little Mary Big 'Beetje bang' Chemische reactie van macht en onmacht PvdA laat culturele ballonnetjes op Koren samen sterk in Noordwijk POP I bijdragen: Wim Koevoet en Erna Straatsma Nagedachtenis Vergeten groep Navertelling Rocksensatie Ayckbourn zit goed bij Timdelerclub Stijlvolle uitvoering in Stadsgehoorzaal ZATERDAG 15 DECEMBER 1990 PAGINA 39 'Medea' van Euripides door Theater van het Oosten. Regie' Pink Lobo. Met: Gerda Ha vertong, Rick Nicolet, Alexander van Hete- ren. Gezien 14 december, Parktheater, Al phen a/d Rijn. T/m 31 januari in het hele ALPHEN AAN DE RIJN - Is het nu omdat ze vrouw is of omdat ze zwart is, dat Gerda Havertong als Medea in zo'n extreem isolement verzeild raakt? Zelden was een mens zo desolaat, zo vastberaden en krachtdadig ook in haar wraak op degenen die haar in de nesten hebben gewerkt. En zelden zag ik zo'n heldere, tot de elementen te ruggebrachte klassieke tragedie. Deze Medea van Gerda Haver tong, Pink Lobo en niet te verge ten vertaler Johan Boonen gaat tot op het bot. Het is een heel toe gankelijk, herkenbaar verhaal over een allochtone vrouw die ten gunste van haar man alle schepen achter zich heeft verbrand en dan door haar man aan de kale, Aangrijpende Medea van Gerda Havertong schiploze dijk wordt gezet. Vind je het gek dat er dan onbeheers bare, bijna onmenselijke krach ten vrijkomen? Als ooit een actrice iets van zichzelf meenam in een rol, dan nu wel. Gerda Havertong speelt Medea als een Surinaamse. Met rastakapsel, kleurige kleding en rituele klaagzang en niet te verge ten de fantasieën die je als toe schouwer krijgt over bosgoden en oerkrachten. Het is heel begrij pelijk dat zo'n vrouw haar tegen standers op afstand kan vergifti gen, ze staat immers nog in direct contact met de onmetelijke kracht van de natuur. Maar dat ze haar eigen kinderen doodt om haar ontrouwe man in het hart te treffen en dan nog in leven wenst te blijven. Op dat punt heeft Euripides de mythologie niet in bedwang kun nen houden. Daar verliest de the aterfiguur Medea de menselijke proporties. Medea was al geen lie verdje vóór het moment dat Euri pides haar ten tonele voerde. Zij verleidde de dochters van Pelias er met een list toe hun vader te do den. Ze liet hUn in de waan dat door toediening van kruiden Peli as verjongd tot het leven zou te rugkeren. Die kruiden hield ze op zak, alleen omdat Pelias zijn be lofte aan Jason om hem de heer schappij te geven niet was nage komen. Na dit akkefietje moest het echtpaar natuurlijk vluchten. In het verre Korinthe kan de koningszoon Jason zich maat schappelijk verbeteren door de dochter van de plaatselijke ko ning te trouwen. Verraad dus aan zijn vrouw Medea, die de vernieti gende godenkracht waarmee ze Jason altijd geholpen heeft dit maal tegen haar echtgenoot ge bruikt. Vraag blijft of deze zwarte Me dea nu in de eerste plaats vrouw of allochtone is. Haar lijdensweg in ogenschouw nemend is ze in haar isolement, in het feit dat ze alles al heeft opgegeven voor die ontrouwe man, het meest alloch toon. Menselijkerwijs kan ze geen kant meer op, zou ze zich haar wraak niet eens kunnen permitte ren. Maar wraak is niet iets wat je je permitteert, het overkomt je min of meer. Daar ligt het zwaarte punt van Medea's lijden: in haar vrouw-zijn. De onvermijdelijke wraak treft haar, moeder en moordenares van haar eigen kin deren, harder dan de man van wie ze de kinderen kreeg. Als vrouw is ze bedrogen, ze gaat als een vrouw tekeer. De allochtone af komst van Medea maakt haar lot er alleen nog maar ellendiger op. Het is olie op het vuur van haar wraak, ze beschikt over mysteri euze talenten, die door de on rechtvaardigheid van de au tochtone maatschappij worden opgeroepen. Deze aangrijpende Medea is toch voornamelijk van Gerda Ha vertong. Het is zonder meer een geweldige prestatie om menselij ke èn pnmenselijke aspecten, zo wel Surinaamse als klassiek- Griekse motieven, te bundelen tot een krachtige creatie. Geen moment laat ze het publiek in het ongewisse over haar beweegrede nen, ze geeft een helder inzicht in haar benarde sociale en psycholo gische situatie en laat er geen twijfel over bestaan dat ze te ver gaat. Dat ze tot te ver gaan gedre ven is. Medea toont de chemische reactie van macht en onmacht. Een gevaarlijk knaleffect, waar hedendaagse mannen en vrou wen, machthebbers en machtelo zen, autochtonen en allochtonen wakker van zouden moeten wor- den- DIRK WILLEM ROSIE Finale Grote Prijs van Nederland LEIDEN - De kunstuitleen zou een centrale plaats moeten innemen in de spreiding van kunst. En in dat verband zou de Leidse kunstuitleen in de toekomst misschien meer fi guratieve schilderijen moeten uit kiezen. Een ballonnetje dat PvdA- lid Hans Baayens deze week in een vergadering van de werkgroep cul tuur van de Leidse PvdA opliet. Tijdens die vergadering ging de werkgroep vrijblijvend in op enkele beleidsvoornemens van het minis terie van wvc die in augustus van dit jaar zijn neergelegd in een brief aan de gemeenten. Daarin stelt het ministerie dat het vanaf 1993 met een aantal maatregelen 'de omvang van het aanbod' aan beeldende kunst wil gaan bepalen. Sleutel woord daarbij is 'kwaliteit'. Het mi nisterie wil onder meer projectsub sidies aan kunstenaars geven die werk van kwaliteit maken. En naar het inkomen van die kunstenaars wordt daarbij niet meer gekeken. Directeur kunst en cultuur van de gemeente Leiden, drs. Y. van Baar- le, zei tijdens de bijeenkomst er best eens over te willen praten om het karakter van de in de kunstuitleen geselecteerde werken in andere richting te schuiven. Baayens, die het idee had geopperd, tekende aan dat de selectie voor de Leidse kunstuitleen door één persoon wordt gemaakt, die bovendien slechts 24 uur in dienst is. "Het is maar wie je wil bereiken met die kunstuitleen. De zogenaamde mid denklasse is enorm toegenomen, maar dat zijn vaak mensen die nog niet zo vertrouwd zijn met kunst uitingen. Het huidige aanbod aan schilderijen ligt vooral in de sfeer van abstracte voorstellingen. Ik vraag me af of er niet meer figuratie ve kunst moet worden uitgezocht". Een ander punt in de brief van wvc is de plaats van de kunstenaar in de samenleving. Nu, met de hui dige subsidieregeling, is de kunste naar te weinig 'zichtbaar'. Werken worden opgeslagen in rijksarchie ven en de burger ziet er maar weinig in het straatbeeld van terug. Door de gemeentelijke aankopen te ver minderen en gerichte opdrachten te verstrekken zou die situatie kunnen verbeteren. De in opdracht vervaar digde kunstwerken zouden dan hun plaats kunnen vinden in de stad. Van Baarle: "En dat hoeft niet altijd in openbare gebouwen te zijn. Ik zou wel eens in Frankfurt willen gaan kijken, waar ze iets hebben ge daan in een steeg. Leiden telt talloze stegen, zoiets zou hier ook best kun- GRONINGEN - Ter gelegenheid van het 950-jarig bestaan van de stad Groningen zijn bij de grenzen en in het centrum negen kunstwerken neergezet die als moderne stadspoorten moeten dienen. Gisteravond werden zij tij dens de slotmanifestatie officieel in gebruik genomen. (foto anp) 1 i 1 i 1 C t I 1 c 2 1 I Van onze correspondent Fred Hogendoorn HOORN Ze maken kans op een buitenproportionele beker, 5.000 gulden en veel publiciteit. Als ze tenminste zaterdag de finale winnen van de zevende editie van de Grote Prijs van Nederland, een jaarlijkse talentenjacht voor popgroepen. 'Ze' ko men uit het Noordhollandse Hoorn en zijn Marike Groot (zang), de Italiaan Antonino Augugliaro (drums), Jacco de Greeuw (gitaar, toetsen en zang) en R(obert) J(an) (bas, gitaar en zang). Samen heten ze Little Mary Big, een woordspeling op de naam van de zangeres. Little Mary Big is één van de zes bands die zijn overgebleven van een aantal van 600 groepen waarvan een jury zich door de cassettes heeft ge worsteld en 153 bands selecteerde voor diverse voorrondes in het land. Little Mary Big werd een jaar ge leden opgericht onder de naam Thank God for Us. In de zomer van dit jaar veranderde de bezetting en meteen ook maar de groepsnaam, omdat die bij buitenstaanders te veel religieuze visioenen opriep. Met de naam 'Kneiterpop' om schrijft de band het eigen repertoi re. Dat houdt in: melodieuze rock uit de new wave-school. Soms hef tig, soms subtiel, vaak slepend, met als belangrijkste kenmerk de avon tuurlijke zang van de klassiek ge schoolde Marike Groot. 'Schuchterheid' Zijn jullie verrast door de fina leplaats? Jacco: "Ik had rekening gehou den met de halve finale. Maar de fi nale werd moeilijker, de bands wa ren een stuk beter. Ik denk dat ori ginaliteit waarschijnlijk bij ons de doorslag heeft gegeven. En de uit- Div. artiesten - 'Red, hot blue' (Chrysalis) Ter nagedachtenis aan Cole Por ter heeft een aantal Amerikaanse en Britse artiesten een speciaal album gemaakt. Daarop staan 21 nummers van de Amerikaanse componist en zanger. De opbrengst van deze schijf, met een totale speelduur 77 minuten, getiteld 'Red, hot blue' is bestemd voor onderzoek naar de ziekte aids. Dóór Porter zeer populair gewor den liedjes zoals 'Begin the begui- ne' (1935), 'Night and day' (1932) en 'Don't fence me in' (1944) worden in een verrassend nieuw jasje gesto ken. Neneh Cherry kennen we al met haar uitvoering van het num mer 'I've got you under my skin', dat als single van het album is ge trokken. Verder doen onder ande ren mee: Sinéad O'Connor, David Byrne, Tom Waits, Annie Lennox, U2, Iggy Pop, Debbie Harry en Az tec Camera. Alle deelnemers zijn er in ge slaagd de oorspronkelijke num mers een geheel eigen, moderne draai te geven. Die verschilt onder ling overigens flink. Jimmy Somer- ville gooit er in 'From this moment on' een stevige portie computerg- stuurde elektronica tegenaan, An nie Lennox houdt het op een sobe re, met piano begeleide uitvoering van 'Everytime we say goodbye'. E.S. Mother's finest - 'Subluxation' (RCA) Mother's Finest is al jaren een beetje vergeten groep. De zwarte hardrockband presteert niet veel meer en is enigszins verdrongen door soortgenoot Living Colour, die ten onrechte de naam heeft een trendsettende zwarte hardrock band te zijn. Eind jaren zeventig was Mother's straling. Het juryrapport vermeld de: 'Charmante schuchterheid'. En de zangeres heeft veel indruk ge maakt. Dat hadden we ook wel een beetje verwacht, eerlijk gezegd. Maar die finaleplaats was een echte verrassing". RJ"Ik zou het liever frisheid wil len noemen, want wat is tegenwoor dig originaliteit". Marike (lachend): "En we hebben niemand omgekocht. Toch?" Waarom doen jullie mee? RJ: "Zo'n Grote Prijs blijft na tuurlijk iets subjectiefs, maar het geeft je wel de mogelijkheid om op te treden en de nodige publiciteit in de wacht te slepen. Vroeger moes ten we bellen om te vragen of we er gens zouden kunnen optreden, nu worden we gebeld". Marike: "Je moet alleen niet te veel van de Grote Prijs laten afhan gen". Jacco: "Precies, je moet er niet heengaan met het idee 'we gaan winnen'. Je staat eens in andere za len, zoals in de halve finale in Tivoli in Utrecht. Dat is toch een hele erva ring voor ons. We zijn nooit verder geweest dan Spierdijk geloof ik". Gaat het niet ontzettend snel met Little Mary Big? Jacco: "Héél erg 'snel. Het is een beetje absurd eigenlijk. We bestaan in deze bezetting sinds augustus". RJ: "Daarvoor zaten sommigen van ons in andere bands, zoals Yahoo en The Grabbits. Antonino heeft in Italië in semi-professionele bands gezeten. Podiumervaring hebben we wel, al hebben we met Thank God for Us en Little Mary Big pas twaalf keer opgetreden". Wat onderscheidt Little Mary Big van de meeste andere bands? RJ: "Ik denk onze zangeres en de goede composities". Jacco: "De zangeres is heel goed, heel bijzonder". RJ: "Er komt iemand het podium op, die wel eens in kranten werd omschreven als 'drie turven hoog', maar daar komt dan zo'n gigantisch geluid uit dat mensen echt met hun oren staan te klapperen. Als we het publiek in kijken, zie je soms men sen met open monden staan te kii- ken. Zo van: wat gebeurt hier?" Les Zazous. Finest de eerste band die funk met hardrock mixte. Met nummers als 'Mickey's Monkey', 'Piece of the rock' en 'Baby love' werd de band bekend. Daarna ging het snel berg afwaarts. Het vorige album 'Looks could kill' (1989) was absoluut niet overtuigend. 'Subluxation' staat een verza meling oude, succesvolle, en nieu we, minder geslaagde liedjes. Het materiaal is aangevuld met twee co vers van de Beatles, (Strawberry fields forever') en Jefferson Airpla ne ('Somebody to love'). Het live-al bum is opgenomen in Duitsland en geproduceerd door Dieter Dietz. De groep bewijst hiermee op het podium nog springlevend te zijn. De spetters vliegen er af in de oude nummers, de paar niéuwere vallen mee, de twee covers hebben een overtuigende zeggingskracht. De kwaliteit van de opnamen is uitste kend. E.S. Andy Taylor - 'Dangerous' (A M) (foto p.r.) Voormalig Duran Duran-gitarist Andy Taylor heeft een tijdje meege draaid in Power Station en is daarna een solo-carrière begonnen. In 1987 maakte hij samen met ex-Sex Pistols-gitarist Steve Jones het al bum Thunder', onlangs verscheen de opvolger 'Dangerous'. De titel wekt ten onrechte de in druk dat het hier gaat om iets span nends. De ruim veertig minuten du rende cd is gevuld met liedjes van een aantal wereldbekende arties ten. Platenmaatschappij A M kenschetst de verzameling als 'een korte navertelling vah de geschie denis van rock 'n roll'. Op 'Dangerous' staat onder meer werk van de Rolling Stones, The Kinks, Mott the Hoople en $od Ste wart. Over het algemeen zijn het ta melijk gladde, weinig spectaculaire vertolkingen. De zang van de origi nele nummers wordt in veel uitvoe ringen node gemist. Bijvoorbeeld het ironische ondertoontje van Kinks-zanger Ray Davies in 'Lola' of de uithalen van Mick Jagger in 'Sympathy for teh devil'. 'Dange rous' is om die redenen een album dat de geschiedenis van de popmu ziek nauwelijks verrijkt. E.S. Les Zazous - 'Pop!' (Pasadena) Van wat ondeugende maar toch te onschuldige Monkees-pop naar krachtige, volwassen gitaarrock. Die enorme ontwikkeling heeft de Katwijkse viermansformatie Les Zazous doorgemaakt sinds het ver schijnen van haar eersteling in 1987. 'Pop!' kan gerust de vaderlandse rocksensatie van het nu bijna voor bije jaar worden genoemd. Het eni ge wat niet deugt aan het werkstuk is de titel. De bandleden vinden klaarblijkelijk van zichzelf dat ze nog steeds lekkere liedjes maken maar op 'Pop!' is veel meer aan de hand. De door zanger/gitarist/compo nist Jan van der Plas geproduceer de cd overtreft zelfs die andere Ne derlandse mijlpaal, 'Pleasure Ground' van de Amsterdamse Fatal Flowers. In dit verband is het pi kant te memoreren dat die plaat door de 'echte' professional Mick Ronson is geproduceerd. Van der Plas is behalve een Zazou ook re dacteur bij een muziektijdschrift dat zich met vooral technische za ken bezighoudt. Een ideale combi natie, zo bewijst zijn produktie van 'Pop!'. L^s Zazous heeft meer te bieden dan de inmiddels uiteengevallen fa tale bloemen. De Amsterdammers waren toch wat eenzijdig in hun rauwe grotestadsrock. De Katwij- kers slaan veel vaker uiterst onvoor spelbare zijpaden in. Wat te denken van de Les Zazous-cover van Janet Jackson's 'What have you done for me lately' en het akoestisch beken tenis-lied 'I'm in love with her'. Bovenal blinkt 'Pop!' uit in het fantastische gitaarspel op elk van de dertien nummers. Ondergete kende heeft de cd al grijs gedraaid. Niet alleen omdat-ie zo goed is maar ook uit ongeloof: dat zoiets kan in Nederland. WK nen. Er gaan zelfs stemmen op die zeggen dat we in die opdrachtens feer iets kunnen doen met de praal wagens in de 3 oktoberoptocht". Kunstenaars dus die de praalwa gens ontwerpen en beschilderen. Maar zover is het nog lang niet, want, zoals gezegd, het waren vrij blijvend opgelaten ballonnetjes. Kaalslag Van Baarle zei tijdens de bijeen komst overigens bezorgd te zijn over de zogenaamde bijdragen in de beroepskosten voor beeldende kun stenaars. Die gelden worden nu ver deeld door de gemeenten zelf, maar wvc pleit voor zogenaamde 'externe adviseurs' bij de toewijzing van bij dragen in de beroepskosten. Ook hierbij zou, volgens de wens van wvc, een vaste kwaliteitsnorm moe ten worden vastgesteld. Maar Van Baarle zei dit niet zonder meer te willen overpakken. "Per gemeente zijn er natuurlijk altijd subjectieve elementen die een rol spelen bij de toewijzingsprocedure". Kijkend naar de zes miljoen gulden die wvc voor de beroepskostenvoorzienin gen denkt uit te trekken, kan zij slechts concluderen dat een en an der tot een 'kaalslag' kan leiden. Greetje van den Berg, voormalig voorzitter van de PvdA-afdeling Leiden en kersvers voorzitter van het Fonds voor de Letteren, plaatste de relatie tussen socialisme en kunst in een historisch perspectief. Volgens haar is het over met de strijdsymboliek, zoals die naar vo ren kwam bij de socialistische be weging in de jaren dertig. "Na 1950 is dit een marginaal verschijnsel ge worden en is de socialistische kunst steeds meer gaan lijken op de bur gerlijke". Bij de moderne linkse kunstenaar ziet zij een verschuiving van 'kunst voor de gemeenschap' naar artistie ke zelfstandigheid. Deze kunste naar stelt zich volgens haar niet meer in dienst van de gemeen schap, het gaat hem niet meer om het verheffen van het volk. "Het paradoxale van de situatie is dat die linkse kunstenaar van nu vaak slechts zijn werk kan blijven doen met behulp van het geld dat hem door de gemeenschap in de vorm van subsidies wordt verstrekt". CEES VAN HOORE Kerstconcert door het Rijnlands Chr. Man nenkoor Vox Humana uit Leiden en da Chr. Oratorium Ver. Cantate Deo uit Zoetermeer. Met medewerking van Pieter C. van den Bos, declamatie, en diverse instrumentali9- ten. Gehoord op 14 december in de Stads gehoorzaal. LEIDEN Traditie en vernieu wing: beide elementen waren gis teravond vertegenwoordigd in een goed gevulde Stadsgehoor zaal. Voor de pauze overheerste de traditie, overigens tot genoe gen van het publiek, in de binnen komst van het mannenkoor Vox Humana: van achter naar voren lopend met kaarsen in de hand werd het lied "Wij hebben de kaarsen ontstoken" gezongen van de dirigent Sander van Ma rion. Bekende gezichten waren An ke Anderson, Han Kapaan en Dieks Visser, die op respectieve lijk harp, hobo en fluit veel te doen hadden Pianist Jan Veenje was weer present met o.a. virtuoze improvisaties op be kende thema's. in '92 in Boymans ROTTERDAM (GPD) - De finan ciering van de sociale vernieuwing die de gemeente Rotterdam voor Dgen staat heeft tot gevolg dat Mu seum Boymans-van Beuningen vanaf 1992 minder tentoonstellin gen kan organiseren. Op dit mo ment maakt Boymans dertig ten toonstellingen per jaar. Het jaarlijk se tentoonstellingsbudget van het museum is 450.000 gulden. "Dat is ap geen stukken na genoeg", aldus Wim Crouwel, directeur van het museum. Nu al komt een aanzienlijke aan vulling op dit bedrag van sponso ring door bedrijven. Geprobeerd zal worden om de financiële steun langs die en andere wegen te ver groten, aldus Crouwel. Dat geldt cok voor de morgen te openen ten toonstelling van tekeningen van de Florentijnse renaissance-meester Fra Bartolommeo (1472 tot 1517), iie mogelijk is geworden omdat een üeer groot deel van de restauratie- tosten van de tekeningen is betaald loor het verzekeringsconcern Stad D'Ancona: 'Terreur abonnementen breken' RIJSWIJK (ANP) - Minister D'An cona (wvc) gaat met het gemeente bestuur van Amsterdam in onder handeling over nieuwe subsidie voorwaarden voor het Concertge bouw met als doel incidentele be zoekers meer kans te gunnen op een kaartje. Zij heeft dat het Tweede- Kamerlid Nuis (D66) laten weten, die zich eraan stoort dat vrijwel alle plaatsen in het Concertgebouw per manent bezet worden door abonne menthouders. Het Concertgebouw verkoopt verschillende soorten abonnemen ten. Sommige zijn voor zeventig procent verkocht, maar andere, voor de woensdag- en de donder dagavond, voor de volle honderd procent. 'Bed-kwartet' van Alan Ayckbourn door De Timdelerclub. Regie: Riet Krispijn-de Wolf en Henk van der Reijden. Gezien op 14 de cember in de Leidse schouwburg. LEIDEN Vier echtparen en drie slaapkamers - maak daar maar eens een vlot lopende kome die van. Ayckbourn kan dat ken nelijk moeiteloos. Voor de Tim delerclub leverde dit allereerst een aanzienlijk probleem van technische aard op: hoe krijg je drie slaapkamers naast elkaar op het podium?! Dat is gelukt. Door een handige plaatsing van een paar panelen en een sobere maar wel typerende aankleding zijn de plaatsen van handeling goed speelbaar gemar keerd. Daarmee is al aan een we zenlijke voorwaarde voor een goede Ayckbourn-produktie vol daan. Vóór de pauze bouwt de schrijver op om dan daarna te kunnen scoren. Je merkt dat ook aan het spel van de acteurs. Aan vankelijk zijn de reacties uit de zaal nog spaarzaam. Dat maakt de acteurs toch iets onzeker. Een ie der bevindt zich nog wat onwen nig op zijn speelhelft, en ook het naturel in het spel is er nog niet helemaal. Maar wie op het schrijftalent Vox Humana liet zijn sonore vierstemmingheid horen in "Les Martyrs" van Gounod en een krachtig unisono in "Glory to the King of Kings" van Bonar. San der van Marion haalde vanaf het begin vele dynamiscfhe contras ten uit zijn koor, dat een goede eenheid vormde. Alleen de eerste tenoren, die vaak een melodie functie hebben, klonken soms wat zacht in verhouding tot de an dere stemmen, zonder dat dat overigens stoorde. Ook vier jonge zangsolisten zongen een toontje mee: van boven naar beneden Ly- dia van Dam, Jolanda de Wit, Ted Konikx en Casper de Longe. Ver sterkt met de microfoon, traden ze het meest na de pauze op de voorgrond in de Europese pre mière van "The Promise of Christmas" van Dan Burgers met orkestbewerkingen vein Bob Krogsted. Van Marion hoorde deze muziek in Amerika en wilde toen deze meteen met zijn koren instuderen. Het resultaat werd overtuigend getoond door Vox Humana met versterking van het gemengde koor Cantate Deo. Kerstconcert door het Noordzeekoor 'The Seaside Singers" o.l.v. Arend de Ru, soliste Margreet Groenewoud - sopraan, m.m.v. de Gem. Zangver. "Paleis Soestdijk" o.l.v. Bert Meijer. Jan Kruithof - piano en orgel, begelei ding door het Leiderdorps Kamerorkest. Ge hoord 14 december in de RK St. Jeroenkerk te Noordwijk. LEIDEN Rondom de Kerst overal volle kerken, met mensen die toch één keer per jaar uit nostalgie het "huis Gods" betreden, maar ook met mensen die zingen gewoon heerlijk vinden en niet te vergeten met de grote groep familie en vrien den van de talrijke enthousiaste koorleden. Zo ook gisteravond in de St. Jeroenkerk te Noordwijk. Maar liefst twee koren traden hier om beurten op, begeleid dqor het Lei derdorps Kamerorkest, met een af wisselend programma waarin het hoofdthema natuurlijk het Kerst kind betrof. Mede door het feit dat de koren zevenmaal van plaats moesten wisselen (overigens ver liep dat rustig en gedisciplineerd) had ik de voorkeur gegeven aan twee concerten elk met één koor, of één concert waar voor de pauze het ene en daarna het andere koor was opgetreden. Niet alleen om het "gedoe", ook om het grote verschil in kwaliteit van de "Seaside Singers", dirigent Arie de Ru en "Paleis Soestdijk" on der leiding van Bert Meijer. Over 't algemeen zong "Paleis Soestdijk" een eenvoudig repertoire wat, aan gevuld met samenzang, een aardig Kerstconcert had kunnen zijn. Het koor van Arend de Ru heeft heel andere allure. Zij brachten ori gineel en minder origineel werk, maar alles van hoger niveau qua in houd én uitvoering. Duidelijk had den de "Seaside Singers" aan tech niek en interpretatie hard gewerkt, meteen in het eerste schitterende lied van B. Britten al te horen. "A Boy was bom", (a capella) het meest homogeen gezongen met een opval lend goed gedoseerde dynamiek, vond ik het mooiste van de hele avond. Ook om andere redenen dan vakmanschap en muzikaliteit viel er genoeg te genieten: de stralend gezongen delen uit de Messiah, zoals "For unto us a Child is born", met pittige ondersteuning van het Leiderdorps Kamerorkest, de reci tatieven "There were shepherds" en "And the angel said unto them", helder gezongen door Margreet Groenewoud, een uitstekend koor lid van de "Seaside Singers", en tot slot het Hallelujah dat een donde rende ovatie opleverde. Er zijn clubs die "Samen Sterk" heten; zo hadden de twee gezamen lijke koren zich deze avond kunnen noemen. In het overbekende koraal "Wohl mir dasz ich Jesum habe" van J. S. Bach en in het "Ere zij God" waar ook de volle kerk in par ticipeerde, ging deze naam met recht op. LIDY VAN DER SPEK van Ayckbourn en de spelkwali- teiten van de Timdelerclub durft te vertrouwen, komt niet bedro gen uit. Als de handeling eenmaal goed op gang is gekomen, is deze erg knap opgebouwde komedie bij deze club in goede handen. Links zit een ouder echtpaar lekker knussig in bed haring in tomatensaus te eten. Agnes Ou- werkerk en Nico van Leeuwen maken daarvan een mooi minia tuurportret van een levenslang huwelijk. Aan de andere kant probeert Jane haar man te troosten die met rugklachten in bed moet blijven. Renate Hundersmarck speelt de nuchtere echtgenote die echt moeite doet om de jammerklach ten van haar man serieus te ne men. Ronald van Brandwijk maakt daar een lekkere zeur met verlaagde pijngrens van. In het midden zien we een jong stelletje elkaar plagende tortel duifjes, hetgeen al snel slechts een dun laagje vernis blijkt te zijn. Robert Emmen en Jolanda van Gorkum laten die geleidelij ke omslag goed tot uiting komen. Ordeverstoorders en daarmee gangmakers voor het stuk zijn tenslotte de door Ernst Jan van Heijningen en Auke Krispijn ge speelde personages. Met hun hu welijkscrisis vallen ze zijn vader en moeder (links) lastig, hun vrienden (midden) en zijn ex- vriendin met huidige man (rechts). En uiteindelijk komt al les - typisch Ayckbourn - net niet helemaal goed. WIJNAND ZEILSTRA "The Promise" is een musical achtige pendant van Handel's Messiah, originele muziek met klassieke en Joodse invloeden. In plaats van de "ouderwetse" ge zongen recitatieven is er een spreekstem met muzikale omlijs ting, die heel suggestief werkt. Pieter C. van den Bos nam deze op een natuurlijke manier voor zijn rekening. Sander van Marion bewerkte het geheel voor zijn ei gen koren. Een dankbaar stuk muziek, waarvan het "Hallelujah! Jesus is born" swingend en ener giek door de zaal klonk. De solis ten kwamen aan bod in gevoelige aria's zoals het ontroerende "Greetings, Mary, you who are highly favored". Voor krachtige impulsen werd gezorgd door drie trombones (Koen en John van 't Hof en Arno Schipdam) en het slagwerk (John May en An tal Steixner). Het niet aanwezige strijkorkest werd aardig bena derd door Ton Scherpenzeel en Peter Bontje op de synthesizer. Kortom een geslaagde synthese tussen oud en modern. FRANK DEN HERDER

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 39