'Artsen behandelen patiënten alsof het randdebielen zijn' Persfoto jeugdige motormuis krijgt prijs van kinderjury Budgetten kloppen niet meer DE TIJDi VAN TOE Ni BLOKHUIS AAN VLIET GEVANGENIS VOOR WEESJONGENS PAGINA 8 1tith-—i MAANDAG 17 DECEMBER 1991 AMSTERDAM - De kinderjury van Krant in de Klas heeft een fo to van een kleuter op een crossmotor gekozen tot persfoto van het jaar 1990. De foto is ge maakt door brand Overeem en verscheen in de Amersfoortse Courant. De winnende foto behoorde tot de categorie 'regionaal'. Voor deze prijs waren ook twee foto grafen genomineerd, die veel voor het Alphens Dagblad en Leidsch Dagblad werken, Ben de Bruyn en Henk Bouwman. Ver der werden foto's gejureerd in de categorieën binnenland, buiten land en sport. De winnende binnenland-foto was van Frits Rekke van de Gooi en Eemlander. Hij fotografeerde een caravan die door een rukwind wordt omgeblazen. Sake Elzinga kreeg van de kinderjury een prijs voor zijn foto van een hoogsprin ger met één been. In de categorie buitenland koos de jury een foto van een gewichtheffende panda- beer. Deze foto werd gemaakt door Associated Press. Al na de eerste schifting bleek dat de uit heel Nederland afkom stige scholieren aan foto's van dieren en spectaculaire stunts de voorkeur gaven. In het Amster damse hotel Krasnapolsky kwa men ook serieuze onderwerpen aan bod, maar dan moest er wel een luchtig tintje aan zitten. Zo kozen de Leidse Dukdalf-scholier Onno Otto en Steven Bouwman van De Griffel uit Alphen aan den Rijn allebei de foto van een klein Oostduits jongetje, dat niet weet hoe hij een westerse hamburger moet opeten. Zonaanbidder De 12-jarige Onno had bij zijn twaalf favoriete prenten de win nende foto van het driejarige jon getje op de motor zitten. Onno's vader had het 's morgens al voor speld, toen hij de 24 uitverkoren dia's bekeek, die zijn zoon met zijn leeftijdsgenoten had geselec teerd uit de 200 foto's: "Die wordt het geheid". Onno en Steven hadden in de weinige bedenktijd die zij kregen oog voor foto's uit de eigen regio. Onno zette een foto van Henk Bouwman in zijn top twaalf, die een zonaanbidder in het raamko zijn van zijn woning aan de Nieu we Rijn betrapt. Steven, zelf ge wapend met foto-toestel, koos een foto van een warwinkel aan verkeersborden tot zijn favoriete. Het ging hier om een opname van fotograaf Ben de Bruyn, net bui ten de bebouwde kom van Nieuwkoop. Het was de zesde maal dat de stichting Krant in de Klas de ver kiezing organiseerde. De stich ting stelt zich ten doel het lezen van kranten te bevorderen via les projecten op scholen. De foto's die werden beoordeeld zijn inge zonden door scholieren. Ze heb ben een aantal weken achtereen de foto's in de krant bekeken. Prof. Smalhout op Leids congres gezondheidszorg en voorlichting Van onze redacteur Caroline van Overbeeke LEIDEN "Artsen moeten worden opgevoed. Ze behandelen patiënten alsof het randdebielen zijn en slaan een slaatje uit allerhande publiciteit". Prof.dr. B. Smalhout, hoogleraar anaesthesiologie (narcose en verdoving) uit Utrecht liet er geen gras over groeien zaterdag op het symposium over zin en onzin van gezondheidsvoorlichting via de media. Artsen en aankomende artsen werd eens flink de mantel uitgeveegd door Smalhout die duidelijk geen hoge pet op heeft va de instelling en sociale vaardigheiden van artsen. De sprekers waren voorlichters uit de gezondheidszorg, specialisten, huisartsen en PvdA'er in de Tweede Kamer G. van Otterloo. artsen. Goed of aidsonderzoek tijd goed uit het kanker- nog lang niet al- de patiënt". stijgen". Doordat de gezondheidszorg c op geld, raakt het belang Volgens Heshusius kan niet de tiënt ondergesneeuwd. "Voorlich- Voor de sprekers stond vast dat journalisten worden verweten dat tjng zij Buck 'napraten'. "Goede olichting is noodzakelijk. Een de daken schreeuwde lichtende instantie kan de waarde de affaire-Buck, de onderzoeker die enkele maanden geleden ten rechte een doorbraak te hebben gevonden voor de genezing van aids, geen goed voorbeeld is van zinvolle voor lichting. Dit en andere voorbarige publiciteit over geneesmiddelen voor ziekten als kanker en aids moe ten worden voorkomen. De patiënt, die elke laatste strohalm vastgrijpt, niets wijzer van. Van medische voorlichting een patiënt niet beter worden. Nee, juist toenemende onzekerheid, on- Met de nare bijsmaak van de affaire- Toch is berichtgeving over resulta- rust en afhankelijkheid van medi- Buck nog vers in het geheugen ten van wetenschappelijk onder- sche voorzieningen zouden zijn lot de gezond- zoek een goede zaak, vond M. zijn. "Worden de media niet gewoon Heshusius, voorlichtster van de Ne- gebruikt door de aanbieders van de derlandse Kankerbestrijding. "Het zorg?", zo vroeg hij zich af. "In dat de media. Initiatiefnemer van het gaat echter mis als publiciteit, carri- geval snijdt het mes aan twee kan symposium was het Leids medisch èrezucht, ijdelheid of fondsenwer- ten: het eigenbelang van de aanbie- ving de drijfveer zijn achter de ders wordt veilig gesteld en ver openbaringen van onderzoekers en koop- of kijkcijfers van de media gewoon ordinaire reclame voor gezondheidsprodukten", al dus Oudkerk. "Hij herinnerde daar bij aan het nieuwe middel ten. De voorlichter moet het in de juiste context plaatsen zodat patiënten de waarde ervan v<?or rnmmkrip henzelf kunnen inschatten". comm.ssie De Amsterdamse huisarts R.H. Oudkerk zag het allemaal somber stelling Carrièrezucht spraken werkenden i heidszorg met elkaar over voorlich ting en (on)gewenste publiciteit i Kritiek Rekenkamer op financiering academische ziekenliuizen DEN HAAG/LEIDEN - De bud- ris Simons. getten die het rijk geeft aan acade- In een reactie aan de Rekenkamer mische ziekenhuizen voor patiën- wijst Ritzen op de talrijke ontwik- tenzorg, onderwijs en onderzoek kelingen in de gezondheidszorg, zijn gebaseerd op normen uit 1982. Volgens hem zal het nog zeker tot Die sluiten niet meer aan op de hui- 1992 duren voordat een nieuw sys- dige situatie. Dit stelt de Algemene teem van budgettering voor de aca- Rekenkamer in het Decemb'erver- slag. De budgettering voor de zie kenhuizen werd in 1984 ingevoerd als methode om kostenbeheersing te bewerkstelligen. De jaarlijkse kosten belopen 2,2 miljard gulden. Volgens de Rekenkamer heeft het instellen van de budgettering er binnen de ziekenhuizen toe geleid dat het kostenbewustzijn is toege nomen. Dat leidde echter niet tot een' andere prioriteitenstelling. De financiële middelen werden ook niet anders verdeeld. De ziekenhui zen richtten zich ook niet op com merciële activiteiten om aan meer geld te komen. Besparingen bij aan schaf van apparatuur, uitwisseling van personeel of geneesmiddelen- gebruik waren er niet. demische ziekenhuizen een feit kan zijn. Ook dan zal het nieuwe sys teem echter geleidelijk ingevoerd moeten worden omdat er anders in eens te grote verschuivingen in fi nanciële middelen zouden ont staan, aldus Ritzen. Professor Smalhout op De Rekenkamer stelt dat er in middels zeven jaar gewerkt is aan een beter systeem van budgettering met een rechtvaardiger toedeling van middelen aan de academische ziekenhuizen. Dat is te lang, aldus de Rekenkamer. Men roept minis ter Ritzen (onderwijs) in het verslag op nu snel aan deze 'ongewenste si tuatie' een einde te maken. De be windsman moet niet langer meer wachten op stappen van zijn collega bij volksgezondheid, staatssecreta- Actiecomité voor All: Kamerleden handelen kortzichtig WASSENAAR - De Tweede-Ka- merleden die zich hebben uitge sproken tegen de aanleg van de All-west, handelen kortzichtig. Zij baseren zich in hun oordeel over de weg die loopt langs de Maaldrift en de Leidse wijk Stevenshof en de A4 met de A44 verbindt, op foute argu menten. Dit stelt het Actiecomité Door gaand Verkeer Wassenaar in een te legram aan de Kamerleden die deze week een beslissing nemen over de weg. Kamerleden van de PvdA en D66 hebben vorige week een motie ingediend om de All-west uit de plannenlijst van minister Maij-Weg- gen (verkeer) te schrappen. "De indieners sluiten de ogen voor het groeiende goederenver keer in de regio Schiphol, Duin- en Bollenstreek en Leiden naar het in ternationale achterland'. De voltooi ing van het hoofdwegennet mag niet worden geblokkeerd", aldus het actiecomité. Volgens het comité is het argu ment van *de Kamerleden dat de All-west de bufferzone Den Haag- Leiden zou doorsnijden, vals. "De werkelijke overweging is dat Lei den op het tracé woningen wil bou wen", aldus de actievoerders. nagaan van al te juichende informa- graine dat onlangs in de publiciteit tie en bovendien tussenschakel zijn kwam. Volgens hem en andere wetenschappers en^journalis- sprekers heeft publiciteit in dit i. _i. onderdruk zetten de overheid en de registratie- het middel snel handel te nemen. Ook wordt door publiciteit de belang- hoop gewekt van vele hoofdpijnlijders die ten einde raad zijn: een goede markt voor de ge neesmiddelen-industrie. Tenslotte deed professor Smal hout nog een schepje bovenop het geschetste negatieve imago sen, specialisten en geneesmidde lenverkopers. Hij vond simpelweg dat artsen maar eens moeten wor den opgevoed en moesten ophou den met het nastreven van het ei genbelang. Dreigbrieven Smalhout herinnerde zijn gehoor aan het boek dat hij jaren geleden schreef over de fouten die worden gemaakt door anaesthesiologen bij het verdoven en onder narcose brengen van patiënten. De profes sor stak daarmee destijds de hand in eigen boezem, maar zijn openba ringen over de gang van zaken op de operatietafel werden hem niet in dank afgenomen. "De hele medi sche wereld is toen over me heen gevallen", zei Smalhout grijnzend. "Ik heb nu nog dreigbrieven thuis liggen van onbekende en bekende collega's. Als ik zo iemand tegen kom zeg ik, hee, ik heb je brief nog thuis". De luisteraars konden er hartelijk om lachen. Als er onzin in de kranten staat, is dat volgens Smalhout de schuld van artsen die zelf onzin vertellen. "Die onzin wordt vervolgens letter lijk geciteerd, zoals het een goed journalist betaamt". Smalhout sprak ook zijn afkeuring uit over de onzin die artsen uitkramen in een dagelijks gesprek met patiënten. "Artsen behandelen patiënten alsof het randdebielen zijn of gebruiken medische vaktaal waar de honden geen brood van lusten". Met deze kritiek vatte hij het sym posium samen voor de toehoorders. Volgens de hoogleraar staat of valt goede voorlichting over gezond heidszorg met het opvoeden van mensen die hierin werkzaam zijn. "Artsen moeten worden opgevoed en niet de media". Het is afwachten of de volgende lichting medici zich de kritiek van Smalhout ter harte heeft genomen. Stoute jongetjes zijn er altijd ge weest; alleen de manier waarop ze in het gareel worden gehouden, is in de loop der eeuwen veranderd. Een instelling die zeer veel jonge tjes had en dus ook veel stoute, en het zich bovendien niet kon ver oorloven anti-autoritair op te voe den, was vanouds het weeshtiis. De regenten en directies van weeshuizen hanteerden het prin cipe dat een goed vader de roede niet spaart. De directeur van een weeshuis werd vroeger de vader genoemd, ook wel binnenvader, ter onderscheiding van de regen ten zelf, die soms als buitenva- ders werden aangeduid. Al deze vaders spaarden de roede be paald niet; zij hadden zelfs geen zwarte piet nodig om ontzag in te boezemen. In Leiden wisten de regenten van het grootste wees huis, het Heilige Geest weeshuis, na een fusie in 1774 Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis ge heten, er ook weg mee. Straffen. Wanneer er 'klachten over een weesjongen bij de regenten bin nenkwamen, werd hierover op hun eerstvolgende wekelijkse vergadering gesproken. Vaak bleef het erbij dat de voorzitter van het college de jongen gewel dig de mantel uitveegde. Dusda nig dat die in tranen beloofde zijn leven te beteren. Maar er waren zwaardere vergrijpen. Weerspan nigheid, belediging van het per soneel, te laat binnen zijn en dat soort zaken, werd doorgaans ge straft met het op water en brood zetten, te pronk stellen enz. of, als het toch wel heel erg was, het met roeden kastijden op de schrob- belbank. Wie niet weet hoe een schrob- belbank eruit ziet, moet maar eens de tentoonstelling in het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie, thans het Natuurhis torisch Museum aan de Hoog- landsekerkgracht 17, gaan bekij ken. Hier zijn overigens nog meer strafwerktuigen en andere voor werpen uit de geschiedenis van het weeshuis te zien. Op het bezwangeren van een meisje stond als straf het zonder enige uitzet, maar beladen met schande, het Weeshuis te worden uitgejaagd. Het hebben van ver kering op zich, met het'risico dat er wat al te straf werd gevrijd, schijnt niet afgekeurd te zijn. Weglopen werd echter allesbehal ve gewaardeerd, zodat daartegen wel de zwaarste straffen in het ge weer gebracht werden. Lichte ge vallen kregen een blok aan het been. Dit was plomp genoeg om iedere lust tot rondlopen te bene men, laat staan ermee op de open bare straat te komen. Het was een straf die veel gewone vaders op hun weerspannige of te lichtzin nige dochters toepasten; er zijn hele reeksen verzoeken aan het stadsbestuur bewaard gebleven om meisjes voor een bepaalde pe riode een blok aan het been te mo gen sluiten. Maar de zwaarste straf was toch wel eenzame op sluiting, al dan niet op water en De Vliet en de Binnenvest met een versterking of militaire functie te maken. Toevallig stond het op een terrein dat voor 1609 straatje door de projectontwikke laars Van Kampen, de huidige Kampersteeg, bleef dit terrein nog een paar eeuwen lang 'Het ei land' heten. Een enkele keer is zelfs sprake van het 'eilant van Canarien', maar de hier gestraft wordende weesjongens zullen ze ker geen gedachten aan een zon nig Canarisch eiland hebben ge kregen. Hoe lang het blokhuis als straf inrichting heeft dienst gedaan, is moeilijk na te gaan. Bekend is dat het stadsbestuur de regenten op 2 februari 1736 toestemming gaven het pand onderhands te verkopen aan een zekere Mozes of Moise des Bouvrys. Het is daarna steeds als gewoon woonhuis bewoond. Sedertdien werden de stoute jon gens dus binnen het Weeshuis complex opgesloten. Tegen het toen nog niet gedempte Burg- grachtje had men een paar kamer tjes, kolhuizen genaamd, die voor dat doel konden dienen. Toch was die plaats niet ideaal, getuige een verzoekschrift van de regen ten aan het stadsbestuur uit 1764. Niet alleen lagen ze wel erg afge legen, maar door het jaarlijks te rugkerende hoge water in het Burggrachtje waren ze zo vochtig en stonden soms zelfs onder wa ter, dat voor de gezondheid van de kinderen moest worden ge vreesd. Tot hun leedwezen kon den de regenten ze dus niet meer gebruiken. Omdat veel jongens zich heel wat voorstelden van het varen naar Indië, dus op avontuur in dienst van de VOC, waren er die zich zo misdroegen bij hun baas dat zij zorgden te worden ontsla gen in de hoop als straf naar Indië te worden gestuurd. Maar wees jongens hadden niets te willen; de regenten maakten wel uit wat goed voor hen was. En die regen ten vonden eenzame opsluiting met het verrichten van dwangar beid als strafmiddel zeer effectief. Het stadsbestuur verleende de gevraagde toestemming om een washuis en een verhuurd huisje te verbouwen tot kolhuizen en werkkamers. De kolhuizen zijn Blokhuis Omdat jongens met een blok aan het been en degenen die moesten worden opgesloten de orde in het weeshuis konden verstoren, neig den de regenten ertoe ze zo ver mogelijk van het weeshuis onder te brengen. Daartoe verwierven zij een gewoon huis aan de Vliet, dat ingericht werd tot blokhuis. Dit gevangenisje heeft dus niets LEIDSE KRONIEK OVER door een grachtje was omgeven en dus op een eiland leek. Na demping en de aanleg van een /MENSEN EN GEDANE ZAKEN pas in de vorige eeuw als pedago gisch ongeschikte middelen op gedoekt. P.J.M. DE BAAR LAAGSTBETAALDEN - Gede puteerde Van der Vlist spreekt mor genavond op de Pvd A-leden verga dering in de Rode Leeuw in Oegst- geest. Hij zal ingaan op de vraag of er voor de laagstbetaalden iets kan worden gedaan in verband met de steeds hoger worden lasten voor het milieu. Aanvang 20.00 uur. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Te Sassenheim werd gisteren een opgewekt ijsfeest gevierd. Des morgens werden de kinde ren der openbare school op het ijs getrakteerd terwijl voor een 25-tal der grootste kinderen eene hardrijderij op schaatsen werd gehouden om vele en verscheide- nen prijzen. Eerste prijs was een paar Friese schaatsen. Des na middags had er een hardrijderij plaats voor mannelijkje ingeze tenen boven de 16 jaren. De prij zen bestonden in spek, wollen de kens enz., enz. Er waren 43 deel nemers die kampten om 22 prij zen. De eerste prijs werd be haald doorJ. Bader, de 2de door A. Hoogeveen, de derde door J. Schrama. Door den heer burge meester werd zoowel het kinder feest als de hardrijderij den in gezetenen gegeven. Hij verschaf te daardoor niet alleen een aan- genamen feestdag, maar bezorg de door zijn mildheid, tevens aan armen een goed maal of warme beschutting tegen de kou. Er heerschte op de mooie ijsbaan onder de vele toeschouwers eene vrolijke stemming. Ook dank zij den goeden zorgen van de feest commissie, liep alles in de beste orde af. Vijfentwintig jaar geleden: - Heerlijke chocolade, dacht een secretaresse van het Nederlands Instituut voor Preaventieve Ge neeskunde aan de Wassenaarse- weg in Leiden, toen ze gistermid dag van iemand 'een stukje bij de thee kreeg. Ze pakte de lekker nij uit het papier en tot haar grote ontsteltenis kroop er een wit wormpje uit van bijna een centimeter lengte. Ze heeft de chocolade, zonder er ook maar een hap van te nemen in de prul lenbak gegooid. Andere colle ga's, die ook een stukje kregen, hebben met argusogen en hele kleine hapjes de lekkernij veror berd.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8