a ontslag politie Geen gedwongen ontslag politie Oud papier is geen cent meer waard Schiphol kan groeien zonder extra overlast voor milieu Ambulancevervoer boos over vragen Kamerleden Simons: alleen algemene zorg in regionale ziekenhuizen VRIJDAG 14 DECEMBER 1990 PAGINA 13 ■ente- en rijkskorpsen bijna rond gelijk komen ministers en bonden volgende week op een hogere leef tijd uit. Voor het her-, om- en bijscholing van politiemensen die een andere functie krijgen, roepen de ministers nieuwe fondsen in het leven. Ook het overlegstelsel wordt aan de nieuwe situatie aangepast. Zodra regionale politiekorpsen hun intre de doen, voeren korpsleiding en bonden georganiseerd overleg op regionaal niveau. De korpsleiding kan maatregelen alleen doorvoeren als een meerderheid van de bonden daarmee instemt. Voor de medezeg genschap worden regionale dienst commissies ingesteld. Bezuinigingen op de politie zijn niet aan de orde. De zojuist in gang ge zette reorganisatie van het hele poli tieapparaat zou erdoor in gevaar kunnen komen. De verantwoorde lijke ministers Dales (binnenlandse zaken) en Hirsch Ballin (justitie) moeten er alles aan doen het be schikbare budget overeind te hou den. Dat zeiden de woordvoerders po litiezaken van de coalitiepartijen CDA en PvdA. gisteren tijdens een overleg over de reorganisatie van het politiebestel. CDA-woordvoer- der Van der Heijden kondigde aan zich sterk te maken om zijn fractie voor zijn standpunt te winnen. PvdA-woord voerder Van Stoffelen sloot zich hierbij aan. Zowel Dales als Hirsch Ballin hielden de commissie politiezaken voor dat de reorganisatie voortva rend verloopt. Dales meldde dat nog voor de kerst de 25 personen bekend zullen worden gemaakt die de regionale korpsen gaan leiden. Ziekenfonds mag voor 'Claimcare' toch met eigen advocaat werken AMSTELVEEN/LEIDEN - De Ziekenfondsraad heeft het bezwaar van het Leidse Instituut Burger raadslieden (IBR) tegen het project Claimcare afgewezen. Claimcare is een project van de Onderlinge waar borgmaatschappij Zorgverzekeraar Zorg en Zekerheid in Leiden. Het houdt in dat verzekerden bij het zie kenfonds desgewenst geholpen kunnen worden met het verhalen op derden van door hen geleden materiele en immateriële schade. Het ziekenfonds dient deze men sen kosteloos van hulp en advies en is daartoe een samenwerkingsver band aangegaan met het Alphense advocatenbureau Goedkoop en Berntsen. Het IBR wil daarentegen dat verzekerden alleen worden ge wezen op de mogelijkheid zich tot een advocaat te wenden. Eventueel kan iemand worden doorverwezen naar het Bureau voor Rechtshulp. 'Sociaal statuut' reorganisatie gemeente- en rijkskorpsen bijna rond Papierhandelaren in problemen De waarde van oud papier is gedaald tot nul cent per kilo. LEIDEN - Commandant Mark van de Centrale Post Ambulancever voer is boos op de Kamerleden De Jong (CDA) en De Pree (PvdA). De beide parlementariërs stelden woensdag kritische Kamervragen over de rol van de CPA bij het ver voer van een zwaar gewond jongetje naar Haarlem. Het slachtoffertje werd door twee ziekenhuizen in deze plaats geweigerd omdat hun intensive care-afdelingen volzaten. De jongen overleed een dag later in een Amsterdams ziekenhuis. Volgens De Jong en De Pree had de CPA tijdig moeten informeren of er nog ruimte was in de ziekenhui zen. Ze stellen vast dat dit niet is ge beurd en willen van staatssecreatris Simons van volksgezondheid we ten of ook hij vindt dat de Leidse CPA in gebreke is gebleven. Mark meent dat de Kamervragen niet van veel kennis van zaken ge tuigen. "Wat niet verwonderlijk is, want de Kamerleden hebben niet bij ons of bij de inspectie voor de volksgezondheid geïnformeerd. Ze zijn slechts afgegaan op krantebe- Studentenvakbond bang voor wijziging in de kinderbijslag DEN HAAG (ANP) - De Landelij ke Studenten Vakbond LSVb is bang dat het kabinet aankoerst op kinderbijslag die afhankelijk is van het inkomen van de ouders. De LS- meent dit af te kunnen leiden uit u^spraken van PvdA-voorzitter Sint en uit de onlangs doorgevoerde wijziging in prijsindexering, die nu gekoppeld is aan kinderbijslag. Sint vroeg zich onlangs af wat er mankeerde aan de oude regeling (de Rijksstudietoelage) 'die bijsprong voor kinderen van wie de ouders geen geld hadden om de studie van zoon of dochter te betalen'. De vak bond vat deze en andere uitspraken op als een pleidooi voor het ouderaf- hankelijk maken van de basisbeurs. Als de basisbeurs afhankelijk wordt van het inkomen van de ou ders, zal de overheid ook de kinder bijslag daarvan afhankelijk maken. Als dat niet gebeurt, gaan volgens de LSVb veel Nederlandse studen ten van rijkere ouders in het buiten land studeren. Dan hebben ze recht op kinderbijslag, die niet afhanke lijk is van het inkomen van hun ou ders, en dus hoger ligt dan de basis beurs. Studeren in Nederland met kinderbijslag is niet mogelijk voor studenten die recht hebben op stu diefinanciering. HOOFDDORP (GPD) - De milieu hinder van Schiphol kan worden beperkt, ook als de luchthaven maximaal uitgroeit. Wel moet een norm worden ontwikkeld die de overlast van nachtvluchten be perkt. Dat staat in het definitieve Plan van Aanpak voor Schiphol, dat vanochtend in Hoofddorp is gepre senteerd. Voor de toenemende luchtverontreiniging worden in het plan geen maatregelen aangegeven. Het Rijk, de provincie Noord- Holland, de gemeenten Haarlem mermeer en Amsterdam en de NV Luchthaven Schiphol hebben vijf tien maanden nodig gehad om het eens te worden over de uitbreiding van Schiphol. Die uitbreiding moet ertoe leiden dat in het jaar 2015 vijf tig miljoen passagiers per jaar kun nen worden verwerkt. Nu zijn dat er 16 miljoen. Volgens het plan van aanpak zal de capaciteit van Schip hol moeten verdubbelen om al die 'nieuwe' passagiers op te vangen. De studie liep vertraging op om dat de betrokken partijen het niet eens konden worden over de milieu-paragraaf. In het nu open baar gemaakte plan worden maatre gelen genoemd waardoor het aantal woningen dat valt binnen de lawaai- zone rond de luchthaven kan wor den teruggebracht van 16.500 nu, naar 9.000 in het jaar 2015. "Dat kan door aan- en uitvliegroutes te verfij nen en het baangebruik te optimali seren", aldus het Plan. Er wordt op gewezen dat vliegtuigen de komen de jaren steeds 'stiller' zullen wor den. Belangrijkste maatregel tegen de geluidsoverlast is de aanleg van een vijfde start- en landingsbaan. Deze baan, in noordwestelijke richting en evenwijdig aan de Zwanenburg- baan, moet binnen tien jaar gereed richten, zo heeft De Pree me later toegegeven. Ik vind het nogal kwa lijk om alleen op grond daarvan te concluderen dat wij in gebreke zijn gebleven". De Pree erkent dat hij niet bij de CPA zelf heeft geïnformeerd. "We vonden dat we heel snel moesten re ageren op deze zaak. Wat er precies a^n de hand is, horen we wel van de staatssecretaris. We juichen het daarom ook toe dat de inspectie voor de volksgezondheid zo snel een onderzoek heeft ingesteld", al dus De Pree. Mark houdt vol dat zijn CPA niets valt te verwijten. "We inventarise ren twee keer per dag bij alle zie kenhuizen hoeveel plaatsen ze vrij hebben op hun intensive care-afde lingen. Als er in de tussentijd iets verandert, moeten de ziekenhuizen dat aan ons doorgeven. Dat is vorige week niet gebeurd. De Pree ver wacht echter dat we permanent op de hoogte zijn van alle wijzigingen die zich op de verschillende intensi ve care-afdelingen voordoen. Dat lukt alleen als er open telefoonlij nen worden aangelegd tussen de ziekenhuizen en CPA. Als dat ge beurt, dan zijn we er nog niet want ik weet niet waar ik de mensen Van daan moet halen om die dingen 24 uur per dag af te luisteren". De gemeente Hillegom heeft de inspectie voor de volksgezondheid inmiddels gevraagd maatregelen te nemen. De regionaal inspecteur hoopt volgende week zijn onder zoek naar de affaire af te ronden. UTRECHT (ANP) - Bij de reorganisatie van de politie zullen geen gedwongen ont slagen vallen of mensen ge dwongen worden overge plaatst. Politiemensen be houden hun bestaande voor uitzichten op salarisverbete ring en promotie. De gelden de arbeidsvoorwaarden blij ven onverkort van kracht. Het sociaal statuut' dat de over- zijn. Voor die tijd kan het in zuidelij ke richting gaan gebruiken van de Zwanenburgbaan een gunstig ef fect hebben op de geluidsoverlast. Onderzocht wordt of het mogelijk is in 1993 een aparte geluidsnorm in te voeren voor het nachtelijk lucht verkeer. De gevolgen van zo'n maat regel zijn niet duidelijk. In afwach ting van het besluit over invoering van de nachtnormering zal de groei van het nachtverkeer in ieder geval niet meer mogen zijn dan duizend vluchten per jaar, tot een maximum van 15.000 in 1993. In 1989 bedroeg het aantal nachtvluchten 12.500. Mocht de nachtnorm niet op tijd worden ingevoerd dan blijft de groeibeperking van duizend vluch ten per jaar van kracht. Voor nachtvluchten zal in princi pe alleen nog maar van de Zwanen burgbaan en de te verlengen Kaag baan (aan de zuidkant van Schip hol) gebruik worden gemaakt.- Zo dra de vijfde baan er is, geldt ook een nachtvluchtverbod voor de Zwanenburgbaan. Het autoverkeer rondom de luchthaven is verreweg de grootste luchtvervuiler. Toch zijn er ook zor gen over de uitstoot door vliegtui gen. Veel mogelijkheden om die te rug te dringen zijn er nog niet. Naast het bevorderen van het gebruik van de trein voor afstanden tot 1.000 ki lometer (TGV) wordt gedacht aan het slepen van vliegtuigen naar en van de landings- en startbanen. Het taxiën op het luchthaventerrein veroorzaakt veel luchtverontreini ging omdat de verbranding van de kerosine niet optimaal is. Met het uitvoeren van alle in het Plan van Aanpak genoemde voor stellen is een totaal bedrag gemoeid van 22 miljard gulden. Daarvan wordt de helft direct toegerekend gang van gemeente- en rijkspolitie naar regionale politiekorpsen moet begeleiden, is nagenoeg rond. De ministers Dales van binnenlandse zaken en Hirsch Ballin van justitie verwachten volgende week over eenstemming met de politiebonden te bereiken over het statuut. Over het vrijwillig reorganisatie ontslag is nog geen overeenstem ming bereikt. De bonden willen dat oudere werknemers die bij de reor ganisatie-in het gedrang komen vrij willig vervroegd kunnen uittreden. Zij hebben ingezet op een regeling voor werknemers vanaf 55 jaar. Mo- aan de ontwikkelingen rond Schip hol. Op de luchthaven zelf moet er ruim 7,6 miljard worden geïnves teerd. Daarnaast gaat er 2,6 miljard naar het verbeteren en uitbreiden van het spoorwegennet, een miljard naar het regionale openbaar ver voer. 264 miljoen gulden is nodig voor aanpassing van het wegennet. OEGSTGEEST/LEIDEN - Oud papier is letterlijk geen cent meer waard. Handelaren komen het nog wel ophalen, maar de officië le waarde van oud papier is deze week gedaald tot nul cent per ki- lo. Het komt zelfs al voor dat han delaren het ophalen van oud pa pier in rekening brengen. Secretaris J.P. Aalbers van de Nederlandse Vereniging van Groothandelaren in Papierafval- len in Oegstgeest ziet het somber in: "De prijs voor oud papier is in feite al geen nul cent meer, maar min-vul-maar-in cent. Wij zijn niet ver van het moment dat het inzamelen van oud papier in Ne derland moet worden gezien als een dienstverlening waarvoor net als andere diensten moet worden betaald." Begin dit jaar zakte de prijs van oud papier al tot een cent per kilo. De handelaren die dat nu nog be talen, doen dat eigenlijk alleen nog maar vanwege de goede rela tie die men heeft met de inzame laars, meestal verenigingen die al jaren oud papier ophalen om de clubkas iets te spekken. Belangrijkste oorzaak voor de waardevermindering van het in- zamelpapier is de import uit Duitsland. Daar bestaat al enige tijd een subisidieregeling voor oud papier. Aalbers: "De kost prijs van oud papier is voor de Ne derlandse handelaar, na bewer king, acht tot negen cent per kilo. Uit Duitsland kunnen de Neder landse papier- en kartonfabrie ken papier inkopen tegen, drie tot vijfcent. Daardoor staat het water al veel handelaren tot de lippen. En er zijn al kleinere handelaren die het water hebben binnenge kregen en over de kop zijn." Het inzamelen van oud papier is in ons land alleen nog 'lucratief in plaatsen waar door de gemeente een kleine subsidie wordt gege ven van twee of drie cent per kilo. Aalbers van de NVGP schat dat Nederland een overschot heeft van honderdvijftigduizend ton oud papier. "Als er niets gebeurt, ben ik uitermate somber. De mi nister van milieu wil dat we ge scheiden inzamelen, maar dan moeten wij het wel ergens kwijt kunnen. In de Verenigde Staten, die overigens ook veel oud papier exporteren naar Europa, is het be ter geregeld. De papier- en kar tonindustrie moet daar een be paalde hoeveelheid oud papier hergebruiken en krijgt daarom ook een financiële tegemoetko ming van de overheid. In Neder land is het niet zo maar mogelijk om over te schakelen naar oud pa pier. Dat kost geld. Als de minis ter wil dat er meer oud papier wordt hergebruikt, dan zal hij de fabrieken de financiële hand moeten reiken." De Leidse papierhandelaar J. RIJN SB URG/NOORDWIJ- KERHOUT - Een team van Du- pont de Nemours uit Dordrecht mag zich voor een jaar 'de beste managers' van Nederland noe men. Die eretitel werd gisteren bekendgemaakt tijdens een con gres voor managers in Noord- wijkerhout. Tijdens de Nationale Manage ment Kompetitie streden het af gelopen jaar duizend managers van tweehonderd Nederlandse bedrijven om de eretitel. Het was de negentiende keer dat deze wedstrijd werd gehouden. Hij was georganiseerd door KPMG Klijnveld, internationaal ac countants- en organisatie-advi seurs en RAET.De bedoeling van deze wedstrijd is het jonge kader van de deelnemende be drijven de gelegenheid te geven de managerskwaliteiten verder aan te scherpen. De competitie werd de afgelo pen dagen afgesloten met spelen, die gehouden werden in de Rijnsburgse bloemenveiling Flo ra en het Noordwijkerhoutse Leeuwenhorst Congres Center. Het thema van de finaleronde was 'Klokslag op tijd'. De deel nemers moesten hun kennis op het gebied van logistiek, telema tica en transport tonen. De secre taris-generaal van de European Conference of Managers of Transport, ex-minister Jan Ter louw overhandigde gistermid dag in Flora de prijs aan de winnende teams. Tweede werd een koppel van Van Doorne's Transmissie uit Tilburg. Het Automatiseringscentrum van de Belastingdienst moest genoe gen nemen met de derde prijs. (foto Diek Hogewoning) (foto Jan Holvast) Kluivers maakt zich zorgen over de slechte papierprijs. "Het wordt bovendien nog slechter. De reden is de invoer van oud papier uit Duitsland en Amerika waar sub sidie wordt gegeven. We kunnen ons oud papier nu alleen nog maar kwijt tegen de vrachtkos ten. Als dat zo blijft moeten we er mee ophouden en dan komt het oud papier wellicht weer terrecht in de vuilnisbak. De regering moet hier iets aan doen". Tildbad Wassenaar valt in de prijzen WASSENAAR - Attractiepark Duinrell heeft de 'Industry Leader ship Award 1990' ontvangen. Deze prijs is toegekend door de Ameri kaanse World Waterpark Associa tion. Het Wassenaarse attractiepark heeft de onderscheiding gekregen voor zijn tropische Tikibad. De Industry Leadership Award wordt jaarlijks toegekend aan een waterpark en aan een attractiepark, dat een 'opmerkelijke bijdrage heeft geleverd aan de waterparken industrie'. Het Tikibad was als eerste over dekte moderne waterpark een voor beeld voor de verdere ontwikkeling van gelijksoortige voorzieningen in Europa, zo stelt de Amerikaanse or ganisatie. De World waterpark As sociation telt 672 leden, verspreid over de hele wereld. Minister Hirsch Ballin op congres Leiden LEIDEN Minister E. Hirsch Bal lin van justitie spreekt maandag op een internationaal congres van de Leidse faculteit rechtsgeleerdheid. Het congres gaat over juridische kennissystemen: computerpro gramma's die beredeneerde advie zen kunnen geven over voorgelegde problemen. Ook voor juridische problemen zijn deze computerprogramma's ontwikkeld. In Nederland wordt ge ëxperimenteerd met deze kennis systemen voor de uitvoering van de algemene bijstandswet en de werk loosheidswet. Als de systemen goed functioneren levert dat grote voor delen op voor de uitvoering van de sociale zekerheid. Beslissingen over het toekennen en voortzetten van uitkeringen kunnen dan bij voorbeeld sneller worden genomen. Ook kan de rechtsgelijkheid wor den bevorderd. Het congres wordt gehouden in het Witte Singeb/Doelencomplex, Cleveringaplaats 1 in Leiden. Tijd stip: 10.00-17.00 uur. Gebroken leiding: flinke vertraging treinverkeer tussen Leiden/Den Haag LEIDEN - Het treinverkeer tus sen Leiden en Den Haag is gister middag flink vertraagd door een gebroken bovenleiding nabij het station Den Haag-Mariahoeve. Treinen konden daardoor nog maar op één baan rijden. De ver- tragingingen liepen op tot 20 a 30 minuten. De bovenleiding werd rond half een stukgetrokken door een defecte 'stroomafnemer' van een trein. Om kwart voor drie was het euvel weer verholpen. Om het baanvak enigszins te ontlasten, werden de treinen van en naar Brussel en Vlissingen via Gouda omgeleid. 'Meer aandacht Europa' DEN HAAG (ANP) - De leraren opleidingen moet meer aandacht besteden aan 'Europa'. Dit schrijft de Europese Beweging in Neder land (EBN) in een rapport. De EBN vindt dat de beroepsvereisten voor leraren concrete 'Europa-elemen ten' dienen te bevatten. De Europe se verrichtingen van de afgestu deerden zouden bovendien in hun diploma of in een apart getuig schrift moeten worden vermeld. 0uft Jteutog Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Eene treurige zaak doet, naar men uit Atrecht schrijft, tegen woordig van zich spreken. In September 1888 veroordeelde het Hof van het departement Pas- de-Calais een Monsauret tot 20 jaren dwangarbeid. Zijne ge- heele familie hield hem voor on schuldig en de meesten trokken zich de zaak zóó aan, dat zij van verdriet stierven of krankzinnig werden. De moeder van de ver oordeelde stierf het eerst, den 25sten Mei verleden jaar. Den 23sten December stierf zijne vrouw en den 5den April jl. zijne dochter. Drie maanden later be zweek een zijner zonen. Een an dere zoon had sedert den dag, waarop zijn vader veroordeeld werd, het verstand verloren. Montsauret zelf is in Guyana, gedraagt zich voorbeeldig en houdt steeds zijne onschuld staande. Vijfentwintig jaar geleden: - Pastoor Hub. Voncken van de Sint Martinus Parochie in Beek stond zaterdagavond voor een moeilijke beslissing. Hij was aanwezig bij de kroning van de 'Lichtkoningin' en werd uitge nodigd een woordje te spreken tot Tonny Bude, 18 jaar, studen te aan de stadsacademie te Maastricht op wier zwarte ha ren de burgemeester de licht kroon had geplaatst. De burge meester had de Lichtkoningin gekust en ook oud-notaris mr. Imkamp. In zijn toespraak her innerde pastoor Vincicen aan de kus van de kapelaan in Simpel- veld, die heel wat pennen in be roering had gebracht. Door een handige oplossing heeft de pas toor voorkomen, dat opnieuw vele stukken in de pers zouden verschijnen. De pastoor gaf tot hilariteit van de talrijke aanwe zigen de Lichtkoningin 'de vre deskus', zoals de priesters die el kaar geven tijdens een plechtige hoogmis in de katholieke kerk. DEN HAAG (GPD) - In de toe komst moeten regionale ziekenhui zen zich alleen nog richten op alge mene zorg. Speciale voorzieningen worden gebundeld bij enkele zie kenhuizen, die dan een veel groter gebied verzorgen. Het gaat dan niet alleen om topzorg maar ook om lan delijke voorzieningen zoals die voor astma en epilepsie. Staatssecretaris Simons (WVC) heeft dit de Eerste Kamer laten we ten. De bewindsman geeft daarmee een reactie op een rapport van de Stuurgroep toekomstscenario's ge zondheidszorg over het ziekenhuis in de volgende eeuw. Het is een Ten eerste moet er meer competi tie zijn waardoor klantgerichter en doelmatiger wordt gewerkt. Daar naast is samenwerking nodig waar door goedkoper kan worden ge werkt. De scherpe scheiding tussen eer ste lijnszorg (huisarts bijvoorbeeld), verpleeghuiszorg en ziekenhuis zorg moet verdwijnen. In de regio zal alleen nog algemene zorg gebo den worden. Voor specialistische zorg zullen bovenregionale of lan delijke voorzieningen verantwoor delijk worden. Geen maatregelen tegen luchtverontreiniging

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13