Gevlucht voor fiscus en klimaat Europese luchtforensen verenigd in Hollandse club aan Cöte d' Azur MAANDAG 17 DECEMBER 1990 EXTRA PAGINA 23 naar Nederland. Het bevalt hen prima in Frankrijk. "Natuurlijk verlies je het con tact met vroegere kennissen. Maar dat heb je ook als je van Limburg naar Gro ningen zou verhuizen. Wij voelen ons hier prima thuis. Toch moesten we wel wennen aan het andere sociale leven hier. De Fransen zijn veel meer op zich zelf. Na afloop van sportwedstrijden gaat iedereen meteen naar huis. In Nederland blijf je altijd nog even hangen. En wat we hier missen is het gezellig even de stad in gaan. Of even naar een leuke kroeg. Die zijn er nauwelijks. En ik mis drop", zegt Marjolijn Caron. En haring", roept Ma rieke van Dantzig. "Ik mis de harine". Cultuur L.P.A. van Luijk, onlangs benoemd tot Nederlands consul in Nice, woont en werkt al sinds 1967 in Frankrijk. De alge meen president-directeur van de Noro- groep (projectontwikkelingen) heeft de frequentie van reizen tussen Frankrijk en Nederland de laatste tijd flink opge voerd. "Onze bouwgroep wil zich na drukkelijker in Nederland gaan manifes teren. Daartoe vlieg ik nu geregeld met Franse zakenrelaties naar mijn vader land. Wij willen Nederland bekender ma ken. Nu ik consul ben geworden, wil ik ook aan de Cöte d' Azur de banden tus sen de Nederlandse kolonie en de Franse bevolking aanhalen door behulpzaam te zijn bij het organiseren van culturele uit wisselingsprogramma's. Want de Fran sen kennen ons land heel slecht. Maar als ze in ons land op bezoek zijn, vinden ze echt alles prachtig". Het gras lijkt dus altijd groener aan de overkant. Theo Ruitenburg ontvluchtte samen met zijn vriendin juist die Hol landse pracht. Vooral het ruwe belas tingklimaat in zijn vaderland begon deze kleine aannemer uit Anna Paulowna steeds meer te ergeren. "Ik dacht", zo be argumenteert de kleine Westfries zijn vertrek uit Noord-Holland, "ik kan beter onder de Zuidfranse zon een muurtje metselen, dan in de druilerige Hollandse regen". Lang hoefde Ruitenburg niet na te denken. Hij verkocht zijn onderneming, zag van de opbrengst het grootste ge deelte naar fiscus en bedrijfsfondsen gaan en vertrok op de bonnefooi naar het zuiden. "We hebben het in het begin wel moeilijk gehad. In de auto moeten sla pen. Nu hebben we een leuk flatje in An tibes. En ik sta lekker in de zon te wer ken. Ik bouw momenteel een villa voor een Duitser. Mooi werk". Ruitenburg geniet duidelijk. Naar Ne derland hoeft hij niet zo snel terug. Dat laat hij over aan zijn rijke landgenoten die hij regelmatig treft op de maandelijk- se bijeenkomsten van de Nederlandse Club. Eigenlijk hoefde dat contact niet zo met die andere Hollanders. "Maar je weet nooit hoe je nog tegen een opdracht aanloopt", zo meent hij. Moeilijk Om die reden zit ook Walter van Willigen aan de bar van de Country Club Cocagne in Cagnes-sur-Mer tijdens de maande lijkse clubbijeenkomst. Hij vestigde zich onlangs als tandarts aan de Cóte d'Azur. De mid-twintiger klaagt steen en been. "Moet je eens kijken wat een kosten ik heb. Een nieuwe praktijk opbouwen is hier bijzonder moeilijk. Vooral de Fran sen moeten niet zo snel wat van buiten landers hebben. En vorige week reed nog een motorrijder mijn nieuwe Seat in elkaar. Nee, ik heb het echt niet zo ge makkelijk", klinkt het vanachter het zo veelste glas bier. De nu ruim 1100 leden tellende Neder landse Club aan de Cöte d' Azur is wel in genomen met de jongelui die hun geluk in Zuid-Frankrijk komen beproeven. Elk kwartaal ontvalt de vereniging wel een aantal bejaarde leden. En zonder het jon ge bloed zou de club binnen enkele jaren zijn uitgestorven. Daarbij kan niet elke gepensioneerde zich een warme winter aan de Middellandse Zee veroorloven. Het verblijf aan de Cöte d' Azur mag dan heilzaam zijn voor de botten en het bloed, voor de portemonnee is het dat niet. "Met een aow-uitkering alleen, red je het hier niet", waarschuwt Ermert Wis- sink, eigenaar van de Country Club Co cagne en voorzitter van de Nederlandse Club. "Daarvoor zijn de huizen te kost baar en is het leven te duur. Hier wonen toch voornamelijk mensen die het finan cieel wat ruimer hebben. Een klein deel is echt vermogend. De meesten hebben een klein kapitaal achter de hand of goe de pensioenen. En bijna allemaal hebben ze belangen in Nederland. Vandaar ook dat er heel veel heen en weer wordt ge vlogen tussen Nice en Amsterdam". Miep Quant lacht daarop ietwat ondeu gend. "Ik ga niet voor zaken terug. Ik vlieg elke drie maanden naar Nederland om te begraven", zegt de vieve 82-jarige uit Monaco. Statussymbool Het verschijnsel van de heen en weer vliegende Nederlanders lijkt een nieuw soort statussymbool. Amice, woon jij nog steeds in het Gooi? Wij hebben defiles de finitief de rug toegekeerd. Ik geniet van het Franse zonnetje als ik mijn zaken doe. De toko run ik wel met mijn fax en com puter. En ik vlieg drie keer per maand heen en weer naar Nederland. "Ach", schampert een zongebruinde miljonair, "als je nog steeds twee keer per maand heen en weer moet vliegen, is dat toch eigenlijk uit armoe? Ik hoef niet meer zo nodig. Die nieuwe forensen zijn te eigenwijs om hun zaken uit handen te geven. Ik beperk het reizen tot een mini mum. Ik ben president-commissaris van een beursgenoteerde onderneming. Ik kom nog maar twee keer per jaar op de commissarissenvergadering. En als het heel mooi weer is, laat ik de hele club naar Frankrijk overkomen". ;Ze nemen even gemakkelijk de lijnvlucht Ni- ce-Amsterdam als een gewone Nederlan der de trein tussen huis en werk. Voor hen is wonen in Frankrijk en werken in Nederland even normaal als leven in het Gooi en za ken doen in Amsterdam. Zij zijn de nieuwe forensen in het Europa van de jaren negen tig. Waarom ook zou je je blijven ergeren ;aan het miezerige Hollandse weer, als je geld genoeg hebt om je van een dagelijks uitzicht op palmbomen en de mediterranee jte verzekeren. En mocht het financieel eens fout lopen: de Nederlandse Club aan de Cö te d' Azur heeft een eigen ondersteunings fonds voor nooddruftige landgenoten. door Arnoud Cornelissen De meeste Nederlanders die aan de war me kusten van de Middellandse zee zijn neergestreken, hoeven niet meer zo no dig te werken. Zij genieten van hun gun- jstig afgesloten pensioenverzekeringen iof van de rente van hun kapitaal. Hun 'oorspronkelijke tweede huis aan de blauwe zee hebben zij omgebouwd voor permanente bewoning. Terug naar Ne derland willen ze niet meer. Of het moet die laatste reis zijn per doodskist. Waar- 'na de achtergebleven partner in veel ge- i vallen ook maar weer naar het vaderland weerkeert. De Hollandse verhuiswagens die de boedel van nieuw aangekomenen naar de zuidkust rijden, gaan zelden leeg Tussen de 15.000 en 20.000 Nederlan ders hebben hun heil gezocht aan de zon- [nige zuidkusten van Frankrijk, Monaco |en Italië. Het feitelijke aantal is onbe- j kend. Er zijn Nederlanders die om belas tingtechnische redenen liever niet laten weten waar zij werkelijk het hele jaar uit gangen. Bij het Nederlands consulaat in Nice bijvoorbeeld komen niet meer dan 2000 namen in het bestand v.oor. Iedereen weet dat er veel meer landgenoten wo nen in de kuststreek tussen Monte Carlo ;en Marseille. Maar een aanmeldings plicht is er nu eenmaal niet. Illegaal En zo krijg je van die aardige versprekin gen. Neem die Rotterdamse zakenman idie zijn bedrijf verkocht en van de niet onaardige opbrengst een rijk leven leidt. "Ik vind het wonen in Frankrijk heerlijk. Ik zou die palmen en die zon nooit meer kunnen missen. O, sorry, ik woon eigen lijk in Monaco. Feitelijk verblijf ik dus il legaal in Frankrijk", en hij lacht harte- ,lijk. Want er is niemand die zich daar nu echt druk over maakt. Toch waken de Monegasken ervoor dat de paar vierkante kilometer die zij huil vaderland noemen, door elders wo nende welgestelden worden misbruikt als papieren domicilie om de fiscus te ontvluchten. "De laatste jaren is de overheid in Monaco heel streng geworden", legt de oorspronkelijk uit Den Haag afkomstige mevrouw Miep Quant uit, die haar le vensavond in Monaco slijt. "Voor de ver lenging van je carte de residence moetje aantonen datje minimaal 180 dagen per jaar daadwerkelijk hier woont. Dus moet je je telefoonrekening laten zien, je elek triciteitsrekening en je huurafschriften. Een buurman van mij had een dermate lage stroomrekening, dat hij te horen kreeg: meneer daar kun je nog geen ei van koken. Dus weg belastingvoordelen. Je mag er wel blijven wonen, maar je bent je privileges kwijt. Je bent geen in gezetene meer". Het is niet alleen het belastingvoordeel dat Monaco zo aantrekkelijk maakt. De Nederlanders die het kunnen betalen, trekken ook naar dit land omdat het mis daadcijfer vrijwel te verwaarlozen is. "Het is werkelijk een verademing dat je je auto zo ergens kunt neerzetten, zon der angst te hebben dat hij wordt leegge stolen", geniet de Roterdamse miljonair. "Ik laat ook vaak mijn sleuteltjes in het contact zitten. Vooral als ik aan de boule vard dubbel parkeer. Als die andere au tomobilist weg wil, kan hij je auto even verzetten. Of ze parkeren hem zelfs even voor je in". Zijn 25-jarige zoon bevestigt het ver haal. "Je staat natuurlijk de eerste keer wel heel vreemd te kijken als je van een afstand opeens iemand in je auto ziet stappen. Ik wilde al meteen gaan Ischreeuwen. Maar er gebeurt echt niets. Wat wil je ook. Op elke hoek van de straat staat een agent. Ruim 600 politiemensen voor die paar vierkante kilometer. En de straffen zijn daar ook niet misselijk". Belastingen De aantrekkelijkheid van Monaco als be lastingparadijs lijkt overigens steeds groter te worden. 'Volgens ingewijden zouden er geheime afspraken bestaan om het mini-staatje ook na 1992/buiten Ermert Wissink: "Met een aow-uitkering alleen, red je het hier niet". Miep Quant (foto links): "Ik vlieg elke drie maanden naar Nederland om iemand te be graven". (foto's GPD) de Europese fiscale wetgeving te hou den. De Franse overheid ziet met lede ogen Nederlands kapitaal over de Frans-Mo- negaskische grens verdwijnen. Want al zijn de belastingtarieven in Frankrijk vergeleken met Nederland uiterst vrien delijk, tegen Monaco kan niemand op. Dus wordt de kapitaalvlucht vanuit het land van Marianne naar het onder Frans toezicht staande Monaco steeds moeilij ker gemaakt. Want Frankrijk wil de ste vige duit die de welgestelde Nederlan ders jaarlijks in het staatszakje doen niet graag missen. De Nederlandse kolonie in dat land be kijkt het allemaal wel. Zolang nog niet de indruk bestaat dat president Mitterrand het de rijken echt moeilijk gaat maken, houden zij het wel vol aan de mondaine kusten en het peperdure achterland. Als de toestellen van de KLM en Air France naar en vanuit Nederland maar met de regelmaat van een stadsbus blijven vlie gen. Want zakenman of rentenier, het va derland kan niemand missen. Het zijn niet de meest onbekende Ne derlanders die elkaar ontmoeten op het zonovergoten vliegveld van Nice of het mistroostige Schiphol. Zo vliegt de 48-ja- rige kunstenaar Kees Verkade geregeld naar Nederland voor overleg met zijn op drachtgevers. Ook Willem Duys is een vaste verschijning op het traject Nice- Schiphol. Hij reist eens per twee weken naar Hilversum om zijn radioprogramma op te nemen. Verder zijn het de grote zakenmensen die hun dagelijkse contacten met Neder land met behulp van de wonderen der te lematica afwisselen met minimaal één bezoek per maand. Zoals de Golden Tu- lip-topman H.Bosch, of de in Monaco wonende J. Doornbos. Diens bedrijf im porteert hijskranen uit de Verenigde Sta ten en Japan. Voor hem wordt in Rotter dam Hilton permanent een kamer vrijge houden voor het geval hij weer plotse ling in Nederland zaken moet doen. Er gaan geruchten dat de oude baas het werken gewoon niet kan laten, hoe wel er feitelijk voor hem niets meer te Nieuw statussymbool: wonen in Frankrijk, werken in Nederland Europees forens. "Ik ben al veel te veel in Frankrijk geworteld. Ik mis Nederland ook niet zozeer. Ik moet daar wel bij zeg gen dat wij geluk hebben gehad bij de contacten met de plaatselijke bevolking. Wij hebben een prima band met onze Franse buren. Ik denk dat wij zonder voorbehoud kunnen stellen dat wij ons hier prima thuis voelen". Groosman kijkt voor een bevestiging naar zijn vrouw. Zij knikt instemmend. Maar direct daarna verdwijnt haar glim lach: "Maar toch mis ik wel dat echte contact met mijn kinderen in Neder land". Gezelligheid Oud-voorzitter Van der Wal van de Ne derlandse Club aan de Cóte d'Azur vliegt zeker eens in de maand naar Nederland. Niet meer voor zaken. De voormalige wijnimporteur koopt tegenwoordig al leen nog maar flessen voor eigen ge bruik. Nee, Van der Wal zoekt de gezel ligheid in Nederland. "Lekker een paar dagen in Amsterdam rondwandelen. En dan weer terug. Zo gaat het al 15 jaar. Vervelen doe ik me beslist niet. Ik ben een postzegelverzamelaar. In Nederland koop ik Franse postzegels en in Frank rijk Nederlandse. En dan maar ruilen. Zo kun je toch zonder geld een leuke verza meling opbouwen". Marjolijn Caron en Marieke van Dant zig zien hun echtgenoten met de regel maat van de klok vanaf het vliegveld in Nice naar verre bestemmingen vertrek ken. En als de heren maar enigszins de mogelijkheid hebben, wordt het vader land aangedaan. De dames zelf stappen een keer of vijf per jaar in het vliegtuig Van der Wal:"Lekker een paar dagen in Amsterdam rond wandelen. En dan weer terug. Zo gaat het al 15 jaar". doen valt. "Want zijn zoons hebben enke le jaren geleden al zijn werk uit handen genomen", zegt, een oud-stadgenoot. Ook hij is een stamgast van de vliegtuig maatschappijen. Maar niet meer voor lang. "Ik koop een eigen vliegtuigje. Ik heb al laten uitrekenen dat ik dan goed koper uit ben dan met de KLM. Als je lid bent van de sportclub betaal je op Zes tienhoven 17 gulden landingsrechten en opstijgen is gratis". Forensen De Rotterdamse architect E.F. Groos man trad negen jaar geleden toe tot de club van luchtforensen. Vooral in de eer ste jaren was hij vaste gast van Air Fran ce en KLM. "Ik ben om gezondheidsre denen naar Zuid-Frankrijk gegaan. En laten we het duidelijk stellen: ik ben ze ker geen belastingvluchteling, zoals veel Nederlanders die in Monaco zijn heenge- streken. Voor het geld hebben wij dat niet gedaan". Want hoewel Groosman zich toen al te ruggetrokken had uit het architecten kantoor dat tot op de dag van vandaag zijn naam nog draagt, bleef het vader land ook aan hem trekken. "Ik zit nog steeds in een groot aantal commissies, waardoor ik nogal wat moet reizen", ver telt hij. "En ik heb in de afgelopen jaren regelmatig colleges gegeven aan de aca demie voor bouwkunst. Ik vind het heen en weer reizen zeker niet bezwaarlijk. De verbindingen zijn tegenwoordig prima. Je bent binnen twee uur van Nice op Schiphol. We gaan ook privé geregeld naar Nederland terug. Als er bijvoor beeld in Rotterdam een goede tentoon stelling is, of een goed theaterstuk". Ondanks de weerkerende reizen naar het vaderland voelt Groosman zich geen Marjolijn Caron en Mieke van Dantzig: "Drop en haring missen we nog het meest".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23