Noodtoestand voor gedeelte van Ossetië Voor miljoenen Afrikanen dreigt de hongerdood Troepen herstellen de orde in Albanië Ambassadeur VS uit Kuwayt vertrokken Veel kritiek op Griekse wet tegen het terrorisme gS&SkifioriL VRIJDAG 14 DECEMBER 1990 Onlusten in autonoom gebied Georgië ATHENE - De kleine regerings meerderheid in het Griekse parle ment heeft gisteren het zwaar om streden wetsontwerp op de be scherming van de maatschappij te gen de georganiseerde misdaad aangenomen. In de wandeling wordt het de wet tegen het terroris me genoemd, of - door de tegenstan ders - de terroristische wet. luisteren. Menige jurist heeft hier- dan trots was op de primeur), waar- alarm geslagen, maar de pers is in niet alleen anti-parlementaire MOSKOU (UPI/DPA/AP) - Troepen van het Sovjet-ministerie van binnenlandse zaken zijn gisteren Zuid-Ossetië, een voorheen autonoom gebied in de Sovjetrepubliek Georgië, binnengetrokken nadat het parlement van Georgië woensdagavond de noodtoestand af kondigde voor de Zuidossetische hoofdstad Tschinvali en het omliggende district. Dat heeft de onafhankelijke nieuwsdienst Interfax gemeld. vooral verontrust over de bepaling stokpaarden konden worden De wet "is gericht tegen een aantal die het publiceren van manifesten lucht, maar ook het slachtoffer post- ik-sp terroristische organisaties "en elke andere verklaring" van de huum in de zwartste kleuren kon terroristen verbiedt. Met name Dora Bakoyannis, dochter van premier Mitsotakis, heeft hiervoor vurig gepleit sinds betoogde zij. "Ze moorden alleen ficier van justitie zo'n maatregel af- linkse terroristische organisaties die in dit land opereren zonder dat ooit een spoor van de daders wordt gevonden. De meest mysterieuze is de 'Revolutionaire Organisatie 17 worden afgeschilderd. alleen maar poneerde dat hij on schuldig was, vormde het publice ren van zo'n 'verklaring' dan ook een overtreding? En hoe stond het met het overne men van zulke berichten uit de bui tenlandse pers, die niet onder Griekse voogdij stond? Met een wet als deze, aldus een commentaar, gaan de Grieken, net als tijdens de kolonels, weer naar BBC en Deut sche Welle luisteren. Tijdens de parlementsdebatten heeft de minister van justitie een kleine verzachting ingevoerd. Het verbod treedt niet automatisch in "Zonder die moord zou voor die werking, maar na elke terroristi- verhalen geen belangstelling zijn", sche aanslag "kan" de bevoegde of- november'/die al sinds 1975 actiefis vorig jaar haar echtgenoot, de afge- om hun ideeén te kunnen luchten", kondigen. Dit gebeurde ook reeds en 14 moorden, benevens andere vaardige Paul Bakoyannis, het Tevergeefs probeerde de bewinds- na de eerste moord, op de CIA-chef spectaculaire aanslagen en roof- laatste slachtoffer werd van 'De vrouw inmiddels de eigenaren van in Athene Richard Wells in 1975. Het parlement van Georgië besloot de noodtoestand in te stellen nadat het dinsdag na 68 jaar een einde had gemaakt aan de autonome status van Zuid-Ossetië en woensdag bij onlusten in Tschinvali drie doden waren gevallen. Volgens Interfax Moskou heeft de voor vandaag ge nen wier grenzen zij zich bevinden. Ossetië heeft onlangs de soevereini teit uitgeroepen en een eigen parle ment gekozen. De centrale Sovjet-regering in overvallen heeft gepleegd. De nieuwe wet bevat een aantal artikelen die voorzien in de moge lijkheid verdachten langer dan tot 17de november'. Zij fungeert nu als de kranten ertoe te bewegen tot een 'onderminister bij de eerste-minis- onderlinge erecode te komen op dit Sovjet-hoofdstad gevlogen De nu toe vast te houden zonder dat chelijk en onaanvaardbaar het was op het standpunt dat het gedwon- Amerikaanse regering had bij het een aanklacht wordt geformuleerd, tQr™ricfon "a o1tp vertrek van Landsbergis het "on- terwijl de bevoegde officier van jus- derhandelingsproces" tussen Vilni- tiüe hun briefgeheim mag schen- us en Moskou nog toegejuicht. den en hun telefoon mag laten af- Maar ze werkte niet. Ook nu schrijft het blad '48 hours' - dat elke twee dagen uitkomt - zich niet aan enigerlei verbod te zullen houden. En een journalist van een dat een bende terroristen na elke gen niet-vermelden van de manifes- ander krant vraagt zich af wat er aanslag automatisch een of twee pa- ten, onder welke omstandigheden moet en mag gebeuren als de orga- gina's ruimte kreeg in een door haar dan ook, een inbreuk op de persvrij- nisatie komt met een manifest voor- zorgvuldig uitgezochte krant (die heid inhield. Stel dat de verdachte dat ze de aanslag heeft gepleegd. hadden onbekenden in het centrum van Tschinvali vanuit een auto met mitrailleurs geschoten op twee an dere auto's en daarbij een politie agent, een lijfwacht van de pas ge kozen president Zviad Gamsa- choerdia en een burger gedood. Twee andere mensen raakten ge wond. De noodtoestand geldt in begin- afhankelijkheid, sel voor een maand en omvat onder meer een uitgaansverbod. Op grond van de noodtoestand geldt van 22.00 uur tot 07.00 uur een uitgaansver bod en kunnen de autoriteiten openbare bijeenkomsten verbieden en de massamedia controleren. Zuid-Ossetië is een van de twintig autonome republieken van de Sov jetunie (ASSR). Zij hebben beperk te zeggenschap over hun eigen za ken, maar delegeren de meeste ta ken aan de Sovjet-republieken bin- plande consultatieve gesprekken met de leiders van de Baltische staat Litouwen voor onbepaalde tijd verdaagd. Dit is gisteren in krin gen rond de Litouwse delegatie in Moskou vernomen. Eerder meldde Interfax dat de beide delegaties hadden aangekondigd te gaan on derhandelen over de Litouwse on- De Litouwse president Landsber gis was vervolgens rechtstreeks van zijn bezoek aan Washington naar de Aantal doden bij aarbeving Sicilië opgelopen tot 19 ROME (AP) - Het aantal slachtof fers bij de aardbeving gisteren in - het oosten van Sicilië is opgelopen ^9,j tot negentien. Dertien doden "Sijn uit het puin opgegraven in het plaatsje Carlentini, waar verschil- - lende huizen zijn ingestort. Een van de generaal is van grote waarde Verband Gladio en coupplan Italië ROME (GPD) Het verband tus sen Gladio en het plan tot een staatsgreep in 1964 van de toenmali ge generaal van de carabinieri, De Lorenzo, is vrijwel zeker. Bij 'opera tie Piano Solo' zouden 700 politici, vakbondsleiders en andere 'ver dachte' personen worden overge bracht naar het opleidingskamp van Gladio op Sardinië. Dit blijkt uit de gisteren afgelegde verklaring van een ex-generaal van de militaire politie, Arnaldo Ferrara. Ook werd duidelijk dat er verbanden beston- eilig- heidsdiensten en leden van de vrij metselaarsloge van Licio Gelli, de 'Propaganda Due'. De getuigenis n grote waarde omdat de discussie in Italië zich de naaiu uvcuccu iqlci aan naai vu- laatste weken toespitst op het al dan wondingen. Vijf mensen overleden n'et Utegale karakter van de NAVO- aan een hartaanval. Het Italiaanse organisatie, persagentschap AGI liet weten dat zeker 200 mensen gewond zijn ge raakt en dat de schade rond de 400 miljoen dollar (660 miljoen gulden) ligt. Zo'n 2.500 mensen werden dakloos. Volgens het ministerie deed de beving, die een kracht had van 4.7 op de schaal van Richter, zich gis termorgen om half twee plaatselijke tijd voor. De bewoners van het oos telijke deel van het eiland werden door de schok uit de .slaap gewekt en gingen in paniek de straat op. Ve len brachten de nacht door in auto's uit vrees dat hun huizen bij nieuwe schokken zouden instorten. De be ving werd gevolgd door tientallen naschokken. Het epicentrum van de beving lag in zee, vijftig kilometer ten zuidoos ten van de havenstad Syracuse. Buiten Carlentini, dat het ergste werd getroffen, is ook in verschil lende andere steden en dorpen om vangrijke schade aangericht en vie len tientallen gewonden. Talloze kerken op Sicilië zijn ge sloten wegens instortingsgevaar. In het plaatsje Augusta werd een va kantieoord door de burgemeester opgeëist om 1500 daklozen te kunnnen herbergen en in Catania stelde een rondreizend circusgezel schap zijn verwarmde tent ter be schikking aan de slachtoffers. WENEN/LONDEN (Rtr/AFP/DPA) - Veiligheidstroepen hebben giste ren volgens het Albanese persbu reau ATA de orde hersteld in Shko- der. Bij gevechten van Albanese mi litairen en politie met betogers zijn in deze plaats drie politieagenten gewond geraakt door messteken van "hooligans". De slachtoffers zijn het hoofd van de politie in het district, agent, die door betogers met mes sen en ijzeren staven werden aange- De ongeregeldheden komen een dag nadat president Ramiz Alia op riep tot kalmte nu het communisti sche Albanië voorzichtig koers zet naar een democratisch bestel. Het hele jaar duiken al berichten op over anti-communistische rellen in Shkoder. Het is echter voor het LIMA - In de Peruaanse hoofdstad Lima kwam het gisteren tot rellen bij protesten vanleraren die salarisverho- tigTdater onlustenÏHnMShkoder ging eisen. De economische maatregelen van de regering-Fujimori heeft in het hele land voor grote sociale onrust en dat troeDen worden ineezet te- gezorgd. Il0l„ AFP, gen anti-regeringsgezinde betogers. In januari werd al gemeld dat in Sh koder een standbeeld van Stalin was omgegooid. In Albanië zijn volgens de inter nationale mensenrechtenorganisa tie Amnesty International nog hon derden politieke gevangenen, on danks de hervormingen die de rege- cc. ring in Tirana in mei en juni van dit poM.eoff.der en een jaa® heeft doorgevoerd. Sommigen nr hprntrpr? mot mps. zijn tot 25 jaar gevangenisstraf ver oordeeld omdat zij hebben gepro beerd het land te ontvluchten. De strafmaat voor illegale grensover schrijding is in mei teruggebracht tot vijf jaar maar geldt niet voor al eerder veroordeelden, zo schrijft Amnesty in een vandaag gepubli ceerd onderzoeksrapport. Volgens voormalige politieke ge vangenen die door Amnesty zijn ge hoord, worden sommige gevange nen gemarteld en is de situatie in de gevangenissen "gevaarlijk". De mensenrechtenorganisatie roept de autoriteiten op de constitutie en an dere wetten te veranderen zodat de mensenrechten in Albanië kunnen worden gegarandeerd. BAGHDAD (Rtr/AFP) - De Ameri kaanse ambassadeur in Kuwayt en vier andere Amerikaanse diploma- ADVERTENTIE ten die ruim vier maanden hebben verlaten. In het Iraakse vliegtuig den dat het naar verwachting de vastgezeten in de Amerikaanse mis- dat ambassadeur Nathaniel Howell laatste groep buitenlanders is die sie, hebben het emiraat gisteren en de anderen naar Baghdad het bezette Kuwayt en Irak verlaat bracht, vanwaar ze later doorreis- na de aankondiging van Irak dat al- den naar Frankfurt, reisden 94 an- le gijzelaars mogen vertrekken, dere westerlingen mee, van wie een aantal zich lange tijd had schuilge houden. De Britse ambassadeur in Irak reisde gisteren met 13 Britse ex-gijzeiaars af, maar zal in januari weer terugkeren. Amerikaanse functionarissen zei- ONTDEK DE RIJKDOM VAN ONZE KOLLEKTIES: WOLFSLAG - 745 Breestraat - 2301 EA Leiden KOKERSPALEIS MARCELLA- 3, Korevaarstraat - 2311JS Leiden Extreem-rechtse fractie uiteen in Europarlement De VS hebben steeds geweigerd de ambassade te sluiten. Doordat Iraakse troepen de levering van elektriciteit, water en voedsel afsne den, ontstond echter in de Ameri kaanse missie voor diegenen die daar onderdak hadden, een steeds STRAATSBURG (GPD) - De frac- Tërroristen-rechter' pleegt zelfmoord PARIJS - De Franse rechter Gilles Boulouque, die vele terrorisme-pro- cessen voorzat, is gisterochtend overleden nadat hij zichzelf in zijn woning in Parijs met een vuurwa pen in de mond had geschoten. Over het motief is niets bekend. Be richten dat de zelfmoord was inge geven door familieproblemen wer den door Boulouque's advocaat ontkend. Boulouque leidde ver scheidene geruchtmakende proces sen tegen Libanese, Iraanse en Bas- kische terroristen. Hij werd zelf het voorwerp van een onderzoek toen de terrorist Fouad Ali Saleh hem be schuldigde van schending van zijn geheimhoudingsplicht. Boulouque werkte sinds 1986 onder strenge be waking. Volgens zijn collega's was hij ontelbare malen met de dood be dreigd. moeilijker situatie. President Geor- tie Europees Rechts in het Europar- ge Bush zei vorige week dat de di- lement is uit elkaar gevallen. Sinds plomaten worden teruggetrokken deze week zitten de afgevaardigden maar dat de ambassade technisch van Le Pens Nationale Front en gezien open blijft. De twee Britse di- Schönhubers Republikaner Partij plomaten die nog op hun post zitten niet meer naast elkaar, in Kuwayt, vertrekken binnen een In hun huidige samenstelling kan week. geen van beide partijen als zelfstan- President Bush heeft de EG-lan- dige fractie optreden, waardoor ze den opgeroepen in het Golfconflict automatisch tot het groepje van toch vooral "een harde houding te niet-ingeschrevenen (thans 9 van de blijven aannemen en in eenheid 518 Europarlementariërs) worden met de VS te handelen". Volgens gedegradeerd. bezoek van de Iraakse minister Aziz SS-verleden, noemt Le Pen een ra- (buitenlandse zaken) aan Washing- cist en wenst de Republikaner Par- ton, en dat van de Amerikaanse mi- tij niet langer te vereenzelvigen met nister Baker aan Baghdad. de anti-semitische uitlatingen van nog onduidelijk of de twaalf zich zijn terugkeer een maand geleden zullen uitspreken voor een vredes- uit Baghdad, waar hij de vrijlating conferentie over het Midden-Oos- van ongeveer honderd Europese ten, waarbij ook de Palestijnse gijzelaars bewerkstelligde, in het kwestie aan de orde moet komen. verkeerde keelgat geschoten. Brandend protest Zeven Vietnamese bootvluchtelin gen hebben vandaag in Hongkong verwondingen opgelopen nadat ze zichzelf in brand hadden gestoken om te protesteren tegen het repa- triëringsbeleid van de Britse kroon kolonie. Bewakers in het kamp gre pen direct in en wisten te voorko men dat de vluchtelingen ernstige verwondingen opliepen. De Vietna- mezen protesteerden met hun daad tegen het beleid van Hongkong dat alleen politieke vluchtelingen wor den opgenomen en economische vluchtelingen kunnen kiezen tus sen een voortgezet bestaan in de kampen of een terugreis naar hun vaderland. Massagraven In Tsjaad zijn twee massagraven ontdekt met de lichamen van in to taal ongeveer honderd Sudanezen, die zouden zijn vermoord na te zijn ontvoerd door troepen van de afge zette president Hissene Habré. Habré werd deze maand verdreven door rebellenleider Idriss Deby, wiens regering wordt gesteund door Sudan. Aanslag ETA In San Sebastian in Spaans Basken land is gisteren een 52-jarige kran tendistributeur doodgeschoten. De Baskische afscheidingsbeweging ETA heeft de verantwoording voor de moord opgeëist. Bomaanslag Bij een aanslag op een politiebus zijn in de Colombiaanse stad Medel- lin zeven agenten om het leven ge komen en vier gewond geraakt. Me- dellin is de tweede stad van Colom bia en het centrum van de cocaïne handel. NAIROBI - Afrika en hongers nood zijn nog even onafscheidelijk als altijd. Tussen de tien en vijftien miljoen Afrikanen hebben op dit moment acute voedselhulp nodig om niet van de honger om te ko men. In traditionele hongerlanden als Sudan en Etiopië is de situatie ernstiger dan ooit, beweren hulp verleners. "De voedselsituatie in Afrika is in zijn algemeenheid flink verslech terd het afgelopen jaar", zegt een vertegenwoordiger van de Voedsel en Landbouw Organisatie van de Verenigde Naties (FAO) in Nairobi. "De produktiegroei is in de meeste gevallen weer teniet gedaan door de sterke bevolkingstoename en kli maatveranderingen hebben hun ne gatieve invloed. De woestijn rukt sneller op dan ooit tevoren". Volgens zijn collega van het We reld Voedsel Programma (WFP) gaat vooral oostelijk Afrika door een moeilijke periode. Hij wijst op Etiopië en Sudan, maar haalt ook Kenya aan. "In het verleden was het voor ons geen probleem om 20.000 ton graan van de Kenyaanse over heid te kopen om voedsélzendingen uit Europa voor bijvoorbeeld Sudan aan te vullen". "Op dit moment is dat wel moei lijk. De voorraden maïs en bonen zijn minimaal en de regering ver wacht een matige oogst. Het uitblij ven van voldoende regen heeft vooral in Noord west-Kenya reeds zijn sporen achtergelaten. De noma dische bevolking verlaat massaal het gebied en is al begonnen met het verkopen van vee voor 2 prijzen". In het geval van Sudan, dat al ja ren wordt geteisterd door droogte en burgeroorlog, wordt gesproken over een hongersnood van "bijbelse afmetingen". Volgens westerse hulpverleners worden tussen de ze ven en elf miljoen Sudanezen (de helft van de totale bevolking) be dreigd. Om de situatie ten goede te keren, heeft de FAO deze week een beroep gedaan op internationale donoren om 1,3 miljoen ton voedsel naar Sudan te sturen. Een miljoen ton voedsel is nodig ter compensa tie van de mislukte oogst van dit jaar, terwijl 300.000 ton is bestemd om de voedselreserves, die zich vol gens de FAO op een zeer gevaarlijk laag peil bevinden, aan te vullen. Het organiseren van een hulpope ratie in Sudan is echter allesbehalve een eenvoudige zaak. Sudans mili taire leider, generaal El Bashir, ver klaarde begin deze week dat inter nationale voedselhulp alleen wel kom is als zijn regering zowel het transport als de distributie van de hulpgoederen voor haar rekening kan nemen. Westerse donoren daar entegen willen ten minste gedeelte lijk betrokken zijn bij de hulpopera tie, om ervoor te zorgen dat het voedsel bij alle hongerige Sudane zen terecht komt. De organisaties menen dat Khar toum in het verleden voedselhulp steeds bewust uit de door rebellen bezette gebieden in Zuid-Sudan heeft gehouden. De Sudanese rege ring op haar beurt beschuldigt de westerse organisaties ervan de re bellen te steunen en meer voedsel naar hun gebieden te sturen dan J. Door burgeroorlog en droogte dreigen in onder meer Etiopië miljoenen mensen letterlijk van de honger om te komen. Sommigen voorspellen voor het land de grootste ramp uit haar geschiedenis. (archierfoto) sen met een ernstig tekort aan voed sel te kampen hebben. De verwach ting is dat in sommige gebieden, door het uitblijven van regen, de oogst bijna in zijn geheel zal misluk ken. De regering in Addis Abeba heeft onlangs om 800.000 ton voed sel verzocht om een massale sterfte onder de bevolking te voorkomen. Uitzichtloos In buurland Etiopië is de situatie al even uitzichtloos. Ook hier zijn droogte en burgeroorlog de belang rijkste oorzaken van een steeds weer terugkerende hongersnood en wordt door de burgeroorlog de dis tributie van voedsel ernstig bemoei lijkt. Sommige hulpverleners vre zen dat Etiopië een ramp te wachten staat die veel omvangrijker is dan die uit het verleden. In de noordelijke provincies Eritrea, Tigre en Wollo worden ruim 4,5 miljoen mensen bedreigd, ter wijl in de oostelijke provincie Ha- rarghe meer dan een miljoen men- Wat de voedselproduktie in Etio pië betreft, is er echter als gevolg van de onlangs doorgevoerde eco nomische hervormingen ook een klein lichtpuntje zichtbaar. Boeren mogen nu een eigen stuk land bezit ten en bewerken en de oogst zelf verkopen. Als gevolg hiervan wordt in Zuid-Etiopië 20 procent meer land gecultiveerd. In Uganda zijn als gevolg van de burgeroorlog ernstige voedselte korten ontstaan in de noordoostelij ke districten Kumi en Soroti. Vol gens de overheid hebben hier 185.000 mensen onmiddellijk voed selhulp nodig en het land heeft der halve een beroep gedaan om wes terse donoren. Veel van de hongeri ge Ugandezen hebben het grootste deel van dit jaar doorgebracht in door de regering opgezette kampen, terwijl het regeringsleger in hun woongebied jacht maakte op rebel len. Hongersnood dreigt ook voor 64.000 mensen in het westen van buurland Tanzania. Schildluizen hebben hier een groot deel van de casave-oogst opgegeten, terwijl overstromingen andere voedselge wassen hebben vernield. En op het eiland Pemba zijn, als gevolg van droogte, rond de 25.000 mensen aangewezen op mango's en wilde vruchten. De regering van Zanzi bar, waaronder Pemba valt, heeft aangekondigd hulpgoederen te stu ren. Noodhulp is verder noodzakelijk voor Malawa en Somalië, voorna melijk als gevolg van honderddui zenden hier verblijvende vluchte lingen uit respectievelijk Mozambi que en Etiopië. In zuidelijk Afrika zijn het vooral het door burgeroorlog geteisterde Angola en Mozambique die met hongersnood te kampen hebben. De Britse hulporganisatie Oxfam waarschuwde nog niet zo lang gele den dat in het zuiden van Angola een miljoen mensen worden be dreigd. Drie opeenvolgende slechte oogsten hebben van de provincies Cunene, Huila en Namibe rampge bieden gemaakt. Als gevolg van de succesvolle vredesinitiatieven zijn zeer recentelijk de eerste voedsel- transporten op gang gekomen naar gebieden die voorheen nauwelijks toegankelijk waren en waar reeds duizenden mensen zijn omgeko men. Maar de situatie blijft kritiek. Liberia Het zelfde verhaal gaat op voor Mo zambique. Het transportnetwerk is hier als gevolg van de burgeroorlog een grote puinhoop en voedselkon vooien die desondanks toch op pad gaan naar de hongergebieden wor den regelmatig aangevallen door Renamo-rebellen. Hulporganisaties zijn daarom erg huiverig met het or ganiseren van hulp en benadruk ken dat het vredesakkoord tussen regering en rebellen een eerste voorwaarde is voor succesvolle hulpverlening. De voedselsituatie is verder ui terst bedroevend in het Westafri- kaanse Liberia, waar de reeds een jaar durende burgeroorlog zowel de produktie als de distributie van voedsel volledig heeft lamgelegd. Het planten van rijst, dat meestal gebeurt in de periode april/juli is dit jaar in een aantal gebieden hele maal achterwege gebleven, waar door hier voor oktober/november 1991 geen oogst te verwachten is. De bevolking van de hoofdstad Monrovia is al maanden aangewe zen op palmpitten en wilde planten voor de dagelijkse maaltijd. Direct na de tekening van het wapenstil standsakkoord, eind vorige maand, zijn echter internationale acties op gang gekomen om voedsel naar het land te sturen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7