Dwalen in de romantiek van de middeleeuwen Nederlandse actie tegen EG Zwitserland 700 jaar Fietsen in Oberösterreich Ambtenaren: handen af van geld banenplan voor jongeren Griftpark niet volledig schoon Voormalige tweede man Bangladesh in de nor Helft soldaten achter snoeien legermacht VRIJDAG 14 DECEMBER 1990 HPJ»J Oude vestingstad Haut-Cagnes goed bewaard Cagnes-sur-Mer is niet meer dan een doorsnee-stadje aan de Middellandse Zee. Een boulevard, een jachthaven, kiezelstrand en een gebruikelijk aantal restaurants. Weinig hotels, weinig discotheken, weinig vertier. Dat alles is er immers genoeg in het op nog geen 10 minuten afstand gelegen Nice met zijn wereldberoemde Palmenlaan: de Boulevard des Anglais. door Arnoud Cornelissen Cagnes-sur-Mer heeft - evenals Nice ladies aan het einde van de vorige eeuw naar Nice. Daar konden ze hun door copieuze wildtafels, oude port en cheddarkaas jichtig gewor den ledematen in het zuivere water van de Middellandse Zee gezond spoelen. In hun gevolg kwamen de mindere goden, en nu de modale toeristen. Cagnes-sur-Mer profiteerde daar van mee. Wie zich geen kamer kan veroorloven in een van de dure Bou levard-hotels, kan in dit stadje goedkoper terecht. De overmatige belangstelling voor strand, zee en mooie dames in de zomertijd, heeft de aandacht voor ouder schoon wat doen verble ken. De werkelijke parels van de Cote d'Azur liggen een paar kilome ter landinwaarts. Haut-Cagnes bij voorbeeld. Smal - haar bestaan te danken aan volge- De weg naar de plaats waar Cagnes vreten Britten. Op aanraden van haar oorsprong had, is steil en smal. een Engelse arts togen de lords en Je kunt op twee manieren het oude, Als blijvende herinnering aan de viering van het 700-jarig bestaan van Zwitserland - en als toeristische attractie - is rond het Vierwoudsteden meer een 32 km lange wandelroute uitgezet: 'Weg der Schweiz'. De tocht begint op de Rütliweide, waar de eerste eed in 1291 werd gezwo ren, en voert dan rond de Urnersee naar het kuuroord Brunnen. Langs $eze route laten alle kantons iets van het specifieke karakter van hun gebied zien. Het inwonertal van het kanton was bepalend voor de ruim te die men ter beschikking kreeg. Zo kreeg het kleinste kanton, Appel- zell-Innerhoden 70 meter toebedeeld en het kanton Zürich 6000 meter. De kantons presenteren zich in de volgorde waarin ze tot de eedgenoot schap zijn toegetreden: Uri begint en het kanton Jura sluit de rij. En prefectionisten tot het einde: er is ook aan de in het buitenlandwonen- de Zwitsers gedacht, want de tocht eindigt in Brunnen op de Platz der Auslandschweizer. JEUGD De jeugd speelt bij de feestviering een belangrijke rol. Zo komen op 30 juli ruim 3000 kinderen - een uit elk Zwitsers dorp - naar e Rütliwie- se, om van de bondspresident een oorkonde in ontvangst te nemen, die dan op 1 augustus in alle dorpen en steden zal worden voorgelezen. En om die gebeurtenis zonder problemen te laten verlopen - want er zullen kinderen komen die voor de eerste keer buiten hun dorp zijn - hebben alle deelnemers een rugzak met streepscode (volledig adres) gekregen, zodat de organisatie elk kind na afloop weer bij de juist bus of trein kan afleveren. Kan het Zwitserser? In Chur krijgt de Zwitserse jéugd van 1/7 september de gelegenheid met andere Europese jongeren te discussieren in het kader van 'Die Rolle der Kultur in der Entwicklung'. Meer informatie: Nationaal Zwitsers Verkeersbureau, tel. 020 - 222033. voormalige stadscentrum per auto bereiken. De bordjes 'Chateau' wij zen je naar een niet al te ruim beme ten parkeerplaats aan de voet van het oude kasteel. De tweede weg gaat buitenom en is zo smal, dat er met een auto die groter is dan de ge middelde middenklasser geen doorkomen aan is. Dan zit er maar één ding op: in paniek je handen op steken en een goed glas wijn drin ken bij Hotel Le Cagnard, dat een welkome deur biedt aan die smalle omgang. Al meer dan 30 jaar zwaaien mon sieur en madame Louis Barel de scepter over dit gastvrije verblijf. Het hotel maakt deel uit van de ke ten Relais Chateau. Een bunde ling van 378 romantische hotel-res taurants in 36 landen. Ooit waren de ruimten in het hart van Hotel Le Cagnard de wachtlo kalen van het kasteel. Met weinig fantasie tover je ook nu nog de ge harnaste soldaten in de wat duistere gelagkamer voor je geest. De lage gangetjes en de op diverse niveaus liggende zaaltjes versterken dat beeld, evenals de fresco-achtige schilderingen op de wanden en de groen gebeitste deurposten. Het restaurant heeft veel weg van een feestzaal uit een lustslot. Het plafond is prachtig bewerkt met be schilderde panelen; kopieën uit het 'Chateau Aurion' in Val de Loire. Met een druk op de afstandsbedie ning is de bezoeker weer terug in de eeuw van de technologie: geruis loos trekt het plafond zich terug om de ook in de winter nog warme zon binnen te laten. Hier dineren is een verrukking. Vanaf dit romantische plekje geniet de bezoeker een schit terend uitzicht over het glooiende landschap van de Alpes Maritime, met zijn palmen en cypressen en op de achtergrond de blauwe gloed van de Mediterranée. Ook de spijskaart is een lust voor het oog. De 12 man sterke keu- kenstaf van Le Cagnard biedt een keuze uit menu's tussen de 360 en de 480 francs met gerechten als gan- zelever met grapefruit, duif met champignons, lam met salade Ni- coise en andere heerlijkheden. Om maar te zwijgen van de vele andere gerechten die voor prijzen van tus sen de 80 en 300 franc geserveerd worden. Simenon De aanbiddelijke ambiance van Le Het is heerlijk wandelen door die middeleeuwse Cagnard vraagt er gewoon om een nachtje te blijven. Alle 26 kamers bieden een zelfde uitzicht als het restaurant. De prijs varieert al naar gelang de gewenste luxe van 320 tot 1300 francs per nacht, exclusief ont bijt. Toegegeven, een koopje is een overnachting in Le Cagnard niet. Ook niet het ontbijt, dat voor Franse begrippen bijzonder uitgebreid is. Daar moet dan ook wel 60 franc per persoon voor betaald worden. Maar ondanks dat: het is compleet en de bediening is even zonnig als het kli maat. En de gast mag zich in het ge zelschap weten van de Franse de tectiveschrijver Simenon die het hotel frequenteerde. Ook zijn held Maigret streek tijdens onderzoeken graag neer in Le Cagnard. De hoofdingang van het schilder achtige hotel ligt aan een ander smal straatje van de ooit eens om muurde veste. De oplopende Mid deleeuwse steegjes bieden een overvloed aan fotogenieke plekjes. De oude huisjes zijn in perfecte staat van onderhoud, het plaveisel bestaat nog steeds uit ronde steen tjes. De eerste dag zal men tever geefs proberen een zelfde weg nog eens te bewandelen. Het centrum is een netwerk van straatjes, een dool hof waardig. Kasteel vanzelf bij het kasteel van de Gri- maldi's met aan de voet van het bouwwerk de Place de Chateau, waar verschillende restaurantjes, kroegjes en zelfs twee discotheek- jes de avondlijke verveling helpen verdrijven. De invloedrijke Italiaanse Ray- nier Grimaldi werd in de 14de eeuw heer en meester over het toen nog zo onbetekende Cagnes. Rond het kasteel bouwde de horigen cirke lend hun kleine huisjes, waarmee het stadje zijn huidige cirkelpa troon kreeg. Oorspronkelijk was het kasteel rond 1300 gebouwd om in de tijd van de kruistochten de zee te bewaken. Tevens diende de vier kante veste als gevangenis. Het was Jean-Henri Grimaldi (1600-1651), heer van Cagnes, die in 1641 het voor elkaar kreeg dat zijn neef Honoré Grimaldi zich onder Franse protectie kon scharen. Deze kreeg daarbij van Koning Lodewijk de 13de de titels Prins van Monaco, hertog van Valentinois, Graaf van Carladez en Markies van Les Baux. De Franse bescherming van Monaco duurt tot op de huidige dag voort. Het kasteel kwam in 1937 in bezit van de gemeente Cagnes-sur-Mer en wordt nu als museum gebruikt. Op gezette tijden worden er kunst tentoonstellingen gehouden. Daarbij ontbreken de werken van Pierre-Auguste Renoir nooit. De Franse impressionist woonde tus sen 1908 en 1919 in een schitterende villa in Cagnes-sur-Mer, dat nu als Renoir-museum is ingericht. Het in 1960 door Cagnes aangekochte huis is zowel van binnen als van buiten nog in precies dezelfde staat als toen Renoir daar woonde. Naast werken van Renoir zijn daar schil derijen van Bonnard, Dufy, Gi- mond en andere impressionisten te bewonderen. De Oostenrijker Fritz Fellner is een enthousiast fietser. En hij deelt zijn er varingen graag met andere fiets-liefhebbers. In zijn boek (pocketformaat) 'Radwandern im Freiwald' nodigt hij gelijkgezinden uit om naar zijn woonstreek in het noordoostelijke Mühlenviertel te komen. In het boek staan zes dagtochten, waarvan een in het aangrenzende Südböhmen. Het gidsje dwaalt soms af van het sportieve pad om de lezer informatie te ge ven over o.m. de geschiedenis van de plaatsjes waar men doorheen komt. Het 160 pagina's tellende boekje is een uitgave van 'Edition Geschichte der Heimat' in Grünbach en kost ongeveer 15 gulden. Meer informatie: Landesverband für Tourismus, tel. 09 43 732-21220. DEN HAAG - Voor de achtste keer wordt op 15 en 16 decem ber in het Nederlands Congres gebouw werk tentoongesteld van amateurkunstenaars. Per dag exposeren zo'n 200 ama teur-kunstenaars met hun crea tieve hobby. Te zien zijn o.m. kalligrafie, weven, tekenen, schilderen, kleding maken en batikken. Nadere informatie: 070-3244484. TILBURG - De Verzamelaars Vereniging Tilburg houdt op 16 december een internationale muntenbeurs in 't Witte Paard. Lijnsheike 8. Meer informatie tel. 013-686247. DEN HAAG - Tot en met 22 de cember heet het Plein in het hartje van Den Haag 'Plein de Noel' vanwege de grote kerst markt die dan wordt gehouden. Op het Plein zijn in verschillen de stalletjes allerlei artikelen te koop die een kerstfeest erg sfeervol maken. Tijdens Plein de Noel is er aangepast enter tainment, op weekdagen tussen 14.00 en 16.00 uur, tijdens koop avonden ook van 19.00 tot 21.00 uur. In het weekeinde tussen 16.00 en 18.00 uur. Het Plein de Noel is dagelijks geopend van 10.00-18.00 uur, tijdens koop avonden tot 21.00 uur. Rond de kerst worden er in Den Haag verscheidene andere evenemen ten georganiseerd, voor meer in formatie: 070-3546200. ZEIST - In slot Zeist wordt van 8 december tot en met 20 januari 1991 een tentoonstelling over het hedendaagse stilleven ge houden. Kunstenaars die onder andere exposeren: Hendrick Brandtsoen, Anneke van Brus sel en René Mikovic. De ten toonstelling besteedt aandacht aan verschillende onderwerpen binnen de stilleven-schilder kunst. Openingstijden dinsdag tot en met vrijdag 11.00-17.00 uur. zaterdag, zondag en tweede kerstdag 13.00-17.00 uur. NIJMEGEN - Het Bijbels Open luchtmuseum Heilig Land Stichting in Nijmegen heeft tot en met 27 januari kerstkribben uit de collectie van Elisabeth Houtzager in huis. Meer dan tweehonderd kerstkribben uit dertig landen buiten Europa zijn te zien. Het museum is ge opend van 10.00 -17.00 uur en van 17 december tot 8 januari op werkdagen ook van 19.00 -22.00 uur. Meer informatie tel. 080- 229829. Bukman vindt landbouwhervorming slecht plan DEN HAAG (GPD) - Minister Bukman (landbouw) zal zich fel verzetten tegen het voorstel van EG- landbouwcommissaris MacSharry om de subsidies voor landbouwprodukten af te schaffen. De be windsman vindt het een slecht plan. "De politiek van de EG is erop ge richt de landbouw modern te ma ken. Dat is in Nederland gebeurt, maar omdat wij het hier goed heb ben gedaan, dreigen we daarvoor gestraft te worden en wordt de steun verlegd naar die gebieden in de EG waar het niet goed is ge daan", aldus Bukman, die in zijn protest wordt gesteund door staats secretaris Dankert van buitenland se zaken. Bukman verwacht dat ook Enge land, België en Denemarken zullen protesteren tegen het landbouw- plan. "En ook in delen van Duits land en Frankrijk is er weerstand te- DEN HAAG (ANP) - De drie cen trales van overheidspersoneel heb ben tot hun woede geconstateerd dat minister Dales van binnenland se zaken alsnog 10 miljoen gulden van het opleidingsgeld voor jonge- ren heeft gekort. Het gaat om een deel van het bedrag aan 'SAJO-gel- den' dat het Arbeidsmarkt en Oplei dingsfonds (A en O-fonds) nog te goed had van het ministerie. In de afgelopen maanden zijn uit gebreide discussies gevoerd tussen de minister van binnenlandse za ken en de centrales van overheids personeel over de SAJO-gelden. De minister wilde deze financierings stroom, waarmee werkgelegenheid wordt gecreëerd voor jongeren bij de overheid, stopzetten en in gaan zetten voor de sociale vernieuwing. De centrales ACOP, CCOP en het Ambtenarencentrum meenden dat het volstrekt onjuist zou zijn deze regeling stop te zetten. Er zijn in de afgelopen jaren al enkele duizenden arbeidsplaatsen mee geschapen. Door de langdurige discussies was de uitbetaling aan het A- en O- fonds van de in totaal 65,5 miljoen gulden voor 1990 opgeschort. Nu gaat de minister weer tegen alle af spraken in 10 miljoen gulden op dat bedrag korten om die terug te laten vloeien naar de schatkist om een bijdrage te leveren aan de oplossing van het financieringstekort. gen te verwachten", zegt Bukman. "Als we met z'n allen tegengas ge ven in Brussel, sta ik niet alleen". De Ierse landbouwcommissaris MacSharry wil de bestaande subsi dies op de produktie vrijwel af schaffen en vervangen door inko menssteun. Als de voorstellen van de landbouwcommissaris werke lijkheid worden, hebben daar voor al de kleine boeren in de zwakke re gio's van de EG profijt van. De ko mende weken zal de Europese Commissie, dat is het dagelijks be stuur van de EG, over het voorstel vergaderen. De vijf landelijke actie-coördina toren van Nederlandse akkerbou wers, die dit vooijaar lange tijd pro testeerden tegen de in hun ogen slechte inkomenspositie, hebben gisteren premier Lubbers een open brief gestuurd. Zij vragen hem daar in op de komende Europese top na drukkelijk ook met de landbouw belangen rekening te houden. In hun brief refereren de boeren onder meer aan inkomenssteun, die tijdens de recente GATT-onderhan- delingen is voorgesteld ter compen satie van de negatieve gevolgen van een - overigens afgeketst - land bouwakkoord. K. Dijkstra en de zij nen noemen dergelijke steun alleen aanvaardbaar als die alle gedupeer de boeren verleend wordt. Zij doen daartoe in hun brief een concreet voorstel. Het graan kan ter UTRECHT (ANP) - De sterk ver ontreinigde bodem van het Grift park in Utrecht zal niet volledig worden gesaneerd. Minister Alders (milieu) heeft er op verzoek van de gemeente en de provincie Utrecht voor gekozen de vervuiling onder het park te isoleren, zo deelde een woordvoerder van de provincie Utrecht gisteren mee.' Isolatie van de bron van de ver vuiling onder het acht hectare me tende park kost naar schatting 288 miljoen gulden. Afgraving van de verontreinigde grond, inclusief de reiniging daarvan, is veel duurder, ongeveer 664 miljoen gulden. Hoe wel dat bedrag in een latere schat ting is gereduceerd tot 599 miljoen, vinden de overheden die het geld moeten betalen dat veel te duur. beschikking worden gesteld van verwerkende industrieën voor pro duktie van energiedragers als bio- ethanol. Verplichte bijmenging in superbenzine, in plaats van lood, kan deze produktie gemakkelijk opnemen, zo menen de graanboe- Kostenverhoging van benzine zou in dat geval geregeld kunnen worden door prijsverhoging van de brandstof, ook uit milieu-overwe gingen. Brandstof-accijnzen zou den aangepast danwel verschoven kunnen worden. Meerdere varian ten voor een "gezonde landbouw" zijn "denkbaar en uitvoerbaar, als de wil er maar is", zo schrijven de akkerbouwers. DEN HAAG (GPD) - Meer dan de helft van de Nederlandse beroeps militairen staat achter de inkrim ping van de krijgsmacht. Dat blijkt uit een enquete onder 500 van de ruim 27.000 beroepsmilitairen van de Koninklijke Landmacht. Slechts een derde deel vindt de door het ka binet aangekondigde inkrimping van de krijgsmacht met 15 procent in de komende vijf jaar te groot. Opvallend is dat met name solda ten en korporaals moeite hebben met de inkrimping. Ongeveer de helft van hen ziet dat niet zitten. Hoofd- en opperofficieren staan voor het grootste deel wèl achter de plannen van de minister van defen sie. Niet minder dan 43 van de 60 on dervraagde majoors, kolonels en ge neraals vindt de inkrimping zelfs "op maat". De enquete is gehouden door eer der genoemde stichting in samen werking met het Studiecentrum voor Vredesvraagstukken in Nijme gen en studenten van de Koninklij ke Militaire Academie in Breda. De beroepsmilitairen hechten veel sterker aan de dienstplicht dan bur gers. Tweederde deel van de be- ZAANSTAD Gisteren werd in Zaanstad een standbeeld ter nagedach- roeps vindt dat de dienstplicht tenis van de vroegere PvdA-premier Joop den Uyl oiithuld door zijn doch- moet blijven bestaan, zo blijkt uit de ter Sakia den Uyl. e Aaanwezig waren onder meer de maker van het beeld, enquete tegen de helft van de 'nor- Jan Wolkers, en minister Maij-Weggen, die even tevoren een brug had ge- male' burgers. opend. SINGAPORE (GPD) De voorma lige waarnemend premier van Bangladesh, Shah Moazzem Hos- sain, is gisteren gearresteerd. Hij is in de centrale gevangenis van Dakha opgesloten. Hossain is het eerste belangrijke lid van het kabi net, dat gevangen is gezet sinds het aftreden van president Ershad. Er worden nog meer arrestaties ver wacht van ministers die onder Ers had hebben gediend. Studentenleiders hebben intus sen hun protestmars voorlopig op geschort, na een ontmoeting met in terim-president Shahabuddin Achmed. De studenten hadden ge dreigd, dat zij generaal Ershad uit het huis in de diplomatieke wijk van Dakha zouden sleuren als de autoriteiten hem niet in de gevange nis stoppen. Ershad is ondergebracht in de voormalige residentie van de Britse ambassadeur. Hij heeft huisarrest Spaarbank eist zes miljard dollar van Milken en Drexel NEW YORK (ANP) - De Ameri kaanse spaarbank Columbia Sa vings and Loans Association eist zes miljard dollar schadevergoe ding van de voormalige junk-bond- koning Michael Milken, negen oud- medewerkers van de effectenbank Drexel Burnham Lambert en hon derd zakenpartners van Drexel. De bank beweert dat Milken en de voormalige Drexel-functionarissen Columbia, ooit één van de grootste cliënten van Drexel, en andere spaarbanken op basis van mislei dende informatie hebben aangezet tot de aankoop van obligaties met een hoge rente en een hoog risico, de zogeheten junk-bonds. In een 176 pagina's dikke aan klacht, die Columbia in Los Ange les heeft gepresenteerd, zegt de bank onder meer dat Drexel de ver zekering had gegeven dat er een goed lopende en voor Columbia winstgevende handel in junk-bonds zou blijven bestaan. Columbia is er inmiddels ruim twee miljard dollar bij ingeschoten. Colombia meent tevens dat Mil ken en de andere effectenmakelaars de meest aantrekkelijke leningen voor zichzelf hielden. Zij heeft te vens het faillissement aangevraagd van Drexel omdat deze de spaar bank naar eigen zeggen 4,5 miljard dollar schuldig is. De claim van Co lumbia is de eerste in een reeks aan klachten van Amerikaanse spaar banken die Milken en zijn voormali ge collega's is beloofd. in afwachting van zijn berechting. Shahabuddin verzekerde de stu denten, dat generaal Ershad vol gens de wet zal woren gestraft. Hij deed een dringend beroep op de studentenleiders het recht niet in ei gen hand te nemen. De voormalige sterke man, die het land acht jaar lang met ijzeren hand regeerde, zal binnenkort voor een speciaal tribunaal moeten ver schijnen. Ershad wordt onder meer beschuldigd van goudsmokkel, ne potisme en plundering van de staatskas van een arm land. Veiligheidstroepen hadden Ers had woensdag in zijn woning in het militaire garnizoen van Dakha. Daarna werd de 60-jarige voormali ge president, zijn vrouw Raushan en 8-jarige zoon Shahd in een privé auto naar de sjieke diplomatieke wijk van de hoofdstad gebracht, on der escorte van drie politiewagens en drie legertrucks. DUITSE TOL - Ook de buitenlan ders zullen hun steentje bij moeten dragen aan de kosten van de Duitse eenheid. Dat blijkt uit het plan van de CSU om naar Zwitsers voor beeld een autobaan-vignet van 100 mark in te voeren. De coalitiepart ners CDU en FDP staan niet afwij zend tegenover dit voorstel, zo was gisteren in Bonn te vernemen. Al leen al aan binnenlands gebruik le vert de nieuwe heffing rond vier miljard op. Bouterse vraagt Nederland visum DEN HAAG (GPD) - De Suri naamse legerleider Desi Bouterse is van plan nog deze week een visum aan te vragen voor Nederland. Bou terse wil volgende week, wanneer hij zijn bezoek aan Ghana afsluit en via Nederland terugvliegt naar Su riname, hier de pers ontmoeten. Woensdag werd hem dat op Schip hol om veiligheidsredenen onmoge lijk gemaakt. Hij landde daar voor een tussenstop tijdens zijn heenreis naar Ghana. De behandeling die de Bouterse woensdag op Schiphol ten deel viel, kreeg gisteren in het parlement in Paramaribo een staartje. De coali tie-parlementariër Otmar Rodgers protesteerde tegen de behandeling van de bevelhebber door de rijkspo litie. "Dit kunnen we als Surina- mers niet goedkeuren", aldus Rod gers. Hij stelde een 'genuanceerder' parlementair standpunt in het voor uitzicht afhankelijk van diplomatie ke informatie die de Surinaamse re gering moet inwinnen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25