Kritiek op Israël na uitzetten Palestijnen Major laat EG een heel ander Brits geluid horen Hiescu maant Roemenen tot kalmte Waarschuwing VS na moord op joden genegeerd Milj ardenmvesteringen nodig in Lat ij ns-Amerika Radicale pastoor leidt bij verkiezingen Haïti Albanese politie arresteert 157 mensen na betogingen DE BANKSERVICE VAN DE BBL KENT GEEN GRENZEN. BBL MAANDAG 17 DECEMBER 1990 TEL AVIV (GPD/Rtr/AFP) - Israël hervat het verbannen van Palestijnen uit de bezette gebieden. De militaire autoriteiten hebben het afgelopen weekeinde deportatie-orders uit gevaardigd tegen vier inwoners van de Gazastrook. Vanaf het begin van de Palestijnse op stand, drie jaar geleden, heeft Israël 58 Palestijnen verbannen. De Arabische Liga en de Egyptische regering hebben de voorgenomen uitwijzing veroordeeld. WASHINGTON (IPS) - Latijns- Amerika heeft de komende vijfjaar jaarlijks ten minste zes miljard dol lar aan buitenlandse investeringen nodig om een gezonde economi sche groei te realiseren. Als die groei eenmaal goed op gang is geko men. worden nieuwe investeringen goeddeels overgenomen door "te rugkerend vluchtkapitaal". Dat staat in een vandaag gepre senteerd rapport van de Inter Ame rikaanse Ontwikkelingsbank (IDB). Volgens de IDB kunnen de Latijn- samerikaanse landen tegen het ein de van de jaren negentig een econo mische groei van vier procent reali seren, mits zij doorgaan met hun be leid om de economie te liberaliseren en de inflatie te bestrijden. Alle Latijnamerikaanse landen hebben de afgelopen jaren gekozen voor drastische economische libe raliseringen door het indammen van staatsinvloed op de economie, de verkoop van staatsbedrijven aan de particuliere sector en forse be snoeiingen op de overheidsuitga ven. De IDB erkent dat dit een hard proces is, waarvan de resultaten op korte termijn nog niet zichtbaar zijn. Op de lange termijn wordt hier mee de Latijnsamerikaanse econo mie echter weer gezond gemaakt, aldus de bank. De Latijnsamerikaanse landen boekten in de jaren zestig en zeven tig nog een economische groei van ruim vijf procent. In de jaren tachtig kwam er de klad in. Volgens de IDB moet de draad van de jaren zeventig weer worden opgepakt. Daarvoor zijn allereerst investe ringen vanuit het buitenland nodig om het vertrouwen in de Latijn samerikaanse economie te herstel len. Als dat is gebeurd, zullen ook degenen die nu investeren in pro jecten buiten Latijns-Amerika hun geld weer terughalen, zo stelt de IDB. Volgens de bank kan terugke rend 'vluchtkapitaal' voor drie kwart voorzien in de kapitaalbe- haefte van het continent. De eerste tekenen daarvan zijn volgens de IDB al te zien in Mexico. Sinds de start van de economische hervormingen is drie miljard aan vluchtkapitaal weer teruggevloeid naar het land. Een andere motor van de econo mische groei is volgens de IDB het stimuleren van de export van niet- traditionele produkten in tegenstel ling tot grondstoffen. De vervaardi ging van niet-traditionele (verwerk te) produkten gaat gepaard met di recte investeringen waardoor de werkgelegenheid toeneemt en de binnenlandse markt groeit. De stijging van de olieprijs is op de korte termijn een flinke opsteker voor de olieproducerende Latijn samerikaanse landen zoals Ecua dor, Venezuela en Mexico. Op basis van een prijs van 25 dollar per vat schat de IDB dat de hogere olieprijs Latijns-Amerika jaarlijks 600 a 700 miljoen dollar aan extra inkomsten oplevert. Sinds september van het vorig jaar was de straf echter niet meer toege past, voornamelijk als gevolg van internationale protesten. Deporta tie varr burgers uit bezet gebied is in strijd met de Vierde Geneefse Con ventie. De drievoudige moord afge lopen vrijdag op joden in Jaffa vormde voor de Israëlische rege ring de aanleiding om de eerste ver banningsorders uit te vaardigen. In het afgelopen weekeinde zijn ver der vele honderden, volgens Pale stijnse bronnen vijftienhonderd, is lamitische activisten gearresteerd. In de Israëlische veiligheidszone in het zuiden van Libanon is het gis teren tot een treffen gekomen tus sen Palestijnse guerrillstrtjders en Israëlische militairen. Daarbij zijn drie Palestijnen gedood en drie is- raëliers gewond geraakt. Het ge vecht had plaats bij Marwahine, één kilometer van de grens met Israël. Volgens de bronnen waren circa tien guerrillastrijders onderweg naar Israël, maar stuitten zij in de veiligheidszone op een Israëlische patrouille. Verwacht wordt dat de deporta ties Israël opnieuw in conflict zul len brengen met de internationale gemeenschap, en dan vooral met de Verenigde Staten. De afgelopen week heeft de Amerikaanse ambas sade in Tel Aviv intensief overleg gevoerd met Israëlische regerings vertegenwoordigers. Als resultaat daarvan hebben de Amerikanen Is raël gewaarschuwd voor een "harde reactie van Washington" als zou worden overgegaan tot nieuwe de portaties. Kort daarna maakten de militaire autoriteiten bekend dat vier inwoners van de Gazastrook worden verbannen. De vier zijn Fadel Haled Zaher Za'abut (34) en Imad Haled Namek El-Alami (34), beiden uit Gaza-stad, Mustapha Yousef Abdallah Lidoi (26) en Mustapha Achmed Mach- mud Kanua (45), beiden afkomstig uit het vluchtelingenkamp Jabalya. Ze worden ervan verdacht promi nente leiders te zijn van Harnas, de islamitische verzetsbeweging in de bezette gebieden. Alle vier hebben de laatste jaren korte of langere tijd in de gevangenis doorgebracht, al is geen van hen ooit formeel veroor deeld. De aanklacht tegen het viertal is opruiing en aanmoediging van aan vallen op Israëlische militairen en burgers. Volgens een bekendma king van het leger heeft de oudste van de vier, Mustapha Kanua, onder meer in preken in moskeeën opge roepen tot het gebruik van vuurwa pens in de strijd tegen de joden. Hij zou in die preken de gelovigen ook hebben opgeruid tegen de Verenig de Staten "en andere leden van de Veiligheidsraad die zich hebben uitgesproken tegen Irak in het Golf- conflict". De vier inwoners van de Gazastrook zijn tegen hun deporta tie in beroep gegaan bij een militair tribunaal. Daarna kunnen ze nog te recht bij het Hooggerechtshof, maar dat heeft nog nooit een depor tatie-order ongedaan gemaakt. De vier deportaties vormen waar schijnlijk de inleiding voor een veel groter aantal in de komende paar maanden. De kleinere rechtse par tijen in het kabinet ijveren al gerui me tijd voor het op grote schaal ver bannen van Palestijnen die worden beschouwd als de drijvende kracht achter de opstand. Minister van we tenschapsbeleid Yuval Ne'eman van de ultranationalistische Te- chiya verklaarde het afgelopen weekeinde nog eens dat alleen door de uitzetting van minstens duizend Palestijnen de strijd tegen de in tifada kan worden gewonnen. BUKAREST - Duizenden Roemenen protesteerden gisteren, de herdenkingsdaag van het begin van de in Timisoara, tegen de regering van Iliescu en eisten zijn aftreden. Van onze correspondent Rob Sprenkels MEXICO-STAD - Haïti krijgt waarschijnlijk een rooms-katholie- ke pastoor als president. De eerste uitslagen van de gisteren gehouden verkiezingen wijzen op een over weldigende overwinning van Jean- Bertrand Aristide. Indien deze nogal radicaal ingestelde priester meer dan vijftig procent van de stemmen behaalt - en daar ziet het wel naar uit - is zelfs geen tweede ronde meer nodig. In de krottenwijken van Port-au- Prince werd vannacht al uitbundig feest gevierd. De eerste uitslagen geven de pas 37-jarige Aristide, die in de eerste plaats sociale rechtvaar digheid predikt, bijna zestig pro cent van de stemmen. Tweede, maar met een grote achterstand, is de conservatief Mare Bazin, de favo riet van Washington. De gang naar de stembus verliep nogal chaotisch. In sommige van de onmetelijke krottenwijken in en 'o urie roncj (je hoofdstad Port-au-Prince (foto AP) LONDEN/WENEN/TIRANA (GPD/AFP/Rtr) - Na de gewelddadi ge betogingen in verschillende Al banese steden zijn 157 mensen gear resteerd, die vandaag al voor de rechter moeten verschijnen. Politie chef Chemal Ljama zei gisteren voor de radio dat 55 personen in El- basan, 60 in Shkoder en 42 in Dür- res waren opgepakt. President Ramiz Alia herstelde dit weekeinde met behulp van het leger de rust in de hoofdstad Tirana en diverse provincieplaatsen. Pant serwagens en legertanks hebben bezit genomen van de straten in El- basan, Shkoder, Kavaje en Dürres, aldus Albanese journalisten in con tact met buitenlandse verslagge vers. Ondertussen hield de communis tische regering onverwachts eerste besprekingen met de nieuwe oppo sitionele Democratische Partij. Gra- moz Pashko, econoom aan de uni versiteit van Tirana en oprichter van de Democratische Partij, zei dat hij en mede-oprichter Sali Berisha gisteravond premier Adil Garcani op diens uitnodiging hebben ont moet. "We bespraken de huidige si tuatie en de gebeurtenissen in de vier steden", zei Pashko. De Democratische Partij zal zich morgen officieel laten registreren en waarschijnlijk tegelijkertijd plei- Proces Mendes Twee Braziliaanse boeren zijn zater dag veroordeeld tot negentien jaar gevangenisstraf voor de moord op de bekende milieu-activist Chico Mendes op 22 december 1988. De 23-jarige Darci Alves da Silva werd schuldig bevonden aan de uitvoe ring van de moord op Mendes. Zijn vader, Darly Alves da Silva, had op dracht gegeven tot de moord. Massa-ontsnapping De ontsnapping zaterdagavond van 81 gedetineerden uit de gevangenis in de Atheense voorstad Korydallos heeft grote hilariteit gewekt. Er was in dit instituut nog geen opvolger voor de directeur die vorige maand was ontslagen na een spectaculaire ontsnapping van veertien gevange nen. Duitsland Met zijn plannen om de wegenbe lasting en telefoonkosten te verho gen heeft CSU-minister Waigel (fi nanciën) gisteren politieke op schudding veroorzaakt in de Duitse regeringscoalitie van christende mocraten en liberalen. Waigel wil hiermee de kosten voor de Duitse eenwording betalen. Moldavië Meer dan 200.000 mensen hebben gisteren in Kisjinov, de hoofdstad van de Sovjetrepubliek Moldavië, betoogd tegen het door president Gorbatsjov voorgestelde nieuwe Unieverdrag. ten voor uitstel van de parlements verkiezingen van 10 febrauari naar april of mei, aldus Pashko. De leider van de Democratische Partij verklaarde dat hij er bij de premier ook op heeft aangedrongen dat de arrestanten die na de demon straties van verleden week zijn op gepakt een eerlijk proces krijgen. De besprekingen van gisteravond lijken een teken van daadwerkelij ke verandering in de opstelling van de regering en van bereidheid tot een dialoog met de oppositie. De nieuwe partij beklaagde zich eerder gisteren nog over de starre houding van de communisten die een aan bod om gezamenlijk de onlusten op meer vreedzame wijze te bedwin gen hadden afgewezen. TIMISOARA/BUKAREST (Rtr/AFP/DPA/AP) - De Roemeense president Ion Iliescu heeft gisteren met name de inwoners van Timisoa ra opgeroepen de democratie niet door "intolerantie en agressie" in gevaar te brengen. Gisteren protes teerden tienduizenden mensen in het land tegen de regering van Ilies cu en eisten zijn aftreden. De grootste betoging was in Ti misoara waar gisteren precies een jaar geleden de aanzet werd gege ven tot de bloedige omwenteling die een eind maakte aan het bewind van dictator Nicolae Ceaucescu. Bij de opstand in Timisoara vielen ver ledenjaar 79 doden en meer dan 200 gewonden, terwijl in heel Roemenië meer dan 1000 mensen omkwamen tijdens revolutie. Ook in de hoofdstad Bukarest wa ren duizenden mensen op de been. Zij beschuldigden de president en het Front van Nationale Redding van verraad van de hoop op vrijheid en welvaart die het Roemeense volk koesterde na de jarenlange dicta tuur. 'Zeker 74 doden bij staldng Marokko' MADRID/FES (GPD) De situatie in veel Marokkaanse steden na de algemene staking van afgelopen vrijdag is nog altijd gespannen. Overal patrouilleren soldaten en eenheden van de politie, terwijl vakbondsleiders zijn ondergedo ken om arrestatie te voorkomen. De twee vakbonden die tot de al gemene staking hadden opgeroe pen - de socialistische Democrati sche Federatie van de Arbeid (DDT) en de Algemene Unie van Marok kaanse Arbeiders (UGTM) - blijven volhouden dat zeker 74, vooral jon ge mensen door kogels zijn gedood. De meeste slachtoffers vielen in de stad Fes. Een woordvoerder van premier Azzedine Laraki heeft tot nu toe slechts vijf slachtoffers en 127 gewonden toegegeven. Van daag zou het Marokkaanse parle ment in de hoofdstad Rabat in spoedzitting bijeen komen. Iliescu richtte zich in een toe spraak die door radio en televisie werd uitgezonden tot de inwoners van Timisoara en riep hen op tot "dialoog en begrip". Hij betoogde dat "de verworvenheden van de re volutie bedreigd worden door poli tieke instabiliteit en ernstige sociale spanningen" die het land naar "cha os en anarchie" kunnen leiden. Iliescu erkende dat het "de plicht van de machthebbers is" een dia loog aan te gaan met elke politieke, studenten- of werknemersorganisa tie die zijn ontevredenheid uit om een. oplossing te vinden. Op de eis dat hij moest aftreden reageerde Iliescu met de opmer king dat het afzetten van een geko zen regering slechts tot moelilijkhe- den zal leiden. "Gewelddadigheid, intolerantie noch agressie kunnen de problemen oplossen waar wij nu en in de toekomst voor staan. Dat zou slechts op een terugkeer van de dictatuur uitlopen - hetzij een links- hetzij een rechts georiënteerde". In Timisoara trotseerden velen een ijzige regen om te herdenken dat een jaar geleden de opstand te gen Ceaucescu begon. "Het is triest te denken dat mensen hier in Ti misoara zijn gestorven om de ene leugen te vervangen door een ande re", zo zei Horia Rusu van de Natio nale Liberale Partij, één van de zes partijen die zaterdag de anti-rege ringscoalitie Nationale Conventie voor Democratie (NCID) vormden en Iliescu vroegen de regering te wijzigen. Zo'n regering van nationa le eenheid zou het land naar ver vroegde verkiezingen moeten lei den, onder leiding van een "neutra le figuur die niet afkomstig is uit het Front voor Nationale Redding". Stakende werknemers in Ti misoara willen actie blijven voeren tot de regering aftreedt. Studenten verklaarden dat zij doorgaan met het boycotten van colleges om de regering tot vertrek te dwingen. Ook elders zijn studenten en docen ten in staking. waren om twaalf uur 's middags de stembureaus nog altijd niet ge opend. Duizenden mensen stonden al uren in de brandende zon te wachten. Langzaam maar zeker zette het ongeduld zich om in wantrouwen. Was er soms opzet in het spel? Was dit wellicht een poging om Aristide, 'le pere Titid' zoals het voetvolk hem liefkozend noemt, van de macht af te houden? In Cité Soleil, een van de armoe digste wijken van Port-au-Prince, kwam het tot spontane protestma nifestaties. "Met of zonder verkie zingen, Aristide wordt president", zo schreeuwden de uitgelaten mas sa's in koor. Maar de komst van vrachtwagens vol met zwaarbewa pende soldaten was genoeg om de gemoederen te bedaren. Via de ra dio liet het verkiezingstribunaal we ten dat de stembureaus open zou den blijven om iedereen de kans te geven te stemmen. Ondanks de chaos verliep de gang naar de stembus naar Haiti- aanse maatstaven op voorbeeldige wijze. Er waren dit keer geen moordpartijen zoals drie jaar gele den, toen aanhangers van de vroe gere Duvalier-tirannie een eerste poging om vrije verkiezingen te houden in een bloedbad smoorden. Olszewski vormt nieuw kabinet Polen WARSCHAU (DPA) - President Lech Walesa van Polen heeft dit weekeinde de 60-jarige Jan Ols zewski gevraagd een nieuwe rege ring te vormen. Olszewski wordt de opvolger van Tadeusz Mazowiecki, die als premier aankondigde na zijn verlies in de presidentsverkiezin gen. Olszewksi is een jurist die voor al in politieke processen zijn sporen heeft verdiend. Sinds eind '50 was hij als verdediger betrokken bij bij na alle grote politieke processen. Dat leverde hem tussen 1968 en 1970 een beroepsverbod op. Ols zewski behoorde van meet af aan tot het Comité voor de verdediging van de Arbeiders en tot de staf van advi seurs van Walesa en het vakver bond Solidariteit. ADVERTENTIE ROME - De aanwezigen in de Ro meinse Galleria Colonna moesten zaterdag jaren teruggaan in hun ge heugen om zich een Britse premier te herinneren die zich zo positief uitliet na een Europese top. Dit keer geen gebekvecht met Margaret Thatcher, maar een constructieve John Major. Die was, net als iedereen, 'zeer te vreden' met de resultaten van de EG-top. "Het was allemaal erg posi tief. We kunnen met zijn twaalven doorgaan. Wij zijn gebonden aan de toekomst van Europa". Zulke woor den waren lange tijd niet uit Britse mond te horen geweest. Major was tevreden over de EG- top om zijn eerste geslaagde optre den op het EG-toneel, Lubbers om dat hij heeft voorkomen dat Kohl en Mitterrand nu al een te grote greep op het Europese gebeuren zouden krijgen, en dat tweetal zelf omdat hun voorstellen toch een hoofdrol gaan spelen. Maar de meeste aandacht ging uit naar John Major. De andere leiders waren het erover eens dat het Britse EG-beleid (nog) niet wezenlijk is veranderd, maar dat de toon toch to taal anders is. Geen Thatcher meer die met bitse interventies iedereen tegen zich in het harnas wist te ja gen. Thatchers leerling heeft er duide lijk gekozen voor een aanpak van. 'tijdrekken maar erbij blijven'. Hij wil invloed blijven uitoefenen. "Hij heeft zijn credo op tafel gelegd en ons duidelijk gemaakt dat hij en thousiast verder wil werken aan de constructie van Europa", zei Lub bers. Dat kon ook omdat in Rome niets onherstelbaars gebeurde. De twaalf gaan het komende jaar in twee con ferenties praten over de omvorming van de EG tot een economische en monetaire, en een politieke unie. Vooral wat de politieke unie betreft staat nog niets vast, zo zei Major te vreden. De meningen over die politieke unie zijn inderdaad nog lang niet uitgekristalliseerd. Zo staat Kohl en Mitterrand een andere politieke unie voor ogen dan Lubbers of Mar tens. Het was daarom niet mogelijk de Britten opnieuw te isoleren. De twaalf gaan de discussie veel onbe- vangener in. "Dat was ons hoofddoel", zei Ma jor. "Sommige voorstellen zijn voor ons niet aanvaardbaar, maar zij zul len bij unanimiteit moeten worden aanvaard, en er gebeurt dus niets wat wij niet willen. Er ligt een menu op tafel en onze favoriete schotels staan erop. Maar wat we niet lusten zullen we niet eten". Lubbers verwacht dan ook "dat er nog wel een terugslag zal komen" in de ogenschijnlijk soepeler Britse houding. "Personen veranderen de politiek van een land niet", zei ook voorzitter Jacques Delors van de Europese Commissie. Niet beschaamd Maar ook hij maakt zich geen illu sies. Delors waarschuwde Major in niet mis te verstane bewoordingen de monetaire unie, waar de rest het over eens is, niet te dwarsbomen. "Als we opnieuw een politieke cri sis moeien uitlokken, zullen we dat doen", zo verwees hij naar de val van Thatcher over 'Europa'. Veel Britten beschouwden die opmerking als een schaduw over Majors succesvolle EG-optreden. Maar het kwam hem niet zo slecht uit. Had Delors hem omstandig ge prezen, dan zou dat zijn geloofwaar digheid in de eigen conservatieve kring, anderhalf jaar voor de verkie zingen, geen goed hebben gedaan. Nu kon hij opgewekt terugkeren naar Londen. Met de vooral door de Britten zo bepleite opheffing van economische sancties tegen Zuid- Afrika op zak, en zonder voor de fe deralisten van het continent door de knieën te zijn gegaan. De leerling heeft zijn leermeesteres niet be schaamd. De twaalf zijn hoopvol begonnen aan de bnderhandelingen over de monetaire en politieke unies. Eind volgend jaar, als Nederland voorzit ter van de EG is, moeten er beslui ten vallen. Vooral op Luxemburg (dat ons voorgaat) en Den Haag rust dus een zware verantwoordelijk heid om die onderhandelingen in goede banen te leiden. Dat verklaart wellicht ook het optreden van Lub bers en Van den Broek in Rome. Zij wisten te voorkomen dat de opvattingen van Mitterrand en Ko hl over de rol van de Europese rege ringsleiders (de 'Europese Raad') in de Europese Unie, nu al een duide lijk stempel op de onderhandelin gen zouden drukken. Uit naam van de 'kleintjes' in de EG roerde Lub bers zich geducht. De kleintjes zijn het erover eens dat de Europese top geen alles-beslissend en nauwelijks controleerbaar 'super-orgaan' moet worden, maar sommigen vrezen te gelijk dat Lubbers' agressieve op treden averechts kan uitwerken. Dat zal moeten blijken. Voorlopig heeft Lubbers bereikt dat slechts onderzocht wordt of de positie van de Europese Raad moet worden versterkt. Daar kan je alle kanten mee uit en iedereen was tevreden. Een Major-achtige aanpak, zou je al bijna zeggen. Een bankrelatie in België? Vlakbij. Geen gek idee. De zekerheid dat alles binnenskamers blijft, want uw geldzaken gaan niemand anders aan. De BBL is de tweede Belgische grootbank. Met een full-service die kan bogen op jarenlange internationale erva ring en dynamisch vakmanschap. Beleggen op korte of lange termijn in Nederlandse gul den, Belgische frank en andere deviezen, vermogensbeheer, een spaarrekening of gewoon een advies, onze service kent geen grenzen. Kom ons eens opzoeken. Dan merkt u meteen dat een bezoek aan België niet alleen prettig maar ook voordelig kan zijn. In de zowat 1000 BBL-Kantoren zal men u graag alles vertellen over de voordelen van een bankrekening in België. DE BANK DIE VERDER DENKT DAN EEN BANK

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5