Wöltgens wil vacaturestop bij overheid Niet alle rijksdiensten werken even zorgvuldig NS' 'ers zijn hoge werkdruk zat Betuwe loopt te hoop tegen komst NS-rangeerterrein Laatste groep baggeraars is nu snel thuis Rekenkamer begint nieuwe rapportage Voorbarig Raadsels rond dood antiquair Kleurenfoto's 9xl3cm Dixons Pronk botst met CDA'er over hulp aan Oosteuropa PROTEST TEGEN GOLFOORLOG MAANDAG 17 DECEMBER 1990 MARSSUM (GPD) PvdA-fractievoorzitter Wöltgens wil zo snel mogelijk een vacaturestop voor de rijksoverheid om zo tot een flinke inkrimping te komen van het ambtelijke apparaat. Het aantal Rijksambtenaren kan volgens hem jaarlijks met vier- tot vijfduizend afnemen. Per jaar levert dat 200 tot 300 miljoen gulden op. De maatregel zou langere tijd van kracht moeten blijven, aldus Wöltgens. De ambte narenbonden zijn tegen een vacaturestop. Van onze correspondent Tonny Meijerman VALBURG De Betuwe is bang voor de toekomst. De angst voor voorbijdenderende treinen met ge vaarlijke stoffen, voor een groot en lawaaierig rangeerterrein pal naast het plaatsje Valburg zit er goed in. Bang zijn de kleine, lieflijke ge meenten in de Betuwe ook voor de hapgrage steden Nijmegen en Arn hem. Zaterdag had in het lieflijke plaatsje Valburg de eerste stille pro testmars plaats. De Valburgse burgemeester Van der Vliet voelt zich samen met de raad, ook al in de kou gezet door de landelijke overheid. "Alles wat er dreigt te gebeuren moeten we uit de krant halen. Naar onze mening wordt niet gevraagd". En wat is die mening dan wel? "Dat er de komen de tijd heus wel iets moet verande ren, maar niet zoals nu de plannen zijn. Met de aanleg van een rangeer terrein komt het voorbestaan van Valburg in het geding". Zeker weten, knikt zijn collega Wöltgens deed zijn voorstel zater dag in Marssum op een vergadering van de Friese PvdA. De vacatu restop zou in januari op de agenda moeten komen van het kabinet. Dat buigt zich dan over de tussenba lans, waar een pakket maatregelen besproken wordt dat 10 tot 15 mil jard gulden aan bezuinigingen moet opleveren. Wöltgens beschouwt de vacatu restop als een "hefboom" om tot een doelmatige afslanking te ko men van de rijksoverheid. Hij maakt een uitzondering voor amb tenaren die zich bezig houden met milieubeleid, gezondheidszorg, so ciale veiligheid, dé rechtelijke macht en onderdelen van rijkswa terstaat. Wöltgens noemt de vacaturestop "een direct werkend drukmiddel". Hij komt met zijn "buitengewoon ingrijpende" voorstel omdat eerde re pogingen om tot inkrimping te komen „niet helemaal geslaagd" zijn. In het verleden hebben minis teries er alles aan gedaan om nood zakelijke afslankingen te voorko men. "De pijn kwam toen vooral te recht bij de lagere overheden", al dus Wöltgens. De PvdA-leider zei ingrijpende keuzes "wenselijk en nodig" te vin den om de Haagse bureaucratie te doorbreken. "De stammenkwestie, parafencultuur, vergadercultuur en DEN HAAG (ANP) - Minister Pronk (ontwikkelingssamenwer king) is hevig in zijn wiek geschoten door een suggestie van het CDA Tweede-Kamerlid De Kok. Die wil geld voor Oost-Europa ter beschik king stellen ten koste van de hulp aan Azië en Latijns-Amerika. Pronk zei wel gevoelig te zijn voor argumenten dat Nederland iets moet doen aan Oost-Europa. "Maar het zou te gek zijn om dat te laten betalen door mensen die -creperen in Rio de Janeiro, Calcutta, Bangla desh en waar dan ook in Azië en La tijns-Amerika. Dat is mooi weer spelen uit de zakken van honderden miljoenen mensen die echt bene den de armoedegrens leven". Volgens De Kok is een verschui ving van ontwikkelingsgelden no dig, omdat het geld ergens vandaan moet komen. "Dat is een discussie punt geworden, want ik zie nog niet dat de Nederlandse bevolking be reid is vijf procent van het welvaart sniveau in te leveren". Hij wil dat de rijke landen in de Aziatische'regio (Japan, Nieuw-Zeeland, Australië) en de Amerikaanse regio (Amerika en Canada) voor de arme landen in hun gebied zorgen. Zodat West-Eu ropa zich kan richten op Oost-Euro pa en Afrika. Pronk bestempelt dat als "een ko loniaal standpunt" en stelt dat hulp Wegtransport Vervoersbond CNV geeft de werk gevers in het wegtransport nog een laatste kans om met een royaler cao bod te komen. Als de werkgevers morgen bij de vierde onderhande lingsronde voet bij stuk houden, worden de leden geraadpleegd over acties. Dat heeft de CNV dit week einde meegedeeld. Afgelopen dins dag liepen de onderhandelingen vast nadat de werkgevers een loons verhoging van 1,75 procent hadden geboden. Dat is precies de helft van wat de CNV wil. Exxon De Arubaans regering gaat de mul tinational Exxon (onder andere Es- so) voor de rechter dagen om de schoonmaak van de voormalige Lago-raffinaderij af te dwingen. Het terrein van de fabriek-, die tot vijf jaar geleden door Exxon werd geëx ploiteerd, is op sommige plaatsen zwaar verontreinigd. Volgens de re gering levert dat gevaar voor de volksgezondheid op. Een gedeelte van de raffinaderij is sinds kort weer in gebruik door de Ameri kaanse maatschappij Coastal. Het vervuilde gedeelte ligt echter braak. Drugsvangst De politie in het Brabantse Etten- Leur heeft bij een inval in een wo ning 4.400 kilo hasj gevonden. De 37-jarige bewoner is aangehouden. De hasj heeft een straatwaarde van 12 miljoen gulden. Onbekend is waar de drugs vandaan komt. Discotheek iT Opnieuw is zaterdagnacht een be zoeker onwel geworden na het nut tigen van een drankje in de Amster damse discotheek iT. de notadrift van de departementen is goed voor de Haagse werkgele genheid, maar slecht voor de kwali teit van het openbaar bestuur", al dus Wöltgens. "We moeten de maatregel ver standig toepassen, maar wel dusda nig dat er volgend jaar al een in krimping komt". Van de voorgeno men uitbreiding van het ambtena renapparaat met drieduizend amb tenaren moet Wöltgens dan ook niet veel hebben. Bonden Met zijn rede in Marssum heeft Wöltgens de ambtenarenbonden op de ziel getrapt. Nog in het weekein de verwierpen zij de ideeën van de PvdA-leider, die overigens veel overeenkomst vertonen met pleidooien voor eën vacaturestop bij de rijksoverheid zoals de onder nemersorganisatie NCW die on langs hield. Zowel AbvaKabo-voorzitter Vrins als zijn collega bij het CFO, Poell, verwijt de politiek dat ze nog niet de moed heeft opgebracht om aan te geven welke taken ze bij de rijksoverheid overbodig acht. "Dat zal de politiek eerst eens moeten doen voordat ze conclusies trekt". Overmorgen wordt pas voor het eerst met de de minister van bin nenlandse zaken gepraat over de taakafbakening bij de overheid. Pronk. Ik weet niet waar het CDA mee bezig is..." (foto ANP) aan Oosteuropa niet ten koste mag gaan van de Derde Wereld. "Ik weet niet waar het CDA mee bezig is wanneer het gaat over ontwikke lingssamenwerking. Ik ben tot mijn grote verrassing vorige week zon der enig overleg geconfronteerd met vier moties. Dat is niet niks van de kant van een regeringspartij en daar komt dan nu dit over heen. Dit is een zo grootscheepse aanval op de ontwikkelingssamenwerking. Dat verbaast mij zeer". DEN HAAG (ANP/GPD) - De Staatsloterij, onderdeel van het mi nisterie van financiën, heeft ruim 1,3 miljoen gulden verlies geleden op de feestelijk bedoelde Willem en Mary-loterij in 1989. De Arbeidsbu reau^ helpen vooral werkgevers in plaats van de werknemers. En het ministerie van Buitenlandse Zaken is veel te groot. Zomaar een greep uit een groot aantal conclusies dat door de Alge mene Rekenkamer wordt gepubli ceerd in het december-verslag. Bij Rijkswaterstaat ging het mis, maar daar niet alleen. Net als in eerdere rapporten van de Rekenkamer blijkt ook uit deze bloemlezing dat ministeries of rijksdiensten niet al tijd even zorgvuldig omgaan met het beschikbare geld. Afghanistan Neem de Willem en Mary-loterij. Het idee was dat er 1,5 miljoen loten zoudeïi worden verkocht tegen vijf gulden per stuk (7,5 miljoen). De kosten bedroegen drie miljoen. Daarbij werd vergeten dat een tele visiepromotie 480.000 gulden zou kosten. Dat een vergelijkbare loterij in 1988 slechts 597.000 verkochte lo ten opleverde, was de Staatsloterij eveneens ontgaan. De controlerend ambtenaar bij Financiën vond dat hij daar niet op had hoeven te letten. Hij weet de pech aan het achteraf onvoorzien bare doel: Afghaanse vluchtelin gen. Tijdens de loterij wijzigden zich de politieke omstandigheden rond Afghanistan en daarmee de liefdadige goklust. Staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) steunt Philips verwacht beter resultaat EINDHOVEN (GPD) - Philips ver wacht de tweede helft van 1991 weer zoveel winst te maken dat er ondanks verliezen in het eerste half jaar voldoende ruimte zal zijn voor een tussentijds dividend aan de aandeelhouders. De financiële man in de raad van bestuur, H. Appelo, heeft dat dit weekeinde gezegd. Philips is bezig met een reorgani satie van het bedrijf over de hele wereld. Voor zo'n 50.000 mensen be tekent die 'Operatie Centurion' het einde van hun carrière bij het con cern. Positieve effecten voor het be drijfsresultaat zullen pas in 1992 zichtbaar worden, maar Appelo gaat er van uit dat het bedrijfsresul taat tussen de één en anderhalf mil jard gulden beter zal zijn dan wan neer de reorganisatie niet was uitge voerd. ROTTERDAM (ANP) - De sleephopperzuiger Geopotes 15 met aan boord de laatste groep van 34 Nederlandse baggeraars is vanmorgen om acht uur aan gekomen in het emiraat Umm Al Quawain. Volgens Volker Stevin arriveert het vliegtuig met de baggeraars vanavond om ongeveer acht uur op Schiphol. Alle baggeraars maken het goed, aldus de woordvoerder van het baggerbedrijf. De Geopotes verliet zaterdag de territoriale wateren van Irak. Behalve de Nederlandse werk nemers van Boskalis en Volker Stevin, bevinden zich aan boord twaalf Indiërs en een Pakistaan se en een Filipijnse werknemer. De groep is vanuit Umm al Quawain per bus naar Abu Dha bi gereisd en van daaruit inmid dels op weg naar Nederland ge gaan. Alle 105 baggeraars die eerder op Iraaks gebied vastzaten, heb ben het land nu verlaten. Vorige week reisde een eerste groep van 71 Nederlandse baggeraars via dezelfde route naar Neder land terug. Dit weekeinde zouden nog twee Nederlandse gijzelaars per auto uit Irak vertrekken. Bij bui tenlandse zaken was nog niet bekend of ze inmiddels vertrok ken zijn. Als zij de grens over zijn, blijft er afgezien van am bassade-personeel nog één Ne derlander in Irak achter. Hij hoopt donderdag te vertrekken. In Kuwayt verblijft ook nog een Nederlander, maar hij is van plan om daar te blijven. zijn ambtenaar. En als er dan ie mand wat te verwijten valt is het zijn ambtsvoorganger (ex-staatsse cretaris Koning) die in 1988 ak koord ging met de organisatie van de loterij, vindt hij. Het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds (ABP) blijkt er na vier jaar proberen nog niet in geslaagd een computersysteem op te zetten voor de 50.000 vut-uitkeringen aan ambtenaren. In het project is 8,4 miljoen gulden gestoken. Het groot- DEN HAAG De Algemene Rekenkamer, onafhankelijk controle-instituut voor de uitga ven die het Rijk doet, is begon nen met een nieuw soort rap portage. Om het jaarverslag niet te dik te maken, wordt voortaan twee maal per jaar een tussen tijdse rapportages gepresert- teerd over lopende onderzoe ken: in juni en december. Hoe wel het de bedoeling was de eer ste tussentijdse rapportage pas in juni 1991 uit te brengen, heeft de Rekenkamer dat reeds van middag gedaan. Er waren vol doende afgeronde onderzoeken om te publiceren. van het plaatsje Eist, Hulshof. "Wat er nu allemaal op ons afkomt, is niet mooi meer". In razend tempo noemt hij de 'verschrikkingen'. Het rangeerterrein bij Valburg, verdub beling van de huidige spoorlijn (Be tuwelijn), de Waalsprong (uitbrei ding van Nijmegen aan de andere kant van de Waal op Betuws grond gebied) en de aanleg van een recrea tiekanaal tussen Linge en Waal. Tja, en dan natuurlijk de dreiging van 'superstad' Arnhem/Nijmegen. Bei de steden groeien steeds meer naar elkaar toe, waardoor de gemeente besturen van de kleine Betuwse plaatsen ertussen in niets meer te vertellen hebben over de grond en cultuur. UTRECHT (ANP) - De 27.000 werknemers bij Nederlandse Spoorwegen zijn de almaar toene mende werkdruk zo langzamer hand zat. Veel NS'ers lopen op de toppen van hun tenen, maar klach ten dat het zo niet verder kan wor den door de leiding genegeerd. Steeds meer NS'ers, ook jongeren, haken af- en moeten worden afge keurd. Dat stelt de spoorwegvak- bönd FSV in het bondsblad Recht Spoor. FSV-bestuurder In 't Panhuis stelt dat als de werkdruk niet ver mindert, het gevaar levensgroot wordt dat de NS'ers het bijltje er bij neer gooien. "Als het zover komt zullen wij acties van harte onder steunen", aldus In 't Panhuis. Hij wijst erop dat het reizigersvervoer de laatste jaren is gestegen, maar dat het personeelsbestand bij NS vrijwel constant is gebleven of zelfs gedaald door reorganisaties. "Steeds minder mensen moeten steeds meer werk opknappen. De ene 'efficiencymaatregel' stapelt zich pp de andere. De werkdruk neemt navenant toe. En misschien ste deel van dat geld moet als verlo ren worden beschouwd, vreest de Rekenkamer. Het mislukken van het project zou vooral te wijten zijn aan het toepassen van technieken waarmee men geëh ervaring had. Arbeidsbureau's De gewestelijke arbeidsbureaus (GAB's) slagen er volgens de Re kenkamer ook niet in om op doel matige wijze invulling te geven aan - hun taken. Aan de vraag van werk gevers naar arbeidskrachten wordt wel hard gewerkt, maar het helpen van werkloze werkzoekenden om hun kansen op de arbeidsmarkt te vergroten, blijft daarbij achter. De Rekenkamer keek vooral naar de kaderregeling scholing (KRS); een regeling om alle werkloze werkzoe kenden en bepaalde categoriën werknemers om-, her- of bij te scho len. Jaarlijks gaat er 250 miljoen gulden in de regeling om. Volgens de Rekenkamer wordt de KRS vol strekt onjuist besteed. Veel GAB's geven het leeuwedeel van het geld uit aan het subsidiëren van scho lingsactiviteiten van werkgevers. In 85 procent van de gevallen gebeur de dat ten onrechte. Beleid en beheer van geld bij de GAB's zijn toch al twee verschillen de werelden, aldus de Rekenkamer. Begrotingsdiscipline is ver te zoe ken. Tegen het eind van het jaar be steedt men meestal ineens erg veel geld. Bij overleg met andere instan ties worden geregeld besluiten ge nomen zonder de financiële conse quenties daarvan te bezien. Mén krijgt toch wel geld van de rijks- De demonstranten houden een roodwit lint vast met een lengte van 500 meter. Boos en soms angstig lo pen ze door het dorp. Bestuurders, boeren en burgers. Bejaarden en kleine kinderen. Sombere gezich ten, als was het een begrafenis. Een muziekkorps blaast voor dorpshuis 't Kriekske treurmuziek. "Kijk, daar woon ik", vertelt een meisje. Haar hand wijst richting spoorbaan, waar knusse boerderijen silhouet ten vormen tegen de grauwe de- cemberlucht. Het kind zwijgt. Een trein raast voorbij. Als de herrie voorbij is, gaat ze verder. De arm nog steeds gestrekt. "Ons huis gaat tegen de vlakte als het rangeerter rein er komt". het ergste is nog wel dat al die maat regelen als regel van bovenaf wor den opgelegd. De mensen aan de basis hebben niet of nauwelijks wat in de melk te brokken. Voor klach ten is de bedrijfsleiding als regel doof. Het kan echt zo niet langer", aldus In 't Panhuis. Volgens de FSV is de onvrede bij de NS'ers - en dan vooral bij machi nisten en conducteurs - des te groter nu een nieuwe krachttoer voor de deur staat. Behalve de normale groei van het reizigersvervoer krij gen NS per 1 januari nog eens extra drukte te verwerken door de ov- jaarkaart voor studenten, goed voor 600.000 klanten. Die extra drukte moet NS voorlopig zien te verstou wen zonder uitbreiding van man kracht, materieel en infrastructuur. Tegelijk staat bij NS ook een nieu we efficiency-operatie voor de deur waarbij het bedrijf mikt op een stij ging van de arbeidsproduktiviteit van twee procent. Het toekomstplan Rail 21 dat on der meer voorziet in verdubbeling van de drukste spoorlijnen wordt pas vanaf '92 uitgevoerd, het beno- overheid (de dienst arbeidsvoorzie ning van Sociale Zaken). In een reactie heeft minister De Vries (sociale zaken) laten weten dat hij per 1 januari 1991 de arbeids voorziening anders opzet. Over heid, werkgevers en werknemers gaan het beleid bepalen in een Cen traal Bestuur Arbeidsvoorziening (CBA). In elke regio komt een regio naal bestuur. Daarnaast komt er een vast budget en zal veel 'marktge richter' worden gewerkt. Buitenlandse zaken Het gebouw van het ministerie van Buitenlandse Zaken bij het Cen traal Station in Den Haag heeft ruimte voor 500 tot 700 ambtenaren meer dan er nu gevestigd zijn. Als de overtollige ruimte wordt benut, daalt de huur van het 'onderminste- rie' van ontwikkelingssamenwer king met drie miljoen per jaar. Dit geld komt dan vrij voor ontwikke lingssamenwerking zelf, want de begroting daarvan is vastgesteld op een percentage van het nationale in komen. Het gebouw werd in 1984 opgele verd en de begroting van de bouw kosten werd toen met 70 miljoen gulden (42 procent) overschreden. Sinds 1985 is er al ruzie binnen het kabinet over de overtollige ruimte. De minister van buitenlandse zaken en de minister voor ontwikkelings samenwerking achten voortzetting van de huisvesting verantwoord, maar de minister van Financiën vindt dat het gebouw efficiënter moet worden gebruikt. De Algeme ne Rekenkamer is het met de laatste eens. Waarschijnlijk is de mars door Valburg een voorproefje op roerige tijden in de Betuwe. "Als de plan nen van NS iets nader zijn ingevuld, zullen we contact opnemen met an dere actiegroepen", stelt een woordvoerder van het Valburgse comité. Op ditmoment zijn er twee andere actiegroepen: in Kerk Ave- zaath en Kesteren. Het zullen er on getwijfeld meer worden. De platte landers van de uitgestrekte Betuwe zijn misschien geen schreeuwers, maar wèl mensen die het erfgoed van hun (voor)ouders weten te waarderen. 1998, Het jaar waarin NS van plan zijn de Betuwelijn te bouwen en daarbij ook het gevreesde rangeer terrein, is niet ver meer. Een razen de goederentrein met een snelheid van 160 km/uur, elke drie minuten weer, en mogelijk geladen met ge vaarlijke stoffen. Een spookbeeld. "Da's niks", schudt een oude Be- tuwnaar. Weinig woorden, waarach ter zich een wereld van emotie schuil houdt. digde extra materieel komt pas eind volgend jaar op de rail. Tot die tijd moeten NS dus zo goed en zo kwaad als het gaat de boel pappen en nathouden. En dat betekent over volle treinen, extra irritatie onder reizigers en weer extra werkdruk voor de NS'ers, vreest In 't Panhuis. "Zo'n krachttoer kan NS alleen vol brengen als het personeel goed is gemotiveerd. Met slecht gemoti veerde werknemers die het gevoel hebben dat het management hun problemen straal negeert is het ook slecht kersen eten", aldus de FSV- bestuurder. Een NS-woord voerder reageert verbaasd. Hij erkent dat de werk druk hoog is. Maar dat geldt volgens hem niet alleen de NS'ers op de werkvloer maar het hele bedrijf, van laag tot hoog, inclusief de lei ding. Ook zouden NS wel degelijk oog hebben voor de (personele) pro blemen. Geluiden over onvrede en gebrek aan motivatie kan de NS- woordvoerder niet thuisbrengen. "Dergelijke signalen zijn nieuw voor mij. Ook via de overlegorga nen bijvoorbeeld hebben we er niets over vernomen", zo zei hij. Volgens de Rekenkamer is het ministerie prima bereikbaar per openbaar vervoer. Toch zijn er 487 parkeerplaatsen. De Rekenkamer meent dat 377 parkeerplaatsen ge noeg waren geweest. Dat had ook miljoenen gescheeld. De Rekenkamer hekelt ook het gebruik van allerlei moderne pro- dukcten bij de bouw van het minis terie. Ondanks een test blijkt de wit te gevel sneller te vervuilen dan voorzien. De aluminiumkozijnen kunnen niet tegen een combinatie van zeewind en vervuilde lucht. Doordat de rijksgebouwendienst te weinig geld had voor onderhoud is nu al sprake van roest. Her.stelkos- ten: ruim 1 miljoen. Een speciaal punt van kritiek vormt de nieuwbouw van Economi sche Zaken. In 1984 werd gesteld dat er een nieuw kantoor zou ko men. Driejaar later werd dat besluit teruggedraaid, maar toen was al 7 miljoen gulden aan architecten be steed. Nu is besloten het bestaande ministerie te verbouwen. Kosten 40 miljoen gulden. Kwartjesorders En dan blijkt dat het Rijk af en toe op rare wijzes geld bespaart. Gevan genen bijvoorbeeld worden inge schakeld bij schoonmaak- en ande re werkzaamheden in gevangenis sen en krijgen daar een kwartje per uur voor. Die 'kwartjesorders' zijn uit de tijd, volgens de Rekenkamer. Er moet een echt uurtarief worden berekend ook al betekent dit extra kosten voor Justitie. Bovendien zal btw betaald moeten worden over de geleverde diensten. PAGINA 3 Commentaar De Europese Gemeenschap is te voor barig geweest met het opheffen van het investeringsverbod voor Zuid-Afrika. Het versoepelen van de sancties speelt Pret oria in de kaart en verzwakt de positie van de grootste zwarte oppositiebewe ging. het Afrikaans Nationaal Congres (ANC), aan de onderhandelingstafel. Zolang in Zuid-Afrika geen sprake is van afschaffing van het apartheidsbeleid, moet de regering van president De Klerk duidelijk worden gemaakt dat de weg naar democratie snel en volledig dient te worden afgelegd. Dat kan alleen door de regering onder druk te houden en de sancties te handhaven. Door een einde te maken aan de investe ringsstop willen de EG-landen uiting ge ven aan hun waardering voor de op gang gebrachte veranderingen in Zuid-Afrika. Dat signaal is echter al eerder afgege ven. De Klerk is de afgelopen maanden in tal van landen ontvangen en wordt niet meer als ongewenst persoon be schouwd. Als dank voor (onder meer) het vrijlaten van vele vooraanstaande ANC'ers (on der wie Nelson Mandela), het toestaan van het ANC en het geven van een aan zet voor het maken van een grondwet, is zo'n gebaar zonder meer op zijn plaats. De EG had het daarbij vooralsnog móe ten laten. De Klerk staat pas aan het be gin van het veranderingsproces. In Zuid-Afrika worden blank en zwart nog altijd niet gelijkwaardig behandeld en zit ten nog steeds veel mensen om politieke redenen gevangen. Het ANC heeft de re gering het afgelopen weekeinde de wacht aangezet om aan zijn eisen te vol doen en eindelijk serieus werk te maken van een grondwet, waarin niet langer sprake is van verschillen kleur en ras. Als die onderhandelingen vóór eind april niets opleveren, dan zal het ANC de be sprekingen beëindigen en waarschijnlijk weer zijn toevlucht nemen tot geweld. In die opstelling wist het ANC zich tot nu toe terecht gesterkt door de EG. Dordat de Gemeenschap nu de kant van De Klerk kiest, wordt de kans dat zwart en blank dezelfde rechten krijgen, eerder verkleind dart vergroot. Opnieuw grote vuurwerkvondst OUDERKERK AJD IJSSEL (ANP) Medewerkers van het Korps Con troleurs Gevaarlijke Stoffen (KG- CS) hebben zaterdag in samenwer king met de rijkspolitie opnieuw een partij verboden vuurwerk in Ouderkerk aan den IJssel in beslag genomen. In totaal 10.000 kilo strij kers, mortieren en zware vuurpijlen werden gevonden op dezelfde plaats in Ouderkerk, waar vrijdag al 35.000 kilo in beslag werd genomen. Het vuurwerk, met een totale waar de van 175.000 gulden, werd net als de eerder gevonden partij, aange troffen in twee containers. Er zijn nog geen arrestaties verricht. ROTTERDAM (ANP) In zijn wo ning in de Rotterdamse wijk Hille- gersberg is zaterdagmiddag het stoffelijk overschot aangetroffen van de 47-jarige antiquair G.J. Driessen. De man is waarschijnlijk door een misdrijf om het leven ge komen. Twee bevriende antiekrestaura teurs vonden Driessen dood in zijn bed. Ze troffen later in de kelder de 50-jarige levensgezel van het slacht offer, die zwaargewond was. De man is vermoedelijk met een zwaar voorwerp op het hoofd geslagen. Hij kon nog niet vertellen wat er is gebeurd. Er zijn geen sporen van een inbraak aangetroffen. De Rotterdamse politie trof zater dag in de tuin van een slooppand een lijk aan. .Buurtbewoners had den gemeld dat er vermoedelijk een dode zwerver lag. Bij de dood- schouw bleek het om een vrouw te gaan, die daar minstens enkele maanden moet hebben gelegen. In Roermond heeft een familielid gistermiddag de 57-jarige I. Kahri- man dood in zijn woning aangetrof fen. De politie houdt rekening met een misdrijf, maar wil geen nadere mededelingen doen. In Bloemen- daal is de politie op zoek naar de identiteit van een lijk dat donder dag op het strand aanspoelde. Er zijn geen sporen van geweld gevon den. De man had een kettinkje om met een hangertje voorstellende een windsurfer. Er is echter geen vermiste surfer geregistreerd. ADVERTENTIE je komt ogen en oren tekort Kritiek Rekenkamer op arbeidsbureau's en buitenlandse zaken -s§gj11~ AMSTERDAM - Doqr een optocht tussen de Dam en het Museumplein in Amsterdam hebben zatermidda.g enke le duizenden mensen geprotesteerd tegen verscheping van oorlogsmaterieel naar het Golf^ebied. De betoging was georganiseerd door de Initiatiefgroep 15 december (waar onder meer Groen Links in zit), die net als president Bush wil dat Saddam Hussein Kuwayt ontruimt, maar meent dat daarvoor andere oplossingen denkbaar zijn dan die "uit de loop van een geweer komen". Een aantal amokmakers brak op het Museumplein uit de vérder vreedzaam verlopen demonstratie en trachtte de hekken bij het Amerikaans consulaat te doorbreken. De politie wist dat te voorkomen. De PvdA Friesland heeft de regering dit weekeinde ook gevraagd alle middelen aan te wenden om tot een "niet gewelddadige" oplossing van de Golfcrisis te komen. (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3