'Gevaar ntiheuvervuiliiig overdreven' Rol politievrouwen op tv niet erg waarheidsgetrouw TNO Leiden onderzoekt effect milieuvervuiling op hersenen Busmaatschappijen willen dubbel aantal reizigers Bavo en De Haf akker strijden om gronden ligtaxi goedkoop vervoer ©uöitoutoï ZATERDAG 15 DECEMBER 1990 LEIDEN - TNO Leiden gaat on derzoeken of stoffen die het milieu vervuilen ook invloed heb ben op de hersenfuncties van de mens. Middels een EEG (elektro encefalo-gram) en andere moder ne methoden kunnen eventuele afwijkingen worden aangetoond nog voor er échte schade ontstaat. TNO doet het onderzoek bij een groep van zo'n driehonderd Lei- denaars in de leeftijd van twintig tot tachtig jaar. Ze zijn met een huis-aan-huis brief geworven. Het onderzoeksinstituut zoekt nog enige aanvulling in de leef tijdsgroep van zestig tot tachtig jaar. Niet alleen de eventuele effec ten van milieuvervuiling worden onderzocht, maar alle invloeden van stoffen op de functie van de hersenen. Mensen die klachten hebben en de invloed van bepaal de stoffen vermoeden, kunnen de aard en de ernst daarvan in het onderzoek laten bepalen. Het onderzoek zelf houdt in dat er een EEG wordt afgenomen. Zo'n EEG registreert de hersen- signalen, een onschuldige hande ling die geen risico's inhoudt. Tij dens de registratie, die ongeveer veertig minuten duurt, ligt de proefpersoon op een onderzoek- bank met een soort 'badmuts' op. Het enige dat van de deelnemer wordt verlangd is af en toe de ogen te sluiten of te openen. Met nadruk zegt TNO dat er 'met de grootste zorgvuldigheid' met de gegevens wordt omge gaan. Zolang de naam eraan is ge koppeld, is privacy gewaarborgd. Geeft de proefpersoon hiervoor toestemming, dan kan de verkre gen informatie - indien gewenst - aan de huisarts worden doorge speeld. Overigens kan niet iedereen aan het onderzoek delnemen. Mensen die meer dan twintig si garetten per dag roken en zij. die dagelijks een fles sherry nuttigen en daardoor in een soort roes ver keren, zijn niet geschikt voor het verkrijgen van juiste standaard normen. Hoewel veel mensen inmiddels positief op deelname aan het her senonderzoek hebben gerea geerd, zijn er ook andere gelui den. Eén van de geluiden die de onderzoekers heeft bereikt, is een brief van een Leidse vrouw die zegt dat de wetenschappers hun onderzoek aan de staart begin nen. Zij is van mening dat de fi nanciën niet in het onderzoek moeten worden gestoken. Begin aan de kop en besteed het geld aan het milieu zelf. "Uw en onze hersenen zullen er wel bij varen", schrijft mevrouw A. de Vries. "Niemand houdt het vol om 'ach teruit' te lopen, dat is verspilde energie. Ik doe een warm pleidooi dat uw instituut zich gaat inzetten voor milieuonderzoek en stimu lans. Er is veel te doen, ook voor Studie moet nog leiden tot plannen LEIDEN/ALPHEN/KATWIJK - Binnen twintig jaar willen de bus maatschappijen NZH, Centraal- en West-Nederland en de Nederlandse Spoorwegen, proberen twee keer zoveel reizigers uit de regio's Lei den en Alphen en de Duin- en Bol lenstreek de bus en de trein in te lokken als nu het geval is. Bijna der tig gemeenten uit dit gebied hebben het plan met enthousiasme begroet. De Leidse wethouder J. Walen kamp gaf gistermiddag het start sein voor een studie die binnen een half jaar moet leiden tot concrete LEIDEN De Leidse universiteit wil het milieu tot speerpunt verheffen. Uitgewerkte plannen voor een nieuwe studierichting milieuwetenschappen zijn onlangs door het college van bestuur goedgekeurd. De universiteit wil zes ton steken in de nieuwe studie. De universiteitsraad moet nog een eindoordeel vellen, maar dit lijkt een formaliteit. Wat kan onderzoek en onderwijs op universitair niveau aan de milieuproblematiek bijdragen? Volgens de Leidse hoogleraar toxicologie, prof. dr. G.J. Mulder, is het ook belangrijk de angst bij de bevoking weg te nemen. "Het directe gevaar van milieuvervuiling voor de gezondheid wordt enorm overdreven". De Leidse universiteit is niet de eni- ge in Nederland die van milieuver vuiling een speerpunt wil maken. Milieu-opleidingen schieten als paddestoelen uit de grond. De uni versiteit van Amsterdam wil een Centrum voor Milieuvraagstukken oprichten en daarmee haar eigen speerpunt realiseren. Maar liefst vijftig a zestig onderzoekers zouden zich in het centrum kunnen storten op het milieu. Ook elders worden milieu-opleidingen uit de grond ge stampt. Het gaat meestal om boven bouwstudies: studenten kiezen een hoofd-studierichting en specialise ren zich dan op het terrein van het milieu. De Vereniging van Samenwer kende Nederlandse Universiteiten (VSNU) adviseert over alle aanvra gen voor nieuwe milieustudies. "We toetsen of het zinvol is", aldus een woordvoerster. "Uiteindelijk be slist de minister van onderwijs over de aanvraag van een universiteit. Op dit moment is er vanuit de sa menleving een grote vraag naar mensen die deskundig zijn op het gebied van het milieu. Nu universi teiten iets meer vrijheid hebben ge kregen, kunnen ze sneller op die vraag inspringen". In Leiden kunnen studenten straks kiezen tussen een milieuspe- cialistische afstudeerrichting bin nen de eigen faculteit en een vrije Leidse hoogleraar toxicologie relativeert direct gevaar gezondheid studierichting milieukunde. Vol gens voorzitter van de adviescom- misie, prof. dr. G.J Mulder, hoogle raar toxicologie (giftige stoffen) van het Centrum voor Bio-farmaceuti- sche wetenschappen, is de nieuwe studierichting toe te juichen. "Het is een hele goede zaak dat geld vrij komt voor onderzoek en onderwijs op dit terrein. De initiatiefnemers bij het Centrum voor Milieukunde (CLM) hadden het v^ak moeilijk wat financiën betreft. Straks kan op grotere schaal onderzoek worden gedaan en onderwijs worden gege ven." Angst "Wellicht kunnen de onderzoekers bovendien ook de vaak ongegronde angst voor gif wegenemen bij de be volking", voegt Mulder hieraan toe. Een wat vreemde uitspraak voor een hoogleraar toxicologie, maar Mulder wil deze stelling wel toelich ten. "De directe schade voor de ge zondheid bij milieuvervuiling is meestal beperkt. Bij giftige grond hoeven de bewoners die er bovenop wonen echt niet bang te zijn dat ze er kanker van krijgen. Die kans is minimaal. De kans op kanker is vele malen groter als je sigaretten rookt. De indirecte schade van die giftige grond is veel groter dan de directe bedreiging voor de gezondheid. Met indirecte schade doel ik op schade aan ons hele ecosyteem: planten en dieren en hun leefomgeving". Op de langere termijn kan die in directe schade aan ons milieu toch wel grote gevolgen voor de gezond heid hebben. "Hoe lang dat duurt, dat is koffiedik kijken. Maar vast staat dat schade aan lucht, bodem en water, uiteindelijk ook schade lijk is voor mens en dier", zegt de hoogleraar. "Maar die paniekerige reacties elke keer als ergens bodem verontreiniging wordt ontdekt, zijn echt overdreven. Natuurlijk, de overheid moet er wat aan doen, maar ziek zullen mensen heus niet worden van dat gif'. Pilsje Mulder illustreert deze stelling met het voorbeeld van de Leidse vuil verbranding. De installatie.blies on- DEN HAAG/NOORDWIJKER- HOUT - Hoeveel juridische waarde kan er gehecht worden aan een af spraak tussen moeder en dochter? Volgens de 'Haagse advocaat, R. Hermans, is het geschil tussen de Noordwijkse Stichting Bavo Cen trum voor Psychiatrie en de Stich ting De Hafakker afhankelijk van het antwoord op deze vraag. Bavo en De Hafakker strijden om Noord- wijkerhouts onroerend goed. De Hafakker eiste vrijdag in een kort geding voor de Haagse rechter, A.H. van Delden, nakoming van een enkele jaren terug tussen partijen gesloten overeenkomst. Volgens die overeenkomst zou Bavo 11 hec taren met daarop gebouwde opstal len overdragen aan De Hafakker. Bavo wil dat nu niet direct doen. Bavo ontkent niet dat de stichting in het verleden de intentie had de gronden over te dragen. Er is echter een wijziging ontstaan in de positie van Bavo. De Stichting Bavo gaat verhuizen naar het Rijnmond ge bied. In Rotterdam worden negen locaties bebouwd. Daar komen psy chiatrische inrichtingen. De Rotter- damse gronden kan Bavo op basis van een erfpachtregeling van de ge meente pachten. Er is ook een nieuwe inrichting in Capelle gepland. Capelle wil niet verpachten. Deze gemeente wenst voor het zogenoemde Schenkel- -Noord project slechts grond te verkopen. Dat gaat Bavo 9,2 miljoen kosten. Dit bedrag moet nog ergens van daan komen. Nu is bekend dat de gemeente Noordwijkerhout op een deel van de eerder aan De Hafakker toegezegde gronden woningen wil laten verrijzen. Door middel van verkoop van die kostbare bouw gronden (die nu dus nog van Bavo zijn) wil Bavo een deel van de grondaankoop in Capelle financie ren. Advocaat Hermans vindt dat men bij De Hafakker een beetje begrip moet hebben voor de positie van Bavo. "Het is niet zo dat ze kunnen zeggen: dat financieringsprobleem is jullie probleem. Dat is niet de ma nier waarop moeder en dochter met elkaar omgaan". Hermans meent dat dochter Hafakker in dit geval niet zo strikt vast mag blijven hou den aan de toezeggingen van moe der Bavo. Het psychiatrisch ziekenhuis Bavo is in 1914 opgericht. In de loop der jaren kreeg het ziekenhuis naast psychiatrische patiënten ook gees telijk gehandicapten te verzorgen. In 1986 is de afdeling voor de gees telijk gehandicapten afgesplitst en is de Stichting De Hafakker opge richt. Als Bavo over de Rijnmondre gio wordt verspreid, blijft De Hafakker achter in Noordwijker hout. Eind volgende week doet rechter Van Delden uitspraak in dit geschil. De Leidse vuilverbranding leverde volgens hoogleraar toxicologie, prof.dr. G.J. Mulder, geen direct gevaar op voor de gezondheid. langs de laatste rook uit omdat de Nu moet die nog te vaak inspringen heidsbeleid moet uitstoot van troep sterk verouderde oven te veel scha- op paniekzaaien van actiegroepen jn grond, water en lucht zoveel mo- delijke dioxines zou uitstoten. "De Heel nuttig maar het gaat vooral gelijk voorkomen. Over vervui- norm voor het maximum toelaatba- ook om de lange termijn. Over- lings-effecten op gezondheid moet re percentage dioxine is onlangs nog bijgesteld naar boven. Dioxine zou erg gevaarlijk zijn voor de ge zondheid, maar ik vind dat wat te zwaar aangezet. Uit een Ameri kaans onderzoek is gebleken dat als iemand zijn hele leven is blootge steld aan de maximum toelaatbare hoeveelheid dioxine, dit een schade oplevert die overeenkomt met het drinken van één pilsje in zeshon derd jaar! Het gaat hier om een schatting van het risico van een gif tige stof voor de gezondheid. Als mensen in Leiden kanker krijgen, is de kans groter dat dat van de nicoti ne van sigaretten komt". Mulder vindt daarom dat er nader onderzoek moet worden gedaan naar de milieuvervuiling en de ef fecten daarvan. "Ook om de paniek en angst weg te nemen. Daarin is ook een taak weggelegd voor de overheid wat voorlichting betreft. plannen. Leiden, Alphen. Katwijk en de NZH vormen de stuurgroep die de plannen stroomlijnt en het openbaar vervoer in 2010 een tot se rieuze concurrent van de personen auto moet maken. De bus moet dan. om een voorbeeld te noemen, als het kan net zo snel op de plaats van bestemming zijn als de auto. In elk geval mag die bus er op z'n hoogst de helft - voor wat de tijd betreft - langer over de afstand doen. Het openbaar vervoer, aldus het plan, moet niet langer een mogelijk heid 'bij gebrek aan beter' zijn, maar een volwaardig alternatief voor de auto vormen. Op dat te bereiken worden deelplannen gemaakt voor de jaren 1995,2000,2005 en 2010. Dit wordt gedaan om ze eenvoudig aan de wensen die dan gelden aan te passen. Een woordvoerder van de NZH vertelde gisteren dat er vooral naar de klant zal worden gekeken. Kij ken met name waar de vervoerstro men zich voordoen en welke capaci teit er nodig is om die passagiers zo 'snel mogelijk op de plaats van be stemming te brengen. Het is de be doeling dat in eerste instantie wordt gewerkt aan een hogere bezettings graad van de bussen en de trein. De NZH-woordvoerder sloot boven dien de mogelijkheid niet uit dat er in het gebied trams gaan rijden. "Zeker", zo zei hij, "als mocht blij ken dat hier behoefte aan bestaat. Dan is een tram de moeite van het bekijken waard. En we houden ze ker rekening met de wensen van de reiziger. Daartoe zullen we hen en- queteren. Wat zij willen weegt heel zwaar voor ons". Wethouder W. de Jong, die na mens de gemeente Alphen in de stuurgroep zit, vertelde dat met na me de spitsuren onder spanning staan. "Maar we praten wel over het totale openbaar vervoer. Vijftig pro cent daarvan bestaat uit woon werkverkeer. Het is de bedoeling dat ook die andere vijftig procent de bus en de trein in krijgen". Joop Walenkamp merkte nog op dat de regio's Leiden en Alphen en de Duin- en Bollenstreek achterlo pen bij de grote steden maar rede lijk tred houden bij gebieden die vergelijkbaar zijn. "We moeten op passen de boot niet te missen", al dus de Leidse wethouder. "Er moet zeker wat gebeuren in plaatsen als Katwijk, Noordwijk, Noordwijker hout en Hillegom. Zij zijn de stief kinderen van het openbaar vervoer. Kijk nu eens naar Katwijk. Het is de grootste gemeente in Nederland die geen NS-station heeft". Borstkanker DEN BOSCH (ANP) - De katholie ke bonden van ouderen verenigd in de Unie KBO zijn tegen een leef tijdsgrens van 70 jaar bij het lande lijk onderzoek naar borstkanker bij vrouwen. Die grens is volkomen willekeurig en niet gebaseerd op Dijkman) wetenschappelijk onderzoek, aldus veel meer rationele voorlichting ko- de Unie in een brief aan minister men. Universitair onderzoek en on- D'Ancona van wvc. derwijs kan op deze terreinen een Volgens de Unie wijst de minister zinvolle bijdrage leveren". leeftijdsdiscriminatie af. De Jongh van RPF is lijsttrekker bij statenverkiezingen GOUDA - Ton-de Jongh (45) uit Leerdam is gekozen tot lijsttrekker van de Reformatorische Politieke Federatie (RPF) voor de provinciale statenverldezingen in Zuid-Hol land. De Jongh werd met unanieme stemmen gekozen. De statenverkie zingen worden gehouden op 6 maart volgend jaar. Drs. de Jongh is al statenlid voor de RPF in de gecombineerde fractie van RPF en GPV in Zuid-Holland. Sinds begin dit jaar is hij ook wet houder in zijn woonplaats Leer dam. Binnen de RPF is De Jongh verder actief als coördinator en do cent van de Stichting Kader en Vor ming. DEN HAAG/LEIDEN - Het Haag se ziekenfonds Haaglanden begint in samenwerking met ziekenver- voerder het Witte Kruis op 1 januari met een nieuwe vorm van zieken- vervoer. Een arts kan voor het ver voer van zijn patiënt dan kiezen uit een ligtaxi of een ambulance. Een ligtaxi is een auto met bed, maar zonder dure apparatuur. Een ambulancerit in Den Haag, uitgevoerd door de GGD, kost 373 gulden, terwijl het Witte Kruis voor een rit met ligtaxi 125 gulden in re kening brengt. Volgens directeur D. Zijderlaan van ziekenfonds Haag landen kan alleen al in de regio Den Haag voor vele honderduizenden guldens per jaar bespaard worden op ambulancevervoer. Nü wordt er zijns inziens vaak ten onrechte door artsen en patiënten een beroep ge daan op de ambulance. Negen am bulances zullen volgens een schat ting van Haaglanden overbodig worden door de komst van de lig taxi. Volgens onderzoek zou lande lijk zeker 35 procent van de patiën ten die nu per ambulance worden vervoerd, in aanmerking komen .voor vervoer per ligtaxi. Het Leidse ziekenfonds Zorgver zekeraar Zorg en Zekerheid, over legt maandag ovér een dergelijk project in de Leidse regio. "Dit lijkt ons een zeer aantrekkelijk plan. Maar ligtaxi's mogen alleen geen nadelige gevolgen hebben voor am bulance-vervoer. Spoedeisende rit ten mogen bovendien ook niet duurder worden". Meerderheid Nederlandse agentes herkent zichzelf niet LEIDEN De rol van de vrouwe lijke politieagent in series als 'Hill Street Blues' en 'Cagney and La cey' is niet erg waarheidsge trouw. Dat vindt een krappe meerderheid (58 procent) van de Nederlandse politievrouwen. Bij na 40 procent van de vrouwen herkent zichzelf echter wel in de televisiehelden. Een en ander blijkt uit een enquête gehouden onder rijks- en gemeentepolitie ambtenaren in heel Nederland. De enquête betrof de beoorde ling van politieseries en Krimi's op de televisie. Zijn de helden waarheidsgetrouw, in hoeverre wordt het eigen gedrag beïn vloed, en geven de series de ge middelde Nederlander een goed of een verkeerd beeld van de poli tie? De enquête is afgedrukt in het maandblad voor de politie en toe gestuurd aan verschillende korp- sen. Omdat de vrouw binnen de series een speciale positie in neemt, werden de vrouwelijke agenten afzonderlijk benaderd voor het beantwoorden van de vragenlijst. Vorige maand zijn de resultaten van de enquête onder mannen bekend gemaakt, deze maand die onder vrouwen. De vrouwelijke agenten beoor delen de herkenbaarheid en het waarheidsgetrouw zijn van de vrouwelijke agent op de televisie aanmerkelijk beter dan hun man nelijke collega's. Van alle onder vraagde politiemannen vindt driekwart niets terug van hun ei gen vrouwelijke collega's in de fi- guren.die op de télëvisie daarvoor door moeten gaan. Ondanks het gunstiger oordeel, is er ook bij de vrouwen veel kri tiek op de Cagney's en Lacey's uit de diverse politieseries. "Ze los sen zaken altijd razend snel op, de zijn altijd in aktie en ze hebben al tijd een affaire met een chef of een De politievrouwen Cagney en Lacey scoren bij de vrouwelijke agen ten aanmerkelijk beter dan bij het mannelijk deel van de gemeente- en rijkspolitie. anp> •collega. Daar klopt niets van", is de reactie van nogal wat vrouwe lijke agenten. Een belangrijk deel van de vrou welijke politiemacht vindt de 'strijd van vrouwen in een man nenwereld' in de series wel goed weergegeven. De pesterijen van mannen, het zich doorlopend moeten bewijzen en het soms overdreven beschermende ge drag van mannelijke collega's, die op de televisie worden getoond, komen in werkelijkheid ook voor. De meeste ondervraagde vrou wen denken dat het imago van de politievrouw niet positief wordt beïnvloed door de series. "Je wordt als softie betiteld. Iedereen denkt dat je in je eentje opereert, terwijl het vrijwel altijd team werk is", aldus de reacties. Ook hier weer uitzonderingen. Som mige vrouwelijke agenten heb ben naar hun zeggen juist 'profijt' van Cagney's en Lacey's. "Je merkt dat mensen op grond van die series, gunstiger op ons optre den reageren". Net als bij de mannen, wordt door de vrouwen Hill Street Blues het best bekeken en het meest gewaardeerd. Kwam bij de mannelijke agenten de Duitse cri- mi in de waarderingslijst direct na Hill Street Blues, bij vrouwen is de waardering voor Duitse se ries minder absoluut. 'Cagney and Lacey' toont aspecten van het politiewerk die normaliter onbe licht blijven. Bovendien kan de televisiekijker in de serie een blik in de keuken van de agente thuis werpen, en ook dat wordt hoog gewaardeerd. Bekend zijn de twee dames uit de serie in elk geval. Van alle on dervraagde politievrouwen wist 93 procent de twee televisiehel den direct te noemen. - Verscheidene personen, die de oefeningen van het Heilsleger te Gent door geschreeuw stoorden, werden tot betaling van geld sommen veroordeeld. De recht bank ging uit van het beginsel, dat die vergaderingen zijn te be schouwen als godsdienstoefenin gen van een den Staat bestaand godsdiènstig genootschap. - Een jong geneesheer te Rome, Moscatelli, assistent van profes sor Moleschot en leerling van professor Koch. verklaart een onfeilbaar geneesmiddel tegen Lupus gevonden te hebben, waarvan de werking zachter, gemakkelijker en minder pijn lijk is dan het middel van Koch. Moscatelli, die reeds maanden geleden een gevorderd geval ge heel genas en thans een nieuwen patient met goed gevolg behan delt, zal mededeeling doen van zijn stelsel aan de Maatschappij voor Geneeskunde te Rome en ook zijn leermeester Koch daar van geheel op de hoogte te bren gen. Vijfentwintig jaar geleden: - Een met potlood gemaakte om trek van de voeten van wijlen president John Kennedy is gis teravond in New York voor ruim 3200 gulden geveild. De omtrek werd gemaakt door een Londen- se maatschoenmaker toen Ken nedy nog senator was. In een van de omstreken heeft Kennedy geschreven: "Sen. John F. Ken nedy, Hyannisport Massachu- sets." De handtekeningenverza melaar Hamilton had het blad tezamen met andere herinnerin gen aan en brieven van Kenne dy en diens vrouw in veiling ge bracht. Een particuliere verza melaar betaalde 3000 gulden voor een brief op een advertentie onder nummer. De brief was ge richt aan een man en vrouw, die zich aanboden als huisknecht en dienstbode. In de brief zegt me vrouw Kennedy o.m. "Wij zijn een jong echtpaar, dat nog geen kinderen heeft - maar wij hopen wel een gezin te vormen."

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13