Een politieke hongersnood Van dominee Kuyper tot Sonja Barend Russen hongeren niet, maar lijden wel elke dag Vanavond op tv: 'Help de Russen de winter door'. Een themaprogramma om geld in te zamelen teneinde de in woners van de Sovjetunie van voed selpakketten te voorzien. Er is voed sel genoeg, maar velen in de steden blijven ervan verstoken vanwege sa botage, winstbejag en een falend dis tributiesysteem. "Ons probleem is niet dat er te weinig voedsel is. Het probleem is dat veel mensen, de ouderen vooral, het niet kunnen beta len". door Hans Geleijnse Het is niet voor het eerst dat Nederland zich opwindt over de vraag of er al dan niet voedselhulp moet worden ver leend aan de Sovjetunie. De kwestie speelde eerder zeventig jaar geleden. De regering voelde niets voor hulp aan een land dat zojuist zijn vorst had ver moord en de communistische wereld revolutie predikte. Buiten Den Haag was mén sterk geneigd tot het verlenen van steun. In het najaar van 1921 wer den in Rusland dertig miljoen mensen bedreigd met de hongerdood. De ramp trof de Volga-districten en de Oekraïne. Wat deze week Sonja Barend doet, deed in de vroege jaren twintig domi nee Frits Kuyper. Maar dan wat langer en onder primitievere omstandighe den. Net als Sonja vertrok hij in novem ber 1922 geheel onvoorbereid naar de Sovjetunie. Ook in het geval van Kuy per waren de Sovjet-autoriteiten alles behalve coöperatief. Over de tegenwer king die de pas afgestudeerde student theologie uit Amsterdam ondervond schreef hij uitvoerig aan zijn ouders. Het was Kuyper verboden studenten te helpen die het regime niet welgevallig waren. Arme studenten voorzag hij van voedsel, dat hij ter plekke inkocht met gelden uit Nederland. De doopsgezinde dominee bleef twee jaar in Kazan aan de Wolga, waar Kuy per twee keukens beheerde voor de American Relief Organisation (ARA). Het aantal aanvragen voor voedselbon nen kon hij niet aan. Regelmatig bra ken vechtpartijen uit om de bonnen. Bij aankomst schreef hij dat de studen ten volkomen waren uitgehongerd en dat hij hartverscheurende taferelen had aanschouwd. Hun situatie was bij zijn vertrek nauwelijks verbeterd. Tij dens zijn tweejarig verblijf verstrekte hij zo'n driehonderdduizend maaltij den. De Eerste Wereldoorlog en de daarop volgende burgeroorlog hadden een zware wissel getrokken op Rusland. Op het moment dat het tsaristische Rus land zo goed als verslagen was door de Duitsers, verdreef Lenin de tsaar en vestigde de eerste communistische staat ter wereld. Een burgeroorlog was het gevolg. De Witten, aan de tsaar trouw gebleven troepen geholpen door buitenlandse mogendheden, stortten het land in de zoveelste oorlogsronde waardoor de voedselsituatie erbarme lijk werd. De extreme droogte in de zo mer van 1921 werd velen noodlottig. Charitatieve instellingen worstelden met het dilemma of hulp aan de honge rende Russen geen steun betekende voor het verderfelijk Bolsjewistisch re gime. Het ministerie van buitenlandse zaken zat met de roep om een voedsel- actie in zijn maag. Buiten het ministerie werd anders gedacht. De Telegraaf schreef op 25 septem ber 1921: "De nood is ginds zo hoog dat met politieke implicaties geen reke ning kan worden gehouden". De katho lieke Maasbode schreef: "Het pro bleem van Rusland gaat ons allen aan. De stoet van ziekten en rampen, die de hongersnood vergezellen, kennen geen de landsgrenzen". Niet iedereen dacht daar zo over. In het Westen waren veel politici van me ning dat de honger Lenins eigen schuld was. Volgens hen had hij de economie zo grondig verstoord dat hij nu maar zelf op de blaren moest zitten. De voor loper van het Vrije Volk, Het Volk, kop te op 2 augustus 1921: „DE HONGER IN RUSLAND. West-Europa moet hel pen. Moet eerst de Sowjet-regeering weg? 'Een Russischen korrespondent' schrijft: "Het komt er nu niet op aan ei sen van politieken aard te stellen, maar miljoenen menschen van den honger dood te redden. Er zijn er ook, die van meening zijn: hoe erger hoe beter. Zij hopen dat dat de honger in Rusland aan het Bolsjewisme een einde zal maken". Op Buitenlandse Zaken wist men zich geen raad met de vraag om vergun ningen van verschillende burgemees ters voor Rusland-collectes. De Neder landse gezant bij het Rode Kruis in Ge- nève kreeg van de minister opdracht zich nergens op vast te leggen bij be sprekingen over voedselhulp. Het bui tenland was minder terughoudend. De Amerikaanse magnaat Herbert Hoover was voorzitter van de ARA. De ARA startte een immens hulpprogram ma. Hoover claimde achteraf dat door zijn actie zeker tienduizend mensen vooral kinderen waren gered. De Nederlandse regering werd door de Kamer gedwongen zich te beraden op hulp voor hongerend Rusland. De regering stuurde uiteindelijk vijftigdui zend gedroogde bouillonblokken uit de oorlogsvoorraad. Maar in december van 1921 zag de regering definitief af van verdere steun, omdat het "te pijn lijk zou zijn voor de honderden, die niet overtuigd zijn dat de geboden hulp ook hen bereikt, die daaraan de meeste be hoefte hebben". Henriëtte Roland Holst oordeelde: "Harder dan steen en kouder dan ijs is het hart der Neder- landsche en der Europeesche bour geoisie". De terughoudendheid van de rege ring belette dat er grootscheepse natio nale acties op gang kwamen. Toch wa ren er intiatieven genoeg. Het Neder lands Verbond van Vakverenigingen schreef in Het Volk van 19 augustus 1921; „Een uur loon is toch zeker wel het minste wat we mogen eischen". Wèl of geen hulp voor de Sovjetunie is anno 1990 minder een politieke kwes tie. Al zou de voedselactie van de Vara en van de zakenman Van Eeghen be schouwd kunnen worden als de na sleep van de Gorby-manie. Velen zien in de huidige slechte situatie een be dreiging van Gorbatsjovs positie. PAGINA 23 BIJLAGE VAN HET LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Vera Markova trilt van opwinding. Voor het eerst in de 84 jaar van haar leven heeft ze een 'westers mens' op bezoek. Maar er is meer. In de woonkamer van haar kleine flat aan de Moskouse Komsomolski Pro- spekt staat een grote doos. Vera doet een greep. Ze houdt een jogging-broek in haar handen waar haar frêle figuurtje ge makkelijk drie keer in past. En de twee paar schoenen die tevoorschijn komen vallen voor haar in de categorie maat ka no. De doos komt van gulle Amerikaanse gevers. Vera is er blij mee. Zeep, tandenborstels, een mooie zwar te sjaal, dat is goed te gebruiken. De an dere spullen kan ze weggeven, zegt ze. Ze klaagt dan ook niet. "Ik heb me aange past, ik veroorloof me niks overbodigs. Och, hoe ouder je wordt, des te minder eten je nodig hebt. M'n pensioentje gaat er aan op, maar een keer per week komt er een meisje van de Rajsobes en krijg ik wat extra's", zegt ze. Vera's benedenbuurvrouw, de 86-jari- ge Margarita Samgina, is vooral bang. Ze leeft van thee en brood. Haar bloemetjes jurk is het pronkstuk uit haar garderobe en ook meteen het enige. "Ik heb geen jas meer en kan ook geen nieuwe kopen. Maar wat geeft het, ik kom toch nooit buiten", zegt ze. De jaren onder Stalin hebben hun sporen nagelaten. "Ik wil niet over die hulp praten", zegt ze, "mis schien word ik straks wel opgepakt". Probleem Aleksandr Lazarevitsj werkt bij de Rajs obes, te vergelijken met het Nederlandse pensioenfonds, in het rayon waar ook Vera woont: de Leninwijk. Met collega Jelena Rachmanova maakt hij zich boos over de situatie waarin veel van de 52.000 gepensioneerden in dit rayon moeten le- ven. "Ons probleem is niet dat er te wei- nnig voedsel is in dit land. Het probleem is dat veel mensen, de ouderen vooral, het niet kunnen betalen", zegt hij. Dat steekt Zeker in de Lenin-wijk waar, zoals in heel Moskou, armoe en (re latieve) welvaart elkaar dagelijks ont moeten. In de Lenin-wijk straalt die wel vaart af van de vele bewoners die een baan hebben in het overheids- of partij apparaat. Vera Markova en Margarita Samgina daarentegen behoren tot de 40 miljoen Sovjet-burgers die rond moeten komen van een maandelijks inkomen dat bene- den het officiële bestaansminimum van 125 roebel ligt. Ze hebben pensioentjes van 70 roebel per maand, volgens de hoogste officiële koers ruim 200 gulden, I op de zwarte markt nog geen tientje. Ze zijn alleenstaand en hebben geen svjazi (connecties) met wie te ritselen valt. Ze kunnen niet kopen op de dure vrije markten, waar alles, van mandarij nen tot vlees en verse groenten, te krij gen is, als je maar geld hebt. Zij, de be jaarden, zijn niet georganiseerd in oppo sitionele pressiegroepen die een bedrei ging voor het Kremlin vormen. En dus zijn ze de klos, met dank voor de aan het vaderland en het socialisme bewezen diensten. Jelena Rachmanova: "Onze oudjes aanvaarden de buitenlandse geschenken met waafdigheid. Sommigen huilen van ontroering, maar vaak is er ook schaam te. Ik begrijp dat goed. Ik persoonlijk denk ook: dat nu wij juist die hulp moe ten krijgen. We zijn een wereldmacht, die ontwikkelingslanden helpt. Dit moeten we toch zelf kunnen oplossen". Hamvraag Ondertussen wast de hulpstroom aan, ook vanuit Nederland. Afgelopen dinsdag maakt presiden tieel woordvoerder Ignatenko bekend dat er in totaal 1272 ton voedsel en kle ding binnen is. Hamvraag blijft of al die hulp ook terecht komt bij degenen voor wie ze voor bedoeld is: de werkelijk ar men. Een Westers diplomaat: "Iedereen is zeer bereidwillig, de hulpverleners mogen zelfs mee bij de distributie. De controle is scherp, maar we zijn nog maar net bezig. Het is te vroeg om die vraag te kunnen beantwoorden". En in de partij pers wordt het 'voedsel- wapen' gehanteerd tegen de radicale de mocraten, die Gorbatsjovs perestrojka in de wielen rijden. De lezers worden ver gast op de ene onthulling na de andere over grote hoeveelheden voedsel en kle ding die in opslagplaatsen en treinwa gons liggen te liggen. "Schuld van de de mocraten", zegt Pravda-hoofdredacteur Frolov. "Laat ze minder vergaderen en demonstreren en die honderden wagons gaan lossen. Net zoals de oude Bolsje wieken vroeger zo'n karwei aan zouden pakken". Academicus Vladimir Tichonov, land- bouwspecialist, parlementslid en voor zitter van de coöperatievenbond, heft de handen ten hemel. "De mensen hier heb ben al bijna afgeleerd te werken. Liefda digheid, prachtig, maar dat soort hulp is zeker geen aansporing om zelf aan, het werk te gaan", verzucht hij. Tichonov voorspelde twee jaar gele den al dat het mis zou gaan met de voed selvoorziening. "Het systeem zakt in el kaar, er is geen discipline meer, de staats boerderijen leveren eenvoudig niet meer aan de staat. Vroeger waren ze bang dat dit streng zou worden bestraft, nu niet meer". Verliezen De reden? Tichonov: "Eenvoudig voorbeeld. De Ryjzkov-regering besluit de prijzen die de staat betaalt om het graan bij de boerderijen aan te kopen, te verhogen. Contraproduktief. Als de graanprijzen stijgen, gaan ook die van het veevoer automatisch omhoog. De produktie vhn melk en vlees levert ver lies op, er is dus geen sprake van rentabi- liteitsverbetering. De boeren gebruiken het graan als veevoer. Of ze verkopen hun produkten aan de vrije jongens van de coöperatieven. De vrije markt levert hulp aan Russen, haalt er een ander ele ment bij. Dat van de solidariteit. "Er is een doelgerichte actie nodig", betoogt hij. "Je moet kijken naar de mensen die je wilt bereiken, bejaarden, kinderen en wat ze nodig hebben. Dat zijn medicij nen, in de breedste zin van het woord, en voedsel. Maar dan niet grote treinen vol melkpoeder, maar aanvullend voedsel, omdat mensen hier noodgedwongen over langere periodes zeer eenzijdig en vitamine-arm eten". Vos zwijgt diplomatiek over het accent op algemene voedselhulp dat aan het be gin van de actie is gelegd. Hij benadrukt liever dat de autoriteiten er alles aan doen om te garanderen dat de hulp bij de juiste mensen terechtkomt. "We krijgen alle medewerking van de door president Gorbatsjov ingestelde commissie onder leiding van vice-premier Voronin. Ze la ten ons de keuzes, wat we willen geven en hoe. En als we de distributie in eigen beheer willen hoüden kan dat ook", zegt hij. Controle Pas nog arriveerde op de Moskouse luchthaven Sjeremedjevo een Neder landse hulpzending afkomstig uit Flevoland. Veertig ton voedsel, bestemd voor de 53.000 bewoners van de stad Dmitrov. "Alleen voor de arme families, kinder en weeshuizen", zegt Valentina Osadtsjaja. Ze is blij met rijst, meel, kof fie en andere voedingswaren. Heftig be strijdt deze vrouwelijke ambtenaar van het stadsbestuur dat hulp in dit land bouwgebied, waar Nederlandse boeren meehelpen aan een project, niet nodig zou zijn. "We gaan de spullen heus niet in de stad ruilen voor technische zaken, zoals onderdelen van tractoren. We heb ben het hier net zo hard nodig als in Mos kou of Leningrad", zegt ze verontwaar digd. Maar een kolchoze-leider toont een Nederlandse collega zijn opslag van ton nu eenmaal meer op dan die van de staat". De verhalen over een record-graanoogst dit jaar verwijst Tichonov naar het rijk der fabelen. "De verliezen zijn enorm, het netto resultaat is dat er gewoon geïm porteerd moet worden". Datzelfde geldt voor het vlees. Officieel wordt er 20 mil joen ton vlees per jaar geproduceerd, per hoofd van de bevolking 70 kilo per jaar. "Slechts veertig procent van de pro duktie komt in de winkels terecht. De rest is niet geschikt voor consumptie, of gaat verloren bij de verwerking in verou derde slachthuizen. Uiteindelijk blijft 12 miljoen ton vlees over. Daarvan ver dwijnt 30 procent naar de zwarte markt, en nog eens 30 procent naar restaurants. Per persoon kom je dan op de hele bevol king uit op 1,5 kilo per maand", becijfert Tichonov. Hij is ervan overtuigd dat de boeren in de oblasten (districten) rond de grote ste den hun waren achterhouden. Deels in de verwachting dat de prijzen nog zullen stijgen. Maar, aldus Tichonov, het is geen toeval dat de situatie juist in de door de mocraten bestuurde steden als Le ningrad, Moskou en Sverdlovsk zo slecht is. Kijk naar de vleesprijs in de Moskouse winkels: 20 roebel per kilo. El ders betaal je de helft. De staatsboerde rijen willen aantonen dat de democrati sche bestuurders er een puinhoop van maken. Oliedeskundige Igor Lavrovsky, advi seur van de energieminister is het met Ti chonov eens. Hij heeft wel een oplossing. Het komt er op neer dat hij de Sovjetu nie, in termen van grondstoffenvoorraad het rijkste land ter wereld, onder curate le van het Westen wil stellen. Zoals het Internationaal Monetair Fonds dat met ontwikkelingslanden pleegt te doen. De economie moet worden opengebroken, doceert hij. Lavrovsky windt er geen doekjes om. "We zijn nu een gevaar voor de hele we reld. Niet in termen van de Koude Oor log, maar in die van milieuvervuiling, van nucleaire catastrofes zoals Tsjer- nobyl. Het Westen kan niet op afstand blijven. Dit heeft niets met Gorbatsjov te maken, wat hier gebeurt hangt niet van hem af. Alles is hier stuk, de hele oude or ganisatie, er moet een compleet nieuwe infrastructuur worden opgezet", zegt hij. Actie Van het slag aanpakkers zoals Tichonov en Lavrovsky zijn er velen in de Sovjet unie. Ze zijn echter afhankelijk van de politiek. Dat baat Vera en Margarita niet. De hulpacties uit het Westen, met de dank bare Duitsers als koplopers, kunnen deze Russen door de winter helpen. Dat er ook andere motieven meespelen bij de caritas-organisatoren, bijvoorbeeld het politieke van 'Help Gorbatsjov door de winter heen', doet hier niets aan af. De Nederlandse ambassadeur in Mos kou, Joris Vos, tevens lid van het aanbe velingscomité van de Stichting Voedsel "Het probleem, is dat vooral oudere mensen het voedsel niet kunnen beta len". Voedsel genoeg, maar niet in de winkels. Daar zijn de vakken leeg. Zitten en wachten dus maar. (foto epa> nen kool en aardappelen. Kunnen nog wel een tijdje blijven liggen, vertelt hij. Tot de prijzen genoeg zijn gestegen. Het voedsel is er. Maar het komt niet bij de stadbevolking vanwege sabotage, winstbejag en een falend distributiesys teem. Het Leningradse parlementslid Joeri Nesterov: "Dit is een politieke hon gersnood. Het oude systeem draait niet meer en een nieuw is er nog niet. En een van de oorzaken is dat Gorbatsjov wei gert te privatiseren". Het eerste wordt beaamd door Viktor Goeljasjko, onderdirecteur van Gor batsjovs presidentieel bureau. Goeljasj ko is ook lid van het Russische parle ment, maar dezer dagen vooral van de Voronin-commissie. "Het systeem is uit balans, maar er komt hier geen kritieke situatie", voorspelt hij. "De commissie heeft alles onder controle: waar de hulp heen gaat, de hoeveelheden die arriveren en het distributienet". Er is, zegt hij alsof er niets aan de hand is, tussen Kremlin en republieken, inclu sief de dwarsliggers in de grote steden, een nauwe samenwerking op alle ni veaus. De KGB is ingezet om fraude en zwarte handel tegen te gaan. Maar kan er dan toch nog hulp via de achterdeur van de hulpontvangende instanties naar de zwarte markt verdwijnen? "Meneer, u moet niet net doen alsof de hele Sovjet unie een bende misdadigers is, waaraan je niets kunt leveren". Goeljasjko benadrukt dat de hulp na aanvoer via trein, vliegtuig of vrachtwa gen direct naar de vooraf bepaalde plaats van bestemming gaat. Onder begelei ding van leden van de commissie. Vliegtuig 's Avonds verbijten we vrieskou en sneeuw op Sjeremedjevo. Ons wachten wordt beloond. Een El Al-vliegtuig brengt met een lading Israëlische journa listen veertien ton melkpoeder. Edouard Gampetjan is namens de Voronin-com missie aanwezig. "We nemen de zaak hier in ontvangst, het bestuur van het oblast is hier ook, dat regelt het transport naar hun gebied. U denkt toch niet dat we alles aan het handje begeleiden tot aan de voordeur'', zegt hij verbaasd als we hem uitleggen dat we dit nu juist had den verwacht na de uiteenzetting van Goeljasjko. Veertien vrachtwagens staan klaar. Maar de goederen verdwijnen niet meteen naar Saltikova, vijftien minuten van Moskou. Ze worden die nacht opge slagen in een loods op het vliegveld. "Morgen gaat het weg, onder politiebe geleiding", verzekert oblast-voorzitster Novikova. Een begeleider valt haar bij: "Als er geen politie mocht zijn, regelen we die alsnog". Niemand heeft oog voor de verlegen delegatie van het kinderte huis van Saltikova, de directrice, de arts en drie pupillen, alle aandacht gaat naar de bobo's: de Israëlische parlements voorzitter en zijn Sovjet-gastheren. Op een bagagekarretje rijden we terug naar het stationsgebouw. Ik vraag de chauffeur wat hij vindt van al die buiten landse goedgeefsheid. En of hij denkt dat al die hulp terechtkomt bij de men sen die het echt nodig hebben. De blik in zijn ogen zegt alles: "Hoe lang bent u ei genlijk al in Moskou?"

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23