Voor de Hemelse Vader bestaat geen vrijspraak SPD kiest voor veiligheid metmooie Björn Vader gearresteerd, moeder en kind ontredderd Geen 'radicaal nee' tegen invoering van één beheersregeling iREPORTAGE i MAANDAG 17 DECEMBER 19? Voorzitterschap sociaal-democraten komt Engholm ongelegen Van onze correspondent Hans hoogendijk BERLIJN - Een beetje tegen wil en dank is Björn Engholm vandaag naar voren geschoven als de nieuwe voorzitter van de SPD. Eind mei in Bremen zal hij worden gekozen als opvolger van Hans-Jochen Vogel. Opgedrongen heeft hij zich bepaald niet. maar de roep van zijn partij kon en wilde de 50-jarige minister president van Sleeswijk-Holstein niet weerstaan. De pijprokende cultuurliefheb ber uit het hoge noorden wacht een zware taak. De partij is verdeeld en bijna radeloos na de onverwachte weigering van de verkiezingsverlie zer Oskar Lafontaine het voorzitter schap op zich te nemen. De nieuwe man reageerde met de simpele 'plat- Deutsche' opmerking "Wat mut, dat mut". maar het is allemaal heel anders gelopen dan hij zich had voorgesteld. In de verkiezingscampagne had Björn Engholm zich het vuur uit de sloffen gelopen voor zijn vriend La fontaine, hoewel hij hem geen schijn van kans gaf tegen de 'een heidskanselier' Kohl. Toen Lafon taine na de voor de SPD zo slecht verlopen verkiezingen ook het par tijvoorzitterschap afwees, kwam dat voor Engholm echter als een koude douche. En dat daarna zijn naam in het spel werd gebracht zin- de hem al helemaal niet. Barschel Björn Engholm wilde zich helemaal concentreren op zijn deelstaat. Per slot van rekening staan daar over 15 maanden ook weer verkiezingen voor de deur en wil Engholm zijn absolute meerderheid verdedigen. Dat zal een hele klus worden, want de 54,8 procent die hij in 1988 haal de, moet worden gezien in het licht van de dramatische ontwikkelingen rond zijn christendemocratische voorganger Uwe Barschel. Diens stijle politieke carrière eindigde na een aantal 'dirty tries' tegen Eng holm uiteindelijk met zelfmoord in de badkuip van een Zwitsers vijf- sterren hotel. De macht houden in Sleeswijk- Holstein en dan misschien over vijf jaar een gooi naar het president schap als opvolger van Richard von Weizsaecker. Zo had Engholm zich zijn politieke toekomst voorgesteld. Maar Lafontaine, de eigenzinnige dwarsligger uit het Saarland, ver stoorde deze politieke dromen dor nee te zeggen tegen het voorzitter schap. Engholm begreep al snel dat de vertwijfelde partij vervolgens aan zijn deur zou kloppen. Al was het maar, omdat hij na de verkie zingsnederlaag van Walter Momper in Berlijn de enige 'politieke klein zoon' van Willy Brandt was, die niet alleen een tamelijk ongeschonden indruk maakt, maar ook nog rege ringsleider in een deelstaat is. Een paar dagen weerde hij zich met het argument van de dubbele last, maar toen het bestuur hem beloofde dat de Bonner centrale veel van het on dankbare routinewerk over zou ne men, berustte Engholm in zijn lot. Björn Engholm: "Wat mut, dat mut". (foto AP) Het is moeilijk aan te geven welke vleugel Björn Engholm vertegen woordigt. Kenners van de partij kunnen zich geen werkelijk verras sende of afwijkende opvattingen in herinnering roepen. In zijn recent verschenen eerste boek 'Vom offen- tlichen Gebrauch der Vernuft' zoekt men er tevergeefs naar. Bijna alles wat Engholm zegt en schrijft is redelijk, weloverwogen en dus voorspelbaar. Met Engholm krijgt de SPD een berekenbare voorzitter en dat wil len de 'genossen' ook, want zij schu wen grote risico's. Engholms poli tieke loopbaan is die van de typi sche beroepspoliticus. Geboren en getogen in de oude hanzestad Kiel, raakte hij in de jaren 60 in de ban van de maatschappelijke verande ringen, die uitmondden in het stu- dentenverzet. Engholm hield het voor gezien op het gymnasium, volgde een oplei ding als zetter en verdiende zijn eer ste tweedehands autootje als sport journalist bij een Hamburgse krant. Maar de ambitieuze jonge socialist had al snel door dat deze opleiding niet genoeg was voor een flitsende partijcarrière. In sneltreinvaart haalde hij de schade in en studeerde hij af als politicoloog en socioloog. In 1969 kwam 'mooie Björn', toen 30, als een van de jongste afgevaar digden in het parlement. Met ande re eerzuchtige vernieuwers vormde hij een groep die vastbesloten was de maatschappelijke veranderin gen ook in de partij te realiseren. Maar de oude 'tuchtmeester' Hebert Wehner liet de jonge Engholm eerst uitrazen door hem zes jaar als 'back bencher' te laten sappelen. Verstand van vis In 1977 kwam de doorbraak: Björn Engholm werd staatssecretaris voor vorming, een onderdeel van het mi nisterie van onderwijs. Vier jaar la ter maakte Helmut Schmidt hem minister. Een jaar later stapte de FDP uit de regering. Nog steeds kan Engholm vol trots vertellen dat hij in het toen demissionaire kabinet- Schmidt behalve onderwijs ook landbouw beheerde. Onder dave rend gelach verdedigde Schmidt in het parlement zijn besluit toen met de opmerking: "Engholm komt uit het noorden, hij heeft veel verstand van vis". Na de val van de regering- Schmidt werd het even stil rond Björn Engholm tot hij in 1982 werd gevraagd de SPD in zijn Sleeswijk- Holstein aan te voeren. Een jaar la ter lukte het net niet om de CDU- premier Uwe Barschel te verdrij ven, maar Engholm, die had geko zen voor de harde oppositiebank in Kiel, maakte het Barschel zo moei lijk dat de deze naar unfaire midde len greep. In een ongekende lastercampag ne probeerde de jonge christen-de mocraat zijn opponent buiten spel te zetten. Uitvoerder van alle snode plannen was de ex-journalist Pfeif fer, die het blijkbaar allemaal toch te ver ging: hij stelde de SPD op de hoogte en verkocht zijn verhaal aan 'der Spiegel'. Uwe Barschels leven eindigde in een luxe Zwitserse bad kuip en Engholm vaagde de ontred derde CDU van de politieke land kaart. Hobby Onder het motto dat voorzichtig heid de moeder van de porselein kast is, probeert hij het structureel zwakke noorden naar een betere toekomst te leiden. Dat zal hij nu moeten combineren met de poging zijn aangeslagen partij nationaal uit het dal te halen. Voor zijn favoriete hobby cultuur zal bitter weinig tijd overblijven en dat vindt de 50-jarige noordeling de grootste tol die hij voor zijn SPD moet betalen. URK - In Urk ging afgelopen donderdag de vlag in top. De rechtbank van Zwolle sprak alle betrokkenen bij de strafzaak rond de fraude op de Ur- ker visafslag vrij wegens gebrek aan bewijs. Maar daarmee is het niet af gelopen. Urk moet zich bezinnen. Want voor de Hemelse Vader bestaat er geen vrijspraak wegens gebrek aan bewijs, zo bleek gisteren nog eens in de kerk. Op een hoek van de Schipperskade in Urk, tegenover de gemeentelijke visafslag, staan twaalf mannen te mompelen. Het is zaterdagavond, steenkoud. De vreemdeling die na dert wordt vol achterdocht begroet, de kring wordt groot, men zwijgt. Zeven van de twaalf stappen direct op de fiets als het woord 'krant' valt. De anderen kijken stuurs naar de haven. Urk wil zwijgen. Dat is na een middag stappen door dit vissers dorp van twaalfduizend zielen en gereformeerde gemeente in Urk. En ook hij hoort dominee De Butter een verklaring van de kerkeraad voorlezen. Dat er pastorale gesprek ken met de vissers zullen komen. Dat de gemeente op 13 januari weer het Avondmaal zal vieren. Maar dat De fraude- iedereen de plicht heeft zichzelf te affaire bezorgt onderzoeken en in het Licht te wan- de Urker vissers delen. Ook de visser zingt de verzen 3 en 4 van psalm 101: "Ik zal met ver maak naar 't kwaad niet overhellen; Geen Godd'loos stuk mijzelf voor vijftien kerken overduidelijk. Te ogen stellen; Ik haat het doen der veel buitenstaanders hebben zich de laatste tijd met Urkse zaken be moeit. Urk lijkt één front te vormen: Urk tegen de rest van Nederland. Ach, kon het nog maar zoals vroeger zijn, toen het water de Urkers scheidde van het land. Een jonge visser staat in een dun hemd in de bijtende kou de raam pjes van de UK 194 te reinigen. De vrijspraak? "Er valt dus niks te be wijzen, anders zouden ze nu niet vrij rondlopen. Maar er is wel hoger be roep aangetekend, dus 't is nog niet schend'ren Uwer wet. En schuw die smet. 't Verkeerde hart, in wien het Mij ook moog' blijken; Zal uit Mijn huis en van Mijn omgang wijken; Mijn gunst zal hen. die boze wegen gaan; Nooit gadeslaan". De dominee vouwt de handen, de gemeente buigt het hoofd, maar schrikt op als De Butter zich mid den in het gebed afvraagt: "Is het toeval dat juist deze week het aantal onverwachte sterfgevallen in ons midden groter is dan in andere we ken? Wil God ons in deze tijden la- voorbij. Kom dan maar eens terug", ten zien dat wij allen eindig zijn en En het besluit van de christelijk gereformeerde kerkeraad het Avondmaal niet te vieren en in eens zullen staan voor de Hemelse en uit lust ernaar heb ik ze wegge- Rechter? Daar is geen vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. De aard- boeken en dossiers zullen na ons sterven worden gesloten, maar de Here zal zijn eigen boeken openen". Ademloos plaats van dit tot bezinning op te roepen? "Dat is een zaak van de ker keraad", zegt hij, zelf ook lid van de gemeente. "Als die vindt dat het zo moet, dan moet de raad dat weten. Heb ik niks mee te maken". Hij gaat Het is de laatste keer dat dominee twee keer 's zondags naar de kerk Butter in Urk de gemeente voor- en daarmee is voor hem de kous af. gaat. Hij vertrekt naar Driebergen, "Bezinning? Wij doen niks ver- na slechts twee roerige Urkse jaren, keerds. Wij werken honderd uur per zijn afscheidspreek zal de gemeen- week. Dat is alles wat ik te zeggen teleden nog lang heugen. Want de toorn varen' Sterfgevallen Zondagmorgen zit ook hij in de bijna ademloos en hoest nauwe- stampvolle 'Schuilplaats', één van lijks. de kerkgebouwen van de christelijk Zijn toelichting op de schriftte ken schuiven. De gemeente luistert Urk is door enkelen in het ongeluk gestort en Nederland stenigt het nare tijden. "Een van de mensen heeft al les bekend en dan wordt hij toch vrijgespro ken. Dat is voor onze kerkeraad niet te bevatten. Een dilemma? Dat mag je zeker zeggen". (foto GPD) zing uit Jozua 7, de verzen 16 tot en een ouderling het de vorige dag, Zei een van de mannen op de hoek met 27, laat niets te raden over. diep weggedoken in zijn jas op de van de Schipperskade al niet dat in "Waarlijk ik ben het, die gezondigd kade van Urk al zei: "De rest van Urk de doodstraf staat op het noe- heeft tegen den Here. Ik zag bij de Nederland kijkt naar ons en vraagt "men van namen? buit een mantel van Sinear, twee- zich af hoe zulke diepgelovige men- De dominee, zondagmorgen van honderd sikkelen zilver en een staaf sen in een streng christelijk dorp zo af zijn kansel: "Is het onze taak nu goud van vijftig sikkelen gewicht de hand kunnen lichten met het de schuldigen aan te wijzen. Wenst wettelijk gezag. De kranten schrij- de Heer van ons dat wij hen open- nomen. Zie, ze zijn in mijn tent in ven dat wij weigeren het avondmaal lijk berechten? Het is voor ons den grond verborgen Daarop te vieren met mensen die sjoemelen moeilijk, schier onmogelijk aan nam Jozua tezamen met geheel Is- en de wet overtreden om zichzelf te deze wens te voldoen", raël Achan den zoon van Zerah en al verrijken. Maar zo ligt het niet", wat hem toebehoorde en zij voer- "Als het wettelijk gezag nou een Vrees'lijk den hen naar het dal Achor. En Jo- verkeerde beslissing heeft geno- De gemeente zinet Dsalm 119 vers fuk hPhtePP<°tnrt giil°dPnnHperp0n n6n me"? Als eerfh^heid '"houdt dat 60: "Al het Godd'loos volk verdoet luk hebt gestort, zal den Here u op onze mensen failliet gaan, wat moet Ge als schuim van d'aard; Dies zal je da" als kerkeraad?En wat ™oe- ik uw getuigenissen vreezen; Het Toen stenigde heel Israel hem en ten we nu met deze vrijspraak? Een heeft mijn ziel verschrikkingen ge- Toen w de H»™ n van de mensenheeft alles bekend baard; jBi zeifs is mij het haar ,e hS. J brandenden en dan wordt hij toch vnjgespro- berg gerezen; Als ik op uw gerich- ken. Dat is voor onze kerkeraad niet ten heb gestaard; Uw oordeel, Heer, nilpmma *e be,vatten- Een dilemma? Dat mag ^an niets dan vrees'lijk wezen", a-'nciiniia je zeker zeggen. Het wordt tijd voor ieder van ons om zich te bezinnen". Op de werkvloer kijkt een arbei- Hij zet de kraag hoger en loopt der op de visafslag er wat anders te- dorp, is de boodschap. Het geeft door. Nee, zijn naam is niet belang- genaan. "Ik Urk eten we nog steeds geen pas de vlag te hijsen. Of zoals rijk. Niemands naam is belangrijk, tong, da's ook belangrijk". TILBURG (ANP) - Tienduizenden vrouwen en kinderen worden jaar lijks, vaak onverwachts, geconfron teerd met de arrestatie van hun man en vader. Voor de problemen die dit voor hen oplevert is geen aandacht bij de autoriteiten. "In 7 van de 10 gevallen weten echtgenotes en kin deren niet eens dat hun vader moge lijk bij illegale praktijken betrok ken is. Midden in de nacht soms worden ze wel van hun bed getild, onder schot gehouden, volgt een huiszoeking en wordt man en vader geboeid meegenomen door politie mensen met bivakmutsen op. De el lende begint dan pas goed". Dit zegt Ton Otten (51), voorzit ster van de landelijke Vereniging Relaties van Gedetineerden en zelf moeder van een zoon die ooit gede tineerd zat. Tien jaar geleden nam zij het initiatief tot het oprichten van de Vereniging "omdat niemand omkeek naar de familie en relaties van gedetineerden". Om te bewijzen dat het flink fout zit met de opvang en begeleiding van de mensen rond gedetineerden, zette Otten een onderzoek op stapel waaraan werd meegewerkt door het Willem Pompe-instituut voor Straf rechtswetenschappen in Utrecht en de vakgroep strafrecht van de uni versiteit in Tilburg. Het resultaat is een dik boekwerk vol schrijnende verhalen "an vooral vrouwen en kinderen van vastzittende mannen en papa's. Op een congres hierover morgen in Tilburg worden de on derzoeksresultaten bekend ge maakt. Dé grote, algemene conclusie uit het onderzoek is het absolute tekort aan opvang, begeleiding en steun voor relaties van gedetineerden. "En de problemen zijn legio", meent Ton Otten. "Om te beginnen is er de angst als de man wordt op gepakt. Meestal weet de familie niets van zijn illegale praktijken en wordt ineens geconfronteerd met een gewelddadige arrestatie. Op het politiebureau mag de arrestant niet bezocht worden. En als dat wel mag, dan gebruikt de politie de vrouw vaak haar man over te halen te bekennen. Volstrekt misplaatst, maar ze weet vaak niet beter". "Naast de emotionele puinhoop is er de praktische ellende. Er is geen geld meer -inkomens stoppen bij arrestaties- dus moet men naar de sociale dienst. Daar moetje alles vertellen, maar je weet niks. Dan is er het voorarrest in het huis van be waring. Bezoek moet je zelf aanvra gen, maar niemand die je dat ver telt. En als er dan een uurtje bezoek is, zitten er wachters bij. Vaak kan alleen de man zijn ei kwijt. Na het bezoek zijn de vrouwen dan vaak nog meer gefrustreerd dan daar voor", citeert Ton Otten uit het on derzoek. Nog schrijnender zijn de verhalen van de kinderen. Zij missen hun va der niet alleen, maar worden op school buiten gesloten en krijgen te maken met onbegrip in de buurt. De moeder zit zelf tot over de oren in de misère en kan de benodigde aandacht niet opbrengen. In het tienjarig leven van de Ver eniging heeft deze het bestaans recht ruimschoots bewezen, stelt Otten. Er werd aan honderden men sen hulp verleend, praktisch en emotioneel. Er zijn inloopochten den, telefoonprojecten, verwijzin gen, privé-gesprekken en er werden contactgroepen opgezet. "Maar de maatschappij is nog niets veran derd. Als iemand in je familie of om geving gedetineerd zit, word je ge stigmatiseerd en getraumatiseerd. Vervolgens laten alle professionele instellingen je in de kou staan. Dat moet doorbroken worden". Overigens wordt in het onder zoek alleen over vrouwen en kinde ren gepraat. Van de honderden mensen die jaarlijks de Vereniging bezoeken of bellen zijn er slechts een handjevol mannen. Otten: "Van de weinige mannen die er zijn ko men er slechts een paar bij ons, vooral met praktische vragen rond bijvoorbeeld kinderopvang". GEESTELIJK LEVEN Gereformeerde bonders besluiten: BARNEVELD (ANP) - "Wij willen graag blijven wat we zijn en houden wat we heb ben". Met deze noodkreet probeerde een kerkvoogd uit Lunteren zaterdag de Gere formeerde Bond over te halen toch een 'radicaal nee' te laten horen tegen de invoering van een uniforme beheersrege ling in de Hervormde Kerk. De Bond liet zich door deze broe der en vele andere vertegenwoor digers van hervormde gemeenten met 'vrij beheer' daartoe niet ver leiden. Het hoofdbestuur koos Tv-dominee moet nog 130 miljoen dollar opbrengen CHARLOTTE (RTR/EPD) - De Amerikaanse televisie-prediker Jim Bakker, die sinds vorig jaar wegens fraude in de gevangenis zit, moet in totaal 130 miljoen dol lar schadeloosstelling betalen. Dit heeft de federale rechtbank in North Carolina bepaald. Volgens de rechtbank heeft Bakker 145.000 Amerikanen be drogen, Zij schonken het televi siestation PTL (Praise the Lord) duizend dollar om levenslang en kele dagen per jaar gebruik te kunnen van maken van Bakkers hotel. De evangelist moet gewe ten hebben dat de accomodatie dat nooit aankon. De gedupeerden kunnen waar schijnlijk naar hun centen fluiten, meldde Bakkers advocaat Gene Carr. De voormalige predikant verdient met zijn werk in het zie kenhuis van de gevangenis in Ro chester ongeveer 12 dollarcent per uur. Het televisie-imperium van Bakker stortte drie jaar geleden in, nadat bekend was geworden dat de evangelist een affaire had gehad met secretaresse Jessica Hahn en haar uit PTL-fondsen zwijggeld betaalde. In 1989 werd Bakker onder meer wegens ver duistering tot 45 jaar gevangenis straf veroordeeld. Vredesbedevaart van kerkleiders uit VS naar Golf NICOSIA - (IPS/AP) - Een de legatie van achttien kerkelijke lei ders uit de Verenigde Staten is za terdag aangekomen op Cyprus, voor een vredesbedevaart naar het Golfgebied. De geestelijken verklaarden op een persconferentie dat zei als "religieuze leiders van een reli gieus volk" niet stil kunnen blij ven zitten tot het ultimatum voor de Iraakse terugtrekking uit Ku- wayt afloopt. Bisschop Edward Browning, voorzitter van de Amerikaanse Episcopale Kerk, zei dat de dele gatie de nadruk zal leggen op het koppelen van de Golfcrisis aan andere problemen in het Midden- Oosten, zoals het Palestijns-Israe- lisch conflict en de Libanese bur geroorlog. Daarmee druist de de legatie in tegen het standpunt van de Amerikaanse regering. Brow ning is leider van het kerkgenoot schap waartoe ook de Ameri kaanse president George Bush behoort en heeft uit hoofde van die functie gemakkelijk toegang tot de president.. Volgens Browning is de vredes bedevaart de grootste kerkelijke vredesmissie die ooit is onderno men vanuit de Verenigde Staten. In de delegatie zijn achttien ver schillende kerken vertegenwoor digd. De RK Kerk zag af van deel name. Vandaag zou de delegatie zich in drie groepen splitsen en bezoe ken brengen aan Baghdad, Jeru zalem, Bayrut en Damascus. liever voor een 'constructief kriti sche benadering': de drie be staande beheersvormen mogen worden teruggebracht naar één (zoals de synode wil), maar het hervormde onderscheid tussen bestuur en beheer moet gehand haafd blijven. De hervormde synode besloot in maart dat voor 1 januari 1996 al le hervormde gemeenten hun fi nancieel toezicht op dezelfde wij ze geregeld moeten hebben. Ruim tweederde van de 1439 ge meenten hebben dit toezicht nu volgens de kerkorde van 1951 ge regeld, 185 gemeenten houden vast aan het 'oud toezicht' van de kerkorde van 1815 en in 267 ge meenten is sprake van 'vrij be heer": de kerkvoogdij opereert hier geheel los van de kerkeraad. Vooral de 'vrij beheer-kerk- voogden' weerden zich duchtig op de speciale vergadering die de Bond had belegd in de Goede Herderkerk in Barneveld, die met ruim 700 'mannenbroeders' tot de laatste stoel bezet was. Maar ook de andere kerkvoogden lieten protest horen tegen de voorne mens van de synode, omdat hierin de kerkeraad naar gerefor meerd voorbeeld de eindverant woordelijkheid voor het financië le beheer krijgt. De beide sprekers, secretaris ir. 'J. van der Graaf en SGP-senator mr. G. Holdijk, hadden soms gro te moeite om de gemoederen tot bedaren te brengen. Een verkla ring aan de synode waarin de be zorgdheid van de vergadering wordt geuit, ging volgens velen niet ver genoeg. Een enkeling had zelfs de indruk door de Bond in de steek gelaten te worden. In de verklaring wordt gepleit voor handhaving van de schei ding tussen bestuur en beheer en wordt ervoor gewaarschuwd dat geen enkele gemeente in een dwangpositie terecht mag ko men. De Bond wil de overgangs periode met vier jaar verlengd zien, waardoor uiteindelijk in het jaar 2000 alle gemeenten de ene beheersvorm kennen. Op het dringende verzoek om geen enke le terminering te accepteren, kon hij niet ingaan. De Bond hoopt met enkele amendementen "de voorstellen om te kunnen buigen in de rich ting van het hervormde model", aldus Holdijk, voorzitter van de coomissie die in opdracht van het hoofdbestuur deze zaak heeft be studeerd. "Onder deze voorwaar de hebben we de terminering ge accepteerd. Maar we blijven strij den voor het behoud van het oude en beproefde beheersmodel". Holdijk en Van der Graaf gaven toe dat de scheiding van bestuur en beheer niet op bijbelse gron den verdedigd kan worden. Het hervormde beheersmodel is de vrucht van een historisch proces dat in 1816 door koning Willem I in gang werd gezet. Andere Ne derlandse kerken die zich gere formeerd noemen, kennen alle maal eenheid van bestuur en be heer. "Dus als we echt gerefor meerd zouden willen zijn, zouden we gauw klaar zijn", aldus Van der Graaf. Simonis blij met besluiten Gij sen UTRECHT (ANP) - Kardinaal Simonis is blij met het besluit van bisschop Gijsen van Roermond een groot deel van de bevoegdhe den aan twee nieuw benoemde vicarissen over te dragen. Gijsen heeft een "beslissing voor de toe komst" genomen. "Ik hoop en bid dat hierop Gods zegen voor het bisdom Roermond mag rusten", aldus Simonis. Gijsen was al een tijdje hierover aan het nadenken toen de "narig heid" op het priesterseminarie Rolduc erbij kwam, dat overigens een zeer gezonde instelling is. Deze zaak heeft Gijsen persoon lijk heel erg aangegrepen, zoals elke bisschop aangeslagen zou zijn als twee pas door hem gewij de priesters problemen met het celibaat blijken te hebben, meent Simonis. Bovendien heeft Gijsen er recht op, na bijna negentien jaar in de frontlinie te hebben gestaan, het wat rustiger aan te doen. "We moeten niet vergeten dat hij een man met heel grote verdiensten is", aldus kardinaal Simonis. Bisschop Ernst van Breda heeft desgevraagd gezegd "zeer ver heugd te zijn dat bisschop Gijsen van Roermond erin geslaagd is in de moeilijke persoonlijke en be stuurlijke situatie een uitweg te vinden door een herstructurering van de leiding van het bisdom". Paus veroordeelt arrestaties. De paus heeft de arrestatie van bisschoppen, priesters en leken in China veroordeeld. Tijdens een bezoek van bisschoppen uit Tai wan sprak hij zaterdag ook schan de van "andere problemen" die de ondergrondse RK Kerk in Chi na kwellen. De paus riep de leden van deze kerk op in hun trouw aan Rome te volharden, ondanks de groeiende tegenwerking van de autoriteiten. "Er is nog een lan ge weg te gaan", wist de paus.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2