Eerste winst Crescendo Schapers beho tot nationale te Schapers behoort nog tot nationale tennistop BV Lisse verslaat koploper Weert 2 Sampras complete tennisser Zuiderkwartier baant zich een weg omhoog Haarhuis wint Masters MAANDAG 17 DECEMBER 1990 PAGINA 19 LEIDEN Met veel vallen en op staan zoekt Zuiderkwartier zich een weg omhoog in de tweede klasse E. Gistermiddag bleek de ploeg van coach Ko Paeper in het duel tegen Archipel over de langste adem te beschikken. In een meer spannend dan fraai duel werden de Noord- Amsterdammers met 14-13 versla gen. "Chaos troef', concludeerde Pae per na afloop over de laatste minu ten van het duel. "Bij alle fluitsigna len werd er van beide kanten zoveel agressie getoond. Hoe dat nu komt? Het is het eenvoudigste naar de scheidsrechter te wijzen. Maar toch zijn het de spelers die het 'em doen. We houden ons toch teveel bezig met de randverschijnselen. Dat moeten we niet doen, want daar hebben we toch geen invloed op. We moeten bezig zijn met dingen die we zelf in de hand hebben". In elk geval had Zuiderkwartier zichzelf in de slotfase wat beter in de hand dan Archipel. Bij de Am sterdammers, ooit één van de top clubs, verdween alle overleg uit het spel en wat resteerde was een geren en gedraaf van jewelste. Zuider kwartier, dat een kwartier in de tweede helft door treffers van Dirk Jan de Kreek en Carla Akse op 13-11 was gekomen, hield kranig stand. "Dat gaatje bij 13-11 was beslis send", oordeelde Paeper. "Plus het feit, dat wij daarna 14-12 (Aldo Spadon, BvG) scoren. Dan hebben we net een iets beter collectief en de langste adem..." Voorafgaand aan dit hectische kwartier speelden de beide ploegen een tamelijk behoudend spelletje. Archipel viel gedateerd aan met twee schietende heren en de vrou wen in een ondergeschikte rol on der de korf. In het Zuiderkwartier spel was meer variatie, maar ook hier liet de afwerking in de beginfa se danig te wensen over. In de laatste tien minuten vóór rust pas liep de score op van 4-4 naar 8-8 en ook na rust werd weer een aan vaardbaar moyenne gehaald, met Aldo Spadon (4) en Dirk Jan de Kreek (3) als voornaamste doelpun tenmakers. Tevredenheid Alleszins tot tevredenheid stem mend is inmiddels ook de positie op de ranglijst. Met een vijf uit vijf sco re bekleedt Zuiderkwartier thans de vierde plaats. "Uit de laatste drie wedstrijden hebben we nu vijf pun ten gehaald", blikt Paeper terug. "Ik ga er van uit dat we nu ook van EKVA en Olympiaan winnen en dan kunnen we ons opmaken voor de tweede competitiehelft. Ik ver wacht dat Excelsior er bovenuit blijft steken en wij als derde of vier de eindigen". BRAM VAN GENT LEIDEN - Crescendo won haar eer ste wedstrijd(ll-8)tegen Phoenix- ,terwijl Pernix onderuit ging bij KOAG(13-9). De Algemene(13-14 te gen DKVj, De Danaïden (15-11 te gen Ons Eibernest), Fiks( 15-10 te gen Tjoba) en Velocitas (13-10 tegen Ondo) blijven aan de leiding. KORFBAL De ontmoeting tussen De Danaï den en Ons Eibernest stond bij voorbaat te boek als een spannend duel, daar de eerste plaats in het ge ding was. Dat leverde van meet af aan een boeiende wedstrijd op, met veel interessante onderlinge duels. "Binnen de ploeg is voldoende schutterspotentieel, wat moeiteloos door eenieder kan worden opge pakt", aldus coach Janco Breed- veld. Zo gebeurde het dat Paul Hüs- ken in het eerste aanvalsvak de hoofdrol opeiste door middel van twee goals vrij snel 2-0 te laten aan tekenen. De Hagenaars lieten blij ken niet voor niets de tweede posi tie in deze poule te bezetten, door de stand weer op gelijke hoogte te brengen. Door een doelpunt van op nieuw Hüsken namen de blauwwit- ten direct het initiatief weer in han den, het antwoord hierop was 3-3. Via perfect genomen strafworpen werd de ruststand op 5-5 bepaald en konden de coaches trachten hun ploegen het definitief goede spoor te wijzen. Het bleek dat coach Breedveld een wat betere analyse had ge maakt. IVIet een veel stringentere verdediging als uitgangspunt werd vlot driemaal de korf doorboord (Heiko Locher 2x en opnieuw Hüs ken). Met gespreid aanvalsspel ge lukte het de Eibers om terug te ko men tot 8-7, maar toen Eric Peters met een fraai schot 9-7 op de borden bracht knapte er iets bij de tegen standers. Er werd opnieuw een gat van drie punten geslagen. Even le ken de Haagse aanvallers zich te hervindend 1-10), maar door drie scores van Eric Kromhout en één van Eric Peters was de 15-11 eind stand een feit. Het gaat goed met Fiks, dat met 15-10 Tjoba terecht wees. Door in de paalzóne alles te beheersen, kwam de ploeg uit Oegstgeest nooit in ge vaar. Tjoba speelde energiek en be weeglijk, maar het resultaat van al dat geren was nihil. Meestal eindig de het in een simpel schot, wat een voudig door de Fiks-defensie kon worden afgevangen. Theo Vreeken vormt in het team een heel belang rijke schakel, die nieuwkomers als Hendrik Hooymeier en Matthys de Visser ten voorbeeld dient. Met daarnaast de gezonde portie agres sie van het dameskwartet, staat er binnen de lijnen een moeilijk te kloppen team. Dat bleek zaterdag in de Apollohal. Met voor rust vijf doelpunten van Theo Vreeken maakten de blauwe brigade direct duidelijk wat ze wilden. In het twee de aanvalsvak namen Reinetta de Mooy (2x) en Matthys de Visser de korf met succes onder vuur: rust stand 7-3. De tweede helft bracht de bezoe kers uit Zeeland niet wat ze wilden. De Zeeuwen lieten nog 8-5 op het scorebord oplichten, maar de voor sprong werd eenvoudig door het team van Daan Vreeken vergroot. Doelpunten van Tanja Huizing, Jaap Rietdijk en Gwenny de Best brachten de Oegstgeester hoofd macht de overwinning. In dezelfde klasse gaat Pernix het moeilijk krijgen na het verlies tegen KOAG. Coach Rob Siemer meent, dat "er voldoende kwaliteit is om ons te kunnen handhaven. Boven dien zijn er genoeg wedstrijden om het een en ander recht te zetten". In de eerste helft waren het vooral de dames die tot scoren kwamen. He- leen Zuurmond deed als eerste iets terug om de 2-0 achterstand goed te maken. Erika Velders en Lian Tiele- man zorgden ervoor dat de wed strijd in evenwicht kwam: 3-3. "Zaalkorfbal betekent veel schie ten, maardoordat we weinig re bounds kunnen pakken door het lengtenadeel, trekken we regelma tig aan het kortste eind", aldus de Haagse coach. Met een onopvallen de Marco van der Lucht in de plaats van Kees Hortensius kwam Pernix nooit aan de leiding. Uit een straf- worp liet Casper de Rooy de 6-5 ruststand noteren. Eenzelfde actie van De Rooy bracht de oranjekragen na 10 minu ten in de tweede helft op 9-6. Met Arthur Lepelaar voor de slecht uit de verf komende Robin Arnoldus kon de 10-6 achterstand niet wor den verkleind. Treffers van Peter Kuipers, Casper de Rooy en Lian Ti- eleman ten spijt, kon KOAG rustig de wedstrijd uitspelen: 13-9. In en tegen Vlaardingen werd het van te voren bedachte concept van Fides Pacta al vrij snel om zeep ge holpen. De twee schutters van de te genstander werden uitgeschakeld, maar de dames namen als antwoord hierop het scoren gver. Een teleur gestelde Nelis Vaane zag zijn ploeg opnieuw niet tot winst komen. In de eerste helft kon slechts van de straf- worpstip worden gescoord door Re- né van der Vooren en Henny Piket. "We geven teveel vrijheid aan onze tegenstanders en als we dan zo wei nig tot scoren komen, geraak je in de problemen", mijmerde de coach. Vlaardingen wist de vrijheid niet goed te benutten, zodat Fides met de 5-2 ruststand nog hoop koester de. Na de voortzetting kwam het Leidse achttal tot 5-3 door Frank Peter de Haas. Het sprankje hoop werd miniem doordat er spoedig een 8-3 achterstand op de borden te lezen viel. In de vijftiende minuut schoot Henny Piket zijn team tot 10- 7. Met nog een doelpunt van René van der Vooren stokte de produktie van de aanvallers uit Leiden en doelpuntte Vlaardingen door tot een 16-8 eindstand. "Dit is goed voor het zelfvertrou wen", juichte Crescendo coach Wim Nijenhuis na de eerste over winning. Door goed verdedigen kwam tegenstander Phoenix moei lijk in het spel. Met een bekeken spelende Wijnand Alberts (4x) had het puntloze team voortdurend het initiatief. Tot aan 8-8 in de tweede helft gingen de ploegen nog gelijk op. Maar de Zoetermeerders kon den daar niet meer volgen. Henk Al berts en Peter Baak loodsten hun ploeg naar een welverdiende over winning. De Algemene maakte er op nieuw een thriller van in de wed strijd tegen DKV. Jori Sjardijn scoorde driemaal en zorgde voor een 2-4 voorsprong. In een opge klopt sfeertje na een (gemiste) straf- worp kwam de Dordtse tegenstan der niet meer tot inkeer en profi teerden de withemden door uit te lopen naar 3-8. Perry Venema door boorde daarbij tweemaal de mand. Na de rust leek er tot vlak voor tijd niets aan de hand. Via 5-10 (Ramon Terwiel) kwam het Gravenkamp- achttal door Arnoud Lambooy op 10-13. De Dordtenaars kwamen tot één punt: 12-13. Het vierde doel punt van Alfred Lambooy bracht de overwinning in Leidse handen: 13- 14. KNS had het in de eerste helft las tig en kwam slechts tot een 3-3 rust stand. Door de lengte goed uit te buiten en ruimer te spelen kwam de ploeg laat in de tweede helft goed op gang en door goals van onder meer invaller Ramon Slingerland (2x) en Ellen Kooien (3x) werd de misstap van vorige week goed ge maakt. "We blijven gewoon punten pakken en wachten rustig het resul taat van het protest af', meldde coach Kooien. Velocitas kende een onnodige moeilijke middag tegen ONDO. In de tweede helft liet vooral het eerste aanvalsvak het afweten. Na rust werd in drie minuten tijd door de Leiderdorpers orde op zaken ge steld. Van een 7-6 voorsprong liep men mede door een nuttig opere rende Bert van Osnabrugge uit naar 10-6. De Middelburgers konden weinig meer terugdoen en reisden met 13-10 nederlaag naar Zeeland. Door het gelijke spel van de concur rent staat de groenblauwe formatie nu stevig aan de leiding. KLAAS BOSMAN LEIDEN De mannenploeg van BV Lisse deed zaterdag avond in de top van de eerste divisie B goede zaken door koploper Selex/Weert 2 te verslaan. Dank zij de 77-69 over winning deelt Lisse nu de eerste plaats met Weert. Luba Leiden verloor in Maastricht kansloos van Universal/Kim- ria (84-59) en de vrouwen van MSV versloegen het reserve team van Rotterdam Zuid met 64-56. André Kamps rechtsoog in oog met zijn directe tegenstander Bert Krag- twijk (Weert) leverde met zijn 23 punten een belangrijke bijdrage aan de overwinning van Lisse. foto tLoek Zuyderduin) DRIEBERGEN1 De tenniscarrière van Michiel Schapers 1 Gelijk de reeds doodgewaande echtgenoot in menige soap- vaak op het meest ongeschikte moment - voor de deur staat de afgelopen week tijdens het Masters-toernooi in Drieberg op de nationale titelrol staat, en dan niet bij de figuranten. G le opnemen tegen Paul Haarhuis en hij leek aanvankelijk v gaan zorgen. De Eindhovenaar en bijna-Monegask bracht zi heid: 4-6, 6-3, 6-4. Hoewel Paul Haarhuis, die na het 'buiten-NK' in Son nu dus ook de indoortitel opeiste, op de wereld ranglijst Mark Koevermans voor moet laten gaan, mag de pupil van trainer Henk van Hulst zeker de beste tennisser van Nederland wor den genoemd. De 24-jarige Braban der zelf bleef na afloop nog beschei den, waarna Schapers maar voor hem sprak. „Paul is de terechte nummer één van Nederland. Hij heeft het afgelopen seizoen het meest regelmatig gepresteerd", al dus de nestor, die jarenlang in eigen land op eenzame hoogte stond en in die tijd eigenlijk nooit de waarde ring kreeg die hij verdiende. Op de internationale ranking reikte Schapers aan de hand van Martin Simek in 1988 tot de 25-ste stek. Na Tom Okker was en is nog nooit een Nederlandse tennisser zo hoog gekomen. De prestaties van de geboren Rotterdammer werden hier echter bijna doodgezwegen en nadat hij begon af te glijden, ont ving hij menig hoongelach als hij na een nederlaag weer eens meedeelde dat hij nog steeds vorderingen maakte. De broodnuchtere Scha pers haalde bij zoveel pret van zijn toehoorders dan maar weer de schouders op en vervolgde gedul dig de door hem gekozen weg. „Daarnaast heb ik deze zomer meegedaan aan de teamcompetitie in Amerika. Ik vond simpelweg dat ik wat afwisseling kon gebruiken. Ik draai per slot van rekening al acht jaar in het tenniscircuit mee. Die trip door de Verenigde Staten was een unieke ervaring, maar dat wil niet zeggen dat ik het komend jaar weer doe. Het was gewoon leuk om het één keer mee te maken. Het gevolg was wel dat ik op de ranglijst een behoorlijke duikeling maakte. In 1991 kan ik die punten alleen maar terugverdienen, dus een te rugkeer in de top-honderd behoort zeker tot de mogelijkheden", vertel de Schapers, die overigens niet meer fulltime met Simek werkt. „We waren allebei aan iets nieuws toe, maar soms train ik nog wel eens met hem en zijn nieuwe pupil Chris tian Saceanu". Haptonoom Veel hulp zal de routinier ook niet meer nodig hebben. Al klopte Scha pers niet zo lang geleden aan bij haptonoom Ted Troost. „Nee, dat had niets met mijn zelfvertrouwen te maken. Ted heeft me geholpen bij de behandeling van wat blessu res en ik moet zeggen dat zijn op vang bij mij ook stimulerend wer ken. Maar het was niet zo dat ik DRIEBERGEN' De tenniscarrière van Michiel Schapers lijkt nog een vervolg te krijgen. Gelijk de reeds doodgewaande echtgenoot in menige soap-opera, die plotsklaps weer - en vaak op het meest ongeschikte moment - voor de deur staat, maakte de 31-jarige Schapers de afgelopen week tijdens het Masters-toernooi in Driebergen duidelijk dat hij nog steeds op de nationale titelrol staat, en dan niet bij de figuranten. Gisteren moest hij het in de fina le opnemen tegen Paul Haarhuis en hij leek aanvankelijk voor een complete verrassing te gaan zorgen. De Eindhovenaar en bijna-Monegask bracht zijn troon echter op tijd in veilig heid: 4-6, 6-3, 6-4. BV Lisse heeft kort voor de winter stop een overvol programma. Be halve de reguliere competitie zijn de Lissenaren immers doorgedro- gen tot de finale van het Luba Bas- ketbaltoernooi en de derde ronde van het bekertoernooi. Voor coach Johan Koster blijft de competitie echter de eerste prioriteit hebben. En zolang zijn team de vorm vast kan blijven houden waarin het nu verkeert dan moet het lang ver wachtte kampioenschap dit seizoen tot de mogelijkheden gaan behoren. In ieder geval zette Lisse in de di recte confrontatie met koploper Se lex/Weert een stap in de goede rich ting. In sporthal Meerzicht werd er revanche genomen op het eerdere verlies uit de beginfase van de com petitie tegen de Weertenaren: 77-69. Kentering Lisse kwam in de eerste minuten van de wedstrijd moeizaam uit de startblokken. Na zijn team een vijf tal minuten te hebben laten aan modderen (11-20) greep Koster in door het nemen van een time-out. Deze ingreep bleek achteraf gezien de kentering in de wedstrijd, want Lisse boog zijn achterstand om in een voorsprong en gaf deze in het vervolg van de zeer fysieke wed strijd niet meer uit handen. Uit de statistieken bleek dat Lisse ondanks een groter aantal balver lies de wedstrijd heeft gewonnen door een overwicht aan,rebounds (43 tegen 31). Eveneens bleek dat Weert tegen de meeste persoonlijke fouten aanliep waardoor Weert al snel in de wedstrijd in foutenlast kwam en dat bovendien de nodige irritaties opleverde bij de bezoe kers. Lisse profiteerde hiervan opti maal en veroverde bij rust een ver diende 44-37 voorsprong. In de tweede helft nam Lisse door vier scores op rij al snel een voor sprong van vijftien punten. Deze voorsprong bleek voor het moege streden Weert onoverbrugbaar en de twee punten waren binnen zijn Lisse. Door deze overwinning deelt Lisse nu de eerste plaats met Weert. Als beide teams in het verdere com petitieverloop geen misstappen meer maken dan zullen de overige twee directe onderlinge ontmoetin gen de kampioen op moeten leve ren. Maar zoals Koster al zei: "Het seizoen is pas halverwege". Absolu te uitblinker bij Lisse was Andre Kamps met 23 punten. Leiden Luba Leiden had gistermiddag geen schijn van kans tegen het Maastrichtse Kimbria. ZonderErik- Paul van Weeren (vakantie), Peter van der Wetering en Richard Zeven hoven (beiden geblesseerd) konden de Leidenaars slechts vijftien minu ten weerstand bieden (32-27). Vanaf dat moment zette Kimbria een tand je bij en voordat de Leidenaars het goed en wel in de gaten hadden stonden zij kort na rust (47-30) op een kansloze 63-30 achterstand. Voor het aangeslagen Leiden zat er verder niet veel anders op dan in de resterende speeltijd de schade zo veel mogelijk te beperken. Een op dracht die dankzij de 19 punten van Loet de Ruijter naar behoren werd uitgevoerd: 84-59. Voor eigen publiek had BV Lei derdorp niets in de melk te brokke len tegen het met scherp schietende Voorburg 2. Vooral na de spelher vatting (34-41) was het Voorburgse afstandsschot dodelijk. Soered Mo- norath (35 punten) mikte er wel ge teld zes driepunters in en de wed strijd was gespeeld. Voor Leider dorp klonk bij de stand 81-113 het verlossende eindsignaal. Bij de vrouwen had BV Lisse on danks een wervelende openingsfa se (2-14) geen enkele kans tegen de nummer twee van de eredivisie To nego. De Lissenaren, die halverwe ge de wedstrijd spelverdeelster Ly- da van der Voort met een rugblessu re zagen uitvallen, hadden met na me in de tweede helft te veel fouten nodig om de Haaksbergse centers af te stoppen. Tonego mocht van de scheidsrechters zestien keer vanaf de vrij e worplij n aanleggen om zo doende op gemakkelijke wijze de magere 27-21 russtand om te buigen in een ruime 86-49 overwinning. Bij Tonego scoorden Yvette Roberts 22 en Margreet Visscher'20 punten, Jo ke van der Heuvel werd met 14 pun ten topscoorster bij Lisse. In de promotiedivisie gingen bei de koplopers, PSV en Rotterdam Zuid 2, dit weekeinde onderuit. MSV tekende voor één van deze bei de prestaties; in de Noordwijkse Nortgohal werd RZ na een 28-27 ruststand met 64-56 verslagen. De Noordwijksen speelden in de ogen van coach Frans Nelissen een rare wedstrijd. MSV had gerekend op een sterker RZ en zat eigenlijk ge durende de hele wedstrijd te wach ten op het sterke spel dat de Rotter- KATWIJK - De terugkeer van in ternational Anja Kuyt heeft het basketbalteam van Olivetti Grasshoppers afgelopen zaterdag duidelijk goed gedaan. Lands kampioen en lijstaanvoerder Amiga Den Helder kon pas in de laatste tien minuten de wedstrijd naar zich toe trekken: 62-75. Tot nu toe werd de Katwijkse ploeg gezien als een tweemans- ploeg. Alleen Zora Malacko en Marie-José Allers waren van een goed niveau. Met de komst van Kuyt moeten de tegenstanders voortaan rekening houden met een derde aanspeelpunt. "Met MUNCHEN (SID/AFP) - Pete Sam pras kan op elke ondergrond uit de voeten. De negentien-jarige Ameri kaan won gisteren in München het met r^im tien miljoen gulden gedo teerde toernooi om de Grand Slam Cup, een evenement waar de 'beste' spelers uit de vier belangrijkste ti- teltoernooien (Melbourne, Roland Garros, Wimbledon, Flushing Mea dow) hun opwachting mochten ma ken. Invaller Brad Gilbert vormde in de finale geen belemmering voor het binnenhalen van de hoofdprijs van twee miljoen dollar, ongeveer 3,3 miljoen gulden. In iets meer dan 100 minuten beslechtte de winnaar van de Open Amerikaanse titel strijd met 6-3 6-4 6-2 de weinig ener verende partij. Het prestigieuze object van de In ternationale Tennis Federatie kreeg daarmee in elk geval nog een win naar van naam. Vedetten als Boris, dammers doorgaans spelen. Het wachten was echter 'tevergeefs' en tot eigen verbazing smoorde de wedstrijd in een simpele overwin ning. Natuurlijk kwam de winst niet vanzelf. Marjolein ter Laak speelde een prima wedstrijd door behalve de gevaarlijkste speelster aan Rot terdamse zijde (Petra Weeda) uit de wedstrijd te houden zelf ook nog Anja Kuyt in de ploeg kunnen we stukken sneller en ook wat agres siever spelen", aldus speelster Marja van Duyn. Tegen Den Helder bleek dat al snel. Hoe hard de Helderse coach Meindert van Veen zijn speelsters ook aanmoedigde, Grasshoppers werd niet op achterstand gezet. Integendeel, als de thuisploeg niet zo slordig had gespeeld tegen de zonepress van Den Helder, dan was het verschil halverwege ze ker groter geweest dan drie pun ten: 33-30. Na de rust hield Grasshoppers stand tot de tiende minuut. Een Becker, John McEnroe em André Agassi weigerden kortweg naar München te reizen. De jacht op het buitensporig hoge prijzengeld von den ze belachelijk. Toppers als Ed- berg en Lendl stoorden zich minder aan de vorstelijke beloningen voor minimale inspanningen. Ze lagen er alleen, tot verdriet van de organisatie, snel uit. De Zweedse nummer één van de wereld in de eerste ronde tegen Michael Chang, Lendl in de kwartfinales tegen de als invaller opgeroepen David Whe- Sampras bleek in de eindfase van het toernooi voor iedereen te sterk. Chang kreeg zaterdag voor een op nieuw niet uitverkochte hal (8000 toeschouwers) een afstraffing. Gis teren volgde Brad Gilbert, die een dag eerder tegen Wheaton vijf sets en bijna vier uur op de baan stond. Het was het eerste sterke optreden van Sampras sinds het door hem ge- eens 17 punten te scoren. Daarmee voorzag zij grotendeels in de ver minderde score-inbreng van de hardhandig verdedigde Renate Sluys. Zij scoorde 'slechts' 20 pun ten. Bovendien speelde routinier Gerda de Ridder een matige wed strijd voor RZ. MSV, PSV en RZ staan nu op een gedeelde eerste HAROLD VAN BIEMEN dubieuze beslissing van de scheidsrechters werd aangevoch ten, met als gevolg een technische fout en een onoverbrugbaar gat. Van 44-45 werd het 47-57 en einde wedstrijd: 62-75. Vooral de Cana dese guard van Den Helder, Kim Poland, was van onschatbare waarde voor haar ploeg. Zij scoor de 29 punten. Bij Grasshoppers werd Malacko topscorer met 17 punten, gevolgd door Kuyt en Al lers met 13 punten. Van Duyn: "Deze wedstrijd geeft ons genoeg zelfvertrouwen om ons wat om hoog te werken op de ranglijst". wonnen Grand Slam-toernooi op Flushing Meadow. Daarnaast zege vierde de snelste ranglijststijger van het afgelopen jaar (van 81 naar vijf) in Philadelphia en Manchester, steeds op een andere ondergrond. De routinier voelde zich volko men machteloos in de finale. Nadat Sampras in één game vier aces had geslagen, riep hij vertwijfeld: „Stop hiermee, alsjeblieft". Hij toonde zich ook een aardige verliezer. Bij een dubieuze beslissing van de lijn rechter gaf hij de protesterende Sampras gelijk, waarna het punt werd overgespeeld. Sampras hechtte meer aan de titel dan het geld. „Het ging om de eer", stelde zijn zonder blozen vast. De nummer vijf van de wereld, die met de overwinning zijn totaal aan ver diensten verdrievoudigde, ver klaarde dat hij in elk geval 250.000 dollar (vier ton) overmaakt naar een Die lijdzaamheid lijkt nu beloond te gaan worden met een tweede jeugd. Hoewel Schapers vindt dat zijn eerste nog niet voorbij is. „Het heeft me dit jaar verbaasd hoe slecht er nadr mij wordt geluisterd. Overal heb ik gelezen dat ik ben af geschreven, maar dat is onzin. Ik heb het afgelopen jaar meer aan dacht aan andere zaken besteed. Zo ben ik getrouwd en heb ik me meer geconcentreerd op mijn dubbel- ranking. Ik wilde wel eens weten hoe ver ik daarin kan komen en dat blijkt een heel eind te zijn", aldus de verliezend finalist, die nu 45-ste op de computeruitdraai voor dubbels staat en tijdens de komende toernee door Australië met Jan Siemerink een duo zal vormen. •Pete Sampras. (foto epa) instelling die zich bezighoudt met onderzoek naar hersenverlamming. Twee zusters van zijn vader stierven hieraan. „Dat is het minste dat ik kan doen. Ik heb hier vaak met an deren over gesproken". geestelijk in de put zat. Ik voel me op dit ogenblik prima en heb nog enorm veel lol in het tennisspel. Aan stoppen denk ik voorlopig niet. Ik ga zeker nog een paar jaar door. En daarna? De begeleiding van jon ge spelers trekt me wel". Paul Haarhuis zal zijn hoofd nog niet breken over zijn leven na het tennis, al heeft de Brabander sinds kort een huurappartement in het belastingvriendelijke Monaco. Hij wacht enkel nog op een brief uit het prinsendom, waarin staat dat hij of ficieel een inwoner van het mini staatje is. ,Ik ben nauwelijks in Ne derland. Dus waarom zou ik het geld dat ik over de grens verdien, hier inleveren?", verldaarde de win naar zijn 'verhuizing'. Vader De eindzege in Driebergen beteken de voor Haarhuis, die na de uitscha keling van Koevermans al zeker was van de hoofdprijs in de bonus- pool (vijftienduizend gulden en één jaar de beschikking over een auto die hij overigens aan zijn vader zal schenken), de bekroning van een goed jaar. Niet zo opzienbarend als 1989, toen hij met name tijdens de US Open verraste door zijn zege op John McEnroe, „maar ik heb wel constanter gespeeld", aldus Haar- Walter den Bieman roeicoach van het jaar AMSTERDAM (ANP) - Walter den Bieman is zaterdag uitgeroepen tot roeicoach van het jaar. Hij kreeg de Mareschprijs zaterdag tijdens de al gemene vergadering van de Ko ninklijke Nederlandse Roei Bond. Den Bieman leidde dit seizoen de vier-zonder-stuurman naar de zilve ren medaille bij het wereldkam pioenschap op Lake Barrington in Australië. Bij het begin van het sei zoen stond het kwartet boordroei- ers niet op de nominatie naar het WK te worden afgevaardigd. huis, die het Masters-toernooi aan vankelijk als een trainingsweekje beschouwde. „Ik had net een paar weken vakantie achter de rug en Driebergen was eigenlijk bedoeld om in mijn ritme te komen". Waarmee niet gezegd is dat Haar huis bij wijze van spreken met één hand in zijn broekzak het evene ment op zijn naam kon schrijven. „Zeker niet, ik heb deze week ge merkt dat de concurrentie steeds groter wordt. Jongens als Richard Krajicek, Jacco Eltingh en Jan Sie merink kunnen komend jaar ver ko men. Voor mij een reden om nog harder te trainen", lachte Neder lands nummer één. ERIC DE BIE Schultz verliest gewicht en wint van Bollegraf DRIEBERGEN (GPD) - Bren- da Schultz kijkt weer omhoog. De negentienjarige tennisster uit Heemstede werd een aantal jaren geleden gezien als de op volster van Betty Stöve, maar nam op weg naar de wereldtop enkele malen een verkeerde af slag. Sinds kort heeft Schultz echter opnieuw de juiste koers te pakken, hetgeen ze gisteren tijdens de finale van het Mas ters-toernooi in Driebergen dui delijk liet zien. In twee sets ver sloeg ze titelverdedigster Ma- non Bollegraf: 6-3, 6-4. Milkshakes Schultz is dit jaar op de wereld ranglijst van een plaats rond de honderd naar de 43-ste stek op geklommen en lijkt het tennis tegenwoordig bewuster te bena deren. Zo besloot ze om de milkshakes wat vaker te laten staan. „Ik eet nu veel verstandi ger en ben de afgelopen maan den negen kilo afgevallen. Dat merk ik wel op de baan". Daarnaast schrijft Schultz haar vooruitgang tot aan Juan Nunez. Sinds afgelopen zomer traint ze regelmatig met de coach, die in het verleden onder anderen Chris Evert en Arantxa Sanchez begeleidde. „Ik heb ie mand nodig die mij constant op mijn fouten wijst en Juan doet dat uitstekend. Hij zegt precies hetzelfde als Stanley Franker (de bondscoach, red.)". Bollegraf, die overigens wel al zeker was van de eerste plaats in de bonuspool (7500 gulden en een jaar gratis autorijden), maakte gisteren kennis met de hernieuwde Schultz. De Er- melose wist nauwelijks raad met de keiharde opslagen van haar tegenstandster, al kon ze een excuus aanvoeren. Bolle graf maakte in Driebergen na melijk haar rentree na een bles sureperiode van twee maanden en in de finalepartij maakte ze dan ook een vermoeide indruk. Ze bleef echter sportief: „Bren- da was vandaag gewoon de bes te". Terugkeer Kuyt geeft Grasshoppers vertrouwen

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19