MS" WiAi m De ellende van de macht o Een land van vele dieven en oplichters SCHOP Onze taal ENKWIJZER Corruptie hèt onderwerp van gesprek in Argentinië 'jr ZATERDAG 15 DECEMBER 1990 PAGINA 29 Voedselhulp. Grote voorraden voedsel in de Sov jetunie bederven in schuren men treinwagons. De televisie ploeg van de VARA slaagt er maar niet in opnamen te ma ken van uitgehongerde Sov jetburgers. Een noodkreet om rgeen voedselhulp te geven aan de Sovjetunie lijkt op zijn plaats. Er moeten toch andere landen zijn t€ vinden die onze restjes beter kunner gebruiken. De Verenigde Staten bij voorbeeld, waar miljoenen mensen on der de nullijn van het bestaan leven langs straten schooieren en geen stal hebben om deze dagen in door te bren gen. Aan Amerika zijn onze aalmoezen kortom veel beter besteed. Het grote voordeel van steun aan de Amerikanen is ook dat 'we' als Neder landers eindelijk 'onze bevrijders' mei iets tastbaars kunnen bedanken voor al het goede dat ze 'ons' hebben gebracht. Te gemakkelijk wordt vergeten dat zij het toch waren die onder anderen de Koreanen, de Vietnamezen en de Grenadanen hun plaats hebben gewe zen en daardoor hebben voorkomen dat de communisten hun macht ver grootten. Gaan wij ons uitsloven om die communisten in leven te houden, ter wijl er genoeg argumenten zijn te be denken om een Amerikaan in plaats van een Rus als gast aan tafel te vragen. Het probleem is echter dat de Sovjet russen zo openhartig zijn geworden dat ze met hun moeilijkheden (waarbij de dreigingen vanuit het leger extra voed sel geven aan de sentimentaliteit) te koop lopen. De Verenigde Staten ex porteren echter alleen voorspoed en praten niet over dakloze, vastvriezende en hongerige mensen in eigen land. 'Dus' bestaan ze niet en 'dus' hoeft geen actie voor hen te worden gevoerd. Ge lukkig is Etiopië er nog. JAN PREENEN Apartheid. Apartheid is een kwaad dat de wereld uit moet. Om dat te bereiken zijn in de loop der jaren tal loze demonstraties gehouden. En elke wandaad van blank tegen zwart bedre ven werd breed uitgemeten. Terecht. Maar wat zien we nu gebeuren? Ter wijl alle krachten behoren te worden samengebundeld om de vaart te hou den in het proces van ontmanteling van de apartheid, breekt in Zuid-Afrika een even primitieve als gewelddadige stammenstrijd uit tussen de aanhan gers van het ANC en diq^van de Zulu- partij Inkatha. In een paar maanden tijd zijn daarbij al ver over de 1000 slachtoffers gevallen. Reageert de wereld geschokt bij zo veel bloedvergieten, zijn er acties gaan de om de mensonterende slachtpartij en een halt toe te roepen? Niet of nau welijks. De kranten in Nederland be vatten niet meer dan keurige overzicht jes van het aantal slachtoffers en geen actievoerder krijg je er voor de straat op. Het is een gevecht van zwart tegen zwart en blijkbaar vinden we dat dat onze zaak niet is. Maar zo behoort het natuurlijk niet te zijn. Alles wat daar ge beurt dienen we ons aan te trekken. De meesten van ons zijn er altijd van uitgegaan dat het democratiseringspro ces in Zuid-Afrika een zaak was waar de blanken, desnoods hardhandig, rijp voor moesten worden gemaakt. Op zichzelf een juist standpunt. Maar de ontwikkeling in Zuid-Afrika is nu zo ver op gang gekomen dat ook aan de leiders van de zwarte gemeenschap ei sen moeten worden gesteld. Het heeft geen zin voortdurend met priemende ogen naar blank Zuid-Afri ka te kijken, alles wat daar gebeurt on der het vergrootglas te leggen, en de ogen te sluiten voor hetgeen er mis is in de zware gemeenschap. Dat zou neer komen op selectieve verontwaardiging. RUUD PAAUW Tolplein. Het is 13 januari 1996. Minister Jorritsma (verkeer) staat be dremmeld voor een boze Tweede Ka mer. Ze kan niet anders dan toegeven dat het aantal verkeersslachtoffers het afgelopen jaar bijna is verdubbeld. Zo zijn op de 16-baans snelweg tussen Am sterdam en Rotterdam alleen al tussen april 1995 en januari 1996 meer dan 2 miljoen auto's op elkaar gebotst. Kamerlid Maij-Weggen (CDA) brengt de minister 8 november 1995 in herin nering. Er hing dichte mist. Voor tol plein Amsterdam-Zuid ontstond zo'n lange file, dat familieleden die net de laatste twee vrijgelaten gijzelaars had den opgehaald, er bij het verlaten van Schiphol al bovenop reden. Verreweg de meeste slachtoffers vielen echter tussen Den Haag en Rotterdam. Het verkeer botste daar na het betalen bij tolplein Den Haag-Zuid vrijwel direct op stilstaand verkeer voor tolplein Rot terdam-Noord. Jorritsma geeft toe dat die en andere verkeerscatastrofes voorkomen had den kunnen worden door op de tolplei- nen alle kassa's open te stellen. Zij zal dat bij de noodlijdende exploitant Vroom Dreesmann onder de aan dacht brengen. De minister verzet zich echter fel tegen de suggestie van Ka merlid Lankhorst (Groen Links) om de kassa's bij dichte mist voortaan om het uur te sluiten. Volgens Lankhorst zou het wagenpark van 12,8 miljoen auto's daarmee binnen twee jaar (gemiddeld acht dagen met dichte mist) kunnen worden gehalveerd. Jorritsma wijst echter op het feit dat de tol alleen al de laatste twee maanden van 1995 meer dan 625 miljoen gulden heeft opgeleverd. Een halvering van die opbrengsten zou de explotatie van de 14 nieuwe tunnels in de Randstad in gevaar kunnen brengen. Een meerder heid van CDA en WD stemt met die re denering in. JEROEN DIRKS Bintjes. Onze Oosterburen heb ben de Nase vol van onze aardappelen. Jarenlang hebben ze ten oosten van Nieuweschans, Glanerbrug, Venlo en Vaals de buik volgevreten aan ontelba re kilo's bintjes. Maar van de ene op de andere dag schoven de Heimuts en Hannelores ons bintje arrogant terzij de. Te bloemig, weg met dat goedkope bulkprodukt. Andere Kartoffeln willen ze in Duits land voortaan hebben in de Sauer kraut. Vastkokers van hoge kwaliteit, anders kan de Nederlandse aardappel- handel de marken wel vergeten. Het Nederlandse Aardappelbureau alleen als Duitsers onze bintjes niet meer willen hebben, word je het be staan van een dergelijke instantie ge waar heeft aangekondigd dat de aardappeltelers maar een beter ras uit de grond moeten laten komen. Hebben we net dat gezwets over dat Van Gogh-jaar achter de rug en hoeven we niet meer verplicht de Aardap peleters mooi te vinden om serieus ge nomen te worden, en dan begint godbe tert het gezeur van klagende aardap peleters. Wie wel eens in een horecage legenheid komt, weet wat het is als gas ten het liefst luidkeels gaan klagen over een glazige aardappel. Tien tegen een dat zo'n klagende aardappeleter be hoort tot het bij toeval in een restaurant verdwaalde type dat tot z'n laatste snik zal beweren dat het nergens zo lekker eten is als thuis, uit moeders pappot. Weinig is erger dan klagende aardap peleters, niets zó erg als klagende aard appeleters van het Duitse merk. Dat het Nederlandse aardappelbureau bereid is andere aardappels dan bintjes op te scheppen, is wel heel erg serviel ten op zichte van die teutoonse kieskauwers. Laat die eigenheimers lekker in hun ei gen sop gaarkoken! GERARD VAN PUTTEN Sinds een vakbondsleider in een vraaggesprek uit de doeken deed hoe hij rijk is geworden zonder te wer ken, is corruptie het onderwerp van gesprek in Argentinië. Het regent ont hullingen. En aangezien de beschul digden meestal reageren met tegen- onthullingen en nieuwe namenlijsten, is er gespreksstof in overvloed. door Ineke Holtwijk Met werken word je niet rijk in Ar gentinië en de rijken die niet werken kunnen hun geld kwijt in de dure restaurants van Buenos Aires. Een taboe is overwonnen. Wat iedereen al jaren dacht, wordt nu hardop gezegd. De voorzitter van de vereniging van ban ken in Buenos Aires, noemde zijn land vorige maand een 'kleptocratie'. De aartsbisschop stelde teleurgesteld vast dat Argentinië een land van "verklikkers en oplichters" is geworden. Uit een enkele maanden geleden ge houden enquête bleek dat een op de drie Argentijnen gelooft dat corruptie de be langrijkste oorzaak van de economische crisis. Dat aantal neemt nog toe. Als er niet een militaire opstand was geweest, hadden de Argentijnen zelfs hun eerste demonstratie tegen de corruptie gehad. Die was aanvankelijk vorige week ge pland, maar viel door de bloedige revolte in het water. Cadeautje Weinigen blijven gespaard in de publici teitsgolf over stelen en bestolen worden. Tot en met de hoogste rechters, ambte naren, advocaten, politici, vakbondlei ders en ministers staan onder verden king. Zelfs de president is in opspraak. Sinds kort staat in de garage van zijn ambtswoning een gloednieuwe Ferrari 348 TD. Volgens de president een ca deautje van de Italiaanse Ducati fabriek. Het niemendalletje kost in Argentinië omgerekend 425.000 gulden. Luis Barrionuevo, de eerder genoem de vakbondsleider die daarnaast ook een overheidsfunctie heeft, bezit een kast van een huis van meer dan duizend vier kante meter vlakbij Buenos Aires. Toen een verslaggever hem vroeg hoe hij dat had kunnen betalen, antwoordde hij: "Niet met werken. In Argentinië wordt niemand rijk met werken". Vervolgens legde hij omstandig uit hoe hij zijn sala ris aanvulde. Via "bemiddeling". Barrionuevo, die inmiddels negen jaar de horecabond leidt, zorgde ervoor dat er onder zijn bewind geen staking heeft plaatsgevonden. Dat vroeg om een klei ne tegenprestatie van de kant van de werkgevers. Alle arbeidsprocessen die leden van de vakbond aanspanden, schoof hij door naar bevriende advoca ten. Voor zijn medewerking ontving Bar rionuevo een percentage. Als hij de boeken van hotels doorkeek en 'rekenfoutjes' ontdekte, raadde de vakbondsleider de eigenaar met klem aan de door hem genoemde advocaat te bezoeken. Toen de verslaggever ver baasd reageerde, verzekerde de vak bondsman dat dit een heel gewoon was in de vakbonden. "Waar halen we anders het geld vandaan om herkozen te wor den?" Schadeclaims Het systeem helpt de snelle verdieners een handje. Een advocaat die in Argenti nië een zaak wint, heeft (net als in de VS) recht op een percentage van de schade vergoeding. Dat werkte een ware indus trie van processen in de hand. Tegen ie dereen en alles worden processen aange spannen met duizelingwekkende scha declaims. Maar het pikante in Argentinië is dat de verliezer vaak de staat is. De Argen tijnse overheid heeft sinds de militaire dictatuur bijna alle processen die tegen haar werden aangespannen verloren, bleek afgelopen maand. De advocaten kantoren die een zaak tegen de staat win nen, zijn steeds verliezer als zij namens die overheid in een ander proces optre den. Achter de schermen verdelen kla ger, verdediger en rechter de toegekende schadevergoeding. Er zijn spraakmakende gevallen. Zo ontdekte men dat de verlieslijdende Ar gentijnse spoorwegen schadevergoedin gen hebben uitbetaald aan passagiers vanwege onverwacht remmen. Een pas sagier die een claim indiende van 2,4 mil joen dollar omdat hij bij zo'n gelegen heid een 'angsttrauma' opliep, kreeg z'n gelijk. Er zijn ook gevallen van proces sen bekend die de staat won en waarbij zij toch nog bij wijze van schikking scha devergoeding betaalde. Het dagblad 'Clarin' berekende dat on geveer 150.000 ambtenaren in een proces gewikkeld zijn tegen de staat. De schat tingen over de tot nog toe geleden schade zijn duizelingwekkend. De voorzichtige rekenaars houden het op zes miljard dol lar. De overdrijvers gaan uit van negen miljard dollar. Alleen over de afgelopen twee jaar. Naast de procesindustrie bestaat er zo iets als betaalde souplesse. Er leven ern stige vermoedens dat bij grote transac ties, zoals bijvoorbeeld de privatisering van de telefoon- en luchtvaartmaat schappij, miljoenen zijn uitbetaald voor de medewerking van hoge ambtenaren en politici. In heel Latijns-Amerika komt corrup tie voor. Hoe kan het dat Argentinië er meer last van heeft dan de naaste buren? En waarom willen mensen die veel geld hebben nog meer? "Mensen worden slecht betaald. Een directeur-generaal van een ministerie verdient net zoveel als mijn chauffeur", zegt een diplomaat. De advocaat Emilio Cardenas gelooft dat geldontwaarding de grote boosdoener is. "Inflatie werkt normvervaging in de hand. Mensen voelen zich bestolen als zij iedere maand minder ontvangen". Car denas is de ongekroonde woordvoerder van een anti-corruptie lobby sinds hij in het openbaar Argentinië een kleptocra tie noemde en een geval van chantage aangaf bij de politie. Controle Een hoge ambtenaar had hem te kennen gegeven dat een buitenlandse scheep vaartmaatschappij, waarvoor de advo caat optrad, alleen een nieuwe vergun ning kreeg als hij 200.000 dollar op zijn rekening zou ontvangen. De Argentijn, tevens voorzitter van de vereniging van banken, hing het voorval aan de grote klok. Corruptie valt uit te roeien, meent de advocaat. "Maar niet van de ene dag op de andere". Zijn recept telt vier punten. Einde aan de inflatie, minder regels (re gels werken machtsmisbruik in de hand), vergrijpen ook daadwerkelijk straffen en controle yan de controle. Ook de staat heeft een accountant nodig. Maar dat moet wel een particulier bedrijf zijn, als Cardenas het voor het zeggen heeft. President Carlos Menem heeft min of meer hetzelfde bedacht. Althans op pa pier. Hij heeft opnieuw toegezegd dat corruptie als "verraad aan het vader land" zal worden behandeld. Daarop staan hoge straffen. Vakbondsleider Bar rionuevo moet zijn eerlijkheid bekopen met een proces. Maar de president zag in zijn geritsel geen reden om hem te ont heffen uit zijn overheidsfunctie. "Hij is gewoon een opschepper", aldus het com mentaar van de president die zelf niet van plan is zijn Ferrari de deur uit te doen. eu. ij- ui. oe DOOR JOOP VAN DER HORST Er wordt in het buitenland veel meer Ne derlands geleerd dan de meeste mensen wel denken. Zo weet ik bijvoorbeeld dat er in Warschau ongeveer zestig studen ten Nederlands leren. En Warschau is niet de enige stad in Polen waar je Ne derlands kunt studeren, ook in Wroclav kan het en in verschillende andere Pool se plaatsen, net als in Melbourne. Keu ken, Ann Arbor (USA) en Helsinki. Omdat het voor inwoners van de voor malige Oostbloklanden erg duur is om naar Nederland te komen, nodigen ze af en toe iemand uit om daar te komen spreken, zodat de studenten ook eens ie mand kunnen horen met Nederlands als moedertaal, Ik ben er twee keer geweest en het is een verrassende ervaring zo ver van huis gewoon Nederlands te kunnen praten. Voor de beginners moet het een beetje langzaam en soms moet je iets twee keer met andere woorden zeggen. Maar omdat ik geen woord Pools be heers, gaan de gesprekken en de lessen toch allemaal in het Nederlands. Ook al hoor je aan hun uitspraak altijd wel dat ze niet van huis uit Nederlands spreken, ze zijn verrassend goed op de hoogte met onze taal. Een van de moeilijkste dingen voor Poolse studenten is de uitspraak van on ze g en onze h. Steeds weer hebben ze de neiging om de h als een g uit te spre ken (gele goge torens) en van de weer omstuit wordt de g vaak als een h uitge sproken. Een combinatie als hele goede klinkt daar dan ook geregeld als gele hoeden. Moeilijke vragen krijg ik voorgelegd, zoals deze- wat is in uw taal het verschil tussen efficiënt en effectief? Ze hebben het in de woordenboeken opgezocht maar komen er niet helemaal uit. Toch wordt vermoed, door het lezen van Ne derlandse boeken, dat deze twee woor den niet precies hetzelfde betekenen. Daar sta je dan, want er wordt van je verwacht, omdat je zelf Nederlands spreekt, dat je het verschil wel eventjes uit kunt leggen. Ik het het nadien in Am sterdam aan verschillende Nederlandse studenten gevraagd en die hadden er ook moeite mee. Het is waar dat efficiënt en effectief niet precies hetzelfde betekenen. Dat blijkt wel in zinnen waarin we de een niet voor de ander in de plaats kunnen zetten. Een efficiënte huisvrouw is iemand die doelmatig werkt, zonder nodeloos heen en weer geloop, zonder nutteloos gedoe. We spreken niet van een effectieve huis vrouw. Omgekeerd is bijvoorbeeld een effectieve maatregel een maatregel die zijn doel bereikt, die het gewenste effect heeft. Effectief is dus doeltreffend en effi ciënt doelmatig. In effectief en doeltref fend ligt de gedachte opgesloten dat het gewenste doel ook metterdaad bereikt wordt. Dat is niet zo met efficiënt oftewel doelmatig. Efficiënt is wel gericht op een bepaald doel, zelfs maximaal daarop ge richt, geen nutteloze zijpaden of nodelo ze bewegingen, maar daarbij blijft onze ker of dat doel ook echt bereikt wordt. Er kunnen omstandigheden zijn waardoor efficiënt uitgevoerde werkzaamheden toch het gewenste resultaat niet berei ken. Men kan efficiënt werken en niette min falen. Maar of iets effectief was, kan pas achteraf vastgesteld worden, wan neer het doel echt bereikt is. Het verschil wordt mijns inziens nauw keurig verwoord door doelmatig en doel treffend. Ook in de twee ontleende woor den zat het trouwens al in de herkomst Ze zijn weliswaar allebei van dezelfde Latijnse stam ex facio, letterlijk 'uit' 'werken', maar effectief is afgeleid van het Latijnse voltooid deelwoord (het doel is bereikt) en efficiënt van het tegenwoor dig deelwoord (naar het doel strevende). Een ezelsbruggetje voor de ezels: ef fectief bevat, niet toevallig, het woord ef fect. Effectief is datgene wat effect heeft. In efficiënt doet men wel z'n best maar het effect heb je nog niet. Ik hoop maar dat ik het daar in War schau goed gezegd heb, anders krijgen ze daar een haal verkeerd beeld van on ze taal. Iedere keer als hij op het televisiescherm verschijnt, bestudeer ik hem met grote aandacht. Wat "me steeds weer opvalt, is de vrijwel kaarsrechte, stramme hou ding, de onbewegelijke gezichtsuitdruk king en de intelligente, sluw-achter dochtige en tegelijkertijd dreigende oog opslag. Een niet onknappe man, van wie je je goed voor kunt stellen dat hij heel charmant kan zijn zonder dat daarmee de sfeer van kilheid die om hem heen hangt, verdwijnt. Ik heb me verschillende keren afge vraagd hoe het zou zijn om hem in behan deling te hebben. Of hij er bijvoorbeeld ooit toe te brengen zou zijn om de emotio nele problemen die hij ongetwijfeld heeft, uit te spreken. Ik vermoed dat angst voor verlies van status, bewondering, macht en invloed een uiterst belangrijke rol bij hem speelt. Waarschijnlijk doet hij wei nig anders dan zich daar voortdurend zorgen over te maken zonder dat anderen er iets van mogen merken. Hij is waar schijnlijk een groot deel van zijn tijd be zig te controleren, veilig te stellen, dat hij in dat opzicht niets te vrezen heeft. Ik ver moed ook, dat hij regelmatig 's nachts wakker wordt omdat angst voor de dood, voor vernietiging, zijn slaap verstoort. Misschien is slapen zelf wel een probleem voor hem, want slapen betekent jezelf la ten gaan, tijdelijk de controle over je om geving opgeven, je kwetsbaar maken. Als ik over hem als patiënt nadenk, ben ik er vrijwel zeker van dat er in de thera piekamer tussen hem en mij al spoedig een machtsstrijd zou uitbreken. Alles dat ook maar enigszins zou rieken naar ge brek aan bewondering en ontzag van mijn kant zou hij moeilijk kunnen verte ren. Het openlijk toegeven van bepaalde (angst)gevoelens zou voor hem vermoede lijk gelijkstaan met onvergeeflijke zwak heid en daarmee met verlies aan glans die hij op zijn persoon wil hebben. Als hij al bepaalde persoonlijke eigenaardighe den of tekortkomingen zou toegeven, dan zou dat vermoedelijk eerder een soort van demonstratie zijn, een manier om mij te laten zien dat hij heus wel een goed inzicht in zichzelf heeft. Dat ik hem niets hoef te vertellen. Het zou niets anders zijn dan een strategie om (opnieuw) bewon dering af te dwingen en de situatie naar zijn hand te zetten. Ik ben er ook tamelijk zeker van, dat hij mij steeds weer opnieuw zou trachten duidelijk te maken, dat er eigenlijk met hem niets aan de hand is, dat hij volledig normaal is. De enige motivatie, zo zou hij mij duidelijk maken, om misschien iets aan zichzelf te veranderen is dat het voor anderen wat gemakkelijker zou zijn om met hem te leven. Waarmee hij in feite met zoveel woorden zou zeggen dat niet hij het probleem is, maar dat zij het pro bleem zijn. En ik ben er hélemaal zéker van dat hij mij regelmatig verhalen zou vertellen over zijn grote verrichtingen in de we reld, over wie er allemaal bij hem over de vloer komen om zijn gunst en zelfs om zijn genade. Als ik zou laten merken, dat dat soort verhalen op mij geen enkele in druk maakt, zou hij kwaad worden. Door kwaadheid en geweld probeert hij de in nerlijke onzekerheid die de houding van anderen bij hem kan oproepen te over schreeuwen, het zwijgen op te leggen. Ik realiseer mee, dat het onwaarschijnlijk is dat de behandeling een groot succes zou worden. Zoals de behandeling van de machtigen en rijken der aarde, die door hun positie psychologisch verminkt zijn geworden, zelden succesvol is. De Duitse psychiater Cremerius heeft de redenen daarvoor in 1979 in een boeiend artikel met als titel De Psychologische Behande ling van de Rijken en de Machtigen be schreven. Over welke denkbeeldige patiënt heb ik het eigenlijk? Ik heb het over een 53-fari- ge man, zoon uit een straatarme boeren familie, opgevoed als je dat zo noemen mag) door een stiefvader, die hem voort durend uitschold voor hoerejong en hem uit stelen stuurde om vervolgens de gesto len goederen te verpatsen. Ik heb het over een man, wiens grote voorbeeld de mafiabaas Don Corleone is, zoals die in de film The Godfather (de Peetvader) wordt gespeeld. Don Corleone is een man met een passie voor macht, met een ijzeren wil, een geweldadige in slag en een diep wantrouwen voor alles en iedereen. 'Mijn' man heeft de film al talloze malen gezien, maar lijkt er geen genoeg van te kunnen krijgen. Ik heb het over een man die zijn oog liet vallen op de vrouw van een onderge schikte, die vervolgens weinig anders durfde te doen dan haar af te staan en in ruil daarvoor tot directeur van een van de werkmaatschappijen van de man werd benoemd. Ik heb het over een man, die zijn oom een pamflet liet schrijven met als titel 'Drie die God niet had moeten scheppen: Perzen, Joden en vliegen' en het vervol gens officieel liet uitgeven en versprei den. Ik heb over een man, die doodsbang is dat de aandacht van anderen voor hem, ook al is het maar even, verslapt en daar om letterlijk overal zijn stempel, zijn por tret, op wil hebben. Of het nu horloges, servies, postzegels, omslagdoeken oj slaapkamerwanden zijn. Ik heb het over een man, van wie zoge naamde deskundigen zeggen dat hij niet met de gebruikelijke Westerse maatsta ven beoordeeld mag worden. Dat hij een typisch produkt is van zijn eigen cultuur. Maar psychologisch gezien is dat volsla gen onzin. Hij is een typisch voorbeeld van de slachting die macht kan aanrich ten in de persoonlijkheid van bepaalde mensen, of ze nu in het midden westen oj het middenoosten wonen. In zijn boekje over massapsychologie schreef Sigmund Freud over dit type leider: "Hij houdt van niemand behalve van zichzelf en van anderen alleen voorzover ze zijn behoef ten dienen. Zijn Ik geeft niets gratis af'. door René Diekstra hoogleraar psychologie te Leiden Het woord dat Freud voor dit 'syndroom' gebruikte was narcisme. Het woora narcisme is ontleend aan een Griekse mythe, waarin de hoofdrol speler, Narcissus geheten, zodanig ver liefd werd op zijn eigen spiegelbeeld dat hij ten slotte niets anders meer deed dan boven het water van een vijver hangend naar zijn eigen spiegelbeeld kijken. Voor hem was er niets in de wereld dat nog tel de als zijn eigen schoonheid of grootheid. Op zich genomen is narcisme niet per se abnormaal en evenmin ongezond. Voor een gezonde persoonlijkheid is een zekere mate van zelfliefde of zelfwaarde ring noodzakelijk. Maar bij sommige mensen leidt de combinatie van zelfliefde en macht tot ongecontroleerde zelfvere ring. Daarmee ontstaat een ontsporing van de persoonlijkheid, die tegenwoor dig narcistische persoonlijkheidsstoornis wordt genoemd. Dat is ook de diagnose zijn die ik voor onze man in petto heb. De kenmerken van die stoornis, zoals ze in de psychologische praktijk wordt gezien en in de handboe ken wordt beschreven zijn de volgende. Narcistische persoonlijkheden vallen op door een ongewoon sterke gerichtheid op zichzelf in de omgang met andere mensen, door hun sterke behoefte door anderen bemind en bewonderd (gevreesd mag ook) te worden en door de eigenaar dige tegenstrijdigheid tussen hun opge blazen zelfbeeld en hun mateloze behoefte aan bevestiging door anderen. Die tegenstrijdigheid is overigens slechts schijn, want anderen vormen het noodzakelijke decor, behang, tegen de achtergrond waarvan ze hun heldenrol spelen. Hun gevoelsleven is oppervlak kig: ze kunnen zich moeilijk in de gevoe lens van anderen verplaatsen en hebben met uitzondering van de momenten van zelfbevestiging door anderen of door eigen grootheidsfantasieën in wezen heel weinig plezier in hun leven. Ze zijn rusteloos en raken verveeld zo gauw hun uiterlijke verschijning zijn glans verliest en er niet meteen nieuwe bronnen voor zelfbevestiging ter beschikking staan. Op zulke momenten zijn ze in staat tot het uiterste te gaan om glans en bewonde ring terug te krijgen. Hun relaties met anderen hebben meestal een uitbuiterig en soms zelfs parasitair karakter; narcis tische persoonlijkheden meten zich het recht aan om zonder schuldgevoel ande ren te exploiteren, te overheersen en te manipxderen: achter hun vaak charman te en innmende facade bespeur je iets kouds, iets onverbiddelijks. Deze beschrijving maakt duidelijk, waarom macht op mensen met een sterk narcistische inslag zo'n ongunstige in vloed kan hebben. Macht betekent im mers de mogelijkheid om mensen te kun nen aanwijzen die een bepaald bevel ge hoorzaam moeten uitvoeren. Wie een maal een machtspositie heeft bereikt, heeft helemaal geen invoelingsvermogen meer nodig, want gehoorzaamheid bete kent datje bevel wordt uitgevoerd zonder dat de mening van degene die het bevel uitvoert er ook maar iets toe doet. Omdat 'mijn' man waarschijnlijk niet in therapie zal gaan, is het enige wat overblijft de hoop dat het hem zal ver gaan zoals het Narcissus verging. Die boog zich op een gegeven moment zover over naar zijn spiegelbeeld, dat hij in het water viel en verdronk. Laten we wel al leen hopen, dat het voor 15 januari ge beurt wanneer het VN-ultimatum tegen Irak afloopt.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 29