'Toegangsweg tot stad over het AZL-terrem 'Ui kan niets vinden maar volgens mij is er mee geknoeid' Nieuw plan bewoners voor verkeer rond station Studenten blijven nog anderhalf jaar in ziekenhuis Hooigracht VRIJDAG 14 DECEMBER 1990 LEIDEN Bewoners van het Stationsplein hebben een nieuw voorstel gedaan aan het ge meentebestuur over de afwikkeling van het verkeer rond het station. De Werkgroep Herin deling Stationsplein pleit ervoor om het verkeer dat de stad in komt via het AZL-terrein te leiden. De werkgroep stelt dat het AZL-terrein toch opnieuw moet worden ingericht en dat er dan meteen met een verkeersroute rekening kan worden gehouden. De Stationsplein-bewoners pleiten in een brief aan het gemeentebe stuur voor de aanleg van een geheel nieuwe weg, de Mediparkweg. Deze straat ontleent zijn naam ontlenen aan de plannen van het AZL een ter rein te reserveren voor medische bedrijven, het Medipark. De weg zou moeten beginnen bij de Ples- manlaan en uitmonden op de Rijns- Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars, Van der Meer, Tan, Zwijnen- burg, Meijer, Van Leeuwen, Verhage, Groene- veld, de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: Y. Groeneveld, tel: 218661, Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: M. A. van Schie. tel: 177100, Rijnsburgerweg 96. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- meijer, de Lange- za 8 uur tot zo 8 uur: F.B. Kruis, tel: 126371, Minnebroersgracht 41. zo 8 uur tot 24 uur: E. de Lange, tel: 212025, Bronkhorststraat 43-45. Groep 3 - Boels, Smit, Lely, W. de Bruijne, J. de Bruijne, Huibers, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Bruyne, tel: 125245, Kernstraat 11 zo 8 uur tot 24 uur: J.W. Lely. telz; 416555, Lekstraat 91a. Groep 4 - Van Wingerden. Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, J.G. Zaaijer en R.E. Zaaijer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: G.J.P. Benit, tel: 720404, Kennedylaan 24. zo 8 uur tot 24 uur: M. Horn, tel: 766f23, Zo- cherstraat 1. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooijman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Wiersma, tel: 318311, Haagweg 60. zo 8 uur tot 24 uur: J. Reinders, tel: 760947, Gerard Brandtstraat 29. Waarnemingsregeling Homeopatische artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za: O. Du Ry van Beest Holle, tel: 894100, Vlaskamp 16; zo: F. Kemme, tel: 893139, Gro- tiuslaan 12; spreekuur (uitsluitend voor spoed gevallen) van 12.30 tot 13.00 uur. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: mevr. H.G. Swa- ger, H. Andriessenlaan 31, tel: 156200. Voorschoten za: A. Meiman, J.W. Frisolaan 13, tel: 2118; zo: F. Koopmans, Churchillweg 19, tel: 6352. Warmond Praktijk Oosthout, Anijsweg 38, Voorhout, tel: 02522-30697. Wassenaar za: M.H. van Tolingen, tel: 15939, Hofcamp- weg 7zo: J. Huls, tel: 13027, Hofcampweg 65. Zoeterwoude via uw eigen huisarts verneemt u wie de week enddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 14/12 tot vr. 21/12 door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, Leiden, tel: 071-120502; Apotheek Cariina, Boerhaaveplein 21, Oegst geest, tel: 071-176154; Apotheek Meidoorn, Voorstraat 59, Voorscho ten, tel: 01717-3350; Wassenaarse Apotheek, Stadhoudersplein 35, Wassenaar, tel: 01751-12402. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest (Leiden en omstreken): A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, Leiden-Me- renwijk, tel: 071-220413. Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw: E.J.M. van der Wouw, Boshuizerlaan 26, Lei den, tel: 071-764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest, tel. 156161; of D.J. Brandt, Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk, De Kempenaerstraat 21, Oegstgeest, tel: 071-176761. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg. Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: B.E. Verlinden, J. ter Haarsingel 2a, Leiderdorp, tel: 071-413366; spreekuur om 13.00 uur. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar J. Klaver, Hofcampweg 65, Wassenaar, tel: 01751-18221. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden. Oude Rijn 59, tel: 120144; na 17.00 uur en in het weekend uitslui tend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Hol land'. werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Vogr dringende gevallen bui ten de spreekuurlijden, tel: 01720-74951. ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp: voor dringende hulp buiten kantooruren, tel: 06-8212141. VOORSCHOTEN - Geboren: Bastiaan W M. zv N.K.J.M. Woudenberg en A.E.M. van En gelen, Kevin zv. J.J. Wenkenbach en H. van Duinen, Dagmar A. dv. F.J.M. van Cleef en I. Kegel, Lieke dv. H.J.M. van Haastrecht en J.M.M. den Hollandei Maurits F. zv. H.R.M. de Haan en J.P. van Ross *m. Gehuwd: J.A.H. .van De.. 'sen met E. Elkazo- vié. Overleden: C. Kooien wv. Veldhuyzen 89 jaar, A.E.W. Tusenius wv. Vermeulen 89 jaar, A.L.P.M. van der Ven wv. Vreeburg 83 jaar, D. Mc. Lean ev Den Engelsman 70 jaar, W.A.C. Walraven 97 jaar. burgerweg, vlak achter het Rijns- burgerviaduct. Het verkeer kan dan gewoon via de Rijnsburgerweg, bo ven over de tunnel via het Schut tersveld de stad inrijden. Voordeel van deze route is vol gens de bewoners ook dat er nu geen verkeer via de Marislaan de stad in gaat. Wanneer er een lange tunnel voor het station wordt aan gelegd, is het de bedoeling dat het verkeer via die laan de binnenstad bereikt. Tegen dat plan zijn nogal wat protesten gerezen. De bewoners sommen in hun brief nog meer positieve kanten op van hun idee. Langs de Medipark weg zouden bijvoorbeeld parkeer garages kunnen worden neergezet. Daarvan uit zijn Medipark, AZL en de bus- en treinstations zeer goed te bereiken. Ander voordeel is volgens de Stationsplein-bewoners 'dat het troosteloze parkeerterrein achter onze flat kan worden opgeruimd. Op het terrein kan een vriendelijke bosschage worden aangelegd". Ook is het in hun ogen niet noodzakelijk dat er een parkeergarage wordt ge maakt langs het spoor naar Utrecht indien er wordt gekozen voor een Mediparkweg. Het gemeentebestuur van Leiden wordt verder aangeraden om in de onderhandelingen met het AZL 'de poot stijf te houden'. De bewoners menen dat het het hier om 'wezenlij ke bewonersbelangen' gaat. De bewoners zien helemaal niets in de plannen van de gemeente om rond het station allerlei kantoorto rens en een parkeergarage te bou wen. Daarvoor is volgens hen ge heel geen plaats. "Plannen die reke ning houden met de bouw van al deze zaken op het Stationsplein, zijn ontbloot van realiteitszin: het zelfde soort gebrek aan realiteitszin Bromfietscontrole door de Leidse politie: "Ze geven duizenden guldens uit dat waarschijnlijk heeft geleid tot om die dingen harder te laten rijden, maar nieuwe banden of goede rem de nu bestaande wantoestand". men kunnen er niet van af'. (foto Loek Zuyderduin) LEIDEN - Het voormalige Sint Eli- sabeth-ziekenhuis aan de Hooi gracht blijft nog tot juli 1992 ter be schikking van de Stichting Studen tenhuisvesting. Het contract tussen de stichting en eigenaar Erica be heer wordt binnenkort verlengd. Aanvankelijk was het de bedoeling dat het pand in februari 1991 leeg zou worden opgeleverd. Het voormalige ziekenhuis wordt gebruikt voor de huisvesting van buitenlandse studenten en studen ten uit panden die worden gereno veerd. Op dit moment is er geen al ternatieve huisvesting voorradig, o Wanneer volgend jaar het nieuwe OtHtllllt studentencomplex aan de Vijf Meil aan is voltooid, is dat wel het geval. Vandaar dat de gemeente bereid is om tot de zomer van 1992 onthef fing te verlenen voor de bewoning van het pand hoewel dat in strijd ii met het bestemmingsplan. De tus senliggende periode geven gemeen te en eigenaar bovendien gelegen heid het eens te worden over bouw plannen voor het complex. Lezers schrijven Naar aanleiding van het stuk uit het Leidsch Dagblad over het Alba- nianae Scholengemeenschap wil ik graag reageren. Behulpzame man beroofd van portemonnee LEIDEN - Een 30-jarige chauffeur uit Rotterdam is gistermiddag be roofd van z'n portemonnee. De Rot terdammer werd op de Kaasmarkt door een man naar de weg ge vraagd. De chauffeur wilde behulp zaam zijn en pakte een plattegrond uit z'n auto. Op dat moment werd hij door de onbekende met het autoportier te gen de wagen gedrukt en werd zijn portemonnee uit zijn zak gerold. De leerlingenraad op het Rem brandt Scholengemeenschap heeft hard gewerkt, en werkt nog steeds hard, aan een leerlingenstatuut van het Rembrandt Scholengemeen schap. Deze leerlingenraad en vele lera ren daarmee hebben hier veel tijd en energie in gestoken. Daarna zal het naar de gemeente gaan voor goedkeuring. Het A.S.G. is dus wel de eerste maar zeker niet de laatste. Ik ben er zeker van dat vele scholen na het A.S.G. en het R.S.G. zullen volgen. Leidse politie haalt tientallen brommers van de weg LEIDEN - Omwonenden van de Leidse scholen die van uitslapen houden, konden zich vanochtend nog een keertje lekker ongestoord omdraaien. Het moet hen zijn opge vallen dat de dagelijkse herrie van opgevoerde, scheurende bromfiet sen aanzienlijk minder was. Ze mo gen hiervoor de Leidse politie be danken. Die gisteren een uitgebrei de bromfietscontrole hield in de stad. Veel eigenaren werd verboden op hun tweewieler rijden totdat deze weer in een goede technische staat verkeert. De controle leidt tot heel wat dis cussies op de binnenplaats van het Leidse politiebureau. Vier motor agenten stropen van ongeveer half vier 's middags tot 's avonds half tien de stad af op technisch ondeug delijke brommers. Berijders van 'verdachte' tweewielers moeten koers zetten richting hoofdbureau waar de brommer wordt onder zocht op het vermogen, geluidsni veau en andere technische zaken. De agenten hebben blijkbaar een neus voor ondeugdelijke brom mers. Achter elkaar komen moto ren het terrein oprijden piet daar achter wat pruttelende Honda's, Puchs en Kreidlers. En met even zo veel brommers is ook iets mis. Of een heleboel. "Het is ongelooflijk. Die gasten hebben er duizenden guldens voor over om hun brommer harder te laten rijden, maar nieuwe banden of remmen kunnen er niet van af', verzucht technicus J. de Jong. Hij schetst in kort bestek de manco's van de meeste brommers. Gepruts De grootste mode is het opvoeren het vermogen. De mogelijkheden daartoe zijn legio. Gepruts aan cilin ders, uitlaat en tandwielen levert al snel complete motorfietsen op. On langs werd nog een brommer van de weg geplukt die zo'n 120 kilometer per uur reed, een kleine puch-maxi nog wel. "De ellende is dat de rem men van die dingen zijn afgestemd op een maximum snelheid van zo'n 40 kilometer per uur, je moet er niet aan denken wat er gebeurt als ze met 120 plotseling in de remmen hangen", aldus een van de motor agenten. Een ander verschijnsel is het ver hoogde stuur waarmee de meeste jongeren rondrijden. Komt een stuur op een standaard brommer amper boven de benzinetank uit, op de weg zie je vrijwel louter brom mers die middels een tussengelast busje een langere stuurpin hebben. "Levensgevaarlijk, als ze op een stoeprand knallen, breekt het boel tje onmiddellijk af op de lasplek", meent De Jong. Vrijwel alle brommers die de bin nenplaats van het bureau oprijden vertonen inderdaad de gebreken die De Jong vooraf heeft aangekon digd. Dat blijkt bij een snelle keu ring. Allereerst worden de tweewielers op een rollerbank gezet waarmee het vermogen wordt gemeten. Een motor van een brommertje mag maximaal 0,44 kilowatt leveren, maar bijna alle gaan eroverheen. Recordhouder is een jongen die binnen komt rijden met een Honda MT die 1,8 kilowatt vermogen le vert. Sollicitatie Hij heeft mazzel, één wattje meer en hij zou zijn brommer kwijt zijn. Nu mag hij hem mee naar huis ne men. Binnen twintig dagen moet hij terugkomen om te laten zien dat zijn rijwiel weer voldoet aan de wet telijke normen. "Wel balen. Dat is een kolere werk dat me flink wat tijd kost. Maar ja, ik ben 'm ten min ste niet kwijt", berust de jongen. Hij krijgt overigens wel een bon van zo'n 130 gulden. Een klein mensenlijk drama speelt zich af met een Leidse jongen die als een van de eersten van de weg wordt gehaald. Hij zegt de brom fiets waarop hij rijdt even te hebben geleend van een buurtgenoot van wie hij alleen de voornaam kent en die al weken spoorloos is. Om vier uur moet hij in Rijnsburg zijn voor een solicitatiegesprek. Dat haalt hij dus niet, want zijn brom mer moet op het bureau blijven. Er is van alles mee mis. In korte tijd krijgt de jongen processen-verbaal voor onder meer te veel vermogen J (1,4 kilowatt) en te veel herrie. De jongen belt naar zijn mogelijk nieuwe werkgever. Hij hoeft niet eens meer te komen. "Er zijn ook dagen dat alles tegenzit, ik was zo blij dat ik eindelijk weer een baantje kon krijgen". Hij heeft geen idee hoe hij de boete moet betalen. Die is opgelopen tot zo'n 170 gulden. "Ik heb het gewoon niet, ze wachten maar". Snufje Een van de brommer-bezitters lijkt de dans te ontpringen. Hij wordt ge pakt vlak voor het politiebureau. Volgens de agent kwam hij met gro te snelheid voorbij stuiven. Maar op de rollerbank blijft het metertje keurig op 0,4 kilowatt steken. Dat kan de agent niet uitstaan. Hij vermoedt een technisch snufje. Veel brommers zijn uitgerust met een schakelaartje. Als dit wordt om gezet, wordt massa gemaakt waar mee energie wort geleverd aan een condensator. Daarmee wordt het vermogen belangrijk hoger. Maar als hij in de 'off-stand' staat, levert de motor een rustig pruttelend ge luid en een veel lager vermogen. De jongen ontkent de aanwezig heid van een schakelaar. Een zoekactie van twintig minuten door twee agenten levert niets op. Hoe wel de brommer bijna geheel wordt ontleed is geen schakelaar te vin den. De agent geeft zich niet gewon nen. "Die brommer blijft hier en wordt morgen door een van de tech nische mensen onderzocht. Ik kan niets vinden, maar volgens mij is er mee geknoeid. Net kwam je nog langs stuiven, en nu slaat de motor boven een bepaald toerental ge woon dood. Heel erg vreemd". De eigenaar van de tweewieler vindt dit een minder goed idee. "Je hebt dat ding van onder tot boven bekeken en niets gevonden. Mijn brommer is niet opgevoerd, en hij heeft altijd al slecht gelopen. Dus ik wil 'm nu graag weer meenemen. Handig Het zet weinig zoden aan de dijk, de brommer blijft staan. Luid moppe rend loopt de jongen weg met de helm onder de arm. De agent is niet onder de indruk. "Als ik 'm dat ding nu weer meegeef, lacht-ie zich een ongeluk. Die gasten zijn zo handig, ik vertrouw het niets. Maar als mor gen blijkt dat er echt niet is ge knoeid, bel ik 'm op en kan hij de brommer meteen weer komen ha len". Het tekent een beetje de sfeer bi, de controle. De jongens mopperer wat, maar de sfeer is niet echt om t£ snijden. Technicus De Jong: "Z( hebben natuurlijk ook geen moorc begaan. Ik probeer die gasten ge woon duidelijk te maken dat we ze niet pakken om ze te pesten, maai dat het voor hun veiligheid en die van anderen beter is dat ze rijden oi een deugdelijke brommer. De meesten begrijpen dat ook wel. A1j ze weggaan, geven ze me soms eer hand en zeggen 'bedankt'. Dat ii nou ook weer overdreven, ze hoe ven me niet te bedanken voor eer bon, die hebben ze aan zichzelf te danken". REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Glamourtime (I) It's glamourtime. De tijd dat we in een zelf gebreidde trui aan een kerstmaal van boerenkool met worst zaten, om uitdrukking te geven aan onze weerzin tegen de hypocrisie en de commercie waarmee de kerstdagen zijn om geven, is voorbij. Een feestelijk gedekte tafel, een gastronomisch diner, een elegante jurk; een smo kingoverhemd, strikje en po- chetje: het mag allemaal weer. Sterker nog: de hele Haarlem merstraat hangt er vol mee. Voor een paar honderd gulden bent u het dametje of het heertje. Toege geven: in sommige feestkleding ziet u er uit als een zich omhoog bordurende secretaresse of een goedkope kermisattractie. Maar, sommige winkels zijn dan ook niet te onderscheiden van de bal lentent. Nog maar net uitgeschol den op de gemeente, die immers nooit wat goeds doet, zetten win keliers de dag na Sinterklaas een kerstboom in de etalage, halen de bus met spuitsneeuw te voor schijn, misschien dat ze in een ro yale bui nog een papieren kerst klok uitvouwen, en klaar is Kees. Gelukkig zijn er ook steeds meer neringdoenden die er iets meer aan doen om het winkelend publiek in de stemming te bren gen en die van hun winkelpui een feest maken. In de Breestraat bij voorbeeld onderscheiden V&D, modehuis Wijling, bloemenhuis Hosman, 't Schippertje en Siera- lex zich van hun collega's door net iets meer aandacht te beste den aan de verfraaiing van hun gevels. Zo krijgt de Breestraat een beetje de allure die men zich zo graag toewenst. De meeste winkeliers komen echter niet verder dan een krente rig ogend kerststuk-aan de gevel. Hier en daar zien we nog een fraai ingerichte kerstetalage. Rood, groen en goud, de traditionele kerstkleuren overheersen en brengen een sfeer die we tot dus ver vooral kennen van de mooiste 't Schippertje aan de Breestraat: slingers en gouden strikken aan de gevel. Zo krijgt de Breestraat een beetje de allure die men zich zo graag toewenst". etalages in Londen en Parijs. En, als de winkeliers zich volgend jaar een beetje meer inspannen, misschien ook van de 'metropool' Leiden. Glamourtime (2) Als u de tijd heeft loop dan eens van de Breestraat de Pieterskerk- choorsteeg in (met enkele van de leukste winkeltjes van Leiden) en sla vervolgens linksaf de Lange- brug in. Hier is bloemenwinkel Fiori gevestigd en zien we de nieuwe nostalgie verbeeld in ro mantische boeketten, rieten mandjes met veel soorten groen, granaatappels, rode bessen en no ten en in nostalgische snuisterij en voor de boom, kandelaars en heksenballen. "Ik vind de kerst een belangrijk feest en wil dat in de winkel en er buiten graag laten zien", reageert eigenaresse Helmi Faas. "Er zijn maar zo weinig Leidse onderne mers die daar wat aan doen, ge woon omdat ze er geen cent voor over hebben. Daarom vind ik het een grote uitdaging om er juist nog meer aan te doen". "De trend van nu is dat mensen niet alleen meer de boom versie ren maar het hele huis gezellig maken", weet Helmi Faas. "Groenslingers om de schouw, deurkransen en geruite linten, dat soort dingen zijn erg in. Heel Engels allemaal. De hang naar nostalgie is groot". Voor degenen die de zoete kerstliederen op cd of de opge smukte winkels nog steeds niet kunnen luchten is zojuist in Arn hem het 'Komitee Feestdagen Nee' opgericht. U kunt nog lid worden. Aan de ware december- hater wordt het blad 'Feestdagen Nee' toegestuurd waarin alterna tieven worden aangeboden om aan het kerstkonijn te ontkomen. Dit was de laatste Steeds van dit jaar. Prettige feestdagen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11