Geen controle vooraf op besteden hulpgeld PvdA wil werkgevers financieel treffen Hulp gericht op kinderen Sovjetunie LEIDSCH DAGBLAD 'Bij orgaandonatie mag familie niet beslissen' Pronk houdt voet bij stuk Veto Nederland dreigt op versterking eurotop Man pleegde ontucht met negen jongens LEGER DEELT LIT 'Ter Beek moet duidelijk zijn over bezuinigingen' VRIJDAG 14 DECEMBER 1990 PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) - Nabestaanden moeten wel worden geraadpleegd maar ze mogen niet beslissen over het uitnemen van organen voor transplantatie bij iemand die zelf niet heeft aangegeven of hij of zij na zijn dood donor wil zijn. Dat vindt een commissie van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid die een advies heeft voorbereid over het voorontwerp van de Wet op de orgaandonatie. Het ontwerp-advies volgt in hoofdlijnen het voorontwerp. Dat gaat ervan uit dat alle volwassen Nederlanders een kaart krijgen korter zullen worden. De commis- DEN HAAG (GPD) Het CDA is gisteren in de Kamer in forse aanvaring gekomen met minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking). De CDA-fractie wil dat Pronk per ontwik kelingsland aangeeft hoeveel geld hij er denkt te besteden. Pronk weigert dat, omdat hij vindt dat daarmee zijn speelruimte te veel wordt beperkt, wat volgens de minister zijn be leid "schaadt". CDA'er De Hoop Scheffer zwakte bedrijven profiteren. Maar volgens staat, kan worden voortgezet. Laos, mee eens. Zij wil" de nabestaanden - de wachtlijsten voor transplantatie sche criteria een rol mogen spelen, stantie Dat staat ook in het wetsontwerp. Ontwerp en advies gaan ervan uit dat donatie bij leven al leen mag on der strikte voorwaarden en niet te gen betaling. De NRV-commissie is het daarmee eens. Maar ze vindt dat het afstaan van organen door leven de donoren in principe helemaal niet mogelijk moet zijn als de dono ren niet in staat zijn zelf beslissin gen te nemen. Kinderen en geeste geen beslissingsrecht geven maar opzetten van een registratiesys- een recht om geraadpleegd te wor- teem. In afwijking van het wetsont- sie doet ook aanbevelingen voor het gehandicapten bijvoorbeeld. Als enige uitzondering wil ze het af- den. Ze kunnen daarbij aangeven werp vindt ze dat het mogelijk moet wat de overledene waarschijnlijk zijn om bij de registratie voorbe- waarop ze kunnen aangeven of ze gewild zou hebben. De arts kan daar houden te maken voor het wegne- toestemming geven voor het weg- ^an rekening mee houden. Ook in men van bepaalde organen. - - geval van sterke emoties bij de na bestaanden kan de arts besluiten af te zien van het uitnemen van orga nen. van organen of weefsels hun dood of dat ze daar bezwaar te gen hebben. De NRV-commissie onderschrijft dat. Als mensen hun wil niet vooraf kenbaar hebben gemaakt wil het wetsontwerp de familie laten beslis- de ontvangers (bijvoorbeeld geen organen voor iemand die zelf geen donor wil zijn) zijn niet mogelijk. De commissie denkt dat met zo'n Commissie-voorzitter prof. J.K.M. "zuiver beslissysteem" het aanbod Gevers zei gisteren dat bij de toewij- sen. Daar is^de commissie het niet van donororganen zal toenemen en zing van donororganen alleen medi- staan van beenmerg voor een broer tje of zusje in de wet opnemen. Daarmee zijn geen onaanvaardbare risico's gemoeid. De commissie onderschrijft dat er een centrale coördinerende in- Voorbehouden^ ten aanzien van stantie moet komen die bepaalt aan - /i i u - een orgaan jcan worden toege wezen of dat een orgaan kan wor den bewaard. Voor niet-bewaarbare organen (hart, lever en nieren) doet Eurotransplant dat al. Voor bewaar- bare organen is een dergelijke in- Cambodja, Vietnam en Myanmar (het vroegere Birma) blijven versto ken van Nederlands ontwikkelings- de motie daarop af. Pronk mag ach- CDA'er Van Leijenhorst kan de ar- teraf van de bedragen afwijken, als moede 'alleen goed worden bestre- daar argumenten voor bestaan, den in een gezonde economische Maar ook met die handreiking nam omgeving" in de ontwikkelingslan- Pronk geen genoegen. Hij ontraad- den. de de motie. Hoewel WD-woord- Verspaget wees het aanmerken schrappen van de Mekong-regio. Er voerster Terpstra nog aandrong van economische verzelfstandiging is weinig mankracht voor nodig en wilde Pronk niet zover gaan het'on- als hoofddoelstelling af. Maar de hulpgelden zijn met omvangrijk, aanvaardbaar' uit te spreken. De Pronk draaide bij en omarmde de aldus Verspaget. Met Etiopie en minister beperkte zich tot "een door het CDA ingediende, aange- "n "ar"* QT*> Verspaget verzette zich tegen het Uganda moet volgens hem voor dringend verzoek" aan het CDA de paste motie. Met de aanpassing zichtig^worden omgesprongen, om- motie in te trekken, waar de fractie werd de eis van het CDA aanmerke- niet aan wenste te voldoen. lijk verzacht en kon Pronk ermee le- CDA-kamerlid Van Leijenhorst ve"- diende de motie gisteravond, bij de Cl ook nog dat hij ervan afziet met de over het respect voor de mensen- 'Mekong-regio' een hulprelatie te rechten. Pronk ging daar niet op in, starten. Volgens beide partijen ver- omdat minister Van den Broek (bui- snippert Pronk de hulp daarmee tenlandse zaken) de eerst-verant- over te veel landen. Pronk bestrijdt woordelijke is dat in die landen van schending van de mensenrechten sprake is. Ver spaget stelde voor dat Pronk "con- CDA en WD eisten van Pronk venanten" sluit met die regeringen behandeling van de begroting Ont wikkelingssamenwerking, in. Pronk moet zijn begroting over zichtelijker indelen, vond Van Leij enhorst. "De minister houdt onvol doende rekening met de verant woordelijkheid van de Kamer ten a aanzien van de begroting", aldus de goedkeuring van het CDA conclu- CDA'er. deerde Pronk dat de relatie met PvdA-woordvoerster Verspaget Thailand, die al enkele jaren be- meende dat de onoverzichtelijk- het mensen dat "een dreiging bestaat dat het rechtenbeleid van de Nederlandse aantal landen te groot wordt". Met regering. Wel wil Pronk in de toe heid, zo die al bestaat in de begro ting Ontwikkelingssamenwerking, te wijten is aan het vorige kabinet van CDA en WD. Maar nu het CDA weigert de motie in te trekken en kan rekenen op de steun van de WD, staat een kamermeerderheid tegenover minister Pronk. De CDA-fractie in de Tweede Ka mer schoot gisteren nog meer gaten in de beleidsvoornemens vanA A A Pronk. Met de WD dwong het DENHAAG (ANP) -^De Tweede Ka- CDA Pronk tot forse aanpassingen 1 TT J van zijn nota 'Een wereld van ver schil', waarin het beleid voor de ko mende jaren wordt geschetst. Al leen de PvdA, Pronks 'eigen"partij, steunde de minister bij de afhande- mer heeft minister Van den Broek (buitenlandse zaken) gisteren tij dens een mondeling overleg na drukkelijk gevraagd zijn veto uit te spreken over de plannen van Bonn en Parijs de rol van de Europese ra- ling van zijn begroting in de Tweede den aanzienlijk te versterken. Kamer. Volgens de woordvoerders van Naast armoedebestrijding moet CDA, WD, PvdA en D66 zou het Pronk verder ook economische ver- verwerken van de voorstellen van komst in Rome nog iets uit Parijs zelfstandiging in zijn beleid als de Franse president Mitterand en zou komen. De brief van Kohl hoofddoelstelling opnemen. Pronk de Duitse bondskanselier Kohl in is bang dat die doelstelling zal lei- de conclusies van de Europese den tot grootschalige, kapitaalin- Raad van 14 en 15 december, de in tensieve projecten, waaraan de ont- tergouvermentele conferenties (IG- wikkelingslanden zich zullen vertil- C's) over de politieke unie (EPU) en len en waarvan vooral particuliere de Economische Monetaire Unie /T?1\/TT Tl Qt*r> "irolcQ ctort" ao\ran worden onderschreven. "Wij zullen daarom door onderhandelen totdat ook wij het met de conclusies eens kunnen zijn", aldus Van den Broek. Volgens de bewindsman was Ne derland niet van te voren op de hoogte gesteld van de brief. Inte gendeel, Frankrijk had hem laten weten dat het hoogste onwaar schijnlijk was dat er voor de bijeen- DEN HAAG - Deze hond hield gisteren op het Binnenhof in Den Haag de wacht in een Ultra Light vliegtuig, dat daar door demonstrerende ULV'ers was neergezet om aandacht te vragen voor de aanleg van meer landingsstrip pen, zoals in een plan van het ministerie van verkeer en waterstaat in 1985 werd aangegeven. (foto anp> NIJMEGEN (ANP) - Een 37-jarige man uit Nijmegen is, naar nu pas bekend is geworden, eind oktober aangehouden op verdenking van het plegen van ontucht met ten min ste negen jongens in de leeftijd van negen tot en met vijftien jaar. Hij dwong vier van die jongens ook te gen betaling seks te bedrijven met andere mannen. Drie van deze man nen, uit Arnhem, Nijmegen en Beek-Ubbergen, zijn aangehouden. Dat maakte een woordvoerder van de gemeentepolitie Nijmegen giste ren bekend Volgens de Arnhemse persoffi cier mr. L. van Zanten-Renders is het waarschijnlijk dat de Nijmege- naar veel meer jongens benaderd heeft met het doel ze seksueel te misbruiken. Bij de politie zijn in to taal 23 aangiftes van jongens tussen de negen en zestien jaar binnenge komen. De zaak kwam aan het rol len toen een 13-jarige jongen op 22 oktober aangifte deed bij de politie van een poging tot aanranding door een man. De jongen herkende een foto van de verdachte. Dit leidde, naast twee getuigenverklaringen, tot de aanhouding van de Nijmege- Winkeldiefstal groots aangepakt HILVERSUM (ANP) - Twaalf aan drugs verslaafde inwoners van Hil versum, Bussum, 's Gravenland en Loosdrecht hebben bij de gemeen tepolitie Hilversum bekend de afge lopen anderhalf jaar circa 12.500 winkeldiefstallen te hebben ge pleegd. Dat gebeurde in vrijwel alle gevallen in winkels in het centrum van Hilversum. De junks varieer den in leeftijd van 18 tot 30 jaar. De totale waarde van de gestolen goe deren bedraagt volgens de politie ongeveer 5,5 miljoen gulden. Binnenland kort Abortus President A.H. van Delden van de Haagse rechtbank wil niet meer hebben dat de zwaar aan het woord God's hechtende betogers van de Stichting 'Michael, Red het Leven' binnen een straal van 250 meter rond de aan de Rotterdamse Ebenhaezerstraat gevestigde Sti- mezo abortus-kliniek komen. Rech ter Van Delden vindt dat de beto gers 'niets te zoeken hebben' in de nabijheid van de kliniek. Convenant De Algemene Bond voor Onderwijs Personeel ABOP zegt "ja" tegen het convenant over de verbetering van de positie van leraren dat staatsse cretaris Wallage (onderwijs) bin nenkort met de onderwijsvakbon- den hoopt te sluiten. Gisteren stem de een kleine meerderheid van de afgevaardigen na een uiterst span nende discussie in met het onder handelaarsakkoord dat in oktober tussen Wallage en bonden werd be reikt. Overtredingen Bij het vervoer van gevaarlijke stof fen per container wordt de wet mas saal overtreden. Veel containers voldoen niet aan de veiligheids voorschriften; er staat vaak niet op wat erin vervoerd wordt, ze zijn ver keerd geladen of soms lekken de containers. Dit blijkt uit een onder zoek van het Korps Controleurs Ge vaarlijke Stoffen. Doodslag De rechtbank in Utrecht heeft giste ren een 21-jarige man vrijgesproken van doodslag. De officier van justi tie had vijfjaar cel geéist omdat de man volgens haar twee jaar geleden na een uit de hand gelopen ruzie een 13-jarig vriendje van hem zou heb ben doodgestoken in de bossen bij het Gelderse Voorthuizen. De rechtbank achtte het bewijsmateri aal echter onvoldoende. (EMU) een "valse start" geven. Van den Broek zei het met de kri tiek van de Kamer geheel eens te zijn, maar schrok terug voor het ge bruik van een veto. Volgens de be- Mitterand had voor hem dan ook een "overval-karakter". Er was vol gens hem niets op tegen als de idee ën van Parijs en Bon op de komen de IGC's aan de orde zouden wor den gebracht. Maar deze voorstellen nu al te ver werken in de conclusies van de Eu ropese Raad, zou de deur sluiten voor de door Nederland zo ge wenste communautisering van de DEN HAAG (GPD) De kosten vakbonden en overheid in het Na- Een club topambtenaren, de de moet via de wao alleen nog ar- van de arbeidongeschiktheidsrege- jaarsoverleg hebben gemaakt om CEC, werkt inmiddels aan een an- beidsongeschiktheid, ontstaan in het aantal arbeidsongeschikten te- dere ingreep in de wao. De topamb- het beroep, verzekerd worden en j„* ..:*iniet meer arbeidsongeschiktheid lingen wao en aaw moeten vanaf 1992 gestabiliseerd worden. Nemen de lasten voor beide uitkeringsrege lingen toch toe, omdat het aantal ar beidsongeschikten groeit, dan zul- rug te dringen, op zich goed. Leijnse tenaren menen dat de uitkeringen stelde echter dat werkgevers er wei- nu, in vergelijking met andere lan- nig baat bij hebben om de afspra- den, te hoog zijn. Die kunnen om- ken ook inderdaad uit te voeren, laag. Daarnaast zou de duur van de windsman is dat in de raad, waarbij EG in de richting van een federatie, ook alle staatshoofden aanwezig Het zou de weg openen voor de in- zullen zijn, "niet aan de orde". Wel troductie van een "zuilenstruk- kan Nederland voorkomen dat de tuur", hetgeen ten koste zou gaan gewraakte passage in de brief in de van de democratische versterking conclusies wordt opgenomen, zo van het Europees parlement en de liet hij blijken. De conclusies van de Europese commissie, zo meende raad moeten met eenstemmigheid Van den Broek. len de werkgevers daarvoor moeten Men betaalt immers geen premie uitkering gekoppeld moeten wor- opdraaien. Zij moeten dan een tijde- voor de wao. Dat doen de werkne- den aan de periode waarover be- lijke premie wao-aaw gaan betalen, mers. Om een financiële prikkel trokkene gewerkt heeft. Nu geldt de De vice-fractievoorzitter van de voor de werkgevers in te voeren, uitkering tot het pensioen. Ten der- kwam Leijnse met zijn premiehef fing- Op dit moment neemt het aantal PvdA in de Tweede Kamer, Leijnse, heeft dit gisteravond gezegd in Hil- legom. Volgens de sociaal-democraat arbeidsongeschikten met 40.000 per zijn de afspraken die werkgevers, jaar toe. In het Najaarsoverleg werd overeengekomen die groei in 1992 tot staan te brengen om daarna een daling in te zetten. Leijnse gaf te kennen die doelstelling erg ambi tieus te vinden. Hij voorzag een sta bilisatie in 1993 met een daling die pas daarna inzet. Een jaar later dus. Volgens de huidige ramingen zul len er in 1991 totaal 772.000 mensen in de wao en aaw zitten. Dat aantal stijgt tot 835.000 in 1995 als er niets gebeurt. Met een stabilisatie in 1993 zal het aantal in 1995 kunnen dalen tot 760.000. Er ontstaat dan een be sparing van 6 miljard gulden op de die anderszins is ontstaan (bijvoor beeld door een ongeluk thuis). De ingrepen in de wao zouden overi gens alleen voor nieuwe gevallen kunnen gaan gelden. Coalitiepartner CDA vindt het PvdA-plan voorbarig. AMSTERDAM Meer dan 2000 kerstpak ketjes worden de komende weken door het Amster damse Leger des Heils uitgedeeld aan thuislozen in het Wallenge bied. In het aan loophuis aan de Oudezijds Ach terburgwal pak ten gisteren ka pitein G.T. Peereboom en heilsoldate 'tan te Annie' (ach tergrond) de ca- DEN HAAG (GPD) CDA en wel extra bezuinigingen niet zo PvdA eisen van minister Ter Beek (defensie) dat hij uiterlijk op 15 fe bruari duidelijk maakt hoeveel geld op de krijgsmacht wordt bezuinigd. Ook als de disussies in het kabinet over verregaande bezuinigingen (tussenbalans) dan nog niet zijn af- v. Die baten gerond, moet Ter Beek zijn plannen kosten van t komen in de sociale fondsen en zijn voor de toekomst in de 1 goed voor een premiedaling van 2 een Defensienota publiceren, vin procent. Dat betekent een daling den de partijen. Ter Beek wilde zich van de totale lastendruk met 1 pro- gisteren echter niet aan een datum cent. Zo kan loonmatiging en groei binden. CDA-woordvoerder Hillen zei te vrezen dat Ter Beek bij de vaststel- werkgelegenheid gestimuleerd worden, aldus Leijnse. De sociaal-democraat zei verder dat gedeeltelijk arbeidsongeschik ten alleen dan nog ontslagen mogen worden als de werkgever volstrekt aannemelijk maakt dat er geen an der werk voor betrokkene is en ook herplaatsing in andere bedrijven niet mogelijk is. Om dat te kunnen beoordelen, moet er een wachtter- "dêautjes'in voor rnijn gelden voor het verlenen van kerstfeestde ontslagvergunning van een half jaar. maar te accepteren: "De defensie begroting is geen stroppenpot". Minister Kok (financiën) stelde onlangs dat Defensie één miljard gulden extra moet bezuinigen. Bij de tussenbalans moet Ter Beek waarschijnlijk nog meer inleveren. Voor de PvdA was dat reden om het 'ultimatum' van het CDA te onder steunen. De sociaal-democraten spraken zich gisteren nog niet uit over extra bezuinigingen, maar wil len wel snel duidelijkheid voor het personeel. Overigens kondigde Ter Beek ling van de bezuinigingen begin gisteren een onderzoek aan naar de volgend jaar "vrij weerloos" komt vraag of de dienstplicht in Neder- te staan. Wat hem betreft moet het land moet worden afgeschaft. Zelf kabinet in ieder geval niet tot verde re kortingen op defensie besluiten, zonder dat een visie op de toekom- is hij geen voorstander, maar de mi nister vindt het wel tijd voor "een fundamentele bezinning op de stige samenstelling van de Neder- dienstplicht". Op aandrang landse krijgsmacht bestaat. Ter Beek verzette zich gisteren te- CDA en WD wil Ter Beek zijn be sluit om bij het Korps Mariniers 300 gen de eis van het CDA. Hij wil een man te schrappen "zeer serieus her- verantwoorde Defensienota uit- overwegen". De PvdA wil vasthou- brengen en daarbij het overleg over den aan die maatregel. En de minis- bezuinigingen in het kabinet af- ter wenste zijn voornemen gister- HILVERSUM (ANP) - De Neder landse hulp aan de Sovjetunie zal vooral bestaan uit medicijnen en voedsel voor kinderen. Voor de rest van de bevolking zullen met name in eerste instantie medicijnen wor den gestuurd. Dat heeft het bestuur van de Stichting Voedselhulp aan Russen besloten, zo deelde het bestuur gis teren ;mee. Het bestuur neemt daar mee de aanbevelingen over die een commissie heeft gedaan na een be zoek aan de Sovjetunie tijdens de afgelopen dagen. Volgens CDA-ka- merlid De Kok van de commissie dreigen vooral de kinderen de dupe te worden van de situatie in de Sov jetunie. De commissie heeft verder de aanbeveling gedaan om de hulp aan bejaarden, gehandicapten en minima later in de hulpactie in te passen. Volgens De Kok is het ook wense lijk om bij de distributie in de Sov- ADVERTENTIE LEIDSCHE SCHOUWBURG Oude Vest 43 Leiden tel. 131943 EXTRA VOORSTELLING: ARSENICUM OUDE KANT In verband met de overweldigende belangstelling voor de voorstelling "Arseni cum Oude Kant" door de Hollandse Comedie op 21 en 22 december is een extra (matinee-) voorstelling geboekt op ZONDAG 23 DECEMBER, AANVANG 14.30 UUR. Ter gelegenheid van het feit dat dit de laatste voorstelling van het jaar 1990 is wordt u door de directie van de schouwburg voorafgaand aan deze extra voor stelling een gratis kopje koffie aangeboden jetunie een beroep te doen op het Rode Kruis aldaar. De voorwaarden voor samenwerking zouden wel op papier gezet moeten worden, om verschillen van mening over de dis tributie zo veel mogelijk het hoofd te bieden. De commissie wil ook een controleteam instellen met Russisch sprekende Nederlanders, dat ter plaatse een oog houdt op eer goede distributie. De Kok deed ook de aanbeveling om verzending var de hulpgoederen te spreiden ovei langere tijd, om te voorkomen da' het voedsel en de medicijnen ziel ophopen in de Sovjetunie, waar door de controle op de distribute bemoeilijkt wordt. Voorzitter Braks van het comité van aanbeveling voor de voedsel hulp zei blij te zijn met de aanbeve lingen van de commissie. Volgens Braks bevestigen de bevindingen van de commissie de hoofdlijnen van het hulpprogramma dat de Stichting Voedselhulp aan Russen heeft opgesteld. Volgende week vertrekt een delegatie van de stich ting naar de Sovjetunie om de dis tributie voor te bereiden. Initiatiefnemer E. van Eeghen, Braks en Vara-voorzitter Van Dam. die ook in het bestuur van He ctirh. ting zit, spraken tegen dat de actie te overhaast van start is gegaan. "Ik heb een verzoek van de Sovjet-rege ring gekregen om voedsel en medi camenten te sturen. Die opzet is niet veranderd", aldus Van Eeghen, die daarbij wel opmerkte dat voedsel hulp nu eenmaal meer aanspreekt dan medicijnen. De actie zal zaterdag begeleid worden door speciale televisie- en radio-uitzendingen. Op Radio II zal van zeven uur 's ochtends tot vier uur 's middags worden uitgezon den, op Nederland I van half acht 's avonds tot na middernacht. Inmiddels hebben regeringen en hulporganisaties in 21 landen voed selhulp gestuurd naar de Sovjetu nie o'f beloofd dat te doen. De Sov jet-regering zegt dat 1.400 ton voed sel en medicijnen reeds is gearri veerd. Functionarissen van buitenland se zaken hebben gisteren nieuwe toezeggingen bekend gemaakt van Zweden en India, nadat woensdag de Amerikaanse president George Bush ook nieuwe hulp had aange kondigd. Het Europese Parlement heeft gisteren de Europese Ge meenschap tot spoed gemaand bij het sturen van goederen. ZATERDAG-BIJLAGE VAN HET LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Morgen: Sovjetunie: politieke hongersnood. Een fles whisky voor elk paar spionnen. Hoge nood op intensive care. qflm ja'ik ml een abonnement op de krant voor m n eigen stuk DUIl van nederland Ik neem het Leidsch Dagblad 7 weken op proet voor maar 28,75 Noleer mij voor een kwartaalabonnement 76,75 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratisf (Aankruisen wat van toepassing is)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3