Ursula wil in ruil daarvoor Chaos in studio's en povere kwaliteit beperken keuze ROTTERDAM - Op het ko mende Rotterdamse Film festival (RFF) zal de nadruk met name liggen op de nieu we Sovjet-film. Het festival dat van 24 januari tot 3 febru ari duurt, toont meer dan twintig oude, maar vooral nieuwe films uit de Sovjetu nie. Directeur Marco Müller van het RFF is een aantal keren in de Sov jetunie geweest en heeft daar maar liefst driehonderdzeventig films be keken. Zijn motivering voor de>ste vige dosis Sovjet-cinema in Rotter dam is simpel. "Uit Tsjechoslowa- kije, Polen en Bulgarije komen 'geen' films. Daar zijn de regisseurs nog bezig met de afrekening van het verleden, ze laten alleen maar zien hoe slecht het vroeger in hun land was". De Sovjet-film is volgens Müller dat stadium inmiddels gepasseerd. "In de beginfase van glasnost en pe restrojka, een paar jaar geleden, werden de regisseurs al opgeroepen daar iets mee te doen. Nu zie je daar een reactie op. Nog steeds wordt de film betaald door de staat. Maar met de vrijheid vallen ze de barrières aan die er nog zijn. De censuur is nog niet helemaal verdwenen en dat maakt die films interessant. Er ont staan prachtige films op de grens van vrijheid en onvrijheid". Müller vindt de Russische films fascinerend omdat ze kritiek leve ren op de huidige situatie via een medium dat geëvalueerd is naar in ternationaal niveau, zeker gemeten naar de jarenlange door de staat op gelegde beperkingen. Ronduit vereerd toont Müller zich met de première van Vtoroj Kroeg, de Tweede Cirkel. In de Sov jetunie stond regisseur Sokoerov erop dat deze film eerst vertoond werd op de Rotterdamse filmdagen. De film gaat over een jongen die de begrafenis van zijn vader moet or ganiseren en de moeilijkheden die hij daarbij ondervindt. Müller: "Fantastisch hoe Sokoerov aan de hand van een heel eenvoudig ver haal de heersende crisis-situatie be licht. De jongen krijgt de begrafenis niet rond en blijft met het lijk van zijn vader in huis zitten". Wereldbol Müllers persoonlijke voorkeur, laat hij weten, gaat uit naar de niet-wes- terse film. Volgens hem moet het twintig jaar oude filmfestival van Rotterdam bij uitstek de plek zijn waar westerse en niet-westerse films elkaar ontmoeten. "Simpel weg, omdat de filmmakers hier nog heel veel kunnen leren van bij voor beeld de Afrikaanse cinema". Op het festival-programma staan ook films uit Noord-Afrika. Zo komt uit Tunesië een film van regisseur Fer- id Boughedir en uit Egypte cine matografisch werk van Youssef Shahin. In de zes maanden die Müller aan het festival heeft besteed, is hij er naar eigen zeggen redelijk in ge slaagd een evenwichtig beeld sa men te stellen van de niet-Europese alsmede niet-Noordamerikaanse ci nema van dit moment. Toch kon hij, rondreizend over de wereldbol, maar een beperkt aantal films bekij ken. Teleurgesteld is hij over Zuid- Amerika, hij zag er weinig bijzon ders. Een film uit Peru die ook op het festival zal worden getoond, boeide evenwel weer bovenmatig. Caidos del Celo, ('Gevallen uit de hemel') van de Peruviaanse regis seur Francisco Lombardi viel in Montreal (Canada) en Biarritz (Frankrijk) in de prijzen en scoorde hoog op drie Spaanse filmfestivals. Retrospectieven Het blijkt overigens lang niet even gemakkelijk om films in het buiten land te vergaren. "In India kan je vanwege, nou laat ik het maar eer lijk zeggen, de chaos in de studio's maar vijf films op een dag bekijken. Het spreekt vanzelf dat het aanbod dan beperkt blijft. In de Sovjetunie waar ik een aantal bevriende critici heb zitten, lukte het om veertig film op een dag te zien. Een op de vijf bleek geschikt". Naast actuele films worden ook ptwee retrospectieven geboden: Nic "Ray in/and America en Kings of the B's van Suzuki, Kawashima en Mo ri. Het betreft hier resp. een reeks westerns en een serie Japanse Sa moerai films. Opzet hiervan is te la ten zien dat melodrama's van de cennia her nog niets aan kracht heb ben ingeboet. Over de geruchten dat het ko mende festival alweer Müllers laatste in Rotterdam zal zijn, rea geert Müller zelf terughoudend. Het zou niet netjes zijn vlak voor de start van een festival je vertrek aan te kondigen, meent hij. Volgens kringen rond de Rotterdamse festi valdirecteur staat echter vrijwel vast dat Müller volgend jaar de scepter zwaait over het Filmfestival van Locarno. i '4 PEKING - 'Partijvoorzitter' Mao danst met een jonge vrouw op een feestje. Het is een scene in de film 'Mao Tse dong en zijn zoon' die in Peking wordt opgenomen. Mao wordt in deze officiële propagandafilm gespeeld door de Chinese acteur Wang Ren. (foto AP) LEIDEN (GPD) - Kerstfilms, ze ho ren erbij in deze tijd. Veel zijn er dit jaar niet uitgebracht, maar de paar die er zijn mogen gezien worden. Goed voor het hele gezin is 'Na tional Lampoon's Christmas Va cation' van Jeremiah Chechik, de zoveelste in de serie Lampoon's- films waarin Chevy Chase de hoofd rol speelt. Er zijn weinig acteurs die zo be gaafd en onverstoorbaar kunnen blunderen als Chase en het is een genoegen hem een weerspanninge familie een gezellige kersttijd te zien opdringen. Beverly d'Angelo en Randy Quaid behoren tot zijn te genspelers, maar de belangrijkste bijdrage wordt toch geleverd door een versierd huis. Een woning op getuigd met duizenden lichten, je moet het zien om te geloven. Elke keer als het huis in beeld komt is het of je een klap op het oog krijgt. Leuk, dit soort onzinfilms. Warner Home Video. Voor kinderen tot een jaar of tien is 'Ernest saves Christmas' van John Cherry. De kerstman zoekt een opvolger en dat valt niet mee. Komiek Jim Varney, een acteur met een ongelooflijk lelijk, stopverfach tig gezicht, helpt hem een handje en daar wordt het niet beter van. Niet iedereen zal verrukt zijn van het ge- trekkebek van Varney, maar het verhaal is alleraardigst en alles komt goed, precies zoals het be hoort met kerst. Touchstone. Bij de koopvideo's die door het Disney-label op de markt worden gebracht behoort 'Mickey's kerst feest', de zoveelste variant op het aloude Scrooge-verhaal. Veel video theken hebben in de rekken video's die eigenlijk alleen voor de verkoop zijn bedoeld dus met een beetje ge luk kunt u de tekenfilm voor een paar gulden huren. NEW YORK - Dances with Wolves I van Kevin Costner is in de VS uitge- 4 roepen tot beste film van 1990. Cost- l ner werd bestempeld als beste re- gisseur. Robert de Niro en Robin Willi- ams, beiden te zien in de nog te ver- |r schijnen film Awakenings, werden uitgeroepen tot beste acteurs; Mia Dances with the Wolves beste film 1990 in VS Farrow tot beste actrice wegens haar rol in Alice van Woody Allen. De onderscheiding voor de beste mannelijke bijrol zal gaan naar Joe Pesci voor zijn spel in Goodfellas van martin Scorsese en die voor de LOS ANGE LES - Lome Sus- sman (3), John Travolta en Kristie Alley verschenen on langs op de pre mière van 'Look who's talking too', de opvolger van 'Look who's talking' in de Century City van Los Ange les. Alle drie ac teurs traden ook in het eerste deel van de succes volle film(serie) op. (foto AP) beste vrouwelijke bijrol naar Wino na Ryder, die is te zien in Mermaids, met Cher in de hoofdrol. De onderscheidingen die begin maart worden uitgereikt, worden jaarlijks toegekend door de national Board of Review, waarin recensen ten, scenarioschrijvers en filmma kers zitting hebben. BIOSCOPEN wel Ariels gouden stemmetje. Maar die stem is nu juist het enige waar aan prins Eric Ariel zou kunnen her kennen. Toch laat Ariel zich overha len en even lijkt alles goed te ko men, maar dan grijpt alsnog Ursula in. Gelukkig zijn er behalve Botje ook nog Ariels vriendjes de krab Se- bastiaan en de zeemeeuw Gimbert om haar te helpen. Het zijn de bijfiguren als die vriendjes die voor de humor in 'De kleine zeemeermin' zorgen. Dat die humor werkt is niet alleen te dan ken aan de ruim 400 tekenaars en technici van de Disney-studio's die bijna drie jaar aan de film werkten, maar voor een belangrijk deel ook aan de acteurs die de nedeflandse tekst inspraken. Ronduit kostelijk is Ton Lutz als de eigenwijze zee meeuw Grombert. De film zit vol verrassende effec ten van een perfecte technische af werking. De liedjes zijn niet alleen leuk, ze zijn ook subtiel met de ver haallijn verweven. De musical scène, waarin kikkers, vissen en vo gels Eric aanmoedigen Ariel te kus sen, kan bij voorbaat al als klassiek worden bestempeld. En het stunt werk, waarmee de krab Sebastiaan aan de hakbijl van chef-kok Louis tracht te ontkomen, zal het publie- kook nog lang heugen. 'De kleine houdt voor jong en RIJK VAN ROTTERDAM LEIDEN 'Ghost' - Lido. The sheltering sky' -.Lido. 'Problem Child' - Lido. 'Flatliners' - Lido. 'The neverending story II' - Lido. 'De kleine zeemeermin' - Lido. 'Camille Claudel' - Trianon. 'Arachnophobia'- Lido. 'Rocky V' - Luxor. 'Sweethearts' - Rex. ALPHEN (Euro, Van Boetzelaerstr. 6) 'Rocky V'. 'Ghost'. 'De kleine zeemeermin'. 'Arachnophobia'. 'Problem Child'. VOORSCHOTEN (Greenwav, Schoolstraat, tel. 01717- 4354, b.g.g. 2566) 'Days of thunder'. 'Pretty Woman'. 'Cadillac Man'. 'De lady en de vagebond'. 'Asterix en de knallende ketel'. FILMHUIZEN 'Dead poets society' - Het Kijkhuis. Leiden 'Wild at heart' - Het Kijkhuis 'Betty Blue' - Het Kijkhuis 'At the Circus" - Het Kijkhuis 'La Grande Bouffe' - LVC, Leiden. 'The cook, the thief, his wife and her lover' - Park Filmhuis, Alphen DEN HAAG 'Ghost' - Asta (070-3463500), al. 'Home alone' - Asta, al. 'Arachnophobia' - Asta, 12 jr. 'The Sheltering Sky' - Babylon (070- 3471656), a.l. 'The Witches' - Babylon, al. 'Ghost' - Babylon, a.l. 'Cadillac Man' - Cineac (070-3630637), al. 'Cadillac Man' - Cineac, al. 'Rocky V' - Cineac, 12 jr. 'Mv blue heaven' - Metropole (070- 3456756), al. 'Flatliners' - Metropole, 12 jr. 'Pretty Woman' - Metropole, al. 'Home alone' - Metropole, a.l. 'The never ending story' - Metropole, a.l. 'Rocky V' - Odeon (070-3462400), 12 jr. 'Criminal law' - Odeon, 16 jr. 'Problem Child' - Odeon, al. 'The never ending story' - Odeon, 12 jr. 'The Marx Brothers' - Studio (070- 3656402), al. 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - Studio, 12 jr. 'Wild at heart'- Studio, 16 jr. AMSTERDAM 'The Witches' - Alfa (020-278806), a.l. 'Wild at heart' - Alfa, 16 jr. 'Tie me up, tie me down' - Alfa. 16 jr. 'Pretty woman' - Alfa, a.l. 'The Witches' - Alhambra (020-233192), al. 'Presumed innocent' - Cinerama, al. 'Dick Tracy' - Calypso, 12 jr. 'The sheltering sky' - Calvpso (020- 234876), al. La petite voleuse" - Cinecenter (020- 236615), al. 'Un monde sans pitié' - Cinecenter, 16 jr- 'Ju-Dou' - Cinecenter. 16 jr. 'Cyrano de Bergerac' - Cinecenter, al. 'Ju-dou' - Cinecenter. 16 jr 'Rocky V' - Cinema (020-151243), 12 jr. 'Home alone' - Cinema, al. 'Flat Liners' - City (020-234579), 12 jr. 'Problem Child' - City, a.l. 'Another 48 hours' - City, 12 jr. 'Home alone' - City, al. 'Cadillac Man' - City, al. 'Die Hard 2' - City, 12 jr. 'Rocky V' - City, 12 jr. 'Babette's feast' - Kriterion (020- 231708), 16 jr. 'Ivan de verschrikkelijke, deel 1 en 2'- Kriterion. 'Kleine Vera' - Kriterion, 16 jr. 'New year's day' - The Movies (020- 245790), al. 'Mo' Better Blues' - The Movies. 'Kracht' - The Movies. 'Strapless' - The Movies. 'Kaos' - The Movies. 'Ghost' - Tuschinski Cineac (020- 243639)ki, al. 'Home alone' - Tuschinski (020- 262633), al. 'Henry and June' - Tuschinski, 16 jr. 'The hunt for Red October' - Tuschins ki, al. 'Problem child' - Tuschinski, a.l.. 'Flat Liners' - Tuschinski, 12 jr. 'Arachnophobia' - Tuschinski, 12 jr. 'When Harry met Sally' - De Uitkijk (020-237460), a.l. 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - De Uitkijk, 12 jr. TELEVISIE LOS ANGEL ES - Al Pacino (links) als Michael Corleone en Andy Garcia als Vincent Mancini. de onwettige zoon van Michael's overleden broer Son ny. schitteren in The Godfather, deel 3', een film die op eerste kerstdag in 1800 theaters in de VS en Canada in première zal gaan. (foto api Zaterdag 22 december Jungle Book (BRT 1,15.00 uur) Avon turenfilm uit 1942 naar het bekende verhaal van Rudyard Kipling. Wees jongetje Mowgli wordt opgevoed door wolfin Rashka en door de jungledieren bijgestaan als de tijger Shere Kahn hem doden wil. Still of the night (BBC 1,22.55 uur) Thriller uit 1981 van Robert Benton. Meryl Streep wordt verdacht van de moord op haar minnaar George By- num. Dokter Roy Schneider blijft ech ter overtuigd van haar onschuld. The man with the golden Arm (RTL 4, 23.25 uur) Amerikaanse film uit 1948. Frank Sinatra is verslaafd aan drugs en getrouwd met de invalide Eleonor Parker. Verder: Kim Novak en Jazz van Elmer Bernstein. Blanche (BBC 2, 23.55 uur) Be klemmende Franse thriller van de Poolse regisseur Walerian Borowczyk die speelt in de middeleeuwen. Slotheer en zijn zoon begeren de zelf de vrouw. Vrouw wordt slachtoffer. Zondag 23 december White Christmas (BBC 1, 09.45 uur) Amerikaanse speelfilm uit 1954 van Michael Curtiz. Twee dienstkamera- den Danny Kaye en Bing Crosby vie ren Kerstmis in de sneeuw en zingen de liedjes van Irving Berlin waaronder het klassiek geworden 'I'm dreaming of a White Christmas. Grote verwachtingen (Ned. 1, 14.00 uur) Britse speelfilm in Dickens- stijl uit 1948. Weesjongetje Pip groeit op in smidse-gezin als leerling-smit. Op een dag krijgt hij een enorm kapi taal. Dat verandert zijn leven. Asterix en Cleopatra (BRT 1,14.10 uur) Uit de serie Asterix en Obelix- films die de BRT nu uitzendt. Cleo patra is woedend als Caesar haar bele digt door te zeggen dat haar volk onbe kwaam en decadent is. Zij daagt hem uit een prachtig paleis te bouwen bin nen drie maanden. Er zit voor Caesar niets anders op dan de hulp van de Galliërs in te roepen. Hersenschimmen (Ned. 2, 20.40 uur) Nederlandse speelfilm onder re gie van Heddy Honigmann naar aan leiding van het boek van J. Bernlef. Maarten Klewin leidt aan de ziekte van Alzheimer, een vorm van dementie. Samen met zijn vrouw Vera bestrijdt hij de aftakeling. Maandag 24 december Gigi (RTL 4,13.10 uur) Amerikaan se musical uit 1958 van Vincente Mi- nelli over een Frans meisje dat een da me wordt. Won acht Academy Awards en is de moeite waard. Nickelodeon (BBC 2, 13.40 uur) Hommage aan de dageraad van de filmindustrie uit 1976. Voortreffelijke cast en onderhoudend verhaal. Met o.a. Ryan en Tatum O'Neal. A Childs Christmas in Wales (RTL 4, 15.00 uur) Engelse familiefilm over een jongetje wat niets om Kerstmis geeft. Opa probeert hem van gedachte te veranderen. La Traviata (BBC 2,16.15 uur) Ita liaanse speelfilm uit 1983 van Franco Zefirelli.Verdi's opera over de tuber- culeuse Violetta en haar enige ware liefde Alfredo. Placido Domingo als overjarige jonge minnaar van Teresa Stratas. De Kerstster (Ned. 1, 19.55 uur) Disneyfilm van Alan Shapiro. Boef ontsnapt verkleed als kerstman uit de gevangenis. Groepje kinderen gelooft dat hij de echte kerstman is. Lastig voor de politie. Roots: The Gift (RTL 4. 21.05 uur) Amerikaanse speelfilm uit 1988 waar in de hoofdrolspelers uit de televisie serie 'Roots' weer terugkomen. Kunta Kinte en Fiddler proberen op kerst avond een aantal zwarte slaven te be vrijden. Blind date (BBC 1. 22.50 uur) Ame rikaanse speelfilm uit 1987 met Kim Basinger, die op vermoeiende wijze volgegoten wordt met champagne. Het grote avontuur (BRT 1, 23.15 uur) Komische politiefilm uit 1971 van Claude Lelouche. Drie bendeleiders besluiten zich te wijden aan de poli tiek als ze in de misdaad in een crisis geraken. Met: Jacques Brei, Lino Ven tura en Charles Denner. Dinsdag 25 december An American Christmas Carol (RTL 4, 14.20 uur). Amerikaanse ver filming van het Scrooge-verhaal, in 1979 geregisseerd door Eric Till. Met Dorian Harwood en Henrv Winkler. E.T. (BBC 1, 16.05 uur) Een van de grootste kassuccessen aller tijden, dit 'verhaal over een buitenaards wezen van Steven Spielberg. Dee Wallace is het jongetje. On the riviera (BRT 1, 16.30 uur). Amerikaanse muzikale komedie uit 1951 van Walter Lang. Danny Kaye als variété-artiest met dubbelrol. Ook met Gene Tierney. All of mc (BRT 2. 20.00 uur). Kome die uit 1984 van Carl Reiner. Jonge ad vocaat wordt bezocht door geest van miljonaire. Steve Martin keek altijd al vTeemd, dus die was geknipt voor de hoofdrol. Baby boom (BBC 1, 22.45 uur). Amerikaanse komedie uit 1987, toen babyfilms plots een rage werden in Hollywood. Charles Shyer regisseerde Diane Keaton en Sam Shepard in dit verhaal over een doorgewinterde za kenvrouw die nogal verandert wan neer ze ineens voor een baby moet zor gen. Notorious (BBC 2, 00.30 uur). Hitchcock uit 1946. Cary Grant en In- grid Bergman schitteren in spionage thriller over Duitse spionnen in Zuid- Amerika tijdens de Tweede Wereld oorlog. In al zijn bescheidenheid was Hitch later niet zo dol op de film. Woensdag 26 december Are you being served? (BBC 1. 12.30 uur)Britse film uit 1977 van Bob Kellett met cast uit de t.v. serie: onder meer Molly Sugden en John Inman. The poseidon adventure (BBC 1,14.35 uur). Amerikaanse rampenfilm uit 1972, toen dat genre bijzonder ge liefd was bij gebrek aan echte gebeur tenissen. Watergate moest nog komen, Gene Hackman en Ernest Borgnine zitten opgesloten op de bodem van de zee. Ronald Neame regisseerde. Lo chiamavano Don Camillo (Ned. 1, 14.55 uur). Deze film uit 1983, met Terence Hill in de hoofdrol, kan niet tippen aan de films uit de jaren vijftig met volkskomiek Fernandel. Back to the future (1985) (BBC 1, 10.05 uur). Eerste deel van prachtige reeks fantasievolle en intelligente films waarin heden, verleden en toe komst door elkaar lopen. Robert Ze- meckis regisseerde Michael J. Fox die moet proberen om z'n moeder verliefd te laten worden op z'n vader. Ei (Ned. 3, 22.24 uur). Hele aardige debuutfilm van Danniel Danniel uit 1988. Johan Leysen wacht op een vrouw. Dan verschijnt Marijke Vleu- gelers. Kort van stof. Donderdag 27 december A night out (Ned. 3, 18.45 uur). Film uit 1915 van Charlie Chaplin, ook met Ben Turpin. De helden zijn dronken. Annie's coming out (Ned. 1. 19.20 uur). Australische drama uit 1984 van Gil Brealey en gebaseerd op ware ge beurtenissen. Annie ligt met hersen beschadiging zonder enig kontakt met de buitenwereld in een ziekenhuis. Verpleegster probeert door te dringen Met Tina Arhondis en Angela McGre gor. Vrijdag 29 december The cure (Ned. 3, 18.45 uur). Van en met Chaplin, uit 1915. Tijd voor een ro mance met gaste in kuuroord. A passage to India (Ned. 1. 20.22 uur). Een dergelijk epos is David Lean wel toevertrouwd. Gebaseerd op ro man van E.M. Foster. Judy Davis, op zoek naar het echte India, ontdekt meer tijdens excursie met Indiase gids. Ook met Peggy Ashcroft en Alec Guiness. Rhinestone (BRT 1, 22.55 uur). Syl vester Stallone en Dolly Parton als taxichauffeur en nachtclubzangeres die het samen proberen te maken. In 1984 gemaakt door Bob Clark. Un flic (Ned. 3, 23.15 uur) Policier van een van de beste regisseurs in dat genre: Jean-Paul Melville. Samenwer king met Alain Delon (eerder in Le Sa murai) werpt opnieuw vruchten af in donker verhaal over driehoeksverhou ding. Ook met Catherine Deneuve.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23