Q Rocky wordt wereldkampioen vader Spinnenterreur volgens al lang geijkte formule Wat moet een sportman na zijn carrière gaan doen? De acht dromen van Akira Kurosawa VRIJDAG 14 DECEMBER 1990 PAGINA 27 Arachnofobia'; regie: Frank Marshall: met Jeff Daniels en John Goodman; te zien in: Lido. Lei den en Euro, Alphen. LEIDEN/ALPHEN - Voor de zo veelste keer is Alfred Hitchcocks 'The birds' (1963) overgedaan, nu met spinnen. Regisseur Frank Marshall maakt er geen geheim van dat hij het werk van Hitchcock en andere illustere collega's grondig heeft bestudeerd, alvorens aan 'Arachnophobia' (Spinnevrees) te beginnen. De film laat dan ook vak werk zien, is een routineus opgezet te produktie. Wat meteen inhoudt, dat op echte verrassingen niet gere kend hoeft te worden. Nieuwkomers in de bioscoop zal bij 'Arachnophobia' ongetwijfeld menig maal de adem in de keel stok ken. Wie echter ook maar een beetje kijkervaring heeft, kan het hele ge val van A tot Z voorspellen, om de simpele reden dat Marshall zich doelbewust tot in detail aan de be proefde griezelfilmformule heeft gehouden. Je kunt zelfs precies ra den in welke scènes het gevaar daadwerkelijk zal toeslaan en wan neer het alleen maar blijft loeren. Het verhaal begint in Venezuela, waar insektendeskundige dr. Ja mes Atherton een nieuwe reuzespin ontdekt. Fotograaf Manley wordt in zijn tent door het beest gebeten. Omdat hij al koorts had wordt aan genomen, dat hij daaraan is overle den. Intussen glipt de spin de doodskist in en reist zo met Man iey's stoffelijk overschot mee naar een vredig dorpje in Californië. Daar heeft net een nieuwe huis arts, dokter Jennings, met zijn gezin zijn intrek genomen; een stelletje 'stadsen' met een geromantiseerd idee van het platteland. Omdat zijn voorganger op het laatste moment toch niet met pen sioen wenst te gaan, heeft Jennings aanvankelijk maar één patiënt en die is zo gezond als een vis. Toch overlijdt ze volkomen onverwacht, wat Jennings reputatie in het dorp geen goed doet. Hij raakt er zelf ook van in de war, want in een hartaan val als doodsoorzaak kan hij maar niet geloven. De kijker weet, dat Jennings maar al te zeer gelijk heeft. Het was een spin, een van de al snel talrijke nakomelingen van dat achtpotige monster uit Venezuela. Daarmee weet de kijker tevens, dat Jennings het extra moeilijk zal krijgen, want hij lijdt aan een traumatische angst voor spinnen. Nadat er nog een paar slachtof fers zijn gevallen, worden de spin nen als boosdoeners ontmaskerd en dan begint de strijd tegen de plaag. 'Arachnophobia' is het regiede buut van Marshall, maar als Holly- wood-producent was hij al danig door de wol geverfd. Samen met Steven Spielberg en Kathleen Ken nedy scoorde hij keer op keer met kassuccessen als 'Empire of the sun', 'Raiders of the lost ark', 'Pol tergeist' en 'The color purple' en Jeff Daniels slaat erop los wanneer de zo veelste griezel opduikt. met anderen maakte hij niet minder grote hits. 'Arachnophobia' zette hij weer samen met Spielberg en Ken nedy op 'poten' en het is ook een echte 'producentenfilm' geworden. Vaktechnisch valt er, zoals gezegd, niets op aan te merken. Niet alleen zijn de speciale effecten met de spinnen en met wat ze veroorzaken zeer overtuigend, steeds op tijd is er ook een knipoog. Zo moppert een vader op zijn dochter, omdat ze de badkamer te lang bezet houdt, waarna hij besluit beneden zijn gro te boodschap te gaan doen. Net voordat hij het toilet binnengaat, zie je zo'n harige engerd de pot in krui pen. Zo'n scène kun je als een eer betoon aan Hitchcock beschouwen. Een bij alle gekunstelde spanning verademende verschijning is John Goodman (vooral bekend van de te levisieserie 'Roseanne', maar ook van de mede door Marshall gepro duceerde film 'Always') als de plaat selijke ongediertebestrijder; een onvervalste varkentjeswasser, die er nauwelijks mee zit dat hij zich in dit geval even in de 'varkentjes' ver gist. De rol vormt het nodige tegen wicht voor het nogal saaie hoofd personage dokter Jennings, waar Jeff Daniels begrijpelijk weinig eer mee weet in te leggen. Spinnen zijn zeer nuttige en in 99,9 procent van alle gevallen vol strekt ongevaarlijke beestjes. Ben je als filmliefhebber niet onderste boven van 'Arachnophobia', als spin zou je er helemaal niet blij mee zijn. Al heeft de slotscène nog wel een relativerende kwinkslag in pet to. Het gezin Jennings is terug in de grote stad, waar het ook zonder ver vaarlijk ongedierte niet altijd pluis blijkt. RIJK VAN ROTTERDAM 'Rocky Vregie: John G. Avildsen; met: Syl vester Stallone. Mickey Goldmill.Sage Stallo ne; te zien in: Luxor, Leiden en Euro. Atphen. LEIDEN/ALPHEN - Sylvester Stal lone neemt met de vijfde aflevering van de Rocky legende waardig af scheid van de boksring en van één van de meest succesvolle filmhel den uit de geschiedenis. In deze Rocky V keert hij terug naar de stra ten van Philadelphia uit de oor spronkelijke Rocky en heeft hij de regisseur van deel I, John G. Avild sen ingehuurd. Zelfs zijn in deel III aan de spanning gestorven trainer Mickey Goldmill (Burgess Mere dith) komt in een mooie flashback nog even opduiken om hem een al lerlaatste wijze levensles mee te ge ven. Wie niet meer weet waar de carri ère van Rocky aan het einde van deel IV was beland hoeft niet te wanhopen, wantzoals het hoort worden aan het begin van deze film de hoogtepunten herhaald van het gevecht tussen Rocky en zijn Russi sche tegenstander Drago (Dolph Lundgren). Gelukkig is de onver staanbare speech die hij na zijn on vermijdelijke overwinning tegen Gorbatsjov en het Russische volk hield, deze keer overgeslagen. Daar in riep hij op tot wereldvrede en meer begrip tussen de volkeren. En zie, vijfjaren later ontvangt Gorbat- jov de Nobelvredesprijs. Rocky landt daarna in een Rus sisch Aeroflotvliegtuig weer veilig op Amerikaanse bodem. Vijf jaar geleden ook ondenkbaar, want Aeroflot had toen geen landings rechten in de USA, maar voor het produktieteam van Rocky V aanlei ding om te pochen dat dit de eerste Aeroflot-jet is in een Amerikaanse film. Op het vliegveld wordt hij be groet door een drumband die het thema van Rocky ten gehore brengt. Dat is het meest realistische moment van de film, want in de 11 jaar dat Rocky en het door Bill Con ti (ook voor de vijfde keer in goede vorm aanwezig) geschreven thema bestaan, zijn beiden een begrip ge worden in de Amerikaanse cultuur. Als een succesvol Amerikaan op een vliegveld met fanfare binnenge haald moet worden, is er grote kans ENSCHEDE (GPD) - De officiële openingsfilm van het Cannes-festi val van dit jaar was 'Dreams' van Akira Kurosawa. Acht dromen zijn erin bijeengebracht. Veel samen hang vertonen ze niet, maar enkele dromen zijn prachtig verfilmd en doen je watertanden en verlangen naar meer. Omdat een paar onder delen duidelijk minder goed zijn is mijn eindoord°pl niet juichend, al waren er in Canr s recensenten die zich te buiten gingen aan superlatie ven. Warner Home Video. Ook wisselend waren de menin gen over 'The cook, the thief, his wi fe and her lover' van Peter Greena- way. De Engelsman die veel in ons land filmt en er zijn producenten vindt, wordt in kleine kring zeer ge waardeerd. Je moet aan zijn eigen zinnige werk en zijn sterke voor keur voor symmetrie wennen om van zijn werk te kunnen genieten. In 'The cook...' maakt hij het de kij ker met gemakkelijk. Seksscènes wisselt hij af met eettaferelen waar 'La grande bouffe' bij verbleekt en wie een zwakke maag heeft kan zich beter een keer bedenken voor hij de film huurt. RCA omgeeft het uit brengen met teksten waarin wordt gewezen op het feit dat de film in Amerika met 25 minuten moest worden bekort, maar dat op video alles te ziert is. Bedenk daarbij wel dat in ons land de hele film in de bioscopen te bekijken was en dat de video dus geen meter nieuws levert. Regisseur Gus van Sant heeft' naam gemaakt met 'Drugstore cow- boy', een bijzondere film over drugs, drugsgebruikers en alle el lende die daaruit voortvloeit. Van Sant bouwt zijn film op een heel persoonlijke wijze op en biedt daar door eens iets anders dan het geijk te Hollywood-werk. Matt Dillon en Kelly Lynch boeien als drugsge bruikers die in een geheel eigen we reld leven en die overvallen moeten plegen om aan hun pillen en poe- Paul Newman. (archieffoto) ders te komen. Heel bijzonder is de rol van William S. Burroughs als de oude, wijze gebruiker die alles weet van dope en de uitwerking ervan. Lumina. Hoe maak je een atoombom. Met moeite. Hoeveel moeite het kost kunt u zien in 'Shadowmakers' van Roland Joffé, een lange film waarin alle getob van geleerden in een woestijn in New Mexico (iets te) uit gebreid wordt getoond. Paul New man is mooi als de grommerige ge neraal die de geleerden opdrijft, maar zijn rol is te klein om de film boven de middelmaat te tillen. Es- selte CIC Video. Shelly Long is niet mijn favoriete actrice, verre van dat. Maar eerlijk is eerlijk, ze speelt in 'Shattered' van Lamont Johnson vol overgave de moeilijke rol van jonge vrouw die door tramautische jeugdervaringen zo uit het lood is geslagen dat ze psychiatrische hulp nodig heeft. Haar psychiater is Tom Conti en zijn rol is helaas heel beperkt. First release. In Australië specialiseren veel filmmakers zich in het vervaardi gen van goede mini-series. 'The pri vate war of Lucinda Smith' is er een van. Ray Alchin regisseerde kundi ge acteurs in een verhaal dat zich af speelt net voor en in de Tweede We reldoorlog. De oorlog die op Austra lisch Nieuw-Guinea tussen Duit sers en Engelsen wordt gevoerd is een 'kleine oorlog' en er valt met re gelmaat zeer om te grinniken. Ap- com. Jeffrey Archer werd beroemd door zijn boek 'Not a penny more, not a penny less' waarin hij be schrijft hoe een groepje mensen dat bedrogen wordt wraak neemt op de bedrieger. Archer putte uit per soonlijke ervaringen en hij schreef zijn verhaal vol overgave. Clive Sylvia Kristel. (foto gpd> Donner volgde het boek nauwgezet en hij maakte er een aardige film van waarin Ed Begley, Myram d'Abo en Ed Asner de belangrijkste rollen spelen. First release. Bezienswaardig 'When I fall in love' van Taylor Hackford schenkt aandacht aan het gemak waarmee een sportman die niet al te slim is gemanipuleerd kan worden. Dennis Quaid is een kei in football, maar pienter is hij niet. Hij speelt, verdient veel geld, trouwt, is een poosje gelukkig en begint dan aan de lange, moeilijke weg terug. Jessica Lange geeft Quaid goed te genspel en samen zorgen ze voor een bezienswaardige, maar iets te sentimentele film. Warner Home Video. In 'The forgotten one' komt een overleden vrouw spoken bij haar ex-man. De vent raakt er helemaal van overstuur, zeker als hij merkt dat daden uit het verleden hem kwalijk worden genomen. Philip Badger regisseerde zijn eigen ver haal en hij bouwt de spanning goed op. Haalt hoofdpersoon Terry O'Quinn het einde van de film wel of niet, dat is de grote vraag. CNR. Sylvia Kristel is een zeer matige actrice. Hoe matig, dat kunt u zien in 'Lady Chatterley's lover' van Just Jaeckin. Het boek van Lawrence wordt geen recht gedaan en tegen speler Nicholas Clay loopt zich voortdurend in te houden om Kris tel niet al te zeer van het doek te spe len. RCA PETER DE ZWAAN BIOSCOPEN LEIDEN 'Ghost' - Lido. 'The sheltering sky' - Lido. 'Problem Child' - Lido. 'Flatliners' - Lido. 'The neverending story' II' - Lido. 'Camille Claudel' - Trianon. 'Arachnophobia'- Lido. 'Rocky V' - Luxor. 'Sweethearts' - Rex. ALPHEN (Euro, Van Boetzelaerstr. 6) 'Rocky V'. 'Ghost'. 'Bird on a wire'. 'Arachnophobia'. 'De reddertjes'. VOORSCHOTEN (Greenway, Schoolstraat, tel. 01717- 4354, b.g.g. 2566) 'Days of thunder'. 'Pretty Woman'. 'Coupe De Ville'. 'De lady en de vagebond'. 'Asterix en de knallende ketel'. FILMHUIZEN 'Driving miss Daisy' - Het Kijkhuis, Leiden 'Wild at heart' - Het Kijkhuis 'De vrouw in het zand' - Het Kijkhuis 'Crimes and misdemeaours' - Het Kijk- 'Dr. Strangelove' - Het Kijkhuis La Grande Bouffe' - LVC, Leiden. 'Speaking Parts' - Park Filmhuis, Al- 'Buster's Wereld' - Park Filmhuis, Al- DEN HAAG 'Ghost' - Asta (070-3463500). al. 'Goodfellas' - Asta, 16 jr. 'Arachnophobia' - Asta. 12 jr. The Sheltering Sky' - Babylon (070- 3471656), a.l. The Witches' - Babylon, al. 'Ghost' - Babylon, a.l. 'Cadillac Man' - Cineac (070-3630637), al. 'Die Hard 2' - Cineac. 12 jr. 'Rocky V' - Cineac, 12 jr. 'Henrv and June' - Metropole (070- 3456756), 16 jr. 'Flatliners' - Metropole, 12 jr. 'Pretty Woman' - Metropole, al. 'Presumed innocent' - Metropole, a.l. 'The never ending story' - Metropole, a.l. 'Rocky V' - Odeon (070-3462400), 12 jr. 'Darkman' - Odeon. 16 jr 'Problem Child' - Odeon. al. Another 48 hours' - Odeon. 12 jr. 'La Petite Voleuse' - Studio (070- 3656402). a.l. 'The Marx Brothers' - Studio. 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - Studio, 12 jr. 'Wild at heart'- Studio. 16 jr. AMSTERDAM 'The Witches' - Alfa (020-278806), a.l. 'Wild at heart'-Alfa. 16 jr. 'Enemies, a love story' - Alfa, 16 jr. 'Pretty woman' - Alfa. a.l. 'Prettv woman' - Alhambra (020- 233192), al. 'Good Fellas' - Alhambra, 16 jr. 'Presumed innocent' - Bellevue Cine rama, al. 'Dick Tracy' - Cinerama, 12 jr. 'Days of thunder' - Calypso, al. 'The sheltering sky' - Calypso (020- 234876), al. 'La petite voleuse" - Cinecenter (020- 236615), al. 'Un monde sans pitié' - Cinecenter, 16 jr. 'Mes nuits sont plus belle que vos jours' - Cinecenter, 16 jr. 'Cyrano de Bergerac' - Cinecenter, al. 'Ju-dou' - Cinecenter, 16 jr. 'Ghost' - Cinema (020-151243), a.l. 'Rocky V' - Cinema, 12 jr. Flat Liners' - City (020-234579), 12 jr. 'Problem Child' - City, a.l. Another 48 hours' - City, 12 jr. Darkman' - City. 16 jr. 'Cadillac Man' - City, al. 'Die Hard 2' - City, 12 jr. 'Rocky V' - City. 12 jr 'Mv dinner with André' - Kriterion (020-231708). 16 jr. Alexander Nevsky'- Kriterion. 'Kleine Vera' - Kriterion. 16 jr Blue Velvet' - The Movies (020- 245790), al. 'Mo' Better Blues' - The Movies. 'Kracht' - The Movies. Strapless' - The Movies. 'Ghost' - Tuschinski Cineac (020- 243639)ki, al. 'The last island' - Tuschinski (020- 262633), 12 jr. 'Henry and June' - Tuschinski, 16 jr. 'The hunt for Red October' - Tuschins ki. al. 'The never ending story' - Tuschinski, al.. 'Flat Liners' - Tuschinski. 12 jr. 'Arachnophobia' - Tuschinski, 12 jr. 'When Harrv met Sally" - De Uitkijk (020-237460), a.l. 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - De Uitkijk, 12 jr. TELEVISIE Zaterdag 15 december Royal Wedding (Super Channel, 21.00 uur). Amerikaanse dansfilm uit 1951 van Stanley Donen met Fred As- taire. Hij geeft samen met Jane Powell een opvoering in Londen ten tijde van het huwelijk van Elizabeth II. Ferris Buellcr's day off (BBC 1, 21.15 uur). Frisse komedie uit 1986 van John Hughes, waarin Mathew Brode- rick als eigenzinnige tiener aan de ca mera mag uitleggen waar hij allemaal een hekel aan heeft. The bride (RTL 4. 23.10 uur) Hor rorfilm uit 1985 van Franc Roddam met een verrassende rol van zanger Sting. Jakarta (Ned. 3, 23.35 uur). Ameri kaanse film uit 1983 van Charles Kauf man. CIA-agent Falco moet in Jakarta een beeldschone vrouw beschermen. Wanneer hij niet oplet wordt ze ver moord. Met Christopher Noth en Sue Francis Pai. Lady of Burlesque (Super Chan nel, 23.40 uur). Moordverhaal uit 1943 van William A. Wellman. The day of the Triffids (BBC 1, 00.15 uur) Bekende science-fiction film uit 1963 van Steve Sekely. Angst aanjagende vleesetende planten in de hoofdrol. Tampopo (BBC 2. 01.45 uur). Ja panse cultfilm van Juzo Itami uit 1986 waarin noedelsoep aanleiding geeft tot mooi gefilmde erotiek. Met Ken Wata- nebe en Tsutomu Yamakazi. Zondag 1G december Touch and go (Super Channel. 21.00 uur). Australische film uit 1984 van Peter Maxwell, met Wendy Hughes als een soort vrouwelijke Robin Hood. Frances (BBC 2,22.45 uur). Graeme Clifford baseerde zijn film uit 1982 op de biografie van Frances Farmer, een filmster uit de jaren dertig, die een tra gische loopbaan had. Met het koppel Sam Shepard en Jessica Lange. Maandag 17 december Trail Street (BBC 2, 18.30 uur). Ame rikaanse routinewestern van Ray En- right uit 1947 met klassieke cast: Randolph Scott, Madge Meredith en Robert Ryan. Wie kent nu nog het ver schil tussen ranchers en farmers? No Mercy (RTL 4, 21.05 uur). Ame rikaanse actiefilm uit 1986 van Ri chard Pearce met bekende cast: Ri chard Gere, Kim Basinger en Jeroen Krabbé.In de onderwereld van New Orleans moet een maat gewroken wor den. Hard. Drcamchild (1985) (BBC 2, 22.00 uur) Alweer een verhaal van alleskun- ner Dennis Potter, verfilmd door Ga vin Miller. Alice kiest als oud gewor den dametje een nieuw Wonderland: New York. Met: Coral Browne en Pe ter Callagher. Dinsdag 18 december Gcronimo (BBC 2, 19.00 uur). Merk waardige western uit 1962 van Arnold Laven. Een van de weinige films in het genre waar de indianen worden geïde aliseerd tegenover de kolonisten. Ge- rommo en zijn Apaches willen vrede sluiten maar ze worden verraden. Met Chuck Norris en Kamala Devi. Hector (Ned. 1,19.50 uur). Zeer suc cesvolle Vlaamse speelfilm uit 1987 van Stijn Coninx. Nationale held Ur- banus wordt bij de nonnen wegge haald om in de bakkerszaak te werken. Dat wordt een prettig zooitje. Ook met Sylvia Millecam. Fontamara (BRT 2,21.45 uur). Itali aanse film uit 1980 van Carlo Lizzani met Michele Placido en Antonella Murgia Het dorpje Fontamara wordt in 1933 geteisterd door de fascisten. Reden voor dorpeling om zich in Ro me aan te sluiten bij het verzet. Bad boys (Ned. 2.22.15 uur). Ameri kaanse gevangenisfilm uit 1983 van Rick Rosenthal. Sean Penn komt in een jeugdgevangenis terecht en wordt daar bedreigd door een rivaal. Ook met Rem Santoni em Jim Moody. Woensdag 19 december Poltergeist (BBC 1. 23.00 uur) Be kende horrorfilm uit 1982 van Tobe Hooper. Paranormale versschijnselen in Amerikaans voorstadje jagen onder meer Craig T. Nelson en Jo Beth Willi ams de stuipen op het lijf. Geprodu ceerd door Spielberg. Donderdag 20 december The road to Bali (BBC 2. 19.00 uur). Amerikaanse komedie uit 1952 van Hal Walker, die in die jaren een hele reeks van dit soort films regisseerde, waarin Bing Crosby steeds exotische oorden aandeed. My dear secretary (Super Chan nel. 20.00 uur). Amerikaanse komedie uit 1948 van Charles Martin. Kirk Douglas en Laraine Day zijn allebei schrijver, de een wat succesvoller dan de ander. Dat geeft problemen. Cartas del parque (BRT 2, 21.00 uur). Colombiaanse speelfilm uit 1988 naar Marquez. De film is gebaseerd op een gegeven uit Liefde in tijden van cholera; eenzame man schrijft brieven voor twee geliefden. Met Victor Lapla ce en Ivonne Lopez. Zoals alle films naar de boeken van Marquez legt ook dit probeersel van regisseur Tomas Alea het af tegen het origineel. Ilonky Tonk Freeway (BBC 1, 23.00 uur). Komedie van John Schlesinger uit 1981. De burgemeester van Ticlaw in Florida wordt in zijn am bities gefrustreerd wanneer de nieuwe snelweg geen afslag krijgt naar zijn stadje. Met William Devane en Beverly d'Angelo. Vrijdag 21 december Nothing but trouble (Ned. 1, 20.22 uur). Laurel and Hardy-film van Sam Taylor uit 1944 Stan en Ollie onder meer als scheidsrechters b(j een partij American football. Sixteen candles (RTL 4, 20.25 uur). Amerikaanse komedie uit 1984 van John Hughes. Molly Ringwald en Anthony Michael Hall in een wat fan tasieloze film over tienerliefde Biggies (BBC 1. 20.30 uur) Ameri kaanse film uit 1986 van John Hough naar de gelijknamige jongensboeken held. Reis terug in de tijd naar 1917, waar vliegenier Biggies opduikt. Met Neil Dickson en Fiona Hutchinson. A table for five (BRT 1. 23.00 uur) Amerikaanse film uit 1983 van Robert Lieberman met John Voight als ge scheiden vader die zijn kinderen wil meenemen op een cruise. Ook met Ma rie-Christine Barrault. Duel (BBC 1. 00.35 uur) Eerste Spielberg film is volgens velen altijd zijn beste gebleven. In deze thriller uit 1971 ziet Dennis Weaver zich gecon fronteerd met mysterieuze, maar zeer bedreigende zwarte vrachtwagen. bokslicentie en geen kans op een profijtelijk laatste gevecht. Rocky gaat weer in zijn oude huis in zijn oude straat in Philadelphia wonen en heropent de oude sport school van Mickey. Zijn eigen bezit tingen zijn door de Amerikaanse be lastingdienst openbaar geveild, maar de sportschool was nagelaten aan Rocky jr., gespeeld door Stallo ne jr, Sage. Net als in Over The Top waar Stallone wereldkampioen truck rijden, armpjedrukken en va der zijn moest combineren, is het voor Rocky de grootste opgave om zijn zoon goed te leren kennen. In de Verenigde Staten is het een ver plichting geworden dat mannen hun gevoelens tonen en die trend is bekend geworden onder de term 'male bonding'. Vandaar dat tegen woordig aan het eind van vrijwel al le Amerikaanse films vader en zoon elkaar in de armen vallen terwijl ze 'I love you' in eikaars oor hijgen. Dat gaat in Rocky V natuurlijk nog niet zonder slag of stoot. Rocky verwaarloost zijn zoon als er een nieuwe blanke underdog, Tommy Gunn (Tommy Morrison) uit Oklahoma, de sportschool komt binnenwandelen. Voor de filmken ner, dit is inderdaad de achterklein- neef van die andere Morrison uit Oklahoma. De rest van de wereld kent Marion Michael Morrison be ter als John Wayne. Hij vergist zich danig om in deze jonge cowboy een verjongde uitga ve van zichzelf te zien. George W. Duke, een gehaaide bokspromotor die verdacht veel op Don King -dat is de man met als motto 'Only in America' en het kapsel alsof hij bij het opstaan eerst zijn vingers in het stopcontact steekt- lijkt, (alleen het kapsel is niet gelukt) speelt met de wereldtitel en probeert door Tom my Gunn weg te kopen, Rocky te verleiden om nog een keer in de ring te gaan staan. Wat moet een sportman na zijn carrière gaan doen in het leven? De werkelijkheid is altijd nog gekker dan fictie. Vorige week ging een ex- wereldkampioen boksen, die nu aan de ziekte van Alzheimer leidt, bij Saddam Hussein op bezoek om voor de vrijlating van gegijzelden te pleiten. Een andere ex-wereldkam- pioen krijgt volgend jaar een nieu we kans op de titel nadat hij een tiental jaren voor dominee heeft ge speeld. Hij is inmiddels niet alleen twee maal zo oud als in zijn glorie dagen, maar ook twee maal zo zwaar. The Italian Stallion Rocky Bal boa zal het dankzij het beperkte voorstellingsvermogen van Sylves ter Stallone nooit zo bont maken, maar is in deel V in betere vorm dan die andere twee ex-wereldkampioe nen. Aan het slot worden alle voor gaande delen nog even in zwart-wit foto's in herinnering geroepen, in clusief deze laatste aflevering, zodat een goed waardeoordeel over de kwaliteit van dit deel gegeven kan worden. Mijn enige bezwaar tegen Rocky V is dat het image van de sportjournalist door deze film weer een ernstige deuk krijgt. PIET VAN DE MERWE dat naast het volkslied het Rocky- thema gespeeld wordt. Het succes van deel I zat in het feit dat Stallone heel goede perso nages geschreven had, naast Rocky en zijn trainer ook nog zijn vrouw Adrian (Talia Shire) en haar broer Paulie (Burt Young), die de Ameri kaanse droom in anderhalf uur be leven. Iedereen wil de underdog toejuichen. Het probleem van deel II, III en IV was om van Rocky weer een underdog te maken. Ik herinner me vooral lange trainingen die re sulteerden in weer een bokszege aan het slot. Deze keer pakt Stallone het goed aan. Terug in Amerika komt Rocky tot de ontdekking dat zijn oneerlij ke boekhouder al zijn geld ver speeld heeft op de kwetsbare Ame rikaanse financiële markt. Bij een bezoek aan de dokter krijgt hij bo vendien te horen dat die Rus zijn hersenen dit keer definitief in de verkeerde volgorde geslagen heeft. Elke volgende klap kan dodelijk zijn. Dat betekent nooit meer een Vader en zoon Stallone in Rocky V als vader en zoon Rocky Balbao. (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 27