'Te veel dramatiek rond Janmaat' 'Polarisatie groeit' ZU AAN ZU Onderzoeker vindt reacties op extreem-rechts overdreven Oliver Tambo: stille kracht van het ANC f PAGINA 2 VRIJDAG 14 DECEMBER 1 David Oupa Tsonga werd drie weken geleden in het centrum Johannesburg tijdens een demonstratie tegen de apartheid doodgeschoten door de politie. Dat is, ook in het Zuid-Afrika van Nelson Mandela en president Frederik de Klerk, nog steeds geen uitzonderlijke gebeurtenis. Tsonga was, voor zover bekend, geen spectaculaire persoonlijkheid. Geen held. geen schurk, een mens, zou je kunnen zeggen, als talloze anderen. Toch is hij de geschiedenis in gegaan. David Oupa Tsonga is namelijk de eerste zwarte die werd begraven op een tot voor kort exclusief blanke dodenakker, de Wesparkbegraafplaats in Johannesburg. Davids laatste, postume daad van protest was mogelijk dankzij het verdwijnen uit het wetboek van een van de meest infame apartheidswetten, de Wet op de gescheiden voorzieningen. Op grond van deze wet kon een blanke caféhouder zwarte gasten de deur wijzen, mocht een zwarte geen duik in een blank zwem bad nemen en kon een zwarte zijn laatste rustplaats niet op een blank kerkhof kiezen. Deze wet, waarin de zogenaamde kleine apartheid lag verankerd, is op 15 oktober geofferd op het altaar van het 'nieuwe Zuid-Afrika'. Davids begrafenis vond plaats op 2 december. Ruim 400 mensen begeleidden hem naar Wespark. Er werden vlaggen van het ANC en de communistische partij meegevoerd, terwijl meer dan 200 politiemannen langs de route een oogje in het zeil hielden. Een stoet zwarte prominenten, onder wie ANC-leider Nelson Mandela, kwam David de laatste eer bewijzen. Mandela hield tijdens de rouwdienst een geharnaste toespraak, waarin hij de politie aansprakelijk stelde voor het 'afslachten, martelen en vermoorden' van zwarten. Davids teraardebestelling was, geheel overeenkomstig de traditie van het zwarte verzet, een demonstratie tegen de apartheid geworden. Als een zwarte protesteert of, al is het in een doodskist, een domein betreedt dat als exclusief blank wordt beschouwd, blijft de reactie nooit lang uit. Al snel vielen geluiden te beluisteren dat Wespark door Davids aanwezigheid was 'ontheiligd'. Een zwarte dode zij aan zij met blanke doden, dat kon de Schepper nooit bedoeld hebben. Naast het graf van David staat de zerk van de familie Van der Merwe. Een diep bedroefde mevrouw Van der Merwe vertelde het Afrikaner dagblad Beeld dat zij "zeer ongelukkig was met feit dat mijn man Gerhard nu naast een zwarte moet liggen". "Ze hebben toch hun eigen begraafplaatsen? Waarom moeten ze dan zo nodig bij ons begraven worden? Ik wil niet op een zwart kerkhof liggen. Dat moeten ze toch kunnen aanvoelen? Gerhard zou hier zeer ontevreden over zijn geweest". Zij had, zei ze, spijt als haren op haar hoofd dat ze het graf had gekocht. "Ik had hier naast Gerhard willen liggen, mijn naam is al in de steen gebeiteld, maar ik denk nu dat het beter is dat ik hier niet begraven word..." Er waren optimisten die hadden gehoopt dat de begrafenis van David niet alleen een trieste gebeurtenis zou zijn. Het was een u itgelezen kans, vonden ze, om de apartheid ten grave te dragen. Zij weten nu, dat de apartheid ook tot in de dood scheidt. LEIDEN De Centrum De mocraten waren weer even in het nieuws. In de raden van Rotterdam en Amster dam wekten ze deze week woede met hun uitspraken over etnische minderheden. De reacties waren voorspel baar: de democratie stond weer op spel. Politicoloog Joop van Holsteyn wordt er zo langzamerhand een beetje allergisch voor. Elke keer als de Centrum Demo craten in het nieuws komen, en vooral als ze bij verkiezin gen succes boeken, struike len de politici bijkans over elkaar om hun bezorgheid te uiten. "Een zwarte dag voor de democra tie, werd er bij de verkiezingen zelfs gezegd. Ik vind dat niet zulke geluk kige uitspraken. Het gaat immers om een kleine groep mensen. En van die kleine groep kun je lang niet altijd zeggen dat het racisten zijn. Kortom, er wordt wat al te drama tisch over gedaan", aldus Van Hol steyn. Van Holsteyn is bij toeval in het onderzoek naar ultra-rechts terecht gekomen. Verreweg de meeste tijd besteedt de Leidse politicoloog aan het Nationaal Kiezersonderzoek, een groot onderzoek onder zo'n 1.500 kiezers dat rond de Kamerver kiezingen wordt gehouden door een aantal Nederlandse universiteiten. Kortweg komt dat onderzoek erop neer dat de kiezers vlak voor èn vlak na de verkiezingen worden bezocht door een enqueteur die zich zo pro beert een beeld te vormen waarom bepaalde partijen het goed of slecht doen en welke onderwerpen daarbij een rol hebben gespeeld. Het onderzoek naar de verkiezin gen van vorig jaar zit nog voor be werking in de computer. Het enige dat Van Holsteyn nu kan verklap pen is dat de partijen zich allemaal, stuk voor stuk, zo hebben over schreeuwd met hun zorg voor een beter milieu, dat het voor de kiezers uiteindelijk niet meer uitmaakte waarop ze stemden. "Iedereen vond het milieu belangrijk. Voor het stemgedrag is het item milieu dus geen verklaring", aldus Van Hol steyn. Ook klein links, van oudsher wat meer betrokken bij de milieu beweging dan de andere partijen, heeft geen politieke munt uit de 'milieuverkiezingen' kunnen slaan. Steekproef Op grond van het Nationaal Kiezes- onderzoek was de Leidse politico loog ook geïnteresseerd in de aan trekkingskracht van ultra-rechts, maar het grote onderzoek bood hem nauwelijks kans om met die belang stelling iets te doen. Slechts een kleine groep van 1 procent van de Nederlanders stemt immers op de Centrum Democraten of de Cen trumpartij '86, dus het is bijna on mogelijk om die bij een steekproef van 1.500 mensen terug te vinden. "Bovendien zullen mensen die Cen trum Democraten stemmen dat bij zo'n enquête niet snel toegeven. Of ze weigeren mee te doen of ze dur ven d'r niet voor uit te komen dat ze CD stemmen", aldus Van Holsteyn. De oplossing kwam van elders. De Leidse politicoloog werd door het Haarlems Dagblad ingescha keld bij een onderzoekje rond de ge meenteraadsverkiezingen, dit voor jaar. De krant had in een serie ver kiezingsportretten een vraagge sprek geplaatst met de lijsttrekker van de Centrum Democraten en zich daarmee de woede van de (rest van de) Haarlemse politiek op de hals gehaald. Er ontstond een dis cussie over extreem-rechts, waarbij ondermeer het idee opkwam de CD- stemmers zelf naar hun motieven te vragen. Er werd een telefoonteam samengesteld dat alle (anonieme) telefoontjes van CD-stemmers op wachtte. Van Holsteyn haast zich te zeggen dat geen sprake was van een repre sentatief onderzoek. Maar bij het gebrek aan onderzoek naar ex- treem-rechts in Nederland kan het Haarlemse onderzoek wel iets meer duidelijkheid verschaffen over het gevaar van de Centrum Democra ten of - wat hoogdravender - het ge vaar van racisme en fascisme in Ne derland. Zwarte dagen voor de de- op extreem-rechts slechts in de hand wordt gewerkt door het feit dat 'Den Haag' en de media kenne lijk hebben besloten geen aandacht te besteden aan de Centrum Demo craten. Vijf procent mocratie? Het blijkt allemaal reuze mee te vallen. Van Holsteyn ontkent niet dat de top van de Centrum Democraten er nogal botte ideeën op nahoudt, met name over etnische minderheden ligt dat anders. Ontevredenheid "Bij extreem-rechts wordt snel gedacht aan fascisten, neo-nazi's, skinheads, racisten en zo; ik denk dat het niet zo is. Natuurlijk, men sen met die opvattingen lopen er ook rond, maar wat ik belangrijker vind is de groep die uit ontevreden heid met de situatie op de CD stemt. Je doet die mensen onrecht door ze als fascist of racist te bestempelen. Ik denk dat zij op de CD hebben ge stemd omdat ze menen door hun partij in de steek te worden gelaten. Daarbij komt vooral de PvdA in beeld. Van oudsher had die partij de reputatie op te komen voor de zwakkeren in de samenleving, maar nu is de indruk ontstaan dat de PvdA dat niet meer doet voor alle zwakkeren. Gedacht wordt dat de PvdA vooral opkomt voor etnische minderheden; hen door middel van programma's als positieve actie een duwtje in de rug geeft. En dat ter wijl de Nederlanders zeggen: wij hebben ook zo'n duwtje nodig". Veel CD-stemmers zijn dus vol gens Van Holsteyn proteststem mers. Ze steunen een daarbij een partij die wordt verketterd, net zoals zij zelf het gevoel hebben ver ketterd te worden. De Leidse politi coloog komt daarbij tot de opmer kelijke conclusie dat het stemmen Van Holsteyn: "Ik vind dat dood zwijgen minder gelukkig. Die men sen zijn er. Janmaat zit in de Twee de Kamer. Misschien zou het geen kwaad kunnen daar aandacht aan te besteden, want dan weten de men sen tenminste waar ze op stemmen en wat voor denkbeelden de Cen trum Democraten er op nahouden. Het negeren van Janmaat staat wel heel dapper, maar het lost niets op. Wat er moet gebeuren is dat we ons op die kiezers moeten richten. Wat drijft hen? Als je dat doet, zakt de top vanzelf in". Wat dat betreft, hoeft het ook geen verbazing te wekken dat Van Holsteyn er niet voor voelt om te ei sen dat een partij bijvoorbeeld vijf procent van de kiezers trekt voordat ze in de Kamer wordt toegelaten. Janmaat zou er niet aan te pas ko men als dat 'Duitse systeem' wordt ingevoerd, maar, zo stelt de politico loog, "er verandert verder niets. Het topje van de ijsberg zie je dan niet meer, maar de ijsberg ligt er nog. Het is een schijnoplossing". Van Holsteyn is al helemaal geen voorstander van grote wijzigingen in het kiesstelsel; niet om extreem rechts te onderdrukken en ook niet om de politiek "aantrekkelijker" te maken. "Het Nederlandse politieke sys teem werkt toch heel redelijk. Het gebeurt betrekkelijk weinig dat de regering valt. Partijen zijn geneigd samen te werken en het gaat er niet zo hard aan toe als in andere lan den", aldus Van Holsteyn, die vraagtekend zet bij de plannen van de fractieleiders, verenigd in de commissie Deetman, om eens te gaan praten over - bijvoorbeeld - een gekozen minister-president. Opkomst Maar zou de lage opkomst bij de verkiezingen met wat flinke wijzi gingen dan niet tot staan kunnen worden gebracht? Van Holsteyn: "Met de lage opkomst valt het wel mee. Bij Kamerverkiezingen schommelt die toch steeds boven de tachtig procent. Alleen bij ver kiezingen voor het Europees Parle ment is de opkomst traditiegetrouw laag. Maar zelfs als de opkomst laag is, kun je je afvragen of dat per se moet leiden tot bezorgheid over de aantrekkelijkheid van de politiek". "Je hoort ook wel zeggen: mis schien zijn die mensen wel tevreden met de manier waarop het gaat en gaan ze daarom niet naar de stem bus. Het lijkt me onwaarschijnlijk. Feit is dat ook in dit geval gewoon te weinig onderzoek is gedaan. Maar net als bij extreem-rechts geldt dat er niet meteen dramatisch over moet worden gedaan als de op komst een keertje laag is". Peter van Nuijsenburg JOHANNESBURG - Oliver Tambo, na een ballingschap van ruim 30 jaar teruggekeerd in Zuid- Afrika, behoort met Nelson Mande- la en Walter Sisulu tot het supertrio van het ANC. Vanochtend hield hij de openingstoespraak tot de eerste conferentie van het ANC in Zuid- Afrika. Tambo spreekt waarschijnlijk minder tot de verbeelding dan Man dela en Sisulu, die in de gevangenis levende legenden werden, maar zijn verdiensten voor de grootste zwarte oppositiebeweging zullen nooit vol doende gewaardeerd kunnen wor den. Het was Oliver Reginald Tam bo (72) die het door verdeeldheid ge teisterde ANC in de moeilijke jaren in ballingschap menigmaal voor e^n scheuring heeft weten te behoe den. Tambo kan met enig recht de schaduw van Mandela worden ge noemd. Net als Mandela studeerde hij aan de universiteit van Fort Ha re, in het huidige 'onafhankelijke' thuisland Ciskei. Met Mandela en Sisulu was hij een van dé oprichters van de zogenaamde Jeugdbrigade, die er in slaagde van het in die jaren gezapige ANC een militante, natio nalistische organisatie te maken. En evenals Mandela verwerpt hij het communisme, maar erkent hij de prominente rol die sommige communisten in de strijd tegen de apartheid hebben gespeeld. Oliver Tambo, De door hun politieke opvattingen koos de stille kracht op de achter- gevoede vriendschap werd nog grond te blijven, hechter toen Mandela en Tambo in In 1960 werd het ANC, na het 1951 de eerste zwarte advokaten- bloedbad in Sharpville, waarbij de praktijk in Johannesburg begon- politie 69 demonstranten tegen de nen. Maar de praktijk werd al gauw beruchte pasjeswetten doodschoot, ondergeschikt aan de politiek, waar verboden. Tambo was drie dagen Mandela meer op de voorgrond trad voor het verbod voor een missie dan Tambo, die net als Sisulu ver- naar het buitenland vertrokken. Het zou dertig jaar duren voor hij te rug mocht keren naar zijn vader land. Tambo werd de spil van het ANC- in-ballingschap. Hij was de staats man, de diplomaat die voorkwam dat de beweging door factiestrijd versplinterde. 'Gematigd, maar ef fectief, zo beschreef een waarne mer in die jaren zijn manier van opereren. 'Hij hield niet van grote woorden, was bereid tot compro missen, maar aan zijn principes viel nooit te tornen'. Wilskracht In deze periode verklaarde Tambo regelmatig dat Mandela en niet hij de 'echte' leider van het ANC was. Hij was slechts diens 'plaatsvervan ger'. Niettemin werd zijn naam tij dens de laatste grote opstand in de zwarte woonoorden (1984-'86) min stens even vaak gescandeerd als die van zijn charismatische vriend. Vorig jaar werd Tambo getroffen door een beroerte. Hij leek voor goed uitgeschakeld, maar dankzij zijn enorme wilskracht heeft hij deze crisis weten te overwinnen. Een recente bezoeker beschreef zijn lichamelijke toestand als zwak, hij loopt en spreekt moeizaam, maar hij zou nog even 'helder en scherp' zijn als vroeger. Tambo zou ook een van de drijvende krachten zijn ach ter de campagne van 'massale actie', stakingen, consumentenboycotts en demonstraties, waarmee het ANC de regering onder druk wil houden. GEESTELIJK LEVEN VATICAANSTAD Ook het Vaticaan maakt zich op voor Kerstmis; op het grote plein voor de St. Pieter is deze week weer de traditonele, e vele meters hoge kerstboom geplaatst en opgetuigd. (foto ai Bestuur Gereformeerde Zendingsbond: DRIEBERGEN (ANP) - De openlijke kritiek van 37 predi kanten op het beleid van de Gereformeerde Zendings bond (GZB) is volgens het GZB-bestuur een exponent van "de toenemende polarisa tie binnen de gereformeerde gezindte, zowel in als buiten de Nederlandse Hervormde Kerk". Naar aanleiding van de open brief schrijft het bestuur dit in een me dedeling, die deze week met een uitvoerige toelichting op het be leid is opgenomen in De Waar heidsvriend, het orgaan van de behoudende Gereformeerde Bond binnen de Hervormde Kerk. De GZB is een onderdeel van de Bond. De open brief is op gesteld door de predikanten D.J. Budding te Elspeet, J.H.C. Olie te IJsselmuiden, W. Pieters te Gene- muiden, L. Schaafsma te Doorn spijk en P. de Vries te Opheus- den. De bezwaren richten zich tegen een verkeerde visie op de reikwijdte van de verzoening, de al te grote ruimte die de vrouw in de kerk toegedacht wordt, en de samenwerking met andere ker ken. Ook waren er bezwaren te gen de keuze van sprekers op de zendingsdag, het programma van de jongerenzendingsdag, de sa menwerking met de Inwendige Zendingsbond (voor de woord verkondiging binnen de kerk) en sommige pUblikaties van de GZB: Afgelopen zomer hield de Her vormde Gemeente Harskamp een eigen zendingsdag omdat de sprekers op de officiële GZB-bij- eenkomst het 'ware leven' niet kennen en het verkeerde geeste lijke voedsel voorschotelen. "Harskamp heeft de maskers af geworpen", schreef ir. J. van der Graaf, algemeen secretaris van de Gereformeerde Bond, in een reac tie. Daarin toonde hij zich be zorgd over de manier waarop "wij kerkelijk met elkaar omgaan". "Naar zijn diepste verstaan vindt het GZB-bestuur hetgeen door de bezwaarden wordt voor gestaan, een versmalling van on ze bijbelse roeping tot zending". Het bestuur heeft met "grote droefheid en teleurstelling" vast gesteld dat de 'bezwaarden' alle kerkeraden, predikanten en evangelisaties van gereformeer- de-bondssignatuur hebben aan geschreven, hoewel ze "vanuit de Schriften en de belijdenissen onze kerk niet hebben kunnen aantonen dat de GZB de weg v het gereformeerd belijden heeft verlaten". De toenemende polarisatie "kan alleen maar schadelijk zijn voor ons allen. We behoren ons al len daarover te verootmoedigen", schrijft het GZB-bestuur. Wat de briefschrijvers over de beleidsnota zeggen, is volgens het bestuur "in strijd met de w heid, alsook met de werkelijkheid van belijden en beleid van het be stuur. Wie zorgvuldig de beleids nota leest en niet van eigen veron derstellingen uitgaat, kan dit we ten. De Schrift is bron en Hongarije geeft kerken deel van goederen terug BUDAPEST (KNA/AP) - De re gering van Hongarije heeft beslo ten kerkelijke goederen die onder het communistische regime in beslag zijn genomen, terug te ge ven aan de kerken. Dit melden Hongaarse kranten gisteren. De wet die ook de teruggave van scholen, ziekenhuizen en cul turele vestigingen aan hun oor spronkelijke qigenaars regelt, zal binnenkort ter goedkeuring aan het parlement worden voorge legd. De kerken krijgen niet al hun eigendommen terug. Alleen ker kelijke bezittingen die werden ge bruikt voor pedagogische, cultu rele en sociale doeleinden wor den teruggegeven. Op teruggave van de grote landgoederen, die vroeger in hun bezit waren, hoe ven de kerken niet te rekenen. De schade die de overheid de kerken in de afgelopen veertig jaar heeft toegebracht, zal nooit helemaal kunnen worden ver goed, aldus de regering. Wel wil zij de kerken tegemoetkomen door bepaalde overheidsgebou wen kosteloos ter beschikking te stellen. 'Zendtijd. De Nederlandse ker ken hebben gisteren bij de Raad van State gepleit voor uitbreiding van de zendtijd op radio en televi sie. De kerken die samenwerken in RKK, IKON en ZVK (Zendtijd van Kerken) willen een uitbrei ding met 33 procent. De 14 ker ken constateren dat zij door voortdurende uitbreiding van totale zendtijd in een marginale positie terecht zijn gekomen. Het aandeel van de kerken in de totale zendtijd is van 5 procent in 1960 teruggelopen tot 1,6 procent in 1990. Bij de radio werd het aan- deel tussen 1972 en 1990 bijna ge halveerd. Zang I. In de oecumenische ge loofsgemeenschap de Regenboog in de Leidse Merenwijk begint zondag om zeven uur een zang avond m.m.v. de Regenboogjes, de Rainbow Singers, het jonge renkoor Merenweer en het Re genboogkoor. De collecte is stemd voor de Ruslandactie. Zang II. In de hervormde kerk van Noordwijkerhout vindt zon dag om zeven uur een adventssa- menzang plaats, m.m.v. de canto- rij van de Hooglandse kerk uit Leiden. Aanvang zeven uur. Zang III. De jaarlijkse grote kerstgospelavond in het evange liecentrum De Bethlehemskerk (Lammermarkt 57) in Leiden, be gint zondag om half acht. Evange list Jan Zijlstra heeft de leiding, terwijl medewerking wordt ver leend door Efie en Arjan Knefel, de groep Exaltation en het Kerst- trio. Zang IV. Het Oegstgeester koor 'Cappella pro Cantibus' verzorgt voor zondagavond n de Groene Kerk in Oegstgeest een tweede Songs of praise-avond. Aanvang Gastdienst. Tijdens de gast- dienst, zondag in de Buurtkerk in Noordwijk, wordt het avondmaal gevierd. Ds. J. J. Kuiper gaat voor. De dienst, georganiseerd door de plaatselijk Raad van Ker ken, begint om tien uur. Viering. 'Een herder als koning in de stad van de vrede' is het the ma van een oecumenische viering van Schrift en Tafel in de Hooge Burch in Zwammerdam, zondag om elf uur. Voorganger is ds. Jan Delhaas.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2