Bush wil snel besluit Irak over dialoog IcHlBBlri Machteloosheid beheerst Hongaarse regering EG verdeeld over sancties Zuid- Afrika 'President raakt gefrustreerd' 'Paspoortbaby' geeft inwoners Hongkong uitzicht op vrijheid 'Republieken moeten Moskou voedsel geven' Verzet Angola meldt akkoord met regering Belastende verklaring in proces rond moord op Chico Mendes HEERENLEED ZATERDAG 15 DECEMBER 1990 BUITENLAND PAGINA 7 Van IPS-correspondent Yojana Sharma HONGKONG - Verstandshuwe lijken om in een ander land een ver blijfsvergunning te verkrijgen, zijn geen onbekend verschijnsel. Maar Hongkong, waar veel mensen weg willen omdat de Britse kroonkolo nie in 1997 in Chinese handen over gaat, krijgt in toenemende mate te maken met het verschijnsel "pas- poortbabies". Veel vrouwen baren hun baby in het buitenland Van onze correspondent Henk Dam WASHINGTON - De Amerikaanse president Bush heeft gisteren de Iraakse president Saddam Hussein ervan beschuldigd de dialoog tussen de twee landen te blokkeren door te weigeren een aanvaardbare datum te noemen Verenigde Staten kan een kind, als waarop hij met minister Baker (buitenlandse zaken) wil praten. Bush zei dat Hussein "moet opschieten". Twee het de 18-jarige leeftijd heeft be- senatoren die eerder gisteren met Bush een gesprek hadden, zeiden dat de president zo gefrustreerd is geraakt reikt, zijn ouders sponsoren, door de Iraakse dat hij bereid is desnoods de hele dialoog af te zeggen. Zo ver ging Bush gistermiddag niet daan. Als Irak daarop niet redelijk toen hij tijdens een korte speech in wil reageren dan vindt hij dat de de tuin van het Witte Huis zei dat hij dialoog maar helemaal niet moet nog altijd met Irak wil praten maar doorgaan". niet op de door Irak voorgestelde Zolang Irak niet bereid is Baker datum van 12 januari. "Ik ben niet eerder dan 12 januari te ontvangen, van plan mee te gaan doen aan Sad- mag minister Aziz ook niet naar dam Husseins manipulatie", zo zei Washington komen. Het voor maan- hij. dag geplande gesprek zal dus zo De Amerikaanse president stelde goed als zeker niet doorgaan, twee weken geleden aan Irak voor De EG-landen zullen Irak op- om te praten over het conflict rond nieuw dringend vragen zich terug te Kuwayt. Hij deed de suggestie dat trekken uit Kuwayt, heeft minister eerst de Iraakse minister Aziz (bui- Van den Brok (buitenlandse zaken) tenlandse zaken) naar Washington gisteren verklaard na afloop van de zou komen, en dat daarna minister EG-top in Rome. De EG zou bereid Baker naar Baghdad zou reizen. zijn aan Irak, na zijn terugtrekking, Voor het eerste bezoek kwamen de garantie te geven dat het geen Amerika en Irak een datum over- aanval meer te duchten heeft van een: 17 december, aanstaande Westerse strijdkrachten in het Golf- maandag dus. Irak maakte daarna gebied. De EG-landen zullen zich bekend dat Hussein bereid was om vandaag opnieuw uitspraken voor op 12 januari minister Baker te ont- een vredesconferentie over het Mid- vangen. Dat was voor Amerika niet den-Oosten, maar weigeren een aanvaardbaar, omdat 12 januari koppeling van de Golfcrisis en de maar drie dagen voor de door de Palestijnse kwestie. Zij willen daar- Veiligheidsraad vastgestelde da- om ook nog geen tijdstip noemen turn is waarop Irak uit Kuwayt ver- waarop de conferentie zou moeten dwenen moet zijn, op straffe van ge- worden gehouden. weid. De Amerikanen vermoeden dat Irak een gesprek op de 12e zou ge bruiken om met initiatieven te ko men die het land de ruimte zouden geven om ook na 15 januari onge straft in Kuwayt te blijven, en daar aan wil de VS niet meedoen. De Amerikaanse regering deed daarom als tegenvoorstel: elk da tum tussen 20 december en 3 janu ari. Maar Irak zei aan de 12e januari te willen vasthouden, met onder meer als argument dat Saddam het bondskanselier Kohl en president kong zijn er de laatste tijd opvallend veel vrouwen die zogenaamd als toerist naar deze twee landen rei zen, maar daar dan hun kind baren. "Het is zeer opmerkelijk dat we hoop hiermee een toekomst buiten nogal wat zwangere vrouwen aan Hongkong voor hun kinderen, en boord hebben als we heen vliegen henzelf, te verzekeren. en nogal wat pasgeboren kinderen Sommigen hopen zelfs dat zij zelf als we terugvliegen naar Hong- op den duur ook naar het gekozen kong", zo bevestigt een functionaris ten en de terugreis kan betalen", al- land kunnen emigreren, waarbij van de in Hongkong gevestigde dus de Canadees, hun kind dan voor hen garant staat, luchtvaartmaatschappij Cathay Pa- hun 'sponsor' is. In Canada en de cific Airways. 1 Volgens een Canadese woord- duidelijk meer. Hij zegt dat Canada in deze kwestie een vrij milde hou ding aanneemt, terwijl ook de Ame rikaanse autoriteiten zich er niet druk om lijken te maken. "De immi gratiedienst let er veel meer op of de bezoekster wel in staat is zichzelf gedurende haar verblijf te onder houden, en of zij de medische kos- Een Amerikaanse zegsman wijst erop dat in vergelijking met het aan tal vrouwen uit Midden-Amerika en voerder gebeurt het al jaren dat de Filipijnen, er betrekkelijk weinig vrouwen uit Hongkong naar Cana- aanstaande moeders uit Hongkong da vliegen om daar te bevallen, hun kind in de VS komen baren, maar de laatste vijf jaar zijn dat er Volgens hem is het ook allemaal de moeite niet waard. "De ouders moe ten immers nog achttien jaar wach ten voordat hun kind hun emigratie kan ondersteunen, terwijl 1997 nog maar zo'n zes jaar weg is". Groot-Brittanniè heeft bepaald dat kinderen die na 1983 in de kroonkolonie zijn geboren, alleen de Britse nationaliteit krijgen als ten minste een van hun ouders Brits is. Toch nemen Britten die in Hong kong wonen het zekere voor het on zekere. Zij laten hun kinderen het levenslicht zien in Groot-Brittan- nië. "Als er straks, tegen 1997, een stormloop ontstaat op Groot-Brit- tannië, gaat Londen misschien nog strengere toelatingseisen stellen en dan vallen in Hongkong geboren kinderen mogelijk buiten de boot", vertelt een Hongkongse die ge trouwd is met een Brit. "Het is nog steeds niet zeker hoe China Euro- Aziatische kinderen zal behande len. Ik wil er zeker van zijn dat mijn kinderen ergens heen kunnen in 1997". Lubbers: voorstel Kohl-Mitterrand op EG-top niet centraal ROME (GPD) - Premier Lubbers en minister Van den Broek (buiten landse zaken) verwachten niet dat omstreden voorstellen van MOSKOU (AP) - Sovjet-president normale handelsafspraken door- Gorbatsjov heeft gisteren een de- kruisen, nietig. Hij riep de functio- creet uitgevaardigd dat de beslis- narissen op om terug te komen op singen van lokale overheden en re- hun besluit om de Russische repu- publieken ongedaan, die de voed- bliek en de stad Moskou niet meer selvoorziening doorkruisen, onge- van voedsel te voorzien. daan maakt. Ook worden staatsbe drijven verplicht dit jaar en het eer- Het decreet is duidelijk gericht te gen republieken en overheden die te druk heeft om Baker eerder te zien. President Bush zei daarover gis teren: "We hebben hem vijftien data gegeven, en hij moet er een uitpik ken. Ik wil hier geen ultimata stel len maar ik zou wel een hele dwin gende reden moeten hebben om te veranderen, want ik wil niet dichter in de buurt van het ultimatum van de Veiligheidsraad komen". Dat Saddam geen tijd zou hebben Mitterrand centraal zullen staan op de onderhandelingen over de Eu ropese Politieke Unie. Zij zullen wellicht zelfs ontbreken in de slot conclusies van de EG-topconferen- tie in Rome. Volgens Lubbers vindt de meer derheid van de EG-landen het te vroeg om al met conclusies over de politieke unie te komen, terwijl de onderhandelingen nog moeten be ginnen. De premier denkt ook dat Baker eerder te zien, deed hij af de eensgezindheid tussen Kohl en met: "Hij is de afgelopen weken niet Mitterrand over de voorstellen min- te druk geweest om op korte ter- der groot is dan wel wordt gedacht, mijn Kurt Waldheim, Willy Brandt, Lubbers suggereerde dat de voor- Mohammed Ali, Ted Heath, John stellen vooral een initiatief zijn van Connally, Ramsey Clark en vele an- Mitterrand. deren te spreken. Het is gewoon Kohl zou zich er vooral achter niet geloofwaardig dat hij over een hebben gesteld om te voorkomen periode van twee weken niet een dat Frankrijk (en ook Engeland) paar uur beschikbaar kan maken zich in de discussie over de politie- om met de minister van buitenland- ke unie zouden isoleren. Volgens se zaken over zulke belangrijke on- Lubbers zijn de formuleringen van derwerpen te spreken, tenzij hij na- Kohl en Mitterrand zo gekozen zijn tuurlijk probeert het ultimatum van 'dat er nog een weg terug is'. Hij ver- de Veiligheidsraad te omzeilen", zo wacht dat het tweetal wel bijdraait, voegde hij daaraan toe. Lubbers heeft zich vooral ge- Voor Bush zijn speech gaf, had hij stoord aan de voorstellen van het TEL AVIV - Israëlische agenten probeerden gisteren woedende joden in de hand te houden die zich hadden ver zameld op een fabrieksterrein in Jaffa, het gemengd joods-Arabisch zuidelijk deel van Tel Aviv, waar de zwaar r> A erolese verminkte lichamen waren gevonden van twee joodse mannen en een joodse vrouw. Honderden joodse jongen be- k l ft kogelden in hel zuiden van Tel Aviv Palestijnse arbeiders en riepen "Dood aan de Arabieren". Op een muur in de rebellenleider J onas bavimoi neert omgeving van het terrein waren anti-joodse leuzen geschreven namens Harnas, de islamitische verzetsbeweging gieren gezegddat zijn UWll A-De in de bezette qebieden. Volgens de politie zijn de moorden het werk van Palestijnen in de bezette gebieden. (foto weging een akkoord heelt oereiKt y afp) met de linkse MPLA-regenng dat ste kwartaal van 1991 hun originele zich hebben onttrokken aan de leveringscontracten na te komen. nomische orders van het centrale Het gemeentebestuur van Mos- staatsplanbureau, dat elke transac- kou heeft de omliggende regio's er- tie in de Sovjetunie van tevoren van beschuldigd hun gebruikelijke vastlegt. Ook beveelt het decreet de contracten met staatswinkels in de overheid streng op te treden tegen hoofdstad niet na te komen. In het exportbedrijven die zonder de ver- decreet^zegt Gorbatsjov datde eco- eiste documenten grondstoffen en i i j andere goederen aan het buitenland verkopen. Die maatregel lijkt erop gericht te zijn om de republieken te Gorbatsjov verklaarde de econo- beletten contracten te sluiten zon- mische beslissingen van lokale der toestemming van de centrale re- overheden en republieken die de gering. Van onze correspondenten met het opheffen van de sancties boycot zou als eerste opgeheven ROME De EG-landen zijn ver- daarop te willen wachten. Maar een kunnen worden, gevolgd door de deeld over de vraag of nu al de eco- besluit om nu al een signaal te ge- sport- en verscheidene economi- nomische sancties tegen Zuid-Afri- ven, zal hij niet tegenwerken. Van sche sancties, zoals het investe- ka moeten worden opgeheven. De den Broek zei wel te hopen dat die ringsverbod. Financiële strafmaat- ministers van buitenlandse zaken stap beperkt blijft tot één maatre- regelen zoals het verbod op lenin- ANC te vernietigen'. Het ANC zal echter geen middel onbenut laten om via onderhandelingen tot een oplossing van de problemen te ko men, aldus Mandela. Binnen het ANC circuleert een vertrouwelijk de EG konden het daarover gis- gel: het opheffen van het verbod op gen van het Internationale Monetai- document waarin op korte termijn teravond niet eens worden. De EG- nieuwe investeringen in Zuid-Afri- re Fond (IMF), en de wapen-en olie- een ontmoeting wordt bepleit regeringsleiders zullen nu morgen ka. embargos moeten volgens de nota wordt tussen Nelson Mandela en de een gesprek met enkele Congresle den onder wie de vooraanstaande senatoren John McCaine en Ri chard Lugar. De twee senatoren zei den de indruk te hebben dat de pre sident de Iraakse onwil om een ac ceptabele datum te noemen, zat be gint te worden. Een van hen: "De president vindt dat hij een redelijk aanbod heeft ge- Lockerbie Libië zou verantwoordelijk zijn ge weest voor de aanslag op het Ameri kaanse vliegtuig dat in december 1988 boven het Schotse Lockerbie werd opgeblazen. Volgens de Britse krant The Independent is een pas gevonden stukje van de ontsteker van dé bom identiek aan een ontste ker van een radio-cassettebom die in februari 1988 twee Libische agen ten in Senegal in bezit hadden. duo om de Europese Raa$ - de rege ringsleiders - een bijzondere positie in de EG te geven boven de andere Europese instellingen. Dat zou de rol van de Europese Commissie als initiatiefnemer in de EG en van het Europees Parlement als controleur van het EG-beleid ondergraven, meent Lubbers. de knoop moeten doorhakken. De Algemene Vergadering van de echter van kracht blijven. Een aan- leider van de Inkatha-beweging, Negen van de twaalf EG-landen Verenigde Naties heeft gisteren een tal radicale afgevaardigden vindt Mangosuthu Buthelezi. vinden dat de Gemeenschap nu al resolutie goedgekeurd die alle rege- deze voorstellen echter te ver gaan. een signaal aan Zuid-Afrika moet ringen en organisaties oproept de Tambo riep op de strijd tegen de geven, als aanmoediging voor presi- sancties te handhaven totdat de apartheid 'op alle fronten te intensi- dent De Klerk om door te gaan met apartheid is afgeschaft. De resolutie veren', fnet name door middel van zijn hervormingen en het afschaf- werd aangenomen met 120 stem- de campagne van massale actie, de- fen van het apartheidsbeleid. Ne- men voor en 9 tegen met 22 onthou- derland, Denemarken en Ierland dingen. Nederland, de VS, Frank- willen daarmee liever nog even mee rijk, Duitsland, Groot-Brittannië, wachten. Italië, België, Portugal en Luxem- Minister Van den Broek (buiten- burg stemden tegen. moet leiden tot beëindiging van de vijftien jaar oude burgeroorlog in Angola. Savimbi verklaarde dat zijn orga nisatie en de regering het eens zijn over een vredesplan van vijf pun ten: een wapenstilstand na vooraf gaande aankondiging van een da tum voor vrije verkiezingen, inter nationale garanties voor de wapen stilstand, stopzetting van buiten landse militaire hulp, een democra tisch staatsbestel en internationaal toezicht op de verkiezingen. Negen maanden tot een jaar na het ingaan van het bestand zullen in Angola verkiezingen worden gehouden, al dus Savimbi. De Angolese afgezant Lopo do Nascimento wil eerst nog ruggespraak houden met zijn meer deren, maar Savimbi zei er niet aan te twijfelen dat de regering in prin cipe met het plan zal instemmen. Duitsers willen met Sovjet-ambassadeur praten over Honecker zich vrij door Zuid-Afrika te ver plaatsen. President De Klerk heeft die BONN (AP) - De Duitse regering wil denhoek ze" op korte termijn een gesprek met de ambassadeur van de Sovjetunie over de vraag waarom dat land vooralsnog weigert de voormalige Oostduitse partijleider Erich Honecker uit te leveren. Honecker wordt in Duitsland aangeklaagd wegens doodslag en verblijft mo menteel in een militair Sovjet-zie kenhuis in Duitsland. Hij zou echter te ziek zijn om te worden uitgele verd. •Volgens de Duitse wet is de ver- monstraties, stakingen en consu mentenboycots. Hij herhaalde de eis voor een grondwetgevende ver gadering, die de grondwet moet op- stellen, - de regering wil de grond- landse zaken) pleitte er in Rome tij- Eerder op de dag had ANC-leider wet via onderhandelingen tot stand dens de EG-top voor om de sancties Oliver Tambo op het grote ANC- brengen - en voor een overgangsre- pas op te heffen zodra de hervor- congres in Sowetea verklaard dat gering met het ANC. mingen feitelijk ten uitvoer zijn'ge- het tijd was voor zijn anti-apart- In zijn rede beschuldigde Nelson bracht: de vrijlating van alle politie- heidsorganisatie de sancties in her- Mandela (72) de regering er van zich ke gevangenen en het opheffen van overweging te nemen. Hij zal onder- niet te houden aan de afspraken en de wetten die de zwarte meerder- zoeken of het nodig is de sancties met name de vrijlating van politieke heid verbieden land te bezitten en geleidelijk op te heffen in verband gevangenen en de terugkeer van met de ontwikkelingen in het land. In een nota aan de ruim 1600 afge vaardigden wordt een gefaseerde hij dat het deel uitmaakte van opheffing van de sancties voorge steld. De culturele- en onderwijs- campagne door elementen binnen, het apartheidsmachtsblok om het' XAPURI (AP) - Een 15-jarige jongen heeft op de eerste dag van de recht zaak rond de moord op rubbertapper en milieu-activist Chico Mendes be lastende verklaringen afgelegd tegen grootgrondbezitter Darly Alves da Silva en zijn zoon Darci. De jongen, destijds werkzaam op de ranch van Darly, had op de avond van de moord in december 1988 een gesprek afge- luister tussen Darly en zijn zoon. "Mendes is dood", zei Darci. "Dan is de koe gevangen. Morgen houden we een barbecue-feest", antwoordde de grootgrondbezitter". Volgens de jongen zei Darci ook dat hij "maar een schot nodig had", en heeft Da Silva de afgelopen zeven jaar enkele rubber- tappers laten vermoorden. Een vakbondsbestuurder is gisteren in het noorden van Brazilië ver moord nadat hij eerder bedreigd was "te eindigen als Chico Mendes". Jose Helio da Silva, had de strijd aaagebonden met suikerbaronnen in het noordoosten van Brazilië. De president van de vakbond zei zeker te weten dat de moordenaars gehuurd zijn door de vijanden van de vakbond, de sui ker- en alcoholproducenten in het noordoosten van Brazilië. Gorbatsjov Sovjet-president Gorbatsjov heeft volging van Honecker een aangele- gisteren in Moskou de Nobelprijs genheid voor de Berlijnse justite en voor de vrede, een diploma en de geen federale zaak. Maar omdat er bijbehorende 715.000 dollar in ont- geen schot in de zaak zit, heeft Ber- vangst genomen. Gorbatsjov geeft lijn de Bondsregering gevraagd te het geld aan kinderziekenhuizen. Zuid-Korea een beroep van de advocaten van Van onze correspondent Runa Hellinga BUDAPEST Ruim acht maan den na de parlementsverkiezingen in Hongarije wordt de politiek ge domineerd door besluiteloosheid, verdeeldheid, partijbelangen en een gebrek aan capabele mensen op de juiste plek. Gisteren werd die mach teloosheid weer eens haarfijn geil- lang verwachte veranderingen in de regering bekend maakte. Zes weken lang, sinds de taxi blokkade die het hele land drie da- ter van binnenlandse zaken Balasz Horvath, die tijdens de taxistaking met politieinzet dreigde. Hij zal een andere baan in het kabinet krijgen. Minister van financiën Ferenc Ra- bar, die tijdens de onderhandelin gen met de taxi-chauffeurs de be langrijkste toezeggingen had ge daan, had eerder zelf al gezegd dat grotere bedrijven is blijkens de energieprijsverhogingen die voor volgend jaar zijn voorzien. Het gaat om forse verhogingen: tussen de 25 en de 150 procent. De coalitie met de Partij van Klei ne Landeigenaren is wankel en staat zwaar onder druk sinds het Constitutionele Hof de geplande re- De regering kondigde aan dat ze privatisering van landbouwgron- compensaties overwoog, maar wel- den heeft verworpen. De Kleine ke stond er niet bij. De vakbonden Landeigenaren hebben twee be- besloten daarop dat een bespreking langrijke ministeries in handen: ow over dit onderwerp maar beter kon landbouw en arbeid. Maar de be- hij wilde opstappen omdat hij het laatste cijfers met 10 procent ge- worden uitgesteld tot er een samen- treffende ministers kan een over- niet eens is met het regeringsbeleid, En dat gold ook voor de economi- sché regeringsadviseur Matolcsy. Na alle zware kritiek op de rege ring hadden bevolking en oppositie fVnbSh„w. rechtbank heeft lustreerd toen premier Antall zijn niet eens is met het regeringsbeleid. daald. De werkloosheid, die dit jaar hangend beleid op tafel lag. Tegel.j. dreven werklust niet worden ver- r^en oernjnse recniudiiK. neen En dat sold ook voor de economi- nog redelijk beperkt bleef, zal oplo- kertijd dreigden ze met stakingen weten: sinds de landwet is afgewe- pen tot vele honderdduizenden. De tdeze prijsverhogingen door- zen is er niets meer uit hun handen prijzen stijgen, de inflatie bedraagt gaan. Boos verweet een vakbonds- gekomen. B v.. een procent of 35 per jaar. De han- bestuurder de regering dat ze de gen lang platlegde, had Hongarije reden om meer. te verwachten, delsrelaties met de Sovjetunie stor- raad regelmatig stukken voorlegt uitgekeken. De taxi-actie Weliswaar had geen enkele regering *en omdat vanaf volgend jaar in de verwachting dat daar zonder dis- maakte duidelijk dat de kloof tus- het de afgelopen maanden goed sen regering en bevolking zeer kunnen doen. De economische si- groot is. Regeringswijzigingen wa- tuatie is zo ernstig en de problemen ren dan ook onvermijdelijk. Maar stapelen zich zo snel op, dat nie- Kortom, de misère is groot en voor Het kernprobleem is dat de rege- Uc» cicj-ccitcct crio+c-.,,..c„ ii u::hpf crrnntQtP hppi ppn orivprmiirlp- rine zelf te onzeker en te verdeeld is aanmoet. Het begrotingstekort is in r TT .- De enige wezenlijke verandering een jaar van 10 naar 78 miljard forint tie. Ook-de oppositie heeft tot nu toe grootste coalitiepartij, het Hongaars weg uit de impasse kunnen bieden. minis- geschoten. De produktie van de ondanks al haar kritiek geen alter- Democratisch Forum (MDF), heerst Maar voorlopig lijkt het erop dat de De afgelopen weken is dan ook gespeculeerd dat de reorganisatie van de regering gebruikt zou wor den om de coalitie open te breken en hetzij een minderheidskabinet, hetzij een brede coalitie te vormen. Vooral die laatste optie zou de ver- lijk gevolg van de overgangssitua- om echt beleid te maken. In de lamde Hongaarse politiek een uit- dollars zal worden gehandeld. Geen overleg cussie ja tegen gezegd wordt. Doormodderen De Zuidkoreaanse president Roh Honecker verworpen. De advoca- Tae-woo en Sovjet-president Gor- ten menen dat de aanklacht tegen batsjov hebben gisteren in Moskou Honecker - hij zou persoonlijk op een verklaring van wederzijds ver- dracht hebben gegeven voor het trouwen en samenwerking tussen doodschieten van Oostduitse vluch- beide landen ondertekend. Roh is telingen - niet rechtsgeldig is. de eerste Zuidkoreaanse leider die aan bezoek brengt aan de Sovjetu- J0^. Bangladesh Stemt het efndresülteatTisteren wa7"te- ménd eigenïijk weet"^^hijger mee het grootste deeJ^een~onvermijde- ring zelf te^eker^tej^eeldjs De geestelijk leider van de moslims DHAKA (AP) - De overgangsrege- fMnMicrcrundorinrt in India, Abdullah Bukhari, heeft ring in Bangladesh heeft gisteren is de functieverandering gisteren de hulp gevraagd van troe- voor 2 maart parlementsverkiezin- pen van de Verenigde Naties om de gen aangekondigd. Dat zou de eer moslim-minderheid in zijn land te ste keer worden sinds de stichting. van Bangladesh in 1971 dat er een machtswisseling komt via de stem bus. Tot dusver kwam de macht steeds door staatsgrepen of moord in andere handen. Afgelopen 6 de cember legde Ershad eindelijk het presidentschap neer, na zeven we- ADVERTENTIE beschermen en de godsdienstrellen te beëindigen. Volgens Bukhari kan alleen een neutrale macht de mos lim-minderheid in India bescher men. Pokkenvirus De VS en de Sovjetunie gaan hun ken van massale protestacties van voorraden van het pokkenvirus ver- studenten en oppositiepartijen. Hij nietigen. De pokkenziekte is sinds droeg de macht over aan de presi- 1977 niet meer voorgekomen. AI- dent van het Hooggerechtshof, leen de VS en de Sovjetunie be- Shahabuddin Ahmed, die een man- schikken nog over het virus, uit daat kreeg om binnen 90 dagen ver- vrees dat de ander het zou kunnen kiezingen te organiseren. Vrije en gebruiken in een eventuele biolo- eerlijke verkiezingen waren het gische oorlogvoering. voornaamste doel van de betogers. aS'anoea J^ardon En in Leiden zit een uitstekend public relat ions PR bureau! Bureaubrochure 071-134248 ('s avonds: 071-310869) natief beleid weten op te stellen. Wat de regering wel kan worden verweten, is de wijze waarop ze met de problemen omgaat. Van overleg over regeringsmaatregelen is nau welijks sprake. Zelfs de parle- mentsfracties van de coalitiepartij en klagen over het gebrek aan infor matie en de slechte samenwerking met de regering. grote onenigheid tussen de liberale regering nog even blijft doormod- en nationalistische stroming. deren. ADVERTENTIE De samenleving wordt helemaal buiten iedere discussie gehouden. Na de taxistaking is een Hongaarse variant van de Sociaal-Economi sche Raad opgericht. Op zich een uitstekend initiatief, behalve dat ook daar geen discussies worden gevoerd. Begin deze week kreeg de raad van de regering een lijst met Zondag 16 dec. geopend van 11.00 tot 17.00 uur damesmode breestraat 108 leiden

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7