EIDEN jtdys Bezorgde drempels ouders leggen in Voorstraat Restauratie alle collecties in musea onbetaalbaar LEIDSCH DAGBLAD Buurtbewoners twisten over eigengereide actie Klachten van actievoerders McDonald's niet behandeld '450 ouderen aansluiten op alarmsysteem' WOENSDAG 12 DECEMBER 1990 Jongens zonder reden mishandeld LEIDEN Twee Leidenaren van 17 en 19 jaar oud zijn gister avond rond acht uur op de krui sing Rijnsburgersingel en Haar lemmerweg het slachtoffer ge worden van geweldpleging. Zij moesten met hun fiets en brom fiets op die kruising afremmen en stoppen voor drie overste kende mannen. Een van de drie gaf zonder reden de bromfietser een klap op de helm. De andere twee sloegen de fietser van zijn rijwiel. De twee vluchtten naar het nabijgelegen café 'De Spons', waar zij eerder gebiljart hadden. Achteromkijkend zagen zij dat hun fiets en bromfiets in het wa ter werden gegooid. Vanuit het café alarmeerden zij de politie. Het drietal geweldplegers kwam hen echter achterna en vroeg de jongens of zij soms de politie gebeld hadden. Toen zij dit bevestigden, vielen er op nieuw rake klappen, waarbij ook de barkeeper werd getrof fen. De politie nam de drie Leide naren, een 28-jarige man en twee 32-jarigen, in hechtenis wegens openlijke geweldpleging. Zij zit ten op dit moment vast. De re den voor de mishandeling op de kruising blijft duister. Van onze redacteur Roy Klopper LEIDEN - "We gaan hier niet zitten wachten totdat een van onze kinderen in de kreukels wordt gereden. We zien liever een te hard rijdende brommer languit gaan dan dat een van de kinderen vandaag of morgen onder de wielen van een brommer of een auto komt". Enige bewoners van de Voorstraat in de Kooi hebben het heft in eigen handen genomen. Maandenlang gezeur bij de gemeente om verkeersdrempels in de straat of wat snelheids- remmende bloembakken leverde niets op. Dus hebben ze het zelf maar gedaan. Bibliotheek Meremvijk Vorige week legden vijf omwonen den een aantal verkeersdrempels aan in het wegdek. Het effect is vol gens hen duidelijk merkbaar: er wordt veel minder hard gereden. "Kan ook niet anders, want als je er met dertig kilometer per uur over heen gaat, zit je met je hoofd door het plafond van de wagen", aldus woordvoerder Heetveld. Met name de bewoners met klei ne kinderen ergeren zich al geruim- te tijd aan de enorme snelheid waar mee brommers, auto's en zelfs fiet sers door het straatje scheuren. Di verse malen werd de gemeente ge vraagd iets te doen aan de inrichting van de straat. De reactie was afwij zend. Begin jaren tachtig werd de straat nog compleet heringericht en af de Sumatrastraat de verkeers- De vraag is overigens wie verant- lichten bij de Lage Rijndijk te mij- woordelijk is als er inderdaad onge- den. "Ze scheuren hier met enorme lukken gebeuren met de drempels, snelheden doorheen. Levensge- De initiatiefnemers zijn bang dat de gemeente de verantwoordelijkheid naar hen zal afschuiven. Daarom willen ze graag dat iemand van de zich directie verkeer komt kijken en de oorziening goedkeurt. Toen de gemeente niets liet horen, staken enkele buurtbe woners de koppen bij elkaar. Ze lie- ten enkele drempels maken en rjnprlh-fsiirincr brachten die zelf in het wegdek aan. ing Dat gebeurde overigens niet on- 'Het kost de gemeente geen cent. doordacht. Om schade aan autoban- WÜ hebben de 300 gulden aanleg den te voorkomen, werden ronde kosten zelf betaald en hoeven dat dorpels gebruikt. geld niet terug. We willen alleen for- Voorts zijn op de lantaarnpalen mele goedkeuring van die drem- waarschuwingsborden gehangen pels". met de tekst 'Pas op. Drempels'. Ze hangen weliswaar hoog, maar vol gens de bewoners zijn ze goed zicht- Overigens zijn de bewoners ook bereid alternatieven te accepteren. Als de directie verkeer vaststelt dat momenteel ontbreekt het geld om baar voor iemand die met matige de drempels moeten verdwijnen, is I daarover te praten. Maar dan moet deze weer open te breken. snelheid de straat in rijdt. hangen aan die lantaarnpalen nog er wel dezelfde dag^iets anders voor verlicht ook". J~ 1 Levensgevaarlij k Daarbl-j êaat de gemeente ervan uit HOOP geld VCI lvoopi dat de verkeersoverlast wel mee- valt, omdat de Voorstraat aan de zij- De dremoels zn LEIDEN - De wijkbibliotheek Me- de van de Lage Rijndijk is afgeslo- renwijk verkoopt van 17 tot en met ten voor auto's. Dat vinden veel be- 29 december de afgeschrevéh boe- woners van het straatje een misvat ken voor gereduceerde prijzen. De ting. verkoop heeft plaats gedurende de Met name bromfietsers, die wel in de plaats komen. "Een paar bloembakken of een zigzaggende rijweg staan ook gezellig. Alles is goed, als er maar minder hard wordt De drempels zijn aangelegd onder gereden. Het gaat om de gezond- openingsuren van de bibliotheek, langs de afzetting aan het einde van Het filiaal Merenwijk is van 24 tot de straat kunnen komen, gebruiken en met 26 december gesloten. de Voorstraat als sluipweg om van- LEIDEN De klachten die van een groep McDonald's actievoerders heeft ingediend tegen de politie en tegen burgers die de politie assis teerden, worden niet in behandeling genomen. In overleg met de officier van justitie heeft de Leidse politie besloten niets te doen met de klachten omdat ze anoniem zijn ingediend. De ac tievoerders hebben de schriftelijke klachten aan de politie en burge meester vorige maand overhandigd tijdens een vergadering van de raadscommissie algemene en bestuurlijke aangelegenheden. Wel is een klacht in behandeling genomen tegen het politie-optreden die was ingediend door de moeder van een actievoerder die gewond was geraakt bij de actie. De uitspraak van de hoofdcommissaris hier over wordt binnenkort verwacht. De politie kwam in november in opspraak bij het optreden tegen ac tievoerders bij McDonalds op de Beestenmarkt. Agenten maakten toen hardhandig een einde aan een blokkade bij de hamburgerzaak. Daarbij werd de politie terzijde gestaan door burgers. leiding van een heuse stratemaker, die ook in de Voorstraat woont. Het geheel is dan ook netjes afgewerkt. Er is zelfs aan gedacht om de drem pels een witte kleur te geven, zodat ze goed opvallen. Dit levert alleen problemen op indien het gaat sneeuwen. In dat geval zijn enkele buurtbewoners beschikbaar om sneeuw te ruimen. Niet alle bewoners zijn even blij met de ingreep. Een van de tegen standers is A. Segijn. Hij woont aan de Lage Rijndijk, maar zijn woning heeft een zij-ingang aan de Voor straat. Segijn heeft géén goed heid van onze kinderen" Bij de gemeente was tot vanoch tend niemand bereikbaar voor com mentaar. De verkeers drempels in de Voorstraat die door de bewo ners zelf zijn aangelegd, wor den met borden aangekondigd. Toch wordt er in de buurt getwist over de aanwe zigheid van de drempels. (foto LEIDEN - Op termijn moeten 450 woord over voor het initiatief van huizen voor zelfstandig wonende zijn buren. "De schokbrekers van je bejaarden in de stad worden aange- auto gaan eraan en de binnenkant sloten op het Alarmeringssysteem van de banden hebben het even- Thuiszorg Leiden. Dit verwachten eens zwaar te verduren. Dat gaat gemeente en de Stichting Ouderen- nog een hoop geld kosten". zorg. Voorts vreest hij ongelukken met Het college van B en W heeft in- fietsers. Weliswaar zijn aan de uit- middels besloten een kleine 75.000 einden van de drempels uitsparin- gulden beschikbaar te stellen om de gen van ongeveer een halve meter Stichting Ouderenzorg 50 appara- waar de fietsers door heen kunnen, ten extra te geven. Daarmee komt maar als de straat is volgeparkeerd het totaal aantal alarm-apparaten met auto's en busjes, moeten de rij- 0p 200. wielen toch over de drempels. De stichting beheert het alarme- "Mijn vrouw ging deze week al bij- ringssysteem voor ouderen die zelf- na onderuit". Segijn heeft samen standig wonen. Wie op een in de wo- met enkele andere bewoners een ning aangebrachte knop drukt, brief gestuurd naar de gemeente krijgt zo snel mogelijk bezoek van met het verzoek de drempels weer een hulpverlenende instantie. weg te halen. Veel bejaarden hebben belang stelling voor het systeem, waarvoor ze een tientje per maand moeten be talen. Inmiddels zijn 150 aansluitin gen gemaakt, en binnenkort komen er dus 50 bij. Maar de wachtlijst groeit snel, momenteel staan 35 mensen inge schreven. Woningen in nieuwe complexen als de Zijloever/Ron.de- dans worden standaard aangesloten op het systeem. De Stichting Oude renzorg verwacht daarom binnen enkele jaren zo'n 450 aansluitingen nodig te hebben om te kunnen vol doen aan de vraag. Het project beoogt ouderen en minder-validen de mogelijkheid te geven langer zelfstandig te blijven wonen. Daarom worden de appara ten in nieuwbouwcomplexen als de zorgvoorziening Zijloever/Ronde dans standaard aangebracht. Overigens stelt het college ook geld beschikbaar voor een nieuwe bus voor de Stichting Sterbus. In verband met het toegenomen werk sinds de opening van de Zijloever- /Rondedans is het noodzakelijk een derde bus voor bejaarden en gehan- dicaptenvervoer op de weg te bren gen. In Stevenshof laatste nieuwbouw WBL LEIDEN - Met de bouw van 93 een gezinswoningen in de Stevenshof is het voorlopig gedaan met de bouw- lust van de Woningbouwvereniging Leiden (WBL). Het complex, waarvoor wethou der T. van Rij (volkshuisvesting) vanmiddag de eerste paal sloeg, is het laatste nieuwbouwproject dat wordt uitgevoerd in opdracht van de de WBL. Het bouwplan voorziet in 37 driekamer-woningen en 56 vijfkamer-woningen. Naast de huurwoningen worden er nog eens 71 koopwoningen gebouwd. In de huursector komen zowel standaard- als extra grote vijfka mer-woningen. De huur van dit laatste type gaat ongeveer 750 gul den per maand bedragen, voor de standaard-uitvoering moet maan delijks ongeveer 665 worden neer geteld. De driekamer-woningen kosten circa 620 gulden per maand. Het ontwerp voor de woningen, die alle een plat dak krijgen, is gemaakt door het architectenbureau Hoen ders en partners. De aannemer is Marcel Muyres uit Bodegraven. De oplevering wordt verwacht omstreeks semp- tember 1991. Loketten stadhuis donderdags eerder dicht LEIDEN - De gemeente wil de loketten voor rijbewijzen, paspoorten en uittreksels op donderdagavond een uur eerder sluiten. Momenteel zijn de loketten op donderdagse koopavonden geopend tot 21.00 uur. Volgens de gemeente komen er na 20.00 uur echter amper klanten. Als tegenprestatie wordt voorgesteld om het mogelijk te maken de aangevraagde documen ten op de donderdagavond zelf klaar te maken. Dat is nu nog niet mogelijk. D'Ancona presenteert nota 'Bedreigd Cultuurbezit' AMSTERDAM (GPD) De achter- terstand in vijf jaar tijd weg te wer- tieruimten, wordt de conclusie ge trokken dat dit punt de allerhoogste prioriteit verdient. Naar schatting behoud en beheer van de ken. Het rijksmuseum voor oudhe- collecties in de Nederlandse musea den constateerde een achterstand en archieven, is veel groter dan op van zeker 20 mensjaren terwijl het 78 miljoen gulden zal nodig zijn om ise- de kwaliteit van de bouwkundige um met een achterstand van 50 en technische voorzieningen op peil te brengen. Daar komt nog eens een bedrag van circa 33 miljoen bij, spe cifiek voor het aanbrengen van grond van eerder onderzoek werd Nationaal Natuurhistorisch Muse- de kwaliteit van de bouwkundige verwacht. Er is in het totaal meer dan 900 miljoen nodig om alle ach- mensjaren kampt, terstanden weg te werken. Voor rang voor bepaalde collecties is daarom nodig om de herstelopera- Uit de nota blijkt dat op het terrein luchtfilters in musea en archieven. Om ae tie kans van slagen te geven. Dit blijkt uit de nota Bedreigd Cultuurbezit, die minister d'Anco- D na vandaag in het Scheepvaart Mu- de 22 onderzochte rijkscollecties jecten geraamd op een bedrag van overheden. Aan die musea zal dan een barst in een schilderij zit, dan is ook de eis worden gesteld dat de be- het niet erg om daar voorlopig niets waaromstandigheden en de admini- aan te doen, omdat het kunstwerk stratie op peil moeten zijn. Dat is niet wordt bedreigd". van de registratie de administratie precies in huis hebben de collecties Bij de rijksmusea wordt de ach- wat musea terstand op het punt van de conser vering en restauratie van cultuurob- een voorwaarde om in aanmerking De totale inhaalmanoeuvre op het te komen voor een WVC-subsidie gebied van het cultuurbehoud kan op het gebied van de actieve conser- wat hem betreft vele jaren gaan du- vering van bedreigde cultuurgoede- ren. "Het is best mogelijk dat de laatste restanten pas over tien jaar „J;;naleerde achterstan- of nog later aan de orde zijn, maar den aan te pakken zal WVC met de dat is geen probleem. Wat dat be- musea en archieven afspraken gaan treft vind ik de benaming maken in de vorm van contracten. 'Deltaplan' heel verhelderend: met De prestaties van de instellingen het Deltaplan in Zeeland zijn ze ten- seum in Amsterdam openbaar aan de minimale eisen' voldoet. De 412 miljoen. Door de prioriteit te worden jaarlijks getoetst en de be- slotte in de jaren vijftig begonnen Het opknappen van de collectie van het Nationaal Natuurhistorisch Mu seum kost 50 mensjaren. Op de archieffoto wordt gewerkt aan het skelet Van een vinvis. (foto Wim Dijkman) maakte. Daarin staan de resultaten van de onderzoeken die in opdracht van WVC in het kader van het Deltaplan Cultuurbehoud zijn uit gevoerd. Van de Leidse rijksmusea wer den de grote achterstanden al eer- totale kosten op dit terrein worden leggen bij objecten van grote cul- geraamd op bijna 30 miljoen gul- tuurhistorische waarde en restaura- den. De nota kwalificeert de achter- tie van objecten geen voorrang te standen weliswaar als ernstig, maar geven, wordt het totaal bedrag te- in de meeste gevallen is het goed ruggebracht tot 196 miljoen gulden. mogelijk ze weer in te lopen. Bij de niet-rijksmusea levert het- Uit het deelonderzoek dat is ge- zelfde onderzoek een bedrag op van der bekend. Koploper is het rijks- daan naar de achterstanden in de 414 miljoen, dat door het stellen van museum van Volkenkunde dat 600 bouwkundige en klimatologische prioriteiteni kan worden geredu- mensjaren nodig heeft om de ach- voorzieningen bij depots en exposi- ADVERTENTIE De Jody's Singers presenteren en signeren op donderdag 13 december van 19.00 tot 20.00 uur in «JÉ CVf>; V&D Leiden hun nieuwste CD/MC "Voor Boeren, Burgers En Buitenlui". Met 28 puur Hollandse hits zoals "Mamma, 'k wil een man he". CD 39,95 25,95 VROOM DREESM ANN ceerd tot 210 miljoen gulden. Op het gebied van de papiercon servering is geen totaal onderzoek gedaan, maar op grond van eerder verzamelde gegevens worden de kosten van ontzuring van verzuur de en bedreigde archieven geraamd op een bedrag van zo'n 143 miljoen. haalde resultaten zal het ministerie en het is pas sinds enkele jaren gele- belonen met subsidie. den volledig afgerond". Minster d'Ancona zal het uitge werkte Deltaplan Cultuurbehoud in het voorjaar van '91 presenteren. De contracten met de rijksmusea zul len daar een belangrijk deel van uit maken, maar tevens zal het plan in kaart brengen wat er precies nodig is aan investeringen, mankracht, externe ondersteuning, scholing en opleiding. Onderscheiding voor K. Dekker LEIDEN - K.H. Dekker, beheerdei en administrateur van het psychia- Tjrp-pnt trisch ziekenhuis Endegeest, heeft uigtnii gistermiddag een koninklijke on- De directeur van de Rijksdienst derscheiding ontvangen van burge- Beeldende Kunst Robert de Haas meester Goekoop. stemt in met de uitgangspunten van Beloning Op basis van al dit cijfermateriaal duidelijke prioriteiten. "We moeten heidsdienst en gaat nu met pen- concludeert het rapport dat voor de over zo'n 5 jaar in ieder geval kun- sioen. Dekker werd in 1982 beheer- rijksinstellingen in de eerste fase nen zeggen dat we het achteruit- der/administrateur van de Jelgers- van aanpak de nadruk moet worden gangsproces een halt hebben toe- makliniek, onderdeel van Ende- gelegd op het wegwerken van ach- geroepen", aldus De Haas. Dekker is benoemd tot ridder in het plan van d'Ancona voor een ge- de orde van Oranje Nassau. Hij faseerde aanpak en het stellen van heeft veertig jaar gewerkt in over- ,- - - - geest. Tevens was hij hier adviseur terstanden op het gebied van collec- De Haas: "We hebben nu alle ach- voor de Socio-woningen. tie-administratie en het verbeteren terstanden geïnventariseerd, maar Voorts is Dekker redacteur ge- van de bewaaromstandigheden in niet alles is even urgent". Restaura- weest van het personeels-en patiën- dedepots en de expositieruimten. tie van kunsterken heeft wat De tenblad Vizier. Sinds 1982 is hij be stuurslid van de stichting Begeleid Wonen 'De Schakel'. Deze stichting coördineert het in zelfstandige woongroepen leven van ongeveer 60 gehandicapten. Bij de provinciale, gemeentelijke Haas betreft voorlopig de laagste en andere niet-rijksmusea vallen de passieve conservering en de regi prioriteit. "Restaureren is niets an ders dan het presentabel maken van stratie niet onder de verantwoor- een beschadigd kunstwerk, en dat ding van WVC, maar van de lagere is niet urgent. Als er bijvoorbeeld STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN VERkEERS DREHPELS

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9