Politiek voor markt in oud Leiderdorp 'Ik loop tegen een muur van onwil op GENDA Sloop aan Geversstraat Oegstgeest Actiecomité vecht voor betaalbare kinderopvang MAANDAG 17 DECEMBER 1990 _[^S2HI53Hü£^j_ Katwijks jongetje verdronken in recreatiebad KATWIJK Een tienjarig jon getje uit Katwijk is zaterdag middag verdronken in het plaat selijke recreatiebad Aquamar. Een bezoeker zag het jongetje drijven en haalde hem direct uit het water. Nadat twee badmeesters rea nimatie hadden toegepast, werd het kind met een ambulance overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. Daar overleed het korte tijd la ter. Waarschijnlijk heeft het jon getje, dat met zijn moeder aan het zwemmen was, zijn zwem- bandjes verloren. Hij had geen zwemdiploma's. Bromfietser botst tijdens vlucht voor politie Oegstgeest OEGSTGEEST - Een 18-jarige Lei- denaar is gisteravond doorgereden nadat hij een aanrijding had veroor zaakt op de Oegstgeester President Kennedylaan. De Leidenaar be stuurde in de Zonnebloemlaan een bromfiets en had twee passagiers uit Leiden en Oegstgeest achterop. Twee politieagenten probeerden tevergeefs de bromfietser te stop pen, omdat zijn passagiers geen helm droegen. De bromfietser reed de laan uit en botste bij het overste ken van de President Kennedylaan op een auto die hij geen voorrang verleende. De twee passagiers pro beerden lopend te ontvluchten, maar een agent kon de jongens in de kraag vatten. De bromfietser slaag de er wel in te ontsnappen. Zijn naam is bekend. MAANDAG 17 DECEMBER Katwijk Raadhuis-kerstmuziek zingen en spelen van Kerstliederen olv Jaap Bol. van 19.30 tot 21.00 uur in het gemeentehuis. Leiden Kerstconcert Rijnlands Christe lijk Mannenkoor 'Vox Humana', olv Sander van Marion, aanvang 20.00 uur m de Stadsgehoorzaal. voorstelling 'Henry IV', konings drama van Shakespeare, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. concert in de Gitaarserie door het Brabants Gitaarduo Boukje Reijenga Peter Hendriks, aan vang 20 15 uur in de Kapelzaal van K&O, Hazewmdsteeg. Leiderdorp kerststukjes maken bij Leider- dorpse Volksuniversiteit, van 20.00 tot 22.00 uur, Splinterlaan 91 (schaar, mes e.d. meenemen). vergadering van de gemeente raad. aanvang 20.00 uur in het ge meentehuis. eniging van Postzegelverzame laars. met verloting, aanvang 20.15 uur in hotel-rest. Royal, Voorstraat. Oegstgeest brfdgen voor met-rokers, 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Voorschoten gecombineerde vergadering commissie Welzijn en kinderop vang, aanvang 20.00 uur in het Am- bachts- en Baljuwhuis. DINSDAG 18 DECEMBER Alphen klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd, Hucfo de Groot straat, aanvang 20.00 uur. Katwijk sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeute, van 15.30 tot 16.30 uur in sportzaal Boorsma, Zwanenburg. Kerstconcert door Kateijks Christelijk Mannenkoor 'Jubilate', olv Sander van Marion, aanvang 20.00 uur in sporthal Cleijn Duin. kerstuitvoering door kinderkoor 'De Lenteklokjes', aanvang 19.30 uur in Tripodia. bingo-avond Invaliden Ontspan- nings Vereniging, aanvang 20.00 uur in dienstencentrum Zwanen- kerstviering NNvH afd. Katwijk, van 9.15 tot 11.15 uur in De Open Hof. Leiden telefonisch spreekuur Belangen- buro Gezondheidszorg, voor vrij blijvend advies en informatie, van 10.00 tot 12.00 uur, tel: 071- 254654. dansvoorstelling: 'Jazz Exchan ge'. door Djazzex. aanvang 20.15 uur in de Leide Schouwburg. Noordwijk kerststukjes maken Katholieke Bond van Ouderen, aanvang 14.00 uur in het JOIN-gebouw, Wetering- sporl en spel voor 12 tot 15-jari- gen. van 19 00 tot 21.00 uur in het JOIN-centrum, Weteringkade. vergadering van de gemeente- WOENSDAG 19 DECEMBER Alphen |eugdinstuif volleybal, van 18.30 tot 19 30 uur in gymnastieklokaal van de Zonnebloemschool. Jong- kmdt Coninkstraat. Katwijk laatste volksdansavond van 1990 bi| Volksdansgroep Katwijk, van 20.00 tot 22 00 uur in Tripodia. bmgo-avond Oranjevereniging Katwi|k, aanvang 20.00 uur in de Roskam. Leiden spreekuur verkeersveiligheid, van 10 30 tot 12.00 uur in het Sladsbouwhuis. Langegracht 72. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21 00 uur bij Vereniging Centraal Wonen. Gerestraat 20, tel: 121554. Leiderdorp kerststukjes maken bij Leider- dorpse Volksuniversiteit, aanvang 20.00 uur in gebouw Splmterlaan 91 (schaar, mes. tangetje e.d. zelf meenemen). Kerstversiering uit tuinen gestolen OEGSTGEEST - Bewoners van de Oegstgeester Piet He- inlaan en Hazenboslaan ont dekten gistermorgen dat zij hun kerstversiering voortaan beter binnen kunnen houden. Uit een tuin aan de Piet Hein- laan was de buitenverlichting van de kerstboom gestolen. Een buurman miste de kerst krans die aan zijn voordeur hing. Een bewoner van de Ha zenboslaan overkwam het zelfde. Zoete inval.. VOORSCHOTEN - In een wo ning aan de Voorschotense Veurseweg hebben hongerige inbrekers zich gisteren te goed gedaan aan een voorraad cho colade en koekjes. De bewo ners missen sieraden, antieke voorwerpen en een televisie toestel. In de namiddag is de keukendeur opengebroken en een raam opengezet, die als vluchtweg moest dienen. Scheidend onderconunandant brandweer Leiderdorp Ook Winkelhof tegen verplaatsing Licht gewond bij - botsing Oegstgeest OEGSTGEEST - Een Leidenaar is zaterdagmorgen licht gewond ge raakt bij een botsing tussen twee auto's op het Oegstgeester kruis punt Rijnzichtweg en Geversstraat. De 23-jarige man reed over de Ge versstraat in de richting van Rijns burg en kreeg geen voorrang van een auto die uit.de Rhijngeester- straatweg kwam. De twee Leidse in zittenden van deze auto, 26 en 27 jaar oud, hadden gedronken. Wie van de twee gereden heeft, weet de politie niet. De 23-jarige man liep bij de bot sing een gekneusde linkerarm en glaswondjes in het gezicht op. Hij kon ter plaatse behandeld worden. LEIDERDORP - Alle Lei- derdorpse raadsfracties wil len de weekmarkt in het oude dorp houden. Wel vin den de politici dat de markt meer uitstraling moet krij gen, zodat de kooplieden ho gere omzetten kunnen ha len. Bovendien moet de brandveiligheid worden ge waarborgd en het assorti ment worden verbreed, zo bleek gisteren tijdens een discussiebijeenkomst van de Leiderdorpse Omroep Stichting (LOS). belang voor de koopman komt la ter". De problemen van de week markt zijn volgens hem 'van organi satorische en technische aard'. Een oplossing zou gemakkelijk te vin den zijn. Ongelukkig Het thema van de discussie was vol gens raadwslid R.H. Jolly (D66) wat 'ongelukkig' gekozen. 'Waarheen? Waarvoor?' is ook de titel van ?en liedje dat veelvuldig bij begrafenis sen wordt gespeeld", zei hij. Hij liet geen twijfel bestaan over het stand punt van zijn partij: "Waarheen? Nergens heen, hier blijven. Waar voor? Voor heel Leiderdorp". Jolly wil een wijkraad 'daadwer kelijk laten meebeslissen over een verbeterde marktopzet'. Het pu bliek maakte hem direct attent op de bewonersraad De Oude Kern, die tien jaar geleden in het leven is geroepen. Die raad zou echter nooit een kans hebben gekregen. Ook raadslid C. Bos van opposi tiepartij Groen Links noemde het een slechte zaak als de markt ver plaatst zou worden. "Zo verdwijnt er weer een voorziening uit het oude dorp", zei hij. Bos vroeg het college van burgemeester en wethouders om met de Kerkvoogdij van de Dorpskerk een markt rond de kerk serieus te onderzoeken. WD-voorman J. de Waard pleitte voor een referendum en veroor zaakte daarmee hevig protest onder het publiek. Een referendum zou bij voorbaat een verloren zaak voor het oude dorp betekenen, omdat daar minder dan een derde van de Lei derdorpse bevolking woont. Vol gens de Waard moet ook de moge lijkheid van twee kleinere markten onderzocht worden. De fractie-voorzitter van de PvdA, V.J.H. Molkenboer. verweet de politiek een gebrek aan daad kracht: "Laat onze stedebouwkun- dige eindelijk eens een leuk planne tje maken, waarmee we het karak ter van het oude dorp kunnen ver sterken". De discussie, die door slechts der tig mensen werd bezocht, werd ge leid door oud-wethouder I. Gehner. Het college van burgemeester en wethouders, de marktkooplieden, de marktbeheercommissie, de marktreclamecommissie en de Stichting Festiviteiten Leiderdorp reageerden niet op de uitnodiging in het panel plaats te nemen. Hoger- vorst maakte bezwaar tegen bijeen komsten op zondag en zei dat 'dit de eerste en de laatste keer was dat het CDA zich laat strikken'. De lokale omroep zendt van avond tussen 19.00 en 20.00 uur een samenvatting van de discussie uit. In de raadsvergadering, die van avond om acht uur in het raadhuis begint, komt de marktproblematiek eveneens ter sprake. Later deze week wil het Holtlant-college de re sultaten presenteren van een en quête over een mogelijke verplaat sing van de markt. Deze is eind no vember onder bezoekers van de weekmarkt gehouden. Als reactie op de enquête hebben winkeliers uit het oude dorp een te genactie georganiseerd: ze haalden 1200 handtekeningen op tegen een verplaatsing van de markt en pre senteerden die vorige week op het gemeentehuis. Ook de winkeliersvereniging van de Winkelhof vindt dat de markt op zijn oude plaats kan blijven en niet moet verhuizen naar een plek in de buurt van 'haar' centrum. "De markt hoort in het oude dorp en nergens anders", reageerde voorzit ter P. van Leeuwen op recente op merkingen van B en W dat de markt een centralere plaats verdient en al leen al uit het oogpunt van brand veiligheid niet in de huidige vorm kan blijven bestaan. Marktkooplieden roepen al lan ger dat de markt naar het nieuwe dorp moet, maar CDA-raadslid G. Hogervorst wil niet te veel naar ze luisteren: "De markt moet vooral voor de consument aantrekkelijk worden gemaakt. Het economisch LEIDERDORP - De ondercom mandant van de Leiderdorpse brandweer, G. Anker (52), heeft zaterdagmiddag afscheid geno men na 23 jaar brandweerdienst. Tijdens een receptie in de brand weerkazerne kreeg hij de herin neringsmedaille van de Neder landse Brandweer, de regionale draagspeld en een klok van de personeelsvereniging. Ook werd hij uitgenodigd voor een diner. Wat hij niet kreeg was een fi nanciële genoegdoening. En daar was het Anker nu juist om te doen. Zijn uitkering van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds is gebaseerd op salarisschaal 7, terwijl hij al jaren het salaris kreeg dat bij de hogere schaal 9 hoort. Anker is tegen deze beslis sing in beroep gegaan en het ABP heeft zich bereid verklaard sala risschaal 9 aan te houden - als Lei derdorp vijf jaar lang bijbetaalt. Volgens wethouder V. Kerner (personeelszaken) is het pro bleem dat bij de aanstelling in 1985 veel mondelinge afspraken zijn gemaakt: "En mondelinge af spraken zijn ongrijpbaar. Ons gaat het erom hoe de functie is en hoe zij is omschreven". Volgens de papieren is Anker, die eerst 17 jaar vrijwilliger bij de brandweer was, in 1985 milieu ambtenaar met brandweertaken geworden. En voor die functie wordt officieel schaal 7 betaald. In de sollicitatiegespreken met de wethouders Bezemer en Huigen wist Anker echter hetzelfde sala ris los te praten als hij elders ver diende. Als milieu-ambtenaar met brandweertaken bracht hij lijn in de personele bezetting, zorgde hij voor medische keurin gen, regelde hij opleidingen, zag hij toe op tijdige vervanging van materiaal en gaf hij voorlichting aan bedrijven en scholen. Onwil Een jaar geleden werd Anker ern stig ziek. Hij verloor een belang rijk deel van zijn gezichtsvermo gen, reuk en smaak. Doktoren noemden zijn herstel een 'klein wonder', maar zelf besefte de Lei derdorper dat hij nooit meer op een commandowagen kon func tioneren. "Dat kan ik mezelf en mijn maten niet aandoen, gaslek ken kan ik bijvoorbeeld niet meer ruiken", legt hij uit. Wel zou hij graag burgers en ondernemers adviseren, maar ook dat bleek on mogelijk. De wethouder laat in het mid den waarom Anker geen advi seursfunctie krijgt. Over de finan ciën wil ze slechts kwijt dat "An ker moet krijgen waar hij recht op heeft. Het is onze intentie het goed te regelen en daar wordt in dit huis hard aan gewerkt". Anker ziet het anders: "Ik heb binnen het gemeentelijk apparaat iedereen benaderd die maar een stem zou kunnen hebben, maar men nam nauwelijks de moeite te luisteren. Ik loop tegen een muur van onwil op. Ik heb zelfs op mijn knieën gelegen. Er is nog geen half uurtje gepraat en als er iets op papier kwam, verdween het di rect in het ronde archief, de prul lenmand. De gemeente heeft de mond vol over een klantvriende lijke behandeling; laat men dan bij het eigen personeel begin nen". De hele kwestie zat hem zo hoog dat hij helemaal geen af scheidsreceptie wilde. Zijn 36 brandweercollega's wisten hem echter om te praten en brachten hem zaterdag met de nieuwe au tospuit naar de kazerne, voorafge- In Oegstgeest is de sloop van de panden Geverstraat 75 tot en met 81 vorige week begonnen. (foto's Wim Dijkman) De scheidende ondercomman- dant van de Lei derdorpse brandweer, G. Anker, met de regionale draagspeld: "Ik heb zelfs op mijn knieën gelegen". (foto Henk gaan door het complete brand weermateriaal. Eenmaal binnen sprak burge meester A.J.A.L. Bruggeman met respect over de 32 taken van de scheidende brandweerman en zei hij dat Anker een 'hoogwaardig veiligheidsbedrijf heeft opgezet. T. van den Berg, directeur ge meentewerken en commandant van de brandweer, zei dat het af scheid 'door niemand is gewild'. Volgens hem is Anker uitge groeid tot 'een perfect vakman, een echte bevelvoerder'. Regio naal brandweercommandant K. Mark prees zijn collega voor zijn eerlijkheid en opgewektheid. OEGSTGEEST - De panden Ge versstraat 75 tot en met 81 in Oegst geest (de zogenaamde Brinkmanlo catie) worden deze maand afgebro ken. Vorige week deed de slopers hamer voor het eerst zijn verwoes tende werk en de opdrachtgever verwacht het terrein in de eerste week van januari 'schoon' te heb ben. In mei of juni begint de bouw van een complex met vier bouwlagen. Op de eerste twee etages moeten vier kantoorruimten komen en op de bovenste twee bouwlagen ko men tien appartementen. Deze koopwoningen gaan naar schatting 200.000 a 250.000 gulden per stuk kosten. Naar verwachting wordt het gebouw medio 1992 opgeleverd. Buurtbewoners worden op een informatie-avond in januari inge licht over de bouwplannen. Een in oktober gepresenteerd bouwplan stuitte op verzet van bewoners van de schuin achter de bouwlocatie ge legen Terweeweg. Deze buurtbewo ners vreesden vooral een verlies aan zonlicht in hun tuinen en aantasting van hun privacy door het verrijzen van een massief bouwblok achter die tuinen. In overleg met de gemeente Oegstgeest verwerkte een stede bouwkundig bureau de opmerkin gen in een aangepast plan, dat door de plaatselijke bestuurders en een groot deel van de omwonenden wordt aanvaard. Zo komen er geen garages aan de achterzijde van het nieuw te bouwen pand en wordt op verzoek van de bewoners een muur op de erfafscheiding Om de open ruimte achter het ge bouw te vergroten, zijn de bergin gen in het pand zelf opgenomen. Een aantal bewoners kan nu zelfs Ook woningen zijn tuin vergroten door een stukje die evenwijdig grond van de projectontwikkelaar aan de De Kem- te kopen. Om de tuinen meer zon te penaerstraat geven is een stuk van de hoeken van liggen, gaan te- de bovenste bouwlaag afgehaald. gen de vlakte bij Het gehele pand wordt een meter de sloop aan de minder diep dan in eerdere plan- Geversstraat. nen. 'Voorschoten dreigt duurte-eiland te worden VOORSCHOTEN - Voorschotense ouders hebben het actiecomité Be taalbare Kinderopvang Voorscho ten opgericht. Hun kinderen maken gebruik van een van de twee op vangcentra in de gemeente. De ou ders vrezen dat kinderopvang vol gend jaar onbetaalbaar wordt als de gemeenteraad akkoord gaat met forse tariefverhogingen. Het comité laat vanavond van zich horen wanneer de commissies welzijn en financiën de bezwaar schriften van de Stichting Kinder dagverblijf Bibelebon en de Stich ting Kinderopvang Voorschoten behandelen. Beide instellingen hebben geprotesteerd tegen de voorgenomen tariefverhogingen. De gemeenteraad heeft anderhal ve maand geleden de voorgestelde subsidiebedragen voor de kinder opvang goedgekeurd, maar heeft de bezwaarschriften aangehouden. Het college heeft de tarieven inmid dels iets bijgesteld, maar het voor nemen om volgend jaar 71.536 gul den te geven aan de Stichting Kin deropvang Voorschoten en 147.280 gulden aan de Stichting Kinderop vang Bibelebon is overeind geble ven. Volgens C. den Os van het ouder comité dreigt Voorschoten een 'duurte-eiland' te worden. In het nieuwste collegevoorstel zouden ouders die samen meer dan 9000 gulden bruto per maand verdienen een kostendekkend tarief van 13.500 gulden per jaar moeten beta len. De gemiddelde ouderbijdrage moet op 9.300 gulden per jaar uitko men. In omliggende gemeenten zijn de tarieven vólgens Den Os veel lager. Volgens de Voorschotense overwe gen veel mensen met hogere inko mens weg te gaan bij de Vóorscho- tense kinderopvangcentra om hun kinderen elders onder te brengen. Ze kent ook iemand die een tweede kind verwacht en overweegt te stoppen met werken omdat vrijwel haar hele inkomen aan kinderop vang zou opgaan.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9