Bijna helft huishoudens schuldvrij 'Philips: dinosaurus levend op dieet van stro DSM ontwikkelt chassis van kunststoffen voor Renault toljyiMSBTIJDELIJK EXTRA HOGE KORTINGEN Onbemand olieplatform in de maak Megapool in actie tegen Was tor a Ondernemingsraden en bonden nu zij-aan-zij 50% KORTING KORTING sola ZATERDAG 15 DECEMBER 1990 ECONOMIE PAGINA 5 Onderzoek Erasmusiiniversiteit DEN HAAG - Ruim veertig procent van de Nederlandse huishoudens heeft geen enkele schuld. Bijna dertig procent heeft alleen een hypotheekschuld en ruim twee procent heeft èn een hypotheek èn een auto-lening èn nog een ande re lening(en). De gemiddelde vermogenspositie (bezittin gen min schulden) van Nederlandse gezinnen is ruim 85.000 gulden. Dat blijkt uit het nog niet gepubli ceerde onderzoek 'Determinanten van Schuldposities bij Nederlandse Huishoudens' van de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam en de Stich ting Wetenschappelijk Onderzoek Konsumenten Aangelegenheden (SWOKA). Het onderzoek is gedaan onder duizend Nederlandse huis houdens. De cijfers worden in janu ari openbaar gemaakt. Juist eergisteren werd bekend dat staatssecretaris Van Amelsfoort van Financiën de aftrek van rente van alle leningen ter discussie wil stellen. In ons land wordt naar schatting via de inkomstenbelas ting circa twee miljard gulden aan rente afgetrokken. Onderscheid Volgens onderzoeker drs. H. J. Rit- zema van de vakgroep economische sociologie en psychologie afdeling economische huishoudelijke sector van de Erasmus Universiteit, heeft 26 procent van de huishoudens één of meerdere zogenoemde overige leningen (geen hypotheek of autole ning). Daarbij wordt onderscheid gemaakt tussen mensen, die een krediet afsluiten voor een "duur zaam produkt (caravan, bankstel, stereotoren etc) en zij die geld lenen voor niet duurzame goederen (va kanties, cursussen, om medische redenen, financiële problemen). In de laatste categorie (66 procent) blij ken volgens Ritzema financiële pro blemen de meeste invloed te heb ben. Bij huishoudens met een netto inkomen tot 1.850 gulden per maand heeft zestien procent geen schulden. Bij gezinnen, waar per maand 3600 gulden of meer binnen komt heeft 6,8 procent geen schul den en 9,6 procent alleen een hypo theek-schuld. Zeven procent van de Nederlandse gezinnen heeft een vermogenspositie kleiner dan nul. Het gemiddelde negatieve vermo gen van deze groep is 17.000 gulden. Het aantal huishoudens met een ne gatief vermogen is gelijkelijk ver deeld over de verschillende inko mensgroepen. Drie soorten In het onderzoek is uitgegaan van drie soorten schulden: hypotheken, auto-leningen en overig consump tief krediet. Daaronder wordt ver staan leningen, afgesloten voor an dere doelen en redenen dan de wo ning. Nederland maakt steeds meer gebruik van consumptief krediet om auto's, koelkasten, bankstellen, televisies, de duurzame consump tiegoederen, aan te schaffen. Op dit moment staat er zo'n vijftien mil jard gulden uit, in 1987 was dat rond de dertien miljard gulden. Het gemiddelde van de kredieten ligt op circa 1*0.400 gulden, voor een persoonlijke lening op rond de 9000 gulden en voor een doorlopend kre diet op 13.000 gulden. Onderzoeker Ritzema zegt dat Nederland verge leken met de rest van West-Europa "één van de laagste leenniveaus heeft". "Mischien komt dat door onze calvinistische achtergrond. Feit is wel dat het voor mensen met hogere inkomens fiscaal aantrekkelijk kan zijn om schulden te hebben. Bij de geldleners zie je een tweedeling in gedrag. Je hebt mensen, noem ze maar de financiële managers, die niet snel in de problemen komen en er is een groep, die echt leent om uit de financiële problemen te komen. Die eerste categorie is overigens het grootst". Aftrek Volgens het Nibud, de nationale in stelling voor budgetvoorlichting zal, wanneer de rente van leningen niet meer mag worden opgevoerd, alleen de groep hogere inkomens worden getroffen. "Mensen met de laagste inkomen vallen niet of nau welijks onder de inkomstenbelas ting". Het Bureau Krediet Registratie verwacht dat er in dat geval minder geld wordt geleend, maar verwacht ook dat "voor de nu lopende lenin gen de rente aftrekbaar zal blijven". De voorgestelde maatregel komt bij de Consumentenbond "erg fors over". Voorlichter De Ridder: "Wij denken dat tussen de 60.000 en 100.000 mensen geld lenen om de eindjes aan elkaar te knopen. Het voorstel kan dus voor een grote groep vervelende consequenties hebben". ROTTERDAM (GPD) Een groep Nederlandse en Noorse bedrijven ontwikkelt een onbemand, drijvend produktieplatform dat de zoge noemde marginale olievelden in de Noordzee kan leegpompen. Het platform drijft als een gigantische dobber en is vooral geschikt voor kleine velden in diep water die te duur zijn om op de normale wijze geëxploiteerd te worden. Het project, een idee van Shell In ternationale Petroleum Maatschap pij (SIPM) en Marine Structure Consultants (MSC), is aangemerkt als Eureka-project. Deze EG-subsi- dieregeling is in het leven geroepen om de Europese industrie research- steun te geven om het hoofd te bie den aan, andere, met name Ameri kaanse en Japanse, mededingers op de markt. Het kleine platform, de mi- nifloater, is bestemd voor delen waar de Noordzee dieper is dan honderd meter. De dobber waarop het platform staat, heeft zelf al een lengte van honderd meter. Op grote diepten is normaal gesproken een fors platform nodig op reusachtige poten. Poten van vierhonderd me ter zijn niet ongewoon, maar op plaatsen waar slechts weinig olie in de bodem zit, is een dergelijk bouw werk niet rendabel. De minifloater heeft een door snee van zeven meter, is honderd meter lang. en wordt op z'n plaats gehouden door kabels. Flexibele leidingen pompen de olie of het gas eerst naar het onbemande platform waarna het vervolgens wordt door- gepompt naar een vast platform, dat wel in de buurt moet liggen. De mi nifloater is eenvoudig met een sleepboot verplaatsbaar. LONDEN Een borgsom van ruim anderhalf miljoen gulden moest wor den neergeteld om Roger Levitt vrij te krijgen in Londen. De voorzitter van de Levitt-groep, een financiële diensten verlenende firma die onlangs fail- - liet ging, wordt verdacht van fraude en diefstal en moest zijn vrijheid duur e auto HEERLEN (GPD) - DSM is in op dracht van het Franse autoconcern Renault bezig met de ontwikkeling van een glasvezelversterkt kunst stoffen chassis. Het onderzoek is goedgekeurd als Eureka-project on der de titel 'Mosaic'. De kosten voor Mosaic worden geraamd op 14 mil joen gulden. Het is de bedoeling dat Renault vanaf 1996/1997 auto's van het model Clio gaat maken die van het kunststoffen chassis zijn voor- DSM is een van de vier bedrijven die door Renault zijn benaderd om op een nieuw chassis voor de nieu we Clio de opvolger van de Ren ault 5 të studeren. Renault streeft een nieuw autoconcept na, waarbij meer rekening wordt gehouden met het milieu. Het project richt zich specifiek op de dragende delen van Het chassis-van-de-toe- komst moet licht, goedkoop, flexi bel en makkelijk herverwerkbaar zijn. Behalve DSM zijn nog een Itali aans, een Frans en een Noors bedrijf bij het project betrokken. Terwijl DSM werkt aan de voorkant van het chassis met inbegrip van de ophan ging van het motorblok, zoekt de Italiaanse chemiefabrikant Monte dison naar de best mogelijke achter kant van het chassis. Het Franse be drijf Sollac en het Noorse bedrijf Norsk Hydro bekijken ondertussen of een stalen dan wel aluminium chassis eventueel beter is. Mosaic is al in oktober van start gegaan. Het is de bedoeling dat het project eind oktober 1992 is afge rond. Tegen die tijd zal ook de keu ze zijn gemaakt voor een kunststof fen, stalen of aluminium onderkant. DSM is al jaren betrokken bij een vergelijkbaar Eureka-project: Car- mat 2000. Dit in 1987 samen met Peugeot, Citroën en Talbot gestarte onderzoek wordt binnenkort afge rond. Carmat 2000 is een van de grootste Eureka-projecten tot nu toe. DSM concentreert zich daarbij op de ontwikkeling van een kunst stoffen carrosserie. Een ander Eureka-project waar DSM sinds kort bij is betrokken, heet MEXOS. Dit project onder zoekt mistexplosies op boorplatfor- men. Deze mistexplosies kunnen even krachtig zijn als gasexplosies. Van eerst genoemde explosies is echter niet bekend hoe en wanneer ze ontstaan. TNO/PML, DSM Shell en een Noors bedrijf proberen sa men achter die geheimen te komen. Deze informatie is essentieel voor ontwerp en bouw van veilige off shore-platforms. ADVERTENTIE HAARLEM (ANP) De elektroni- caketen Megapool heeft gisteren in een kort geding bij de Haarlemse rechtbank geëist dat concurrent Wastora onmiddellijk stopt met een actie waarin de klant wordt toege zegd dat over tien jaar het gehele aankoopbedrag wordt terug be taald. Volgens het concern is de ac tie van Wastora identiek aan die van Megapool. Megapoolklanten kunnen over tien jaar hun aankoopbedragen van boven de achthonderd gulden te rugkrijgen als ze daartoe een certifi caat inleveren. Wastora begon daar vorige week ook mee. Volgens Me gapool profiteert de concurrent op deze manier op onrechtmatige wij ze van het landelijke succes van haar promotiestunt. Bovendien zou Wastora inbreuk maken op het re clamemateriaal van Megapool. De advocaat van Megapool, mr. G.J. Ribbink, zei dat zijn cliënt schade lijdt als de oneerlijke con currentie door Wastora ongemoeid wordt gelaten. Megapool claimt dat de terugbetaalactie nieuw is voor het Europese vasteland. Het sys teem achter de actie zou voor 80.000 gulden in Engeland zijn aange kocht. Zowel in Engeland als de Verenigde Staten is de terugbetaal actie een veel vaker gebruikt pro motiemiddel. De advocaat van Wastora, mr. H.J.M. Boukema, kwam echter met bewijzen dat een dergelijke actie al eerder is gevoerd in zowel Neder land als België. Volgens Boukema kan Megapool het idee van de actie niet exclusief claimen. Wastora be roept zich ook op de vrijheid van concurrentie in de elektronicabran- che. Volgens het bedrijf komt het wel vaker voor dat concurrenten ideeën van elkaar pikken. Ook Me gapool zou zich daar schuldig aan hebben gemaakt. Volgens advocaat Boukema is er geen sprake van pla giaat. Wastora vindt ook dat het publiek niet in de war zal raken door de ver gelijkbare acties, omdat de twee concurrenten slechts in vier steden beide een vestiging hebben. De Haarlemse rechtbankpresi dent doet maandagmiddag uit spraak. KERSTMIS IN ENGELBERTHA HOEVE Op eerste en tweede kerstdag genieten van een schitterend exclusief zesgangen diner samengesteld en bereid door top-chefkok Jaap Maijenburg. U kunt kiezen uit rustige pianomuziek of een voortreffelijke band ter begeleiding van uw zesgangen kerstdiner. Voor inlichtingen en reserveringen: Engelbertha Hoeve Hoge Morsweg 140 - 2332 HN Leiden EINDHOVEN Wat is^het ver schil tussen de maffia en'Philips? Bij de maffia is het een georgani seerde bende. En wat is het toppunt van goedgelovigheid? Nu een Phi lips televisie kopen met driejaar ga rantie. Er wordt alleen nog maar ge lachen óm Philips. Want bij de mul tinational zelf valt er niets meer te lachen. Er wordt trouwens ook nau welijks nog gewerkt. Het meren deel van de tijd wordt er op de werk vloer onderling gediscussieerd en gespeculeerd over de toekomst. Voor zover er nog toekomst is voor een bedrijf, dat ooit het wereldwijde visitekaartje van Nederland was. Precies een eeuw nadat in 1891 Philips in Eindhoven op beschei den wijze de produktie van gloei lampen ter hand nam, breekt het be langrijkste jaar uit de geschiedenis van het concern aan. Het jaar van de waarheid. Maar één ding staat op voorhand vast; Philips zal nooit Krul De voorbereidingen voor een nieu we Nederlandse krant van de Britse uitgever Robert Maxwell gaan door, ook nu beoogd hoofdredacteur Ge rard Krul (ex-Het Vrije Volk) zich uit het project heeft teruggetrok ken. Krul, die samen met ex-collega Laan krantenmagnaat Maxwell had weten te interesseren voor een krant op Tabloid-formaat, treedt per 2 januari als sociaal-economisch' verslaggever in dienst van de Ge meenschappelijke Persdienst (GPD). Grolsch Bierbrouwer Grolsch heeft in Duitsland zijn slag geslagen door de overneming van het familiebedrijf Rheinisch-Bergischen Brauerei- Beteiligungsgesellschaft, ook wel Wicküler Gruppe genoemd. De Duitse groep had'in 1989 een omzet van f 300 miljoen en produceerde bijna twee miljoen hectoliter bier. Na de overneming komt Grolsch op een omzet van ruim f 700 miljoen per jaar en een bierproduktie van meer dan vier miljoen hectoliter. Bekendste merken van de overge nomen groep zijn Wicküler en Küp- pers. Ferruzzi De 21-jarige Ivan Gardini is de nieu we president van de Italiaanse agro- industriële multinational Ferruzzi. Hij volgt zijn vader op die vorige maand te kennen gaf uit de zaken wereld te stappen. Ivan Gardini wordt de jongste industrieel van Italië. Nog geen twee jaar na het af sluiten van zijn middelbare school opleiding komt hij nu aan het hoofd van een concern met 60.000 werkne mers en een omzet f 25 miljard per jaar. UTRECHT (ANP) Alle vakbonden en de georganiseerde leden van de ondernemingsraden bij Philips hebben besloten hun krachten te bunde len bij het beoordelen van de reorganisaties bij de Nederlandse vestigin gen van Philips. Dat is gisteren in Utrecht afgesproken op een gezamenlij ke vergadering. Het is voor het eerst in de geschiedenis van Philips dat de bonden en de georganiseerde ondernemingsraadsleden op deze wijze gezamenlijk op trekken. Bonden en ondernemingsraden bewergen zich op één lijn voor wat betreft het doel van de reorganisaties. "Alle betrokkenen zijn van me ning dat het geen operaties mogen zijn alleen bedoeld om te bezuinigen. Na de reorganisaties moeten er versterkte bedrijven overblijven met een goed toekomstperspectief', aldus N. Broers van de Industriebond FNV. De bonden willen ook voorkomen dat de snelheid waarmee Philips de reorganisaties wil uitvoeren ten koste gaat van de zorgvuldigheid. "We wil len dan ook meer tijd om de voorstellen van Philips inhoudelijk te toet sen", aldus Broers. In verband daarmee vindt dinsdag overleg plaats tussen Philips en de bonden. Wanneer Philips weigert de bonden meer tijd te geven, ontstaat er naar de mening van alle vakorganisaties "een groot probleem". meer worden wat het ooit was. Een uit de top van de multinatio nal afkomstige functionaris, die niet met nam'.* wil worden ge noemd, omschrijft het top-manage- ment van de afgelopen jaren als "een stel pre-historische dino saurussen, dat het idee had op een dieet van stro in leven te kunnen blijven. Daarbij vergetend, dat uit stervende diersoorten slechts in een dierentuin worden gekoesterd". Hij acht het in theorie niet uitge sloten dat eind 1991 of begin 1992 bij Philips alleen nog de divisie 'licht' over is. Maar zo somber wil hij de situatie nu nog niet schetsen. In het gunstigste geval verwacht hij een losse verzameling business units, die in hoge mate een eigen koers varen en hun bestaansrecht uitsluitend ontlenen aan het rende ment. Die units zullen dan tezamen de 'Philips-groep' vormen; een cen traal orgaan onder leiding van een groepsraad. Hij verwacht, dat de massa-ont slagen in de eerste saneringsronde, waarbij het wereldwijd om 55.000 arbeidsplaatsen gaat, waarvan 10.000 in Nederland, in hoog tempo zullen worden aangezegd. "Het gaat hierbij om niets anders dan een or dinaire bezuinigingsoperatie. Daar mee wordt nagestreefd om de ar- beidsproduktiviteit per hoofd ten opzichte van de concurrent weer op te trekken. Die ligt nu twintig pro cent onder het concurrentie-ni- Mislukt "Eerst is al in omgekeerde richting geprobeerd weer aansluiting te vin den bij de concurrenten door de ar- beidsproduktiviteit met twintig procent te verhogen. Maar dat is mislukt. Door echter nu rücksicht- los in twintig procent van het perso neelsbestand te snijden, wordt het opvoeren van de produktiviteit toch gehaald. Tenminste op pa pier". De topfunctionaris voorspelt, dat de al door president-directeur Tim mer aangekondigde vervolg-sane- ringen ook zonder al te veel egards zullen verlopen. "Door een ver grootglas zal uitdrukkelijk worden gekeken hoe afdelingen presteren ten opzichte van de concurrentie. ADVERTENTIE Niet zo goed draaiende afdelingen zullen onherroepelijk worden ge sloten. Want Philips kan zich niet nog langer permitteren om milioe- nen guldens in de grond weg te la ten zakken". In tegenstelling tot hetgeen alge meen wordt beweerd, ontkent hij dat de problemen zijn veroorzaakt door de bureaucratisering van de organisatie. "Het is juist in plaats van een bureaucratisch een functio neel bedrijf. Een onderneming met functionele kolommen, die elk een eigen koninkrijkje vertegenwoordi gen. Die structuur is funest en moet worden afgebroken". Als voorbeeld geeft hij de 'inter nationale expeditie' van Philips. "In plaats van een afgeleide te zijn van de produktie, dicteert die expe ditie een heleboel zaken aan de rest van het concern". Uitlachen Het is volgens de zegsman al een he le tijd goed mis bij Philips. Eigelijk al sinds het begin van de jaren ze ventig. "Philips werd toen geheel door de snel opkomende techniek gedomineerd. Dat was in de tijd, dat Japan nog in het stadium verkeerde van het namaken en van alle kanten nog werd uitgelachen. Als marktlei der kon Philips zich permitteren een heleboel niet goed te doen. Zo werd er aan reeksen uitvindingen gewerkt, die nooit het levenslicht mochten aanschouwen. Het waren pure onderonsjes van techneuten". Eind jaren zeventig, begin jaren tachtig trad er met name in Europa echter een kentering op. Niet langer ADVERTENTIE KOOKPANNEN 'SOLA TREND' Geschikt voor gas Deze set bestaat ui steelpan rr Nu extra voordelig 6 deug. zoals afgebeeld Nli 225.- Keus uit vele modellen LANGENTHAL PORSELEIN nü OP OE ADVIESPRIJS E2ia DRINKSERVIEZEN: 10% EXTRA tegen ongekend lage prijzen Oe enorme drukte in onze koooieshai maakt een ingrijpende verbouwing en uitbreiding noodzakelijk Oaar wordt nu hard aan gewerkt Tijdens deze verbouwing orofiteert u van extra lage vertoouwingsprijzen 8ezoek onze snowroom/koopjeshai in Zeist en profiteer van deze extra hoge koningen Sola Fabriek van Reenenweg 155 Zeist Openingstijden maandag t/m vrijdag 9 00-17 00 uur zaterdag 10 00 16 00 uur voor inlichtingen route beschrijving of dokumen tatie kunt u benen 03404*23364 of de bon insturen T BON was de techniek, maar de commer cie belangrijk. "Japan speelde daar vernuftig op in. Bij gebrek aan een uitgebreid dealernet in het Westen maakte zij apparatuur, die kwalita tief zo goed was dat zij nauwelijks kapot gingen. En ook de prijsset- ting was voor de consument heel prettig. Maar de Philips-top bleef arrogantie uitstralen, zich niet be wust welke ramp zich inmiddels aan het voltrekken was. Ze hadden gewoon geen oog voor de ontwikke lingen om zich heen". Hij noemt het dan ook verbazing wekkend dat de vroegere president- directeur Dekker nog steeds voor zitter van de raad van toezicht is. "Intern heeft hij namelijk voor de organisatie niets gedaan, uitgezon derd dan leuke plakkaten laten op hangen met teksten, die opriepen er de schouders vooral onder te ste ken. En verder zag je hem elke week wel ergens op het wereldtoneel op een groëntekistje klimmen om weer een nieuwe groep economen toe te spreken". "Zijn opvolger Van der Klugt, de voorganger van de huidige roergan ger, had meer in de gaten wat er bij Philips aan de hand was. Maar hij maakte de fout de managers niet op indringende wijze in de eigen pro cessen te laten kijken en om daar aan consequenties te verbinden. In plaats daarvan probeerde hij de pro blemen op basis van collegialiteit aan te pakken". Verraden Het steekt het lagere personeel dan ook vooral dat Timmer datzelfde management, dat eerst heeft mee geholpen het concern in de goot te doen belanden nu inzet om de reor- ganisaties door te voeren. "Maar hij kan op dit moment niet anders. Ik verwacht echter, dat volgend jaar ook een aantal topmanagers naar huis wordt weggesaneerd". Het personeel voelt zich inmid dels verraden en verkocht. De sfeer op de werkvloer is er één vol onge loof en spanning. De ware Philips- geest, de verknochtheid aan het be drijf en de inzet ervoor, is totaal ver dwenen. "De werknemers, de waterdra gers, werd altijd via de Philips Koe rier vertelt hoe goed het wel ging. En dat er zich zulke interessante af zetmogelijkheden in Oost-Europa voordeden, terwijl in werkelijkheid de top er zich steeds nadrukkelijker van bewust werd dat Philips bezig was naar de afgrond af te glijden". In plaats van zich op te maken voor een daverend eeuwfeest staat de werknemers een jaar vol pijn en verdriet te wachten. Het hartzeer groeit met de dag. "Het zou mij niet verbazen, hoe wrang dat ook mag klinken, dat het aantal zelfmoorden en ontwrichte huwelijken in deze donkere dagen voor Kerstmis een plotselinge stijging laat zien".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5