STAD LE DEN Koopzondag: meer promotie dan inkomsten :eerenleed LEIDSCH m DAGBLAD 'Als je het in zes dagen niet verdient, lukt het ook niet in zeven' Overkoepelende bewonersraad woningvereniging De Sleutels Voor het eerst zijn zondag de meeste winkels in de Leidse binnenstad open. Een nieuwe actie van gemeente en middenstand: de koopzondag. Een primeur is het zeker, Den Haag bijvoorbeeld houdt tegelijkertijd een koopzondag. Naar eigen zeggen werd de ondernemersvereniging Leiden Leeft door een Arnhems voorbeeld geïnspireerd. Maar in de Leidse regio slaagde men er bovendien in zondag tussen tien uur 's ochtends en zes uur 's avonds gratis openbaar vervoer te regelen, verzorgd door NZH, Centraal Nederland en West- Nederland. Niemand kan evenwel het nut van een koopzondag goed omschrijven. 'Leuk voor de mensen, promotie voor Leiden' lijkt een bijna te voor de hand liggend argument. Maar wie houdt zondag zijn zaak gesloten? "Je blijft solidair, daarom ben ik open. Maar ik ben er niet voor", verzucht een winkelier. Het moet niet te vaak gebeuren, vinden de meeste betrokkenen. Van onze redacteur Emiel Fangmann LEIDEN L. Palm van de organi serende ondernemersvereniging Leiden Leeft wil volgend jaar op de eerste zondag tijdens de Lakenfees- ten wel weer open. Maar eerst is het afwachten of de promotie voor de bijna winterse koopzondag buiten de binnenstad enigszins is ge slaagd. Binnen het centrum is de score zeker geen honderd procent. Tot het in de Breestraat gelegen ABN-filiaal is een en ander nog niet doorgedrongen. "Nee, wij zijn zon dag niet open. En die koopzondag is mij onbekend", zegt een ABN-me- dewerker van personeelszaken. Ook de postkantoren en agent schappen doen niet mee, al moet men bij het PTT-hoofdkantoor aan de Schipholweg eerst even naden ken en verder vragen. Toch hebben vrijwel alle zaken - alleen defoodsector is minder verte genwoordigd - in het winkelgebied vari de Leidse binnenstad zich be reid verklaard zondag van elf uur 's ochtends tot 's middags vier of des noods vijf uur open te zijn. En raam biljetten onderstrepen die bereid heid. Dat een groenteman evenwel Pand van V en D voorgedragen voor monumentenlij st LEIDEN - Het pand van V en D is door de monumenten commissie voorgedragen voor plaatsing op de gemeentelijke monumentenlijst. Wanneer B en W hiermee instemmen mag er aan het pand niets worden veranderd zonder toestem ming van het gemeentebe stuur. Het interieur, met name het trappenhuis stond ter dis cussie, wordt niet op de lijst geplaatst. Met de voordracht van het kapitale pand van V en D geeft de monumentencommissie uiting aan haar voornemen om meer aandacht te besteden aan de jonge bouwkunst van na 1850. V en D is al sinds 1906 aan de Aalmarkt gevestigd. Het hui dige complex aan de Aal markt werd in 1934 gebouwd aan de hand van een ontwerp van vader en zoon Leo en Jan van der Laan. De laatste, ver moedelijk een leerling van Granpré-Moliére heeft ook het ontwerp van het voormalige Sint Elisabeth ziekenhuis aan de Hooigracht op zijn naam staan. Voor de nieuwbouw moesten enkele woonhuizen worden gesloopt. Sindsdien breidde V en D zich gestaag uit. Drie jaar na dat de nieuwbouw gereed kwam, werd het winkelpand uitgebreid met de naastgele gen panden. In de jaren zestig werd het café-restaurant 'In den Vergulde Turk' bij het winkelpand getrokken. Parkeergarages zondag geopend LEIDEN De drie parkeerga rages in het centrum van de stad zijn zondag tijdens de extra koopdag geopend. De Digros- garage, de Sanders-garage en de Driessengarage gaan open om 10.30 uur en sluiten om 17.00 uur. VRIJDAG 14 DECEMBER 1990 Zondag open: 200 procent salaris, ontbijt of een gratis hapje en drankje voor het personeel. niet open is ligt voor de hand, om dat op de dag des heren de veiling stokt. En openlijke tegenstanders van de koopzondag zijn moeilijk te vinden. Zo'n speld in een hooiberg is K. Timmerman, die aan de Haarlem merstraat een zaak in vak- en vrije- tijdskleiding drijft. "Ik sta niet posi tief tegenover de opening van mijn zaak op zondag. Begrijp me goed, ik ben niet tegen verruiming van ope ningstijden of tegen winkelen op zondag als anderen dat willen. Dat moeten de winkeliers ieder voor zich weten. Maar ik wil er zelf niet aan meedoen, nee, ook niet uit con- currentieoverwegingen. De norma le openingstijden voldoen". De publiciteit rond de koopzon dag vindt Timmerman enigszins misleidend. "Er wordt gesugge reerd, dat alle zaken in cfe binnen stad open zijn. Dat leidt er toe dat mensen het als negatief ervaren als ze voor mijn gesloten deur staan, maar we hebben allemaal gelukkig de vrije keuze. Als ik min of meer gedwongen zou worden op zondag open te zijn? Dan zou ik voor een baas gaan werken. Ik sta positief te genover initiatieven van winkeliers en sta open voor vernieuwingen, want als binnenstad heb je elkaar hard nodig. Maar je had ook iets an ders kunnen bedenken. Dat gratis openbaar vervoer bijvoorbeeld, dat hadden we ook op een zaterdag of de koopavond kunnen organiseren. Het kost tenslotte een hoop geld". Meerderheid "Als je het niet in zes dagen kunt verdienen, kun je het ook niet in ze ven", is het antwoord van Nic. Oudshoorn, eigenaar van Licht en Interieur aan de Breestraat. Hij is zondag wel lopen, maar 'slechts' tussen twaalf en vier. "Ik ben een te genstander van opening op zondag, maar ik ben solidair met mijn colle ga's Ik leg me bij het standpunt van de meerderheid neer. Maar de koop zondag is door amateurs georgani seerd. Er werd zomaar een datum geprikt. Ze hadden het dan beter een week eerder kunnen doen, want de winkels in Den Haag zijn zondag ook open. Maar goed, als het een succes wordt blijft ik misschien nog wel tot vijf uur open reageert Oudshoorn. Wild enthousiasme voor opening op zondag valt ook bij sommige grootwinkelbedrijven in Leiden niet te bespeuren; wel medewer king. J. Bos, bedrijfsleider bij Vroom Dreesman noemt de koopzondag 'een ontwikkeling', maar 'elke zondag open zou voor ons niet hoeven'. V D draait met een personeelsbezetting als op za terdag en dat vrijwillige zondagse personeel 'krijgt een verlaat ontbijt aangeboden'. Bedrijfsleider J. Visscher van de HEMA had evenmin moeite met het krijgen van personeel. "U begrijpt, ze krijgen 200 procent uitgekeerd en veel scholieren die op zaterdag al voor ons werken doen mee". Een gratis maaltijd, een hapje en een drankje: voor het personeel wordt op zondag overal extra goed ge zorgd. Visscher constateert dat ver ruiming van openingstijden als op een koopzondag zeer gevoelig ligt. "Dat neem ik waar". Maar uit con currentie overwegingen - "70 pro- LEIDEN De twintigjarige Leidenaar Denis van Rij werd gisteren de gelukkige winnaar van een geheel verzorgde reis voor twee personen naar de winter sportplaats Kitzbühél. Deze vakantie vormde de hoofdprijs in een door Trans reisburo van de NS en het Leidsch Dagblad georganiseerde verhalenwedstrijd, waarbij deelnemers in kort bestek iets moesten vertel len over hun wintersportbelevenissen. De jury, die bestond uit mevrouw Nieuwenhuizen van het reisburo en een kunstredacteur van het Leidsch Dagblad, wees Van Rij's verhaal aan als het beste. Het beeldende taalgebruik en de humor van deze Leidenaar gaven de doorslag. De prijs werd hem door mevrouw P.G.H. Slagter van de NS en mevrouw Hen- ny Ledeboer van Trans Reisburo uitgereikt. Het Leidsch Dagblad zorgde voor een extra zakcentje. Denis van Rij won de prijs met 'Mijn favoriete sport: skiën'. Daarin beschrijft hij een vakantie naar Saint Pierre de Chartreuse nabij Grenoble, een wintersport plaatsje "waar vroeger monniken die heerlijke likeur stookten en nu alleen nog maar bidden voor het welzijn van de wereld". In zijn epos, dat ongeveer één A-viertje in beslag neemt, memoreert hij de eerste, stuntelige, schreden van zijn pa op de maagdelijke piste. Denis van Rij: "Mijn vader stelde zich vrijwillig beschikbaar als personage in dit verhaal. Doe maar, zei hij, ik ben toch altijd de klungel". Denis van Rij hoopt op 1 maart te vertrekken naar Kitzbühél. Zijn broer, J. van Rij, deelt in de zege. Hij mag mee. (foto Ellen Martens) Politiecontrole 183 bekeuringen in drie dagen LEIDEN De politie heeft de afgelopen drie dagen bij regio nale controles 183 bekeurin gen uitgedeeld. De controles werden gehouden in Leiden (Lammenschansweg, Gooi meerlaan), in Voorschoten (Leidseweg, Veurseweg), in Oude Wetering (Alkemade- laan) en Leiderdorp (Engelen- daal, Persant Snoepweg). Voor de overtreding van de maximum-snelheid van 50 ki lometer werden 179 proces sen-verbaal opgemaakt, vier automobilisten kregen een bon voor het niet dragen van de autogordel. (foto Loek Zuydrrduin) cent van de grote steden heeft een koopzondag" - ligt meedoen voor de hand. Zelf wordt het initiatief tot zo'n zondag niet genomen en het personeel is tot niets verplicht. Bedrijfsleider D. van Velzen van C A doet over personele sterkte geen uitspraak maar is wel heel en thousiast. Zo heeft het bedrijf zon dag een 'grote verrassing' in petto voor het publiek en natuurlek ook voor het personeel. "Men name ou deren waarderen de koopzondag. Het valt mij altijd op hoe druk het op zondag in steden op straat is. En als je ziet hoe druk die winkels in Scheveningen op zondag altijd be zocht worden. Maar je moet het niet te vaak doen, geen zes, acht keer per jaar". C A, - "wij zijn van huis uit katholiek, dat weet u" - heeft geen principiële bezwaren meer tegen verstoring van de zondagsrust. "Nee, dat katholieke is van veertig, vijftig jaar geleden, maar toen werd er op zondag niet gewerkt. Bij het personeel zijn er nu geen bezwaren om op zondag te werken, we heb ben onder het personeel allochto nen en mohammedanen". Zo wil niemand spelbreker zijn en zijn gezicht niet verliezen. Dat je nog een klein graantje mee pikt, mag nooit de voornaamste reden zijn. Maar naast principes kan ook nuchterheid, zoals bij zaken voor voeding een reden zijn niet aan de koopzondag mee te doen. Zoals bij de pas twee weken oude Groen Win kel met biologische produkten in de Breestraat. Bedrijfsleider M. Weerstra: "Een deel van onze voorraad is verse groente en fruit, en dan moet ik op zondag met resten van zaterdag ko men. Dan kan ik beter dicht zijn. Maar de koopzondag gaat, denk ik, ten koste van de foodsector. Men sen geven hun geld aan andere za ken uit." En tegen een lachend per soneelslid zich hij: "Hé, je had dan wel twee keer zoveel loon verdie nen, hoor je dat?". Voedsel Bij Albert Heijn aan de Hooi gracht meent de telefoniste nog dat er getwijfeld wordt aan zondagope ning. Maar bedrijfleiderT. Oostdam weet het inmiddels zeker: "We blij ven dicht. Want wat halen we op on ze hals?. Het kost een hoop geld en het heeft voor ons geen zin. We heb ben even contact met Digros en Hoogvliet gehad en zij gaan ook niet open. Want niemand doet zijn kerst inkopen qua voedselprodukten als drank, vlees en voedsel op 16 de cember. Maar als de koopzondag een week later was gehouden, wa ren we zeker open gegaan". "Ik ben helemaal niet te beroerd om te werken, dat doe ik hier al bij na vijfentwintig jaar, maar dit gaat ten koste van mijn gezinsleven", zo benadrukt K. Timmerman van de Haarlemmerstraat nog eens. "Dan zeggen ze dat wij open moeten zijn, omdat de mensen steeds meer vrije tijd door arbeidstijdverkorting krij gen. En dan zouden wij juist langer moeten gaan werken? Die solidari teit met de andere winkeliers heb ik niet meer. Jaren ben ik solidair ge weest, dan maakte je afspraken, maar dan ging die toch zó laat dicht en die weer op een andere tijd, en dan stond je weer een paar verloren uren hier". Timmerman is ook verklaard te genstander van een toekomstige avondsluiting om half zeven. "Vroe ger kon je dat mooi zien toen Albert Heijn hier nog zat. De mensen die er daar om twee voor zes nog naar bin nen wilden, staan er straks om twee voor half zeven. Het is vaak ook ge makzucht van de mensen. Ik durf staande te houden, datje hier in Ne derland, waar je ook woont, binnen anderhalf uur boodschappen kunt doen en overal kunt komen. Daar heb je geen zondag voor nodig". Toch bewijst aanstaande zondag zijn nut voor een pasgehuwd stel in Leiden. Zij geven dan hun verlate trouwfeestj e en schreven op de uit nodiging: Geen tijd om een cadeau tje te kopen? Geen nood, de winkels in Leiden zijn die dag open. LEIDEN - Zestien vertegenwoor digers van acht bewonerscommis sies van de woningbouwvereniging De Sleutels hebben zitting geno men in een overkoepelende bewo nersraad. Deze nieuw ingestelde raad wordt de gesprekspartner van de woningbouwvereniging. Alge mene beslissingen op het gebied van beheer en verhuur worden eerst met deze instantie besproken. Dé Sleutels heeft het woningbe stand opgedeeld in tien stadswij ken. Ze streeft ernaar in elk van deze stadsdelen een bewonerscom missie te laten functioneren. In acht wijken draaien inmiddels dergelij ke commissies, alleen in de Tuin- stadwijk is het nog niet gelukt huur ders te vinden die in een commissie willen zitten. In de Hoven is de be wonerscommissie al weer opge stapt. E. van Kaam, hoofd bewonersza ken van De Sleutels heeft goede hoop dat in beide wijken binnen kort alsnog een bewonersvertegen-, woordiging van de grond komt. In de Tuinstadwijk hebben zich in middels wat mensen gemeld die toch belangstelling hebben en in de Hoven, omgeving Zwarte Pad, staan ingrijpende veranderingen op stapel in de tuinen tussen de flats. "Dat is toch een onderwerp dat de mensen anspreekt. Het biedt ons de gelegenheid eens met huurders te praten over de vorming van een nieuwe commissie", aldus Van Kaam. Commissieleden uit deze wijken zijn ook welkom om zitting te nemen in de nieuwe bewoners raad. Horecabond tegen vrije sluitingstijden LEIDEN De werknemers in de horecasector zijn tegen het vrijlaten van de sluitingstijden van cafés. Zij vrezen dat de werktijden nog verder verslechteren en dat er meer over uren moeten worden gemaakt. De afdeling Leiden van de hore- ca-bond FNV heeft onder haar le den een enquête gehouden over het vrijlaten van de sluitingstijden. Nu ongeveer eenderde van de formulie ren is teruggestuurd, blijkt volgens districtsbestuurder F.J. Gastkem- per dat het merendeel tegen de vrije sluiting is. Hij wijst erop dat ook een flink aantal werkgevers tegen de verruiming van de sluitingstij den is en alleen om concurrentie- overwegingen langer openblijft. Volgens de vakbondsbestuurder zijn er nog wel meer redenen voor de gemeente om van het plan af te zien. "In Tilburg, Haarlem en Eind hoven heeft men de oude situatie ook weer teruggedraaid na een proef met vrije sluitingstijden. Het bleek allemaal teveel overlast voor de omwonenden op te leveren". Volgens vakbondsbestuurder en PvdA-raadslid L. Gerardts heeft het gemeentebestuur van Leiden wei nig te maken met het standpunt van de vakbond. "Dit is een zaak tussen de werkgevers en werknemers in deze sector, die zoeken dat maar uit". De situatie is volgens hem niet te vergelijken met de openstelling van de bibliotheek op zondag waar de vakbond ook tegen was. "In de cao voor bibliotheekpersoneel staat duidelijk dat er niet wordt gewerkt op zondag, zo'n bepaling staat niet in de cao voor de horeca". De Leidse bevolking krijgt op 6 maart de kans om zicht uit te spre ken over de vrije sluiting van de ho reca. Op die dag wordt er tegelijk met de verkiezing van Provinciale Staten een referendum gehouden. BOA voelt zich door gemeente miskend LEIDEN - De BOA (Boycot Out- span Actie) voelt zich door de ge meente aan de kant gezet nu deze heeft besloten dat de tentoonstel lingsruimte in de Waag niet langer gebruikt mag worden door 'alterna tieve' groepen. De gemeente wil de Waag gebruiken voor 'vernieuwen de kunst' en daarin is geen ruimte voor bijvoorbeeld tentoonstellin gen over het verzet of de apartheid. Een nieuw verzoek van de BOA om te mogen exposeren in de Waag is door de gemeente dan ook afgewe zen. De BOA is daarentegen van me ning juist niets anders te doen dan 'vernieuwende cultuur' te stimule ren. "Wie bepaalt wat verstaan moet worden onder hedendaagse kunst en cultuur", aldus Esau du Plessis van de BOA. "De gemeente geeft blijk van een elitaire aanpak en sti muleert een soort elitekunst. De ge meente" doet afbreuk aan de noodza kelijke strijd tegen apartheid en ra cisme". De alternatieve plaatsen die de gemeente heeft voorgesteld (de hal van het stadhuis, de galerie in De Burcht of de Hooglandse kerk) wor den door de BOA afgewezen. Boetes voor fietsen in Haarlemmerstraat LEIDEN Bij een controle op de Haarlemmerstraat gisteren tijdens koopavond heeft de politie 35 fiet sers en een bromfietser bekeurd voor het rijden in het voetgangers gebied. In de Breestraat kregen 11 auto mobilisten een bon voor overtre ding van het inrijverbod. Verder trad de politie op diverse plaatsen in de stad op tegen het afsteken van vuurwerk. damesmode breestraat 108 leiden Vanaf zaterdag 15 dec. geopend STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9