in dekast Met Entertainment-gids '91 goedkoper uit Partymode voor Kerstmis verhoogt de feeststemming Nagellak mei een geurtje Met bamboeplant de buurman wegwerken Vlinders maken MAANDAG 17 DECEMBER 1990 le gevoel er perfect verzorgd uit te zien. Kerstmis staat weer voor de deur. Nog maar even en we steken de kaarsen aan om in gepaste stem ming de meest sfeervolle dagen van het jaar door te brengen. Allen op onze eigen manier: met een uitbundig feest voor vrienden, of intiem in kleine familiekring. De feestelijke stemming hangt natuurlijk helemaal van onze eigen gemoedstoestand af. Maar wat sfeervolle mu ziek, een fraai gedekte tafel en kerstversieringen leveren wel het decor op voor een ge slaagd festijn. En niet te ver geten... de kleding. Want hoe we de kerstdagen ook door brengen, het daagse kloffie blijft in de kast. De partymode voor deze laatste maand van het jaar biedt te veel moois om daar onverschillig aan voorbij te lopen. Wat niet betekent dat we nu allemaal in glanzende, korte cocktailjaponnen met lage de colletés of in smoking met zij den hemd aan de kerstdis moeten verschijnen. Het kan trouwens wel, want zelden eerder zagen we zo'n verschei denheid aan slank gesneden jurkjes met een strapless bo venlijfje, met spaghettiband- jes of met vriendelijke pof mouwtjes en een uitstaande (stroken)rok in stemmige kleuren zwart, wijnrood, paars of groen. En zoveel smo kings met zijden revers of een shawlkraag, die zowel met een geplisseerd hemd met hoog boord als met een hemd met plat boord gedragen kun nen worden. Mannen Een gevoel, dat zeker niet al leen vrouwen kennen. Man nen dossen zich tegenwoor dig immers net zo graag fees telijk uit voor speciale gele genheden. De confectie heeft daar op ingespeeld door voor de komende tijd niet alleen smokings op de markt te brengen, maar ook kostuums of combinaties met jasjes tot in de taille in mooie kleuren paars, rood en zelfs glanzend zilver. Ze vallen extra op als er een overhemd met opgeborduur- de pailletten of gouddraad- versieringen onder wordt ge dragen. En ook een velours jasje met bijpassende broek met biezen is voor de man een passende dracht voor onder de kerstboom. Het vlin derstrikje of de delta maken een dergelijke feestelijke out fit tenslotte helemaal 'af. Crêpeblazer met pailletten- kraag en -mouwen. Velours broek met paillettenbies en een zilvestretch coltruitje uit de collectie van Mac en Mag gie. Voor hem een zwarte bla zer met geborduurde kraag en een broek met geborduurde door Kitty van Gerven Een witte blouse met grote kraag met hier en daar wat borduursel en een glanzend vestje is het helemaal voor de jonge garde. <fotoC&A) Sportief Maar ook voor wie er niet al te 'opgeprikt' bij wil lopen is er volop feestkleding. Met sportieve trekjes zelfs. Strak ke skibroeken van stretch-ve- lours bijvoorbeeld. Of streel- zachte leggings, fluwelen rok jes en lange broeken. Prima te combineren met bolerojasjes, uitbundig bezaaid met glitter steentjes of pailletten. Met flu welen blousons in fraaie des sins of met lurex coltruitjes. Zeer 'sophisticated' is ook de meer traditionele combina tie van een zwarte broek of rok met een witte blouse met kantkraag of een zilverlamée blouse, dan wel een satijnen topje. Extra Wie op-en-top feestelijk ge kleed wil zijn, besteedt ook wat extra aandacht aan de on dermode. Glanzende satijnen of zijden lingerie, een teddy of corsetje met kanten inzetten, een superdunne panty met fantasiedessin of strassversie ring, ze leveren allemaal hun eigen bijdrage aan dat specia- Niet opgeprikt, toch feeste lijk dit vest uit de collectie van Matinique. Stijlvolle, strakaansluitende fluwelen jurk uit de collectie van Foxy Fashion. Een heel kort paillettenrokje met dac tige jasje uit de collectie van In Wear. Ook grotere maten kunnen er leuk uitzien, dat blijkt bijvooi beeld uit de feestcollectie van Marca. Feestelijke strokenjurkjes uit de Marca-collectie. Goed verzorgde handen zijn een sieraad, daar kunnen geen gouden rin gen tegenop. Keurig in model vijlen en opwrij ven met een lapje kan al voldoende zijn. Maar wie er echt feestelijk uit wil zien, brengt er natuurlijk een laagje lak op aan. Dat kan een gewone blanke lak zijn of een kleurtje dat past bij de lipstick. Nieuw van Cutex is de na gellak met een geurtje: perfume symphony. Bij het lakken ruik je nog niets maar eenmaal droog heeft rose/rode nagellak een gardenia-geur, ruikt de parelmoerrose naar rozen, de paarse naa» se ringen en de transparante naar viooltjes. De prijs van deze nagellak is 4,95. Veel milieuvriendelijke en Derde Wereldd-cadeaus dere non-profit organisaties doen mee. Verder kunnen be drijfsverenigingen en sport clubs zich aanmelden als ver kooppunt. De verkopende or ganisatie mag met een deel van de verkoopprijs van de kortingskaart plus gids de ei gen kas spekken. Anti-bont De stichting Bont voor Dieren maakt furore met de dit jaar ontwikkelde t-shirts met kunstopdruk. Bont voor Die ren, in feite een selecte en kleine groep actievoerders, kon de vraag naar de kunst-t- shirts amper aan. De shirts zijn onnoemelijk populair. Sportverenigingen voetballen erin, acteurs acteren erin. Kortom: overal duiken ze op. In het november-uitgave van de stichting wordt zelfs excu ses gevraagd voor de aanloop problemen met de verzending van het gewilde artikel. De deelnemende kunstenaars zijn onder andere Charlotte Mutsaers, The Tjong Khing, Anton Heijboer, Martin Lode- wijk, Eric Scheurs, Aat Veld hoen, Co Westerik en Jan Wol kers, om een paar namen te noemen. Ook de Jongbloed en Joosten t-shirts met de op druk 'Fur coats are worn bij beautiful animals en ugly people' zijn een 'hit' gebleken. De speciale Bont voor Dieren kunstkalender 27,50) infor meert geïnteresseerden heel 1991 over bont, vivisectie, vo gelbescherming, bio-indus- trie en jacht. De t-shirts (100 katoen) kosten 30 gulden en zijn verkrijgbaar in de maten S, M, L en XL. Het 'Fur coats..' shirt kost 25,- en het Madon- na-t-shirt is ƒ35,-. Er zijn, op veler verzoek ook warme sweaters (50 katoen, 50 acryl) voor 49,95 met kunstopdruk van Mariet Nu- man, Waldemar Post en Joost Veerkamp in de maten L en XL, gemaakt. Bij 3 t-shirts of meer wordt de prijs f25,- per stuk. Bij aankoop van 3 swea ters wordt de prijs 39,95 per stuk. De Bont voor Dieren ar tikelen zijn te bestellen bij Bont voor Dieren, Postbus 589, 8901 BJ Leeuwarden, te lefoon nummer 058-151628 of via faxnummer 058-129455. Novib De catalogus van de Novib wordt ieder jaar dikker. Dit jaar ziet er veelbelovend uit. De verkoop, met een keuze uit meer dan 600 praktische arti kelen, stijgt gestadig. De SOS Wereldwinkels doen voor de Novib de inkopen in tal van Derde Wereldlanden. De No vib is verantwoordelijk voor de verkoop van de artikelen en doet dat al twaalf jaar door middel van een huis-aan-huis verspreide verkoop-catalo gus. De brochure bevat onder meer een keur aan artikelen van natuurlijke komaf uit lan den in Latijns-Amerika. Door de verkoop worden kleine handwerkcoöperaties ge steund en krijgen de makers een eerlijke prijs voor hun werk. In de folder staat duide lijk vermeld hoe de produk- ten gemaakt worden. De No- vib/Gast-aan-Tafel streeft naar duurzame ontwikkeling in de Derde Wereld en uitleg over produkten en vervaardi gers ervan, hoort daar bij. Veel aandacht dit jaar voor kleding. In het voorjaar komt de Novib zelfs met een 'mode folder' met kleding en acces soires uit tal van Derde We reldlanden. De klant kan via de Novib rechtstreeks winke len in de Derde Wereldlan den: Thailand, Indonesië, In dia, Filippijnen, Mexico, Peru, Guatemala, Haïti, Leso tho, Bali, Bangladesh, Ka meroen, Ivoorkust, Sri Lanka, Pakistan, Kenia, Nicaragua, Mozambique, Vietnam en Ecuador. Behalve gebruiksartikelen, kleding en verzorgingsspulle tjes verkoopt de Novib ook boeken uit of over de betrok ken landen. Een catalogus kan telefonisch besteld wor den 'een abonnement nemen op de Novib/Gast-aan-Tafel kan ook natuurlijk) via de No vib Telelijn 013-033355, die ze ven dagen per week en 24 uur per dag bereikbaar is. Greenpeace De milieu-organisatie Green peace is al jaren populair om de acties die zij voert. Mensen en vooral de kinderen willen tonen dat zij het werk van Greenpeace voor een schone re wereld en tegen wat voor dierenleed dan ook, steunen. Hun mooie 'milieubewuste' t- shirts, horloges (uitverkocht), modieuze stropdassen en an dere cadeau-artikelen zijn daarom evenredig populair. De vierde en laatste catalogus in 1990 bevat aantrekkelijke cadeaus voor de feestdagen uit de oude collectie (de Rain- Een kijkje in de winkel van het Weréld Natuurfonds in Wase- naar. foto Wim Dijkman) forest dekbedovertrekken, eenpersoons f59,-, t-shirts en sweaters) en een nieuwe la ding artikelen (waaronder een warme 100 katoenen trui (f95) met daarop een afbeel ding van het nieuwste Green- peace-ship de Solo). Nieuw zijn ook de porselei nen mokken (set van 6 voor ƒ32,50) waarop Greenpeace- schepen en een beknopte be schrijving van het betrokken schip zijn afgebeeld. Voor kinderen is er de kindertrui met ingebreide dolfijnen en zeehonden uit 100 percent ka toen in fleurige kleuren (in de maten 104/116, 128/140 en 152/164). De trui kost 79,95. Het nieuwe boek van Green- peace-medewerker Rob Zadel over de kinderen van de Greenpeace-club 'De Rain bow Warrior valt aan' 12,50) is even spannend als het vori ge, 'De Sirius ontsnapt!' 7,50). De boeken zijn uitge geven bij Uitgeverij Gebr. Kluitman Alkmaar. De zwarte Rainforest swea ters (in M, L en XL) kosten 45 gulden, de blauwe Save the Whales truien kost 39,95 en de No time to waste t-shirts zijn 25,-. De produkten zijn te bestellen door overmaking van het bedrag en verzend kosten naar gironummer 3955530 tnv Greenpeace Ne derland onder vermelding van de gewenste artikelen en de juiste maat. Voor de ver zending wordt 4,50 bere kend. Aanvragen van brochu re bij Greenpeace Nederland, Keizersgracht 174, 1016 DW Amsterdam, telefoonnummer 020-261877. Bamboe op de de stoep of in de tuin. In magazines en damesbladen, door middel van folders en strooibiljetten, door mond-tot-mond reclame en in diverse speciaalzaken wordt de consument steeds bewuster gemaakt. Het grote publiek lijkt dit jaar voor eerst goed 'aangestoken' met het 'milieu-virus' en doet massaal milieubewuste en 'alternatieve' cadeau inkopen. door Marjan Meijer Bamboe de buurman weg werken. Althans uit het zicht houden. Het exotische gewas is voor dit doel heel geschikt. Achter zo'n snel groeiend bamboebos in de tuin lijken buren ver weg. Want je waant je in je eigen oerwoudje. Even een gevoel van bevrijding tus sen al die benauwd bebouwde meters. Het kan een verklaring zijn voor de enorme vraag naar de soepele sterke stengels. Mis schien speelt ook mee dat bamboe een tropisch imago heeft en het toch goed doet in ons land. Er zijn nogal wat soorten die strenge vorst over leven. Weliswaar gaan ze plat onder een vracht sneeuw maar ze herrijzen sierlijk, zoals het bamboe betaamt Fascinerend Tuinarchitect Loek Copijn uit Groenekan heeft zo'n vijftien jaar geleden een flinke vracht bamboe uit Japan naar Neder land gehaald. Gebiologeerd door de losse structuur. Even iets anders dan statische coni feren op een rij. De eeuwig groene bomen gaan door voor deftig en voornaam maar ze zijn eigenlijk saai. "Ik word ziek van coniferen. Ik vind het gewoon vervelend ze te ge bruiken", zegt Copijn. Bomen die bladeren krijgen en ze weer kwijtraken vindt hij spannender. Vooral de linde draagt hij een goed hart toe. Bamboe vindt hij fascine rend. De ongelooflijke kracht waarmee die oerplant groeit, zo'n zes, zeven, acht meter in één jaar. De enorme toepas baarheid. In Japan wordt het in de bouw gebruikt; steigers zestig, zeventig meter optore- nend. Zeker zo sterk als ijzer en veel flexibeler. Fietsen, zelfs vliegtuigen zijn ervan ge maakt. Ook waterleidingen, hengels, wandelstokken, kle ding, muziekinstrumenten. Dubbele functie In Japan behoort bamboe bij de cultuur. Bij het beoefenen van de vechtsport kendo han teren samoerai zwaarden van bamboe terwijl ze zich met maskers van bamboe be schermen, In de tuin heeft het gewas een soortgelijke dub bele functie: beschuttend en windbrekend. "Het breekt de wind op een prachtige ma nier", zegt Copijn. Wanneer de bamboe bloeit en hoe lang, dat weet zelfs de knapste bamboeloog niet. Niemand kent het geheim van de onregelmatige cyclus. Als bamboe bloeit, gebeurt het overal ter wereld tegelijk. Die nauwkeurige biologische klok is een al even groot raad sel. Na de bloei volgt onver mijdelijk de dood. Drastisch en dramatisch sterven hele bamboebossen. En panda's. Want dit dier verorbert dage lijks twintig kilo van het won derlijke gewas. Gerenommeerde instanties als het Wereld Natuur Fonds maken dankbaar gebruik van een instelling die onlangs een nieuwe uitgaansgids met fik se kortingen voor restaurants, bioscopen, musea, theaters, hotels en sportevenementen in Nederland, de Entertain ment '91 gids, op de markt bracht. De totale oplage be draagt 25.000 exemplaren. Mensen met zo'n gids (95 gul den) besparen bij het uitgaan in meer dan zeshonderd za ken 25 tot 50 percent op de re kening. De Entertainment-ra- ge is overgewaaid uit Ameri ka. De eigenaar krijgt een lid maatschapkaartje, dat hij of zij bij het afrekenen dient te tonen. Er kan ook een coupon uit de gids worden gescheurd, waarmee de korting wordt verrekend. In de deelnemen de restaurants geldt een maxi mum van vier personen per kortingskaart. In musea kun nen twee voor de prijs van een genieten van een bezoek. De gids wordt onder meer verkocht via de Panda Bouti ques van het Wereld Natuur Fonds (Wassenaar, Langstraat 26, tel. 01751-14000). Ook an- De vrijetijdswedstrijd die de Huishoudbeurs elk jaar orga niseert, staat in 1991 in het te ken van de vlinder. Orginele vlinders van zijde, klei, ge schilderd of gefotografeerd, (maximale afmeting 50x50x50) alles is welkom. Aan deze wedstrijd kunnen scholieren en 65-plussers in groepsverband meedoen. Fo to's van werkstukken moeten uiterlijk 15 februari 1991 in het bezit zijn van mevrouw L.C Bakker, Kloosterlaan 225, 1216 NH Hilversum.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11