[a Winstmaker Phihps Zschrapt 650 banen DE FEESTDAGEN EN EXTRA VOORDELIG IN HUIS: Hulshof f ■f Eurometaal sloeg order met luchtje af Taxi rijdt in Moskou alleen nog op Amerikaanse dollars Lr Werknemers vinden heus wel nieuwe baan' VfiflR -ê- ■VRIJDAG 14 DECEMBER 1990 jende k W. EINDHOVEN (ANP) Bij de vestiging van de lichtdivisie van het elektronica-concern Philips in Eindhoven verdwijnen 650 van de 1650 arbeidsplaatsen. Bovendien worden 115 banen van Eindhoven overgeplaatst naar andere vestigingen van Philips Licht, hoofdza kelijk in Nederland. Philips heeft dit gisteren meegedeeld. De lichtdivisie is de laatste ja ren de meest winstgevende van het hele Philips-concern. Een onbekend aantal werknemers wordt ontslagen, terwijl een groot deel van het personeel verdwijnt door natuurlijk verloop. Een "sub stantieel aantal medewerkers" 'Winst bedrijven komt onder druk' AMSTERDAM (ANP) - Een studie van economen van het Economisch Bureau van de Amrobank geeft aan, dat de solide positie van het Neder landse bedrijfsleven in 1990 en 1991 onder druk komt te staan, met name wat betreft de winst. Dit komt door tegenvallende economische groei hogere loonkosten, rentelasten en olieprijzen. De nettowinsten van de meeste in 1990 in Nederland opererende be drijven zullen dit jaar nog licht stij gen. Een klein aantal relatief grote bedrijven wordt echter geconfron teerd met hoge saneringskosten en incidentele tegenvallers (Philips), waardoor de totale nettowinst zal afnemen met ongeveer 3 procent. De afneming van de gezamenlijke winst van de Nederlandse beurs- NV's zal naar schatting 15 tot 25 pro cent lager uitkomen, omdat hierin ook tegenvallende buitenlandse re sultaten naar voren komen. Een verdere koersdaling van de dollar tot gemiddeld 1,50 gulden (in plaats van een veronderstelde van 1,65) door een recessie in de Ver enigde Staten zou de winst met nog eens bijna 5 procent doen dalen. Verklaring van accountant moet duidelijk worden AMSTERDAM (ANP) - De regis teraccountants hebben besloten tot een nieuw stelsel van verklaringen van onafhankelijke accountants in de jaarverslagen van bedrijven. Het Nivra (Nederlands Instituut van Re gisteraccountants) wil hiermee meer duidelijkheid scheppen en aansluiten op internationale ont wikkelingen. De goedkeurende verklaring on der voorbehoud en de voorwaarde lijke verklaring maken plaats voor een verklaring met beperkingen. Het nieuwe stelsel gaat gelden voor jaarverslagen over 1991 en later. Accountants kunnen in de toe komst vier soorten verklaringen verstrekken: de goedkeurende ver klaring, de verklaring met beper king, de verklaring van oordeelont houding en de afkeurende verkla ring. Het Nivra wil door zelfregule ring voorkomen dat de overheid overgaat tot een verplichting voor de accountants om de fiscus inzage te geven in de controledossiers. Economie kort Benzine goedkoper Oliemaatschappij Shell verlaagt de adviesprijzen voor benzine en die sel met ingang van morgen met twee cent per liter. De organisatie van zelfstandige olie- en kolenhan delaren Novok volgt Shell. Werkloosheid De werkloosheid in Groot-Brittan- nië is in november opgelopen tot 6,2 procent van de beroepsbevolking. In oktober zat het werkloosheids percentage op zes. Het aantal werk lozen steeg met 57.600 tot 1,76 mil joen. Deze stijging is de grootste sinds mei 1981. Vleesbedrijf dicht Vleeswarenfabriek Van Halteren in Bunschoten (40 werknemers) gaat toch dicht. Eind oktober leek het er op dat sluiting van deze dochter van het Homburg-concern van de baan was. Een alternatief plan van de vakbond biedt nu toch geen uit komst. Loodaffaire Veehouder H.E. Waalkens uit Fin- sterwolde heeft gisteren via een kort geding voor de president van de Groninger rechtbank van het veevoederbedrijf Slump uit Stroobos een voorschot geëist van 30.000 gulden op de door hem gele den schade van 60.000 gulden in de loodaffaire. In oktober vorig jaar kwam aan het licht dat 350 noorde lijke boeren veevoer van Slump hadden gekregen waarin een ontoe laatbare hoeveelheid lood was ver werkt. Looneis Unie BLHP De Unie BLHP (vakbond voor ad ministratief, technisch en commer cieel personeel) stelt in de komende cao-onderhandelingen een looneis van gemiddeld 4 procent, maar be houdt zich het recht voor om de eis begin februari bij te stellen. Als het kabinet besluit tot lastenverzwa ring voor de burgers, dan zal de Unie aanvullende looneisen stellen. maakt gebruik van de speciale ver- trekregeling voor ouderen. Philips Lighting heeft in Nederland onge veer 8300 werknemers, waarvan er met de al eerder aangekondigde re organisaties in totaal 1500 verdwij nen. "Philips is zelf maandenlang be zig geweest met de voorbereidingen en dan zouden wij daar binnen een paar dagen een oordeel over moeten uitspreken. Dat kan natuurlijk niet", aldus de Industriebond FNV die verder niet wil ingaan op de aan tallen ontslagen. Het overleg over de reorganisatie, dat op 20 december plaatsvindt, komt onder druk te staan, aldus het CNV. "Dat is onzorgvuldig en in strijd met de afspraken die zijn ge maakt in het sociaal plan. Daarin staat immers dat de bonden de gele genheid krijgen om de reorganisa ties op hun merites te beoordelen", aldus de woordvoerder van het CNV. Volgens hem heeft Philips in middels telefonisch laten weten dat het onder andere door de Industrie- en Voedingsbond CNV gevraagde gesprek in de loop van volgende week kan plaatsvinden. De reorganisatie maakt deel uit van de operatie Centurion, waarbij in het hele concern wereldwijd on geveer 45.000 banen moeten ver dwijnen. Een aanzienlijk deel van de werknemers die in de regio Eind hoven bij Philips wordt ontslagen, vindt ongetwijfeld weer een baan, betoogde de Eindhovense wethou der drs. C. Broeken gisteren. De ar beidsmarkt staat juist met betrek king tot dit soort werknemers, die veelal beschikken over de nodige ervaring, al jarenlang onder druk. Wanneer de huidige reorganisa ties een aantal jaren geleden waren aangekondigd zou in Eindhoven de lamp zijn uitgegaan, aldus Broeken. "Nu ligt dat anders. Eindhoven is al lang niet meer alleen Philips. De economische structuur is aanzien lijk verbreed. Van de 160.000 ar beidsplaatsen in de regio neemt Philips er maar 28.000 voor zijn re kening." Hilversum Philips Communicatie Systemen in Hilversum gaat 270 van de 840 ar beidsplaatsen schrappen. Als ge volg daarvan worden 180 werkne mers ontslagen. Daarnaast verdwij nen door een reorganisatie bij de machinefabriek 34 banen. De gevol gen van de operatie Centurion zijn daarmee ernstiger dan werd ge vreesd. De ondernemingsraad rea geert 'met grote bitterheid' op de re organisatie. De vakbonden hebben inmiddels over de reorganisaties gesproken. Met de bedrijfsleiding van BCS is de afspraak gemaakt, dat alleen voor werknemers van 54 jaar en ou der nog deze maand collectief ont slag wordt aangevraagd. Zij komen dan in aanmerking voor de vertrek- regeling oudere werknemers. Over de andere gedwongen ontslagen gaan de bonden in januari overleg voeren. ADVERTENTIE ►Geo 10 salontafel vervaardigd uit helder glas. Bladmaat: 130 cm lang x 70 cm breed x 40 cm hoog. -M- Dikte bovenblad: 12 mm. De verbindingsstukjes zijn van zwart aluminium. f569; •Vitro bloementafeltjes vervaardigd uit helder glas, met verbindingsstukjes van zwart aluminium. 65 cm hoog NU f249; Ml ROD AN CREATION Plexiglas mimi-set-4 Dikte: 8 mm. Formaat: 40 cm breed x 33 cm diep x 40 cm hoog. Nu meenemen voor: f295; in stot-leer gecombineerd f 1595; f1545; MD 165 Salontafel speciaal ontworpen voor Hulshof! Wonen. Bladmaat: 130 cm x 70 cm. tiu, zolang de voorraad X QQC strekt I 100 jaar anders denken over wonen Oen Haag: Spui. Rijswijk: Winkelcentrum In de Bogaard Leiden: Nieuwe Rijn. Rotterdam: Mariniersweg hk Hoogstraat. Leidschendam: Winkelcentrum Leid- schenhage. Hilversum: Groest. Zwolle: Weversgildeplein. Voorschoten: pro- duktie- en distributiecentrum. HAARLEM/ZAANDAM (GPD) - Eurometaal heeft een aantal jaren geleden een order van 300 miljoen gulden afgeslagen omdat er een luchtje aan zat. Dat zei algemeen di recteur J. Haasnoot van de Zaanse munitiefabriek gisteren bij de Haar lemse rechtbank, waar hij president J. Matthijsse van de meervoudige economische strafkamer ervan pro beerde te overtuigen dat Eurome taal zich altijd aan de exportregels heeft gehouden. Matthijsse was niet onder de in druk van de mededeling. "Ik vind dat logisch, hoor", merkte hij droogjes op. Haasnoot liet zich niet van zijn stuk brengen. 'Tets wat lo gisch is, kan wel moeilijk zijn". Voor de zitting grapt de 60-jarige Eurometaal-directeur nog dat het uur van de waarheid is aangebro ken. In de rechtszaal is hij de ernst zelve. Haasnoot antwoordt kort en in zorgvuldig gekozen bewoordin gen op vragen over de levering van granaatlichamen aan Oostenrijk, die vervolgens werden doorver kocht aan het oorlogvoerende Iran. Matthijsse wil weten of Haasnoot ervan opkeek toen de Oostenrijkse justitie ontdekte dat de granaten in Iran terecht zijn gekomen. Eurome- Inval 'Yard' bij adviesbureau prominenten LONDEN (Rtr) Een fraudeteam van Scotland Yard heeft gisteren een inval gedaan bij de Britse Levitt Group, een vooraanstaand finan cieel adviesbureau dat vermogende particulieren, waaronder veel be- roemdheden en sportlieden, tot haar cliëntèle mag rekenen. Bij de inval zijn verschillende documen ten in beslag genomen. Volgens een politiewoordvoerder is het team in Londen gisteren ge lijktijdig enkele vestigingen van Le vitt en een woning binnengevallen. Daarbij werd één man gearresteerd. De identiteit van deze arrestant wil de politie niet prijsgeven. De Levitt Group klopte vorige week vrijdag bij de curator aan om dat zij over de eerste vijf maanden van het op 1 december begonnen boekjaar fors verlies leed waardoor de totale schuld opliep tot tien mil joen Britse pond (32,5 miljoen gul den). De totale schuld kan oplopen tot het drievoudige als het geld dat oprichter/directievoorzitter Roger Lavitt de groep ter beschikking heeft gesteld, als lening wordt be schouwd. De aandeelhouders van Levitt bleken niet bereid een reddingsope ratie te financieren. Naast Robert Levitt zelf, die zeventig procent van de aandelen bezit, hebben de Legal and General Group, General Acci dent, Commercial Union en Chase Manhatten gezamenlijk een belang van twintig procent in Levitt. Het merendeel van de 18.000 cliënten gebruikt Levitt als assu rantiemakelaar. Slechts een gering aantal particulieren laat zijn kapi taal door de groep beheren. De cura tor verklaarde desgevraagd dat hij niet weet hoeveel kapitaal Levitt onder beheer heeft. Insiders noe men een bedrag van ongeveer 5 mil joen pond (16,25 miljoen gulden). KEMA Het laboratorium van de KEMA in Arnhem waar keuringen plaatsvinden op het gebied van tele communicatie- en informatietech nologie is vanaf vandaag 'Sterlabo ratorium', de Europese standaard voor kwaliteit van laboratoria. taal heeft slechts onderdelen aan Oostenrijk geleverd die zyn ver werkt tot complete munitie, zo ver betert Haasnoot. "Maar verbaast u dat?" Haasnoot voorzichtig: "Uiter aard, als dat het geval zou zijn". Verdrag Matthijsse staat lang stil bij de vraag of de geleverde granaatlichamen bedoeld waren voor de 155 mm hou witser GHN-45, die het Oostenrijk se leger als uitvloeisel van een in 1955 gesloten verdrag niet mag ge bruiken. Haasnoot houdt vol niet te weten voor welke type kanon ze wa ren bedoeld. "Het ging om onderde len van munitie, die bijna alleen maar aan collega-industriën wor den geleverd." De zitting werpt dan ook licht op de gang van zaken in de wereld van wapenfabrikanten. Volgens Haas noot mocht Eurometaal uit com merciële overwegingen niet weten waar de onderdelen voor waren be doeld. Opdrachtgevers houden dat doorgaans voor zich, aldus Haas noot. "Als je als toeleverancier van componenten bekend zou worden met de eindbestemming, dan zou je in de volgende ronde je collega kun nen gaan beconcurreren." Uiteinde lijk geeft Haasnoot echter toe dat Eurometaal niet heeft aangedron gen om de eindbestemming toch te weten te komen. Volgens Haasnoot konden de gra naatlichamen na assemblage even goed zijn bestemd voor een ander type houwitser, dat minder ver kan schieten en wel bij het Oostenrijkse leger in gebruik is. Waarom wordt in het verslag van de voorbereiden de besprekingen dan toch het type GHN-45 genoemd, vraagt Matthijs- BUKAREST Een klein meisje wacht op haar ouders, die in de rij Vredestein schrapt ENSCHEDE (GPD) - Bij Vrede stein Banden in Enschede verdwij nen nog eens 130 banen. Met ingang van 24 december wordt de vierploe- gendienst vervangen door een drie- ploegendienst. Bij Vredestein Ban den werkten tot voor enkele maan den nog 1450 mensen. Dat moeten er straks ongeveer 1200 zijn. staan voor mandarijnen bij de plaatselijke markt. De tekorten aan voedsel zijn, ondanks het vrijgeven van de prijzen onlangs, alleen maar groter geworden. De spanningen in het land lopen ook alleen maar ver der op. Het Roemeense parlement heeft gisteren de bevolking opgeroe pen tot kalmte, want zowel als ge volg van de voedseltekorten als in verzet tegen de regering wordt door studenten en arbeiders her en der in het land gedemonstreerd dan wel gestaakt. (foto epa) MOSKOU Kunt u in dollars be talen? Nee, dan scheurt de taxi ver der en verdwijnt in het drukke ver keer van Lada's en Volga's op de brede Moskouse avenue. Tot grote ergernis van de Moskovieten stop pen taxi's vaak alleen nog maar voor hotels waar buitenlanders ver blijven of in de buurt van ambassa des. Ook op de kolchozemarkt in het centrum wordt steeds meer ge vraagd of in dollars afgerekend kan worden. Voor buitenlanders is het lang niet altijd zo voordelig om met dol lars te kopen. Maar het is wel mak kelijk omdat dan voor hen deuren opengaan die met roebels gesloten blijven. Voor de Russen is de valu- tahandel die ondanks soepele maatregelen nog altijd niet legaal is een goudmijn. Officieel is de dol lar voor particulieren nu zes roebels waard (de gulden ongeveer drie roe bels). Maar op de zwarte markt krijgt men 20 roebels voor een dol lar. Zo verdient de taxichauffeur die een buitenlander de hele dag rond rijdt voor 20 dollars (nog geen 35 gulden) anderhalf tot tweemaal zo veel als wat hij gewoon is per maand. "Aan de dollarisatie van on ze maatschappij valt niet te ontko men", zegt de econoom Boris Kolja- gin. De Sovjet-regering heeft veel extra geld in omloop gebracht maar er is niets voor te koop, dus is de roebel niets meer waard en neemt de dollar een steeds grotere plaats Koe met de horens Koljagin wijt deze ontwikkeling ge heel aan de grove beleidsfouten van het centraal gezag. "De regering be staat voornamelijk uit ingenieurs en niet uit economen, op enige men sen na naar wie nauwelijks wordt geluisterd. De regeringsleden heb ben van financiën geen enkel ver stand en zien de economie als een grote fabriek". De snelle waarde vermindering van de roebel zal vol gens de econoom snel leiden tot de door de regering zo gevreesde munthervorming. Koljagin is één van de opstellers van het radicale economische her vormingsplan dat onder leiding van Stanislav Sjatalin, economisch ad viseur van president Michail Gor- batsjov, tot stand is gekomen. Na maandenlange debatten koos het parlement echter voor een compro mis tussen het plan Sjatalin en het gematigde programma van premier Nikolaj Ryzjkov. Een compromis waarvan Sjatalin en zijn medewer- ADVERTENTIE "don En in Leiden zit een uitstekend public relations PR bureau! Bureaubrochure f 071-134248 ('s avonds: 071-310869) kers zich hebben gedistantieerd. Er is nog steeds geen enkele openheid. Wil men iets doen aan de economische toestand dan moet de koe bij de horens worden gepakt, dan moet men eerlijk zijn. "Maar al les wordt verhuld. Aanvankelijk werd gesproken over het invoeren van een markteconomie. Later werd gesproken van een geregu leerde markteconomie, wat dat ook moge zijn en nu hebben zij het al leen nog maar over de markt, om het maar zo vaag mogelijk te hou den", aldus Koljagin. "Men gaat er in het Kremlin nog steeds vanuit dat hervormingen met de bestaan de economische structuren (uit gaande van een centraal geleide economie) kunnen worden doorge voerd. Terwijl op grote schaal nu toch is bewezen dat die structuren niet deugen". Kleinkinderen Koljagin doet niet aan economische prognoses. Niemand weet waar we naartoe gaan. "Ik ben er alleen van overtuigd dat de perestrojka niet voor mij is maar voor mijn kleinkin deren. Er zullen generaties over heen gaan voor iets hier verandert", zegt hij. Ondertussen kan buiten landse hulp beter lopen via de alter natieve economische sector die wel met een vrij marktsysteem werkt, zoals de coöperatieven. "Alle bui tenlandse hulp die via de regering wordt gegeven, zorgt er alleen maar voor dat het centrale gezag wordt versterkt. Daardoor zou het be staande verouderde systeem, dat in wezen tegen de perestrojka is, nog langer stand kunnen houden", zegt de uitvoerend directeur van de Bond van Verenigde Coöperatie ven, Joeli Goltsman. Koljagin pleit er verder voor dat het buitenland, naast het humani taire gebaar van de voedselpakket ten en de medicijnen, geld stopt in de opleiding van managers. "Maar dan moet dat hier in de Sovjetunie gebeuren, niet in het Westen, zodat de opleiding is aangepast aan de omstandigheden van dit land". se. "Als fabrikant praatje natuurlijk over de nieuwste dingen in je collec tie", zo verweert Haasnoot zich. Aanvankelijk was er sprake van dat de afnemer van de granaatlicha men, het Oostenrijkse staatsbedrijf Voest, een order in de portefeuille had voor in totaal 340.000 granaten, zo houdt Matthijsse Haasnoot voor. "Dat is toch een geweldig grote or der?" Volgens Haasnoot zeggen zul ke getallen weinig. Vanwege het prijsdrukkend effect is het normaal om de aantallen in het begin te over schatten, zo verklaart hij. Maar Oostenrijk kon toch nooit behoefte hebben aan zoveel grana ten? "Ja hoor. Dat zijn aantallen die ver binnen de marges liggen van de landmacht in dat soort landen." Haasnoot stelt overigens dat de uit eindelijke order van ruim tien mil joen gulden slechts zes procent uit maakt van de jaaromzet. Als de rechtbankpresident in de herinne ring roept dat Eurometaal eerder een omstreden leverantie heeft ge daan via Spanje aan Libanon, zegt Haasnoot altijd heel zorgvuldig te zijn geweest. "Ik blijf erbij dat we niets geweten hebben en niet had den kunnen vermoeden dat er ver der zou worden geëxporteerd". 'Pensioenpremie ambtenaar moet flink omhoog' DEN HAAG (ANP) - De Verzeke ringskamer heeft minister Dales van binnenlandse zaken in een krachtige brief laten weten dat de pensioenpremie voor het over heidspersoneel volgend jaar al met een miljard gulden (twee procent, van 8,8 tot 10,8 procent) omhoog moet. Dat staat in een advies over de ABP-premie voor 1991 van de Verzekeringskamer aan de minis ter, dat gisteren is uitgelekt. De ambtenarenbonden voelen er niets voor om een deel van deze re kening op het bord van het over heidspersoneel te krijgen, nu de cao-onderhandelingen voor 1991 voor de deur staan. "De overheid heeft zeven jaar lang zonder redelij ke argumenten de premie verlaagd, zonder dat daar een uitzondering daargelaten enig voordeel voor de ambtenaren tegenover stond. Het is daarom onaanvaardbaar de rekening bij de ambtenaren te leg gen", aldus secretaris Albersen van de CMHF (middelbaar en hoger per soneel. Dales wilde in elk geval nog niet in 1991 met een premieverhoging komen, omdat op z'n minst een deel van de ruimte nodig is voor verbete ring van de arbeidsvoorwaarden. OESO redelijk optimistisch over Zweedse economie STOCKHOLM (Rtr/ANP) - De Zweedse economie staat er niet best voor maar een groot verlies aan ar beidsplaatsen is te voorkomen. De groei van de werkloosheid is in de hand te houden, ondanks het over- heidsstreven om de hoge inflatie te beteugelen. Dat schrijft de gezag hebbende OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) vanochtend in haar jongste rapport over de economie van Zweden. Het rapport komt twee dagen na dat het parlement van Zweden de regering toestemming heeft gege ven het lidmaatschap van de EG aan te vragen. Het verzoek zal waar schijnlijk in 1991 in Brussel worden ingediend. De werkloosheid in Zweden zal in 1991 stijgen naar 2,6 procent van de beroepsbevolking, zo voorspelt de OESO. In november van dit jaar was het percentage 1,9. Verscheide ne Zweedse economische instituten hebben eerder laten weten het per centage voor volgend jaar op onge veer 3,5 te schatten. De inflatie in Zweden gaat vol gend jaar ongeveer 9,8 procent belo pen. De OESO voorspelde in april 1989 dat de inflatie in Zweden over dit jaar zes procent zou bedragen. 'Nationale zal van zich afslaan' DEN HAAG (GPD) - Het verzeke ringsconcern Nationale-Nederlan- den zal van zich afslaan als het be drijf bij de tussenpersonen 'me laats' verklaard zou blijven. De pre sident van Nationale-Nederlanden, mr. J.J. van Rijn, laat die waarschu wing horen in een gesprek met het bedrijfsblad NMB Postbank Groep. Verzekeringsmakelaars en assu rantie-tussenpersonen hebben on langs in bijeenkomsten van hun or ganisaties NVA en NBvA besloten dat zo weinig mogelijk polissen van Nationale-Nederlanden aan hun cliënten zullen aanbieden. Zij vre zen dat de relatie van NatNed met NMB/Postbank de concurrentiepo sitie van de tussenpersonen in ern stige mate zal verslechteren. Van Rijn verklaart in het bedrijfs blad dat hij de relaties met de tus senpersonen heel hoog schat en die ook in stand wil houden. Niettemin merkt hij ook op dat de tussenper sonen ook niet blind moeten zfjn voor nieuwe ontwikkelingen. Nationale-Nederlanden en NMB Postbank Groep werken ondertus sen in hoog tempo door aan hun voorgenomen fusie. Van Rijn ver wacht binnenkort van het Ameri kaanse financiële instituut Gold man Sachs een verklaring dat de aandelenruil als een 'fair deal' mag worden beschouwd. Hij hoopt dat dat andere aandeelhouders van Na tionale-Nederlanden over de streep zal trekken.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5