'Ik mag wel 100 worden, er is nog zo veel te doen' ZATERDAG 15 DECEMBER 1990 REGIO LEIDEN PAGINA 15 Leiderdorpse vogellimsjesmaii Vons LEIDERDORP Bijna ie dere dag rijdt de 78-jarige A. (rie) Vons vanuit het oude dorp richting Houtkamp, het groene hart van Leider dorp. In het houten huisje van het Milieu Educatief Centrum (MEC), naast de kinderboederij, heeft Vons al vijf jaar zijn eigen plekje. Op vaste tijden is hij er te vinden, dikwijls omringd door horden schoolkinde- VOORSCHOTEN - Het Voorscho- tense D66-raadslid J. Aïkens stapt per 1 januari op. Mevrouw Y. Mo- lenkamp-Beauchez volgt hem op als fractie-voorzitter. Wie de vrijgeko men raadszetel gaat bezetten, is nog onbekend. Aïkens krijgt het te druk als directeur van een drukkerij in Zoetermeer. Hij is ruim twaalf jaar lid geweest van de Voorschotense ge meenteraad. (eigen foto) "Het is eigenlijk allemaal begonnen met de opzichter van de groenvoor ziening, hier in Leiderdorp. Hij vroeg of ik voor de toenmalige bur gemeester Van der Have een vogel huisje wilde maken. Dat wilde ik wel, want ik had er de tijd voor. Ik kreeg toen een hoekje in het Milieu Educatief Centrum, maar daar was geen schroef, geen kopspijker of ha mer te bekennen, er was helemaal niets. Ik heb van iieverlee heel veel bij elkaar gescharreld en nu is het hier fijn werken". "De kinderen vragen van alles aan 'opa', maar ik weet natuurlijk niets", vertelt Vons. "Toen ik hier voor het eerst kwam, kende ik al leen het verschil tussen een spreeuw en een merel. Voor vragen moet je bij de milieuman Aad Rijnalder zijn. Hij kan heel boeiend vertellen en is een lopend antwoord op duizenden vragen". Vleermuis Arie Vons heeft in de loop der jaren zo'n veertig vogelhuisjes gemaakt, maar ook vlinder-, vleermuis- en wormenkasten: "De mensen van het MEC komen steeds met nieuwe ideeën en projecten. Ik vind dat prachtig en voer ze met veel plezier uit". De vogelkasten hangen door de hele Houtkamp en dienen als broed- en slaapplaatsen voor vogel soorten als pimpel- en koolmees. Voor de boomkruiper heeft de Leiderdorper zelfs een woning op maat gemaakt: omdat dit dier tegen bomen oploopt zit de ingang van het huisje aan de achterkant. Als een specht probeert een mezenhuis- je te 'kraken', bevestigt Vons een aluminiumplaatje over het gat, waardoor de specht de strijd staakt en de vogeltjes verder rustig kun nen wonen. Bij wijze van experi ment maakte Vons onlangs een spechtenhokje, maar dat is nog niet bewoond. "Van de vleermuizen in Leider dorp weet ik niet zo veel", zegt de Leiderdorper. "Ze komen naar bui ten als het donker wordt en zodra de zon opkomt zoeken ze hun kastjes weer op. Die zijn van binnen met kurk bekleed en daar kruipt het dier met zijn scherpe nagels tegen om hoog. Zien doen we de vleermuis bijna niet. Hooguit als er in de Bloe- merd een wedstrijd met licht wordt gespeeld, zie je ze in het tegenlicht vliegen. Als ze dan hun vleugels spreiden zien ze er griezelig uit met al die vellen". In het voor- en najaar maakt B. van Eijk van de Vogelwerkgroep Koudekerk een rondgang door het park, samen met Vons. Ze lichten dan het nestkastenbestand door en kijken alle huisjes na: "Sommige kasten hangen al zo lang dat ze door de tand des tijds zijn aangevreten. Die vervang ik en lekke kastjes pro beer ik te repareren'. Overal ritselt en regelt de oude Vons materialen bij elkaar voor de kasten, kooitjes en buisjes. "Het mag allemaal niet veel kosten, hè. Als er reclameborden van voetbal velden worden verwijderd, weet men al dat ik daar iets aan heb. Ik verzaag ze tot de maten die ik nodig heb. Dat materiaal is van een uitste kende kwaliteit en kan nog jaren mee". Milieumedewerker Rijnalder: "Wat Arie doet met die borden, is een mooie vorm van hergebruik. Als er toch iets- gekocht moet wor den, kopen wij geen tropisch hard hout, maar berkentriplex. Het is een produkt van eigen bodem; daarmee pleeg je geen aanslag op de natuur". Bomen die door stormen zijn ge veld, worden niet verwerkt tot huis jes. Volgens Rijnalder zou dat veel te lang duren en veel te veel gaan kosten: "Je kunt heel enthousiast over recycling doen, maar je moet wel praktisch blijven denken". Schoolprojecten Het is de taak van het Milieu Educa tief Centrum de mensen bewuster te laten omgaan met de natuur, te beginnen bij kinderen. Voor scho len maakt het MEC voorlichtings materiaal en verzorgt het rondlei Leiderdorper A. Vons aan het werk in zijn kamertje in de plaatselijke Houtkamp: "Toen ik hier voor het eerst kwam, kende ik alleen het verschil tussen een spreeuw en een merel". (foto Henk Bouwman) dingen door de Houtkamp. "Het park is de basis van alles", aldus Rijnalder, "Hier is alles voor handen. Alle processen zijn natuur vriendelijk. Er wordt niet gespit, niet geschoffeld en er worden geen bestrijdingsmiddelen gebruikt. Het gevolg is dat wij hier een grote rijk dom aan planten, vogels en insek- ten hebben. De Heemtuin is binnen het park het hoogtepunt. Alle soor ten landschappen zijn daar aanwe zig en vrijwel alle in Nederland voorkomende flora en fauna. De kinderboerderij is de plaats waar de kinderen op een speelse manier in contact kunnen komen met die ren". Door middel van projecten en tentoonstellingen worden kinderen bewust gemaakt van het feit dat na tuur en milieu een eenheid vormen, waar ze zorgvuldig mee moeten om gaan. Naast de lesmaterialen wor den er ook leskisten gemaakt - door Vons. De ex-onderhoudsbaas van de Touwfabrieken en de Nederland- sche Koperen Buizen Fabriek heeft het er druk mee: "Als ik nog alles moet maken wat er aan werk ligt of nog komt, mag ik wel honderd jaar worden. Er is nog zó veel te doen". Bezoekers aan het park vragen Vons regelmatig een huisje te ver vaardigen, maar dat weigert hij: "Ze kunnen wel een tekening van me krijgen". Vons benadrukt het belang van het MEC: "Milieu is een modern be grip. Iedereen heeft er nu de mond van vol, maar het is altijd belangrijk geweest?'. En: "Er moeten hier veel meer ouderen komen, hier kom je echt tot rust. Maar het is goed dat er ook kinderen komen die alles kun nen zien en aanraken. Ze moeten le vend spul voelen". Wijzend op een door hem ge maakte lichtbak, zegt hij: "Dat is net een couveuse, met Pasen wor den daaronder de kuikens uitge broed. Dat maakt veel meer indruk op kinderen dan een video in de klas". Speciaal voor de schoolkin deren maakte de Leiderdorper veertig kabouters, twintig gefiguur zaagde mannetjes en twintig vrouwtjes. Ieder kaboutertje heeft een vraag of een opdracht als een groepje kinderen een leerzame wandeling door het park maakt. "Door de manier waarop hier met t de natuur wordt omgegaan", do ceert MEC-man Rijnalder, "is hier harmonie ontstaan, een stabiele eenheid. Kinderen vragen wel eens of het in het water niet te koud wordt voor de kikker, de egel of an dere dieren. En dan leg ik uit dat dat niet zo is. Kikkers kruipen weg in de modder en egels maken een kuil in de grond die ze bedekken met bladeren. Geen vuiltje aan de lucht. In feite zijn wij overbodig". Groen Links in Oegstgeest schrijft lokale vredesnota OEGSTGEEST - Groen Links Oegstgeest wil dat het plaatselijke gemeentebestuur een 'mondiaal be leid' gaat ontwikkelen. De Oegst- geester bevolking moet nauwer worden betrokken bij zaken als het vredes-, ontwikkelings-, milieu- en mensenrechtenbeleid. Dat schrijft de raadsfractie in haar vredesnota 'Oegstgeest naar een gemeentelijk mondiaal beleid'. Op korte termijn wil Groen lmks een werkgroep vormen die dit be leid gaat voorbereiden. Zowel raadsleden als vertegenwoordigers van in Oegstgeest actieve Derde Wereld-, milieu- en andere groepen zouden daarvan deel moeten uitma ken. Voorlichting aan volwassenen en kinderen neemt in het linkse wensenlijstje een belangrijke plaats in. In het schoolwerkplan van open bare basisscholen zou onderwijs op terreinen als vrede, milieu en men senrechten moeten worden opgeno men. Daarnaast herhaalt Groen Links enige oude wensen in de nieuwe no ta: Oegstgeest moet een stedenband aangaan met een gemeente uit de Derde Wereld en een gemeente uit Oost Europa. Ook dient ze lid te worden van de vereniging LOTA (Lagere Overheden Tegen Apart heid). Oegstgeest zou contact moe ten opnemen met het ministerie van defensie over het MEOB, het Mari ne Electronisch en Optisch Bedrijf. Bekeken moet worden of dit in Oegstgeest gevestigde militai re bedrijf kan worden 'omgebouwd' naar civiele produktie. Om alle plannen te kunnen betalen moet de gemeente jaarlijks 15.000 gulden op de begroting reserveren, aldus Groen Links. Burgerlijke Stand VOORSCHOTEN - Geboren: Thimo B., zv. J. Brugman en G. Kribbe; Guido M.J., zv. H. de Hooge en Th.M.M. Jansen; Joey B., zv. R.E.H. Krijgsman en M.S. Huisman; Koenraad W., zv. R.P. Riksen en N. Borsje; Roy, zv. Th.J. Volwa- ter en H.M. de Boer; Raymond K.D., zv. R.M. Kohabir en S. Sardjoe; Lars Th., zv. G. Hulst en M.G. Hagg. Overleden; J. Ravensbergen, oud 76 jaar; G. van den Eijkel, oud 82 jaar; J.M. van Zutphen, oud 58 jaar; C.Th. van Vliet, wv. Zonneveld, oud 87 jaar; J.A.C. van Alphen de Veer, wv. Sibmacher van Nooten, oud 88 jaar. Wassenaarders tuin opofferen voor pad langs Raaphorstlaan WASSENAAR - Bewoners van de Wassenaarse Raaphorstlaan willen dat de gemeente een vrijliggend fietspad aanlegt achter de bomen langs de laan. De laan zou zo smal zijn dat fietsers en bromfietsers re gelmatig de berm worden inge drukt door automobilisten. Om de aanleg van het fietspad mogelijk te maken, willen de buurtbewoners een stukje tuin afstaan. Een lijst met ongeveer 550 handtekeningen moet hun schriftelijke verzoek aan het college kracht bijzetten. Op het grootste gedeelte van de Raaphorstlaan mogen auto's alleen in de richting van het dorp rijden. Slechts in de buurt van de Ur- sulakliniek is hét dertig meter lang mogelijk om in de richting van het voormalige dierenpark Wassenaar te rijden. Er zijn geen ongelukken in de Raaphorstlaan gebeurd, maar buurtbewoners verwachten dat dat snel zal veranderen. Fietsers en bromfietsers blijven tegenwoordig op het midden van de weg rijden omdat automobilisten niet voldoen de ruimte overlaten, stippen zij aan in hun brief. C. Spaans vertegenwoordigt de protesterende bewoners van de Ur- sulakliniek, Serviceflat Zomerland, Rijksstraatweg, Raaphorstlaan, Ei kenhorstlaan en Eikenlaan. Spaans vertelt dat het kleine stuk waar tweerichtingsverkeer is toegestaan veel automobilisten, die de files op de Rijksstraatweg willen ontwij ken, uitnodigt de héle Raaphorst laan af te rijden. Dat laatste is verbo den en zou op de smalle stukken ronduit gevaarlijk zijn. Vaker dan ze lief is worden bromfietsers en fietsers verrast door achteruitrij dende automobilisten. Passeren Ook op het weggedeelte waar twee richtingsverkeer is toegestaan, kun nen auto's elkaar nauwelijks passe ren. Volgens Spaans komt het gere geld voor dat een vrachtwagen zich klem rijdt, op weg naar bezorg adressen. Politievoorlichter Van der Bom onderkent het gevaar: "Het is een smal weggetje. Als daar aan twee kanten mensen fietsen én ook nog Buurtbewoners willen langs de smalle Wassenaarse Raaphorstlaan een fietspad. (foto Jan Holvast) auto's rijden, kan dat gevaarlijke si tuaties opleveren". Een collega van de verkeerspolitie, Haasnoot, rea geert laconiek op de verkeerssitua tie. Hij geeft toe dat de bestaande weg erg smal is en dat veel fietsers er gebruik van maken, maar vindt dat het verkeer zich maar moet aan passen. Volgens hem zijn er bij de politie nooit klachten over de Raap horstlaan binnengekomen. In het bestemmingsplan staat dat de bestaande weg uitgebreid kan worden tot een breedte van tien me ter, compleet met fietspad. Dat zou echteer ten koste gaan van de oude bomen en het landelijke uiterlijk van de laan. En dat willen de buurt bewoners niet. Een vrijliggend fietspad lijkt hun een veel betere oplossing. In 1986 heeft de provincie Zuid- Holland besloten een fietspad aan te leggen tussen Voorburg en het voormalige dierenpark Wasssenaar. Dit fietspad is nog niet aangelegd. Het lijkt Spaans logisch dat beide fietspaden op elkaar worden aange sloten. Een voetpad zou het geheel completeren. Nu ligt er alleen een betegeld paadje bij de Ursulakli- niek. De brief staat op de lijst van inge zonden stukken voor de raadsver gadering van maandag. Drankje Het plan van de Zoeterwoudse verkeerswethouder A. Ringers- ma om de gehele gemeenteraad bij de actie 'Ik rij alcoholvrij' te betrekken, dreigt te stranden op dranklustige politici. Toen Veilig Verkeer Nederland vorige week in Den Haag het startsein gaf .voor deze campagne, tekende de wet houder een 'alcoholbelofte'. Deze eed houdt in dat de onder tekenaar geen druppel alcohol mag drinken als hij nog moet rij den. Ringersma onderstreepte hiermee dat hij het onaanvaard baar vindt dat er jaarlijks 500 ver keersdoden vallen door alcohol gebruik. Als het aan de wethou der ligt, volgen alle Zoeterwoud se raadsleden op de eerstkomen de gemeenteraadsvergadering zijn voorbeeld. Politici geven dan mooi het goede voorbeeld aan de burgerij. De praktijk is anders. Collega wethouder R.L.G. Hogenelst wil alleen tekenen wanneer de actie raadsbreed wordt ondersteund, maar het verzet broeit al in zijn ei gen CDA-fractie. Zo vindt raads lid J.J.M. van der Salm 'een pilsje na een raadsvergadering toch wel lekker'. Ook de tweemansfractie van de WD is verdeeld. Fractievoorzit ter H. van der Kooi wil wel teke nen, maar zijn fractiegenote I. Spreij vraagt nog even bedenk tijd: "Ik mis niet graag mijn glaas je port na de vergadering". Alleen de fractie van Progres sief Zoeterwoude (PZ) lijkt eens gezind. "Maar ik wil deze actie ab soluut niet in de politieke sfeer trekken", zegt fractievoorzitter W. Ooijendijk. "Ieder moet hier vrij over kunnen beslissen". Burgemeester A. Houdijk, ac tief voorvechter van veilig ver keer en veelvuldig reizend met het openbaar verkeer, wil nog niet zeggen of hij zal tekenen. Hij vindt dat het college zich daar eerst maar eens over moet bera den: "Dan kunnen we afspreken of we met z'n allen of ieder afzon derlijk ondertekenen". Langs de Voorschotense Veurseweg ligt tegenwoordig het Alfapad. De naam is verzonnen door de garage houder die het onderliggende bollengrondje aankocht en er auto's op parkeerde. De gemeente onderneemt niets tegen het semi-professionele naambordje, omdat iedereen zijn eigen grond mag noemen zoals hij wil. De eerzame burger kan zelfs aangeven dat zijn stukje grond een voetpad is, al hoeft hij niet te verwachten dat iemand zich daaraan houdt; het publiek niet, de politie niet en de firma die de gemeenteplattegrond Verdreven Verdreven door Prins Frederik. Dat is oud-burgemeester K. Staab van Wassenaar onlangs overko men in raadhuis De Paauw. Het portret van Staab hing jarenlang in de Frederikzaal, maar de aan koop van een aquarel met een portret van de prins bracht daar maakt al helemaal niet. plotseling verandering in. De voorganger van burgemeester P.H. Schoute hangt nu boven de trap en het is de vraag waar zijn portret zal eindigen. Na de restau ratie van raadszaal en commissie kamer moet de gemeente daar een beslissing over nemen. Staab vindt al jaren dat Prins Frederik, de vroegere bewoner van het Wassenaarse paleis, veel heeft betekend voor de vader landse geschiedenis. "Hij was al leen al van belang door er, als een soort burgemeester, te zijn en naar buiten te treden voor de mo narchie", meldt hij over de vrij wel onbekende grootheid. In 1981,100 jaar na de dood van de prins, organiseerde Staab een landelijke herdenking in Wasse naar. Hij hield een geestdriftig be toog en verspreidde een artikel over de man die hem negen jaar later zou verdrijven uit de Frede rikzaal. Dat is een zaal waarin re gelmatig persconferenties wor den gehouden en Staabs' portret had er een plaatsje tussen 14 schilderijen van verdwenen land huizen en kastelen. Dat hij nooit tussen zijn voor gangers heeft gehangen, dankt Staab geheel aan zichzelf. "Ik heb er actief a.an meegewerkt dat er portretten van de prins en zijn vrouw in de zaal kwamen", zegt hij. "Toen ik in 1985 wegging was Sierk Schroder te oud om grote portretten te maken, zoals van (foto Win» Dijkman) mijn voorgangers. Ik heb toen voorgesteld hem een tekening te laten maken voor de andere zaal". Uit die andere zaal is Staab nu verdreven en erg vindt hij dat niet. Wijken voor prins Frederik is 'een eer' en hangen boven.de trap is 'heel mooi'. Het bewuste portret van de prins stamt overi gens uit 1824, twaalf jaar voordat hij De Paauw kocht. In 1881 blies hij de laatste adem uit in wat nu de kamer van de burgemeester is. Heeft u tips voor deze weke lijkse rubriek? Bel dan een van de volgende nummers: 071-161419/161443 (redactie regio Leiden) ZATERDAG 15 DECEMBER Alphen natuurwandeling IVN olv natuur- gidsen langs de Kruiskade, start om 10.00 uur bij het ooievaarsnest, Galgweg, Hazerswoude. Hazerswoude voorstelling voor peuters en kleuters: 'Het Duinkonijn', door Poppentheater Thije, aanvang 14.00 uur in De Stek, Dorpsstraat. Katwijk bazar/fancy fair Tafeltennisvere niging Katwijk, clubgebouw Sandt- laan 54. kerstbout-verloting Oranjevere niging Katwijk/Zee, vanaf 11.00 uur in het Jeugdhuis. optreden hardrockformatie 'Artil lery', aanvang 20.00 uur in Scum. Koudekerk Kerstconcert door de Jostiband, muziekkorps van verstandelijk ge handicapten uit de Hooge Burch, aanvang 20.00 uur in de Ridderhof Leiderdorp voorstelling: 'Het naadje van de kous', door De Berini's, aanvang 20.15 uur in de Muzenhof. optreden van The Swinging Crash' aanvang 22.15 uur in de Mu zenhof. Kerstbingo dansant bij Tamarco, clubhuis Splinterlaan, aanvang 20.00 uur. Nieuwkoop adventsconcert door kamerkoor Cantabile, mmv Petra Vreeswijk (orgel) en Emily Heijens (harp), aanvang 20.00 uur in de Hervorm de kerk. aanvang 20.0Q uur in De Ark, Pic- 'keplein. Swing Night in het JOIN-centrum Weteringkade, van 21.00 tot 01.00 Warmond kerstkaarten maken voor kinde ren vanaf 5 jaar, aanvang 14.00 uur in 't Meerpunt, Wassenaar natuurwandeling in de duinen bij Meijendel, olv natuurgids'èn, ver trek om 14.00 uur bij boerderij Meij- wandeling door park 'De Witten- burg', olv de boswachter, start om 14.00 uur ingang van het park. optreden van verschillende Pop groepen bij Pau-Pop met blues, rock and roll, wave rock enz. van 17.00 tot 01.00 uur bij TENT, Dey- lerweg 153. voorstelling: 'Het verjaardags feest', door Toneelcombinatie Dia loog, aanvang 20.15 uur in de Wa- renar, Kerkstraat. ZONDAG 16 DECEMBER Alphen jeugdfilm 'Busters Wereld', voor Leiden vogelbeurs Avibus, Voorscho- terweg, van 10.00 tot 14.00 uur. zangavond mmv de Regen- boogjes, de Rainbow Singers, het Jongerenkoor Merenwijk en het Regenboogkoor, aanvang 19.00 uur in De Regenboog, Merenwijk. Kerst-gospelavond in de Bethle- hemskerk, Lammermarkt, aanvang 19.30 uur. Omroep Stichting, over de week markt, thema: "Waarheen, waar voor?', aanvang 13.30 uur in De Hollandsche Tuyn, Hoofdstraat. klaverjassen bij Festiviteiten het Oude Dorp, aanvang 14.00 uur, Hoofdstraat 12. Oegstgeest Kerstconcert door koor en leer lingen van Thea Ekker-van der Plas, aanvang 14.30 uur in het Groene Kerkje. sen in het landgoed 'Huys te War- mont', aanvang 14.00 uur bij de in gang Herenweg. Wassenaar koffieconcert Rien de Reede (fluit), Lucia Zwarts (cello) en Siebe Henstra (clavecimbel), aanvang 12.00 uur in Raadhuis De Paauw. voorstelling: 'Het verjaardags feest'. door Toneelcombinatie Dia loog, aanvang 14.00 uur in de Wa- renar, Kerkstraat.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15