Publiek niet enthousiast te krijgen ■A O R j e Prominenten en doorsnee Nederlanders maken 943 fouten bij Nationaal Dictee Felicitaties voor Fabiola Actie voor Rusland levert typisch Nederlands tv- avondje op, maar: Rod Stewart getrouwd PAGINA 26 RTV-SHOW MAANDAG 17 DECEMBER 198 DEN HAAG (GPD) - „Precies wat we ons ervan hadden voorgesteld", concludeert prof. Kees Fens na afloop van het eerste Nationaal Dictee in het gebouw van de Eerste Kamer enigszins vergenoegd. „We wisten dat het niet zo best gesteld was met de spelling van de gemiddelde Nederlander, daarom verwonderen me de 943 fouten in totaal en twintig gemiddeld ook niet. Maar ik moet er direct bij zeggen dat ik dit dictee zelf ook niet foutloos gemaakt zou hebben". Toch was De Volkskrant columnist en Neerlandicus Fens de man die, volgens presentator Philip Freriks, 'met pervers en sadistisch genoegen' de meest moeilijke zinnen en valkuilen bijeen had gebracht. Daarover moesten de 25 De Volkskrantfinalisten die de voorrondes van het Nationaal Dictee hadden overleefd en 25 prominenten uit de amusements- en schrijverswereld wel struikelen. Dat deden ze dan ook; in groten getale. De VIPs beduidend meei dan de 'doorsnee'. Slechts drie prominenten kwamen in de buurt van de elf finalisten: de voormalige minister van justitie mr. Frits Korthals Altes met 13 fouten, NOS-nieuwslezeres Pia Dijkstra met 15, ex-aequo met schrijfster Yvonne Kroonenberg. Winnaar Winnaar van het evenement, dat overgenomen is van het al jaren bestaande Franse Championnats d'orthographe van Bernard Pivot, werd de 26-jarige Sas van Genter Mare de Smit (vijf fout). Hij bleef nuchter onder de felicitaties die hij van de overige 49 kandidaten in ontvangst mocht nemen: „Ik ben veel met taal bezig en dan is het niet zo vreemd dat je foutloos leert spellen. Eens in de week zit ik in de jury van het dagelijkse scrabblespel van RTL4. Daar moet ik ook bepalen of een woord goed is gespeld. Verder scrabble ik thuis heel veel". De foutenregen bleef zaterdag bij dt Belg beperkt tot 13. VIP-Belg Johan Anthierens zat daar een flink stuk vanaf, om maar niet te spreken van Jasperina de Jong die met 25 fouten zelfs het gemiddelde overtrof. Uitroeiing „En zulke lullige fouten, soms had ik een woord geschreven en verbeterde het later precies op de verkeerde manier. Uitroeiing vond ik zo oenig staan met twee i's, vandaar weer een foutje". Aan hetzelfde euvel leed ex-WD minister Korthals Altes: „Vier keer heb ik een woord verbeterd dat later goed geschreven bleek te zijn", sprak hij zichzelf verwijtend toe. Toch waren de prominenten van tevoren niet zenuwachtig... „Voorbereiden kun je toch niets, je kunt moeilijk de hele Dikke Van Dale uitje hoofd leren", merkt een ontspannen Herman Wigbold op. „Bovendien krijgen we hier natuurlijk woorden die een normaal journalist of schrijver nooit zou gebruiken. Als je toch niet weet hoe je bessenjenever schrijft, dan zet je toch gewoon jenever met een scheutje van dat lekkere rode spul. Dan weet iedereen waar je het over hebt". VEENENDAAL Presen tator Peter Jan Rens ging volledig uit z'n dak en viel VARA-voorzitter Marcel van Dam bijna huilend om de nek. Astrid Joosten kwam niet verder dan een BRUSSEL Een la chende koningin Fabiola van België, de handen van tientallen kinderen schuddend tijdens een bijeenkomst in Brussel. Koningin Fabioloa en ko ning Boudewijn zijn de zer dagen dertig jaar ge trouwd en België viert dat huwelijksjubileum mee. Vandaar ook de feli citaties afgelopen zater dag. (foto El'A) stamelend 'on-ge-loof-lijk'. Het was duidelijk: ondanks alle kritische commentaren vooraf is de tv-actie 'Help de Russen de winter door' volgens de VARA een groot succes geworden. Ruim twee miljoen mensen heb ben, in ieder geval tot mid dernacht, naar de tv geke ken en de uitzending met het cijfer 7,2 gewaardeerd. De actie heeft ruim twintig miljoen gulden opgebracht. De meeste van de 500 bezoekers van de rechtstreekse uitzending bleken echter niet enthousiast te krijgen. Zij waren gekomen voor een gezellig televisie-avondje, die al voor 't begonnen was door pro-' ducent John de Mol toteen legen darische tv-uitzending' was be stempeld. Hij riep het publiek op om enthousiast mee te dopn, niet te zwaaien naar de camera en te applaudiseren zodra dat zou worden aangegeven. Maar voor al: niet met z'n allen tegelijk naar de wc. Dat gebeurde toch, toen het programma voor het eer ste STER-blok werd onderbro ken. Medewerkers renden naar de tribunes om het publiek tegen te houden. De Nederlandse marathon-schaatsploeg biedt Peter Jan Rens 20.000 gulden aan. <f0to anpi Leeg De toiletten werden het drukst be zocht tijdens de 'tien-minuten- blokjes' van Sonja Barend ■vanuit Moskou. Het kon het pu bliek kennelijk niet boeien. Ook op de gift van de koningin, die naar Marcel van Dam had laten bellen om dat mee te delen, werd lauw gereageerd. Dezelfde reac tie viel landbouwminister Buk man ten deel, toen hij voor 750.000 gulden babyvoedsel aan bood. Tegen middernacht hield een deel van de toeschouwers het voor gezien. De tribunes raakten leeg en VAR A-medewerkers moesten de mensen die bovenin zaten vra gen om de lege plekken beneden op te vullen. Op die manier hield de huiskamer het beeld van een volle en enthousiast meelevende tribune. Het tegendeel was waar. De bezoekers reageerden slechts één keer spontaan, tijdens het op treden van Marco Bakker. De ap- plaus-medewerkers waren zicht baar verrast dat zij geen teken hoefden te geven. Maar voor de kijker thuis werd het zo'n typisch Nederlands tv- avondje, waar de saamhorigheid hoogtij viert en een gevoel van trots over de gulheid van de Ne derlandse bevolking overheerst. Het 'we-hebben-het-toch-maar- weer-gefikst-gevoel' werd overi gens professioneel gestimuleerd door Peter Jan Reus, die zich niet liet ontmoedigen door de matige reacties uit de zaal. „Ik voel me net Mies Bouwman tijdens Open het dorp", riep hij gemeend opge togen, toen de eerste vertegen woordigers van het bedrijfsleven hun giften op het podium kwa men aanbieden. Rens slaagde er zelfs in om het lauwe publiek 'dank je wel Blue Band' te laten roepen, toen de fabrikant 500.000 pakjes margarine kwam bren gen. Lange rijen Peter-Jan Rens - hij kon niet an ders - wekte voortdurend de in druk dat er bij het podium lange rijen mensen stonden te wachten om hun gift te mogen aanbieden. Dat viel nogal tegen: een jongetje dat zijn spaarpot, had leegge maakt, een paar enthousiastelin gen die op de kerstmarkten in Rolde en-Oosterhout geld hadden ingezameld, de jongerenorgani satie van de Lions, twee studen ten die hun sweatshirt bij opbod verkochten en inwoners uit het Friese Ureterp die spontaan een actie waren begonnen. Eén keer moest de presentator iets anders verzinnen, toen er niemand bij het podium klaar stond. Maar Rens, en in mindere mate Joos ten, slaagden er iit ieder geval in naar de huiskamer toe een suc cesvol beeld van de actie te schet sen. LOS ANGELES (Rtr) - De Britse rockster Rod Stewart is zaterdag in het huwelijk getreden met het 21-jarige Nieuwzeelandse model Ra chel Hunter. De trouwplechtigheid in Los Angeles werd bijgewoond door platenbonzen, vrienden en vriendinnen, velen gekleed in mini rok. „Ze is groots, prachtig en knap", zei de 43-jarige Stewart over zijn tweede echtgenote. De zanger ontmoette Rachel Hunter in augustus in een nachtclub, kort na de scheiding van een ander model, Kelly Emberg, de moeder van zijn drie-jarige dochtertje Ruby. In een Trijfel brak Nico Scheep maker een lans voor het dichter schap van Marjolein Kool; in zijn column van 11 april 1989 noemde hij haar "de Annie M.G. Schmidt van de jaren negen tig". Later schreef hij nog dat "een bundeltje met Koolversjes een succes zal zijn". Dat bundel tje is er nu; het heet 'Autowrak opklapbed' en verscheen bij uitgeverij Fontein in Baarn. Ik zal het titelgedicht even citeren, dan weet u meteen met welk soort dichtkunst wij hier te ma ken hebben: Hij was een roestig autowrak en zij een opklapbed. Ze woonden onder 't zelfde dak en hadden altijd pret. Ze maakten grappen, heel de dag. Die waren ook nog leuk. Zodat zij altijd dubbel lag en hij steeds in een deuk. Marjolein Kool behoort, kortom, tot de schrijvers van het 'lichte vers', een genre waarvan wij in ons zwaartillende land weinig vertegenwoordigers hebben. Een dichter is in Nederland haast per definitie een tobberi- ge binnenvetter, die woorden vol onrustbarende symboliek aan het papier toevertrouwt. Met Daan Zonderland, John O'Mill, Annie M.G. Schmidt en Kees Stip hebben we de bekend ste humoristische verzenmakers wel genoemd. B 1 Gerrit Jan Zwier Marjolein schrijft niet alleen Koolversjes maar ook Koolver zen. Vooral in de lange gedich ten herkent men de heldere spreektaal en de speelse geest van Annie Schmidt. Het rebelse en de afkeer van alle fatsoens rakkerij, die zo kenmerkend zijn voor het werk van de laatste, ontbreken echter in deze debuutgedichten. Wie de Kool versjes leest, denkt haast auto matisch aan Trijntje Fop, de nonsensdichter uit Sellingen, of wel Kees Stip: Een makelaar uit Hellevoet eiste betaling en met spoed. Maar toen zij arm bleek als een luis, joeg hij haar toch niet uit zijn huis. Wat was die man ontroerend Net als Stip, die boekjes vol met dierenrijmen schreef, maakt ook Marjolein Kool een schaap, een kaketoe, een bij of een zij derups graag tot middelpunt van een verhaaltje. En net als bij Stip, volgt de ontknoping - vaak een woordspeling - in de laatste regel. Niet alle rijmen in dit bijna honderd bladzijden tellende debuut zijn even spits- voiidig of geslaagd, maar het merendeel reikt tot ver boven de middelmaat. De volgende is werkelijk heel aardig: "Parbleu, mondieu en sapper loot, Jandrie, wel-hier-en-ginder". Mijn hemeltje, dit klinkt be schaafd, het helpt alleen veel minder. En hetzelfde geldt voor dit kwatrijn: De man ging vaak op zakenreis. Ja, soms zelfs naar de tropen. Daar droeg hij dan een ruitjes- pak met alle ruitjes open. Hoe wordt iemand plezierdich ter? Door leraar te worden, zou je bijna zeggen, want zowel Daan Zonderland als John O'Mill als Marjolein Kool ver- dien(d)en hun brood door voor de klas te staan. Het is geen toe val dat hun geestelijke stamva der De Schoolmeester heet! Zij zijn allen afkomstig uit de lette renstudie, en dat is ook niet zo vreemd, want taalgevoel en ge not in het spelen met woorden zijn voor dit genre natuurlijk een vereiste. Het leraarsvak is, zoals iedereen weet, een zwaar en slopend bestaan. Wellicht is dat de reden dat de leraar zich in zijn vrije uren op het 'light verse' stort, in een poging om zo zijn creativiteit en speelsheid van geest te bewaren. O AT /3 EEM VOORSTELLING Oi£ STA/TT UIT OE T'J O ..DAT W£ NOG GEEN KA &ELNET MET 25 KANALEN HADDEN.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 26