LEIDSCH DAGBLAD ANC zet De Klerk onder grote druk NODIG! Rekenkamer: Rijkswaterstaat is zeer gevoelig voor fraude BOERENKOOL EN ZIGEUNERSCHNITZEL Kritiek op opheffen investeringsstop door EG Middenvak bij korfbal verdwijnt LEIDSE KOOPZONDAG MASSAAL BEZOCHT Gorbatsjov komt niet in de problemen door motie van wantrouwen Irak wil nog dialoog met VS maar bereidt oorlog voor Bij Fasson zeker 42 banen weg MAANDAG 17 DECEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39424 Prijs fl. 1,35 JOHANNESBURG/ROME (AP/GPD/Rtr/AFP) - De Zuidafrikaanse regering van pre mier De Klerk krijgt tot eind april de tijd om aan een aantal eisen van het Afrikaans Natio naal Congres (ANC) te voldoen. Gebeurt dat niet, dan trekt de grootste zwarte oppositiebe weging zich terug uit de onderhandelingen met de regering. Vermoedelijk neemt het ANC dan weer haar toevlucht tot geweld. Tijdens het driedaagse congres in Soweto lieten sommige leiders van het ANC zich zeer kritisch uit over het besluit van de top van de Eu ropese Gemeenschap afgelopen za terdag in Rome om een eind te ma ken aan de investeringsstop in Zuid-Afrika. "We laten het hier niet bij zitten en zullen contact opne men met de Verenigde Staten en an dere landen om de sancties voorlo pig te handhaven", zo deelde Thabo Mbeki, buitenland-woordvoerder van het ANC, mee. Het ANC besloot dan ook vast te houden aan alle sancties. De twaalf EG-landen be schouwen het versoepelen van de sancties als een blijk van waarde ring voor het veranderingsproces in Zuid-Afrika. Het opheffen van an dere sancties hangt af van verdere veranderingen. De periodieke besprekingen die ANC-leider Nelson Mandela in mei met de Zuidafrikaanse regering be gon over afschaffing van de apart heid, worden voortgezet. Als eind april niet alle beletsels zijn wegge nomen voor onderhandelingen over een nieuwe grondwet, die de zwarte meerderheid meer rechten geeft, wordt de dialoog echter gestaakt. Onder de eisen die het ANC stelt zijn: vrijlating van alle politieke ge vangenen, toestemming voor alle politieke ballingen om naar Zuid- Afrika terug te keren, stopzetting van politieke processen en intrek king van de veiligheidswetten. De Klerk heeft aan een aantal van deze eisen al toegegeven. Tot praktische uitvoering is het evenwel nog niet gekomen, omdat al snel bleek dat de standpunten daarover van de re gering en het ANC aanzienlijk ver schillen. Het ultimatum aan de blanke re gering is een compromis tussen de opvattingen van radicalen als Hani en Slovo en het meer gematigde dialoog met de regering dan ook deel van het ANC, waarvan Mande- voorlopig worden gestaakt. Maar la als woordvoerder geldt. De radi-' Mandela wenst de gesprekken calen willen niet lijdzaam blijven voort te zetten, wachten op de concessies van De De regering in Pretoria heeft de Klerk, maar die met nieuwe protest- EG-maatregel om het investerings acties en andere pressiemiddelen verbod af te schaffen, met vreugde afdwingen. Wat hen betreft mag de begroet. (pagina 3: commentaar) Paul Haldan serveert in de nationale tafeltennisfinale, terwijl zijn te genstander Keen gespannen afwacht (foto anp> Na 87 jaar is het er dan toch van gekomen: het middenvak bij het korfbal behoort tot het ver leden. Na een discussie van ja ren ging de najaarsvergadering van de korfbalbond zaterdag in Utrecht akkoord om in de toe komst ook op het veld met twee vakken te spelen. De oppositie tegen het voor stel van het hoofdbestuur werd vooral gevoerd door de Afdeling Rijndelfland, waartoe ook de regio Leiden behoort. Maar voorzitter Rob Meijer haalde bakzeil. Met 48 stemmen voor, 33 tegen en één onthouding kreeg bondsvoorzitter Rien Geutjes het voorstel er toch doorheen. "Dat betekent straks het einde van het veldkorfbal", voorspelde Meijer. Rooskleurig ziet de toekomst er wél uit voor Rob Scholtes. De kunstbiljarter uit Voorschoten greep gisteren in Gorssel de na tionale titel in deze moeilijke discipline en plaatste zich der halve automatisch voor de strijd om het Europese kampioen schap. In de finale versloeg Scholtes de 'eeuwige' tweede Brunnekreef en bleef zodoende ongeslagen. Nationale titels waren er ook voor het Scylla-duo Miriam Hooman-Kloppenburg en Ge rard Bakker jr. Samen verover den zij in Den Bosch het kam pioenschap in het mixed-dub bel, terwijl Hooman ook beslag legde op de individuele tafel- tennistitel. Bij de mannen was volgens verwachting Paul Hal dan de sterkste. Naast Hooman en Bettine Vriesckoop mag ook de voormalige Roemeen mee doen aan het prestigieuze Top Twaalf-toernooi dat binnenkort in De Maaspoort wordt afge werkt. De koopzon dag die gisteren voor de eerste maal in Leiden werd gehouden, is massaal bezocht. De stra ten in het cen trum waren overvol en win keliers die aan vankelijk nogal pessimistisch waren gestemd, toonden zich na afloop razend enthousiast. De busmaatschap pijen die hun klanten gratis van en naar Lei den vervoerden, konden de toe loop maar nau welijks aan. De organiserende vereniging Lei den Leeft is van plan om in juli wanneer de La- kenfeesten be ginnen opnieuw een koopzondag te organiseren. (foto Loek Zuyderduin) (pagina Leiden: 'Massaal bezochte koopzondag wordt herhaald') Actie op tv levert 20 miljoen op voor Sovjetunie HILVERSUM (GPD/ANP) De tv-actie 'Help de Russen de winter door' heeft ruim twintig miljoen gulden opgebracht. In het bedrag is een bijdrage van de Nederlandse regering begre pen. Die heeft beloofd op elke ingezamelde gulden een kwart je toe te leggen. Het eindbedrag zal nog oplopen omdat nog niet alle overschrijvingen via bank of giro binnen zijn. Ruim twee miljoen mensen keken zaterdagavond naar de speciale tv-uitzending die door de VARA in samenwerking met de andere publieke omroepen werd gemaakt. Tal van evene menten werden georganiseerd om geld op te balen. Ook konin gin Beatrix doneerde een niet nader omschreven bijdrage. Het ministerie van defensie stelt gratis transportfaciliteiten beschikbaar en het departe ment van Landbouw stuurt ba byvoeding ter waarde van 750.000 gulden. De Europese Gemeenschap besloot zaterdag tijdens een topconferentie in Rome ruim 1,6 miljard gulden uit te trekken voor voedselhulp aan de Sov jetunie. Ook zullen Bulgarije en Roemenië ieder 115 miljoen ontvangen in de vorm van le vensmiddelen en medicijnen. Voor volgend jaar heeft de EG daarnaast voor technische hulp aan de Sovjetunie 400 miljoen ecu (920 miljoen gulden) uitge trokken. (pagina 26: Publiek niet enthou siast te krijgen). BAGHDAD/WASHINGTON (GPD/UPI/Rtr/AFP) - De Iraakse vice-premier Ramadan heeft giste ren benadrukt dat Irak nog steeds een dialoog met de VS wil, maar 'op basis van gelijkwaardigheid'. Na het afzeggen door Irak van de ont moeting tussen minister Aziz en president Bush stellen de Iraakse ministeries nu plannen op om een eventuele aanval het hoofd te bie den, aldus het Iraakse officiële pers bureau INA. Elke avond zendt de Iraakse tv programma's uit waarin de bevol king te horen krijgt hoe zij zich moet gedragen bij een luchtaanval. Ook zouden in Baghdad en in een aantal andere steden evacuatie-oe feningen worden gehouden. Irak zegde zaterdag de ontmoe- Wolleen velden Wolkenvelden en op de meeste plaat sen droog. Vannacht enkele mistban ken en een minimumtemperatuur van omstreeks min 2 graden. Middagtem- pcratuur morgen om het vriespunt. Zwakke tot matige zuidoostenwind. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Somber weer met af en toe regen, woensdag nog mogelijk sneeuw. In de loop van de weck minder 28 PAGINA'S ting tussen Aziz en Bush af omdat de VS Irak een datum zouden wil len opdringen voor het tegenover- leg van minister Baker (buitenland se zaken) met president Hussein in Baghdad. Het Witte Huis ziet daarin een bevestiging van de onwil om de kwestie serieus aan te pakken. President Saddam Hussein zei za terdag dat als er wordt gepraat, eerst de Palestijnse kwestie moet worden besproken en daarna pas Kuwayt. Hij beloofde dat hij niet snel naar de wapens zal grijpen, maar indien nodig zal vechten om welke legers dan ook te verslaan. De Britse krant Sunday Times onthulde gisteren dat Irak over een jaar zijn eerste kernbom kan produ ceren. De krant kreeg informatie van de Duitse geleerden Stemmler en Brusse, die in Irak betrokken wa ren bij het kernprogramma. Stemmler verklaarde dat hij al in 1987 een werkzame centrifuge had gezien. Voor de produktie van ura nium 235 zijn duizenden centrifu ges nodig; volgens Stemmler pro duceren Irakezen nu massaal cen trifuge-onderdelen. Irak weigert intussen 2300 Sovjet deskundigen uit Irak te laten ver trekken. Volgens de Sovjet-ambas sade in Baghdad heeft Irak Moskou gedreigd met economische straf maatregelen als de Sovjetunie zich niet houdt aan een aantal grote olie-, hydro-elektrische en militaire con tracten. DEN HAAG (ANP/GPD) - Rijks waterstaat loopt grote risico's bij het sluiten van contracten met aan nemers. De dienst, die per jaar drie miljard gulden uitgeeft voor de aan leg van wegen en water-werken, is daarbij sinds 1 oktober volledig af hankelijk van gegevens die door aannemers worden aangeleverd. De gegevens worden gecontroleerd, maar dat systeem is niet sluitend. Fraude door aannemers wordt daar door in de hand gewerkt. Dat schrijft de Algemene Reken kamer in de eerste tussentijdse rap portage over het functioneren van Rijksdiensten, die vanmiddag is verschenen. Vroeger zorgde Rijks waterstaat zelf voor meet- en bere- keningsgegevens, maar sinds 1 ok tober worden die gegevens door de aannemer geleverd. Rijkswater staat gaat de zaak vervolgens con troleren, maar niet bekend is hoe vaak èn wat precies moet worden gecontroleerd. Ook kunnen contro les worden aangepast als er te wei nig personeel is. De controle wordt daarmee een sluitpost, aldus de Re kenkamer, met alle gevolgen van dien. Rijkswaterstaat valt onder het ministerie van verkeer en water staat, dat door de Rekenkamer toch al wordt gekritiseerd. Zo blijkt ex- minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) de Kamer in 1983 be wust in de waan te hebben gelaten dat de zeedijken in 1990 op Delta hoogte konden zijn. Zij wist toen al dat er te weinig geld beschikbaar zou zijn om die datum te halen, maar besloot 'mist' te laten bestaan. Pas toen werd besloten een storm vloedkering aan te leggen in de Nieuwe Waterweg, wat hogere dij ken overbodig maakte, "loste de Illegaal vuurwerk ROTTERDAM/OUDERKERK AAN DEN IJSSEL (GPD) - Het speciale vuurwerkteam van de Rot terdamse politie heeft vanmorgen bij een inval bij de groenteveiling in Barendrecht 146 kilogram illegaal vuurwerk in beslaggenomen. Het vuurwerk was naar Nederland ge smokkeld door chauffeurs die groente naar Duitsland hadden ver voerd. Drie werknemers van de vei ling zijn gearresteerd. In een schuurtje achter een woning in IJs- selmonde werd 600 kilo vuurwerk aangetroffen. (pagina 3: Opnieuw grote vuurwerk vondst) mist zich op", aldus de Rekenka mer. Het tekort had echter kunnen oplopen tot 133 miljoen. Smit- Kroes heeft volgens de Rekenka mer dan ook bewust risico's geno men ten aanzien van de financiëring en de haalbaarheid van de Delta werken. Ook de opvolgster van Smit- Kroes, Maij-Weggen, krijgt kritiek. De Rekenkamer meent dat er een grote kans is dat de versterking van de rivierdijken niet in 2004 zal wor den gehaald. De informatie hier over van Maij-Weggen is "summier en weinig onderbouwd". Wel be staat volgens de Rekenkamer vol doende zekerheid dat de dijkver sterkingen tegen redelijke kosten voor het Rijk zijn uitgevoerd, al kan de kostenbeheersing worden verbe terd. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding CU Panklare gesneden boerenkool, QQ zak 300 gram Zigeuner schnitzel, 1 "7pZ 100 gram fc951./ U 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten Belastingen Kritiek is er ook op het ministerie van financiën. De belastingdienst zou een actiever beleid moeten voe ren bij het innen van belasting schulden. Nu wordt jaarlijks 1,5 tot 2 miljard gulden afgeboekt als 'on- in- fiscus te veel kijkt naar het verleden van iemand met een belasting schuld, terwijl niet of nauwelijks re kening worden gehouden met de toekomstige - mogelijk betere - fi nanciële positie van betrokkkene. Extra controle is nodig bij buiten landers die hier tijdelijk werken. In 1989 bleek dat 45 miljoen gulden aan belastinggeld oninbaar was om dat betrokkene naar het buitenland was vertrokken. MOSKOU (GPD/AFP) - Een motie van wantrouwen tegen president Gorbatsjov is vanmorgen na de ope ning van het Sovjet-Volkscongres niet in behandeling genomen. Een grote meerderheid (1288) stemde te gen het plaatsen van de motie op de agenda, terwijl 426 afgevaardigden vonden dat er wel over gestemd zou kunnen worden. De indienster, een afgevaardigde uit de Kaukasus, zei dat Gorbatsjov veel applaus krijgt uit het buiten land, maar binnen de landsgrenzen een crisis heeft veroorzaakt. Zij sprak er bovendien schande van dat de Sovjetunie nu als 'bedelaar' bij het Westen moet aankloppen voor voedselhulp. "We doen niet mee aan een poli tieke lynchpartij", reageerden en kele afgevaardigden meteen. Aan de vooravond van het Congres had de invloedrijke conservatieve So- joez(Unie)-fractie al haar steun voor Gorbatsjov uitgesproken. Ook de radicale hervormers, een minder heid in de Congresgelederen, voe len er niets voor Gorbatsjov de laan uit te sturen. Reden van deze steun voor de Sovjet-leider is, dat zich voor hem geen aanvaardbaar alter natief leider heeft aangediend. Belangrijkste onderwerp op de Congresagenda is het nieuwe Unie verdrag. In beginsel geeft dit ver drag de 15 Unierepublieken grotere vrijheden en zelfstandigheid. Het ontwerp-verdrag legt de controle over politieke en economische sleutelsectoren echter bij het Krem lin. Dit is voor verschillende repu blieken aanleiding de zitting te boy cotten. De Baltische republiek Li touwen stuurde het Congres een te legram met de beste wensen voor een zo democratisch mogelijke zit ting, maar bleef weg. De vertegen woordigers van Letland en Estland verklaarden alleen te komen voor de openingstoepsraak van Gor batsjov. Armenië boycot de zitting zolang Ngorny Karabach, een Ar- Miljoenenschade bij grote brand wasserij DEN BOSCH (ANP) - Een grote uit- slaande brand in een wasserij op het industrieterrein de Vutter in Den Bosch heeft gisteravond een schade aangericht van 6 tot 10 miljoen gul den. Vanmorgen was de brandweer nog volop bezig met nablussen. De opslagruimte van de wasserij, die is gespecialiseerd in het wassen van rolhanddoeken, is volledig ver woest. Brandstichting wordt niet uitgesloten geacht. meense enclave in Azerbeidjan, niet tot autonoom gebied wordt ver klaard. De Baltische republieken en Ge orgië, waar de nationalisten aan de macht zijn gekomen, hebben al ge zegd het nieuwe Unieverdrag niet te zullen ondertekenen. De Russische Federatie, de grootste republiek, wil alleen over het Unieverdrag pra ten als Russische eisen voor erken ning van soevereiniteit en eigen be heer over grondstoffen en bankwe zen worden erkend. Verwacht wordt dat premier Ry- zjkov tijdens de zitting zal aftreden. HAZERSWOUDE - Bij Fasson Nederland BV in Hazerswoude- Rijndijk verdwijnen 42 arbeids plaatsen. Bij het bedrijf dat zelfkle vende materialen maakt werken 450 mensen. Volgens bedrijfsdirec teur Leenards zijn ontslagen niet uitgesloten. "We hopen dat onder de 20 te kunnen houden", aldus de directeur. De overige 20 arbeids plaatsen verdwijnen door het niet vervullen van vacatures en interne verschuivingen. De banen verdwijnen by de admi nistratie, personeelzaken en de pro duktie ondersteunende afdelingen. De communicatie tussen de stafaf delingen en de produktie wordt ver beterd. "De lijnen moeten korter en dat scheelt ook arbeidsplaatsen", aldus Leenards. De directie komt pas met concre te plannen als de ondernemings raad advies over het plan heeft uit gebracht. Volgens Leenards wordt het advies nog dit jaar verwacht. "In de loop van januari wordt duidelijk hoeveel mensen ontslag wordt aan gezegd". De industriebond FNV heeft in middels het directieplan, waarin het verdwijnen van 42 arbeidsplaat sen wordt gemeld, op tafel. "Hoe het een en ander wordt geregeld is ons nog niet duidelijk", zegt dis trictsbestuurder Van Emmenes. "Je zou kunnen denken aan het ver lagen van de vut-leeftijd. Die is nu 62 jaar. Maar mogelijk wordt ons meer duidelijk op de toelichting die de directie morgenavond geeft". óók voor de sportpagina's Nieuwe voorzitter van i KRO trekt zich terug HILVERSUM (ANP) - De beoogde p nieuwe voorzitter van de KRO, dr. 8 F.P. Carpaij uit Beuningen zal zijn functie om gezondheidsredenen niet aanvaarden, dat maakte het KRO-bestuur vanochtend bekend. Carpaij, die onlangs geheel onver- wacht een ingrijpende operatie moest ondergaan, besloot op drin- gend advies van zijn artsen de zware functie niet op zich te nemen. Car- a paij zou op 1 april 1991 in functie treden. De huidige voorzitter, mr. B. Schmitz, blijft nu voorlopig aan. mm mm Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28,75 Ik neem een kwartaalabonnement 76.75' Ik neem een jaarabonnement 298,60' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats. -Tel Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen; 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1