Overleg over plan voor Kaasmarkt afgebroken Gasten van jeugdhotel Lits Jumeaux moeten voor hun biertje de deur uit LEIDSCH DAGBLAD BOUWPLANNEN? Sneller hulp aan ouderen in nood PvdA acht verkeer over Marislaan toelaatbaar Cees Goekoop te gast bij Van Dis LEIDEN, HILVERSUM - De Leidse burgemeester Cees Goe koop is morgenavond te gast in het praatprogramma van Adri- aan van Dis. Daarin zal hij pra ten over zijn boek 'Op zoek naar Ithaka. Een speurtocht naar het vaderland van Odysseus'. Goe koop vond na een lange speur tocht het 'echte' Ithaka, waar volgens Homerus het paleis van de held uit de Odyssee stond. (Ned. 2, 21.00 uur) Advents-concert in Antoniuskerk LEIDEN In de Antoniuskerk aan de Boshuizerlaan 11 wordt morgen om 14.30 uur een Advents-concert gehouden. Medewerking hieraan verlenen het Alma-Materkoor on der leiding van Rien Calis, de violis te Natasja van Doesburg en de orga nist Richard Bot. ADVERTENTIE OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk Deceuninck. Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. MUI AC/V. e® rkvcu A. Verlaan (l), J. Spaans en A. van Bekkum (r), medewerkers van de Stichting Ouderenzorg en betrokken bij het Alarmeringssysteem Thuiszorg Leiden. Ze verwachten in de toekomst 450 apparaten nodig te hebben om te vol doen aan de vraag. <foto Henk Bouwman) LEIDEN - De Eerste Hulp Dienst (EHD) krijgt in de toekomst sleutels van de woningen van alle ouderen die zijn aangesloten bij het Alarme ringssysteem Thuiszorg Leiden. Het is de bedoeling op die wijze een nog snellere hulpverlening in nood gevallen te bewerkstelligen. Het is een van de plannen van de Stichting Ouderenzorg met het alar- meringssyssteem dat zij beheert. Dit systeem omvat een apparaat dat rechtstreeks in verbinding staat met de telefoon. Iedere abonnee krijgt een medaillon met een alarm knop. Indien hulp nodig is, kan daarop worden gedrukt en treedt het apparaat bij de telefoon in wer king. Automatisch wordt contact gelegd met een centrale in verzor gingshuis Groenhoven. Zonder de hoorn van de telefoon te hoeven op nemen, kan de abonnee laten weten wat de aard is van de problemen. Momenteel wordt nog gewerkt met zogenaamde sleuteladressen. Ouderen en minder-validen die zo'n apparaat in huis hebben geven een duplicaat van hun huissleutel af bij vrienden, buren of familie. In nood gevallen kan de EHD hier dan de sleutel ophalen om de woning van de hulpbehoevende te kunnen be treden. Dit systeem werkt redelijk, maar is tamelijk omslachtig. Het levert bij voorbeeld problemen op indien een sleutelhouder op vakantie of om een andere reden niet thuis is. Daar om bespreekt de Stichting Oude renzorg de mogelijkheid om de EHD een sleutel te leveren van iede re abonnee. In afwachting van de invoering van dit systeem heeft de Leidse po litie zich al bereid verklaard sleutels te bewaren van mensen in het ge bied van zorgvoorziening Zijloever- /Rondedans, die geen sleutelhouder kunnen vinden in hun vrienden- of familiekring. Het alarmeringssysteem startte op 1 april 1986 met ongeveer vijftig apparaten, inmiddels zijn het er cir ca 150. Deze week besloot het collle- ge van B en W geld beschikbaar te stellen om nog eens 50 alarm-appa raten te kunnen aanschaffen. Gevoegd bij de 60 apparaten die al waren toegezegd aan mensen die wonen in het verzorgingsgebied van de Zijloever/Rondedans, komt het totaal aantal alarmeringsappa raten op zo'n 260. Angstig Op termijn zijn echter ongeveer 450 apparaten nodig, zo verwacht de Stichting Ouderenzorg. Ze baseert zich hierbij op cijfers van een onder zoeksbureau. Dit berekende on langs dat ongeveer drie procent van alle Leidse 65-plussers in aanmer king komt voor een dergelijk appa raat. Niet iedere bejaarde kan een ap paraat krijgen. Mensen worden al leen aangesloten indien een gerede kans bestaat dat zich een medisch probleem voordoet of als sprake is van eenzaamheid of andere psychi sche moeilijkheden. Een andere re den voor toewijzing is hulpbehoe- fendheid bij handelingen als naar bad, bed en toilet gaan, aankleden en dergelijke. Het systeem werkt tot nu toe ver dienstelijk. Vorig jaar werd zo'n kleine 300 keer alarm geslagen. Zo'n dertig maal werd de EHD inge schakeld en daaruit volgden nogal wat ziekenhuisopnamen. Drie kwart van het meldingen die bin nenkomen bij de centrale valt in de categorie 'vals alarm'. Dit betekent overigens niet dat er maar wat wordt gespeeld met de knopjes. Het betreft vaak mensen die even angstig zijn en die door een kort gesprek met de telefoniste zijn Bewoners voelen zich door gemeente gepasseerd LEIDEN - De wijkvereniging Pancras-west heeft al het overleg met de gemeente opge schort omdat zij zich voelt gepasseerd bij het maken van plannen voor de bebouwing van de Kaasmarkt. Wanneer de gemeente niet tot serieus overleg bereid is, zal de wijkvereni ging er alles aan doen om de plannen te dwarsbomen, zegt woordvoerder J. Bijl. Behalve vele bezwaarschriften kan de gemeente dan ook rekenen op straatacties. Al enige jaren is de buurtvereniging samen met de gemeente bezig een wijziging van het geldende bestem mingsplan voor te bereiden. Dat be stemmingsplan laat te veel ruimte voor bijvoorbeeld horeca-vestigin- gen en regelt het parkeren in de wijk onvoldoende. Hetzelfde plan staat volgens de wijkvereniging ook een bebouwing van de Kaasmarkt toe die veel te grootschalig is. Om de nieuwe mogelijkheden concreet aan te geven had de wijk vereniging een architect een jaar ge leden gevraagd wat globale plannen voor de Kaasmarkt op papier te zet ten. Volgens Bijl zijn deze vervol gens door de gemeente meegeno men om te bestuderen en was het de bedoeling dat deze later aan de buurt zouden worden getoond. Tot ontsteltenis van de wijkvere niging moest zij vorige week in de krant lezen dat het college het bu reau Koolhaas opdracht had gege ven voor het maken van een stede bouwkundig plan voor de Kaas markt en de omgeving. Dat plan moet uiCgaan van woningen en, ver moedelijk, een bedrijfsvestiging. De gemeente heeft het bureau in principe een vrije opdracht gegeven en niet belast met allerlei voorwaar den waaraan het plan moet voldoen. Boos De wijkvereniging constateert uit de actie van B en W dat haar voor stellen van tafel zijn geveegd zonder dat daarover overleg is geweest. De vereniging is volgens Bijl ook 'bij zonder boos' over de uitspraken van wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) in deze krant dat die plan netjes onvoldoende zijn. "Het is het bekende werk", zei Van Rij die juist iets bijzonders wil bouwen op de Kaasmarkt. De buurtvereniging vreest boven dien dat het nieuwe bestemmings plan aangepast zal worden aan het uiteindelijke plan van het bureau Koolhaas. Omdat deze een vrije op dracht heeft gekregen, zijn allerlei ongewenste ontwikkelingen niet uitgesloten, zegt Bijl. "Wij zijn verschrikkelijk boos. We hebben nooit iets van de gemeente op onze plannen gehoord. Zo doe je toch geen zaken met elkaar", aldus de woordvoerder. "Wij hebben be sloten ieder contact met de gemeen te op te schorten. We trekken ons helemaal terug. We laten ons niet meer gebruiken". Wanneer de gemeente de wijkver eniging niet uitnodigt voor nieuw overleg, zal deze alle juridische mo gelijkheden gebruiken om plannen voor de Kaasmarkt tegen te hou den. Zelfs straatacties zijn niet uit gesloten al wil Bijl er niet op vooruit lopen wat voor acties dit zouden kunnen zijn. Flauw Wethouder Van Rij reageerde gis teravond terughoudend op de stap van de wijkvereniging. "Een beetje flauw", aldus de wethouder: "We la ten zo'n plan juist maken om de mo gelijkheden op een rijtje te krijgen. Die worden natuurlijk samen met de wijkvereniging doorgesproken". Duidelijk is dat in de nieuwe plannen geen ruimte is voor parke ren op de Kaasmarkt. Omwonen den moeten hun auto voortaan in de Marca-parkeergarage stallen. Het oude schoolgebouw, nu in gebruik door kunstenaars, zal ook verdwij nen. Het plan van Koolhaas moet op korte termijn klaar zijn. Op z'n vroegst zou volgend jaar met de uit voering kunnen worden begonnen maar de verwachting is dat er meer tijd nodig zal zijn. Wethouder Van Rij: "Een beetje flauw". LEIDEN - De PvdA-leden hebben het college gisteravond groen licht gegeven voor de plannen voor het Stationsplein. De ledenvergade ring, het hoogste orgaan binnen de partij, wenste niet tegemoet te ko men aan de bezwaren van de bewo ners van de Marislaan. Deze straat wordt volgens deze plannen een drukbereden doorgaande route. Omdat de inspraak nog gaande is, wensten de leden geen definitieve uitspraak te doen maar duidelijk werd dat zij het college niet voor de voeten willen lopen. Wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) wees een voorstel van be woners van het Stationsplein om door de Leeuwenhoek een nieuwe weg aan te leggen af. Hiermee wordt de Marislaan ontzien. De nieuwe weg zou de Plesmanlaan met de Rijnsburgerweg moeten verbinden waarna het verkeer over de tunnel via het Schuttersveld stad-in kan rijden. Volgens Van Rij is het echter in verband met nieubouw van het AZL onmogelijk een nieuwe weg in de Leeuwenhoek aan te leggen. De beoogde weg vond hij bovendien 'een omweg' waardoor automobilis ten op de Plesmanlaan geneigd zou den zijn sluiproutes via het Noord- einde en de Witte Singel naar de stad te gaan zoeken. Raadslid L. Geradts waarschuw de er voor dat de route Plesman- laan-Stationsplein-Schipholweg- Willem de Zwijgerlaan een aantrek kelijke verbinding tussen A4 en A44 wordt waardoor het aantal auto's fors toeneemt. Gemeente weigert een drankvergunning te geven Van onze redacteur Roy Klopper LEIDEN - Het uithangbord met de reclame van Amstel-bier hangt al buiten, maar de hotelgasten hebben een droge keel. In het nieuwe jeugd hotel Lits Jumeaux aan de Lange Scheistraat kan worden geslapen en gegeten, maar niet gedronken. De gemeente weigert de hoteldirec tie tot nu toe halsstarrig toestem ming te geven voor het schenken van alcohol. R. van den Berg, de eigenaar van het in oktober geopende hotel, heeft weinig begrip voor de houding van de gemeente. Zo'n twee jaar gele den lanceerde hij het idee voor een jeugdhotel in de Lange Scheistraat. De reacties waren enthousiast en het kostte dan ook weinig moeite om de gemeente zo ver te krijgen dat ze het bestemmingsplan veran derde. Officieel had het pand een woonbestemming, maar via een snelle artikel 19-procedure was dat probleem spoedig uit de wereld. Vervolgens gingen Van den Berg en zijn zus A. Oostdam snel aan de slag om het hotel te kunnen openen. Er werden tekeningen gemaakt en een begroting ingediend. Uit deze stukken blijkt duidelijk dat het de bedoeling was een bar te openen. Op de bouwtekeningen is de bier tap te herkennen, terwijl in de be groting een post 'drankverkoop' is opgenomen. Commentaar bleef uit. Vergunning De kersverse hotel-directeur kreeg zonder problemen een drankver gunning bij de afdeling bijzondere wetten van de politie en dacht bier en borrels te kunnen schenken. Daarmee rekende hij echter buiten de directie ruimtelijke ordening van-de gemeente. In een brief van 16 oktober laat de gemeente weten 'zeer verbaasd' te zijn dat Van den Berg een cafébe drijf wil beginnen. De plannen om drank te verkopen gaan dan ook niet door omdat een kroeg in strijd is met het bestemmingsplan, aldus de opstellers van de brief. Van den Berg weerlegt dat hij een café begint. "Ik wil mijn hotelgas ten alleen de mogelijkheid bieden een drankje te nuttigen bij het diner of voordat ze naar bed gaan". Van den Berg bemerkt nu al dat hij veel omzet verliest omdat de mensen in de avonduren naar cafés om de hoek vertrekken. "Terwijl ik dat geld hard nodig heb om de boel enigszins draaiende te houden". Van den Berg heeft al diverse ma len aangeklopt bij de gemeente om de zaak te bespreken, maar kreeg naar eigen zeggen weinig respons. Een brief die hij midden oktober verstuurde is nog altijd niet beant woord, en verzoeken om een ge sprek met de verantwoordelijke wethouder Van Rij zijn afgewezen. "Een beetje vreemd voor een ge meente die het toerisme wil promo ten". Complex Volgens woordvoerder L. Lamers van de directie Ruimtelijke orde ning ligt de zaak iets complexer dan Van den Berg suggereert. "De raad heeft ingestemd met een artikel 19- procedure met de wetenschap dat er een jeugd-hotel zou komen, met de nadruk op het woord jeugd. Het is niet nodig om daar maar een café van te maken". Lamers meent dat de gemeente het zich ook niet kan permitteren een tweede drankvergunning in de straat af te geven. "Er zit al een café in de Lange Scheistraat dat veel overlast veroorzaakt. De buurt klaagt steen en been. We gaan ons niet nog meer problemen op de hals halen door een ander ook nog eens een drankvergunning te verlenen". De brief die Van den Berg heeft gestuurd, wordt volgens de amb- tanaar zeer binnenkort beantwoord. "We zullen hem nogmaals melden dat hij geen vergunning krijgt". Tevreden Overigens loopt het jeugdhotel ook zonder drank al vrij aardig. Hotel eigenaar Van den Berg is zelfs zeer tevreden over het aantal gasten dat hij tot nu toe binnen kreeg. "We draaien pas korte tijd, maar hebben toch al veel gasten uit de hele we reld". Zo staan namen in het gasten boek uit de Verenigde Staten, Is raël, Frankrijk, Canada. Voor de ko mende zomer zijn al veel boekingen binnen. Het hotel telt drie slaapvertrek ken, waarin respectievelijk vier, zes en tien bedden staan. De slaapplaat sen zijn van elkaar gescheiden door een wandje, om een beetje privacy te scheppen. Een overnachting kost 20 gulden, voor een ontbijt moet 5 gulden wor den neergeteld. Een warme maal tijd wordt geleverd voor een prijs van ongeveer 8 gulden. Van deze laatste service kunnen overigens ook mensen gebruik maken die niet in het hotel logeren. mma R. van den Berg en A. Oostdam van het jeugdhotel aan de Lange Scheistraat: "De gasten lopen 's avonds naar het Cafe Om de hoek". (toto Ellea Martens) iSTAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11