Omroepaetie voor Russen: informatie en amusement Hans Kazan presenteert 250ste 'Prijzenslag' Whitney start wereld tournee in Ahoy Leidse Prinses Margrietschool figureert bij Rusland-actie op tv ODE AAN EN MET SINATRA VRIJDAG 14 DECEMBER 1990 R.T.V.-SHOW PAGINA 33 Van onze medewerkster Renate van Iperen HILVERSUM Astrid Joosten, Peter Jan Rens en Paul Witteman van de VARA zijn de centrale presentatoren van de om roepaetie voor de Russen, die zich morgen afspeelt. Behalve informatie biedt de actie-avond ook amu sement. Robert Long, Anita Meijer, Marco Bak ker, Gerard Cox, Willeke Alberti, Linda de Mol en Gilbert Bécaud zorgen voor speelse onderbre kingen. Medewerkers van alle om roepen doen mee met de ac tie, inclusief RTL 4 's Tineke de Nooy. Dit maakte VARA- voorzitter Marcel van Dam gistermiddag bekend tij dens een persconferentie ter gelegenheid van de radio- en televisie-actie Help de Rus sen de Winter door. Sonja Barend, die al enige tijd met haar team in Mos- Peter Jan Rens: centrale presentatie... (foto gpd) kou verblijft, zal in vijf 'blokjes' van tien minuten li ve in actie komen vanuit het Huis van Journalisten te Moskou. Zij zal onder meer praten met Russen, die Ne derlands spreken, over het leven en de situatie in de Sovjet-Unie. PSV-FC Zwolle yoorts biedt de televisie-actie lijnverbindingen met Kees Jansma, die verslag doet van de wedstrijd PSV-FC Zwolle, met Erik de Zwart bij een con cert van BZN, met Henriëtte van Laan bij een concert van het Byzantijns Mannenkoor in Hoorn en met Martijn Krab bé bij de Night of the Proms (met Jaap van Zweden), in Apeldoorn. Het programma begint en eindigt met het nummer Winter in Moskou, gezongen door Angela Groot huizen en Linda de Mol, op cello begeleid door Alexander Chramoesjin, de 10-jarige Russische jongen, die onlangs het strijkersconcours in Rot terdam won. Wat betreft het informatie ve gedeelte worden er repor tages uitgezonden die een team van Achter het Nieuws maakte in Leningrad en Mos kou. Paul Witteman zal in de studio verschillende deskun digen, politici en betrokkenen bij de actie interviewen. Een telefoonpanel, bestaande uit de onvermijdelijke 'bekende Nederlanders', beschikt over honderden lijnen en zal de he le avond giften in ontvangst nemen. Radio De radio is morgenochtend al vanaf zeven uur in touw met als centrale presentatoren Felix Meurders en Pieter Jan Hagens. De radio-actie wordt gevoerd via Radio 2 en duurt van 7 uur 's ochtends tot vier uur 's middags. De televisie actie vindt plaats van 19.20 uur tot 00.30 uur op Neder land 1 in zendtijd van de VARA. HILVERSUM - Prijzenslag- presentator Hans Kazan ves tigt een opmerkelijk record: hij presenteert vanavond voor de 250ste keer de populaire tv- quiz 'Prijzenslag'. Kazan heeft met die 250ste uitzen ding voor RTL 4 in totaal 7500 minuten televisie gemaakt, wat neerkomt op 125 uur. 'Prijzenslag' was de eerste quiz die Nederlandse kijkers dagelijks op de buis konden zien. Het programma trekt per dag ruim een miljoen kij- ROTTERDAM (GPD) In navolging van Prince, David Bowie en The Rolling Stones begint Whitney Houston haar komende wereldtour nee in Nederland. De Ame rikaanse zangeres, na een retraite van bijna twee jaar helemaal terug aan het pop front met haar derde album 'I'm You Baby Tonight', start haar maandenlange concert reis met twee optredens in Ahoy'* op vrijdag 22 en za terdag 23 maart. De voorverkoop begint volgende week zaterdag bij alle bekende adressen. Mojo Concerts onderhandelt nog met Whitney Houston's management over enkele extra concerten in het Rot terdamse sportpaleis in mei, aan het eind van het Europe se gedeelte van haar wereld- toer. LEIDEN Leerlingen van de Leidse Prinses Mar grietschool figureren morgenavond in de tv-actie 'Help de Russen de winter door'. Op de school aan de Boshuizerkade werden gistermiddag al tv-opnamen gemaakt. Bovendien zijn er drie leerlingen uitverko ren om morgenavond naar de studio's te komen waar zij een geldbedrag aan de organisatie zullen overhandigen. Hoe het allemaal zo gekomen is: de school 'doet' elk jaar een actie, dacht dit jaar vanwege een verbou wing van de school over te slaan, totdat afgelopen maandag bij één van de leerkrachten spontaan het idee ontstaan om aan de tv-actie mee te doen. School hoofd K.G. Schepel: "Wij bellen naar de VARA en het resultaat daarvan was dat we het ingezamelde geld zaterdag tijdens de tv-uitzending zouden mogen overhandigen. Op zich al prachtig, maar later belde de VARA terug dat ze op school ook zouden komen fil men. Helemaal fantastisch natuurlijk". Schepel, is achteraf lovend over de wijze waarop presentator Ivo Niehe de kinderen in de leeftijd van vier tot en met zes jaar gistermiddag op hun gemak wist te stellen en tijdens de gesprekjes steeds de link naar de geldinzameling voor Rusland wist te leggen. De kindertjes werden gefilmd terwijl ze tekeningen 1 maakten en spaarpotjes vergaarden. Drie 'gelukki gen' mogen de spaarpotjes morgenavond op tv over- handigen. Dat zijn Michel Buis, Denny de Roode en 1 Sabrina Nihin. NEW YERSEY - De 75ste verjaardag van Frank Sinatra is deze week niet bepaald geruisloos voorbijge gaan. Zo was de zangerIentertainer het feestvarken tijdens een speciaal voor hem georganiseerd concert, waaraan hij uiteraard zelf ook een vocaal steentje bijdroeg..Links van hem zanger Steve Lawrence, daar naast Eydie Gorme. Het drietal bracht een medley van Sinatra's successen. (foto ap) Cameramannen maken tv-opnamen op de Leidse Margrietschool: door. leerlingetjes Tussen de rails Het weekblad Vrij Nederland heeft zijn lezers opgeroepen hun vreemde ervaringen met de Ne derlandse Spoorwegen op pa pier te zetten en die aan de re dactie op. te sturen. Kennelijk ziet men brood in het leed van treinreizigers. De eerste oproep had al een overweldigend aan tal inzendingen tot gevolg. Nu zeuren de mensen graag - over het weer, het eten, het openbaar vervoer en over andere mensen - en iedereen neemt graag kennis van andermans gezeur, maar uit de ingestuurde verhalen komt vooral een grote klacht naar voren, die ongetwijfeld met de feiten strookt: op belang rijke momenten blijven de reizi gers verstoken van informatie. Hoe zit het met de aansluiting van de vertraagde trein in de volgende overstapplaats? Waarom staat de trein zomaar midden in het land een kwar tier stil? Zo wachtten wij, kort na de treinkapingen, eens in ademloze spanning af wat er ging gebeuren, nadat de inter city op de Veluwe met een schok tot stilstand was gekomen. Hoe ziet de toekomst erïiit na een aanrijding? Gewoonlijk zwijgt de intercom in alle talen. Ik heb, in verband met mijn werk voor kranten en radio, de afgelopen jaren veel met de trein gereisd. Dan maak je van alles mee, al zijn kapingen en andere ram pen mij gelukkig bespaard ge bleven. Eerst reisde ik tweede klas, maar toen de wagon steeds meer een verlengstuk werd van mijn werkkamer, verhuisde ik naar de eersteklas. Wie op het rode pluche zit, merkt al gauw dat Nederlanders een grote he kel hebben aan standsverschil len. Als het druk is, en de passa giers door de trein beginnen te dwalen, zoekend naar een zit plaats, kunnen ze bij het passe ren van de schaars bezette eer steklas hun ergernis niet be dwingen. "Is het niet schanda lig?", mopperen ze dan, terwijl ze vol afkeer om zich heen kij ken. "Deze mensen voelen zich zeker ver verheven boven het ge wone volk", snauwt een ander. "D'r zit hier weer geen normaal mens bij", stellen ze eendrachtig vast. Ook de conducteurs, die tus sen de bedrijven door graag mo gen uitrusten in een eerstekla scoupé, voelen zich solidair met de tweedeklassers. Soms vertel len ze elkaar, tijdens het afstem pelen van de dure kaartjes, ver haaltjes over kapsoneslijders die, ondanks de uitbundige luxe van de eersteklas, nog van alles hebben aan te merken op een defecte verwarming, een ka pot raam of hondepoep op het pluche. Terwijl de meesten toch mooi weer spelen op kosten van de zaak. Ook als er dronken volk is in gestapt, dan zoekt dat zonder aarzelen de eersteklas op. Ter wijl de bierblikjes worden open getrokken, laten ze hun omge ving op ruwe toon weten dat het een grof schandaal is dat al die rijke patsers, dankzij hun be lastingcenten, de beste plaatsen hebben ingepikt. Binnen de eersteklas kun je kiezen voor de open of de beslo ten ruimte. Tegenwoordig valt dit onderscheid samen met de afdeling voor rokers en niet-ro- kers, in welke combinatie dan ook. Een ander verschil is dat de open coupé een publieke ruimte is en de besloten coupé veel meer het karakter heeft van een huis kamer. De mensen gedragen zich daar dan ook naar: wie de huiskamer betreedt, groet de aanwezigen. Maar in het open compartiment kijkt men ver stoord op als een passagier met een groet binnenkomt. Mijn avonturen met de NS zijn gering in tal, al was het dramatische element soms na drukkelijk aanwezig. Op het baanvak tussen mijn woon plaats Zuidhom en Groningen kwam de trein eens met een har de knars tot stilstand; geschrok ken passagiers staken hun hoofd door het raam naar bui ten, dat ze evenwel weer vlie gensvlug terugtrokken: met ogen vol ontzetting vertelden ze dat er een afgesneden hoofd langs de spoorlijn lag. Ik heb niet gekeken, ik geloofde ze op hun woord. Een paar jaar geleden boorde de intercity uit Rotterdam zich in de weilanden ten noorden van de stad in een kudde over stekende koeien. Het was of we een openlucht-abattoir waren binnengereden. De intercom gaf urenlang geen enkele medede ling. Voorbijsnellende conduc teurs lieten alleen maar weten dat niemand de trein mocht ver laten. Ten slotte hield eeii woe dende zakenman een conduc teur staande en eiste nadere in formatie. De ambtenaar ont plofte bijna van kwaadheid. "Kapsoneslijder!", siste hij, "haal jij je informatie morgen maar uit de krant"! vooraanstaande sovjet-economen zon van mening pat de plannen van gor&atsjov de toestand alleen maar op de spits zullen druven nou. eindeuk een op timistisch geluid

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 33