'In elk geval tien miljard bezuinigen' Nederland voorbereid op hogere woonlasten 'Huisarts is geen controleur ziektewet' 'Gehakketak over hulpactie Sovjets typisch Nederlands' Eis celstraf plus boete voor maken foto's naakte jongens Onduidelijkheid over schade aan milieu door kolencentrale ZATERDAG 15 DECEMBER 1990 Centraal Economische Commissie: DEN HAAG (ANP/GPD) De Centraal Economische Commissie (CEC), een club topambtenaren, vindt dat het kabinet over de jaren 1992-1994 tenminste tien tot veertien miljard gulden moet bezuinigen. Het is echter niet uitgeslo ten dat het uiteindelijke bedrag nog hoger komt te liggen. Van onze correspondent Jaap Sluis HAARLEM Hij wil er eigenlijk geen woorden meer vuil aan maken. Ernst van Eeghen, initiatiefnemer van de Russen-actie, rangschikt de discussie over de vraag of de Sov jetunie nou wel of niet honger heeft onder de noemer gezeur. Typisch Nederlands. "De Duitsers zijn al maanden keihard bezig. Die heb ben blijkbaar wél in de gaten wat er aan de hand is". Van Eeghen: "Waar ik moeite mee heb is dat een deel van de me dia de indruk wekt alsof het in de Sovjetunie allemaal reuze meevalt. Er is genoeg te eten, lees je dan op eens. Natuurlijk zijn er gebieden waar de nood niet hoog is. Of beter gezegd: nog niet hoog. En natuur lijk zijn er mensen die op grond van bepaalde contacten aan de nodige spullen weten te komen. Maar neemt u nou maar van mij aan dat het leven van de meeste Russen in het teken staat van een voortdurend gevecht om voedsel en in mindere mate medicijnen". De Heemsteedse zakenman vindt de vooral de laatste dagen opgelaai de discussie typisch Nederlands: "Sinds we eind november aan de slag gingen, heeft ons land er plotse ling duizenden Sovjet-deskundigen bijgekregen. Blijkbaar heeft zo'n beetje iedereen er nu verstand van. Ik vind dat nogal vermakelijk. Nee, dan de Duitsers. Die hebben'veel beter in de gaten aan welke gevaren de Sovjetunie bloot staat. En die zijn nu dus al maanden hard en zon der zeuren bezig om een succes van hun actie te maken". Dat het accent van de Nederland se actie verlegd is van voedsel naar medicijnen wordt door Van Eeghen volmondig erkend. Maar, zegt hij, dat betekent nog niet dat men er van uit gaat dat de Russen de winter zonder honger doorkomen. "Op dit moment is de behoefte aan medicij nen voor onder anderen ouderen en kinderen enorm groot, dus daar richten we ons in eerste instantie op. Maar de voedselhulp blijft wel degelijk een belangrijk aspect. Het kan best zijn dat we over een paar winterse weken daar weer het ac cent op moeten leggen. Het is niet het één of het ander. Het is het één en het ander". Aan een bespiegeling over het eindbedrag dat vandaag na de actie op het VARA-scorebord verschijnt waagt Van Eeghen zich niet: "We zien wel. Ik hoop in elk geval één ding en dat is dat de goodwill van deze actie door de deels negatieve De CEC denkt dat het grootste deel van de bezuinigingen, 3 tot 4 miljard gulden, moet komen uit besparin gen op subsidies. De ambtenaren denken aan kortingen op subsidies voor koopwoningen in de woning bouw (1.5 tot 2 miljard gulden) en op subsidies in het openbaar ver voer (0,5 tot 1 miljard gulden). Voor al bij het vervoer in de steden willen de ambtenaren de rijkssubsidsie (nu soms 80 procent) inperken. De rechtshulp voor mensen met lage inkomens moet verder worden be perkt. In de sociale zekerheid denken de topambtenaren 2,5 tot 3,5 miljard gulden te bezuinigen. Vooral de wet arbeidsongeschiktheid (wao) en het ziekteverzuim (ziektewet) moeten worden aangepakt. Bij de wao denkt de CEC onder andere aan het koppelen van de uitkeringsduur aan de tijd dat is gewerkt. Ten aan zien van de ziektewet meent de CEC dat de eerste weken ziekte op eigen kosten moeten worden doorge bracht en dat wachtdagen in de ziektewet ten koste gaan van atv of verlofdagen. De topambtenaren menen dat de aangekondigde btw-verlaging voor 1993 en 1994 met 1,5 procent door moet gaan. De koppeling tussen lo nen en uitkeringen wordt ook niet aangetast. Er mag volgens de CEC ook niet getornd worden aan subsi dies voor bedrijven. Oppositieleider Bolkestein (WD) heeft gisteren gezegd dat fa lend financieel beleid niet moet worden afgewenteld op de burger. Volgens hem masseren de minis ters met hun verhalen over lasten verzwaring de publieke opinie lang zaam maar zeker in de richting van het aanvaarden van lastenverzwa ring. Volgens hem zal de WD zich daar tegen blijven verzetten. AMSTF.RDAM (AWPl no Am. HppttIp Hat slpeHt.s vier foto's tot ver- publiciteit niet verloren gaat. Laten we de zaken nou niet moeilijker ma ken dan ze zijn en de Russen ge woon goed helpen". De hulpactie in Flevoland aan het district Dmitrov bij Moskou heeft ongeveer 750.000 gulden opgele verd. Dat deelde een woordvoerder van de provincie Flevoland gis- terem mee op Schiphol bij het ver trek van de eerste zepding van veer tig ton voedsel en medicijnen naar de Sovjetunie. In de Leeuwarder gevangenis De Marwei zijn de ge vangenen een spontane actie be gonnen voor lotgenoten in Rusland. Ze hopen 1500 gulden bij elkaar te krijgen om bewoners van een ge vangenis in Leningrad voedselhulp te bieden. Het idee kwam op bij een lid van de gedetineerdencommissie bij het zien van televisiebeelden uit een Russische gevangenis. "Kijk, wij zitten hier goed. Wij kunnen een biefstuk bestellen, dat kunnen die jongens daar niet", realiseerde hij zich. Geld zal in kleine beetjes bij een gebracht worden. Auto's op snelweg nemem gas terug DEN HAAG (ANP) - De gemiddel de snelheid op de autosnelwegen was de afgelopen maand het laagst sinds juni 1988, maar bleef nog wel boven het laagterecord van mei 1988. In mei 1988 werd de snelheidsli miet verhoogd tot 120 kilometer per uur, maar het gaspedaal werd niet echt ingedrukt omdat de controle werd verscherpt. Sinds die tijd wordt weer harder gereden, maar oktober en november van dit jaar lieten een opmerkelijke daling zien. Op wegvakken waar 120 kilometer per uur is toegestaan bedroeg de ge middelde snelheid in november 109,7 kilometer per uur. Op wegvak ken waar 100 kilometer mopht wor den gereden was dat gemiddelde 101,1. Dit blijkt uit cijfers die minis ter Maij-Weggen (verkeer) naar de Kamer heeft gestuurd. Of de daling van de snelheid verband houdt met, de gestegen benzineprijzen is niet duidelijk omdat er verder geen on derzoek is gedaan. Brandweer lokt brandstichting uit VOORBURG (ANP) - De plaats vervangend commandant en een vrijwilliger van de brandweer in Voorburg worden verdacht van uit lokking van brandstichting. De twee mannen zijn de afgelopen week door de politie aangehouden. De Voorburgse burgemeester H. Eenhoorn heeft hen inmiddels ge schorst. De zaak kwam een maand gele den aan het rollen na de aanhouding van een meisje uit Voorburg dat werd verdacht van brandstichting in de oude brandweerkazerne en het voormalige politiebureau. Zij verklaarde door leden van de brandweer te zijn aangezet tot brandstichting. Vervolgens heeft een speciaal team van de rijksre cherche de zaak nader uitgezocht. Persofficier van justitie Vos sluit niet uit dat meer leden van de brandweer zullen worden aange houden. De Voorburgse brandweer bestaat uit tien beroepskrachten en veertig, vrijwilligers. Nederlands lid Greenpeace uit Mururoa gezet PARIJS (AFP) - Een Neder lands lid van Greenpeace, Mar tin Gotje, is samen met een Amerikaans en een Nieuwzee- lands lid door de Fransen op een vliegtuig naar Los Angeles ge zet. Twee andere leden van de groep van vijf milieu-activisten die dinsdag door de Franse ma rine werd opgepakt in het water bij de atol Mururoa worden door de Fransen berecht. De groep was naar Mururoa toe gevaren om monsters te nemen van stra ling in plankton en zegt die ook te hebben gevonden. Frankrijk ontkent dat radio-activiteit lekt uit de atol waar kernproeven worden gehouden. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse officier van justitie Hof stee heeft gisteren tegen een 43-jari- ge Amerikaan een maand voor waardelijke celstraf en 5.000 gulden boete geëist, wegens het maken en te koop aanbieden van foto's waar op naakte jongens staan afgebeeld. Volgens de officier heeft de Ne- wyorkse dominee en beroepsfoto graaf zich schuldig gemaakt aan het produceren van kinderporno. De rechtbank boog zich de hele dag over het werk van de Ameri kaan, zoals dat in mei 1987 te zien was bij de Amsterdamse homo boekhandel Intermale. Na een aan tal dagen nam de zedenpolitie 15 fo to's uit de expositie in beslag, waar mee de fotograaf artikel 240-b van het Wetboek van Strafrecht zou overtreden. De foto's toonden naak te jongens van elf tot veertien jaar. Ook de eigenaar van Intermale werd gedagvaard, maar hij overleed twee weken geleden. De Amerikaan diende een be zwaarschrift in tegen de dagvaar ding, waarna de rechtbank conclu- Binnenland kort deerde dat slechts vier foto's tot ver volging zouden kunnen leiden. Zo wel Justitie als de fotograaf teken den daartegen beroep aan, waarop het gerechtshof oordeelde dat alle foto's inzet van een strafvervolging konden zijn. De Hoge Raad wees ook het cassatieberoep af dat de Amerikaan instelde en verwees de zaak weer naar de Amsterdamse rechtbank. De foto's vormen volgens de foto graaf te zamen een documentaire, waarin de ontwikkeling van de mannelijke seksualiteit door de ja ren heen tot uiting moet komen. Bij het werk zou nooit sprake zijn ge weest van dwang of ongeoorloofde druk. Modellen werden betaald en zij öf hun ouders tekenden een con tract waarmee zij de fotograaf machtigden de foto's openbaar te maken. Directeur Vroege van de fotogra fenstichting Perspectief sprak als getuige van een "integere poging tot documentaire". Jeugdarts Wa felbakker stelde dat op de foto's geen sprake is van seksuele activi teit. De advocaat van de fotograaf vroeg vrijspraak. Uitspraak op 28 december. AMSTERDAM/ROTTERDAM De Amsterdamse brandweer had gisteravond de handen vol aan een uitslaan de brand in een houthandel in het westelijk havengebied. Een gigantische loods (zie foto) brandde uit. De vlam men bereikten een hoogte van ruim veertig meter. De hitte was zo groot dat de wegen langs het terrein nauwelijks te berijden waren en aan de overzijde van het water gelegen bedrijven met water tegen het vuur moesten worden beschermd. Een paar uur eerder was brand uitgebroken in een deel van de fabriek van het chemieconcern ICI in de Botlek. De 80 personeelsleden werden tijdelijk elders ondergebracht. Bij de brand kwamen geen schadelijke gassen vrij, aldus Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond. Niemand raakte gewond. Bij beide branden is de oorzaak onbekend. (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - Het is ondui delijk in hoeverre de nieuwe kolen- gestookte elektriciteitscentrale, die voor de Maasvlakte staat gepland, schade zal berokkenen aan het milieu. Het Rijk hoeft geen Milieu- Effect Rapport (MER) op te maken. DEN HAAG (ANP) - De rol van de huisarts wordt ernstig ondermijnd wanneer hij door mensen die zijn hulp inroepen gezien wordt als 'controleur' van sociale wetten zoals de ziektewet. Dit zei A. van de Zandt gisteren in Den Haag op een bijeenkomst ter gelegenheid van zijn afscheid als voorzitter van de Landelijke Huisartsen Vereniging. Van de Zandt reageerde op de dis cussie of de bestaande scheiding tussen behandelende en controle rende artsen moet blijven gehand haafd nu ziekteverzuim toeneemt en het aantal arbeidsongeschikten stijgt. Volgens de scheidend voor zitter is de huisarts voor alles een dienstverlener voor individuele pa- tiénten. Hij moet zich daarbij een oordeel vormen over de wenselijk heid v.an werkonderbreking of juist werkhervatting. Bij zijn advies daarover behoren maatschappelij ke of sociaal-economische wense lijkheden geen rol te spelen, aldus Van de Zandt. Forse kritiek was er op de bijeen komst op de weigering van staatsse cretaris Simons (volksgezondheid) om de opleiding van artsen tot huis arts te verlengen van twee tot drie jaar. Voorzitter W. Cense van de art senorganisatie KNMG noemde dat "een aantasting, ondermijning en belediging van de professionele verantwoordelijkheid". De over heid heeft de sleutelpositie van de huisarts de laatste jaren in alle toon aarden en in alle regeringsnota's be nadrukt en bezongen, zei hij. Cense omschreef het beleid daarom als ."blazen en het meel in de mond wil len houden". Volgens de nieuwe voorzitter van de LHV, H. Knook, ervaart een fors deel van de huisartsen Simons' af wijzing als "neerbuigend". Hij ziet er een gebrek aan waardering in voor de activiteiten die de huisart sen zelf al ontplooien om de kwali teit van hun werk te verbeteren. Knook zei dat deze neerbuigend heid meer kwaad bloed zet dan de "volstrekt ontoereikende" honore ring van huisartsen in opleiding en de omstandigheid dat de huisartsen nog steeds met het norminkomen van 1987 worden afgescheept. Steekpartij De kinderstrafkamer van de Rotter damse rechtbank heeft gisteren twee 17-jarige jongens veroordeeld tot 100 uur dienstverlening en een voorwaardelijke celstraf omdat ze hebben geholpen bij het doodste ken- en slaan van een 17-jarige scho lier bij discotheek Tomorrowland in Rotterdam op 17 juli. De zaak te gen de twee hoofddaders (15 en 19 jaar) is aangehouden omdat onbe kend is wie heeft gestoken. De ruzie ontstónd toen een van de daders aan zijn vrienden vroeg hoe laat de bus ging. De zus van het latere slachtoffer hoorde de vraag en merkte op dat de bus net weg was. Dat pikte het viertal niet. Bij de scheldpartij nam de jongen het voor z'n zus op. Hij werd doodgestoken. Moord Voor de Haagse rechtbank is giste ren zes jaar cel geëist tegen een 30- jarige Hagenaar die op 7 september zijn 27-jarige ex-vrouw met messte ken om het leven zou hebben ge bracht. De man was eerder bij haar weggegaan na onenigheid over haar zelfstandigheid en de verzorging van'hun dove zoontje. Volgens zijn advocaat kon hij niet leven met de onzekerheid. De moord zou hij in een opwelling hebben gepleegd. De officier acht voorbedachte rade be wezen. Kindermoord Het gerechtshof in Arnhem heeft een 22-jarige Amsterdammer giste ren net als de Zwolse rechtbank ver oordeeld tot acht haar cel voor het doden van het 2-jarig kind van zijn vriendin. De man had het kind al eerder mishandeld en daarvoor zes maanden cel gekregen. Vorige win ter stapte hij op een parkeerplaats langs de snelweg uit de auto en kwam even later terug met het kind in coma. Even later overleed het aan de gevolgen van zware mishande ling. Longtransplantatie De 24-jarige man die een maand ge leden twee longen kreeg getrans planteerd, heeft gisteren het St. An- tonius Ziekenhuis in Nieuwegein in goede conditie verlaten. De trans plantatie koste 250.000 gulden en leidde tot felle discussies in de Tweede Kamer. Van onze correspondent Henri Kruithof DEN HAAG Was het een lucht ballon of probeert premier Lubbers wel degelijk de geesten rijp te ma ken voor een drastische verhoging van de woonlasten? Dat is de vraag die politiek Den Haag de laatste da gen bezighoudt. Deze week lekte uit dat op Lubbers' ministerie van alge mene zaken een notitie circuleert, waarin beperking van de rente-af trek voor hypotheken als een van de mogelijkheden wordt genoemd voor de oplossing van de financiële problemen van de overheid. Politiek werd deze suggestie bin nen enkele uren vakkundig afge schoten. Maar daarbij werd zorgvul dig vermeden de overige plannen van Lubbers ook te beoordelen.. Lubbers had het namelijk ook over verhoging van de huren met maar liefst vijf tot tien procent. Boven dien wil hij de eigen huisbezitters extra belasten door een verhoging van huurwaardeforfait. Daartegen zijn de partijen niet te hoop gelo pen. De afgelopen weken circuleerden allerlei hele en halve geruchten, als het ging over de zogeheten tussen balans. In januari moet het kabinet oplossingen bedenken voor een gat in .de begroting van tussen de tien en vijftien miljard. De oplossingen die daarvoor nu de ronde doen, blij ven voor de burgers rijkelijk ab stract. Nog niemand heeft concreet durven aangeven, wat de burgers zelf in hun portemonnee gaan mer ken van de maatregelen die het ka binet moet nemen. Met name CDA-fractievoorzitter Brinkman was daar bedreven in. In spreekbeurten laat hij niet na te wij zen op inkomenseffecten van de ko mende bezuinigingsmaatregelen. Zonder daarbij erg concreet te wor den overigens. En zolang de concre te invulling van de maatregelen niet aan de orde kwam, maken nog wei nigen zich zorgen over dat pro bleem. Geldgebrek Het vermijden vari het probleem is echter geen manoeuvre die men eindeloos kan volhouden. Vooral de PvdA kan zich, met de provinciale TWEE KEER PER WEEK HEEFT BABICHE IETS NIEUWS OM AAN TE TREKKEN. Welke boutique heeft twee keer per week nieuwe aanvullingen in de collectie? Da's Babiche Mode aan de Nieuwe Rijn 42. Babiche heeft; een betaalbare maar exclusieve collectie dameskleding. Van spijkerbroek tot party-blouse. Zondag 16 december geopend van 11.00 - 17.00 uur liiillil Nieuwe Rijn 42, Leiden,Tel.: 071-142829 verkiezingen in het vooruitzicht, niet permitteren de laagste inko mens de dupe te laten worden van het geldgebrek van de overheid. En dus zal de discussie over compensa tie voor de minst draagkrachtigen weer in volle hevigheid losbarsten, begin volgend jaar: Lubbers heeft aan dit schijnge vecht nu al een eind gemaakt. De burgers worden met de neus op de harde feiten gedrukt. Huurders moeten rekenen op een aanslag in dè portemonnee van enkele tientjes tot honderd gulden per maand, al leen al door de huurverhoging die hen mogelijk te wachten staat. En de eigen huisbezitters staat een on geveer gelijke aanslag te wachten. Dat alles nog afgezien van andere maatregelen die de burgers zelf moeten opbrengen. In Den Haag circuleren nog tal van voorstellen die ook geld kosten, veel geld zelfs. Wat te denken van beperking van de studiefinanciering voor de hoge re inkomens. Of een verlaging van de subsidies in de woningbouw. Door de aftrekbaarheid van de hy potheekrente en draconische huur verhogingen nu aan de orde te stel len is heel Nederland wakker ge schud. Dat is de eerste slag die Lub bers geslagen heeft. Maar de premier heeft meer be reikt. Door de politieke reactie op de beperking van de aftrek van hy potheekrente, lijkt dat plan meteen weer van de baan. Dat is zeker niet voorgoed. De commissie-Stevens die het kabinet moet adviseren over een verdere vereenvoudiging van ons belastingstelsel, zal het onder werp eind volgend jaar ongetwij feld opnieuw op de politieke agen da plaatsen. Lubbers heeft gedurende zijn he le carrière als minister-president als het hem zo uitkwam naar voren ge bracht, dat we in Nederland veel minder betalen voor onze huizen, dan in de ons omringende landen. En daarin heeft hij gelijk. Vrijwel overal elders is het wonen stukken duurder dan bij ons. De Nederlan der is tot nu toe niet bereid erg veel van zijn inkomen aan zijn huis uit te geven. Toch lijkt dat in de nabije toekomst niet meer te vermijden. Het kabinet zit in de financiële problemen, on der meer door de hoge rentestand. Dat degenen die een hypotheek hebben, daar ook last van hebben, lijkt de premier even te zijn verge ten, want hij heeft het slechts over de nadelen van de hoge rentestand voor de schatkist. Belangrijker is echter het politie ke aspect van Lubbers' plan. Het zal voor de PvdA nog even slikken wor den om naast de door haar gewenste verhoging van de woonlasten voor de eigen huisbezitters, ook een for se huurverhoging te moeten accep teren, zeker als daarnaast ook nog wordt getornd aan de huursubsi dies. Kort na de beslissingen van het kabinet over de nieuwe bezuini gingen, is er weer een PvdA-con- gres. En als dat moet beslissen over inkomensachteruitgang van ieder een, maar vooral ook de laagste in komens, zal vice-premier en partij leider Wim Kok het niet gemakke lijk krijgen. Al met al is drie weken voordat het kabinet echt begint met onder handelen over de oplossing van de financiële problemen, de discussie uit de sfeer van de abstracties ge haald. En dat is dan ook meteen de verdienste van de suggesties van Lubbers. Hij lijkt te hebben willen duidelijk maken, dat forse ingrepen in de overheidsuitgaven niet moge lijk zijn, zonder dat dat ook voor de burgers duidelijk merkbare gevol gen zal hebben. En dat is nu ook aan de PvdA duidelijk geworden. De provincie zou dat wel kunnen doen, maar heeft slechts beperkte mogelijkheden. Dat bleek gisteren bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven. Oliemaatschappij Texaco vroeg daar schorsing van het regeringsbe sluit om voorbereidingen te treffen voor de bouw van een met poeder kool gestookte centrale. Texaco zegt de technologie in huis te heb ben om een centrale te kunnen bou wen die milieuvriendelijker is, een kolenvergasser. Minister An- driessen (economische zaken) zou dat ten onrechte niet hebben ge meld, toen hij zich in de Tweede Ka mer sterk maakte voor de poeder- koolcentrale. Juni 1990 ging de Kamer akkoord met de bouw van de poederkool- centrale. Eerder was nog de voor keur voor een kolenvergasser was uitgesproken, maar de Kamer ging overstag omdat Andriessen zei dat het "technisch niet mogelijk" was een kolenvergasser op de Maasvlak te te bouwen. Begin deze maand nu anceerde Andriessen zijn woorden. Hij zei dat de kolenvergasser tech nisch misschien niet onmogelijk was maar onverantwoord. Texaco is verbaasd en hekelt het feit dat het Rijk zoveel haast heeft met de bouw. Gisteren bleek dat de overheid al leen over effecten op het milieu hoeft te rapporteren, als het Electri- citeitsplan (waarin de electriciteits- produktie en -behoefte voor de ko mende jaren vastligt) belangrijk verandert. Dat is nu niet het geval, stelde mr. De Groot namens de mi nister. De rol van de provincie Zuid- Holland blijft beperkt tot het na gaan of de poederkoolcentrale vol doet aan de normen voor uitstoot van vuile stoffen. De provincie kan de effecten op het milieu van de poederkoolcentrale niet beoordelen in vergelijking met de kolenvergas ser. Andriessen heeft overigens al gesuggereerd dat hij de centrale in een andere provincie wil bouwen, als Zuid-Holland 'zijn' type tegen houdt. Het College doet il januari un- spraak. HEIN CHRISPIJN GEEFT U EEN GEHEEL NIEUWE KIJK OP INTERIEUR-TRENDS Zondag 16 December Geopend van 11.00-17.00 uur 4450.- 1850.- 1980.- 2220.- 2470.- wellicht de mooiste meubelzaak van Nederland... Antiek ([/J Interieur Hoge Rijndijk 260 Leiden. 071-410608

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3