TAD LEIDEN Massaal bezochte koopzondag wordt herhaald 'Referendum over vrije sluitingstijden afblazen' actieljinfrilejüdl LEIDSCH DAGBLAD Beurs met 10.000 gulden gerold NZH moest extra bussen inzetten voor gratis vervoer naar binnenstad MAANDAG 17 DECEMBER 1990 Voorzitter Groen Linies haalt uit naar PvdA LEIDEN - De gemeente moet af zien van een referendum over vrije sluitingstijden nu blijkt dat vrijwel niemand voorstander is van het langer openhouden van de café's. Door het afwijzende standpunt van buurtorganisaties en werkgevers en werknemers in de horeca te negeren, isoleert het gemeentebestuur zich steeds meer. Dit betoogt Groen Links-voor zitter R. van Lint in de krant van zijn partij die deze week ver schijnt. Hij stelt vast dat het ge meentebestuur met een referen dum over dit onderwerp een te gengesteld doel bereikt: de poli tiek maakt zich steeds ongeloof waardiger waardoor de betrok kenheid van burgers verder af neemt. Van Lint, de voormalige frac tievoorzitter van Groen Links in de gemeenteraad, heeft het in zijn felle aanval vooral voorzien op co alitiegenoot PvdA. "Vroeger was de PvdA samen met Groen Links met het oog op de overlast voor bewoners tegen ruimere slui tingstijden", constateert Van Lint. Sinds begin dit jaar heeft de PvdA zich geschaard bij de voor standers van vrije tijden voor de horeca: CDA, VVD en D66. Van Lint keert zich tegen die voor hem volstrekt onbegrijpelij ke standpuntswijziging: "Welis waar beloven alle vier partijen dat het gepaard moet gaan met een verplichting voor kroegbazen om ordebewaarders op straat aan te stellen en met een strenge contro le door de politie, maar geen seri eus denkend mens gelooft daarin. Kroegbazen verkopen drank en wuiven niet rustig de gasten uit". "De politie klaagt al jaren over te weinig personeel en komt nu al niet toe aan het handhaven van verkeersregels. En heeft dus ze ker geen tijd voor extra nachtelij ke controles. Met de strengere controle van de vier partijen zal het dus net zo gaan als met de be loofde handhaving van de 120 ki lometerlimiet op de snelwegen. Niet dus"! Van Lint toont zich verbijsterd over uitspraken van het PvdA- raadslid L. Geradts in deze krant. Deze gaf te kennen weinig te ma ken te hebben met het afwijzende standpunt van de horecabond FNV ten aanzien van vrije slui tingstijden. Van Lint: "Het kan toch niet zo zijn dat de gemeente raad bij haar standpuntbepaling over een zo belangrijke zaak niet luistert naar de opvattingen van betrokken mensen. Of horen werknemers daar niet meer bij voor de PvdA"? werp voor het referendum, zeker niet omdat het ook is bedoeld om de burgers meer bij de politiek te betrekken. Van Lint wijst erop dat de politieke partijen in eerste instantie ook al het onderwerp hadden afgewezen. "Geen van de partijen vond het een goed onderwerp, maar over een ander kon men het niet eens worden. Een slechtere start voor een experiment om de burger dichter bij het bestuur te betrek ken is niet denkbaar", aldus Van Lint. Hij vraagt zich ook af wat de po litieke partijen zullen doen als vrije sluitingstijden worden afge wezen, net nu in de gemeenteraad er een ruime meerderheid voor is. "Zullen de partijen die al tijden vechten voor ruimtere sluitings tijden (CDA, WD en D66) de bur ger serieus nemen als de meerder heid tegen verruiming blijkt te zijn? En gaat de PvdA dan in een jaar tijd voor de tweede maal overstag? We gaan boeiende poli tieke tijden tegemoet". Automobilist rijdt in op voetgangers LEIDEN - De politie is op zoek naar een automobilist die zater dag tot twee maal toe inreed op twee voetgangers. Daarbij de den zich geen ernstige persoon lijke ongelukken voor. Een 26-jarige vrouw uit Ha- zerswoude en een 29-jarige Alp- henaar liepen zaterdag rond 14.45 uur over de Korevaar- straat. Bij het zebrapad ter hoog te van de Steenschuur staken ze over. Daarbij werd hen geen voorrang verleend door de be stuurder van een personenauto. De vrouw uit Hazerswoude kwam met de voet onder het achterwiel en stootte ook nog haar knie tegen de wagen. Haar vriend ontstak hierop in woede. Hij gaf een klap op de auto en schreeuwde de bestuur der enkele verwensingen toe. Deze reed gewoon door. Maar toen de voetgangers over het volgende zebrapad liepen, reed hij plotseling met grote snele- heid op hen in. De Alphenaar kon nog net zijn vriendin waarschuwen maar slaagde er zelf niet meer in de auto te ontwijken. Om niet on der de wielen te komen, sprong hij op de motorkap. Toen de be stuurder plosteling stopte, viel hij er van af. Daarop reed de auto met hoge snelheid weg. Het kenteken van de wagen is bekend, maar de po litie is er nog niet in geslaagd de bestuurder aan te houden. Hij wordt verdacht van poging tot doodslag of zware mishande ling. Eerste woningen omstreden bouw in Stevenshof klaar LEIDEN - De eerste acht wonin gen van het bouwproject in vlek 22 van de Stevenshof, tussen de spoor lijn en de Dobbedreef, zijn opgele verd. In totaal verrijzen op deze locatie 213 premie A-, 3 vrije sector, en 132 premiewoningen met een eenmali ge bijdrage. Voorts komen er 56 ap partementen. De laatste woningen worden eind volgend jaar opgele verd. Het bouwproject kwam enige we ken geleden in het nieuws door pro blemen tussen hoofdaannemer Marcel Muyres uit Bodegraven en onderaannemer Nieswaag uit Haar lem, die het metselwerk uitvoerde. Muyres zegde de samenwerking op met de Haarlemse firma omdat slecht werk zou zijn afgeleverd. Nieswaag ontkende dit en suggere- reerde dat hij moest wijken omdat Muyres een metselbedrijf had ge vonden dat goedkoper werkt. Inmiddels is volgens woordvoer der R. Derogee van de kersverse vereniging van eigenaren 'De Zon newijzer' een nieuwe metselploeg aan de slag. Het werk wordt twee maal per dag gecontroleerd door een opzichter. Op deze manier kun nen geen misverstanden meer ont staan over de kwaliteit van het werk. LEIDEN - Een 41-jarige Leidenaar is zatardag beroofd van een porte monnee met 10.000 gulden. De beurs werd uit zijn zak ge haald terwijl de man 's middags stond te praten op de Haarlemmer straat. Toen hij achterom keek zag hij een onbekende met de porte feuille in de hand weg rennen in de richting van het station. Het slachtoffer zette wel de ach tervolging in, maar kon de dief niet meer achterhalen. Van onze redacteur Jan Rijsdam LEIDEN - Inwoners van Leiden en de regiogemeen ten liepen massaal uit voor de door de Leidse midden stand georganiseerde koop zondag. Winkeliers spreken zonder uitzondering van een gigantische drukte. Volgens een woordvoerster van de NZH, dat voor gratis open baar vervoer zorgde, was het 'een gekkenhuis'. De bussen waren afgeladen. In de Haar lemmerstraat kon men over de hoofden lopen. "Het lijkt wel 3 oktober", was een veel gehoorde opmerking. Ligt het hart van de stad er normaal gesproken uitgestorven bij op zon dagochtend, gisteren stroomde het publiek van alle kanten toe. Meteen om elf uur al, toen de winkels hun deuren openden, was het een druk te van belang. Het veel besproken Hollandse weer was dit keer geen spelbreker en heeft er zonder enige twijfel toe bijgedragen dat het pu bliek de hele middag bleef toestro men. Ook de kerstman liet zich niet on betuigd op de dag des heren. Hij was overal tegelijk: op straat, in de winkel en als bestuurder van de bus. Een orkestje van kerstmannen, op de trap van het stadhuis, ver hoogden de sfeer met het spelen van kerstliederen. Roodgloeiend Centraal Nederland, West Neder land en de NZH zorgden van tien uur 's ochtends tot zes uur 's avonds voor gratis openbaar vervoer. "Om elf uur stond de telefoon bij de NZH al roodgloeiend", vertelt informatri- ce Jolanda Lobel. "Veel mensen wilden weten of het echt waar was dat de bus gratis reed en of het voor iedereen was, of alleen voor kinde- De belangstelling voor het gratis openbaar vervoer bleek overweldi gend. Met name vanuit de Stevens hof was de toeloop enorm. Rond de klok van twaalf moesten vanuit deze woonwijk gelede bussen wor den ingezet om alle passagiers naar het centrum te kunnen vervoeren. Zitten was er voor meesten niet bij, maar geen mens die daarover klaag de. De bussen uit de Merenwijk en Zuid-West zaten rond het middag uur ook tjokvol zodat de normale dienstregeling werd vervangen door een pendeldienst. "Het publiek stroomde toe vanuit alle hoeken", aldus de NZH-woord- voerster. "De bussen uit de omlig gende gemeenten waren ook alle maal afgeladen. Mensen die nor maal met de auto naar het centrum komen kwamen nu met de bus om dat men ook vanuit de regio twee zones gratis kon reizen. Hele gezin nen trokken er op uit. We hadden ei genlijk niet op zo'n massale toeloop gerekend", bekent de NZH-infor- matrice. "Maar, alles is uiteindelijk goed verlopen". Meegevallen L. Palm, van de organiserende on dernemersvereniging Leiden Leeft, is een tevreden man. "De belang stelling voor de koopzondag was niet alleen overweldigend, maar er is ook buitengewoon goed ver kocht", weet hij. "Voor veel mensen Een lingeriezaak aan de Haarlemmerstraat trachtte het publiek naar binnen te lokken door een dame is steeds wisselend pikant ondergoed voor de etalageruit te laten poseren. was deze kerstkoopzondag een uitje waar ze met het hele gezin aan mee deden. Veel winkeliers gaven extra kortingen of hadden andere acties waarmee de consument haar voor deel kon doen. De kerstkoopzondag is een zeer succesvol initiatief ge bleken", aldus Palm er op wijzend dat de pessimisten ongelijk hebben gekregen. N. Oudshoorn, van Licht Interi eur aan de Breestraat, is één van de genen die aanvankelijk zeer scep tisch stond tegenover de koopzon dag. Hij kwam er rond vooruit dat zijn verwachtingen niet hoog ge spannen waren en verklaarde zijn winkeldeuren alleen te openen uit 'solidariteit met zijn collega's. Ouds hoorn geeft graag toe dat hij onge lijk heeft gekregen. "Het is mij 100% meegevallen. De belangstel ling was enorm, het publiek rea geerde heel positief en ik heb goed verkocht. Ik ben dus zeer tevreden. Als ze dit volgend jaar weer willen doen: mijn zegen hebben ze". Overstelpend Woordvoerders van het grootwin kelbedrijf, waar aanvankelijk ook geen wild enthousiasme viel te be speuren, spreken nu uitsluitend in superlatieven. "Het was gigantisch druk in de zaak", reageert J. Bos, de bedrijfsleider van Vroom Drees- man. "Nee, niet alleen met kijkers maar ook met kopers, want ik let na tuurlijk wel op de kassa. Onze om zet is vergelijkbaar met een heel goeie zaterdag". Bedrijfsleider J. Visscher van de Hema is ook razend enthousiast. "Zaterdag was al een drukke dag, maar de zondag sloeg alles. De men sen stonden rijen dik bij de kassa. Er moest weieens wat langer ge wacht worden dan anders, maar ik had gewoon niet meer kassa's. Het publiek reageerde over het alge- Kerstmannen meen heel vriendelijk en geduldig. omrvloed op TVTon Hnnnt 7niotc ttan1 not 10 de eerste koop zondag in Lei- Filiaalleider B. Overgoor van C ^enoZTtnde verJelt dat he' °P eln Sneven winM als mr. zaak aan de®Haarlemmerstraat dat achter'tet men de kledingrekken opzij heeft van de moeten schuiven om de gangpaden lus •te verbreden. "De benen hingen er ie TT (foto s Loek uit, zeggen wij dan. Het was echt zuyderduin) overstelpend". Men dacht toch zoiets van: het is zondag en die mensen staan er toch maar voor ons" Alle ondernemers zijn van me ning dat is bewezen dat de koopzon dag in een behoefte voorziet en dus voor herhaling vatbaar is. Palm ver klaart dat de koopzondag zo uniek is omdat er niet teveel van zijn. De winkeliersvereniging streeft er naar om op de eerste zondag van de La- kenfeesten, in juli, weer een koop zondag te hebben. "Het moet niet te vaak gebeuren", vindt hij. "Dan houden we het exclusief'. Ook het winkelpersoneel reageer de gisteren positief op het kooplus tige publiek. "De mensen zijn over het algemeen vriendelijk en gedul diger dan anders", vertelt een ver koopster yan de meubelafdeling bij Vroom Dreesman. "De sfeer is veel relaxter, dat is leuk. Maar, elke zondag open zou ik toch niet wil len". Een aantal ondernemers deed gis teren iets extra voor haar personeel. In het restaurant van Vroom Dreesman stond om tien uur een kerstontbijt klaar, waar bijna het hele personeel aan deel nam. De He- ma sloot de koopzondag voor haar personeel af met een drankje en een hapje. Tegen zessen was de Leidse bin nenstad weer, als vanouds, uitge storven. De laatste kerstman reed met een volle bus richting Stevens hof. Wethouder verzet zich tegen 'raar' collegebesluit LEIDEN - Wethouder H. de la Mar zal zich verzetten tegen de aanleg van een lange tunnel voor het station. Voor de verkie zingen heeft hij de bewoners van de Marislaan dit schriftelijk laten weten. "Ook na de verkie zingen kunt u ons aan deze be lofte houden", schreef hij na mens zijn fractie. Inmiddels heeft het college besloten zo'n lange tunnel aan te leggen. De la Mar heeft daarbij aangetekend voorkeur voor een korte tunnel te hebben. Hij noemt het collegebesluit raar: "Op de ene plek voor het station de verkeerssituatie veie- liger maken door op een andere plek in de Marislaan een gevaar lijke situatie te scheppen. De Maredijkbuurt is een woon buurt en heeft geen behoefte aan een eigen snelweg". De bewoners hebben zijn toe zegging opgenomen in een rap port waarin zij trachten aan te tonen dat het college een ver keerd besluit heeft genomen. Bibliotheek De Leidse bibliotheek is de komende we ken een aantal malen dicht in verband met de feestdagen. Maandag 24 decem ber zijn alle vestigingen gesloten, even als zondag 30 december en maandag 31 december. Ook op beide kerstdagen en nieuwjaarsdag is de bieb gesloten. Hortus De Hortus Botanicuvs aan het Leidse Ra penburg is de komende weken gesloten. Op 21 december sluit de universiteitstuin de deuren tot en met 2 januari. Daarna is de tuin weer te bezoeken. Volgens de hortus is een bezoek in de winter zeker de moeite waard. Eettafel De Stichting Ouderenwerk organiseert in het dienstencentrum Merenwijk aan de Rosmolen 6 op dinsdag en donderdag een open eettafel voor alleenstaande 55- plussers. Gegeten wordt van twaalf uur tot half twee. Belangstellenden kunnen telefonisch informatie inwinnen bij Wil den Heeten, 214808 of 123744. Rondleiding In het museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat worden deze maand ver schillende rondleidingen gehouden die elk één uur duren. Over de tentoonstel lingen Asmat, schilden en sculpturen wordt op 18 en 26 december een rond tocht gemaakt. Op 30 december is de ex- positie Batak, Indonesië aan de beurt. De rondleidingen beginnen om 14.00 uur, al leen op zondagmiddag beginnen ze een half uurtje eerder. HlV-café Voor seropositieven, hun partners en fa milieleden en kennissen houdt het HlV- café de komende tijd twee thema-avon den. Vanavond is het onderwerp Aids en de hulpverlening in Leiden en regio. Gastspreker is dr. Maarten Boekhout, dje internist is in het Elisabethziekenhuis en voorzitter van het AIDS-platform in Lei den. Op 4 februari spreekt Robert Wilcox van de Schorerstichting uit Amsterdam over Aids en geestelijke weerbaarheid. Beide avonden worden gehouden in het HlV- café aan de Langegracht 65 en beginnen om 20.00 uur. De zaal is een half uur eer der open. Bingo In het buurthuis Mirt-Honken aan de Driftstraat wordt vrijdagavond een bingo dansant gehouden, waaraan de band Split meewerkt. De zaal is open vanaf half acht. Tijdens de drie bingoronden zijn prijzen als een magnetron te winnen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7